Development (trunk) - en to el translation catalogue (1703 entries)

en: 
    <h1>Error establishing a database connection</h1>
    <p>This either means that the username and password information in your <code>wp-config.php</code> file is incorrect or we can't contact the database server at <code>%s</code>. This could mean your host's database server is down.</p>
    <ul>
    	<li>Are you sure you have the correct username and password?</li>
    	<li>Are you sure that you have typed the correct hostname?</li>
    	<li>Are you sure that the database server is running?</li>
    </ul>
    <p>If you're unsure what these terms mean you should probably contact your host. If you still need help you can always visit the <a href='http://wordpress.org/support/'>WordPress Support Forums</a>.</p>
el: 
    <h1>Σφάλμα στη σύνδεση με τη βάση δεδομένων</h1>
    <p>Αυτό σημαίνει είτε ότι το όνομα χρήση και το συνθηματικό [password] στο αρχείο <code>wp-config.php</code> είναι λάθος είτε ότι δεν ήταν δυνατή η επικοινωνία με τον διακομιστή της βάσης στο <code>%s</code>. Πιθανόν να είναι εκτός λειτουργίας ο διακομιστής.</p>
    <ul>
    	<li>Είστε σίγουροι ότι έχετε ορίσει σωστό όνομα χρήστη και συνθηματικό;</li>
    	<li>Είστε σίγουροι ότι πληκτρολογήσατε το σωστό hostname;</li>
    	<li>Είστε σίγουροι ότι ο διακομιστής της βάσης δεδομένων λειτουργεί;</li>
    </ul>
    <p>Αν δεν είστε σίγουροι τί σημαίνουν τα παραπάνω, ίσως είναι καλύτερα να επικοινωνήσετε με την εταιρεία που σας φιλοξενεί. Μπορείτε επίσης να επισκεφτείτε το <a href='http://wordpress.org/support/'>Φόρουμ υποστήριξης του WordPress</a>.</p>

en:  and
el:  και

en: "caller_get_posts" is deprecated. Use "ignore_sticky_posts" instead.
el: Το <code>caller_get_posts</code> είναι αποδοκιμαστέο. Χρησιμοποιήστε το <code>ignore_sticky_posts</code>.

en: #%d (no title)
el: #%d (χωρίς τίτλο)

en: % Comments
el: % σχόλια

en: %1$s %2$s %3$s Category Feed
el: Κανάλι κατηγορίας %3$s %2$s %1$s

en: %1$s %2$s %3$s Comments Feed
el: Κανάλι σχολίων %3$s %2$s %1$s

en: %1$s %2$s %3$s Feed
el: Κανάλι %3$s %2$s %1$s

en: %1$s %2$s %3$s Tag Feed
el: Κανάλι ετικέτας %3$s %2$s %1$s

en: %1$s %2$s Comments Feed
el: Κανάλι σχολίων %2$s %1$s

en: %1$s %2$s Feed
el: Κανάλι RSS %2$s %1$s

en: %1$s %2$s Posts by %3$s Feed
el: %1$s %2$s Κανάλι άρθρων του/της %3$s

en: %1$s %2$s Search Results for &#8220;%3$s&#8221; Feed
el: %1$s %2$s Κανάλι αποτελεσμάτων αναζήτησης για <i>%3$s</i>

en: %1$s - Comments on %2$s
el: %1$s — Σχόλια στο %2$s

en: %1$s [Autosave]
el: %1$s [Αυτόματη αποθήκευση]

en: %1$s [Current Revision]
el: %1$s [Τρέχουσα αναθεώρηση]

en: %1$s and %2$s.
el: %1$s και %2$s.

en: %1$s at %2$s
el: %1$s στις %2$s

en: %1$s comments recovered.
el: %1$s σχόλια επαναφέρθηκαν.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
el: Το %1$s είναι <strong>παρωχημένο</strong> από την έκδοση %2$s και μετά και δεν υπάρχει εναλλακτική λύση.

en: %1$s is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! Use %3$s instead.
el: Το %1$s είναι <strong>παρωχημένο</strong> από την έκδοση %2$s και μετά! Χρησιμoποιήστε το %3$s.

en: %1$s is proudly powered by %2$s
el: Το %1$s χρησιμοποιεί %2$s

en: %1$s was called <strong>incorrectly</strong>. %2$s %3$s
el: Η %1$s κλήθηκε με <strong>λάθος τρόπο</em>. %2$s %3$s

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s with no alternative available.
el: Η %1$s κλήθηκε με όρισμα που είναι <em>αποδοκιμαστέο</em> από την έκδοση %2$s και μετά. Δεν υπάρχει εναλλακτικό όρισμα.

en: %1$s was called with an argument that is <strong>deprecated</strong> since version %2$s! %3$s
el: Η %1$s κλήθηκε με όρισμα που είναι <em>αποδοκιμαστέο</em> από την έκδοση %2$s και μετά! %3$s.

en: %Y-%m-%d
el: %d-%m-%Y

en: %d Plugin Update | %d Plugin Updates
el[0]: %d ενημέρωση πρόσθετων
el[1]: %d ενημερώσεις προσθέτων

en: %d Theme Update | %d Theme Updates
el[0]: %d Theme Update
el[1]: %d ενημερώσεις θεμάτων

en: %d WordPress Update
el: %d ενημέρωση WordPress

en: %d queries. %s seconds.
el: %d αιτήσεις. %s δευτερόλεπτα.

en: %d selected
el: Έχουν επιλεγεί: %d

en: %s <span class="says">says:</span>
el: Ο/Η %s <span class="says">λέει:</span>

en: %s Ago
el: Πριν από %s

en: %s ago
el: %s πριν

en: %s approved | %s approved
el[0]: %s εγκεκριμένο
el[1]: %s εγκεκριμένα

en: %s changed the comment status to %s
el: Ο/Η %s άλλαξε την κατάσταση σχολίου σε %s

en: %s comment awaiting moderation | %s comments awaiting moderation
el[0]: %s σχόλιο για έγκριση
el[1]: %s σχόλια για έγκριση

en: %s day | %s days
el[0]: %s ημέρα
el[1]: %s ημέρες

en: %s exceeds the maximum upload size for the multi-file uploader when used in your browser.
el: Το %s υπερβαίνει το ανώτατο μέγεθος που επιτρέπει ο πλοηγός σας.

en: %s exceeds the maximum upload size for this site.
el: Το %s είναι μεγαλύτερο από το μέγιστο επιτροπόμενο όριο μεταφορτώσεων.

en: %s hour | %s hours
el[0]: %s ώρα
el[1]: %s ώρες

en: %s is a protected WP option and may not be modified
el: Το %s είναι προστατευμένη επιλογή του WP και δεν τροποποιείται.

en: %s is your new username
el: %s είναι το νέο σας όνομα χρήστη

en: %s min | %s mins
el[0]: %s λεπτό
el[1]: %s λεπτά

en: %s month | %s months
el[0]: %s μήνα
el[1]: %s μήνες

en: %s reported this comment as not spam
el: Ο/Η %s ανέφερε το σχόλιο αυτό ως μη ανεπιθύμητο

en: %s reported this comment as spam
el: Ο/Η %s ανέφερε το σχόλιο αυτό ως ανεπιθύμητο

en: %s topic | %s topics
el[0]: %s θέμα
el[1]: %s θέματα

en: %s week | %s weeks
el[0]: %s εβδομάδα
el[1]: %s εβδομάδες

en: %s year | %s years
el[0]: %s έτος
el[1]: %s έτη

en: &#8220;%s&#8221; has failed to upload.
el: Αδύνατη η μεταφόρτωση του <i>%s</i>.

en: &#8592; Cancel Gallery
el: &#8592; Ακύρωση συλλογής

en: &#8592; Return to library
el: &#8592; Επιστροφή σε συλλογή

en: &hellip;
el: …

en: &laquo; Back
el: &larr; Πίσω

en: &laquo; Older Comments
el: &laquo; Προηγούμενα σχόλια

en: &laquo; Previous
el: &laquo; Προηγούμενη

en: &laquo; Previous Page
el: &laquo; Προηγούμενη σελίδα

en: &larr; Back to %s
el: &larr; Επιστροφή στο %s

en: &lt; Prev
el: &lt; Προηγούμενη

en: &mdash; Select &mdash;
el: – Επιλέξτε –

en: (Edit)
el: (Επεξεργασία)

en: (Must be at least 4 characters, letters and numbers only.)
el: (Τουλάχιστον 4 χαρακτήρες, μόνο λατινικά γράμματα και αριθμοί.)

en: (This message was added in version %s.)
el: (Το μήνυμα αυτό προστέθηκε στην έκδ. %s.)

en: (more&hellip;)
el: (περισσότερα&hellip;)

en: (no title)
el: (χωρίς τίτλο)

en: (required)
el: (υποχρεωτικό)

en: , and
el:  και

en: -- Not set --
el: – Χωρίς τιμή –

en: 1 Comment
el: 1 σχόλιο

[ctx: 1: date, 2: time]
en: %1$s at %2$s
el: %1$s στις %2$s

en: <a href="%1$s">Akismet</a> blocks spam from getting to your blog.
el: Το <a href="%1$s">Akismet</a> ανιχνεύει και ανακόπτει ανεπιθύμητα σχόλια.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comment already.  | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from %2$s spam comments already.
el[0]: Το <a href="%1$s">Akismet</a> έχει ανακόψει %2$s ανεπιθύμητο σχόλιο.
el[1]: Το <a href="%1$s">Akismet</a> έχει ανακόψει %2$s ανεπιθύμητα σχόλια.

en: <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>. | <a href="%1$s">Akismet</a> has protected your site from <a href="%2$s">%3$s spam comments</a>.
el[0]: Το <a href="%1$s">Akismet</a> έχει προστατέψει τον ιστότοπό σας από <a href="%2$s">%3$s ανεπιθύμητο σχόλιο</a>.
el[1]: Το <a href="%1$s">Akismet</a> έχει προστατέψει τον ιστότοπό σας από <a href="%2$s">%3$s ανεπιθύμητα σχόλια</a>.

en: <a href="http://%1$s">http://%2$s</a> is your new site. <a href="%3$s">Log in</a> as &#8220;%4$s&#8221; using your existing password.
el: Ο νέος σας ιστοχώρος είναι <a href="http://%1$s">http://%2$s</a>. <a href="%3$s">Συνδεθείτε</a> ως %4$s με το υπάρχον συνθηματικό σας.

en: <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> feed for comments on this post.
el: Κανάλι <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> για τα σχόλια του άρθρου.

en: <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>
el: <abbr title="Uniform Resource Identifier">URL</abbr>

en: <cite class="fn">%s</cite> <span class="says">says:</span>
el: <span class="says">Ο/Η </span><cite class="fn">%s</cite> <span class="says">λέει:</span>

en: <em>Rich editing</em>, also called WYSIWYG for What You See Is What You Get, means your text is formatted as you type. The rich editor creates HTML code behind the scenes while you concentrate on writing. Font styles, links and images all appear approximately as they will on the internet.
el: <em>Στους επεξεργαστές εμπλουτισμένου κειμένου</em>, που λέγονται και WYSIWYG (What You See Is What You Get), το κείμενο μορφοποιείται καθώς πληκτρολογείτε. Ο επεξεργαστής παράγει τον κώδικα HTML στο παρασκήνιο, ενώ εσείς συγκεντρώνεστε στο γράψιμο. Η μορφοποίηση των γραμμάτων, οι σύνδεσμοι και οι εικόνες εμφανίζονται σχεδόν ακριβώς όπως θα εμφανιστούν στο διαδίκτυο.

en: <h1>Can&#8217;t select database</h1>
    <p>We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the <code>%1$s</code> database.</p>
    <ul>
    <li>Are you sure it exists?</li>
    <li>Does the user <code>%2$s</code> have permission to use the <code>%1$s</code> database?</li>
    <li>On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like <code>username_%1$s</code>. Could that be the problem?</li>
    </ul>
    <p>If you don't know how to set up a database you should <strong>contact your host</strong>. If all else fails you may find help at the <a href="http://wordpress.org/support/">WordPress Support Forums</a>.</p>
el: <h1>Αδύνατη η επιλογή βάσης δεδομένων</h1>
    <p>Η σύνδεση με τον διακομιστή της βάσης έγινε (που σημαίνει ότι όνομα και συνθηματικό είναι σωστά) αλλά ήταν αδύνατο να επιλεγεί η βάση δεδομένων <code>%1$s</code>.</p>
    <ul>
    <li>Είστε σίγουροι ότι υπάρχει η βάση;</li>
    <li>Το όνομα χρήστη <code>%2$s</code> έχει δικαιώματα να χρησιμοποιεί τη βάση <code>%1$s</code>;</li>
    <li>Σε κάποια συστήματα το όνομα της βάσης έχει ως πρόθεμα το όνομα χρήστη, δηλ. έχει μορφή <code>username_%1$s</code>. Μήπως είναι εκεί το πρόβλημα;</li>
    </ul>
    <p>Αν δεν ξέρετε από βάσεις δεδομένων, <strong>επικοινωνήστε με τον φιλοξενητή σας</strong>. Αν το πρόβλημα επιμείνει, ζητήστε βοήθεια στο <a href="http://wordpress.org/support/">Φόρουμ υποστήριξης του WordPress</a>.</p>

en: <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong> | <strong class="count">%1$s spam</strong> blocked by <strong>Akismet</strong>
el[0]: <strong class="count">%1$s ανεπιθύμητο</strong> έχει φραγεί από το <strong>Akismet</strong>
el[1]: <strong class="count">%1$s ανεπιθύμητα</strong> έχει φραγεί από το <strong>Akismet</strong>

en: <strong>Almost done</strong> - activate your account and say goodbye to comment spam
el: <strong>Σχεδόν έτοιμοι</strong>! Ενεργοποιήστε τον λογαριασμό σας και πείτε αντίο στα ανεπιθύμητα σχόλια.

en: <strong>Author:</strong> %s
el: <strong>Συντάκτης:</strong> %s

en: <strong>Conflicting values for the constants VHOST and SUBDOMAIN_INSTALL.</strong> The value of SUBDOMAIN_INSTALL will be assumed to be your subdomain configuration setting.
el: <strong>Οι τιμές των σταθερών VHOST και SUBDOMAIN_INSTALL συγκρούονται.</strong> Ως τιμή των ρυθμίσεων υποτομέως θα χρησιμοποιηθεί ή τιμή του SUBDOMAIN_INSTALL.

en: <strong>Could not find site <code>%1$s</code>.</strong> Searched for table <code>%2$s</code> in database <code>%3$s</code>. Is that right?
el: <strong>Ο ιστότοπος <code>%1$s</code> δεν βρέθηκε.</strong> Αναζητήθηκε ο πίνακας <code>%2$s</code> στην βάση <code>%3$s</code>. Είναι τα στοιχεία αυτά σωστά;

en: <strong>Database tables are missing.</strong> This means that MySQL is not running, WordPress was not installed properly, or someone deleted <code>%s</code>. You really should look at your database now.
el: <strong>Απουσιάζουν πίνακες της βάσης δεδομένων.</strong> Τί σημαίνει αυτό; Ότι η MySQL δεν είναι ενεργή, ότι το WordPress δεν έχει εγκατασταθεί σωστά ή ότι κάποιος διέγραψε το/τα <code>%s</code>. Παρακαλούμε ελέγξτε τη βάση δεδομένων σας.

en: <strong>ERROR</strong>: <code>$table_prefix</code> in <code>wp-config.php</code> can only contain numbers, letters, and underscores.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Το <code>$table_prefix</code> στο <code>wp-config.php</code> επιτρέπειται να περιέχει μόνο αριθμούς, γράμματα και κάτω παύλες.

en: <strong>ERROR</strong>: Cookies are blocked or not supported by your browser. You must <a href='http://www.google.com/cookies.html'>enable cookies</a> to use WordPress.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Ο πλοηγός σας φράζει τα «cookies» ή δεν τα υποστηρίζει καθόλου. Για να συνδεθείτε πρέπει να έχετε <a href='http://www.google.com/cookies.html'>ενεργοποιημένα cookies</a>.

en: <strong>ERROR</strong>: Couldn&#8217;t register you&hellip; please contact the <a href="mailto:%s">webmaster</a> !
el: <strong>ΣΦΑΛΜΑ</strong>: Αδύνατη η εγγραφή σας. Παρακαλούμε επικοινωνήστε με τον <a href="mailto:%s">υπεύθυνο του ιστότοπου</a>!

en: <strong>ERROR</strong>: Enter a username or e-mail address.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Πληκτρολογήστε ένα όνομα χρήστη ή ηλ. διεύθυνση.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or e-mail.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Μη έγκυρο όνομα μέλους ή ηλ. διεύθυνση.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username or incorrect password.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Άκυρο όνομα ή συνθηματικό.

en: <strong>ERROR</strong>: Invalid username. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Άκυρο όνομα χρήστη. <a href="%s" title="Password Lost and Found">Χάσατε το συνθηματικό σας;</a>

en: <strong>ERROR</strong>: Please enter a username.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Πληκτρολογήστε όνομα χρήστη.

en: <strong>ERROR</strong>: Please type your e-mail address.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Πληκτρολογήστε την ηλ. διεύθυνσή σας.

en: <strong>ERROR</strong>: Site URL already taken.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Η διεύθυνση URL είναι κατειλημμένη.

en: <strong>ERROR</strong>: The email address isn&#8217;t correct.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Η διεύθυνση ηλ. ταχυδρομείου είναι λάθος.

en: <strong>ERROR</strong>: The password field is empty.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Το συνθηματικό είναι κενό.

en: <strong>ERROR</strong>: The password you entered for the username <strong>%1$s</strong> is incorrect. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Lost your password</a>?
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Το συνθηματικό που δώσατε για το όνομα <strong>%1$s</strong> είναι λάθος. <a href="%2$s" title="Password Lost and Found">Έχετε χάσει το συνθηματικό σας;</a>

en: <strong>ERROR</strong>: The username field is empty.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Το όνομα χρήστη είναι κενό.

en: <strong>ERROR</strong>: There is no user registered with that email address.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Δεν υπάρχει μέλος με αυτή την ηλ. διεύθυνση.

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Η ηλ. διεύθυνση ανήκει σε άλλο μέλος. Επιλέξτε άλλη διεύθυνση.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is already registered. Please choose another one.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Το όνομα χρησιμοποιείται. Επιλέξτε άλλο όνομα.

en: <strong>ERROR</strong>: This username is invalid because it uses illegal characters. Please enter a valid username.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: To όνομα περιέχει μη επιτρεπτούς χαρακτήρες. Πληκτρολογήστε ένα έγκυρο όνομα.

en: <strong>ERROR</strong>: WordPress %1$s requires MySQL %2$s or higher
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Το WordPress %1$s απαιτεί MySQL έκδ. %2$s ή νεότερη.

en: <strong>ERROR</strong>: Your account has been marked as a spammer.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Ο λογαριασμός σας έχει σημανθεί ως σπαμ.

en: <strong>ERROR</strong>: please enter a valid email address.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Πληκτρολογήστε έγκυρη ηλ. διεύθυνση

en: <strong>ERROR</strong>: please fill the required fields (name, email).
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Δεν έχετε συμπληρώσει τα υποχρεωτικά πεδία (όνομα και ηλ. διεύθυνση).

en: <strong>ERROR</strong>: please type a comment.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Δεν πληκτρολογήσατε σχόλιο.

en: <strong>ERROR</strong>: problem creating site entry.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Πρόβλημα κατά την καταχώρηση του ιστοτόπου.

en: <strong>Posted title:</strong> %s
el: <strong>Τίτλος δημοσίευσης</strong>: %s

en: <strong>RSS Error</strong>: %s
el: <strong>Σφάλμα RSS</strong>: %s

en: <strong>Sign up success!</strong> Please check your email for your Akismet API Key and enter it below.
el: <strong>Εγγραφή επιτυχής!</strong> Ελέγξτε την ηλεκτρονική σας διεύθυνση για το κλειδί API του Ακισμέτ και επικολλήστε το κλειδί από κάτω.

en: <strong>XHTML:</strong> You can use these tags: <code>%s</code>
el: XHTML:  Επιτρέπεται η χρήση των εξής στοιχείων: <code>%s</code>

en: <strong>You have successfully updated WordPress!</strong> Please log back in to experience the awesomeness.
el: <strong>Αναβαθμίσατε το WordPress επιτυχώς!</strong> Συνδεθείτε για να δείτε τις νέες βελτιώσεις.

en: A DNS problem or firewall is preventing all access from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
el: Η πρόσβαση του διακομιστή σας στο Akismet.com εμποδίζεται λόγω προβλήματος DNS ή λόγω τείχους προστασίας. <strong>Για να λειτουργήσει το Ακισμέτ πρέπει να διορθώσετε το πρόβλημα.</strong>  Επικοινωνήστε με τον φιλοξενητή σας ή με τον διαχειριστή του τείχους προστασίας και δώστε <a href="%s" target="_blank">τα παρακάτω στοιχεία σχετικά με το πρόβλημα</a>.

en: A calendar of your site&#8217;s Posts.
el: Ένα ημερολόγιο άρθρων για τον ιστότοπό σας.

en: A cloud of your most used tags.
el: Ένα σύννεφο των πιο χρησιμοποιημένων ετικετών.

en: A list of your site&#8217;s Pages.
el: Μια λίστα των σελίδων του ιστότοπου σας.

en: A list or dropdown of categories.
el: Λίστα ή αναπτυσσόμενη λίστα των κατηγοριών

en: A monthly archive of your site&#8217;s Posts.
el: Ένα μηνιαίο ιστορικό άρθρων του ιστότοπου σας.

en: A name is required for this term
el: Χρειάζεται όνομα γι’ αυτό τον όρο

en: A network problem or firewall is blocking all connections from your web server to Akismet.com.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
el: Κάποιο πρόβλημα στο δίκτυο ή στο τείχος προστασίας φράζει τις συνδέσεις του διακομιστή σας προς το Akismet.com.  <strong>Για να λειτουργήσει το Ακισμέτ, πρέπει να διορθώσετε το πρόβλημα.</strong>  Επικοινωνήστε με τον φιλοξενητή σας ή με τον διαχειριστή του τείχους προστασίας και δώστε <a href="%s" target="_blank">αυτά τα στοιχεία για το Akismet και το τείχος προστασίας</a>.

en: A network problem or firewall is blocking some connections from your web server to Akismet.com.  Akismet is working but this may cause problems during times of network congestion.  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet and firewalls</a>.
el: Κάποιο πρόβλημα στο δίκτυο ή στο τείχος προστασίας φράζει μερικές συνδέσεις απο τον διακομιστή σας προς το Akismet.com.  To Akismet λειτουργεί για την ώρα, αλλά ίσως προκύψει πρόβλημα σε ώρες αιχμής.  Επικοινωνήστε με τον φιλοξενητή σας ή με τον διαχειριστή του τείχους προστασίας και δώστε <a href="%s" target="_blank">αυτά τα στοιχεία για το Akismet και το τείχος προστασίας</a>.

en: A new comment on the post "%s" is waiting for your approval
el: Νέα σχόλιο στο άρθρου <i>%s</i> προς έγκριση

en: A new pingback on the post "%s" is waiting for your approval
el: Νέo πίνγκμπακ στο άρθρο <i>%s</i> προς έγκριση

en: A new trackback on the post "%s" is waiting for your approval
el: Νέο τράκμπακ στο άρθρο <i>%s</i> προς έγκριση

en: A password will be e-mailed to you.
el: Το συνθηματικό θα σας αποσταλεί στη διεύθυνσή σας.

en: A search form for your site.
el: Μια φόρμα αναζήτησης για τον ιστότοπό σας.

en: A static page
el: Στατική σελίδα

en: A term with the name and slug provided already exists with this parent.
el: Ο όρος με το όνομα και το σύντομο όνομα ήδη υπάρχει στον γονέα.

en: A term with the name and slug provided already exists.
el: Ο όρος με το όνομα και το σύντομο όνομα ήδη υπάρχει.

en: A term with the name provided already exists with this parent.
el: Υπάρχει ήδη όρος με ίδιο όνομα και ίδιον γονέα.

en: A valid URL was not provided.
el: Το URL δεν είναι έγκυρο.

en: A valid email address is required
el: Χρειάζεται έγκυρη ηλ. διεύθυνση

en: AM
el: ΠΜ

en: Abbreviation
el: Συντόμευση

en: About
el: Περί

en: About TinyMCE
el: Για το TinyMCE

en: About WordPress
el: Για το WordPress

en: About the software
el: Για το λογισμικό

en: Accessibility Help
el: Βοήθεια προσιτότητας

en: Accessible
el: Προσιτό

en: Acronym
el: Ακρωνύμιο

en: Action
el: Ενέργεια

en: Actions
el: Ενέργειες

en: Activate
el: Ενεργοποίηση

en: Activate your Akismet account
el: Ενεργοποιήστε τον λογαριασμό σας στο Akismet

en: Activation Key Required
el: Απαιτείται κλειδί ενεργοποίησης

en: Activation Key:
el: Κλειδί ενεργοποίησης:

en: Add Audio
el: Προσθήκη αρχείου ήχου

en: Add Link
el: Προσθήκη συνδέσμου

en: Add Media
el: Προσθήκη πολυμέσων

en: Add New Category
el: Προσθήκη κατηγορίας

en: Add New Link Category
el: Νέα κατηγορία συνδέσμων

en: Add New Page
el: Νέα σελίδα

en: Add New Post
el: Προσθήκη άρθρου

en: Add New Tag
el: Νέα ετικέτα

en: Add Video
el: Προσθήκη βίντεο

en: Add a custom menu to your sidebar.
el: Προσθήκη προσαρμοσμένων επιλογών στην πλευρική στήλη.

en: Add an Image
el: Προσθήκη εικόνας

en: Add or remove tags
el: Προσθαφαίρεση ετικετών

en: Add to Gallery
el: Προσθήκη σε συλλογή

en: Add to gallery
el: Προσθήκη σε συλλογή

en: Address
el: Διεύθυνση

en: Advanced
el: Περισσότερα

en: Advanced Image Settings
el: Σύνθετες επιλογές εικόνων

en: Advanced Link Settings
el: Σύνθετες ρυθμίσεις συνδέσμων

en: Advanced Rich Editing
el: Επεξεργαστής Εμπλουτισμένου Κειμένου

en: Advanced Settings
el: Σύνθετες επιλογές

en: Advanced use of the Rich Editor
el: Σύνθετη χρήση του επεξεργαστή WYSIWYG

en: Akismet
el: Ακισμέτ

en: Akismet %s requires WordPress 3.0 or higher.
el: Το Ακισμέτ %s προαπατεί WordPress 3.0 ή νεότερο.

en: Akismet <a href="%s" class="add-new-h2">Stats</a>
el: <a href="%s" class="add-new-h2">Στατιστικά Ακισμέτ</a>

en: Akismet API Key
el: Κλειδί API του Ακισμέτ

en: Akismet Error Code
el: Σφάλμα Akismet

en: Akismet Spam
el: Ακισμέτ: ανεπιθύμητη αλληλογραφία

en: Akismet Spam (%s)
el: Ακισμέτ. (%s) ανεπιθύμητα

en: Akismet Stats
el: Στατιστικά Ακισμέτ

en: Akismet Widget
el: Εφαρμογίδιο Akismet

en: Akismet caught this comment as spam
el: Συνελήφθη ως ανεπιθύμητο από το Ακισμέτ.

en: Akismet caught this comment as spam during an automatic retry.
el: Το Ακισμέτ σήμανε το σχόλιο ως ανεπιθύμητο κατά τον αυτόματο επανέλεγχο.

en: Akismet cleared this comment
el: Το σχόλιο είναι εντάξει κατά το Ακισμέτ.

en: Akismet cleared this comment during an automatic retry.
el: Το Ακισμέτ ενέκρινε το σχόλιο αυτό κατά τον αυτόματο επανέλεγχο.

en: Akismet eliminates the comment and trackback spam you get on your site. To use Akismet you may need to sign up for an API key. Click the button below to get started.
el: Το Akismet εξαφανίζει τα ανεπιθύμητα σχόλια και εισερχόμενους συνδέσμους από τον ιστότοπό σας. Για να χρησιμοποιήσετε το Akismet μπορείτε να εγγραφείτε για ένα κλειδί API. Πατήστε το κουμπί παρακάτω για να ξεκινήσετε.

en: Akismet has caught <strong>%1$s spam</strong> for you since you first installed it.
el: Το Ακισμέτ έχει συλλάβει <strong>%1$s ανεπιθύμητα σχόλια και πίνγκμπακ</strong> από τότε που το εγκαταστήσατε.

en: Akismet has detected a problem.
el: Το Ακισμέτ εντόπισε πρόβλημα.

en: Akismet is almost ready.
el: Το Ακισμέτ είναι σχεδόν έτοιμο.

en: Akismet is working correctly.  All servers are accessible.
el: Το Ακισμέτ λειτουργεί κανονικά.  Όλοι οι διακομιστές είναι προσβάσιμοι.

en: Akismet re-checked and caught this comment as spam
el: Το Ακισμέτ έκανε επανέλεγχο και σήμανε το σχόλιο αυτό ως ανεπιθύμητο

en: Akismet re-checked and cleared this comment
el: Το Ακισμέτ επανέλεγξε και αποσήμανε το σχόλιο

en: Akismet server
el: Διακομιστής Ακισμέτ

en: Akismet was unable to check this comment (response: %s), will automatically retry again later.
el: Το Ακισμέτ δεν μπόρεσε να ελέγξει το σχόλιο αυτό (απόκριση: %s). Θα επιχειρήσει πάλι αργότερα.

en: Akismet was unable to re-check this comment (response: %s)
el: Το Ακισμέτ δεν κατάφερε να επανελέγξει το σχόλιο αυτό (απόκριση: %s)

en: Align
el: Στοίχιση

en: Align Center
el: Στοίχιση στο κέντρο

en: Align Center (Alt + Shift + C)
el: Στοίχιση κέντρο (Alt + Shift + C)

en: Align Full (Alt + Shift + J)
el: Στοίχιση πλήρης (Alt + Shift + S)

en: Align Left
el: Αριστερή στοίχιση

en: Align Left (Alt + Shift + L)
el: Στοίχιση αριστερά (Alt + Shift + L)

en: Align Right
el: Δεξιά στοίχιση

en: Align Right (Alt + Shift + R)
el: Στοίχιση δεξιά (Alt + Shift + S)

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: All
el: Όλα

en: All Akismet servers are available.
el: Οι διακομιστές Ακισμέτ είναι όλοι διαθέσιμοι.

en: All Categories
el: Όλες

en: All Link Categories
el: Όλες οι κατηγορίες συνδέσμων

en: All Pages
el: Όλες οι σελίδες

en: All Posts
el: Όλα τα άρθρα

en: All Tags
el: Όλες οι ετικέτες

en: All media items
el: Όλα τα πολυμέσα

en: All spam deleted.
el: Τα ανεπιθύμητα σχόλια διαγράφτηκαν.

en: Allow link notifications from other blogs (pingbacks and trackbacks)
el: Επιτρέπεται κοινοποίηση παραθέσεων από άλλα ιστολόγια («pingbacks», «trackbacks»)

en: Allow new users to sign up
el: Επιτρέπεται η εγγραφή μελών

en: Allow people to post comments on new articles
el: Επιτρέπονται σχόλια σε άρθρα

en: Allow search engines to index this site.
el: Να επιτρέπεται σε μηχανές αναζήτησης η ευρετηριοποίηση του ιστότοπου.

en: Allowed Files
el: Επιτρεπόμενα αρχεία

en: Already Installed
el: Ήδη εγκατεστημένο

en: Alt Text
el: Εναλλακτικό κείμενο

en: Alternative Text
el: Εναλλακτικό κείμενο

en: Alternative source 1
el: Εναλλακτική πηγή 1

en: Alternative source 2
el: Εναλλακτική πηγή 2

en: Amber
el: Κεχριμπάρι

en: Ambiguous term name used in a hierarchical taxonomy. Please use term ID instead.
el: Αμφίσημο όνομα όρου σε ιεραρχική ταξινομία. Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε το ID του όρου.

en: An error has occurred, which probably means the feed is down. Try again later.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα. Το κανάλι ίσως είναι εκτός λειτουργίας. Ξαναδοκιμάστε αργότερα.

en: An error occurred adding you to this site. Back to the <a href="%s">homepage</a>.
el: Σφάλμα κατά την πρόσθηκη σας στον ιστότοπο αυτό. Επιστροφή στην <a href="%s">αρχική σελίδα</a>.

en: An error occurred during the activation
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την ενεργοποίηση!

en: An error occurred in the upload. Please try again later.
el: Σφάλμα κατά τη μεταφόρτωση. Δοκιμάστε αργότερα.

en: An unexpected error occurred. Something may be wrong with WordPress.org or this server&#8217;s configuration. If you continue to have problems, please try the <a href="http://wordpress.org/support/">support forums</a>.
el: Ένα αναπάντεχο σφάλμα παρουσιάστηκε. Κάτι μπορει να είναι λάθος με το WordPress.org ή με τις ρυθμίσεις του διακομιστή. Αν συνεχίστε να έχετε προβλήματα, δοκιμάστε  <a href="http://wordpress.org/support">φόρα υποστήριξης</a>

en: An unidentified error has occurred.
el: Παρουσιάστηκε άγνωστο σφάλμα.

en: Anchor name
el: Όνομα άγκυρας

en: Anonymous
el: Ανώνυμος

en: Any HTML entered directly into the rich editor will show up as text when the post is viewed. What you see is what you get. When you want to include HTML elements that cannot be generated with the toolbar buttons, you must enter it by hand in the Text editor. Examples are tables and &lt;code&gt;. To do this, click the Text tab and edit the code, then switch back to Visual mode. If the code is valid and understood by the editor, you should see it rendered immediately.
el: Οποιοσδήποτε κώδικας HTML γραφτεί απευθείας μέσα στον επεξεργαστή κειμένου, θα εμφανιστεί αυτούσια ως κείμενο όταν το άθρο δημοσιευτεί. Ό,τι βλέπετε, αυτό θα λάβετε και ως τελικό αποτέλεσμα (κειμενογράφος τύπου WYSIWYG). Όταν θέλετε να ενσωματώσετε στοιχεία HTML που δεν παράγονται από τη γραμμή εργαλείων του κειμενογράφου θα πρέπει να τα πληκτρολογείτε με το χέρι στο καθαρό κείμενο του άρθρου. Για παράδειγμα οι πίνακες και ο &lt;κώδικας&gt;. Για να το κάνετε αυτό πατήστε την καρτέλα Κείμενο ώστε να επεξεργαστείτε τον κώδικά σας, και μετά επιστρέψτε στον Κειμενογράφο. Αν ο κώδικάς σας είναι έγκυρος και κατανοητός από τον επεξεργαστή κειμένου, τότε θα τον δείτε να εμφανίζετε αμέσως.

en: Apply
el: Εκτέλεση

en: Approve and Reply
el: Έγκριση και απάντηση

en: Approve it: %s
el: Εγκριση: %s

en: Apr_April_abbreviation
el: Απρ

en: April
el: Απριλίου

en: Aqua
el: Ακουαμαρίνα

en: Arbitrary text or HTML.
el: Ξεχωριστό κείμενο ή HTML

en: Archives
el: Αρχείο

en: Are you lost?
el: Μήπως χαθήκατε;

en: Are you sure you want to clear all contents?
el: Σίγουρα θέλετε να αδειάσετε όλο το περιεχόμενο;

en: Are you sure you want to do this?
el: Σίγουρα θέλετε να το κάνετε αυτό;

en: Are you sure you want to install this plugin?
el: Σίγουρα θέλετε να εγκαταστήσετε το πρόσθετο;

en: Attachment Details
el: Λεπτομέρειες συνημμένου

en: Attachment Display Settings
el: Ρυθμίσεις εμφάνισης συνημμένου

en: Attachment Page
el: Σελίδα συνημμένων

en: Attempted to set image quality outside of the range [1,100].
el: Αποπειράθηκε να ορισθεί ποιότητα εικόνας εκτός ορίων [1,100].

en: Audio
el: Ήχος

en: Audio <span class="count">(%s)</span> | Audio <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Ήχος <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Ήχος <span class="count">(%s)</span>

en: Aug_August_abbreviation
el: Αυγ

en: August
el: Αυγούστου

en: Authentication failed
el: Η εξουσιοδότηση απέτυχε

en: Author
el: Συντάκτης

en: Author : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
el: Συντάκτης : %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Author is %s
el: Συντάκτης: %s

en: Auto goto URL
el: Αυτόματη μετάβαση σε URL

en: Auto play
el: Αυτόματη αναπαραγωγή

en: Auto start
el: Αυτόματη εκκίνηση

en: Auto-delete spam submitted on posts more than a month old.
el: Αυτόματη διαγραφή ανεπιθύμητων σχολίων σε άρθρα άνω του ενός μηνός.

en: Auto-detete old spam
el: Αυτόματη διαγραφή παλαιών ανεπιθύμητων σχολίων

en: Automatically add paragraphs
el: Παραγραφοποίηση

en: Awaiting spam check
el: Εκκρεμεί έλεγχος ανεπιθύμητων

en: Background
el: Φόντο

en: Background Attachment
el: Επισύναψη φόντου

en: Background Color
el: Χρώμα φόντου

en: Background Image
el: Εικόνα φόντου

en: Background Position
el: Θέση φόντου

en: Background Repeat
el: Επανάληψη φόντου

en: Balance
el: Ισορροπία

en: Base
el: Βάση

en: Base URL
el: URL βάσης

en: Baseline
el: Βάση

en: Basics
el: Βασικά

en: Basics of Rich Editing
el: Βασικά του επεξεργαστή WYSIWYG

en: Black
el: Μαύρο

en: Blockquote
el: Παράθεμα

en: Blockquote (Alt + Shift + Q)
el: Παράθεμα (Alt+Shift+Q)

en: Blue
el: Μπλε

en: Bold
el: Έντονα

en: Bold (Ctrl + B)
el: Έντονα (Ctrl + B)

en: Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες

en: Border
el: Περιθώριο

en: Bottom
el: Κάτω

en: Bottom left
el: Κάτω αριστερά

en: Bottom right
el: Κάτω δεξιά

en: Briefly unavailable for scheduled maintenance. Check back in a minute.
el: Αυτή τη στιγμή γίνεται συντήρηση. Δοκιμάστε πάλι σ’ ένα λεπτό.

en: Brown
el: Καφέ

en: Browse
el: Περιήγηση

en: Burnt orange
el: Σκούρο πορτοκαλί

en: But, before you can start using your new username, <strong>you must activate it</strong>.
el: Για να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε το νέο σας όνομα, <strong>πρέπει πρώτα να το ενεργοποιήσετε</strong>.

en: But, before you can start using your site, <strong>you must activate it</strong>.
el: Για να αρχίσετε να χρησιμοποιείτε τον νέο σας ιστότοπο, <strong>πρέπει πρώτα να τον ενεργοποιήσετε</strong>.

en: By: %s
el: Από: %s

en: CSS Class
el: Κλάση CSS

en: Calendar
el: Ημερολόγιο

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Cancel all changes
el: Ακύρωση όλων των αλλαγών

en: Cancel reply
el: Ακύρωση απάντησης

en: Cannot create a revision of a revision
el: Δεν γίνεται να φτιάξετε αναθεώρηση αναθεώρησης.

en: Cannot create a user with an empty login name.
el: Αδύνατη η δημιουργία χρήστη με κενό όνομα!

en: Caption
el: Λεζάντα

en: Caption this image&hellip;
el: Περιγράψτε την εικόνα…

en: Captioning id
el: ID λεζάντας

en: Captions/Subtitles
el: Λεζάντες/υπότιτλοι

en: Categories
el: Κατηγορίες

en: Caught Spam
el: Συνελήφθησαν ως ανεπιθύμητα

en: Cell
el: Κυψέλη

en: Center
el: Κέντρο

en: Cheatin&#8217; uh?
el: Κλέβουμε;

en: Check Network Status
el: Έλεγχος κατάστασης δικτύου

en: Check Spelling
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: Check for Spam
el: Έλεγχος για ανεπιθύμητα

en: Check the junk or spam folder of your email client. Sometime emails wind up there by mistake.
el: Ελέγξτε τον φάκελο ανεπιθύμητων του γραμματοκιβωτίου σας. Καμιά φορά μηνύματα καταλήγουν εκεί κατά λάθος.

en: Check your e-mail for the confirmation link.
el: Ελέγξτε την ηλ. διεύθυνσή σας για σύνδεσμο επιβεβαίωσης.

en: Check your e-mail for your new password.
el: Ελέγξτε το γραμματοκιβώτιό σας για το νέο συνθηματικό.

en: Check your inbox at <strong>%s</strong> and click the link given.
el: Ελέγξτε το γραμματοκιβώτιο του <strong>%s</strong> και ανοίξτε τον υπερσύνδεσμο που λάβατε.

en: Choke speed
el: Περιορισμός ταχύτητας

en: Choose from the most used tags
el: Επιλέξτε από τις κοινότερες ετικέτες

en: Circle
el: Κύκλος

en: Citation
el: Παράθεμα

en: Class
el: Κλάση

en: Cleanup messy code
el: Συγύρισμα κώδικα

en: Clear
el: Καθαρισμός

en: Cleared by Akismet
el: Εντάξει κατά το Ακισμέτ

en: Click here to cancel reply.
el: Κάντε κλικ για να ακυρώσετε το σχόλιο.

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Close all open tags
el: Κλείσιμο όλων των ανοιχτών ετικετών

en: Close this window.
el: Κλείσιμο παραθύρου.

en: Code
el: Κώδικας

en: Code sample
el: Δείγμα κώδικα

en: Color picker
el: Επιλογέας χρωμάτων

en: Color:
el: Χρώμα:

en: Colors
el: Χρώματα

en: Column
el: Στήλη

en: Columns
el: Στήλες

[ctx: Comma-separated list of search stopwords in your language]
en: about,an,are,as,at,be,by,com,for,from,how,in,is,it,of,on,or,that,the,this,to,was,what,when,where,who,will,with,www
el: σχετικά,ένα,είναι,σαν,στο,είναι,για,com,για,από,πως,μέσα,είναι,αυτό,από,πάνω,ή,αυτό,το,αυτό,στο,ήταν,τι,όταν,όπου,ποιος,θα,με,www

en: Command failed
el: Η εντολή απέτυχε

en: Comment History
el: Ιστορικό σχολίων

en: Comment author name and email are required
el: Ο συντάκτης σχολίου πρέπει να συμπληρώσει όνομα και ηλ. διεύθυνση

en: Comment on %1$s by %2$s
el: Σχόλιο στο %1$s από %2$s

en: Comment on %s
el: Σχόλιο στο %s

en: Comment status was changed to %s
el: Νέα κατάσταση σχολίου: %s.

en: Comment was caught by wp_blacklist_check
el: Το σχόλιο σημάνθηκε από το <code>wp_blacklist_check</code>.

en: Comment:
el: Σχόλιο:

en: Comments
el: Σχόλια

en: Comments (RSS)
el: Σχόλια (RSS)

en: Comments <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
el: Κανάλι <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> σχολίων

en: Comments Feed
el: Κανάλι σχολίων

en: Comments Off
el: Σχόλια κλειστά

en: Comments are closed.
el: Τα σχόλια είναι κλειστά.

en: Comments for %1$s searching on %2$s
el: Σχόλια για %1$s αναζήτηση στις %2$s

en: Comments for %s
el: Σχόλια για %s

en: Comments on %s
el: Σχόλια στο %s

en: Comments on: %s
el: Σχόλια στο %s

en: Comments you de-spam will be submitted to Akismet as mistakes so it can learn and get better.
el: Τα σχόλια που αποσημαίνετε αποστέλλονται στο Ακισμέτ ως σφάλματα, ώστε να μαθαίνει και να βελτιώνεται.

en: Conditional query tags do not work before the query is run. Before then, they always return false.
el: Οι υπό συνθήκη συναρτήσεις δεν λειτουργούν πριν εκτελεστεί η βασική αίτηση (query). Πριν τη βασική αίτηση αποδίδουν <code>false</code>.

en: Confirm new password
el: Επανάληψη νέου συνθηματικού

en: Congratulations! Your new site, %s, is almost ready.
el: Συγχαρητήρια! Ο νέος σας ιστότοπος, %s, είναι σχεδόν έτοιμος.

en: Console
el: Κονσόλα

en: Constrain proportions
el: Περιορισμός διαστάσεων

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Content, title, and excerpt are empty.
el: Περιεχόμενο, τίτλος και απόσπασμα είναι κενά.

en: Controller
el: Ελεγκτής

en: Controls
el: Χειριστήρια

en: Copy
el: Αντιγραφή

en: Copy table row
el: Αντιγραφή σειράς πίνακα

en: Copy/Cut/Paste is not available in Mozilla and Firefox.
el: Αντιγραφή/Αποκοπή/Επικόλληση δεν διατίθενται σε Mozilla και Firefox

en: Could not calculate resized image dimensions
el: Αδύνατος ο υπολογισμός διαστάσεων εικόνας

en: Could not create site.
el: Αδύνατη η δημιουργία ιστότοπου.

en: Could not create user
el: Αδύνατη η δημιουργία χρήστη.

en: Could not insert post into the database
el: Αδύνατη η εισαγωγή του άρθρου στη βάση δεδομένων

en: Could not insert term into the database
el: Αδύνατη η εισαγωγή του όρου στη βάση δεδομένων

en: Could not insert term relationship into the database
el: Αδύνατη η εισαγωγή της συσχέτισης όρου στη βάση δεδομένων.

en: Could not load the preview image. Please reload the page and try again.
el: Αδύνατη η φόρτωση της προεπισκόπησης. Ανανεώστε τη σελίδα και δοκιμάστε πάλι.

en: Could not open handle for fopen() to %s
el: Αδύνατο το άνοιγμα χειριστηρίου για fopen() στο %s

en: Could not read image size
el: Αδύνατη η ανάγνωση μεγέθους εικόνας

en: Could not read image size.
el: Αδύνατη η ανάγνωση μεγέθους εικόνας.

en: Could not set that as the thumbnail image. Try a different attachment.
el: Δεν ήταν δυνατό να οριστεί η εικόνα ως μικρογραφία. Δοκιμάστε άλλο συνημμένο.

en: Could not update comment status
el: Αδύνατη η ενημέρωση κατάστασης σχολίου.

en: Could not update post in the database
el: Αδύνατη η ενημέρωση του άρθρου στη βάση δεδομένων

en: Could not write file %1$s (%2$s)
el: Αδύνατη η εγγραφή στο αρχείο %1$s (%2$s)

en: Could not write file %s
el: Αδύνατη η εγγραφή στο αρχείο %s

en: Create Gallery
el: Δημιουργία συλλογής

en: Create Site
el: Δημιουργία ιστοτόπου

en: Create a Configuration File
el: Δημιουργία αρχείου ρυθμίσεων

en: Create a new Akismet Key
el: Δημιουργήστε νέο κλειδί Ακισμέτ

en: Create a new gallery
el: Δημιουργία νέας συλλογής

en: Crop thumbnail to exact dimensions
el: Περικοπή μικρογραφίας σε καθορισμένες διαστάσεις

en: Crunching&hellip;
el: Επεξεργασία…

en: Current Color
el: Τρέχον χρώμα

en: Current Link
el: Τρέχων σύνδεσμος

en: Current position
el: Τρέχουσα θέση

en: Currently %s comment is waiting for approval. Please visit the moderation panel: | Currently %s comments are waiting for approval. Please visit the moderation panel:
el[0]: %s σχόλιο αναμένει έγκριση. Δείτε τον πίνακα συντονισμού:
el[1]: %s σχόλια αναμένουν έγκριση. Δείτε τον πίνακα συντονισμού:

en: Currently not supported by your browser, use keyboard shortcuts instead.
el: Δεν υποστηρίζεται στον πλοηγό σας επί του παρόντος. Χρησιμοποιήστε πληκτροσυντομεύσεις.

en: Custom
el: Σύνδεσμος

en: Custom Menu
el: Μενού

en: Custom URL
el: Ειδικό URL

en: Customize
el: Προσαρμογή

en: Cut
el: Αποκοπή

en: Cut table row
el: Αποκοπή σειράς πίνακα

en: Dark azure
el: Σκούρο κυανό

en: Dark green
el: Σκούρο πράσινο

en: Dark olive
el: Σκούρο λαδί

en: Dashboard
el: Πίνακας ελέγχου

en: Database Error
el: Σφάλμα βάσης δεδομένων

en: Database tables are missing.
el: Απουσιάζουν πίνακες της βάσης δεδομένων.

en: Date Format
el: Μορφή ημερομηνίας

en: De-spam marked comments &raquo;
el: Αποσήμανση ανεπιθύμητων »

en: Dear User,
    
    Your new SITE_NAME site has been successfully set up at:
    BLOG_URL
    
    You can log in to the administrator account with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    Log in here: BLOG_URLwp-login.php
    
    We hope you enjoy your new site. Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
el: Αγαπητό μέλος,
    
    Ο νέος σας ιστότοπος SITE_NAME έχει εγκατασταθεί επιτυχώς στο:
    BLOG_URL
    
    Συνδεθείτε στον πίνακα διαχείρισης με τα παρακάτω στοιχεία:
    Όνομα χρήστη: USERNAME
    Συνθηματικό: PASSWORD
    Κάντε κλικ εδώ για σύνδεση: BLOG_URLwp-login.php
    
    Ελπίζουμε να απολαύσετε τον νέο σας ιστότοπο.
    Ευχαριστούμε!
    
    — Η ομάδα του SITE_NAME

en: Dear User,
    
    Your new account is set up.
    
    You can log in with the following information:
    Username: USERNAME
    Password: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Thanks!
    
    --The Team @ SITE_NAME
el: Αγαπητό μέλος,
    
    Ο νέος σας λογαριασμός είναι έτοιμος.
    
    Μπορείτε να συνδεθείτε με τα παρακάτω στοιχεία:
    Όνομα χρήστη: USERNAME
    Συνθηματικό: PASSWORD
    LOGINLINK
    
    Ευχαριστούμε!
    
    --Η ομάδα του SITE_NAME

en: Dec_December_abbreviation
el: Δεκ

en: December
el: Δεκεμβρίου

en: Default
el: Προεπιλογή

en: Default frame
el: Προεπιλογή πλαισίου

en: Default volume
el: Προεπιλογή

en: Default width
el: Προεπιλεγμένο πλάτος

en: Definition description
el: Περιγραφή λήμματος

en: Definition term
el: Λήμμα

en: Delete Gallery
el: Διαγραφή συλλογής

en: Delete Image
el: Διαγραφή εικόνας

en: Delete Permanently
el: Διαγραφή οριστικά

en: Delete all
el: Διαγραφή όλων

en: Delete it: %s
el: Διαγραφή: %s

en: Delete row
el: Διαγραφή σειράς

en: Delete table
el: Διαγραφή πίνακα

en: Deletion
el: Διαγραφή

en: Describe this audio file&hellip;
el: Περιγράψτε αυτό το αρχείο ήχου…

en: Describe this media file&hellip;
el: Περιγράψτε αυτό το αρχείο πολυμέσων

en: Describe this video&hellip;
el: Περιγράψτε το βίντεο αυτό…

en: Description
el: Περιγραφή

en: Deselect
el: Αποεπιλογή

en: Destination directory for file streaming does not exist or is not writable.
el: Ο κατάλογος προορισμού για streaming αρχείων δεν υπάρχει ή δεν είναι εγγράψιμος.

en: Dimensions
el: Διαστάσεις

en: Direction left to right
el: Διεύθυνση από αριστερά προς δεξιά

en: Direction right to left
el: Διεύθυνση από δεξιά προς αριστερά

en: Disc
el: Δίσκος

en: Dismiss
el: Απόκρυψη

en: Dismiss Errors
el: Απόκρυψη σφαλμάτων

en: Display Header Text
el: Προβολή κειμένου κεφαλίδας

en: Display as dropdown
el: Πτυσσόμενο μενού

en: Display item author if available?
el: Προβολή συντάκτη αν υπάρχει;

en: Display item content?
el: Προβολή περιεχομένου στοιχείων;

en: Display item date?
el: Προβολή ημερομηνίας;

en: Display post date?
el: Να εμφανίζεται ημερομηνία άρθρου;

en: Display the number of spam comments Akismet has caught
el: Προβολή αριθμού ανεπιθύμητων σχολίων που έχει συλλάβει το Ακισμέτ

en: Distraction Free Writing mode
el: Λειτουργία Αναπόσπαστης Γραφής

en: Distraction Free Writing mode (Alt + Shift + W)
el: Λειτουργία Αναπόσπαστης Σύνταξης (Alt + Shift + W)

en: Div
el: DIV

en: Do not deregister the %1$s script in the administration area. To target the frontend theme, use the %2$s hook.
el: Μην κάνετε deregister το script %1$s στην περιοχή της διαχείρισης. Για να στοχεύσετε στο θέμα χρησιμοποιήστε το άγκιστρο %2$s.

en: Do you really want to <a href='%s'>log out</a>?
el: Σίγουρα θέλετε να <a href='%s'>αποσυνδεθείτε</a>;

en: Do you want to use the WYSIWYG mode for this textarea?
el: Θέλετε να χρησιμοποιείτε τον επεξεργαστή WYSIWYG στο τμήμα αυτό;

en: Document properties
el: Ιδιότητες αρχείου

en: Documentation
el: Τεκμηρίωση

en: Done
el: ΟΚ

en: Download File
el: Μεταφόρτωση αρχείου

en: Download Video
el: Μεταφόρτωση βίντεο

en: Draft
el: Προσχέδιο

en: Draft <span class="count">(%s)</span> | Drafts <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Προσχέδια <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Προσχέδια <span class="count">(%s)</span>

en: Drag and drop to reorder images.
el: Για να αναδιατάξετε τις εικόνες σύρτε τες με το ποντίκι.

en: Drop a file here or <a href="#" class="upload">select a file</a>.
el: Σύρετε εδώ ένα αρχείο ή <a href="#" class="upload">επιλέξτε ένα αρχείο</a>.

en: Drop files anywhere to upload
el: Σύρετε αρχεία οπουδήποτε για μεταφόρτωση

en: Drop files to upload
el: Σύρετε εδώ αρχεία για μεταφόρτωση

en: Duplicate comment detected; it looks as though you&#8217;ve already said that!
el: Διπλό σχόλιο! Σαν να το έχετε πει ήδη αυτό!

en: E-mail
el: Ηλ. διεύθυνση

en: E-mail : %s
el: Ηλ. διεύθυνση : %s

en: E-mail: %s
el: Ηλ. διεύθυνση: %s

en: ERROR: Invalid values entered, these are marked in red.
el: Σφάλμα: Εισαγωγή άκυρων τιμών (σημειώνονται με κόκκινο).

en: ERROR: The themes directory is either empty or doesn&#8217;t exist. Please check your installation.
el: <strong>Σφάλμα</strong>: Ο κατάλογος θεμάτων είναι κενός ή απουσιάζει. Ελέγξτε την εγκατάστασή σας!

en: ERROR: This is not a valid feed template.
el: ΣΦΑΛΜΑ: Αυτό δεν είναι ένα έγκυρο πρότυπο εισαγωγής.

en: Edit
el: Επεξεργασία

en: Edit CSS Style
el: Επεξεργασία CSS

en: Edit Category
el: Επεξεργασία κατηγορίας

en: Edit Gallery
el: Επεξεργασία συλλογής

en: Edit HTML Source
el: Επεξεργασία κώδικα HTML

en: Edit Image
el: Επεξεργασία εικόνας

en: Edit Link Category
el: Επεξεργασία κατηγορίας συνδέσμων

en: Edit Media
el: Επεξεργασία πολυμέσων

en: Edit My Profile
el: Επεξεργασία προφίλ

en: Edit Page
el: Επεξεργασία σελίδας

en: Edit Post
el: Επεξεργασία άρθρου

en: Edit Site
el: Επεξεργασία ιστοτόπου

en: Edit Tag
el: Επεξεργασία ετικέτας

en: Edit This
el: Επεξεργασία

en: Edit embedded media
el: Επεξεργασία ενσωματωμένων πολυμέσων

en: Editor width in Distraction Free Writing mode:
el: Πλάτος Κειμενογράφου στην λειτουργία Αναπόσπαστης Σύνταξης

en: Either there are no posts, or something went wrong.
el: Ή δεν υπάρχουν καθόλου άρθρα ή κάτι πήγε στραβά.

en: Email
el: Ηλ. διεύθυνση

en: Email&nbsp;Address:
el: Ηλ.&nbsp;διεύθυνση

en: Embed Media Player
el: Ενσωμάτωση αναπαραγωγού πολυμέσων

en: Embed or Link
el: Ένθεση ή σύνδεσμος

en: Emotions
el: Συναισθήματα

en: Empty
el: Κενό

en: Empty Term
el: Κενός όρος

en: Empty command string
el: Κενή εντολή-συμβολοσειρά

en: Empty filename
el: Κενό όνομα αρχείου

en: Enable JavaScript
el: Ενεργοποίηση JavaScript

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: End time
el: Τέλος χρόνου

en: English=en,Danish=da,Dutch=nl,Finnish=fi,French=fr,German=de,Italian=it,Polish=pl,Portuguese=pt,Spanish=es,Swedish=sv
el: Αγγλικά=en,Γαλλικά=fr,Γερμανικά=de,Δανέζικα=da,Ισπανικά=es,Ιταλικά=it,Ολλανδικά=nl,Πολωνικά=pl,Πορτογαλικά=pt,Σουηδικά=sv,Φιλανδικά=fi

en: Enter a description of the image
el: Πληκτρολογήστε περιγραφή της εικόνας

en: Enter a link URL or click above for presets.
el: Πληκτρολογήστε URL συνδέσμου ή κάντε κλικ από πάνω για προεπιλογή

en: Enter the RSS feed URL here:
el: Ορίστε τη διεύθυνση του καναλιού RSS:

en: Enter the URL
el: Δώστε το URL

en: Enter the URL of the image
el: Συμπληρώστε το URL της εικόνας

en: Enter the destination URL
el: Πληκτρολογήστε URL-στόχο

en: Enter title here
el: Πληκτρολογήστε τίτλο

en: Enter your new password below.
el: Πληκτρολογήστε το νέο συνθηματικό σας.

en: Enter your password to view comments.
el: Πληκτρολογήστε το συνθηματικό σας για να δείτε τα σχόλια.

en: Entries (RSS)
el: Καταχωρήσεις (RSS)

en: Entries <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr>
el: Κανάλι <abbr title="Really Simple Syndication">RSS</abbr> άρθρων

en: Entries from any RSS or Atom feed.
el: Καταχωρήσεις από ροές RSS ή Atom.

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error
el: Σφάλμα

en: Error establishing a database connection
el: Σφάλμα κατά τη σύνδεση με βάση δεδομένων

en: Error while saving the changes.
el: Σφάλμα κατά την αποθήκευση των αλλαγών.

en: Excerpt
el: Απόσπασμα

en: Excerpt:
el: Απόσπασμα:

en: Exclude:
el: Εξαιρέσεις:

en: Exit fullscreen
el: Κανονική προβολή

en: F j, Y
el: j F Y

en: F j, Y g:i a
el: d/m/Y, H:i

en: F, Y
el: F Y

en: F_Friday_initial
el: Π

en: Failed
el: Αποτυχία

en: Failed to delete the page.
el: Η διαγραφή της σελίδας απέτυχε.

en: Failed to write request to temporary file.
el: Αποτυχία εγγραφής της αίτησης σας σε προσωρινό αρχείο.

en: Feb_February_abbreviation
el: Φεβ

en: February
el: Φεβρουαρίου

en: Feed for all posts filed under %s
el: Κανάλι άρθρων της κατηγορίας %s

en: Feedback
el: Η γνώμη σας

en: File &#8220;%s&#8221; doesn&#8217;t exist?
el: Το αρχείο %s δεν υπάρχει;

en: File &#8220;%s&#8221; is not an image.
el: Το αρχείο %s  δεν είναι εικόνα.

en: File canceled.
el: Το αρχείο ακυρώθηκε.

en: File doesn&#8217;t exist?
el: Δεν υπάρχει το αρχείο;

en: File is not an image.
el: Το αρχείο δεν είναι εικόνα.

en: File/URL
el: Αρχείο/URL

en: Find
el: Αναζήτηση

en: Find/Replace
el: Εύρεση/Αντικατάσταση

en: First Post
el: Πρώτο άρθρο

en: Fixed
el: Σταθερή

en: Flagged as spam by %s
el: Σημάνθηκε ανεπιθύμητο από %s.

en: Flagged as spam by Akismet
el: Ανεπιθύμητο κατά το Ακισμέτ

en: Flash options
el: Επιλογές Flash

en: Flash video options
el: Επιλογές βίντεο Flash

en: Font family
el: Οικογένεια γραμμάτων

en: Font size
el: Μέγεθος γραμμάτων

en: For more information about this software visit the <a href="http://tinymce.com" target="_blank">TinyMCE website</a>.
el: Για περισσότερα για το λογισμικό, επισκεφθείτε τη σελίδα του <a href="http://tinymce.com" target="_blank">TinyMCE</a>.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be deleted.
el: Για ανεξήγητο λόγο, η διαγραφή του άρθρου ήταν αδύνατη.

en: For some strange yet very annoying reason, this post could not be edited.
el: Για ανεξήγητο λόγο, η επεξεργασία του άρθρου ήταν αδύνατη.

en: Format
el: Μορφή

en: Fri
el: Πα

en: Friday
el: Παρασκευή

en: Front page
el: Πρώτη σελίδα

en: Front page displays
el: Η αρχική σελίδα δείχνει

en: Full
el: Πλήρες

en: Full Size
el: Πλήρες μέγεθος

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: GNU Library General Public License
el: Γενική Δημόσια Αδειοδότηση Βιβλιοθηκών GNU

en: Gallery Settings
el: Ρυθμίσεις συλλογής

en: General
el: Γενικά

en: General Usage
el: Γενική χρήση

en: Get <em>another</em> %s site in seconds
el: Φτιάξτε <em>έναν άλλο</em> ιστοχώρο στο %s σε δευτερόλεπτα

en: Get New Password
el: Ζητήστε νέο συνθηματικό

en: Get your own %s account in seconds
el: Φτιάξτε δικό σας λογαριασμό στο %s σε δευτερόλεπτα.

en: Gimme a site!
el: Θέλω ιστότοπο!

en: Give the feed a title (optional):
el: Ονομάστε το κανάλι RSS (προαιρετικό):

en: Global Dashboard: %s
el: Γενικός πίνακας: %s

en: Go Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Gold
el: Χρυσαφί

en: Got Moxie?
el: Έχετε Moxie;

en: Gray
el: Γκρι

en: Grayish blue
el: Σταχτογάλανο

en: Green
el: Πράσινο

en: Greetings Site Administrator! You are currently allowing &#8220;%s&#8221; registrations. To change or disable registration go to your <a href="%s">Options page</a>.
el: Καλώς ήρθατε! Σημειώστε ότι προς το παρόν επιτρέπονται οι εγγραφές στο %s. Ως διαχειριστής ιστοτόπου γίνεται να αλλάξετε τη ρύθμιση αυτή στις <a href="%s">Ρυθμίσεις</a>.

en: H-Space
el: Οριζόντιο διάστημα

en: HTML Source Editor
el: Επεξεργαστής κώδικα HTML

en: HTML in the Rich Editor
el: HTML στον κειμενογράφο WYSIWYG

en: HTML5 Video Options
el: Επιλογές βίντεο HTML5

en: HTTP error.
el: Σφάλμα HTTP.

en: Have you entered your email correctly? You have entered %s, if it&#8217;s incorrect, you will not receive your email.
el: Συμπληρώσατε σωστά την ηλ. διεύθυνσή σας; Η διεύθυνση που πληκτρολογήσατε είναι: %s. Αν είναι λάθος, δεν θα λάβετε μήνυμα.

en: Header
el: Κεφαλίδα

en: Header Image
el: Εικόνα κεφαλίδας

en: Header Text Color
el: Χρώμα κειμένου κεφαλίδας

en: Heading 1
el: Κεφαλίδα 1

en: Heading 2
el: Κεφαλίδα 2

en: Heading 3
el: Κεφαλίδα 3

en: Heading 4
el: Κεφαλίδα 4

en: Heading 5
el: Κεφαλίδα 5

en: Heading 6
el: Κεφαλίδα 6

en: Height
el: Ύψος

en: Help
el: Βοήθεια

en: Help (Alt + Shift + H)
el: Βοήθεια (Alt + Shift + H)

en: Hex Value
el: Δεκαεξαδικός

en: Hidden
el: Κρυφό

en: Hidden GUI
el: Απόκρυψη GUI

en: Hint: The password should be at least seven characters long. To make it stronger, use upper and lower case letters, numbers and symbols like ! " ? $ % ^ &amp; ).
el: Το συνθηματικό σας πρέπει να έχει τουλάχιστον επτά χαρακτήρες. Για μεγαλύτερη ασφάλεια, χρησιμοποιήστε συνδυασμό πεζών, κεφαλαίων, αριθμών και συμβόλων, π.χ.: ! " ? $ % ^ &amp; ).

en: History
el: Ιστορικό

en: Home
el: Αρχική

en: Horizontal rule
el: Οριζόντιος χάρακας

en: Horizontal space
el: Οριζόντιο διάστημα

en: Hotkeys
el: Πληκτροσυντομεύσεις

en: How many items would you like to display?
el: Πόσα στοιχεία να εμφανίζονται;

en: Howdy, %1$s
el: Τί νέα, %1$s;

en: I already have a key
el: Έχω ήδη κλειδί

en: IO error.
el: Σφάλμα ΙΟ.

en: Id
el: ID

en: If this was a mistake, just ignore this email and nothing will happen.
el: Αν πρόκειται για λάθος, αγνοήστε το μήνυμα αυτό και δεν θα αλλάξει τίποτα.

en: If you are the owner of this network please check that MySQL is running properly and all tables are error free.
el: Αν είστε ο ιδιοκτήτης του δικτύου αυτού, βεβαιωθείτε ότι η MySQL λειτουργεί κανονικά και ότι δεν υπάρχουν σφάλματα στους πίνακες.

en: If you do not activate your site within two days, you will have to sign up again.
el: Αν δεν ενεργοποιήσετε τον ιστότοπο εντός δύο ημερών, θα χρειαστεί να κάνετε την εγγραφή από την αρχή.

en: If you do not activate your username within two days, you will have to sign up again.
el: Αν δεν ενεργοποιήσετε το όνομά σας εντός δύο ημερών θα πρέπει να εγγραφείτε από την αρχή.

en: If you do not like the way the rich editor works, you may turn it off from Your Profile submenu, under Users in the admin menu.
el: Αν δεν θέλετε τον επεξεργαστή εμπλουτισμένου κειμένου, γίνεται να τον απενεργοποιήσετε από το προφίλ σας.

en: If you haven&#8217;t received your email yet, there are a number of things you can do:
el: Αν δεν έχετε λάβει ακόμα το μήνυμά σας, δοκιμάστε τα παρακάτω:

en: If you need to upload an image or another media file from your computer, you can use the Media Library button above the editor. The media library will attempt to create a thumbnail-sized copy from each uploaded image. To insert your image into the post, first click on the thumbnail to reveal a menu of options. When you have selected the options you like, click "Insert into Post" and your image or file will appear in the post you are editing.
el: Αν θέλετε να μεταφορτώσετε μια εικόνα ή κάποιο άλλο αρχείο πολυμέσων από τον υπολογιστή σας, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την Προσθήκη Πολυμέσων πάνω από τον επεξεργαστή κειμένου. Το WordPress θα προσπαθήσει να δημιουργήσει αντίγραφο μεγέθους μικρογραφίας για κάθε εικόνα που ανεβάσατε. Για να εισάγετε την εικόνα μέσα στο άρθρο, πατήστε πάνω στην μικοργραφία της εικόνας ώστε να εμφανιστεί το σχετικό μενού με επιλογές. Αφού κάνετε τις επιλογές που επιθυμείτε, πατήστε "Εισαγωγή στο Άρθρο" και η εικόνα σας ή το αρχείο σας θα εισαχθεί στο άρθρο που επεξεργάζεστε.

en: If you&#8217;re not going to use a great site domain, leave it for a new user. Now have at it!
el: Αν δεν θέλετε να χρησιμοποιήσετε ένα ωραίο όνομα τομέως, αφήστο για κάποιον άλλο. Διαφορετικά, προχωρήστε!

en: If you&#8217;re still stuck with this message, then check that your database contains the following tables:
el: Αν βλέπετε αυτό το μήνυμα επανειλημμένως, βεβαιωθείτε ότι η βάση δεδομέων περιλαμβάνει τους εξής πίνακες:

en: If your site does not display, please contact the owner of this network.
el: Αν δεν εμφανίζεται ο ιστότοπος σας, επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του δικτύου αυτού.

en: Ignore all
el: Παράβλεψη όλων

en: Ignore word
el: Παράβλεψη λέξης

en: Image
el: Εικόνα

en: Image <span class="count">(%s)</span> | Images <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Εικόνες <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Εικόνες <span class="count">(%s)</span>

en: Image Editor Save Failed
el: Η αποθήκευση της εικόνας απέτυχε

en: Image URL
el: URL εικόνας

en: Image crop failed.
el: Περικοπή εικόνας απέτυχε!

en: Image default align
el: Βασική στοίχιση εικόνας

en: Image default link type
el: Βασικός τύπος συνδέσμου εικόνας

en: Image default size
el: Βασικό μέγεθος εικόνας

en: Image description
el: Περιγραφή εικόνας

en: Image flip failed.
el: Η αντιστροφή της εικόνας απέτυχε!

en: Image list
el: Λίστα εικόνων

en: Image properties
el: Ιδιότητες εικόνας

en: Image resize failed.
el: Η αλλαγή του μεγέθους της εικόνας απέτυχε!

en: Image rotate failed.
el: Η περιστροφή της εικόνας απέτυχε!

en: Image status
el: Κατάσταση εικόνας

en: Images
el: Εικόνες

en: Images and Attachments
el: Εικόνες και συνημμένα

en: In <code>%1$s</code>, use the <code>%2$s</code> method, not the <code>%3$s</code> function. See %4$s.
el: Στο <code>%1$s</code>, χρησιμοποίησε το <code>%2$s</code> method, όχι την  <code>%3$s</code> function. Βλέπε %4$s.

en: Incorrect username or password.
el: Άκυρο όνομα μέλους ή συνθηματικό.

en: Indent
el: Εσοχή

en: Indigo
el: Λουλάκι

en: Insert
el: Εισαγωγή

en: Insert / edit embedded media
el: Εισαγωγή/επεξεργασία ενσωματωμένων πολυμέσων

en: Insert Image
el: Εισαγωγή εικόνας

en: Insert Media
el: Εισαγωγή πολυμέσων

en: Insert More Tag
el: Εισαγωγή εντολής Συνέχεια

en: Insert More Tag (Alt + Shift + T)
el: Λινκ <i>Περισσότερα…</i> (Alt+Shift+T)

en: Insert Page Break
el: Εισαγωγή αλλαγής σελίδας

en: Insert Page Break tag
el: Εισαγωγής εντολής αλλαγής σελίδας

en: Insert Page break (Alt + Shift + P)
el: Αλλαγή σελίδας (Alt + Shift + P)

en: Insert column after
el: Εισαγωγή στήλης μετά

en: Insert column before
el: Εισαγωγή στήλης πριν

en: Insert custom character
el: Εισαγωγή ειδικού χαρακτήρα

en: Insert date
el: Εισαγωγή ημερομηνίας

en: Insert from URL
el: Εισαγωγή από URL

en: Insert gallery
el: Εισαγωγή συλλογής

en: Insert horizontal ruler
el: Εισαγωγή οριζόντιας γραμμής

en: Insert into page
el: Εισαγωγή σε σελίδα

en: Insert into post
el: Εισαγωγή σε άρθρο

en: Insert link
el: Εισαγωγή συνδέσμου

en: Insert new layer
el: Εισαγωγή νέας στρώσεως

en: Insert non-breaking space character
el: Εισαγωγή μη αναδιπλούμενου διαστήματος

en: Insert predefined template content
el: Εισαγωγή προκαθορισμένου περιεχομένου προτύπου

en: Insert row after
el: Εισαγωγή σειράς μετά

en: Insert row before
el: Εισαγωγή σειράς πριν

en: Insert time
el: Εισαγωγή ώρας

en: Insert/Edit Attributes
el: Εισαγωγή/επεξεργασία ιδιοτήτων

en: Insert/edit anchor
el: Εισαγωγή/επεξεργασία άγκυρας

en: Insert/edit image
el: Εισαγωγή/επεξεργασία εικόνας

en: Insert/edit image (Alt + Shift + M)
el: Εισαγωγή/επεξεργασία εικόνας (Alt + Shift + M)

en: Insert/edit link
el: Εισαγωγή/επεξεργασία συνδέσμου

en: Insert/edit link (Alt + Shift + A)
el: Εισαγωγή/επεξεργασία συνδέσμου (Alt + Shift + A)

en: Insertion
el: Εισαγωγή

en: Inserts a new table
el: Εισαγωγή νέου πίνακα

en: Insufficient arguments passed to this XML-RPC method.
el: Τα ορίσματα γι’ αυτή τη μέθοδο XML-RPC είναι ανεπαρκή.

en: Invalid
el: Άκυρο

en: Invalid Taxonomy
el: Άκυρη ταξινομία

en: Invalid activation key.
el: Άκυρο κλειδί ενεργοποίησης!

en: Invalid attachment ID.
el: Άκυρο ID συνημμένου.

en: Invalid author ID.
el: Άκυρο ID συντάκτη.

en: Invalid comment ID.
el: Άκυρο ID σχολίου.

en: Invalid comment status.
el: ¨Ακυρη κατάσταση σχολίου

en: Invalid file type
el: Άκυρος τύπος αρχείου

en: Invalid key
el: Άκρυο κλειδί

en: Invalid object ID
el: Άκυρο ID αντικειμένου.

en: Invalid post
el: Άκυρο άρθρο.

en: Invalid post ID
el: Άκυρο ID άρθρου

en: Invalid post ID.
el: Άκυρο ID άρθρου.

en: Invalid post format
el: Άκυρος φορμάτ άρθρου

en: Invalid post type
el: Άκυρος τύπος άρθρου

en: Invalid taxonomy
el: Άκυρη ταξινομία

en: Invalid term ID
el: Άκυρο ID όρου.

en: Invalid user ID
el: Άκυρο ID μέλους

en: Invalid user ID.
el: 'Ακυρο ID μέλους.

en: Invoke URLs
el: Επίκληση URL

en: Is there no link to us?
el: Δεν υπάρχει σύνδεσμος προς εμάς;

en: Italic
el: Πλάγια

en: Italic (Ctrl + I)
el: Πλάγια (Ctrl + I)

en: JS Callback
el: Επιστροφή κλήσης JS

en: Jan_January_abbreviation
el: Ιαν

en: January
el: Ιανουαρίου

en: JavaScript must be enabled to use this feature.
el: Για τη λειτουργία αυτή πρέπει να ενεργοποιήσετε την JavaScript.

en: Jul_July_abbreviation
el: Ιουλ

en: July
el: Ιουλίου

en: Jump to tool buttons - Alt+Q, Jump to editor - Alt-Z, Jump to element path - Alt-X
el: Μετάβαση σε εργαλεία: Alt+Q, Μετάβαση σε επεξεργαστή: Alt+Z, Μετάβαση σε διαδρομή στοιχείου: Alt+X

en: Jun_June_abbreviation
el: Ιουν

en: June
el: Ιουνίου

en: Just a username, please.
el: Μόνο έναν λογαριασμό μέλους, παρακαλώ.

en: Just write.
el: &nbsp;

en: Justify Text
el: Στοίχιση Κειμένου

en: Keep linebreaks
el: Διατήρηση αλλαγών γραμμής

en: Kiosk mode
el: Kiosk

en: Languages
el: Γλώσσες

en: Large
el: Μεγάλο

en: Large size image height
el: Μεγάλο ύψος εικόνας

en: Large size image width
el: Μεγάλο πλάτος εικόνας

en: Last Checked
el: Τελευταίος έλεγχος

en: Last Post
el: Τελευταίο άρθρο

en: Last updated
el: Τελευταία ενημέρωση

en: Last updated: %s
el: Τελευταία ενημέρωση: %s

en: Learn word
el: Προσθήκη στο λεξικό

en: Leave a Comment
el: Γράψτε σχόλιο

en: Leave a Reply
el: Σχολιάστε

en: Leave a Reply to %s
el: Γράψτε απάντηση στο %s

en: Leave a comment
el: Σχολιάστε

en: Left
el: Αριστερά

en: Length:
el: Διάρκεια:

en: Letter
el: Γράμμα

en: License
el: Άδεια

en: Light sky blue
el: Ανοιχτό γαλανό

en: Light yellow
el: Ανοιχτό κίτρινο

en: Lime
el: Κιτρινοπράσινο

en: Line and paragraph breaks automatic, e-mail address never displayed, <acronym title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> allowed: <code>%s</code>
el: Αλλαγές γραμμών και παραγράφων είναι αυτόματες, η ηλ. διεύθυνση δεν προβάλλεται, <abbr title="Hypertext Markup Language">HTML</acronym> επιτρέπεται: <code>%s</code>

en: Link Categories
el: Κατηγορίες

en: Link Category
el: Κατηγορία συνδέσμων

en: Link ID
el: ID συνδέσμου

en: Link Rel
el: Σχέση συνδέσμου (rel)

en: Link To
el: Σύνδεση στο

en: Link URL
el: URL Συνδέσμου

en: Link list
el: Λίστα συνδέσμων

en: Link rating
el: Αξιολόγηση συνδέσμου

en: Link title
el: Τίτλος συνδέσμου

en: Link to Attachment Page
el: Σύνδεσμος προς σελίδα συνημμένου

en: Link to Image
el: Σύνδεσμος σε εικόνα

en: Link to Media File
el: Σύνδεσμος προς Αρχείο Πολυμέσων

en: Links
el: Σύνδεσμοι

en: Links for %s
el: Σύνδεσμοι για %s

[ctx: Links widget]
en: Random
el: Τυχαίος/α/ο

en: List
el: Κατάλογος

en: Loaded plugins
el: Ενεργά πρόσθετα

en: Log In
el: Σύνδεση

en: Log Out
el: Αποσύνδεση

en: Log in
el: Σύνδεση

en: Log in to Reply
el: Συνδεθείτε για να απαντήσετε

en: Log in to leave a Comment
el: Συνδεθείτε για να σχολιάσετε

en: Log out
el: Αποσύνδεση

en: Log out &raquo;
el: Αποσύνδεση &raquo;

en: Log out of this account
el: Αποσύνδεση από αυτόν το λογαριασμό

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>.
el: Έχετε συνδεθεί ως <a href="%1$s">%2$s</a>.

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out &raquo;</a>
el: Έχετε συνδεθεί ως <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Αποσύνδεση</a>

en: Logged in as <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Log out of this account">Log out?</a>
el: Έχετε συνδεθεί ως <a href="%1$s">%2$s</a>. <a href="%3$s" title="Αποσύνδεση από τον λογαριασμό αυτό">Αποσύνδεση;</a>

en: Login Address (URL)
el: Διεύθυνση εισόδου (URL)

en: Login, RSS, &amp; WordPress.org links.
el: Σύνδεσμοι σύνδεσης, RSS, WordPress.org

en: Lost Password
el: Χαμένο συνθηματικό

en: Lost your password?
el: Χάσατε το συνθηματικό σας;

en: Lower alpha
el: Λατινικά πεζά

en: Lower greek
el: Ελληνικά πεζά

en: Lower roman
el: Λατινικοί αριθμοί πεζοί

en: M_Monday_initial
el: Δ

en: Magenta
el: Μωβ

en: Mail (will not be published)
el: Ηλ. διεύθυνση (δεν δημοσιεύεται)

en: Maintain aspect
el: Διατήρηση αναλογιών

en: Maintenance
el: Συντήρηση

en: Manage Audio
el: Διαχείριση Ήχου

en: Manage Comments
el: Σχόλια

en: Manage Images
el: Διαχείριση εικόνων

en: Manage Video
el: Διαχείριση βίντεο

en: Manual Offsets
el: Χειροκίνητη ρύθμιση

en: Mar_March_abbreviation
el: Μαρ

en: March
el: Μαρτίου

en: Maroon
el: Καστανέρυθρο

en: Maximum upload file size: %d%s.
el: Μέγιστο μέγεθος μεταφορτώμενου αρχείου: %d%s

en: May
el: Μαΐου

en: May_May_abbreviation
el: Μάι

en: Media File
el: Αρχείο πολυμέσων

en: Media Library
el: Βιβλιοθήκη πολυμέσων

en: Medium
el: Μέσο

en: Medium gray
el: Γκρι

en: Medium size image height
el: Μεσαίο ύψος εικόνας

en: Medium size image width
el: Μεσαίο πλάτος εικόνας

en: Memory exceeded. Please try another smaller file.
el: Υπέρβαση μνήμης. Δοκιμάσε ένα μικρότερο αρχείο.

en: Menu
el: Μενού

en: Menus
el: Μενού

en: Merge table cells
el: Συγχώνευση κυψελών πίνακα

en: Meta
el: Μεταστοιχεία

en: Middle
el: Μέση

en: Mismatch
el: Ασυμφωνία

en: Missing Attachment
el: Το συνημμένο λείπει

en: Mission complete. Message <strong>%s</strong> deleted.
el: Αποστολή εξετελέσθη. Το μήνυμα <strong>%s</strong> έχει διαγραφεί.

en: Mon
el: Δε

en: Monday
el: Δευτέρα

en: More colors
el: Περισσότερα χρώματα

en: More...
el: Συνέχεια…

en: Move backward
el: Στο προηγούμενο

en: Move forward
el: Στο επόμενο

[ctx: Multisite active signup type]
en: all
el: όλα

[ctx: Multisite active signup type]
en: blog
el: ιστολόγιο

[ctx: Multisite active signup type]
en: none
el: τίποτα

[ctx: Multisite active signup type]
en: user
el: μέλος

en: Multisite only works without the port number in the URL.
el: Στην εγκατάσταση δικτύου δεν επιτρέπεται η χρήση του αριθμού θύρας στο URL.

en: Must be at least 4 characters, letters and numbers only. It cannot be changed, so choose carefully!
el: Τουλάχιστον 4 χαρακτήρες, μόνο λατινικά γράμματα και αριθμοί. Δεν γίνεται να αλλάξει, οπότε επιλέξτε με προσοχή!

en: Mute
el: Σίγαση

en: Mute Toggle
el: Σίγαση/αποσίγαση

en: My Account
el: Ο λογαριασμός μου

en: My Sites
el: Οι ιστοχώροι μου

en: Name
el: Όνομα

[ctx: Name for the Text editor tab (formerly HTML)]
en: Text
el: Κείμενο

en: Named
el: Ονοματισμένα

en: Named colors
el: Ονοματισμένα χρώματα

en: Narrower
el: Στένεμα

en: Navigation
el: Πλοήγηση

en: Navigation Menu
el: Μενού

en: Navigation Menu Item
el: Στοιχείο μενού

en: Navigation Menu Items
el: Στοιχεία μενού

en: Navigation Menus
el: Μενού

en: Navy Blue
el: Μπλε μαρέν

en: Need more help? <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>We got it</a>.
el: Χρειάζεστε βοήθεια; <a href='http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php'>Δείτε εδώ (στα αγγλικά)</a>.

en: Network Admin
el: Διαχείριση δικτύου

en: Network Admin: %s
el: Διαχείριση δικτύου %s

en: Network functions are disabled.
el: Οι λειτουργίες δικτύου είναι απενεργοποιημένες.

en: New %1$s Site: %2$s
el: Νέος %1$s Ιστότοπος: %2$s

en: New %1$s User: %2$s
el: Νέο μέλος %1$s: %2$s

en: New Category Name
el: Όνομα νέας κατηγορίας

en: New Link Category Name
el: Όνομα νέας κατηγορίας συνδέσμων

en: New Page
el: Νέα σελίδα

en: New Post
el: Νέο άρθρο

en: New Site Registration: %s
el: Δημιουργία νέου ιστότοπου: %s

en: New Site: %1$s
    URL: %2$s
    Remote IP: %3$s
    
    Disable these notifications: %4$s
el: Νέος ιστότοπος: %1$s
    URL: %2$s
    IP: %3$s
    
    Απενεργοποίηση ενημερώσεων αυτού του τύπου: %4$s

en: New Tag Name
el: Όνομα νέας ετικέτας

en: New User Registration: %s
el: Δημιουργία νέου χρήστη: %s

en: New User: %1$s
    Remote IP: %2$s
    
    Disable these notifications: %3$s
el: Νέο μέλος: %1$s
    Διεύθυνση IP: %2$s
    
    Απενεργοποίηση ενημερώσεων αυτού του τύπου: %3$s

en: New comment on your post "%s"
el: Νέο σχόλιο στο άρθρο <i>%s</i>

en: New document
el: Νέο αρχείο

en: New layer...
el: Νέα στρώση…

en: New password
el: Νέο συνθηματικό

en: New pingback on your post "%s"
el: Νέο πίνγκμπακ στο άρθρο <i>%s</i>

en: New trackback on your post "%s"
el: Νέο τράκμπακ στο άρθρο σας <i>%s</i>.

en: New user registration on your site %s:
el: Νέο μέλος γράφτηκε στον ιστότοπο %s:

en: Newer Comments &raquo;
el: Επόμενα σχόλια &raquo;

en: Next
el: Επόμενη

en: Next &gt;
el: Επόμενη &gt;

en: Next &raquo;
el: Επόμενη &raquo;

en: Next Page &raquo;
el: Επόμενη σελίδα: &raquo;

en: Next Post
el: Επόμενο άρθρο

en: Next page
el: Επόμενη Σελίδα

en: Next page...
el: Επόμενη Σελίδα…

en: No
el: Όχι

en: No Comments
el: 0 σχόλια

en: No Image
el: Χωρίς εικόνα

en: No Repeat
el: Χωρίς επανάληψη

en: No categories
el: Χωρίς κατηγορίες

en: No comments yet.
el: Δεν υπάρχουν σχόλια.

en: No connection to server
el: Όχι σύνδεση με διακομιστή

en: No correction
el: Όχι διόρθωση

en: No editor could be selected.
el: Αδύνατη η επιλογή επεξεργαστή εικόνων.

en: No items found.
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα.

en: No java
el: Όχι Java

en: No login ID submitted
el: Δεν δηλώσατε ID σύνδεσης

en: No matches found.
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα.

en: No menus have been created yet. <a href="%s">Create some</a>.
el: Δεν έχετε φτιάξει μενού ακόμα. <a href="%s">Φτιάξτε ένα</a>

en: No misspellings found.
el: Δεν βρέθηκαν ορθογραφικά λάθη.

en: No more comments found.
el: Δεν βρέθηκαν άλλα σχόλια.

en: No msg number submitted
el: Δεν δηλώθηκε αρ. μηνύματος

en: No pages found in Trash.
el: Δεν βρέθηκαν σελίδες στον κάδο.

en: No pages found.
el: Δεν βρέθηκαν σελίδες.

en: No password submitted
el: Δεν δώσατε συνθηματικό

en: No posts found in Trash.
el: Δεν βρέθηκαν άρθρα στον κάδο.

en: No posts found.
el: Δεν βρέθηκαν άρθρα.

en: No results found.
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα.

en: No search term specified. Showing recent items.
el: Δεν ορίσατε όρο. Προβάλλονται τα πιο πρόσφατα.

en: No server banner
el: Λείπει μήνυμα διακομιστή

en: No server specified
el: Δεν ορίσατε διακομιστή

en: No site by that name on this system.
el: Δεν υπάρχει ιστοχώρος με το όνομα αυτό.

en: No site defined on this host. If you are the owner of this site, please check <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">Debugging a WordPress Network</a> for help.
el: Δεν έχει οριστεί ιστότοπος στον φιλοξενητή αυτό. Αν είστε ο ιδιοκτήτης του ιστοτόπου, δείτε το <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">Debugging a WordPress Network</a> για βοήθεια.

en: No suggestions
el: Καμία πρόταση

en: No tags found.
el: Δεν βρέθηκαν ετικέτες.

en: None
el: Όχι

en: Not Spam
el: Όχι σπαμ

en: Not yet
el: Όχι ακόμη

en: Nov_November_abbreviation
el: Νοε

en: November
el: Νοεμβρίου

en: Number of comments to show:
el: Αριθμός σχολίων για προβολή:

en: Number of links to show:
el: Αριθμός συνδέσμων για για προβολή:

en: Number of posts to show:
el: Πόσα άρθρα να προβάλλονται:

en: OK
el: Εντάξει

en: Oct_October_abbreviation
el: Οκτ

en: October
el: Οκτωβρίου

en: Olive
el: Λαδί

en: Once Daily
el: Μία φορά την ημέρα

en: Once Hourly
el: Μία φορά την ώρα

en: One Response to %2$s | %1$s Responses to %2$s
el[0]: Μία απάντηση στο %2$s
el[1]: %1$s απαντήσεις στο %2$s

en: One or more database tables are unavailable. The database may need to be <a href="%s">repaired</a>.
el: Δεν είναι διαθέσιμοι όλοι οι πίνακες της βάσης δεδομένων. Η βάση ίσως χρειάζεται <a href="%s">επιδιόρθωση</a>.

en: Only a static class method or function can be used in an uninstall hook.
el: Σε ζεύξη απεγκατάστασης επιτρέπεται να χρησιμοποιηθεί μόνο στατική μέθοδος ή συνάρτηση.

en: Only lowercase letters (a-z) and numbers are allowed.
el: Επιτρέπονται μόνο πεζά λατινικά και αριθμοί.

en: Oops: %s
el: Ωπ! %s

[ctx: Open Sans font: add new subset (greek, cyrillic, vietnamese)]
en: no-subset
el: χωρίς-υποσύνολο

[ctx: Open Sans font: on or off]
en: on
el: Ενεργό

en: Open link in a new window
el: Άνοιγμα συνδέσμου σε νέο παράθυρο

en: Open link in a new window/tab
el: Άνοιγμα συνδέσμου σε νέο παράθυρο/καρτέλα

en: Open link in the same window
el: Άνοιγμα συνδέσμου στο ίδιο παράθυρο

en: Options saved.
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: Or link to existing content
el: Ή επιλέξτε από τα υπάρχοντα άρθρα/σελίδες σας

en: Orange
el: Πορτοκαλί

en: Ordered list (Alt + Shift + O)
el: Λίστα με αρίθμηση (Alt + Shift + O)

en: Original Size
el: Αρχικό μέγεθος

en: Outdent
el: Αρνητική εσοχή

en: PM
el: ΜΜ

en: Page ID
el: ID σελίδας

en: Page IDs, separated by commas.
el: ID σελίδων (χωρίστε με κόμματα).

en: Page not found
el: Η σελίδα δεν υπάρχει!

en: Page order
el: Σειρά σελίδας

en: Page title
el: Τίτλο σελίδας

en: Pages
el: Σελίδες

en: Pages:
el: Σελίδες:

en: Pale cyan
el: Ανοιχτό γαλάζιο

en: Pale green
el: Ανοιχτό πράσινο

en: Palette
el: Παλέτα

en: Palette colors
el: Χρώματα παλέτας

en: Paragraph
el: Παράγραφος

en: Parent Category
el: Γονική κατηγορία

en: Parent Category:
el: Γονική κατηγορία:

en: Parent Page:
el: Γονική σελίδα:

en: Parent term does not exist.
el: Ο γονικός όρος δεν υπάρχει.

en: Passing an integer number of posts is deprecated. Pass an array of arguments instead.
el: Η χρήση ακεραίου αριθμού άρθρων είναι αποδοκιμαστέα. Χρησιμοποιήστε σειρά (array) επιχειρημάτων.

en: Password
el: Συνθηματικό

en: Password Lost and Changed for user: %s
el: Συνθηματικό χάθηκε και αλλάχτηκε για μέλος: %s

en: Password Lost and Found
el: Το συνθηματικό χάθηκε και βρέθηκε

en: Password Protected
el: Έχει συνθηματικό

en: Password Reset
el: Επανορισμός συνθηματικού

en: Password reset is not allowed for this user
el: Δεν επιτρέπεται αλλαγή συνθηματικού για το μέλος αυτό.

en: Password:
el: Συνθηματικό:

en: Password: %s
el: Συνθηματικό: %s

en: Paste
el: Επικόλληση

en: Paste as Plain Text
el: Επικόλληση ως απλό κείμενο

en: Paste from Word
el: Επικόλληση από Word

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode.
el: Η επικόλληση είναι σε λειτουργία απλού κειμένου. Κάντε κλικ για να επαναφέρετε την κανονική λειτουργία.

en: Paste is now in plain text mode. Click again to toggle back to regular paste mode. After you paste something you will be returned to regular paste mode.
el: Η επικόλληση είναι σε λειτουργία απλού κειμένου. Κάντε κλικ για να επαναφέρετε την κανονική λειτουργία. Μόλις επικολλήσετε κάτι, επανέρχεται αυτόματα σε κανονική λειτουργία.

en: Paste table row after
el: Επικόλληση σειράς πίνακα μετά

en: Paste table row before
el: Επικόλληση σειράς πίνακα πριν

en: Pasting content from another application, like Word or Excel, is best done with the Paste from Word button on the second row, or in Text mode.
el: Για καλύτερα αποτελέσματα στην επικόλληση περιεχομένου από Word ή Excel, είναι καλύτερο να χρησιμοποιείτε το κουμπί επικόλλησης από το Word στη δεύτερη γραμμή. Η να μπείτε στην επεξεργασία κώδικα.

en: Pasting in the Rich Editor
el: Επικόλληση στον επεξεργασή εμπλουτισμένου κειμένου

en: Path
el: Διαδρομή

en: Peach
el: Ροδακινί

en: Pending <span class="count">(%s)</span> | Pending <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Για έλεγχο <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Για έλεγχο <span class="count">(%s)</span>

en: Pending Review
el: Για έλεγχο

en: Permalink: %s
el: Μόνιμος σύνδεσμος: %s

en: Picker
el: Επιλογέας

en: Pingback excerpt:
el: Απόσπασμα πίνγκμπακ:

en: Pingback from %1$s to %2$s registered. Keep the web talking! :-)
el: Η παράθεση από %1$s προς %2$s καταγράφηκε. Keep the web talking!  :-)

en: Pingback:
el: Πίνγκμπακ:

en: Pink
el: Ροζ

en: Play count
el: Μετρητής

en: Play every frame
el: Απαπαραγωγή κάθε πλαισίου

en: Play/Pause
el: Αναπαραγωγή/παύση

en: Please <a href="%s">upgrade WordPress</a> to a current version, or <a href="%s">downgrade to version 2.4 of the Akismet plugin</a>.
el: <a href="%s">Αναβαθμίστε το WordPress</a> σε νεότερη έκδοση ή <a href="%s">εγκαταστήστε την έκδ. 2.4 του Ακισμέτ</a>.

en: Please enter a site name.
el: Παρακαλώ δώστε ένα όνομα για τον ιστότοπο.

en: Please enter a site title.
el: Συμπληρώστε τίτλο ιστότοπου.

en: Please enter a username.
el: Πληκτρολογήστε όνομα χρήστη.

en: Please enter a valid email address.
el: Συμπληρώστε έγκυρη ηλ. διεύθυνση.

en: Please enter an API key
el: Δώστε ένα κλειδί API

en: Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.
el: Πληκτρολογήστε το όνομα χρήστη ή την ηλ. διεύθυνσή σας και θα σας αποσταλεί σύνδεσμος να φτιάξετε νέο συνθηματικό.

en: Please include a %1$s template in your theme.
el: Παρακαλούμε προσθέστε πρότυπο <i>%1$s</i> στο θέμα σας.

en: Please log in again.
el: Παρακαλούμε ξανασυνδεθείτε.

en: Please see <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a> for more information.
el: Για περισσότερα, βλ. <a href="http://codex.wordpress.org/Debugging_in_WordPress">Debugging in WordPress</a>.

en: Please try again.
el: Παρακαλούμε ξαναδοκιμάστε.

en: Please wait...
el: Παρακαλούμε περιμένετε…

en: Plugin
el: Πρόσθετο

en: Plugin Information:
el: Στοιχεία προσθέτου:

en: Plugins
el: Πρόσθετα

en: Plum
el: Δαμασκηνί

en: Popular Tags
el: Κοινότερες ετικέτες

en: Possible reason: your host may have disabled the mail() function.
el: Πιθανή αιτία: Ο φιλοξενητής υπολογιστής σας ίσως έχει απενεργοποιήσει τη συνάρτηση mail().

en: Post Comment
el: Υποβολή σχολίου

en: Post Thumbnail
el: Μικρογραφία άρθρου

[ctx: Post format]
en: Aside
el: Μικροάρθρο

[ctx: Post format]
en: Audio
el: Ήχος

[ctx: Post format]
en: Chat
el: Κουβέντα

[ctx: Post format]
en: Gallery
el: Γκαλερί

[ctx: Post format]
en: Image
el: Εικόνα

[ctx: Post format]
en: Link
el: Σύνδεσμος

[ctx: Post format]
en: Quote
el: Παράθεμα

[ctx: Post format]
en: Standard
el: Κανονικό

[ctx: Post format]
en: Status
el: Κατάσταση

en: Post types cannot exceed 20 characters in length
el: Οι τύποι άρθρων πρέπει να είναι μέχρι 20 χαρακτήρες.

en: Posts by %s
el: Άρθρα του/της %s

en: Posts page
el: Σελίδα άρθρων

en: Powered by <a href="%s" title="Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform"><strong>WordPress</strong></a>
el: Κατασκευασμένο με <a href="%s" title="WordPress, το προηγμένο σύστημα ιστοδημοσιεύσεων">WordPress</a>

en: Powered by WordPress
el: Κατασκευασμένο με WordPress

en: Powered by WordPress, state-of-the-art semantic personal publishing platform.
el: Κατασκευασμένο με WordPress, το προηγμένο σύστημα ιστοδημοσιεύσεων.

en: Prefetch
el: Προφόρτωση

en: Preformatted
el: Προμορφοποίηση

en: Preload
el: Προφόρτωση

en: Premature end of list
el: Πρόωρο τέρμα καταλόγου

en: Press ALT F10 for toolbar. Press ALT 0 for help.
el: Πιέστε ALT+F10 για τη γραμμή εργαλείων και ALT+0 για βοήθεια.

en: Preview
el: Προεπισκόπηση

en: Previous Post
el: Προηγούμενο άρθρο

en: Previous page
el: Προηγούμενη σελίδα

en: Print
el: Εκτύπωση

en: Privacy:
el: Απόρρητο:

en: Private
el: Προσωπικό

en: Private <span class="count">(%s)</span> | Private <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Απόρρητα <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Απόρρητα <span class="count">(%s)</span>

en: Private: %s
el: Απόρρητο: %s

en: Privately Published
el: Απόρρητη δημοσίευση

en: Progress
el: Πρόοδος

en: Protected Comments: Please enter your password to view comments.
el: Ιδιωτικά σχόλια:  Πληκτρολογήστε το συνθηματικό σας για τα δείτε.

en: Protected: %s
el: Πρoστατευμένο: %s

en: Public
el: Δημόσιο

en: Public, Sticky
el: Δημόσιο, Μόνιμα 1η σελίδα

en: Publish
el: Δημοσίευση

en: Publish on:
el: Δημοσίευση:

en: Published
el: Δημοσιευμένο

en: Published <span class="count">(%s)</span> | Published <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Δημοσιευμένα <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Δημοσιευμένα <span class="count">(%s)</span>

en: Published on:
el: Δημοσιεύτηκε:

en: Purple
el: Μωβ

en: QT Src
el: Πηγή QT

en: Quality
el: Ποιότητα

en: QuickTime options
el: Επιλογές Quicktime

en: Quote
el: Παράθεμα

en: RSS Error: %s
el: Σφάλμα RSS: %s

en: Random Default Image
el: Στην τύχη από βασικές

en: Random Order
el: Τυχαία σειρά

en: Random Uploaded Image
el: Τυχαία μεταφορτωμένη εικόνα

en: Rate
el: Αξιολόγηση

en: Rather than reaching for your mouse to click on the toolbar, use these access keys. Windows and Linux use Ctrl + letter. Macintosh uses Command + letter.
el: Αντί να ψάχνετε κάθε τόσο για το ποντίκι για να κάνετε κλικ στη γραμμή εργαλείων, χρησιμοποιήστε αυτές τις πληκτροσυντομεύσεις. Στα Windows και στο Linux δουλεύουν με Ctrl+Γράμμα. Σε Mac χρησιμοποιήστε Command+Γράμμα.

en: Re-trying
el: Επανέλεγχος...

en: Read the <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">bug report</a> page. Some of the guidelines there may help you figure out what went wrong.
el: Δείτε τη <a target="_blank" href="http://codex.wordpress.org/Debugging_a_WordPress_Network">για αναφορές σφαλμάτων</a> page. Οι οδηγίες εκεί ίσως σας βοηθήσουν να βρείτε που έγκειται το πρόβλημα.

en: Real media player options
el: Επιλογές Real Media Player

en: Recent Comments
el: Πρόσφατα σχόλια

en: Recent Posts
el: Πρόσφατα άρθρα

en: Recheck Queue for Spam
el: Επανέλεγχος λίστας για ανεπιθύμητα

en: Red
el: Κόκκινο

en: Redo
el: Επαναφορά

en: Redo (Ctrl + Y)
el: Επανάληψη (Ctrl + Y)

en: Refresh
el: Ανανέωση

en: Register
el: Εγγραφή

en: Register For This Site
el: Εγγραφείτε στον ιστότοπο αυτό

en: Registration Form
el: Φόρμα εγγραφής

en: Registration complete. Please check your e-mail.
el: Η εγγραφή ολοκληρώθηκε. Δείτε το γραμματοκιβώτιό σας.

en: Registration has been disabled.
el: Οι εγγραφές έχουν απενεργοποιηθεί.

en: Remember Me
el: Απομνημόνευση

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Remove From Bulk Edit
el: Αφαίρεση από μαζική επεξεργασία

en: Remove Image
el: Αφαίρεση εικόνας

en: Remove column
el: Αφαίρεση στήλης

en: Remove formatting
el: Αφαίρεση μορφοποίησης

en: Remove link
el: Αφαίρεση συνδέσμου

en: Reply
el: Απάντηση

en: Required fields are marked %s
el: Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με %s

en: Reset Password
el: Επανορισμός συνθηματικού

en: Reverse order
el: Αντιστροφή σειράς

en: Revision
el: Αναθεώρηση

en: Revisions
el: Αναθεωρήσεις

en: Rich Editing Basics
el: Βασικά Στοιχεία Σπεξεργασίας Εμπλουτισμένου Κειμένου

en: Rich Editor Help
el: Βοήθεια για επεξεργαστή WYSIWYG

en: Rich Text Area
el: Περιοχή σύνταξης

en: Right
el: Δεξιά

en: Row
el: Σειρά

en: Royal blue
el: Μπλε ρουαγιάλ

en: Run spell checking
el: Έλεγχος ορθογραφίας

en: S_Saturday_initial
el: Σ

en: S_Sunday_initial
el: Κ

en: Sat
el: Σα

en: Saturday
el: Σάββατο

en: Save
el: Αποθήκευση

en: Save &amp; Activate
el: Αποθήκευση &amp; ενεργοποίηση

en: Save &amp; Publish
el: Αποθήκευση &amp; δημοσίευση

en: Save Changes
el: Αποθήκευση αλλαγών

en: Save Draft
el: Αποθήκευση προσχεδίου

en: Save as Pending
el: Αποθήκευση για έλεγχο

en: Saved
el: Αποθηκεύτηκε

en: Saved.
el: Εντάξει!

en: Saving Draft&#8230;
el: Αποθήκευση προσχεδίου…

en: Saving...
el: Αποθήκευση…

en: Say It!
el: Πείτε το!

en: Scale
el: Κλίμακα

en: Scale mode
el: Τύπος κλιμάκωσης

en: Schedule
el: Προγραμματισμός

en: Schedule for:
el: Προγραμματισμός για:

en: Scheduled <span class="count">(%s)</span> | Scheduled <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Προγραμματισμένα <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Προγραμματισμένα <span class="count">(%s)</span>

en: Scripts and styles should not be registered or enqueued until the %1$s, %2$s, or %3$s hooks.
el: Τα σκριπτ και φύλλα στυλ δεν επιτρέπεται να εγγράφονται ή να προστίθενται πριν τα %1$s, %2$s και %3$s.

en: Scroll
el: Κυλιόμενη

en: Sea green
el: Πράσινο θάλασσας

en: Search
el: Αναζήτηση

en: Search Categories
el: Αναζήτηση κατηγοριών

en: Search Link Categories
el: Αναζήτηση κατηγοριών συνδέσμων

en: Search Pages
el: Αναζήτηση σελίδων

en: Search Posts
el: Αναζήτηση άρθρων

en: Search Results %1$s %2$s
el: %2$s %1$s Αποτελέσματα αναζήτησης

en: Search Spam &raquo;
el: Αναζήτηση σπαμ &raquo;

en: Search Tags
el: Αναζήτηση ετικετών

en: Security error.
el: Σφάλμα ασφαλείας.

en: Select
el: Επιλογή

en: Select All
el: Επιλογή όλων

en: Select Category
el: Επιλογή κατηγορίας

en: Select Color
el: Επιλογή χρώματος

en: Select File
el: Επιλογή αρχείου

en: Select Files
el: Επιλογή αρχείων

en: Select Link Category:
el: Επιλέξτε κατηγ. συνδέσμων:

en: Select Menu:
el: Επιλέξτε μενού:

en: Select Month
el: Επιλέξτε μήνα

en: Select a city
el: Επιλέξτε πόλη

en: Select a color
el: Επιλέξτε χρώμα

en: Select all
el: Επιλογή όλων

en: Select background color
el: Επιλέξτε χρώμα φόντου

en: Select custom character
el: Επιλέξτε ειδικό χαρακτήρα

en: Select text color
el: Επιλέξτε χρώμα κειμένου

en: Sep_September_abbreviation
el: Σεπ

en: Separate tags with commas
el: Χωρίστε πολλαπλές ετικέτες με κόμμα

en: September
el: Σεπτεμβρίου

en: Server Connectivity
el: Συνδεσιμότητα δικτύου

en: Server Status
el: Κατάσταση διακομιστή

en: Session expired
el: Η συνεδρία έληξε.

en: Session expired. Please log in again. You will not move away from this page.
el: Η συνεδρία έληξε. Ξανα συνδεθείτε. Δεν θα απομακρυνθείτε απο αυτή τη σελίδα.

en: Set Featured Image
el: Ορίστε επιλεγμένη εικόνα

en: Set featured image
el: Ορίστε χαρακτηριστική εικόνα

en: Settings
el: Ρυθμίσεις

en: Settings saved.
el: Οι ρυθμίσεις αποθηκεύτηκαν.

en: Shockwave options
el: Επιλογές Shockwave

en: Shortlink
el: Μικρολίνκ

en: Show Link Description
el: Προβολή περιγραφής συνδέσμου

en: Show Link Image
el: Προβολή εικόνας συνδέσμου

en: Show Link Name
el: Προβολή ονόματος συνδέσμου

en: Show Link Rating
el: Προβολή αξιολόγησης συνδέσμου

en: Show approved comments
el: Προβολή εγκεκριμένων σχολίων

en: Show hierarchy
el: Ιεραρχική προβολή

en: Show menu
el: Προβολή μενού

en: Show more comments
el: Προβολή περισσότερων σχολίων

en: Show post counts
el: Προβολή αριθμού άρθρων

en: Show scale modes
el: Προβολή κλιμάκων

en: Show the number of comments you've approved beside each comment author.
el: Προβολή αριθμού εγκεκριμένων σχολίων του συντάκτη

en: Show/Hide Kitchen Sink (Alt + Shift + Z)
el: Πλήρης εργαλειοθήκη (Alt + Shift + Z)

en: Shuffle
el: Ανακάτεμα

en: Sidebar
el: Πλευρική στήλη

en: Sidebar %d
el: Πλευρική στήλη %d

en: Signup
el: Εγγραφή

en: Silver
el: Ασημί

en: Site Address (URL)
el: Διεύθυνση URL ιστότοπου

en: Site Admin
el: Διαχείριση

en: Site Domain:
el: Τομέας ιστοτόπου

en: Site Name:
el: Όνομα ιστότοπου

en: Site Tagline
el: Υπότιτλος ιστότοπου

en: Site Title
el: Τίτλος ιστότοπου

en: Site Title & Tagline
el: Τίτλος & υπότιτλος ιστότοπου

en: Site Title:
el: Τίτλος ιστοτόπου

en: Site name must be at least 4 characters.
el: Το όνομα ιστοτόπου πρέπει να έχει τουλάχιστον 4 χαρακτήρες.

en: Site registration has been disabled.
el: Η εγγραφή ιστοχώρων είναι απενεργοποιημένη.

en: Sites
el: Ιστότοποι

en: Sites you are already a member of:
el: Ιστότοποι των οποίων είστε μέλος:

en: Size
el: Μέγεθος

en: Skip to toolbar
el: Μετάβαση σε γραμμή εργαλείων

en: Sky blue
el: Γαλανό

en: Slow down cowboy, no need to check for new mails so often!
el: Ηρεμήστε! Δεν χρειάζεται να κοιτάτε συνέχεια για νέα μυνήματα!

en: Smooth video
el: Εξομάλυνση βίντεο

en: Software Name
el: Όνομα λογισμικού

en: Software Version
el: Έκδοση λογισμικού

en: Some comments have not yet been checked for spam by Akismet. They have been temporarily held for moderation. Please check your <a href="%s">Akismet configuration</a> and contact your web host if problems persist.
el: Κάποια σχόλια δεν έχουν ελεγχθεί ακόμα για ανεπιθύμητα από το Akismet και αναμένουν βρίσκονται σε αναμονή. Ελέγξε τις <a href="%s">ρυθμίσεις του Akismet</a> και αν το πρόβλημα επιμένει, επικοινωνήστε με τον φιλοξενητή σας.

en: Someone requested that the password be reset for the following account:
el: Ζητήσατε επανορισμό συνθηματικού για τον εξής λογαριασμό:

en: Sorry, but we have noticed that your popup-blocker has disabled a window that provides application functionality. You will need to disable popup blocking on this site in order to fully utilize this tool.
el: Φαίνεται ότι ο πλοηγός σας φράζει ένα παράθυρο. Για να αξιοποιήσετε πλήρως τη λειτουργία, απενεργοποιήστε τη φραγή αναδυομένων για τον ιστότοπο.

en: Sorry, comments are closed for this item.
el: Τα σχόλια της καταχώρησης έχουν κλείσει.

en: Sorry, deleting the term failed.
el: Η διαγραφή του όρου απέτυχε.

en: Sorry, editing the term failed.
el: Η επεξεργασία του όρου απέτυχε.

en: Sorry, new registrations are not allowed at this time.
el: Δεν επιτρέπονται νέες εγγραφές επί του παρόντος.

en: Sorry, no posts matched your criteria.
el: Συγγνώμη, δεν υπάρχουν άρθρα με τους όρους αυτούς.

en: Sorry, no such page.
el: Δεν υπάρχει τέτοια σελίδα.

en: Sorry, no such post.
el: Δεν υπάρχει τέτοια δημοσίευση!

en: Sorry, one of the given taxonomies is not supported by the post type.
el: Μία από τις ταξινομίες που ορίσατε δεν υποστηρίζεται από αυτό τον τύπο άρθρου.

en: Sorry, revisions are disabled.
el: Οι αναθεωρήσεις είναι απενεργοποιημένες.

en: Sorry, site names may not contain the character &#8220;_&#8221;!
el: Η κάτω παύλα (_) δεν επιτρέπεται σε ονόματα ιστοχώρων!

en: Sorry, site names must have letters too!
el: Το όνομα πρέπει να έχει και γράμματα!

en: Sorry, that email address is already used!
el: Η ηλ. διεύθυνση χρησιμοποιείται ήδη.

en: Sorry, that email address is not allowed!
el: Αυτή η ηλ. διεύθυνση δεν επιτρέπεται.

en: Sorry, that file cannot be edited.
el: Το αρχείο αυτό δεν είναι επεξεργάσιμο.

en: Sorry, that key does not appear to be valid.
el: Το κλειδί αυτό δεν φαίνεται να είναι έγκυρο.

en: Sorry, that key has expired. Please try again.
el: Συγνώμη, το κλειδί έχει λήξει. Παρακαλώ προσπαθήστε ξανά.

en: Sorry, that site already exists!
el: Ο ιστότοπος αυτός υπάρχει ήδη!

en: Sorry, that site is reserved!
el: Ο ιστοχώρος αυτός έχει κρατηθεί.

en: Sorry, that username already exists!
el: Το όνομα αυτό υπάρχει ήδη!

en: Sorry, the comment could not be edited. Something wrong happened.
el: Η επεξεργασία του σχολίου ήταν αδύνατη. Παρουσιάστηκε σφάλμα.

en: Sorry, the comment form is closed at this time.
el: Τα σχόλια είναι κλειστά επί του παρόντος.

en: Sorry, the new category failed.
el: Η δημιουργία νέας κατηγορίας απέτυχε.

en: Sorry, the user cannot be updated.
el: Το μέλος αυτό δεν γίνεται να ενημερωθεί.

en: Sorry, usernames may not contain the character &#8220;_&#8221;!
el: Η κάτω παύλα (_) δεν επιτρέπεται σε ονόματα χρηστών!

en: Sorry, usernames must have letters too!
el: Το όνομα πρέπει να έχει και γράμματα!

en: Sorry, you are not allowed to add a term to one of the given taxonomies.
el: Δεν επιτρέπεται να προσθέτετε όρους στις ταξινομίες αυτές.

en: Sorry, you are not allowed to assign a term to one of the given taxonomies.
el: Δεν επιτρέπεται να ορίζετε όρους για μία από τις ταξινομίες αυτές.

en: Sorry, you are not allowed to create password protected posts in this post type
el: Δεν επιτρέπεται να συντάσσετε άρθρα με συνθηματικό σε αυτόν τον τύπο άρθρου.

en: Sorry, you are not allowed to create private posts in this post type
el: Δεν επιτρέπεται να συντάσσετε ιδιωτικά άρθρα σε αυτό τον τύπο άρθρου.

en: Sorry, you are not allowed to delete this post.
el: Δεν επιτρέπεται να διαγράψετε αυτό το άρθρο.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts in this post type
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε άρθρα αυτού του τύπου.

en: Sorry, you are not allowed to edit posts.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε άρθρα.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post type.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε άρθρα του τύπου αυτού.

en: Sorry, you are not allowed to edit this post.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε αυτό το άρθρο.

en: Sorry, you are not allowed to post on this site.
el: Δεν επιτρέπεται να δημοσιεύετε άρθρα σε αυτό τον ιστότοπο.

en: Sorry, you are not allowed to publish pages on this site.
el: Δεν επιτρέπετε να δημοσιεύετε σελίδες σε αυτό τον ιστότοπο.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts in this post type
el: Δεν επιτρέπεται να δημοσιεύετε άρθρα σε αυτόν τον τύπο άρθρου.

en: Sorry, you are not allowed to publish posts on this site.
el: Δεν επιτρέπεται να δημοσιεύετε άρθρα σε αυτό τον ιστότοπο.

en: Sorry, you are not allowed to stick this post.
el: Δεν επιτρέπεται να κάνετε μόνιμο αυτό άρθρο.

en: Sorry, you can not edit this post.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε αυτό το άρθρο.

en: Sorry, you cannot edit comments.
el: Συγνώμη, δεν γίνεται να επεξεργαστείτε σχόλια.

en: Sorry, you cannot edit pages.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε σελίδες.

en: Sorry, you cannot edit posts on this site.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε άρθρα αυτού του ιστοτόπου.

en: Sorry, you cannot edit this page.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε αυτή τη σελίδα.

en: Sorry, you cannot edit this post.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε αυτό το άρθρο.

en: Sorry, you cannot edit users.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε μέλη.

en: Sorry, you cannot edit your profile.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργάζεστε το προφίλ σας.

en: Sorry, you cannot list users.
el: Δεν επιτρέπεται η εμφάνιση των μελών.

en: Sorry, you cannot publish this post.
el: Δεν επιτρέπεται να δημοσιεύσετε αυτό το άρθρο.

en: Sorry, you cannot stick a private post.
el: Λυπούμαστε, δεν μπορείτε να τοιχοκολλήσετε ιδιωτικό άρθρο

en: Sorry, you do not have access to user data on this site.
el: Δεν σας επιτρέπεται η πρόσβαση σε στοιχεία μελών του ιστοτόπου.

en: Sorry, you do not have the right to add a category.
el: Δεν επιτρέπεται να προσθέτετε κατηγορίες.

en: Sorry, you do not have the right to delete a category.
el: Δεν επιτρέπεται να διαγράφετε κατηγορίες.

en: Sorry, you do not have the right to delete this page.
el: Δεν επιτρέπεται να διαγράψετε αυτή τη σελίδα.

en: Sorry, you do not have the right to delete this post.
el: Δεν επιτρέπεται να διαγράψετε το άρθρο αυτό.

en: Sorry, you do not have the right to edit this page.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε αυτή τη σελίδα.

en: Sorry, you do not have the right to edit this post.
el: Δεν επιτρέπεται να επεξεργαστείτε το άρθρο αυτό

en: Sorry, you do not have the right to publish this page.
el: Δεν επιτρέπεται να δημοσιεύσετε αυτή τη σελιδα.

en: Sorry, you do not have the right to publish this post.
el: Δεν επιτρέπεται να δημοσιεύσετε αυτό το άρθρο.

en: Sorry, you may not use that site name.
el: Δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιήσετε το όνομα αυτό.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view categories.
el: Για να δείτε κατηγορίες πρέπει να έχετε δικαιώματα επεξεργασίας άρθρων του ιστοτόπου.

en: Sorry, you must be able to edit posts on this site in order to view tags.
el: Για να δείτε ετικέτες πρέπει να έχετε δικαιώματα επεξεργασίας άρθρων στον ιστότοπο.

en: Sorry, you must be able to edit posts to this site in order to view categories.
el: Για να δείτε κατηγορίες αυτού του ιστοτόπου πρέπει να έχετε δικαιώματα επεξεργασίας άρθρων.

en: Sorry, you must be logged in to post a comment.
el: Συγγνώμη. Για να σχολιάσετε πρέπει να συνδεθείτε.

en: Sorry, your entry could not be edited. Something wrong happened.
el: Η επεξεργασία της καταχώρησής σας δεν ήταν δυνατή. Κάτι πήγε στραβά.

en: Sorry, your entry could not be posted. Something wrong happened.
el: Η καταχώρησή σας δεν δημοσιεύτηκε. Κάτι δεν πήγε καλά.

en: Sorry, your term could not be created. Something wrong happened.
el: Η δημιουργία του όρου δεν ήταν δυνατή. Συνέβη κάποιο λάθος.

en: Sort by:
el: Ταξινόμηση κατά:

en: Sound
el: Ήχος

en: Source
el: Πηγή

en: Spam Blocked
el: Ανεπιθύμητα

en: Spam it: %s
el: Σπαμ: %s

en: Spellchecker settings
el: Ρυθμίσεις ορθογράφου

en: Split merged table cells
el: Διαίρεση συγχωνευμένων κυψελών

en: Square
el: Τετράγωνο

en: Start image
el: Αρχή εικόνας

en: Start time
el: Χρόνος έναρξης

en: Static Front Page
el: Στατική αρχική σελίδα

en: Still waiting for your email?
el: Ακόμα περιμένετε το μήνυμα;

en: Strength indicator
el: Δείκτης ισχύος

en: Stretch H-Align
el: Έκταση οριζόντια

en: Stretch V-Align
el: Έκταση κατακόρυφα

en: Stretch style
el: Τέντωμα

en: Stretch to fit
el: Προσαρμογή στο παράθυρο

en: Strikethrough
el: Διαγραφή

en: Strikethrough (Alt + Shift + D)
el: Διαγραφή (Alt+Shift+D)

en: Strong
el: Δυνατό

en: Styles
el: Φύλλα στυλ

en: Stylesheet
el: Φύλλο στυλ (stylesheet)

en: Stylesheet is missing.
el: Απουσιάζει το φύλλο στυλ (CSS).

en: Stylesheet is not readable.
el: Το φύλλο στυλ (CSS) δεν είναι αναγνώσιμο.

en: Submit
el: Υποβολή

en: Submit Comment
el: Υποβολή σχολίου

en: Submitted on:
el: Υποβλήθηκε στις:

en: Subscript
el: Δείκτης

en: Suggestions
el: Προτάσεις

en: Sun
el: Κυ

en: Sunday
el: Κυριακή

en: Superscript
el: Εκθέτης

en: Support Forums
el: Φόρουμ υποστήριξης

en: Syndicate this content
el: Εκπέμψτε το περιεχόμενό σας μέσω RSS

en: Syndicate this site using RSS 2.0
el: Τα τελευταία άρθρα μέσω RSS

en: T_Thursday_initial
el: Π

en: T_Tuesday_initial
el: Τ

en: Table cell properties
el: Ιδιότητες κυψέλης πίνακα

en: Table properties
el: Ιδιότητες πίνακα

en: Table row properties
el: Ιδιότητες σειράς πίνακα

en: Tag Cloud
el: Ετικετοσύννεφο

en: Tagline
el: Υπότιτλος

en: Tags
el: Ετικέτες

en: Tags:
el: Ετικέτες:

en: Target
el: Στόχος

en: Taxonomies cannot exceed 32 characters in length
el: Οι ταξινομικοί όροι πρέπει να είναι μέχρι 32 χαρακτήρες.

en: Taxonomy:
el: Ταξινομία:

en: Teal
el: Σκούρο κυανό

en: Template
el: Πρότυπο

en: Template is missing.
el: Δεν υπάρχει πρότυπο.

en: Text
el: Κείμενο

en: Text bottom
el: Κείμενο κάτω

en: Text top
el: Κείμενο πάνω

en: That email address has already been used. Please check your inbox for an activation email. It will become available in a couple of days if you do nothing.
el: Η διεύθυνση αυτή έχει ήδη χρησιμοποιηθεί. Ελέγξτε αν έχετε λάβει μήνυμα ενεργοποίησης στο γραμματοκιβώτιό σας. Αν δεν ενεργήσετε καθόλου, θα είναι πάλι διαθέσιμη σε δύο ημέρες.

en: That name is not allowed.
el: Το όνομα αυτό δεν επιτρέπεται.

en: That site does not exist. Please try <a href="%s">%s</a>.
el: Ο ιστοχώρος δεν υπάρχει. Δοκιμάστε το <a href="%s">%s</a>.

en: That site is currently reserved but may be available in a couple days.
el: Ο ιστότοπος είναι κρατημένος προς το παρόν αλλά ενδέχεται να ελευθερωθεί σε δυο-τρεις ημέρες.

en: That user does not exist.
el: Ο χρήστης δεν υπάρχει.

en: That username is already activated.
el: Αυτό το όνομα χρήστη είναι ήδη ενεργοποιημένο.

en: That username is currently reserved but may be available in a couple of days.
el: Το όνομα αυτό είναι προς το παρόν κρατημένο αλλά ενδέχεται να ελευθερωθεί σε δυο τρεις ημέρες.

en: That username is not allowed.
el: Το όνομα αυτό δεν επιτρέπεται.

en: The "%s" theme is not a valid parent theme.
el: Το θέμα %s δεν είναι έγκυρο γονικό θέμα.

en: The <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr> to TrackBack this entry is: <em>%s</em>
el: Το <abbr title="Universal Resource Locator">URL</abbr>  για εισερχόμενο σύνδεσμο στην καταχώρηση είναι: <em>%s</em>

en: The <code>%s</code> option is deprecated for the family of <code>bloginfo()</code> functions.
el: Η επιλογή <code>%s</code> είναι αποδοκιμαστέα. Χρησιμοποιήστε την οικογένεια συναρτήσεων <code>bloginfo()</code>.

en: The GD image library is not installed.
el: Η βιβλιοθήκη GD δεν είναι εγκατεστημένη.

en: The SSL certificate for the host could not be verified.
el: Το πιστοποιητικό SSL για τον φιλοξενητή δεν μπόρεσε να επιβεβαιωθεί.

en: The Site address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
el: Η διεύθυνση URL που πληκτρολογήσατε δεν είναι έγκυρη. Πληκτρολογήστε μία έγκυρη διεύθυνση.

en: The URL to the admin area
el: URL πίνακα ελέγχου

en: The URL you entered seems to be an email address, do you want to add the required mailto: prefix?
el: Το URL που πληκτρολογήσατε φαίνεται ότι είναι ηλ. διεύθυνση. Θέλετε να προστεθεί το απαραίτητο πρόθεμα; (mailto:)

en: The URL you entered seems to external link, do you want to add the required http:// prefix?
el: Το URL που εισάγατε φαίνεται ότι είναι εξωτερικός σύνδεσμος. Θέλετε να προστεθεί το απαραίτητο πρόθεμα; (http://)

en: The WordPress address you entered did not appear to be a valid URL. Please enter a valid URL.
el: Η διεύθυνση URL που πληκτρολογήσατε δεν είναι έγκυρη.  Πληκτρολογήστε μια έγκυρη διεύθυνση.

en: The changes you made will be lost if you navigate away from this page.
el: Οι αλλαγές που έχετε κάνει θα χαθούν αν φύγετε από τη σελίδα.

en: The constant <code>VHOST</code> <strong>is deprecated</strong>. Use the boolean constant <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> in wp-config.php to enable a subdomain configuration. Use is_subdomain_install() to check whether a subdomain configuration is enabled.
el: Η σταθερά <code>VHOST</code> είναι <strong>αποδοκιμαστέα</strong>. Για να ενεργοποιήσετε την υποστήριξη υποτομέων χρησιμοποιήστε τη δυαδική σταθερά <code>SUBDOMAIN_INSTALL</code> στο wp-config.php. Για να ελέγξετε αν είναι ενεργοποιημένη η υποστήριξη υποτομέων χρησιμοποιήστε τη συνάρτηση <code>is_subdomain_install()</code>.

en: The e-mail could not be sent.
el: Το ηλ. μήνυμα δεν ήταν δυνατό να σταλεί.

en: The email address entered did not appear to be a valid email address. Please enter a valid email address.
el: Η διεύθυνση αυτή δεν είναι έγκυρη.  Πληκτρολογήστε έγκυρη ηλ. διεύθυνση.

en: The following shortcuts use different access keys: Alt + Shift + letter.
el: Οι εξής συντομεύσεις χρησιμοποιούν διαφορετικό συνδυασμό: Alt+Shift+Γράμμα.

en: The given object ID is not that of a menu item.
el: Το ID δεν αντιστοιχεί σε στοιχείο μενού.

en: The key below was previously validated but a connection to akismet.com can not be established at this time. Please check your server configuration.
el: Το κλειδί που δώσατε έχει επαληθευτεί ήδη, αλλά η σύνδεση με το aksimet.com δεν ήταν δυνατή. Ελέγξτε τις ρυθμίσεις του διακομιστή σας.

en: The key you entered could not be verified because a connection to akismet.com could not be established. Please check your server configuration.
el: Το κλειδί που δώσατε δεν επαληθεύτηκε διότι δεν ήταν δυνατή η σύνδεση με akismet.com. Ελέγξτε τις ρυθμίσεις του διακομιστή σας.

en: The key you entered is invalid. Please double-check it.
el: Το κλειδί είναι άκυρο. Βεβαιωθείτε ότι δώσατε έγκυρο κλειδί.

en: The latest comments to all posts in RSS
el: Τα τελευταία σχόλια μέσω RSS

en: The login page will open in a new window. After logging in you can close it and return to this page.
el: Η σελίδα σύνδεσης θα ανοίξει σε νέο παράθυρο. Αφού συνδεθείτε μπορείτε να  κλείσετε το παράθυρο και να επιστρέψτε εδώ.

en: The menu ID should not be empty.
el: Συμπληρώστε ID του μενού.

en: The menu name <strong>%s</strong> conflicts with another menu name. Please try another.
el: Το <i>%s</i> χρησιμοποιείται ήδη από άλλο μενού. Επιλέξτε διαφορετικό όνομα.

en: The page template is invalid.
el: Το πρότυπο σελίδας δεν είναι έγκυρο.

en: The parent theme is missing. Please install the "%s" parent theme.
el: To γονικό θέμα απουσιάζει. Εγκαταστήστε το θέμα <i>%s</i>.

en: The passwords do not match.
el: Τα συνθηματικά δεν είναι ίδια.

en: The pingback has already been registered.
el: Το πίνγκμπακ έχει καταγραφεί ήδη.

en: The post cannot be deleted.
el: Το άρθρο αυτό δεν γίνεται να διαγραφεί.

en: The post type may not be changed.
el: Δεν επιτρέπεται η αλλαγή του τύπου άρθρου.

en: The post type specified is not valid
el: Άκυρος τύπος άρθρου.

en: The requested user does not exist.
el: Το μέλος που ζητήσατε δεν υπάρχει.

en: The role specified is not valid
el: Ο ρόλος που ζητείται δεν είναι έγκυρος.

en: The site %s is yours.
el: Ο ιστοχώρος %s είναι δικός σας.

en: The site is already active.
el: Ο ιστότοπος είναι ήδη ενεργός.

en: The site you have requested is not installed properly. Please contact the system administrator.
el: Ο ιστότοπος που ζητήσατε δεν είναι εγκατεστημένος σωστά.  Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του συστήματος.

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist, but you can create it now!
el: Ο ιστότοπος που ψάχνετε, <strong>%s</strong>, δεν υπάρχει, αλλα μπορείτε να τον δημιουργήσετε τώρα!

en: The site you were looking for, <strong>%s</strong>, does not exist.
el: Ο ιστότοπος που ψάχνετε, <strong>%s</strong>, δεν υπάρχει.

en: The slug &#8220;%s&#8221; is already in use by another term
el: Το %s χρησιμοποιείται ήδη από άλλον όρο.

en: The source URL and the target URL cannot both point to the same resource.
el: Το URL-πηγή και το URL-στόχος δεν γίνεται να οδηγούν στον ίδιο πόρο.

en: The source URL does not contain a link to the target URL, and so cannot be used as a source.
el: To URL-πηγή δεν περιέχει σύνδεσμο προς το URL-στόχο. Δεν γίνεται να χρησιμποιηθεί ως πηγή.

en: The source URL does not exist.
el: Το πηγαίο URL δεν υπάρχει.

en: The specified target URL cannot be used as a target. It either doesn&#8217;t exist, or it is not a pingback-enabled resource.
el: Το URL αυτό δεν γίνεται να χρησιμοποιηθεί ως URL-στόχος. Είτε δεν υπάρχει είτε δεν υποστηρίζει πίνγκμπακ.

en: The specified target URL does not exist.
el: Αυτός ο προορισμός URL δεν υπάρχει.

en: The term name cannot be empty.
el: Το όνομα όρου δεν επιτρέπεται να είναι κενό.

en: The theme directory "%s" does not exist.
el: Ο φάκελος του θέματος "%s" δεν υπάρχει.

en: The timezone you have entered is not valid. Please select a valid timezone.
el: Η άτρακτος που επιλέξατε δεν είναι έγκυρη. Παρακαλούμε επιλέξτε έγκυρη άκτρακτο.

en: The user is already active.
el: Ο χρήστης είναι ήδη ενεργός.

en: The web browser on your device cannot be used to upload files. You may be able to use the <a href="%s">native app for your device</a> instead.
el: Ο φυλλομετρητής,της συσκευής σας, δεν υποστηρίζει την μεταφόρτωση αρχείων. Μπορείτε να δοκιμάσετε <a href="%s">την επίσημη εφαρμογή για την συσκευή σας </a>.

en: Theme without %1$s
el: Θέμα χωρίς %1$s

en: Themes
el: Θέματα

en: There are currently %1$s comments identified as spam.
el: Υπάρχουν %1$s σχόλια σημασμένα ως ανεπιθύμητα.

en: There are no HTTP transports available which can complete the requested request.
el: Δεν υπάρχουν μεταφορείς HTTP για να ολοκληρωθεί η αίτηση αυτή.

en: There are no options for this widget.
el: Η μονάδα αυτή δεν έχει επιλογές.

en: There doesn&#8217;t seem to be any new mail.
el: Δεν υπάρχουν νέα μηνύματα ηλ. ταχυδρομείου.

en: There doesn't seem to be a <code>wp-config.php</code> file. I need this before we can get started.
el: Φαίνεται ότι λείπει το αρχείο <i>wp-config.php</i>, το οποίο είναι απαραίτητο για να ξεκινήσουμε.

en: There is a button in the editor toolbar for inserting images that are already hosted somewhere on the internet. If you have a URL for an image, click this button and enter the URL in the box which appears.
el: Η γραμμή εργαλείων έχει ένα πλήκτρο για την εισαγωγή εικόνων που φιλοξενούνται ήδη κάπου στο διαδίκτυο. Αν έχετε το URL για μια εικόνα, πατήστε το πλήκτρο και βάλτε το URL μέσα στο κουτί που θα εμφανιστεί.

en: There is a revision of this post that is more recent.
el: Υπάρχει νεότερη αναθεώρηση του άρθρου αυτού!

en: There is no excerpt because this is a protected post.
el: Δεν υπάρχει απόσπασμα διότι το άρθρο είναι ιδιωτικό.

en: There was a configuration error. Please contact the server administrator.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα ρυθμίσεων. Επικοινωνήστε με τον διαχειριστή του διακομιστή.

en: There was a problem connecting to the Akismet server. Please check your server configuration.
el: Η σύνδεση με τον διακομιστή του Akismet παρουσίασε πρόβλημα. Ελέγξτε τις ρυθμίσεις του διακομιστή σας.

en: There was a problem, please correct the form below and try again.
el: Παρουσιάστηκε πρόβλημα. Διορθώστε τη φόρμα και δοκιμάστε πάλι.

en: There's <a href="%2$s">%1$s comment</a> in your spam queue right now. | There are <a href="%2$s">%1$s comments</a> in your spam queue right now.
el[0]: Υπάρχει <a href="%2$s">%1$s ανεπιθύμητο</a> για έλεγχο.
el[1]: Υπάρχουν <a href="%2$s">%1$s ανεπιθύμητα</a> για έλεγχο.

en: There's nothing in your <a href='%1$s'>spam queue</a> at the moment.
el: Για την ώρα δεν υπάρχουν <a href='%1$s'>ανεπιθύμητα για έλεγχο</a>.

en: These are the latest comments identified as spam by Akismet. If you see any mistakes, simply mark the comment as "not spam" and Akismet will learn from the submission. If you wish to recover a comment from spam, simply select the comment, and click Not Spam. After 15 days we clean out the junk for you.
el: Βλέπετε τα τελευταία σχόλια που σημάνθηκαν ανεπιθύμητα από το Ακισμέτ. Αν βλέπετε λάθη, απλά σημειώστε το σχόλιο ως «Όχι ανεπιθύμητο» και το Ακισμέτ μαθαίνει όλο και καλύτερα. Για να επαναφέρετε ένα σχόλιο από τα ανεπιθύμητα, επιλέξτε το και κάντε κλικ στο «Όχι ανεπιθύμητο».  Μετά από 15 ημέρες τα ανεπιθύματα απορρίπτονται αυτόματα.

en: This action has been disabled by the administrator.
el: Η ενέργεια έχει απαγορευτεί από τον διαχειριστή.

en: This argument has changed to an array to match the behavior of the other cron functions.
el: Το όρισμα αυτό είναι πλέον παράταξη (array) ώστε να συμφωνεί με τη συμπεριφορά των υπόλοιπων συναρτήσεων CRON.

en: This content is password protected. To view it please enter your password below:
el: Αυτό το περιεχόμενο είναι προστατευμένο με κωδικό. Για να το δείτε εισάγετε τον κωδικό σας παρακάτω:

en: This feature requires inline frames. You have iframes disabled or your browser does not support them.
el: Η λειτουργία αυτή απαιτεί εσωτερικά πλαίσια (inline frames), τα οποία έχετε απενεργοποιήσει ή δεν υποστηρίζονται από τον πλοηγό σας.

en: This file is empty. Please try another.
el: Το αρχείο είναι κενό. Δοκιμάστε άλλο αρχείο.

en: This file is not an image. Please try another.
el: Το αρχείο δεν είναι εικόνα. Δοκιμάστε ένα άλλο αρχείο.

en: This file is too big. Files must be less than %d KB in size.
el: Το αρχείο υπερβαίνει το ανώτατο όριο, που είναι %d KB.

en: This file no longer needs to be included.
el: Το αρχείο αυτό δεν χρειάζεται να συμπεριλαμβάνεται πλέον.

en: This file type is not allowed. Please try another.
el: Ο τύπος αρχείου δεν επιτρέπεται. Δοκιμάστε άλλον τύπο αρχείου.

en: This is larger than the maximum size. Please try another.
el: Το αρχείο υπερβαίνει το μέγιστο επιτρεπόμενο όριο. Δοκιμάστε άλλο αρχείο.

en: This is the short link.
el: Σύντομος σύνδεσμος

en: This key is invalid.
el: Το κλειδί είναι άκυρο.

en: This page validates as XHTML 1.0 Transitional
el: Η σελίδα είναι έγκυρη XHTML 1.0 Transitional

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
el: Το άρθρο έχει συνθηματικό. Πληκτρολογήστε το συνθηματικό για να δείτε τα σχόλια.

en: This site has been archived or suspended.
el: Ο ιστοχώρος έχει αρχειοθετηθεί ή απαγορευτεί.

en: This site has not been activated yet. If you are having problems activating your site, please contact <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.
el: Ο ιστότοπος αυτός δεν έχει ενεργοποιηθεί. Αν έχετε πρόβλημα με την ενεργοποίηση, στείλτε μήνυμα στο <a href="mailto:%1$s">%1$s</a>.

en: This taxonomy is not hierarchical so you can't set a parent.
el: Η ταξινομία αυτή δεν είναι ιεραρχική. Άρα, δεν γίνεται ορίσετε γονέα.

en: This taxonomy is not hierarchical.
el: Η ταξινόμηση αυτή δεν είναι ιεραρχική.

en: This user has elected to delete their account and the content is no longer available.
el: Το μέλος αυτό έχει διαγράψει τον λογαριασμό του και το περιεχόμενο δεν είναι πλέον διαθέσιμο.

en: Thu
el: Πε

en: Thumbnail
el: Μικρογραφία

en: Thumbnail Height
el: Ύψος μικρογραφίας

en: Thumbnail Width
el: Πλάτος μικρογραφίας

en: Thursday
el: Πέμπτη

en: Tile
el: Ναι

en: Tile Horizontally
el: Οριζόντια παράθεση

en: Tile Vertically
el: Κάθετη παράθεση

en: Time Format
el: Μορφή ώρας

en: Time Zone
el: Άτρακτος

en: Title
el: Τίτλος

en: Title:
el: Τίτλος:

en: To activate your blog, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
    
    After you activate, you can visit your site here:
    
    %s
el: Για να ενεργοποιήσετε το ιστολόγιό σας, ανοίξτε τον παρακάτω σύνδεσμο:
    
    %s
    
    Μόλις γίνει η ενεργοποίηση θα λάβετε ένα *νέο* μήνυμα με τα διαπιστευτήριά σας.
    
    Στη συνέχεια, μπορείτε να δείτε το ιστολόγιό σας εδώ:
    
    %s

en: To activate your user, please click the following link:
    
    %s
    
    After you activate, you will receive *another email* with your login.
el: Για να ενεργοποιήσετε το χρήστη σας παρακαλούμε ακολουθήστε τον παρακάτω σύνδεσμο:
    
    %s
    
    Μετά την ενεργοποίηση, θα λάβετε *νέο email* με τα στοιχεία σύνδεσής σας.

en: To reset your password, visit the following address:
el: Για να επανορίσετε το συνθηματικό σας, κάντε κλικ στον σύνδεσμο.

en: Toggle Editor Text Direction
el: Εναλλαγή φοράς κειμένου

en: Toggle absolute positioning
el: Απόλυτη τοποθέτηση

en: Toggle fullscreen mode
el: Πλήρης οθόνη

en: Toggle fullscreen mode (Alt + Shift + G)
el: Πλήρης οθόνη (Alt + Shift + G)

en: Toggle guidelines/invisible elements
el: Εμφάνιση οδηγών/αόρατων στοιχείων

en: Toggle spellchecker (Alt + Shift + N)
el: Ορθογράφος (Alt + Shift + N)

en: Too many redirects.
el: Πολλές αναδιευθύνσεις.

en: Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων

en: Top
el: Πάνω

en: Top left
el: Πάνω αριστερά

en: Top navigation toolbar.
el: Άνω γραμμή εργαλείων.

en: Top right
el: Πάνω δεξιά

en: Trackback
el: Παράθεση

en: Trackback excerpt:
el: Απόσπασμα τράκμπακ:

en: Translation Updates
el: Ενημερώσεις μετάφρασης

en: Trash <span class="count">(%s)</span> | Trash <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Κάδος <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Κάδος <span class="count">(%s)</span>

en: Trash it: %s
el: Διαγραφή: %s

en: Tue
el: Τρ

en: Tuesday
el: Τρίτη

en: Turn off Fullscreen
el: Κλείσιμο πλήρους οθόνης

en: Turquoise
el: Τυρκουάζ

en: Twice Daily
el: Δύο φορές την ημέρα

en: Type
el: Τύπος

en: Types
el: Τύποι

en: UI Mode
el: Τύπος προβολής

en: URL    : %s
el: URL   : %s

en: Un-spammed by %s
el: Αποσημάνθηκε από %s

en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
el: Αδύνατη η δημιουργία καταλόγου %s. Είναι εγγράψιμος ο γονικός κατάλογος;

en: Unable to find Akismet servers.
el: Αδύνατος ο εντοπισμός διακομιστών του Ακισμέτ.

en: Unable to reach any Akismet servers.
el: Αδύνατη η σύνδεση με διακομιστές του Ακισμέτ.

en: Unable to reach some Akismet servers.
el: Μερικοί διακομιστές του Ακισμέτ δεν είναι προσβάσιμοι.

en: Unapproved
el: Αποεγκεκριμένα

en: Uncategorized
el: Χωρίς κατηγορία

en: Underline
el: Υπογράμμιση

en: Undo
el: Αναίρεση

en: Undo (Ctrl + Z)
el: Αναίρεση (Ctrl + Z)

en: Unknown Feed
el: Άγνωστο κανάλι

en: Unlink (Alt + Shift + S)
el: Αποσύνδεση (Alt + Shift + S)

en: Unmute
el: Αποσίγαση

en: Unordered list (Alt + Shift + U)
el: Λίστα με κουκκίδες (Alt + Shift + U)

en: Untitled
el: Χωρίς τίτλο

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Update Category
el: Ενημέρωση κατηγορίας

en: Update Link Category
el: Ενημέρωση κατηγορίας συνδέσμων

en: Update Tag
el: Ενημέρωση ετικέτας

en: Update gallery
el: Ενημέρωση συλλογής

en: Updated.
el: Εντάξει!

en: Upload
el: Μεταφόρτωση

en: Upload Files
el: Μεταφόρτωση αρχείων

en: Upload Images
el: Μεταφόρτωση εικόνων

en: Upload Limit Exceeded
el: Υπέρβαση ορίου μεταφορτώσεων

en: Upload New
el: Μεταφόρτωση εικόνας

en: Upload failed.
el: Η μεταφόρτωση απέτυχε.

en: Upload stopped.
el: Η μεταφορτώση σταμάτησε.

en: Uploaded
el: Μεταφορτωμένες εικόνες

en: Uploaded to this page
el: Μεταφορτώθηκε σε αυτή την σελίδα

en: Uploaded to this post
el: Μεταφορτώθηκε σε αυτή τη δημοσίευση

en: Uploading
el: Μεταφόρτωση…

en: Upper alpha
el: Λατινικά κεφαλαία

en: Upper roman
el: Λατινικοί αριθμοί κεφαλαίοι

en: Usage of user levels by plugins and themes is deprecated. Use roles and capabilities instead.
el: Ο ορισμός δικαιωμάτων χρηστών μέσω plugins και θεμάτων είναι παρωχημένος. Αντί αυτών χρησιμοποιείτε ρόλους και δυνατότητες (Roles and Capabilities).

en: Use <code>WP_User->ID</code> instead.
el: Χρησιμοποιήστε <code>WP_User->ID</code>.

en: Use <code>get_the_author()</code> instead if you do not want the value echoed.
el: Αν δεν θέλετε echo, χρησιμοποιήστε <code>get_the_author()</code>

en: Use <code>get_trackback_url()</code> instead if you do not want the value echoed.
el: Αν δεν θέλετε echo, χρησιμοποιήστε <code>get_trackback_url()</code>.

en: Use CTRL+V on your keyboard to paste the text into the window.
el: Πατήστε CTRL+V στο πληκτρολόγιό για να επικολλήσετε το κείμενο μέσα στο παράθυρο.

en: Use as featured image
el: Επιλεγμένη εικόνα

en: Use commas instead of %s to separate excluded terms.
el: Χρησιμοποιήστε κόμμα αντί των %s να διαχωρίσετε τους αποκλεισμένους όρους.

en: Use left and right arrows to navigate.
el: Πλοηγηθείτε με το αριστερό και δεξιό βέλος.

en: Use the <code>%s</code> option instead.
el: Χρησιμοποιήστε την επιλογή <code>%s</code>.

en: User has blocked requests through HTTP.
el: Ο χρήστης έχει φράξει αιτήσεις μέσω HTTP.

en: User registration has been disabled.
el: Η εγγραφή μελών είναι απενεργοποιημένη.

en: User registration is currently not allowed.
el: Η εγγραφή μελών δεν επιτρέπεται επί του παρόντος.

en: Username
el: Όνομα χρήστη

en: Username must be at least 4 characters.
el: Το όνομα χρήστη πρέπει να έχει τουλάχιστον 4 χαρακτήρες.

en: Username or E-mail:
el: Όνομα μέλους ή ηλ. διεύθυνση

en: Username:
el: Όνομα χρήστη:

en: Username: %s
el: Όνομα μέλους: %s

en: Users
el: Μέλη

en: V-Space
el: Κατακόρυφο διάστημα

en: Valid
el: Έγκυρο

en: Valid <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>
el: Έγκυρη <abbr title="eXtensible HyperText Markup Language">XHTML</abbr>

en: Version
el: Έκδοση

en: Version:
el: Έκδοση:

en: Vertical space
el: Κατακόρυφο διάστημα

en: Very dark gray
el: Σκούρο γκρι

en: Very weak
el: Πολύ αδύναμο

en: Video
el: Βίντεο

en: Video <span class="count">(%s)</span> | Video <span class="count">(%s)</span>
el[0]: Βίντεο <span class="count">(%s)</span>
el[1]: Βίντεο <span class="count">(%s)</span>

en: View Attachment Page
el: Προβολή συνημμένης σελίδας

en: View Category
el: Προβολή κατηγορίας

en: View Page
el: Προβολή σελίδας

en: View Post
el: Προβολή

en: View Tag
el: Προβολή ετικέτας

en: View all posts filed under %s
el: Προβολή άρθρων της κατηγορίας %s

en: View all posts in %s
el: Προβολή όλων των άρθρων της κατηγορίας %s

en: View comment history
el: Ιστορικό σχολίων

en: View posts for %1$s %2$s
el: Προβολή καταχωρήσεων για %1$s %2$s

en: Visit %s&#8217;s website
el: Δείτε τον ιστότοπο του/της %s

en: Visit Site
el: Δείτε τον ιστότοπο

en: Visit author homepage
el: Δείτε τον ιστότοπο του δημιουργού

en: Visual
el: Κειμενογράφος

en: Visual control characters on/off.
el: Οπτικοί χαρακτήρες ελέγχου.

en: Volume
el: Όγκος

en: W_Wednesday_initial
el: Τ

en: Wait a little longer. Sometimes delivery of email can be delayed by processes outside of our control.
el: Κάντε λίγο υπομονή ακόμα. Καμιά φορά η παράδοση μηνυμάτων καθυστερεί για λόγους πέρα από τον έλεγχό μας.

en: We cannot find a title on that page.
el: Δεν βρέθηκε τίτλος σε αυτή τη σελίδα.

en: We send your registration email to this address. (Double-check your email address before continuing.)
el: Το μήνυμα εγγραφής θα αποσταλεί στη διεύθυνση αυτή. (Πριν συνεχίσετε, βεβαιωθείτε ότι είναι σωστή.)

en: Weak
el: Αδύναμο

en: Website
el: Ιστότοπος

en: Website : %1$s (IP: %2$s , %3$s)
el: Ιστότοπος: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Website: %1$s (IP: %2$s , %3$s)
el: Ιστότοπος: %1$s (IP: %2$s , %3$s)

en: Wed
el: Τε

en: Wednesday
el: Τετάρτη

en: Welcome back, %s. By filling out the form below, you can <strong>add another site to your account</strong>. There is no limit to the number of sites you can have, so create to your heart&#8217;s content, but write responsibly!
el: Καλώς ήρθατε, %s. Αν θέλετε να προσθέσετε άλλον έναν ιστοχώρο στο λογαριασμό σας, συμπληρώστε την αίτηση από κάτω. Δεν υπάρχει όριο στον αριθμό ιστοτόπων που επιτρέπονται ανά μέλος, οπότε φτιάξτε όσους θέλετε! Και δημοσιεύετε υπεύθυνα!

en: What do I do now?
el: Τί κάνουμε τώρα;

en: When pasting content from another web page the results can be inconsistent and depend on your browser and on the web page you are pasting from. The editor tries to correct any invalid HTML code that was pasted, but for best results try using the Text tab or one of the paste buttons that are on the second row. Alternatively try pasting paragraph by paragraph. In most browsers to select one paragraph at a time, triple-click on it.
el: Όταν επικολάτε περιεχόμενο από κάποια άλλη ιστοσελίδα το αποτέλεσμα ίσως είναι ασύμβατο και εξαρτάται από τον περιηγητή σας και από την ιστοσελίδα από την οποία επικολάτε. Ο επεξεργαστής κειμένου θα προσπαθήσει να διορθώσει τον λανθασμένο κώδικα HTML που επικολήσατε αλλά για καλύτερα αποτελέσματα χρησιμοποιείτε την καρτέλα Κείμενο το επεξεργαστή κειμένου ή κάποιο από τα πλήκτρα επικόλησης που βρίσκονται στην δεύτερη σειρά. Εναλλακτικά, προσπαθήστε να επικολήσετε παράγραφο-παράγραφο. Στους περισσότερους περιηγητές μια παράγραφος επιλέγεται όταν κάνετε τριπλό κλικ επάνω της.

en: While using the editor, most basic keyboard shortcuts work like in any other text editor. For example: Shift+Enter inserts line break, Ctrl+C = copy, Ctrl+X = cut, Ctrl+Z = undo, Ctrl+Y = redo, Ctrl+A = select all, etc. (on Mac use the Command key instead of Ctrl). See the Hotkeys tab for all available keyboard shortcuts.
el: Ο επεξεργαστής υποστηρίζει βασικές πληκτροσυντομεύσεις, που λειτουργούν όπως σε όλους τους επεξεργαστές κειμένου ή κειμενογράφους. Π.χ.: Shift+Enter για αλλαγή γραμμής, Ctrl+C για αντιγραφή, Ctrl+X για αποκοπή, Ctrl+Z για αναίρεση, Ctrl+Y για επανάληψη, Ctrl+A για επιλογή όλων και ούτω καθεξής. (Σε Μακ το αντίστοιχο του Ctrl είναι το Command.)  Δείτε όλες τις πληκτροσυντομεύσεις στην σχετική καρτέλα.

en: White
el: Λευκό

en: Whoops, the provided date is invalid.
el: Η ημερομηνία αυτή είναι άκυρη.

en: Wider
el: Πλάτεμα

en: Widgets
el: Μονάδες

en: Width
el: Πλάτος

en: Windowless video
el: Βίντεο χωρίς παράθυρο

en: Windows media player options
el: Επιλογές Windows Media Player

en: Word count: %s
el: Λέξεις: %d

en: Word wrap
el: Αναδίπλωση λέξεων

en: WordPress &rsaquo; Error
el: WordPress › Σφάλμα

en: WordPress &rsaquo; Success
el: WordPress › Επιτυχία

en: WordPress Address (URL)
el: Διεύθυνση URL του WordPress

en: WordPress Failure Notice
el: WordPress, Ειδοποίηση σφάλματος

en: WordPress database error %1$s for query %2$s
el: Σφάλμα %1$s βάσης δεδομένων WordPress για αίτηση %2$s

en: WordPress database error %1$s for query %2$s made by %3$s
el: Σφάλμα %1$s βάσης δεδομένων WordPress για αίτηση %2$s από %3$s

en: WordPress includes a rich HTML editor that works well in all major web browsers used today. However editing HTML is not the same as typing text. Each web page has two major components: the structure, which is the actual HTML code and is produced by the editor as you type, and the display, that is applied to it by the currently selected WordPress theme and is defined in style.css. WordPress is producing valid XHTML 1.0 which means that inserting multiple line breaks (BR tags) after a paragraph would not produce white space on the web page. The BR tags will be removed as invalid by the internal HTML correcting functions.
el: Το WordPress περιλαμβάνει έναν εμπλουτισμένο επεξεργαστή HTML που δουλεύει καλά σε όλους τους κύριους πλοηγούς. Ωστόσο, η επεξεργασία HTML δεν είναι το ίδιο με την πληκτρολόγηση κειμένου. Κάθε ιστοσελίδα έχει δύο κύρια συστατικά:  την διάρθρωση, η οποία είναι ο κώδικας HTML και παράγεται από τον επεξεργαστή καθώς πληκτρολογείτε, και την παρουσίαση, που εξαρτάται από το εικαστικό θέμα που χρησιμοποιείτε και ορίζεται στο style.css. Το WordPress παράγει έγκυρο κώδικα XHTML 1.0, που σημαίνει ότι η εισαγωγή αλλεπάλληλων αλλαγών γραμμής (εντολή BR) μετά από μία παράγραφο δεν παράγει αλλεπάλληλες κενές γραμμές. Οι εντολές BR αφαιρούνται ως μη έγκυρες από τις εσωτερικές διορθωτικές συναρτήσεις του WordPress.

en: Words:
el: Λέξεις:

en: Writing at Full Speed
el: Γράψτε με τη μέγιστη ταχύτητα

en: XML error: %s at line %d
el: σφάλμα XML: %s στη γραμμή %d

en: XML-RPC services are disabled on this site.
el: Για τον ιστότοπο αυτό οι υπηρεσίες XML-RPC είναι απενεργοποιημένες.

en: Y/m/d
el: d/m/Y

en: Yellow
el: Κίτρινο

en: Yellow green
el: Πρασινοκίτρινο

en: Yes
el: Ναι

en: You appear to have already installed WordPress. To reinstall please clear your old database tables first.
el: Φαίνεται ότι έχετε ήδη εγκαταστήσει το WordPress. Για επανεγκατάσταση, παρακαλούμε πρώτα διαγράψτε τους υπάρχοντες πίνακες της βάσης δεδομένων σας.

en: You are about to permanently delete the selected items.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
el: Τα επιλεγμένα στοιχεία θα διαγραφούν οριστικά! 
      Άκυρο για ακύρωση, OK για διαγραφή.

en: You are about to permanently delete this item.
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
el: Το στοιχείο θα διαγραφεί οριστικά!
      Επιλέξτε Άκυρο για ακύρωση, ΟΚ για διαγραφή.

en: You are about to permanently delete this menu. 
     'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
el: Το μενού θα διαγραφεί οριστικά! 
      Άκυρο για ακύρωση, OK για διαγραφή.

en: You are attempting to log out of %s
el: Επιχειρείτε να αποσυνδεθείτε από το %s

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for %3$s.
el: Είστε στο αρχείο του μήνα %3$s του <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the day %3$s.
el: Είστε στο αρχείο της ημέρας %3$s του <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for the year %3$s.
el: Είστε στο αρχείο του έτους %3$s του <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives.
el: Βλέπετε το αρχείο καταχωρήσεων του <a href="%1$s/">%2$s</a>.

en: You are currently browsing the archives for the %s category.
el: Βλέπετε το αρχείο της κατηγορίας <i>%s</i>

en: You are logged in already. No need to register again!
el: Είστε ήδη συνδεδεμένοι. Δεν χρειάζεται να εγγραφείτε πάλι!

en: You are not allowed access to details about comments.
el: Δεν έχετε πρόσβαση στα στοιχεία των σχολίων.

en: You are not allowed access to details about this site.
el: Δεν έχετε πρόσβαση στα στοιχεία αυτού του ιστοτόπου.

en: You are not allowed to assign terms in this taxonomy.
el: Δεν επιτρέπεται να ορίζετε όρους αυτής της ταξινομίας.

en: You are not allowed to change the page author as this user.
el: Δεν επιτρέπεται να αλλάξετε συντάκτη σελίδας με τον λογαριασμό που χρησιμοποιείτε.

en: You are not allowed to change the post author as this user.
el: Δεν επιτρέπεται να αλλάξετε συντάκτη άρθου από τον λογαριασμό αυτό.

en: You are not allowed to create pages as this user.
el: Δεν επιτρέπεται να δημιουργείτε σελίδες από τον λογαριασμό αυτό.

en: You are not allowed to create posts as this user.
el: Δεν επιτρέπεται να συντάσσετε άρθρα από τον λογαριασμό αυτό.

en: You are not allowed to create terms in this taxonomy.
el: Δεν επιτρέπεται να δημιουργείτε όρους σε αυτή την ταξινόμηση (taxonomy).

en: You are not allowed to delete terms in this taxonomy.
el: Δεν επιτρέπεται να διαγράφετε όρους αυτής της ταξινομίας.

en: You are not allowed to edit terms in this taxonomy.
el: Δεν σας επιτρέπετε η επεξεργασία των όρων αυτής της ταξινόμησης (taxonomy).

en: You are not allowed to moderate comments on this site.
el: Δεν επιτρέπεται να συντονίζετε σχόλια σε αυτό τον ιστότοπο.

en: You are not allowed to update options.
el: Δεν επιτρέπεται να ενημερώνετε επιλογές.

en: You are now logged out.
el: Έχετε αποσυνδεθεί.

en: You are posting comments too quickly. Slow down.
el: Κάνετε πολλά σχόλια! Όχι τόσο γρήγορα!

en: You can confirm that Akismet.com is up by <a href="%s" target="_blank">clicking here</a>.
el: Για να βεβαιωθείτε ότι το Akismet.com λειτουργεί κανονικά <a href="%s" target="_blank">πιέστε εδώ</a>.

en: You can create a <code>wp-config.php</code> file through a web interface, but this doesn't work for all server setups. The safest way is to manually create the file.
el: Πιθανόν γίνεται να δημιουργήσετε το αρχείο <i>wp-config.php</i> μέσω του πλοηγού σας αλλά σε κάποιους διακομιστές αυτό δεν είναι δυνατόν. Ο ασφαλέστερος τρόπος είναι να δημιουργήσετε το αρχείο με το χέρι.

en: You can delete all of the spam from your database with a single click. This operation cannot be undone, so you may wish to check to ensure that no legitimate comments got through first. Spam is automatically deleted after 15 days, so don&#8217;t sweat it.
el: Μπορείτε να διαγράψετε όλα τα ανεπιθύμητα από τη βάση δεδομένων μ’ ένα κλικ.  Η ενέργεια αυτή δεν αναιρείται.  Αν θέλετε, ελέγξτε πρώτα μήπως έχουν πιαστεί και κανονικά σχόλια.  Τα ανεπιθύμητα διαγράφονται αυτόματα μετά από 15 ημέρες, άρα δεν χρειάζεται να ασχολείστε.

en: You can edit your menu content on the Menus screen in the Appearance section.
el: Μπορείτε να επεξεργαστείτε το περιεχόμενο του μενού από την οθόνη Μενού της ενότητας Εμφάνιση.

en: You can see all comments on this post here:
el: Δείτε όλα τα σχόλια γι’ αυτό το άρθρο εδώ:

en: You can see all pingbacks on this post here:
el: Δείτε όλα τα πίνγκμπακ του άρθρου εδώ:

en: You can see all trackbacks on this post here:
el: Δείτε όλα τα τράκμπακ του άρθρου εδώ:

en: You cannot use that email address to signup. We are having problems with them blocking some of our email. Please use another email provider.
el: Δυστυχώς δεν επιτρέπουμε ηλ. διευθύνσεις του παρόχου αυτού λόγω προβλημάτων που έχουμε παρατηρήσει (φραγή μηνυμάτων). Χρησιμοποιήστε ηλ. διεύθυνση διαφορετικού παρόχου.

en: You do not have permission to do that.
el: Δεν επιτρέπεται να το κάνετε αυτό.

en: You do not have permission to preview drafts.
el: Δεν έχετε δικαιώματα προεπισκόπησης προσχεδίων.

en: You do not have permission to upload files.
el: Δεν επιτρέπεται να ανεβάζετε αρχεία.

en: You do not have sufficient permission to moderate comments.
el: Δεν έχετε επαρκή δικαιώματα για συντονισμό σχολίων.

en: You have attempted to queue too many files.
el: Βάλατε πολλά αρχεία στη σειρά.

en: You have been added to this site. Please visit the <a href="%s">homepage</a> or <a href="%s">log in</a> using your username and password.
el: Είστε τώρα μέλος του ιστότοπου αυτού. Επισκεφθείτε την <a href="%s">αρχική σελίδα</a> ή <a href="%s">συνδεθείτε</a> με το όνομα χρήστη και το συνθηματικό σας.

en: You have logged in successfully.
el: Συνδεθήκατε επιτυχώς.

en: You have no spam currently in the queue. Must be your lucky day. :)
el: Καθόλου ανεπιθύμητα για έλεγχο. Μήπως είναι η τυχερή σας μέρα; :)

en: You have searched the <a href="%1$s/">%2$s</a> blog archives for <strong>&#8216;%3$s&#8217;</strong>. If you are unable to find anything in these search results, you can try one of these links.
el: Κάνατε αναζήτηση στο αρχείο <a href="%1$s/">%2$s</a> για τον όρο <strong>%3$s</strong>. Αν δεν βλέπετε αυτό που θέλετε στα αποτελέσματα, δοκιμάστε έναν από τους παρακάτω συνδέσμους.

en: You may only upload 1 file.
el: Γίνεται να μεταφορτώσετε μέχρι 1 αρχείο.

en: You may use these <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr> tags and attributes: %s
el: Επιτρέπονται τα εξής στοιχεία και ιδιότητες <abbr title="HyperText Markup Language">HTML</abbr>: %s

en: You must <a href="%1$s">enter your Akismet API key</a> for it to work.
el: Πρέπει πρώτα να <a href="%1$s">εισάγετε το κλειδί API του Ακισμέτ</a>.

en: You must be <a href="%s">logged in</a> to post a comment.
el: Για να σχολιάσετε πρέπει να <a href="%s">συνδεθείτε</a>.

en: You must be registered to comment
el: Για να σχολιάσετε πρέπει να εγγραφείτε πρώτα!

en: You must enter a valid Akismet API key here. If you need an API key, you can <a href="%s">create one here</a>
el: Θα πρέπει να δώσετε ένα έγκυρο κλείδί Akismet API εδώ. Εάν χρειάζεστε ένα API κλείδί, μπορείτε <a href="%s">να δημιουργήσετε ένα</a>

en: You must first <a href="%s">log in</a>, and then you can create a new site.
el: Για να δημιουργήσετε έναν νέο ιστότοπο πρέπει να <a href="%s">συνδεθείτε</a>.

en: You should specify a nonce action to be verified by using the first parameter.
el: Πρεπει να ορίσετε μια ενέργεια nonce για επαλήθευση χρησιμοποιώντας την πρώτη παράμετρο.

en: Your Akismet account has been successfully set up and activated. Happy blogging!
el: Ο λογαριασμός σας στο Ακισμέτ είναι έτοιμος και ενεργοποιημένος. Καλές δημοσιεύσεις!

en: Your Comment
el: Το σχόλιό σας

en: Your PHP installation appears to be missing the MySQL extension which is required by WordPress.
el: Η εγκατάσταση PHP φαίνεται ότι δεν έχει την προαπαιτούμενη επέκταση της MySQL.

en: Your WordPress home URL %s is invalid.  Please fix the <a href="%s">home option</a>.
el: Η διεύθυνση URL %s είναι άκυρη. Διορθώστε την <a href="%s">διεύθυνση URL του ιστοτόπου</a>.

en: Your account has been activated. You may now <a href="%1$s">log in</a> to the site using your chosen username of &#8220;%2$s&#8221;. Please check your email inbox at %3$s for your password and login instructions. If you do not receive an email, please check your junk or spam folder. If you still do not receive an email within an hour, you can <a href="%4$s">reset your password</a>.
el: Ο λογαριασμός σας έχει ενεργοποιηθεί. Είστε έτοιμοι να <a href="%1$s">συνδεθείτε</a> στον ιστότοπο με το όνομα χρήστη &#8220;%2$s&#8221;. Το συνθηματικό σας έχει σταλεί στην ηλ. διεύθυνσή σας %3$s μαζί με οδηγίες σύνδεσης. Αν δεν βλέπετε το μήνυμα στο γραμματοκιβώτιο, ελέγξτε τον φάκελο ανεπιθύμητων. Αν δεν είναι ούτε εκεί και δεν το λάβετε μέσα στην επόμενη ώρα, δοκιμάστε να κάνετε <a href="%4$s">επανορισμό συνθηματικού</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">Log in</a> or go back to the <a href="%2$s">homepage</a>.
el: Ο λογαριασμός σας ενεργοποιήθηκε. <a href="%1$s">Συνδεθείτε</a> ή επιστρέψτε στην <a href="%2$s">αρχική σελίδα</a>.

en: Your account is now activated. <a href="%1$s">View your site</a> or <a href="%2$s">Log in</a>
el: Ο λογαριασμός σας έχει ενεργοποιηθεί. <a href="%1$s">Δείτε τον ιστότοπο σας</a> ή <a href="%2$s">συνδεθείτε</a>.

en: Your account is now active!
el: Ο λογαριασμός σας ενεργοποιήθηκε!

en: Your address will be %s.
el: Η διεύθυνσή σας θα είναι %s.

en: Your blogroll
el: Οι σύνδεσμοί σας

en: Your browser has some limitations uploading large files with the multi-file uploader. Please use the <a href="%1$s" target="%2$s">browser uploader</a> for files over 100MB.
el: Ο πλοηγός σας έχει περιορισμένη δυνατότητα στη μεταφόρτωση μεγάλων αρχείων με τον μεταφορτωτή πολλαπλών αρχείων. Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε τον <a href="%1$s" target="%2$s">μεταφορτωτή του πλοηγού σας</a> για αρχεία πάνω από 100MB.

en: Your comment is awaiting moderation.
el: Το σχόλιό σας θα ελεγχθεί πρώτα από συντονιστή.

en: Your email address will not be published.
el: Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν κοινοποιείται.

en: Your key has been cleared.
el: Το κλειδί σας εκκαθαρίστηκε.

en: Your latest posts
el: Τελευταία άρθρα

en: Your password has been reset.
el: Το συνθηματικό σας αποθηκεύτηκε.

en: Your server is running PHP version %1$s but WordPress %2$s requires at least %3$s.
el: Ο διακομιστής σας έχει PHP έκδ. %1$s, ενώ το WordPress %2$s προαπαιτεί έκδ. %3$s.

en: Your session has expired. You can log in again from this page or go to the login page.
el: Η συνεδρία έληξε. Μπορείτε να συνδεθείτε από αυτή την σελίδα ή πηγαίνετε στην σελίδα σύνδεσης.

en: Your site&#8217;s most recent Posts.
el: Τα πιο πρόσφατα άρθρα του ιστότοπου σας.

en: Your site&#8217;s most recent comments.
el: Τα πιο πρόσφατα σχόλια του ιστότοπου σας.

en: Your theme supports %s menu. Select which menu you would like to use. | Your theme supports %s menus. Select which menu appears in each location.
el[0]: Επιλέξτε μενού για το θέμα σας
el[1]: Επιλέξτε μενού για τις τοποθεσίες μενού (%s) του θέματός σας

en: Your theme supports a static front page.
el: To θέμα σας υποστηρίζει στατική αρχική σελίδα.

en: Your web host or server administrator has disabled PHP's <code>fsockopen</code> or <code>gethostbynamel</code> functions.  <strong>Akismet cannot work correctly until this is fixed.</strong>  Please contact your web host or firewall administrator and give them <a href="%s" target="_blank">this information about Akismet's system requirements</a>.
el: Η συνάρτηση <code>fsockopen</code> ή <code>gethostbyname</code> έχει απενεργοποιηθεί από τον φιλοξενητή ή από τον διαχειριστή του διακομιστή.  <strong>Για να λειτουργήσει το Ακισμέτ, πρέπει να διορθώσετε το πρόβλημα.</strong>  Επικοινωνήστε με τον φιλοξενητή σας ή με τον διαχειριστή του διακομιστή και δώστε <a href="%s" target="_blank">τα στοιχεία αυτά για τις απαιτήσεις του Ακισμέτ</a>.

en: [%1$s] Activate %2$s
el: [%1$s] Ενεργοποίηση του %2$s

en: [%1$s] Comment: "%2$s"
el: [%1$s] Σχόλιο: «%2$s»

en: [%1$s] Pingback: "%2$s"
el: [%1$s] Pingback: «%2$s»

en: [%1$s] Please moderate: "%2$s"
el: [%1$s] Παρακαλούμε συντονίστε: <i>%2$s</i>

en: [%1$s] Trackback: "%2$s"
el: [%1$s] Παράθεση: «%2$s»

en: [%s] New User Registration
el: [%s] Εγγραφή νέου μέλους

en: [%s] Password Lost/Changed
el: [%s] Κωδικός Χάθηκε/Άλλαξε

en: [%s] Password Reset
el: [%s] Επανορισμός συνθηματικού

en: [%s] Your username and password
el: [%s] Το όνομα μέλους και το συνθηματικό σας

en: abort
el: διακοπή

[ctx: add new from admin bar]
en: Link
el: Συνδέσμου

[ctx: add new from admin bar]
en: Media
el: Πολυμέσων

[ctx: add new from admin bar]
en: User
el: Μέλους

[ctx: add new media]
en: Add New
el: Προσθήκη

[ctx: add new on admin bar]
en: Page
el: Σελίδας

[ctx: add new on admin bar]
en: Post
el: Άρθρου

[ctx: adjective]
en: Approved
el: Εγκεκριμένο

[ctx: adjective]
en: Spam
el: Ανεπιθύμητο

[ctx: admin bar menu group label]
en: Add New
el: Προσθήκη

[ctx: admin bar menu group label]
en: New
el: Προσθήκη

[ctx: admin color scheme]
en: Blue
el: Μπλε

[ctx: admin color scheme]
en: Coffee
el: Καφές

[ctx: admin color scheme]
en: Default
el: Προεπιλογή

[ctx: admin color scheme]
en: Ectoplasm
el: Εκτόπλασμα

[ctx: admin color scheme]
en: Light
el: Ανοιχτό

[ctx: admin color scheme]
en: Midnight
el: Μεσονύχτιο

[ctx: admin color scheme]
en: Ocean
el: Ωκεανός

[ctx: admin color scheme]
en: Sunrise
el: Αυγή

en: am
el: πμ

en: apop authentication failed
el: Η εξουσιοδότηση APOP απέτυχε

[ctx: apostrophe]
en: &#8217;
el: ’

en: by %1$s &#8212; %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>
el: από %1$s — %2$s @ <a href="#comment-%3$s">%4$s</a>

en: close tags
el: κλείσιμο ετικετών

[ctx: closing curly double quote]
en: &#8221;
el: »

[ctx: closing curly single quote]
en: &#8217;
el: ”

[ctx: comments]
en: Spam
el: Ανεπιθύμητα

en: connection does not exist
el: δεν υπάρχει σύνδεση

en: connection not established
el: Η σύνδεση απέτυχε

en: domain
el: τομέας

[ctx: double prime]
en: &#8243;
el: ″

[ctx: em dash]
en: &#8212;
el: —

[ctx: en dash]
en: &#8211;
el: –

en: fullscreen
el: πλήρης οθόνη

en: g:i a
el: H:i

en: href
el: HREF

[ctx: html attribute]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: html attribute]
en: Name:
el: Όνομα:

en: ieSpell not detected. Do you want to install it now?
el: Δεν βρέθηκε το ieSpell. Θέλετε να το εγκαταστήσετε τώρα;

en: l, F jS, Y
el: l j F Y

[ctx: label]
en: Search for:
el: Αναζήτηση για:

[ctx: links widget]
en: All Links
el: Όλοι οι σύνδεσμοι

en: moved to the trash.
el: διαγράφηκαν.

en: new WordPress Loop
el: νέος βρόχος WordPress

en: no login ID submitted
el: Δεν δηλώσατε ID σύνδεσης

en: not configured
el: Χωρίς τιμή

[ctx: noun]
en: Comment
el: Σχόλιο

en: number_format_decimal_point
el: ,

en: number_format_thousands_sep
el: .

en: of
el: από

[ctx: opening curly double quote]
en: &#8220;
el: «

[ctx: opening curly single quote]
en: &#8216;
el: “

[ctx: page]
en: Add New
el: Νέα σελίδα

[ctx: password strength]
en: Medium
el: Μέτριο

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
el: Αναζήτηση…

en: pm
el: μμ

[ctx: post]
en: Add New
el: Νέο άρθρο

[ctx: post]
en: Draft
el: Πρόχειρο

[ctx: post]
en: Pending
el: Για έλεγχο

[ctx: post]
en: Private
el: Απόρρητο

[ctx: post]
en: Published
el: Δημοσιευμένο

[ctx: post]
en: Scheduled
el: Προγραμματισμένο

[ctx: post]
en: Trash
el: Διεγραμμένο

[ctx: post format]
en: Format
el: Φορμάτ

[ctx: post revision title]
en: %1$s %2$s, %3$s ago (%4$s)
el: %1$s %2$s, πριν από %3$s (%4$s)

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Autosave]
el: %1$s [Αυτόματη αποθήκευση]

[ctx: post revision title extra]
en: %1$s [Current Revision]
el: %1$s [Τρέχουσα αναθεώρηση]

[ctx: post type general name]
en: Media
el: Πολυμέσα

[ctx: post type general name]
en: Pages
el: Σελίδες

[ctx: post type general name]
en: Posts
el: Άρθρα

[ctx: post type singular name]
en: Page
el: Σελίδα

[ctx: post type singular name]
en: Post
el: Άρθρο

[ctx: prime]
en: &#8242;
el: ′

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i
el: d/m/Y, H:i

[ctx: revision date format]
en: j F, Y @ G:i:s
el: d/m/Y, H:i:s

[ctx: search results]
en: No results found.
el: Δεν βρέθηκαν αποτελέσματα.

[ctx: submit button]
en: Search
el: Αναζήτηση

[ctx: taxonomy general name]
en: Categories
el: Κατηγορίες

[ctx: taxonomy general name]
en: Tags
el: Ετικέτες

[ctx: taxonomy singular name]
en: Category
el: Κατηγορία

[ctx: taxonomy singular name]
en: Tag
el: Ετικέτα

en: text direction
el: κατεύθυνση κειμένου

[ctx: widgets]
en: %1$s on %2$s
el: %1$s στο %2$s

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
el: λέξεις

en: {#field} must be a number
el: Το {#field} πρέπει να είναι ακέραιος

en: {#field} must be a number greater than {#min}
el: Το {#field} πρέπει να είναι μεγαλύτερο από {#min}.

en: {#field} must be a number or percentage
el: Το {#field} πρέπει να είναι αριθμός ή ποσοστό.
