Stable (latest release) - en to ar translation catalogue (1816 entries)

en: Images
ar: صور

en: Views
ar: المشاهدات

note: translators: %s is a module name
en: To quickly boost performance, security, and engagement we recommend activating <strong>%s</strong>. Click <strong>Jump Start</strong> to activate this feature or <a class="pointer jp-config-list-btn">learn more</a>
ar: لتعزيز الأداء والأمان والمشاركة سريعًا، ننصحك بتفعيل <strong>%s</strong>. انقر فوق <strong>Jump Start</strong>لتفعيل هذه الميزة أو <a class="pointer jp-config-list-btn">معرفة المزيد</a>

en: Help and Support
ar: المساعدة والدعم

en: Visit support site
ar: تفضل بزيارة موقع الدعم

en: Browse forums
ar: استعرض المنتديات

en: Contact us directly
ar: اتصل بنا مباشرة

en: Premium Add-ons
ar: وظائف إضافية مميزة

en: Business site? Safeguard it with real-time backups, security scans, and anti-spam.
ar: هل لديك موقع أعمال؟ يمكنك حمايته باستخدام النسخ الاحتياطية الفورية وعمليات الفحص للتحقق من الأمان ومكافحة البريد المزعج.

en: Compare Options
ar: قارن بين الخيارات

en: We cannot display information for this blog.
ar: لا يمكننا عرض معلومات عن هذه المدونة.

en: Invalid site information returned from remote.
ar: تم إرجاع معلومات موقع غير صالحة من خادم بعيد.

en: No posts data returned by remote.
ar: لم يتم إرجاع أي بيانات مقالات عن بُعد.

en: Information about this blog is currently being retrieved.
ar: جارٍ الآن استرجاع معلومات حول هذه المدونة.

en: Cannot load blog information at this time.
ar: يتعذر تحميل معلومات المدونة في الوقت الحالي.

en: Cannot load blog posts at this time.
ar: يتعذر تحميل مقالات المدونة في الوقت الحالي.

en: You must specify a valid blog URL!
ar: يتعين تحديد عنوان URL صالح للمدونة!

en: Detailed information
ar: معلومات مفصلة

note: translators: %1$s is a comma-separated list of module names or a single module name, %2$s is the last item in the module list
en: To quickly boost performance, security, and engagement we recommend activating <strong>%1$s and %2$s</strong>. Click <strong>Jump Start</strong> to activate these features or <a class="pointer jp-config-list-btn">learn more</a>
ar: لتعزيز الأداء والأمان والمشاركة بسرعة، فإننا نوصي بتفعيل <strong>%1$s و%2$s</strong>. انقر فوق <strong>Jump Start</strong> لتفعيل هذه الميزات أو <a class="pointer jp-config-list-btn">معرفة المزيد</a>

en: <em>Generated</em> by <a href="%s">Jetpack for WordPress</a>
ar: <em>تم إنشاؤه</em> بواسطة <a href="%s">Jetpack لوردبرس</a>

en: Social Menu
ar: قائمة اجتماعية

en: Facebook Page Plugin
ar: مكون إضافي لصفحة فيسبوك

en: Use the Facebook Page Plugin to connect visitors to your Facebook Page
ar: استخدم المكون الإضافي لصفحة فيسبوك لربط الزائرين بصفحة فيسبوك الخاصة بك.

en: An error occurred fetching the remote data.
ar: حدث خطأ أثناء إحضار البيانات البعيدة.

en: Invalid remote response.
ar: استجابة عن بُعد غير صالحة.

en: Change Frequency
ar: فترة التحديث

en: Last Updated
ar: آخر تحديث

en: XML Sitemap
ar: خريطة موقع XML

en: This is an XML Sitemap generated by <a href="%s">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%s">Google</a> or <a href="%s">Bing</a>.
ar: هذه خريطة موقع XML تم إنشاؤها بواسطة <a href="%s">Jetpack</a>،مخصصة للاستخدام من قِبل محركات البحث مثل <a href="%s">Google</a> أو <a href="%s">Bing</a>.

en: You can find more information on XML sitemaps at <a href="%s">sitemaps.org</a>
ar: يمكنك العثور على مزيد من المعلومات على خرائط موقع XML على <a href="%s">sitemaps.org</a>

[ctx: Module Name]
en: Sitemaps
ar: خرائط الموقع

[ctx: Module Description]
en: Creates sitemaps to allow your site to be easily indexed by search engines.
ar: تقوم بإنشاء خرائط موقع للسماح بفهرسة الموقع الخاص بك بسهولة من قبل محركات البحث.

[ctx: Module Name]
en: Data Backups
ar: النسخ الاحتياطية للبيانات

[ctx: Module Description]
en: Daily or real-time backups.
ar: نسخ احتياطية يومية أو فورية.

[ctx: Module Tag]
en: Traffic
ar: المرور

en: More information on Sitemaps.
ar: المزيد من المعلومات حول خرائط الموقع.

en: Click to share on Facebook
ar: انقر للمشاركة على فيسبوك

en: Share on Skype
ar: مشاركة على Skype

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating %s (the default WordPress theme).
ar: إذا كانت مشكلتك غير معروفة أو حدثت بسبب مكون إضافي، فحاول تفعيل%s (قالب وردبرس الافتراضي).

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating the default WordPress theme.
ar: إذا كانت مشكلتك غير معروفة أو حدثت بسبب مكون إضافي، فحاول تفعيل قالب وردبرس الافتراضي.

en: If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
ar: إذا حَلَّ هذا الأمر المشكلة، فربما يكون هناك خلل في قالبك - لذا، أخبر منشئ القالب بالأمر.

[ctx: Support request email subject line]
note: translators: %s is the URL of the site
en: from: %s Jetpack contact form
ar: من: %sنموذج جهة اتصال Jetpack

en: Let Jetpack deliver your images optimized and faster than ever.
ar: دع Jetpack يقوم بتوصيل صورك بشكل محسّن وأسرع من أي وقت مضى.

en: Enable auto-updates
ar: تمكين التحديثات التلقائية

en: Track detailed stats on this post and the rest of your site.
ar: تتبع الإحصاءات المفصلة بشأن هذه المقالة وما تبقى من الموقع الخاص بك.

en: Success! Jetpack Stats is now activated.
ar: نجاح! تم تفعيل إحصاءات Jetpack الآن.

en: Enable Jetpack Stats
ar: تمكين إحصاءات Jetpack

en: Success! Stats are now active.
ar: نجاح! الإحصاءات مفعلة الآن.

en: We are sorry but unfortunately Stats did not activate.
ar: عذرًا، للأسف لم يتم تفعيل الإحصاءات.

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong>  We&#8217;re sorry for the inconvenience. Please try again later, if the issue continues please contact support with this message: %s
ar: <strong>لقد واجه Jetpack الخاص بك مشكلة.</strong> نأسف للإزعاج. يُرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا، وفي حال استمرار المشكلة يُرجى الاتصال بالدعم من خلال هذه الرسالة: %s

en: %s requires at least one selection
ar: %s تتطلب تحديدًا واحدًا على الأقل

en: Activate remote management
ar: تفعيل الإدارة عن بُعد

en: Save time with auto updates on WordPress.com
ar: وفّر الوقت مع التحديثات التلقائية على وردبرس.كوم

en: Go to WordPress.com to enable auto-updates for plugins
ar: انتقل الى وردبرس.كوم لتفعيل التحديثات التلقائية للإضافات

en: Enable auto-updates on WordPress.com
ar: تفعيل التحديثات-التلقائية على وردبرس.كوم

en: Try the brand new editor.
ar: جرب المحرر الجديد تمامًا.

en: Write on WordPress.com
ar: اكتب في وردبرس.كوم

en: You must specify an option_name
ar: يجب عليك تحديد option_name

en: You must specify a whitelisted option_name
ar: يجب عليك تحديد option_name المدرج بقائمة السماح

en: You must specify an option_value
ar: يجب عليك تحديد option_value

note: translators: %1$s is link to author posts, %2$s is author display name
en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
ar: <span>المؤلف:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Can not disconnect Jetpack
ar: يتعذر فصل Jetpack

en: Disconnecting is not possible while in staging mode.<br /><a href="%s" target="_blank">Learn more about how staging sites work</a>.
ar: يتعذر قطع الاتصال في وضع التدريج.<br /><a href="%s" target="_blank">معرفة المزيد عن كيفية عمل مواقع التدريج</a>.

en: Save time with automated plugin updates.
ar: وفّر الوقت بتحديث الإضافات تلقائيًا.

en: Success!
ar: ناجح!

en: Comments are not allowed.
ar: لا يُسمح بالتعليقات.

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.
ar: وُضعت علامة على عنوان IP الخاص بك (%1$s) للاحتراز من خروقات الأمان المحتملة.

en: All pages
ar: كافة الصفحات

en: Show Tag Line
ar: عرض خط الوسم

note: translators: %s is a social network name, e.g. Facebook
en: %s username:
ar: اسم مستخدم %s:

en: Show Photo
ar: عرض الصورة

en: Show Owners
ar: عرض المالكين

en: Theme
ar: الثيم

en: Landscape
ar: صور الطبيعة

en: Portrait
ar: صورة

en: Layout
ar: التخطيط

en: Width
ar: العرض

en: Type of Widget
ar: نوع المربع الجانبي

en: Google+ URL
ar: رابط جوجل بلس

en: It looks like your Google+ URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
ar: يبدو أن عنوان URL الخاص بتطبيق Google+‎ تم تهيئته بشكل غير صحيح. يرجى التحقق منه في <a href="%s">إعدادات المربع الجانبي الخاصة بك</a>.

en: Page Widget
ar: المربع الجانبي للصفحة

en: Community Widget
ar: المربع الجانبي للمجتمع

en: Google+ Badge
ar: شارة Google+‎

en: Display a Google+ Badge to connect visitors to your Google+
ar: عرض شارة Google+‎ لتوصيل زائريك بتطبيق Google+‎

en: The email address has opted out of subscription emails. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
ar: تم حذف عنوان البريد الإلكتروني من رسائل البريد الإلكتروني الخاصة بالاشتراك. <br /> يمكنك إدارة تفضيلاتك على الموقع <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>

en: Manage your email preferences.
ar: قم بإدارة تفضيلات بريدك الإلكتروني.

en: Person Widget
ar: المربع الجانبي للشخص

en: Manage Your Security Settings
ar: إدارة إعدادات الأمان الخاصة بك

en: Manage Your Menus
ar: إدارة قوائمك

en: Manage Your Site
ar: إدارة موقعك

en: Just one more step before you can manage your site from WordPress.com! Click the button below and you will be good to go.
ar: لا توجد إلا خطوة واحدة أخرى قبل التمكن من إدارة موقعك من وردبرس.كوم! انقر فوق الزر التالي وستتمكن من الانتقال.

en: Well that was easy. You can now manage all of your sites in one convenient place on WordPress.com
ar: حسنًا، كان الأمر سهلاً. يمكنك الآن إدارة جميع مواقعك في مكان واحد ملائم على وردبرس.كوم

en: Manage Your Plugins
ar: إدارة إضافاتك

en: Manage Your Themes
ar: إدارة قوالبك

en: Just one more step before your site can be secured by Jetpack and WordPress.com. Click the button below and you'll be safe and secure.
ar: لا توجد إلا خطوة واحدة أخرى قبل أن يُؤمَّن موقعك بواسطة Jetpack ووردبرس.كوم. انقر فوق الزر التالي وستصبح في أمان.

en: Just one more step before your menus can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your menus with our newly-redesigned user interface.
ar: لا توجد إلا خطوة واحدة أخرى قبل التمكن من إدارة قوائمك بوردبرس.كوم. انقر فوق الزر التالي وستتمكن من إدارة قوائمك بواجهة المستخدم المعاد تصميمها حديثًا.

en: Just one more step before your themes can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your themes with our newly-redesigned user interface.
ar: لا توجد إلا خطوة واحدة أخرى قبل التمكن من إدارة قوالبك بوردبرس.كوم. انقر فوق الزر التالي وستتمكن من إدارة قوالبك بواجهة المستخدم المعاد تصميمها حديثًا.

en: Testimonial list navigation
ar: التنقل في قائمة التوصيات

en: Testimonials list
ar: قائمة التوصيات

en: Just one more step before your plugins can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing all of your plugins in one place.
ar: لا توجد إلا خطوة واحدة أخرى قبل التمكن من إدارة إضافاتك بوردبرس.كوم. انقر فوق الزر التالي وستتمكن من إدارة جميع إضافاتك في مكان واحد.

en: Project type list
ar: قائمة أنواع المشاريع

en: Project tag list navigation
ar: التنقل في قائمة وسوم المشاريع

en: Project tag list
ar: قائمة وسوم المشاريع

en: Filter Testimonials list
ar: تصفية قائمة التوصيات

en: Menu items list
ar: قائمة عناصر القائمة

en: Filter projects list
ar: تصفية قائمة المشاريع

en: Project list navigation
ar: التنقل في قائمة المشاريع

en: Projects list
ar: قائمة المشاريع

en: Project type list navigation
ar: التنقل في قائمة أنواع المشاريع

en: Menu item labels list
ar: قائمة تسميات عناصر القائمة

en: Menu section list navigation
ar: التنقل في قائمة مقاطع القائمة

en: Menu section list
ar: قائمة مقاطع القائمة

en: Filter menu items list
ar: تصفية قائمة عناصر القائمة

en: Menu item list navigation
ar: التنقل في قائمة عناصر القائمة

en: Filter comics list
ar: تصفية قائمة الرسوم الهزلية

en: Comics list navigation
ar: التنقل في قائمة الرسوم الهزلية

en: Comics list
ar: قائمة الرسوم الهزلية

en: Menu item label list navigation
ar: التنقل في قائمة تسميات عناصر القائمة

en: Show all
ar: عرض الجميع

en: Site connection <strong>failed</strong>
ar: فشل <strong>الاتصال بالموقع</strong>

en: %s is now my domain.
ar: %s هو نطاقي الآن.

en: %s is still my domain.
ar: %s ما زال نطاقي.

en: Checkbox with Multiple Items
ar: مربع اختيار ذو عناصر متعددة

en: Limit width to %1$s pixels for full size images. (<a href="%2$s">More info</a>.)
ar: حدِّد العرض إلى %1$s بكسل للصور ذات الحجم الكامل. (<a href="%2$s">المزيد من المعلومات</a>).

en: Activate Now
ar: تفعيل الآن

en: Speed up your photos and save bandwidth costs by using a free content delivery network.
ar: يمكنك تسريع نقل صورك وتوفير تكاليف النطاق الترددي باستخدام شبكة التوصيل المجاني للمحتوى.

en: Success! WordPress.com tools are now active.
ar: نجاح! أدوات وردبرس.كوم نشطة الآن.

en: We are sorry but unfortunately Manage did not activate.
ar: عذرًا، لم يتم تنشط الإدارة.

en: Site successfully connected.
ar: تم الاتصال بالموقع بنجاح.

en: Reduce security risks with automated plugin updates.
ar: قلِّل من مخاطر الأمان بتشغيل التحديثات التلقائية للإضافات.

en: Connect your account
ar: توصيل حسابك

en: RESET EVERYTHING (during testing only) - will reset modules to default as well
ar: إعادة تعيين الكل (أثناء الاختبار فقط) - ستتم إعادة تعيين الوحدات إلى الوضع الافتراضي أيضًا

en: loading&hellip;
ar: جاري التحميل&hellip;

[ctx: As in Premium. Premium module description]
en: Paid
ar: مدفوع

en: Learn more
ar: تعرف على المزيد

en: Activated
ar: تم التنشيط

en: Premium Jetpack Service
ar: خدمة Jetpack الممتازة

en: PAID
ar: مدفوع

en: Modal window. Press escape to close.
ar: نافذة مشروطة. اضغط على مفتاح escape للإغلاق.

en: Close modal window
ar: إغلاق النافذة المشروطة

en: Get started with Jetpack Multisite
ar: بدء استخدام تعدد مواقع Jetpack

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
ar: البدء في إدارة تثبيت Jetpack لتعدد المواقع عن طريق الاتصال.

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Site Username
ar: اسم مستخدم الموقع

en: WordPress.com Username
ar: اسم مستخدم وردبرس.كوم

en: Not connected
ar: غير متصل

en: Unlink my account
ar: إلغاء ربط حسابي

en: Link your account
ar: ربط حسابك

en: Primary User of the site
ar: المستخدم الرئيسي للموقع

en: Site Username (Primary)
ar: اسم مستخدم الموقع (الرئيسي)

en: Jetpack Primary User
ar: مستخدم Jetpack الرئيسي

en: Learn about what being the Primary User means.
ar: تعرف على ما يعنيه المستخدم الرئيسي.

en: (primary)
ar: (الرئيسي)

en: %sConnect more admins%s
ar: %sتوصيل المزيد من المسؤولين%s

en: Set the primary account holder
ar: تعيين صاحب الحساب الرئيسي

en: Disconnect site from WordPress.com
ar: قطع اتصال الموقع عن وردبرس.كوم

en: Disconnecting Jetpack
ar: قطع اتصال Jetpack

en: Before you completely disconnect Jetpack is there anything we can do to help?
ar: قبل قطع اتصال Jetpack نهائيًا، هل يوجد شيء يمكننا القيام به لمساعدتك؟

en: Confirm Disconnect
ar: تأكيد قطع الاتصال

en: I Need Support
ar: أحتاج الدعم

en: cancel
ar: إلغاء

en: Jetpack is network activated and notices can not be dismissed.
ar: Jetpack منشط على الشبكة والملاحظات لا يمكن استبعادها.

en: Have feedback on Jetpack?
ar: لديك اقتراح لJetpack؟

en: Answer a short survey to let us know how we&#8217;re doing and what to add in the future.
ar: أجب عن أسئلتنا القصيرة لنعلم كيف نعمل لتطوير هذا البرنامج في المستقبل.

en: Take Survey
ar: دراسة استقصائية

en: An <span>Automattic</span> Airline
ar: شركة <span>أوتوماتيك</span> لخدمات التدوين

en: Privacy Policy
ar: سياسة الخصوصية

en: Terms of Service
ar: شروط الخدمة

en: Jetpack Network Settings Updated!
ar: تم تحديث إعدادات شبكة Jetpack!

en: Network Settings
ar: إعدادات الشبكة

en: Global
ar: عام

en: These settings affect all sites on the network.
ar: تؤثر هذه الإعدادات على كل المواقع الموجودة على الشبكة.

en: Sub-site override
ar: تجاوز الموقع الفرعي

en: Allow individual site administrators to manage their own connections (connect and disconnect) to <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>
ar: السماح لمسؤولي المواقع الأفراد بإدارة اتصالاتهم الخاصة (توصيلها وقطعها) بخدمة <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>

en: Protect whitelist
ar: قائمة سماح Protect

note: Description of the plugin/theme
en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
ar: إضافة تجلب القوة السحابية لموقعك وتمكنك من ربط حسابك على موقع WordPress.com لاستخدام ميزات قوية متوفرة فقط لمستخدمي موقع WordPress.com

[ctx: Checkbox on Widget Visibility if choosen page has children.]
en: Include children
ar: تضمين الأطفال

en: Visibility
ar: الظهور:

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
ar: %s لو:

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
ar: إظهار

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
ar: إخفاء

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
ar: -- تحديد --

en: Category
ar: الفئة

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
ar: المؤلف

[ctx: Noun]
en: User
ar: حماية

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
ar: الدور

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
ar: العلامة

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
ar: التاريخ

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
ar: الصفحة

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
ar: الفئة

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
ar: هو

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
ar: أو

en: Delete
ar: حذف

en: Display your location, hours, and contact information.
ar: عرض موقعك والساعات ومعلومات الاتصال.

en: Contact Info
ar: معلومات الإتصال

en: Hours & Info
ar: الساعات والمعلومات

en: Lunch: 11am - 2pm 
    Dinner: M-Th 5pm - 11pm, Fri-Sat:5pm - 1am
ar: الغداء: 11 ص - 2 م 
    العشاء: الاثنين-الخميس 5 م - 11 م، الجمعة-السبت: 5 م - 1 ص

en: There was a problem getting the data to display this address on a map.  Please refresh your browser and try again.
ar: حدثت مشكلة أثناء الحصول على البيانات لعرض هذا العنوان على الخريطة.  يُرجى تحديث المستعرض والمحاولة مرة أخرى.

en: Title:
ar: العنوان:

en: Address:
ar: العنوان:

en: Show map
ar: إظهار الخريطة

en: Sorry. We can not plot this address. A map will not be displayed. Is the address formatted correctly?
ar: عذرًا. لا يمكنك تعيين هذا العنوان. لن يتم عرض الخريطة. هل تم تنسيق العنوان بشكل صحيح؟

en: Phone:
ar: الهاتف:

en: Hours:
ar: الساعات:

en: It looks like your Facebook URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
ar: يبدو وكأنه يتم تكوين رابط  الفيس بوك بشكل غير صحيح. يرجى التحقق من ذلك في ضبط <a href="%s">إعدادات المربع الجانبي</a>.

en: Facebook Page URL
ar: رابط صفحة فيس بوك

en: The widget only works with Facebook Pages.
ar: يعمل المربع الجانبي فقط مع صفحات فيسبوك.

en: Height
ar: ارتفاع

en: Show Faces
ar: إظهار الوجوه

en: Show profile photos in the plugin.
ar: إظهار صور الملف الشخصي في الإضافة.

en: Show Stream
ar: إظهار التدفق

en: Show Page Posts.
ar: إظهار مقالات الصفحة.

en: Show Cover Photo
ar: إظهار صورة الغلاف

en: Images:
ar: الصور:

en: Choose Images
ar: اختيار الصور

en: Link To:
ar: رابط إلى:

en: Random Order:
ar: ترتيب عشوائي:

en: Style:
ar: النمط:

en: Display a photo gallery or slideshow
ar: عرض معرض صور أو عرض شرائح

en: Tiles
ar: تجانبات

en: Carousel
ar: معرض صور Carousel

en: Attachment Page
ar: صفحة المرفق

en: Media File
ar: ملف الوسائط

en: Display your books from Goodreads
ar: عرض كتبك في Goodreads

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
ar: قراءة

en: Currently Reading
ar: قراءة الآن

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
ar: للقراءة

en: You need to enter your numeric user ID for the <a href="%1$s">Goodreads Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s">Full instructions</a>.
ar: يجب إدخال معرف المستخدم الرقمي <a href="%1$s">لأداة Goodreads</a> للعمل بشكل صحيح. <a href="%2$s">الإرشادات الكاملة</a>.

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
ar: معرف مستخدم Goodreads الرقمي <a href="%s" target="_blank">(الإرشادات)</a>:

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
ar: معرف المستخدم غير صالح، يرجى التحقق وإعادة إدخال معرف مستخدم Goodreads الرقمي.

en: Shelf:
ar: الرف:

en: Gravatar Profile
ar: الملف الشخصي لـ Gravatar

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
ar: اعرض نسخة مصغرة من ملفك الشخصي في Gravatar

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
ar: تحتاج أن تختار ما يجب عرضه في القطعة من ملفك الشخصي في <a href="%s">Gravatar</a>.

en: View Full Profile &rarr;
ar: عرض الملف الشخصي &larr;

en: Error loading profile
ar: هناك خطأ في تحميل الملف الشخصي

en: Personal Links
ar: الروابط الشخصية

en: Verified Services
ar: الحسابات الموثوقة

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
ar: %1$s على %2$s

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
ar: حدد مستخدم أو اختر "مخصص" وأدخل البريد الإلكتروني المخصص.

en: Custom
ar: مخصص

en: Custom Email Address
ar: بريد إلكتروني مخصص

en: Show Personal Links
ar: عرض الروابط الشخصية

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
ar: روابط مواقعك، مدوناتك، أو أي مواقع أخرى تساعد في التعريف بنفسك.

en: Show Account Links
ar: عرض روابط الحساب

en: Links to services that you use across the web.
ar: روابط للخدمات التي تستخدمها على شبكة الإنترنت.

en: Opens in new window
ar: تفتح في نافذة جديدة

en: Edit Your Profile
ar: تعديل الملف الشخصي

en: What's a Gravatar?
ar: ما هو Gravatar؟

en: Image
ar: صورة

en: Display an image in your sidebar
ar: عرض صورة في القائمة الجانبية

en: Image URL:
ar: رابط الصورة:

en: Alternate text:
ar: النص البديل:

en: Image title:
ar: عنوان الصورة:

en: Caption:
ar: الشرح:

en: Left
ar: يسار

en: Center
ar: وسط

en: Right
ar: يمين

en: Image Alignment:
ar: محاذاة الصورة:

en: Width:
ar: العرض:

en: Height:
ar: الإرتفاع:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
ar: إذا كانت فارغة، فسنحاول تحديد حجم الصورة.

en: Link URL (when the image is clicked):
ar: رابط للصورة (في حال تم الضغط على الصورة):

en: Open link in a new window/tab
ar: فتح الرابط في نافذة/لسان جديد

en: Links to your blog's RSS feeds
ar: روابط موقعك لتغذية RSS

en: RSS Links
ar: روابط RSS

en: Posts
ar: تدوينات

en: Posts & Comments
ar: المواضيع والتعليقات

en: Feed(s) to Display:
ar: عرض التغذية:

en: Text Link
ar: رابط نصي

en: Image Link
ar: رابط صورة

en: Text & Image Links
ar: روابط نصية وروابط صور

en: Format:
ar: صيغة:

en: Image Settings:
ar: إعدادات الصورة

en: Small
ar: صغير

en: Medium
ar: متوسط

en: Large
ar: كبير

en: Image Size:
ar: حجم الصورة:

en: Red
ar: أحمر

en: Orange
ar: برتقالي

en: Green
ar: أخضر

en: Blue
ar: ازرق

en: Purple
ar: أرجواني

en: Pink
ar: زهري

en: Silver
ar: فضي

en: Image Color:
ar: لون الصورة:

en: Subscribe to %s
ar: اشترك بـ %s

en: Social Media Icons
ar: أيقونات وسائل التواصل الإجتماعية

en: A simple widget that displays social media icons.
ar: مربع جانبي بسيط يعرض رموز شبكات التواصل الاجتماعي.

en: Social
ar: اجتماعي

en: View %1$s&#8217;s profile on %2$s
ar: عرض ملف %1$s الشخصي على %2$s

en: Top Posts &amp; Pages
ar: أعلى المواضيع والصفحات

en: Shows your most viewed posts and pages.
ar: أعرض أغلب مشاهدات المواضيع والصفحات.

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
ar: العدد الأعظمي لإظهار المواضيع (ليس أكثر من 10):

en: Types of pages to display:
ar: أنواع الصفحات المطلوب عرضها:

en: Display as:
ar: أعرض كـ:

en: Text List
ar: قائمة نصية

en: Image List
ar: قائمة صور

en: Image Grid
ar: شبكة صور

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
ar: يتم حساب مشاهدة المواضيع الهامة والصفحات من 24-48 ساعة من الإحصائيات. تأخذ بعض الوقت لتتغير.

en: There are no posts to display. <a href="%s">Want more traffic?</a>
ar: لم يتم إيجاد أي موضوع لعرضه. <a href="%s">هل تريد المزيد من تبادل البيانات؟</a>

en: Twitter Timeline
ar: الجدول الزمني لتويتر

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
ar: إظهار ويدجت الجدول الزمني المدمج الرسمي لتويتر.

en: My Tweets
ar: تغريداتي

en: Follow me on Twitter
ar: أتبعني على تويتر

en: Height (px):
ar: الارتفاع (بيكسل):

en: # of Tweets Shown:
ar: عدد التدوينات المعروضة:

en: You need to <a href="%1$s" target="_blank">create a widget at Twitter.com</a>, and then enter your widget id (the long number found in the URL of your widget's config page) in the field below. <a href="%2$s" target="_blank">Read more</a>.
ar: يتعين عليك <a href="%1$s" target="_blank">إنشاء مربع جانبي في Twitter.com</a>، ثم إدخال معرف المربع الجانبي (الرقم الطويل الموجود في عنوان URL بصفحة تكوين المربع الجانبي) في الحقل الموجود أدناه. <a href="%2$s" target="_blank">قراءة المزيد</a>.

en: Widget ID:
ar: معرف المربع الجانبي:

en: Layout Options:
ar: خيارات التخطيط:

en: No Header
ar: لا يوجد هيدر

en: No Footer
ar: لا يوجد فوتر

en: No Borders
ar: لا يوجد حدود

en: No Scrollbar
ar: لا يوجد شريط تمرير

en: Transparent Background
ar: خلفية شفافة

en: Link Color (hex):
ar: لون الرابط (ست عشري):

en: Border Color (hex):
ar: لون الحدود (ست عشري):

en: Timeline Theme:
ar: قالب الجدول الزمني:

en: Display WordPress Posts
ar: عرض مقالات WordPress

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
ar: عرض قائمة بأحدث المقالات من مدونة WordPress.com أو مدونة أخرى تدعم Jetpack.

en: Recent Posts
ar: أحدث التدوينات

en: Blog URL:
ar: رابط الموقع

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
ar: أدخل عنوان URL لموقع WordPress.com أو Jetpack WordPress.

en: Number of Posts to Display:
ar: عدد المقالات التي سيتم عرضها:

en: Open links in new window/tab:
ar: فتح الروابط في نافذة / علامة تبويب جديدة:

en: Show Featured Image:
ar: إظهار الصورة المميزة:

en: Show Excerpts:
ar: إظهار المقتطفات:

en: Jump Start your site by activating these components
ar: استخدم البدء السريع لبدء موقعك من خلال تنشيط هذه المكونات

en: Jump Start your site
ar: بدء سريع لموقعك

en: Your site has been sucessfully Jump Started.
ar: تم بدء موقعك من خلال البدء السريع بنجاح.

en: Success! You've jump started your site.
ar: تمّ بنجاح! لقد بدأت موقعك بسرعة.

en: Check out other recommended features below, or go to the <a href="%s">settings</a> page to customize your Jetpack experience.
ar: تحقق من الميزات الأخرى الموصى بها أدناه، أو انتقل إلى صفحة <a href="%s">الإعدادات</a> لتخصيص تجربة Jetpack الخاصة بك.

en: Jump Start
ar: بدء سريع

en: Skip
ar: تخطي

en: Link your account to WordPress.com
ar: ربط حسابك بـ WordPress.com

en: Improve your site with Jetpack
ar: تحسين موقعك باستخدام Jetpack

en: Jetpack can help secure your site, increase performance &amp; traffic, and simplify how you manage your site.
ar: يمكن أن تساعد أداة Jetpack في تأمين موقعك وزيادة الأداء والمرور وتبسيط كيفية إدارة موقعك.

en: Performance &amp; Security
ar: الأداء والأمان

en: Traffic Growth
ar: زيادة المرور

en: WordPress.com Tools
ar: أدوات وردبرس.كوم

en: Learn more about WordPress.com's free tools
ar: تعرف على المزيد حول أدوات وردبرس.كوم المجانية

en: Manage Multiple Sites
ar: إدارة عدة مواقع

en: Bulk site management from one dashboard.
ar: إدارة عدة مواقع من لوحة تحكم واحدة

en: Automatic Updates
ar: التحديثات التلقائية

en: Keep plugins auto-updated.
ar: حافظ على تحديث الإضافات تلقائيًا

en: Centralized Posting
ar: النشر المركزي

en: Post to your sites via mobile devices.
ar: النشر على مواقعك عبر الأجهزة المحمولة.

en: Menu Management
ar: إدارة القائمة

en: A simpler UI for creating and editing menus.
ar: واجهة مستخدم بسيطة لإنشاء وتحرير القوائم.

en: More Statistics
ar: المزيد من الإحصاءات

en: Enhanced site stats and insights.
ar: إحصاءات ورؤى محسّنة للموقع

en: Go to WordPress.com to try these features
ar: انتقل إلى وردبرس.كوم لتجربة هذه الميزات

en: Go to WordPress.com
ar: انتقل إلى وردبرس.كوم

en: Activate free WordPress.com features
ar: تنشيط ميزات وردبرس.كوم

en: Activate features
ar: تنشيط الميزات

en: Jetpack includes many other features that you can use to customize how your site looks and functions. These include Contact Forms, Tiled Photo Galleries, Custom CSS, Image Carousel, and a lot more.
ar: تتضمن أداة Jetpack العديد من الميزات الأخرى التي يمكنك استخدامها لتخصيص ظهور موقعك ووظائفه. تتضمن هذه نماذج جهات الاتصال ومعارض الصور المتجانبة وCSS مخصصة ودائرة الصور والمزيد.

en: See the other %s Jetpack features
ar: انظر ميزات Jetpack الأخرى البالغ عددها %s

en: We offer free, full support to all Jetpack users. Our support team is always around to help you.
ar: نحن نوفر دعمًا كاملاً مجانيًا لجميع مستخدمي Jetpack. فريق الدعم لدينا جاهز دومًا لمساعدتك.

en: Two-Step Authentication Enabled
ar: تم تفعيل المصادقة على خطوتين

en: Two-Step Authentication Disabled
ar: تم تعطيل المصادقة على خطوتين

en: Unlink This Account
ar: إلغاء ربط هذا الحساب

en: Loading&hellip;
ar: جاري التحميل&hellip;

en: View stats on WordPress.com right now
ar: عرض إحصاءات عن WordPress.com الآن

en: Your Site Stats work better with JavaScript enabled.
ar: يعمل الموقع الخاص بك بشكل أفضل مع تمكين JavaScript.

en: View Site Stats without JavaScript
ar: عرض إحصاءات الموقع بدون JavaScript

en: Visit <a href="%s">Site Stats</a> to see your stats.
ar: قم بزيارة <a href="%s">إحصائيات الموقع</a> لتشاهد إحصائياتك.

en: Admin bar
ar: شريط المدير

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
ar: وضع مخطط يعرض المشاهدات آخر 48 ساعة في شريط تنبيهات المدير.

en: Registered users
ar: المستخدمون المسجلون

en: Count the page views of registered users who are logged in.
ar: قم بعد مشاهدات الصفحة للأعضاء المسجلين الذين قاموا بتسجيل الدخول.

en: Smiley
ar: ابتسامة

en: Hide the stats smiley face image.
ar: إخفاء الإحصائيات لصورة وجه الابتسامة.

en: The image helps collect stats and <strong>makes the world a better place</strong> but should still work when hidden
ar: تساعد الصورة بجمع الإحصاء و <strong>تجعل العالم أفضل مكان</strong> لكن تبقى تعمل عند الإخفاء

en: Smiley face
ar: وجه مضحك

en: Report visibility
ar: تقرير المشاهدة

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
ar: اختلا القواعد لتكون قادراً من مشاهدة تقارير الإحصائيات.

en: Stats
ar: الحالة

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
ar: عدد المشاهدات لما يزيد عن 48 ساعة. اضغط للحصول على المزيد من إحصائيات الموقع.

en: day
ar: يوم

en: week
ar: أسبوع

en: month
ar: شهر

en: the past day
ar: اليوم السابق

en: the past week
ar: الأسبوع الماضي

en: the past month
ar: الشهر الماضي

en: the past quarter
ar: الثلاثة الأشهر الماضية

en: the past year
ar: السنة الماضية

en: Chart stats by
ar: جدول الإحصائيات لغاية

en: Show top posts over
ar: أظهر المواضيع الأفضل على

en: Show top search terms over
ar: إظهار أعلى مصطلحات البحث من

en: Submit
ar: تنفيذ

note: translators: Stats dashboard widget postviews list: "$post_title $views Views"
en: %1$s %2$s Views
ar: %1$s %2$s مشاهدة

en: View All
ar: عرض الكل

en: Top Posts
ar: أحسن مشاركات

en: Sorry, nothing to report.
ar: نأسف، لا يوجد شيء للتبليغ عنه.

en: Top Searches
ar: أعلى الأبحاث

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again.
ar: لم نتمكن من الحصول على إحصائياتك الآن. الرجاء إعادة تحميل هذه الصفحة للمحاولة مرة أخرى.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again. If this error persists, please <a href="%1$s">contact support</a>. In your report please include the information below.
ar: لم نتمكن من الحصول على إحصائياتك الخاصة بك فقط الآن. الرجاء إعادة تحميل هذه الصفحة للمحاولة مرة أخرى. إذا استمر ظهور هذا الخطأ، الرجاء <a href="%1$s">الاتصال بالدعم</a>. يرجى تضمين المعلومات الواردة أدناه في تقريرك.

en: Jetpack Subscriptions:
ar: اشتراكات Jetpack:

en: Don&#8217;t send this to subscribers
ar: لا ترسل هذا إلى المشتركين

en: Jetpack Subscriptions Settings
ar: إعدادات الاشتراكات في Jetpack

en: Follow Blog
ar: متابعة الموقع

en: Follow Comments
ar: متابعة التعليقات

en: Follower Settings
ar: إعدادات المتابعين

en: Blog follow email text
ar: نص متابعة الموقع على البريد الإلكتروتي

en: Comment follow email text
ar: نص متابعة التعليق على البريد الإلكتروني

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
ar: تحديد ما يمكن لزوار موقعك بالاشتراك في مواضيعك أو التعليقات أو كلاهما.

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
ar: إظهار خيار <em>'متابعة الموقع'</em> في نموذج التعليقات

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
ar: إظهار خيار <em>'متابعة التعليقات'</em> في نموذج التعليقات

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
ar: هذه الإعدادات تقوم بتغيير رسائل البريد الإلكتروني المرسلة من موقعك إلى المتابعين.

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
ar: مقدمة لنص الإرسال عندما يقوم أحد الأشخاص بمتابعة موقعك. (الموقع وتفاصيل التأكيد ستضاف تلقائياً.)

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
ar: مقدمة لنص الإرسال عندما يقوم أحد الأشخاص بمتابعة موضوع على موقعك. (الموقع وتفاصيل التأكيد ستضاف تلقائياً.)

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
ar: مرحبا
    
    لقد تابعت مؤخراً موضوعاً من مواضيعي. هذا يعني بأنك سوف تتلقى كل موضوع جديد عن طريق البريد الإلكتروني.
    
    للتفعيل، اضغط فوق تأكيد أدناه. إذا كنت تعتقد بأن هذا خطأ، تجاهل هذه الرسالة ولن نزعجك مرة أخرى.

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
ar: مرحبا
    
    لقد تابعت مؤخراً واحداً من مواضيعي. هذا يعني بأنك سوف تتلقى بريداً إلكترونياً عند كتابة تعليق جديد.
    
    للتفعيل، اضغط فوق تأكيد أدناه. إذا كنت تعتقد بأن هذا خطأ، تجاهل هذه الرسالة ولن نزعجك مرة أخرى.

en: Notify me of follow-up comments by email.
ar: أعلمني بمتابعة التعليقات بواسطة البريد الإلكتروني.

en: Notify me of new posts by email.
ar: أعلمني بالمواضيع الجديدة بواسطة البريد الإلكتروني.

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
ar: أضف بريداً إلكترونياً للاشتراك منه لتسمح للزوار بتسجيل الاشتراك في موقعك.

en: Blog Subscriptions
ar: اشتراكات المدونة

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
ar: عنوان البريد الإلكتروني الذي أدخلته غير صالح. يُرجى التحقق والمحاولة مرة أخرى.

en: You have already subscribed to this site. Please check your inbox.
ar: أنت مشترك بالفعل في هذا الموقع. يُرجى التحقق من علبة الوارد لديك.

en: There was an error when subscribing. Please try again.
ar: حدث خطأ أثناء الاشتراك. الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
ar[0]: انضم مع %s مشترك
ar[1]: انضم مع مشترك %s
ar[2]: انضم مع %s مشتركين
ar[3]: انضم مع %s مشتركين
ar[4]: انضم مع %s مشترك
ar[5]: انضم مع %s مشترك

en: Email Address:
ar: عنوان البريد الإلكتروني:

en: Subscribe to Blog via Email
ar: اشترك بالنشرة البريدية للموقع

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
ar: أدخل بريدك الإلكتروني للإشتراك في هذا الموقع لتستقبل أحدث المواضيع من خلال البريد الإلكتروني.

en: Subscribe
ar: اشترك

en: Success! An email was just sent to confirm your subscription. Please find the email now and click activate to start subscribing.
ar: تمّ بنجاح! أُرسل للتو بريد إلكتروني إليك لتتمكن من تأكيد اشتراكك. يرجى الاطلاع على البريد الإلكتروني والنقر فوق تفعيل لبدء الاشتراك.

en: Widget title:
ar: عنوان المربع الجانبي:

en: Optional text to display to your readers:
ar: نص اختياري لعرضه لقراء موقعك:

en: Subscribe Placeholder:
ar: متغير المشاركة:

en: Subscribe Button:
ar: زر الاشتراك:

en: Success Message Text:
ar: نص رسالة نجاح عملية الاشتراك:

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
ar[0]: إظهار عدد المشتركين؟ (%s مشترك)
ar[1]: إظهار عدد المشتركين؟ (%s مشترك واحد)
ar[2]: إظهار عدد المشتركين؟ (%s مشتركان)
ar[3]: إظهار عدد المشتركين؟ (%s مشتركين)
ar[4]: إظهار عدد المشتركين؟ (%s مشترك)
ar[5]: إظهار عدد المشتركين؟ (%s مشترك)

en: Featured Content
ar: المحتوى المميز

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
ar: وضع علامة بسهولة على كل المقالات باستخدام علامة <a href="%1$s">"مميزة"</a> أو علامة من اختيارك. يدعم القالب الخاص بك حتى %2$s من المقالات في منطقة المحتوى المميزة.

en: Tag name
ar: اسم الوسم

en: Hide tag from displaying in post meta and tag clouds.
ar: إخفاء الوسم من الظهور في بيانات الموضوع وسحابة الوسوم.

en: Display tag content in all listings.
ar: عرض محتوى العلامة في كل القوائم.

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
ar: تم نقل إعدادات المحتوى المميز <a href="%s">إلى المظهر ← إضفاء الطابع الشخصي</a>.

en: Add logo
ar: إضافة شعار

en: Set as logo
ar: تعيين كشعار

en: Choose logo
ar: اختيار شعار

en: Change logo
ar: تغيير الشعار

en: Remove logo
ar: إزالة الشعار

en: No logo set
ar: لم يتم تعيين شعار

en: Site Title, Tagline, and Logo
ar: عنوان الموقع ووسمه وشعاره

en: Display Header Text
ar: عرض اسم الموقع و سطر الوصف في الترويسة

en: Logo
ar: الشعار

en: Site Logo
ar: شعار الموقع

en: &mdash; Select &mdash;
ar: &mdash; اختيار &mdash;

en: Tiled Mosaic
ar: مربعات فسيفساء

en: Square Tiles
ar: بلاط مربع

en: Circles
ar: دوائر

en: Tiled Columns
ar: الأعمدة المتجانبة

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
ar: عرض كافة الصور كلوحة فسيفسائية رائعة

en: Example:
ar: مثال:

en: Website Verification Services
ar: خدمات التحقق من موقع الويب

en: Enter your meta key "content" value to verify your blog with %s
ar: أدخل قيمة "محتوى" مفتاح التعريف الخاصة بك للتحقق من مدونتك باستخدام %s

en: and
ar: و

en: %s Error
ar: %s خطأ

en: This video is intended for mature audiences.
ar: يستهدف هذا الفيديو الجماهير الناضجة.

en: Please verify your birthday.
ar: يرجى التحقق من تاريخ ميلادك.

en: You do not have sufficient <a rel="nofollow" href="%s">freedom levels</a> to view this video. Support free software and upgrade.
ar: ليس لديك ما يكفي من <a rel="nofollow" href="%s">مستويات الحرية</a> لمشاهدة هذا الفيديو. أدعم البرامج المجانية وقم بالترقية.

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
ar: شاهد: %s

en: this video
ar: هذا الفيديو

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
ar: الجافا سكريبت المطلوبة للتشغيل %s.

en: This video requires <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> for playback.
ar: هذا الفيديو يتطلب وجود مشغل <a rel="nofollow" href="%s">أدوبي فلاش</a> ليتم تشغيله.

en: Loading video...
ar: تحميل الفيديو...

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
ar: لا يستطيع VideoPress الاتصال مع ملقمات VideoPress. فمن الأرجح بأن يكون سبب هذا الخطأ بتكوين الإضافة. الرجاء إعادة التثبيت أو الترقية.

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
ar: <strong>%s</strong> لا يسمح بتضمين الموقع.

en: Publisher limits playback of video embeds.
ar: يحد الناشر تشغيل ملفات الفيديو المتضمنة.

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
ar: لم يتم العثور لتعريف VideoPress: <strong>%s</strong>.

en: Could not obtain a VideoPress upload token. Please try again later.
ar: تعذر الحصول على رمز مميز للتحميل على VideoPress. يُرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Please note that the VideoPress module requires a WordPress.com account with an active <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">VideoPress subscription</a>.
ar: يُرجى ملاحظة أن وحدة VideoPress النمطية تتطلب حساب WordPress.com مع <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">اشتراك VideoPress</a> نشط.

en: Connected WordPress.com Blog
ar: متصل بمدونة WordPress.com

en: Only videos from the selected blog will be available in your media library.
ar: ستصبح مقاطع الفيديو من المدونة المحددة متاحة في مكتبة الوسائط الخاصة بك فقط.

en: <a href="%s">Click here</a> to refresh this list.
ar: <a href="%s">انقر هنا</a> لتحديث هذه القائمة.

en: Video Library Access
ar: الوصول إلى مكتبة الفيديو

en: Do not allow other users to access my VideoPress library
ar: عدم السماح للمستخدمين الآخرين بالوصول إلى مكتبة VideoPress الخاصة بي

en: Allow users to access my videos
ar: السماح للمستخدمين بالوصول إلى مقاطع الفيديو الخاصة بي

en: Allow users to access and edit my videos
ar: السماح للمستخدمين بالوصول إلى مقاطع الفيديو الخاصة بي وتحريرها

en: Allow users to access, edit, and delete my videos
ar: السماح للمستخدمين بالوصول إلى مقاطع الفيديو الخاصة بي وتحريرها وحذفها

en: Allow users to upload videos
ar: السماح للمستخدمين بتحميل مقاطع الفيديو

en: Free formats
ar: تنسيقات حرة

en: Only display videos in free software formats
ar: عرض مقاطع الفيديو بتنسيقات برامج حرة فقط

en: Ogg file container with Theora video and Vorbis audio. Note that some browsers are unable to play free software video formats, including Internet Explorer and Safari.
ar: حاوية ملفات Ogg مع فيديو Theora وصوت Vorbis. لاحظ أن بعض المتصفحات لا يمكنها تشغيل تنسيقات الفيديو البرمجية الحرة، بما فيها Internet Explorer وSafari.

en: Default quality
ar: الجودة الافتراضية

en: Display higher quality video by default.
ar: عرض فيديو بجودة أعلى افتراضيًا.

en: This setting may be overridden for individual videos.
ar: يمكن تجاوز هذا الإعداد بالنسبة لمقاطع الفيديو الفردية.

en: VideoPress Library
ar: مكتبة VideoPress

en: VideoPress
ar: فيديو برس

en: Use the button below to browse your VideoPress Library. Note that you can also browse your VideoPress Library while editing a post or page by using the <strong>Add Media</strong> button in the post editor.
ar: استخدم الزر الموجود أدناه لتصفح مكتبة VideoPress الخاصة بك. لاحظ أنه بإمكانك أيضًا تصفح مكتبة VideoPress الخاصة بك أثناء تحرير مقالة أو صفحة باستخدام زر <strong>إضافة وسائط</strong> في محرر المقالة.

en: Browse Your VideoPress Library
ar: تصفح مكتبة VideoPress الخاصة بك

en: Please enable JavaScript support in your browser to use VideoPress.
ar: يُرجى تمكين دعم JavaScript في المتصفح الخاص بك لكي تتمكن من استخدام VideoPress.

en: Please select a video file to upload.
ar: يُرجى تحديد ملف فيديو لتحميله.

en: Your video is uploading... Please do not close this window.
ar: جارٍ تحميل الفيديو الخاص بك... يُرجى عدم إغلاق هذه النافذة.

en: An unknown error has occurred. Please try again later.
ar: حدث خطأ غير معروف. يُرجى المحاولة مرة أخرى لاحقًا.

en: Your video has successfully been uploaded. It will appear in your VideoPress Library shortly.
ar: تم تحميل الفيديو الخاص بك بنجاح. وسيظهر في مكتبة VideoPress الخاصة بك بعد قليل.

en: Upload a Video
ar: تحميل فيديو

en: Insert Video
ar: إدراج فيديو

en: Ogg File URL
ar: عنوان URL لملف Ogg

en: Location of the Ogg video file.
ar: موقع ملف فيديو الـ Ogg.

en: Display share menu and allow viewers to embed or download this video
ar: عرض قائمة مشاركة والسماح للعارضين بتضمين هذا الفيديو أو تنزيله

en: Rating
ar: التقدير

en: Shortcode
ar: رمز مختصر

en: The preview is unavailable while this video is being processed.
ar: المعاينة غير متاحة أثناء معالجة هذا الفيديو.

en: Video Preview:
ar: معاينة الفيديو:

en: Use the form below to upload a video to your VideoPress Library. The following video formats are supported: %s. Maximum upload file size is %d%s.
ar: استخدم النموذج الموجود أدناه لتحميل فيديو إلى مكتبة VideoPress الخاصة بك. تنسيقات الفيديو التالية مدعومة: %s. الحد الأقصى لحجم ملف التحميل هو %d%s.

en: Upload Video
ar: تحميل الفيديو

en: All category pages
ar: كل صفحات الفئة

en: Logged In
ar: تم الدخول

en: Logged Out
ar: تسجيل الخروج

en: All author pages
ar: كل صفحات المؤلف

en: All tag pages
ar: كل صفحات العلامة

en: All date archives
ar: كل أرشيفات التاريخ

en: Daily archives
ar: أرشيفات يومية

en: Monthly archives
ar: الأرشيف الشهري

en: Yearly archives
ar: أرشيفات سنوية

en: Front page
ar: الصفحة الرئيسية

en: Posts page
ar: صفحة المقالات

en: Archive page
ar: صفحة الأرشيف

en: 404 error page
ar: صفحة الخطأ 404

en: Search results
ar: نتائج البحث

en: Post type:
ar: نوع المقالة:

en: Static page:
ar: الصفحة الثابتة:

en: All taxonomy pages
ar: كل صفحات التصنيف

en: Show related content after posts
ar: إظهار المحتوى المتعلق بعد التدوينات

en: Untitled Post
ar: تدوينة بدون عنوان

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
ar: في "%s"

en: With 1 comment | With %s comments
ar[0]: بدون تعليقات
ar[1]: مع تعليق واحد
ar[2]: مع تعليقين
ar[3]: مع %d تعليقات
ar[4]: مع %d تعليقاً
ar[5]: مع %d تعليقٍ

en: Similar post
ar: تدوينة مشابهة

en: The secret parameter is missing
ar: المعلمة السرية مفقودة

en: The secret parameter is invalid or malformed
ar: المعلمة السرية غير صالحة أو لم يتم تكوينها بشكل صحيح

en: The response parameter is missing
ar: معلمة الإجابة مفقودة

en: The response parameter is invalid or malformed
ar: معلمة الإجابة غير صالحة أو لم يتم تكوينها بشكل صحيح

en: Invalid JSON
ar: JSON غير صالح

en: Unexpected response
ar: إجابة غير متوقعة

en: Shared Post
ar: موضوع مشارك

note: translators: included in e-mail when post is shared via e-mail. First item is sender's name. Second is sender's e-mail address.
en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
ar: يرى %1$s (%2$s) أنك قد تكون مهتمًا بالمقالة التالية:

en: Disable CSS and JS
ar: تعطيل  CSS و JS

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
ar: متقدم. إذا كان هذا الخيار مفعلاً فيجب عليك تضمين هذه الملفات في قالبك بشكل يدوي لتعمل روابط المشاركة.

en: Share this:
ar: شارك هذا الموضوع:

en: More
ar: المزيد

en: Share
ar: مشاركة

en:  (Opens in new window)
ar:  (فتح في نافذة جديدة)

[ctx: as sharing source]
en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: This post has been shared!
ar: تم مشاركة هذا الموضوع!

en: You have shared this post with %s
ar: لقد قمت بمشاركة هذا الموضوع مع %s

en: Close
ar: إغلاق

[ctx: share to]
en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Click to email this to a friend
ar: اضغط لإرسال هذا الموضوع لصديق بواسطة البريد الإلكتروني

en: Send to Email Address
ar: إرسال إلى بريد إلكتروني

en: Your Name
ar: إسمك

en: Your Email Address
ar: بريدك الإلكتروني

en: Send Email
ar: إرسال بريد إلكتروني

en: Post was not sent - check your email addresses!
ar: لم يتم إرسال الموضوع - تحقق من عناوين بريدك الإلكترونية!

en: Email check failed, please try again
ar: فشل التأكد من البريد الإلكتروني، من فضلك أعد المحاولة

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
ar: عفواً، لا يستطيع موقعك مشاركة المواضيع من خلال البريد الإلكتروني.

[ctx: share to]
en: Twitter
ar: تويتر

en: Click to share on Twitter
ar: اضغط للمشاركة على تويتر

en: Click to share on Reddit
ar: اضغط لمشاركة الموضوع على Reddit

en: Click to share on LinkedIn
ar: اضغط لتشارك على LinkedIn

en: Facebook
ar: فيس بوك

[ctx: share to]
en: Facebook
ar: فيس بوك

en: Print
ar: اطبع

[ctx: share to]
en: Print
ar: طباعة

en: Click to print
ar: اضغط للطباعة

en: Press This
ar: انشر

[ctx: share to]
en: Press This
ar: نشر

en: Click to Press This!
ar: اضغط للنشر!

en: Google
ar: قوقل

en: Click to share on Google+
ar: اضغط للمشاركة على Google+

en: Click to share on %s
ar: انقر للمشاركة %s

en: URL
ar: الرابط

en: Icon
ar: أيقونة

en: Remove Service
ar: حذف خدمة

en: Share on Tumblr
ar: مشاركة على Tumblr

en: Click to share on Tumblr
ar: اضغط للمشاركة على Tumblr

en: Click to share on Pinterest
ar: اضغط للمشاركة على Pinterest

en: Click to share on Pocket
ar: اضغط للمشاركة على Pocket

en: Warning! Multibyte support missing!
ar: تحذير! دعم وحدات البايت المتعددة مفقودة.

en: This plugin will work without it, but multibyte support is used <a href="%s">if available</a>. You may see minor problems with Tweets and other sharing services.
ar: تعمل هذه الإضافة بدون ذلك، ولكن تستخدم وحدات البايت المتعددة <a href="%s">إذا كانت متوفرة</a>. قد تشاهد مشاكل بسيطة بالنسبة للتغريدات وخدمات المشاركة الأخرى.

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
ar: أضف أزرار المشاركة على موقعك لتسمح للزوار بمشاركة المواضيع مع أصدقائهم.

en: Available Services
ar: الخدمات المتاحة

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
ar: اسحب أي خدمة من الخدمات التي تفضلها لتفعيلها في الصندوق أدناه.

en: Add a new service
ar: إضافة خدمة جديدة

en: Please note that your services have been restricted because your site is private.
ar: يرجى الملاحظة بأن خدماتك قد تم تقييدها لموقعك الخاص.

en: Enabled Services
ar: الخدمات المفعلة

en: Services dragged here will appear individually.
ar: الخدمات المسحوبة إلى هنا ستظهر بشكل فردي.

en: Drag and drop available services here.
ar: قم بسحب الخدمات المتوفرة إلى هنا

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
ar: الخدمات المسحوبة إلى هنا ستختفي خلف زر المشاركة.

en: Live Preview
ar: مشاهدة حية

en: Sharing is off. Add services above to enable.
ar: المشاركة متوقفة حالياً. يرجى إضافة الخدمات أعلاه لتفعيلها

en: Button style
ar: قالب الزر

en: Icon + text
ar: أيقونة + نص

en: Icon only
ar: الأيقونة فقط

en: Text only
ar: النص فقط

en: Official buttons
ar: أزرار عالمية

en: Sharing label
ar: علامة المشاركة

en: Service name
ar: اسم الخدمة

en: Sharing URL
ar: رابط المشاركة

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
ar: يمكنك إضافة المتغيرات التالية إلى رابط خدمة المشاركة:

en: Icon URL
ar: رابط الأيقونة

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
ar: أدخل رابط للأيقونة بقياس 16×16 بيكسل التي تريد استخدامها لهذه الخدمة.

en: Create Share Button
ar: إنشاء زر مشاركة

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
ar: حدث خطأ أثناء إنشاء خدمة المشاركة الجديدة - يرجى مراجعة ما إذا قدمت تفاصيل صحيحة.

en: Your blog does not currently have any published posts.
ar: موقعك لا يحتوي على أي موضوع منشور.

en: Download: <a href="%s">%s</a><br />
ar: تحميل: <a href="%s">%s</a><br />

en: View on Instagram
ar: عرض على إنستغرام

en: Take Our Survey
ar: شارك في استطلاع الرأي هذا

en: This slideshow could not be started. Try refreshing the page or viewing it in another browser.
ar: تعذر بدء تشغيل عرض الشرائح هذا. حاول تحديث الصفحة أو عرضها في متصفح آخر.

en: Click to autoplay the presentation!
ar: انقر لتشغيل العرض التقديمي تلقائيًا!

en: Servings
ar: الحصص

en: Time
ar: الوقت

en: Difficulty
ar: الصعوبة

en: Slideshow
ar: عرض شرائح

en: Image Gallery Slideshow
ar: عرض شرائح معرض الصور

en: Click to view slideshow.
ar: اضغط لمشاهدة عرض الشرائح.

en: This slideshow requires JavaScript.
ar: تتطلب عرض الشرائح هذه للجافا سكريبت.

en: Tweets by @%s
ar: تغريدات بواسطة @%s

en: Something is wrong with your Wufoo shortcode. If you copy and paste it from the %sWufoo Code Manager%s, you should be golden.
ar: حدث خطأ في رمز Wufoo المختصر. إذا قمت بنسخه ولصقه من %sWufoo Code Manager%s، يجب أن يكون ذهبيًا.

en: Site Icon Upload
ar: تحميل أيقونة الموقع

en: Update Site Icon
ar: تحديث أيقونة الموقع

en: Remove Icon
ar: إزالة الأيقونة

en: Add a Site Icon
ar: إضافة أيقونة موقع

en: Site Icon creates a favicon for your site and more.
ar: تقوم أيقونة الموقع بإنشاء أيقونة مفضلة لموقعك، وغير ذلك المزيد.

en: Add Site Icon
ar: إضافة أيقونة موقع

en: select a file
ar: تحديد ملف

en: Upload a image that you want to use as your site icon. You will be asked to crop it in the next step.
ar: تحميل صورة ترغب في استخدامها كأيقونة لموقعك. سيُطلب منك قصها في الخطوة التالية.

en: The image needs to be at least
ar: يجب أن تكون الصورة على الأقل

en: in both width and height.
ar: في كل من العرض والطول.

en: Upload Image
ar: رفع صورة

en:  or <a href="%s">Cancel</a> and go back to the settings.
ar:  أو <a href="%s">إلغاء</a> ثم ارجع إلى الإعدادات.

en: crop the image
ar: قص الصورة

en: Crop Image
ar: اقتطع الصورة

en: As your favicon
ar: كأيقونة مفضلة

en: Browser Chrome
ar: المتصفح Chrome

en: Preview Favicon
ar: معاينة أيقونة المفضلة

en: As a mobile icon
ar: كأيقونة محمول

en: Preview Home Icon
ar: أيقونة معاينة الصفحة الرئيسية

en: Image to be cropped
ar: الصورة التي سيتم قصها

en: Large Blog Image
ar: صورة المدونة الكبيرة

en: All Done
ar: إتمام الكل

en: Your site icon has been uploaded!
ar: تم تحميل أيقونة الموقع الخاصة بك!

en: Back to General Settings
ar: عودة إلى الإعدادات العامة

en: Please upload a file.
ar: يُرجى تحميل ملف.

en: The file that you uploaded is not an accepted file type. Please try again.
ar: الملف الذي حملته ليس نوع ملف مقبولاً. الرجاء المحاولة مرة أخرى.

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in width.
ar: عرض الصورة التي حملتها أصغر من %upx.

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in height.
ar: ارتفاع الصورة التي حملتها أصغر من %upx.

en: Temporary Large Image for Blog Image
ar: صورة كبيرة مؤقتة لصورة المدونة

en: Temporary Resized Image for Blog Image
ar: صورة مؤقتة تم تغيير حجمها لصورة المدونة

en: You are not supposed to be here!
ar: لا يُفترض أن تكون هنا!

en: Single Sign On
ar: تسجيل الدخول الموحد

en: Require Two-Step Authentication
ar: يلزم إجراء مصادقة من خطوتين

en: Match by Email
ar: مطابقة بالبريد الإلكتروني

en: Error: This site's Jetpack connection is currently experiencing problems.
ar: خطأ: اتصال Jetpack الخاص بهذا الموقع يواجه مشاكل حاليًا.

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
ar: لا يمكن التعامل مع إعادة توجيه كوكي، بسبب إرسال الرؤوس بالفعل.

en: Error, invalid response data.
ar: خطأ، بيانات الاستجابة غير صالحة.

en: Error: Couldn't create suitable username.
ar: خطأ: تعذر إنشاء اسم مستخدم مناسب.

en: Log in with WordPress.com
ar: تسجيل دخول باستخدام WordPress.com

en: Login method not allowed
ar: غير مسموح بطريقة تسجيل الدخول

en: We couldn't find an account with the email <strong><code>%1$s</code></strong> to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that <strong><code>%1$s</code></strong> is configured as the email address, or that you have connected to WordPress.com on your profile page.
ar: تعذر علينا العثور على حساب بالبريد الإلكتروني <strong><code>%1$s</code></strong> لتسجيل الدخول باستخدامه.  إذا كان لديك حساب على <strong>%2$s</strong> بالفعل، فيُرجى التأكد من تكوين <strong><code>%1$s</code></strong> كعنوان بريد إلكتروني أو الاتصال بـ WordPress.com على صفحة ملفك الشخصي.

en: We couldn't find any account on <strong>%2$s</strong> that is linked to your WordPress.com account to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that you have connected to WordPress.com on your profile page.
ar: تعذر علينا العثور على أي حساب على <strong>%2$s</strong> مرتبط بحساب WordPress.com الخاص بك لتسجيل الدخول باستخدامه.  إذا كان لديك حساب على <strong>%2$s</strong> بالفعل، فيُرجى التأكد من الاتصال بـ WordPress.com على صفحة ملفك الشخصي.

en: Connecting with Single Sign On enables you to log in via your WordPress.com account.
ar: يتيح لك الاتصال من خلال تسجيل الدخول الموحد إمكانية تسجيل الدخول عبر حساب وردبرس.كوم الخاص بك.

en: Comments Screenshot
ar: لقطة شاشة التعليقات

en: Comments enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site.
ar: تمكّن التعليقات الزائرين لديك من استخدام حسابات وردبرس.كوم أو Twitter أو Facebook عند التعليق على موقعك.

en: Jetpack tries to match your site's color scheme automatically, but you can make manual adjustments at the bottom of the <a href='%s'>Discussion Settings</a> page.
ar: يحاول Jetpack بأن يطابق ألوان موقعك بشكل تلقائي، ولكن يمكنك إجراء التعديلات اليدوية من صفحة <a href='%s'>إعدادات المناقشة</a> في موقعك.

en: Gallery Carousel Screenshot
ar: صورة معرض صور Carousel

en: With Carousel active, any standard WordPress galleries you have embedded in posts or pages will launch a gorgeous full-screen photo browsing experience with comments and EXIF metadata.
ar: إذا كان Carousel مفعلاً، فإن أي معرض صور تدمجه في المواضيع أو الصفحات سيعمل بملئ الشاشة لتقوم باختبار تصفح الصور مع إمكانية التعليق عليها كما يمكنك إظهار بيانات التعريف EXIF الخاصة بالكاميرات الرقمية.

en: Custom CSS
ar: تخصيص CSS

en: The Custom CSS editor gives you the ability to add to or replace your theme's CSS, all while supplying syntax coloring, auto-indentation, and immediate feedback on the validity of the CSS you're writing.
ar: محرر Custom CSS يعطيك المقدرة بإضافة أو استبدال ملف CSS في قالبك، كل ذلك مع توفير تلوين السياق، المسافات البادئة الذاتية، وعلى الفور يسري المفعول في ملف CSS الذي قمت بكتابته.

en: To use the CSS editor, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Edit CSS</a>.
ar: لاستخدام محرر CSS, اذهب إلى المظهر &larr; <a href="%s">تعديل CSS</a>.

en: Mobile Theme
ar: قالب الموبايل

en: There's a good chance that visitors to your site will be using a smartphone, and it's important to provide them with a great reading experience while on the small screen.
ar: هناك احتمال بأن يقوموا زوار موقعك باستخدام الهاتف الذكي، وإنه لمن المهم أن توفر لهم التجربة أثناء القراءة على الشاشات الصغيرة.

en: Jetpack's mobile theme is optimized for small screens. It uses the header image, background, and widgets from your current theme for a great custom look. Post format support is included, so your photos and galleries will look fantastic on a smartphone.
ar: قالب الموبايل مستحسن للشاشات الصغيرة. فإنه يستخدم صورة الهيدر، والخلفية، ومربعات القائمة الجانبية من القالب الحالي ليظهره بمظهر مخصص ورائع. كما يدعم تنسيق الموضوع، لذا ستبدو صورك وألبوماتك رائعة على أجهزة الهاتف.

en: Visitors on iPhone, Android, Windows Phone, and other mobile devices will automatically see the mobile theme, with the option to view the full site. You can enable or disable the mobile theme by clicking the "Activate" or "Deactive" button above.
ar: الزوار مستخدمي أجهزة آيفون وأندرويد وويندوز فون، وباقي أجهزة الهاتف سيشاهدون قالب الموبايل وبشكل تلقائي، مع الحفاظ على خيار مشاهدة الموقع بشكل كامل. يمكنك تفعيل أو تعطيل قالب الموبايل بالضغط على زر "تغعيل" أو "تعطيل" أعلاه.

en: If you are a theme author, you can learn about adding support for Infinite Scroll at <a href="%1$s">%1$s</a>.
ar: إذا كنت مؤلف القالب، تستطيع تعلم كيفية إضافة الدعم لخدمة Infinite Scroll من هنا <a href="%1$s">%1$s</a>.

en: When you write great content, all you really want is people to find it, right?
ar: عندما تقوم بكتابة محتوى رائع، كل ما تريده في الحقيقة هو بأن يعثر عليه الناس، أليس كذلك؟

en: With the Infinite Scroll module and a supported theme, that's exactly what happens. Instead of the old way of navigating down a page by scrolling and then clicking a link to get to the next page, waiting for a page refresh&mdash;the document model of the web&mdash;infinite scrolling pulls the next set of posts automatically into view when the reader approaches the bottom of the page, more like an application.
ar: مع إضافة Infinite Scroll وقالب مدعوم، هذا هو بالضبط ما يحدث. فبدلاً من الطريقة القديمة في التنقل إلى أسفل الصفحة ومن ثم الضغط على رابط الوصول إلى الصفحة التالية، والانتظار لصفحة التحديث&mdash;نموذج مستندات الانترنت&mdash;فإن إضافة Infinite Scroll تقوم بسحب المجموعة التالية من المواضيع تلقائياً للقارئ عندما يقترب من أسفل الصفحة، إنها أشبه بالتطبيق.

en: At this time, your theme, %s, doesn't support Infinite Scroll. Unlike other Jetpack modules, Infinite Scroll needs information from your theme to function properly.
ar: في الوقت الحالي، إن قالبك %s، لا يدعم خدمة Infinite Scroll. على عكس إضافات Jetpack الأخرى، فإن خدمة Infinite Scroll تحتاج لمعلومات من قالبك لتعمل بشكل صحيح.

en: Until your theme supports Infinite Scroll, you won't be able to activate this module.
ar: لحين يصبح قالبك يدعم خدمة Infinite Scroll، فلن تكن قادراً من تفعيل هذه الخدمة.

en: There is an update available for your theme. You may wish to check if this update adds Infinite Scroll support by visiting the <a href="%s">WordPress Updates</a> page.
ar: هناك تحديث متاح لقالبك. قد ترغب في معرفة ما إذا كان هذا التحديث أضاف دعم Infinite Scroll من خلال زيارتك لصفحة <a href="%s">تحديثات ووردبريس</a>.

en: Post by Email
ar: كتابة موضوع ونشره بواسطة البريد الإلكتروني

en: Post by Email is a way of publishing posts on your blog by email. Any email client can be used to send the email, allowing you to publish quickly and easily from devices such as cell phones.
ar: النشر بواسطة البريد الإلكتروني هو وسيلة لنشر المواضيع على موقعك عن طريق البريد الإلكتروني. جميع أنظمة البريد الإلكتروني يمكن استخدامها لإرسال البريد الإلكتروني، مما يسمح لك بالنشر بسرعة وسهولة من الأجهزة مثل الهواتف المحمولة.

en: Manage your Post By Email address from your <a href="%s">profile settings</a>.
ar: تفعيل التدوين بواسطة البريد الإلكتروني من صفحة <a href="%s">إعدادات الملف الشخصي</a>

en: More information on sending emails, attachments, and customizing your posts.
ar: المزيد من المعلومات حول إرسال رسائل البريد الإلكتروني والمرفقات وتخصيص مواضيعك.

en: Give your site a boost by loading images in posts from the WordPress.com content delivery network. We cache your images and serve them from our super-fast network, reducing the burden on your Web host with the click of a button.
ar: تسريع تحميل الصور من موقعك عن طريق تحميل الصور في المواضيع من محتوى شبكة WordPress.com. سنقوم بتخزين صورك في شبكتنا بسرعة فائقة، مما يقلل من العبء على استضافة الويب الخاص بك بضغطة زر واحدة.

en: Create elegant magazine-style mosaic layouts for your photos without having to use an external graphic editor.
ar: إنشاء قالب مجلة أنيقة للصور الفوتوغرافية بدون الحاجة لاستخدام محرر خارجي للرسوم البيانية.

en: When adding a gallery to your post, you now have the option to select a layout style for your images. We've added support for Rectangular, Square, and Circular galleries. By default, galleries will continue to display using the standard thumbnail grid layout. To make the rectangular layout the default for all of your site's galleries, head over to <a href="%s">Settings &rarr; Media</a> and check the box next to "Display all your gallery pictures in a cool mosaic."
ar: عند إضافة معرض الصور إلى موضوعك، سيظهر لديك خيار لتحديد شكل لمعرض الصور. لقد قمنا بإضافة دعم لمعارض الصور مستطيلة الشكل، المربعة، والدائرية. بشكل افتراضي، سوف تستمر المعارض بعرض الصور باستخدام الصورة المصغرة القياسية بنمط تخطيط الشبكة. لتجعل شكل معرض الصور مستطيلاً بشكل افتراضي لكافة معارض الصور على موقعك، توجه إلى <a href="%s">إعدادات &larr; وسائط</a> واختر المربع بجانب "عرض كافة الصور كلوحة فسيفسائية رائعة."

en: Note: Images in tiled galleries require extra-special processing, so they will be served from WordPress.com's CDN even if the Photon module is disabled.
ar: ملاحظة: الصور في Tiled Galleries تتطلب معالجة إضافية خاصة، لذا سيتم تحميل الصور على WordPress.com حتى إذا تم تعطيل إضافة Photon.

en: Likes allow your readers to show their appreciation for your posts and other published content using their WordPress.com accounts. Your readers will then be able to review their liked posts from WordPress.com.
ar: تسمح لك الإعجابات من إظهار تقدير القراء لمواضيعك وإلى محتويات موقعك الأخرى باستخدام حساباتهم على WordPress.com. سيكونوا القراء قادرين بعد ذلك من مراجعة المواضيع التي أعجبوا بها من WordPress.com.

en: Displayed below your posts will be how many people have liked your posts and the Gravatars of those who have liked them.
ar: إظهار عدد الأشخاص الذين أعجبوا بمواضيعك مع صور لملفاتهم الشخصية على Gravatars في أسفل الموضوع.

en: You can turn Likes on by following these steps:
ar: يمكنك تشغيل الإعجابات باتباع هذه الخطوات:

en: Make sure the module is activated by clicking on "Activate" at the bottom of this page.
ar: تأكد من تنشيط الوحدة بالنقر على "تنشيط" في الجزء السلفي من هذه الصفحة.

en: Go to Settings > Sharing in your Dashboard.
ar: انتقل إلى الإعدادات > المشاركة في لوحة التحكم.

en: Ensure that "WordPress.com Likes are…" is set to "On for all posts"
ar: تأكد من تعيين "إعجابات وردبرس.كوم…" على "مشغلة لجميع المنشورات"

en: More information on using Likes.
ar: لمزيد من المعلومات حول كيفية استخدام ميزة الإعجاب.

en: Search once, get results from everything! Currently supports searching posts, pages, comments, media, and plugins.
ar: ابحث مرة واحدة واحصل على نتائج لكل شيء! يدعم حاليًا البحث في المقالات والصفحات والتعليقات والوسائط والمكونات الإضافية.

en: Omnisearch plays nice with other plugins by letting other providers offer results as well.
ar: يعمل البحث العام بشكل ممتاز مع المكونات الإضافية الأخرى عن طريق السماح لموفرين آخرين بعرض النتائج كذلك.

en: Control which pages your widgets appear on with Widget Visibility.
ar: التحكم في أي الصفحات ستظهر عليها المربعات الجانبية لديك باستخدام رؤية المربعات الجانبية.

en: To control visibility, expand the widget and click the Visibility button next to the Save button, and then, choose a set of visibility options.
ar: للتحكم في الرؤية، قم بتوسيع المربع الجانبي وانقر فوق زر "الرؤية" الموجود بجوار الزر "حفظ"، ثم اختر مجموعة من خيارات الرؤية.

en: For example, if you wanted the Archives widget to only appear on category archives and error pages, choose "Show" from the first dropdown and then add two rules: "Page is 404 Error Page" and "Category is All Category Pages."
ar: على سبيل المثال إذا كنت تريد أن يظهر المربع الجانبي "الأرشيفات" في أرشيفات الفئة وصفحات الخطأ فقط، فاختر "إظهار" من القائمة المنسدلة الأولى، ثم أضف قاعدتين: "الصفحة هي صفحة الخطأ 404" و"الصفحة هي كل صفحات الفئة."

en: You can also hide widgets based on the current page. For example, if you don't want the Archives widget to appear on search results pages, choose "Hide" and "Page is Search results."
ar: يمكنك أيضًا إخفاء المربعات الجانبية وفقًا للصفحة الحالية. على سبيل المثال إذا كنت لا تريد أن يظهر المربع الجانبي "الأرشيفات" في صفحات نتائج البحث، فاختر "إخفاء" و"الصفحة هي نتائج البحث."

en: With the VideoPress module you can easily upload videos to your WordPress site and embed them in your posts and pages. This module requires a WordPress.com account with an active <a href="%1$s" target="_blank">VideoPress subscription</a>. Once you have purchased a VideoPress subscription, <a href="%2$s">click here to configure VideoPress</a>.
ar: مع وحدة VideoPress النمطية، يمكنك بسهولة تحميل مقاطع الفيديو على موقع وردبرس الخاص بك ودمجها في مقالاتك وصفحاتك. تتطلب هذه الوحدة النمطية وجود حساب وردبرس دوت كوم يتضمن <a href="%1$s" target="_blank">اشتراك VideoPress</a> مفعّل. بمجرد شراء اشتراك VideoPress، <a href="%2$s">انقر هنا لتكوين VideoPress</a>.

en: With Single Sign On, your users will be able to log in to or register for your WordPress site with the same credentials they use on WordPress.com.  It's safe and secure.
ar: مع ميزة تسجيل الدخول الموحد، سيتمكن المستخدمون لديك من تسجيل الدخول أو التسجيل للحصول على موقع وردبرس.كوم بنفس بيانات الاعتماد التي يستخدمونها على وردبرس.كوم. إنه سليم وآمن.

en: Once enabled, a "Log in with WordPress.com" option will be added to your existing log in form.
ar: بمجرد تمكينه، ستتم إضافة خيار "تسجيل الدخول باستخدام WordPress.com" إلى السجل الحالي بالنموذج.

en: Nobody likes downtime, and that's why Jetpack Monitor is on the job, keeping tabs on your site by checking it every five minutes. As soon as any downtime is detected, you will receive an email notification alerting you to the issue. That way you can act quickly, to get your site back online again!
ar: لا أحد يحب التعطل، وهذا هو السبب الذي يجعل Jetpack Monitor يعمل بدون توقف، مما يحافظ على بقاء علامات التبويب على موقعك للتحقق من عمله كل خمس دقائق. بمجرد اكتشاف أي تعطل، ستتلقى تنبيهًا بالبريد الإلكتروني لتنبيهك بالمشكلة. وبهذه الطريقة يمكنك التصرف بسرعة لإعادة اتصال موقعك من جديد!

en: We’ll also let you know as soon as your site is up and running, so you can keep an eye on total downtime.
ar: وسنطلعك كذلك بمجرد عودة موقعك للعمل من جديد؛ ولذلك يمكنك مراقبة إجمالي وقت التعطل.

en: Related Posts
ar: تدوينات ذات صلة

en: "Related Posts" shows additional relevant links from your site under your posts. If the feature is enabled, links appear underneath your Sharing Buttons and WordPress.com Likes (if you’ve turned these on).
ar: "تدوينات ذات صلة" تعرض روابط لتدوينات ذات صلة سابقة من مدونتك. إن كانت الميزة مفعلة ستظهر الروابط أسفل ميزتي أزرار المشاركة والإعجابات (إن كانتا مفعلتين).

en: More information on using Related Posts.
ar: المزيد من المعلومات عن استخدام تدوينات ذات صلة

en: This feature uses the WordPress.com infrastructure and requires that your public content be mirrored there. If you see intermittent issues only affecting certain posts, request a reindex of your posts.
ar: تستخدم هذه الميزة بنية WordPress.com الأساسية وتتطلب انعكاس المحتوى العام الخاص بك فيها. إذا كنت تلاحظ وجود مشاكل مؤقتة تؤثر فقط على مقالات بعينها، فاطلب إعادة فهرسة مقالاتك.

en: Markdown lets you compose posts and comments with links, lists, and other styles using regular characters and punctuation marks. Markdown is used by writers and bloggers who want a quick and easy way to write rich text, without having to take their hands off the keyboard, and without learning a lot of complicated codes and shortcuts.
ar: تتيح لك ميزة التمييز إمكانية إنشاء مقالات وتعليقات باستخدام الروابط والقوائم والأنماط الأخرى من خلال استخدام حروف وعلامات ترقيم عادية. يستخدم الكتاب والمدونون ميزة التمييز لأنهم يرغبون في طريقة سريعة وسهلة لكتابة نصوص منسقة دون الحاجة إلى رفع أيديهم من على لوحة المفاتيح ودون تعلم الكثير من الأكواد والاختصارات المركبة.

en: Use these tools to verify that you own/control your website with other external services like Google, Bing and Pinterest.
ar: استخدم هذه الأدوات للتحقق من امتلاكك/تحكمك في موقع الويب الخاص بك باستخدام خدمات خارجية مثل Google وBing وPinterest.

en: Verifying your site allows you to access advanced features on these other services (e.g. Webmaster tools, Google Search Console, or getting a verified badge). We'll just add an invisible %s tag to the source code of your homepage.
ar: يتيح لك التحقق من موقعك إمكانية الوصول إلى ميزات متقدمة على هذه الخدمات الأخرى (مثل أدوات مسؤول الويب أو الحصول على شارة التحقق من الصحة). سنضيف وسم %s غير مرئي إلى الشفرة المصدرية لصفحتك الرئيسية.

en: Custom Content Type
ar: نوع المحتوى المخصص

en: Site Icon
ar: أيقونة الموقع

en: Site Icon lets you create an icon for your site. This icon will be used as favicon, mobile icon, and Tile on Windows 8 computers.
ar: تتيح لك أيقونة الموقع إنشاء أيقونة لموقعك. ستُستخدم هذه الأيقونة كأيقونة مفضلة وأيقونة هاتف محمول وتجانب في الحواسيب بنظام التشغيل Windows 8.

en: To add a new icon to your site, head over to <a href="%s">Settings &rarr; General &rarr; Site Icon</a>, and upload an icon.
ar: لإضافة أيقونة جديدة إلى موقعك، اذهب إلى <a href="%s">الإعدادات → عام → أيقونة الموقع</a>، وحمِّل أيقونةً.

en: Manage all of your WordPress sites, self-hosted or not, from WordPress.com
ar: إدارة مواقع وردبرس المستضافة ذاتيًا أم لا من وردبرس.كوم

en: Enabling Manage allows you to update your self-hosted WordPress sites along with any WordPress.com sites you have, all in one simple dashboard.
ar: يتيح لك تمكين الإدارة تحديث مواقع وردبرس المستضافة ذاتيًا جنبًا إلى جنب مع أي مواقع وردبرس.كوم لديك، الكل في لوحة المعلومات البسيطة.

en: Plugins
ar: إضافات

en: Now you can update plugins, set plugins to automatically update, and activate or deactivate plugins on a per-site basis or in bulk from <a href="%s">wordpress.com/plugins</a>.
ar: يمكنك الآن تحديث المكونات الإضافية وتعيين المكونات الإضافية إلى التحديث التلقائي وتنشيط أو إلغاء تنشيط المكونات الإضافية على أساس كل موقع أو مجمعة من <a href="%s">wordpress.com/plugins</a>.

en: Themes
ar: القوالب

en: List your installed themes, search, and activate them from <a href="%s">wordpress.com/design</a>.
ar: أدرج الموضوعات المثبتة والبحث لديك وقم بتنشيطها من <a href="%s">wordpress.com/design</a>.

en: Menus
ar: القوائم

en: Create a new menu for your site, or edit existing menus from <a href="%s">wordpress.com/menus</a>.
ar: أنشئ قائمة جديدة لموقعك أو تحرير القوائم الحالية من <a href="%s">wordpress.com/menus</a>.

en: Receive Monitor Email Notifications.
ar: تلقي تنبيهات Monitor عبر البريد الإلكتروني.

en: Emails will be sent to %s (<a href="%s">Edit</a>)
ar: سيتم إرسال رسائل البريد الإلكتروني إلى %s (<a href="%s">تحرير</a>)

en: This profile is not currently linked to a WordPress.com Profile.
ar: هذا الملف الشخصي غير مرتبط حاليًا بملف WordPress.com شخصي.

en: Search Comments
ar: ابحث في التعليقات

en: Omnisearch
ar: بحث Jetpack

en: search everything
ar: البحث عن كل شيء

en: Results:
ar: النتائح:

en: Jump to:
ar: الانتقال إلى:

en: Back to Top &uarr;
ar: الرجوع للأعلى &uarr;

en: Search Everything
ar: البحث عن كل شيء

en: Search Media
ar: ابحث في الوسائط

en: Media
ar: وسائط

en: Search Plugins
ar: بحث ضمن الإضافات

en: Loading &hellip;
ar: تحميل &hellip;

en: Title
ar: العنوان

en: Snippet
ar: مقتطف

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Y/m/d g:i:s A
ar: Y/m/d g:i:s a

en: %s ago
ar: منذ %s

en: Y/m/d
ar: Y/F/j

en: Published
ar: منشور

en: Missed schedule
ar: جدول مفقود

en: Scheduled
ar: مجدول

en: Last Modified
ar: آخر تعديل

en: Email Address
ar: عنوان البريد الإلكتروني

en: Enable Post By Email
ar: تفعيل التدوين بواسطة البريد الإلكتروني

en: More information
ar: المزيد من المعلومات

en: Regenerate Address
ar: إعادة إنشاء العنوان

en: Disable Post By Email
ar: تعطيل التدوين بواسطة البريد الإلكتروني

en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
ar: لتفعيل التدوين بواسطة البريد الإلكتروني، ستحتاج لربط حسابك %s بحسابك في موقع WordPress.com.

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
ar: إن لم يكن لديك حساب WordPress.com بعد، يمكنك التسجيل مجاناً في بضعة ثواني.

en: Link account with WordPress.com
ar: ربط الحساب بموقع WordPress.com

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
ar: لا تستطيع إنشاء موضوع بواسطة البريد الإلكتروني. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
ar: لا تستطيع إعادة إنشاء موضوع بواسطة البريد الإلكتروني. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
ar: لا تستطيع تعطيل موضوعك بواسطة البريد الإلكتروني. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: Debug Jetpack for more information.
ar: إصلاح أخطاء Jetpack لمزيد من المعلومات.

en: An API key is needed for Protect.
ar: يلزم لأداة Protect توفر مفتاح واجهة برمجة التطبيقات.

en: Get an API Key
ar: احصل على مفتاح واجهة برمجة التطبيقات

en: Whitelist Management
ar: إدارة القائمة البيضاء

en: One of your IP addresses was not valid.
ar: أحد عناوين IP الخاصة بك لم يكن صالحًا.

en: Whitelist saved.
ar: حُفظت القائمة البيضاء.

en: Whitelisting an IP address prevents it from ever being blocked by Jetpack.
ar: تمنع إضافة عنوان IP إلى قائمة السماح هذا العنوان من تعرضه للحظر بواسطة Jetpack.

en: You can manage your network-wide whitelist via the network admin.
ar: يمكنك إدارة قائمة السماح على مستوى الشبكة من خلال مسؤول الشبكة.

en: Make sure to add your most frequently used IP addresses as they can change between your home, office or other locations. Removing an IP address from the list below will remove it from your whitelist.
ar: تأكد من إضافة عناوين IP المستخدمة بكثرة لأنها قد تتغير فيما بين منزلك ومكتبك والمواقع الأخرى. ستؤدي إزالة عنوان IP من القائمة أدناه إلى إزالته من قائمة السماح لديك.

en: Your current IP: %s
ar: عنوان IP الحالي الخاص بك: %s

en: IPv4 and IPv6 are acceptable. <br />To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
ar: تُقبل عناوين IPv4 و IPv6. <br />لتحديد نطاق، أدخل القيمة المنخفضة والقيمة المرتفعة مفصولًا بينهما بشرطة. مثال: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: Save
ar: حفظ

en: <strong>You failed to correctly answer the math problem.</strong>  This is used to combat spam when the Protect API is unavailable.  Please use your browser's back button to return to the login form, press the "refresh" button to generate a new math problem, and try to log in again.
ar: <strong>لقد أخفقت في الإجابة بشكل صحيح على مسألة رياضية.</strong> يستخدم هذا لمواجهة البريد المزعج عندما تكون واجهة برمجة التطبيقات لأداة Protect غير متوفرة. يرجى استخدام زر الرجوع في متصفحك للعودة إلى نموذج تسجيل الدخول، اضغط على زر "تحديث" لتوليد مسألة رياضية جديدة وحاول تسجيل الدخول مرة أخرى.

en: Please solve this math problem to prove that you are not a bot.  Once you solve it, you will need to log in again.
ar: يرجى حل هذه المسألة الرياضية لتثبت أنك لست برنامجًا آليًا.  حالما تحل هذه المسألة، يجب عليك تسجيل الدخول مرة أخرى.

en: Your answer was incorrect, please try again.
ar: جوابك خاطئ، يرجى إعادة المحاولة.

en: Continue &rarr;
ar: تابع &larr;

en: Prove your humanity:
ar: إثبات أنك إنسان:

en: Expecting an array
ar: توقع صفيف

en: Cannot use global flag on non-multisites
ar: لا يمكن استخدام علامة عامة على مواقع غير متعددة

en: Only super admins can edit the global whitelist
ar: يستطيع المسؤولون الفائقون وحدهم تحرير قائمة السماح العامة

en: Dismiss this notice.
ar: إغلاق هذه الملاحظة.

en: Protect cannot keep your site secure.
ar: يتعذر على Protect الإبقاء على موقعك آمنًا.

en: Thanks for activating Protect! To start protecting your site, please network activate Jetpack on your Multisite installation and activate Protect on your primary site. Due to the way logins are handled on WordPress Multisite, Jetpack must be network-enabled in order for Protect to work properly. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>
ar: شكرًا لك على تنشيط Protect! لتبدأ في حماية موقعك، يُرجى ربط تفعيل Jetpack على التثبيت المتعدد المواقع لديك بتفعيل الحماية على موقعك الأساسي. بسبب الطريقة التي يتم بها التعامل مع عمليات تسجيل الدخول على WordPress Multisite، يجب أن تكون Jetpack هي الشبكة المُمكنة من أجل حماية العمل على نحو صحيح. <a href="%s" target="_blank">تعرف على المزيد</a>

en: View Network Admin
ar: عرض مسؤول الشبكة

en: Your main blog is not connected to WordPress.com. Please connect to get an API key.
ar: مدونتك الرئيسية ليست متصلةً بوردبرس دوت كوم. يرجى الاتصال للحصول على مفتاح واجهة برمجة التطبيقات.

en: Error connecting to WordPress.com. Code: %1$s, %2$s
ar: حدث خطأ أثناء الاتصال بوردبرس دوت كوم. الكود: %1$s، %2$s

en: No reply from Jetpack servers
ar: لا يوجد رد من خوادم Jetpack

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.  <a href="%2$s">Find out more...</a>
ar: وُضعت علامة على عنوان IP الخاص بك (%1$s) للاحتراز من خروقات الأمان المحتملة.  <a href="%2$s">اعرف المزيد ...</a>

en: Login Blocked by Jetpack
ar: حُظر تسجيل الدخول بواسطة Jetpack

en: Your API key is invalid
ar: مفتاح واجهة برمجة التطبيقات الخاص بك غير صالح

en: No API key
ar: لا يوجد مفتاح لواجهة برمجة التطبيقات

en: There was an error contacting Jetpack servers.
ar: حدث خطأ أثناء الاتصال بخوادم Jetpack.

en: Video on %s
ar: فيديو في %s

en: To use Publicize, you'll need to link your %s account to your WordPress.com account using the link below.
ar: لاستخدام ميزة الإشهار، يتعين عليك ربط حساب %s الخاص بك بحساب WordPress.com الخاص بك باستخدام الرابط أدناه.

en: There was a problem connecting to %s to create an authorized connection. Please try again in a moment.
ar: هناك مشكلة في الاتصال بـ %s. الرجاء إعادة المحاولة بعد قليل.

en: An invalid request was made. This normally means that something intercepted or corrupted the request from your server to the Jetpack Server. Try again and see if it works this time.
ar: تم طلب غير صحيح. ذلك يعني بأن شيئاً ما اعترض أو أتلف الطلب من ملقمك بملقم Jetpack. حاول مرة أخرى وانظر إذا كانت المشكلة ستعود هذه المرة.

en: We could not verify that your server is making an authorized request. Please try again, and make sure there is nothing interfering with requests from your server to the Jetpack Server.
ar: لم نتمكن من التحقق من أن ملقمك يطلب تصريح. يرجى المحاولة مرة أخرى، وتأكد بأنه لا يوجد شيئاً من التداخل مع طلبات ملقمك بملقم Jetpack.

en: No blog_id was included in your request. Please try disconnecting Jetpack from WordPress.com and then reconnecting it. Once you have done that, try connecting Publicize again.
ar: لم يتم إدراج blog_id في طلبك. يرجى محاولة فصل اتصال Jetpack من WordPress.com ومن ثم إعادة الاتصال به. عندما تقوم بذلك، حاول الاتصال مرة أخرى بخدمة النشر.

en: No user information was included in your request. Please make sure that your user account has connected to Jetpack. Connect your user account by going to the <a href="%s">Jetpack page</a> within wp-admin.
ar: لا توجد معلومات لأي مستخدم في طلبك. الرجاء التأكد من أن حسابك متصل بـ Jetpack. قم بربط حسابك عن طريق الذهاب إلى <a href="%s">صفحة Jetpack</a>داخل لوحة التحكم.

en: Something which should never happen, happened. Sorry about that. If you try again, maybe it will work.
ar: ثمة شيء ما لن يحدث أبداً، ها هو حدث. آسف لذلك. إذا حاولت مرة أخرى ربما ستعمل.

en: There was a problem connecting with Publicize. Please try again in a moment.
ar: هناك مشكلة في الاتصال مع خدمة النشر. الرجاء إعادة المحاولة بعد قليل.

en: Error code: %s
ar: خطأ بالخصائص: %s

en: That connection has been removed.
ar: تم حذف الاتصال.

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
ar: تحديث الاتصال مع %s

en: Publicize to my %s:
ar: نشر في %s:

en: Facebook Wall
ar: حائط الفيس بوك

en: Facebook Page
ar: صفحة الفيس بوك

en: Tumblr blog
ar: مدونة Tumblr

en: This connection is working correctly.
ar: يعمل هذا الاتصال على نحو صحيح.

en: WordPress.com
ar: وردبرس.كوم

en: You have successfully connected your %1$s account with %2$s.
ar: قمت بنجاح بالاتصال %1$s بحسابك لدى %2$s.

en: You have chosen not to connect your blog. Please click 'accept' when prompted if you wish to connect your accounts.
ar: لقد اخترت عدم الاتصال بمدونتك. يُرجى النقر فوق "قبول" عند مطالبتك إذا كنت ترغب في الاتصال بحساباتك.

en: Connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.
ar: أربط موقعك بشبكات التواصل الاجتماعية وشارك مواضيعك الجديدة تلقائياً مع أصدقائك.

en: You can make a connection for just yourself or for all users on your blog. Shared connections are marked with the (Shared) text.
ar: يمكنك إنشاء اتصال لعضويتك أو لكافة الأعضاء في موقعك. يتم وضع علامة لاتصالات المشاركة بنص (تم مشاركته).

en: Connected as:
ar: متصل بصفة:

en: Shared
ar: تم مشاركته

en: Disconnect
ar: قطع الاتصال

en: Connect
ar: توصيل

en: Are you sure you want to stop Publicizing posts to this connection?
ar: هل أنت متأكد بأنك تريد إيقاف نشر المواضيع لهذا الاتصال؟

en: Make this connection available to all users of this blog?
ar: جعل هذا الاتصال متاحاً لكافة زوار موقعك؟

en: There was a problem connecting to %s. Please disconnect and try again.
ar: هناك مشكلة بالاتصال بـ %s. يرجى قطع الاتصال والمحاولة مرة أخرى.

en: Before you hit Publish, please refresh the following connection(s) to make sure we can Publicize your post:
ar: قبل أن تضغط على "نشر"، يُرجى تحديث الاتصال (الاتصالات) التالي للتأكد من إمكانية إشهار مقالتك:

en: Publicize:
ar: النشر:

en: Custom Message:
ar: رسالة مخصصة

en: Hide
ar: إخفاء

en: Not Connected
ar: غير متصل

en: Connect to
ar: متصل بـ

en: Connect and share your posts on %s
ar: ربط ومشاركة مواضيعك على %s

en: Edit Details
ar: تحرير التفاصيل

en: Show
ar: عرض

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
ar: كلمة

en: Related posts
ar: مواقع ذات صلة

en: Related
ar: مرتبط

en: Show a "Related" header to more clearly separate the related section from posts
ar: عرض عنوان لقسم "متعلق" لفصل التدوينات عن قسم المحتوى المتعلق بوضوع أكبر.

en: Use a large and visually striking layout
ar: استخدام مخطط كبير وجذاب

en: Preview:
ar: معاينة:

en: Hide related content after posts
ar: إخفاء المحتوى المتعلق بعد التدوينات

[ctx: Jumpstart Description]
en: Brings your photos and images to life as full-size, easily navigable galleries.
ar: يعيد إلى صورك وصورك الفوتوغرافية الحياة من جديد بحجمها الكامل ويسهل من التنقل عبر معارض الصور.

[ctx: Module Name]
en: Comments
ar: التعليقات

[ctx: Module Description]
en: Let readers comment with WordPress.com, Twitter, Facebook, or Google+ accounts.
ar: السماح للقراء بالتعليق باستخدام حسابات WordPress.com أو Twitter أو Facebook أو Google+‎.

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
ar: نموذج جهة الاتصال

[ctx: Module Description]
en: Insert a contact form anywhere on your site.
ar: إدراج نموذج جهة اتصال في أي مكان على موقعك.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Adds a button to your post and page editors, allowing you to build simple forms to help visitors stay in touch.
ar: يضيف زرًا إلى برامج تحرير المقالات والصفحات؛ مما يتيح لك إنشاء نماذج بسيطة لمساعدة الزوار في البقاء على اتصال.

[ctx: Module Name]
en: Custom Content Types
ar: أنواع المحتويات الخاصة

[ctx: Module Description]
en: Organize and display different types of content on your site, separate from posts and pages.
ar: تنظيم أنواع المحتوى المختلفة وعرضها على موقعك، بعيدًا عن المقالات والصفحات.

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
ar: CSS مخصصة

[ctx: Module Description]
en: Customize your site’s CSS without modifying your theme.
ar: تخصيص CSS لموقعك دون تعديل القالب.

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
ar: التوزيع المحسن

[ctx: Module Description]
en: Increase reach and traffic.
ar: زيادة كل وصول مرور.

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
ar: بطاقات تمرير الصور الكرتونية المعروفة عالميًا (جرافاتار)

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
ar: تمكين بطاقة العمل المنبثقة عبر الصور الكرتونية المعروفة عالميًا (جرافاتار) للمعلقين.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Let commenters link their profiles to their Gravatar accounts, making it easy for your visitors to learn more about your community.
ar: يتيح للمعلقين ربط ملفاتهم التعريفية بحسابات جرافاتار؛ مما يسهل من تعلم الزوار المزيد عن مجتمعك.

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
ar: تمرير لانهائي

[ctx: Module Description]
en: Add support for infinite scroll to your theme.
ar: إضافة الدعم للتمرير اللانهائي وصولاً إلى القالب الخاص بك.

[ctx: Module Name]
en: JSON API
ar: واجهة برمجة تطبيقات JSON

[ctx: Module Description]
en: Allow applications to securely access your content through the cloud.
ar: السماح للتطبيقات بالوصول بأمان إلى محتواك من خلال السحابة.

[ctx: Module Name]
en: Beautiful Math
ar: الرياضيات الجميلة

[ctx: Module Description]
en: Use LaTeX markup language in posts and pages for complex equations and other geekery.
ar: استخدام لغة تمييز LaTeX في المقالات والصفحات للمعادلات المركبة والتركيبات الأخرى.

[ctx: Module Name]
en: Likes
ar: الإعجابات

[ctx: Module Description]
en: Give visitors an easy way to show their appreciation for your content.
ar: منح الزائرين طريقة سهلة لإظهار إعجابهم بالمحتوى الخاص بك.

[ctx: Module Name]
en: Manage
ar: إدارة

[ctx: Module Description]
en: Manage all your sites from a centralized place, https://wordpress.com/sites.
ar: إدارة كل المواقع الخاصة بك من مكان مركزي، https://wordpress.com/sites.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Helps you remotely manage plugins, turn on automated updates, and more from <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a>.
ar: يساعدك في إدارة الإضافات عن بعد وتشغيل التحديثات التلقائية والمزيد من <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">وردبرس.كوم</a>.

[ctx: Module Name]
en: Markdown
ar: الضبط

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax.
ar: كتابة المقالات أو الصفحات بصياغة مبسطة بنص عادي.

[ctx: Module Name]
en: Mobile Theme
ar: قالب المحمول

[ctx: Module Description]
en: Optimize your site with a mobile-friendly theme for smartphones.
ar: طوِّر موقعك باستخدام قالب متوافق مع الهواتف المحمولة للهواتف الذكية.

[ctx: Module Name]
en: Monitor
ar: المراقبة

[ctx: Module Description]
en: Reports on site downtime.
ar: الإبلاغ عن توقفات الموقع.

[ctx: Module Name]
en: Notifications
ar: التنبيهات

[ctx: Module Description]
en: Receive notification of site activity via the admin toolbar and your Mobile devices.
ar: استلام تنبيه بنشاط الموقع عبر شريط أدوات المسؤول وأجهزتك المحمولة.

[ctx: Module Name]
en: Omnisearch
ar: بحث عام

[ctx: Module Description]
en: Search your entire database from a single field in your Dashboard.
ar: بحث في قاعدة البيانات بأكملها من حقل واحد في لوحة التحكم الخاصة بك.

[ctx: Module Name]
en: Photon
ar: الفوتون

[ctx: Module Description]
en: Speed up images and photos.
ar: تسريع الصور والصور الفوتوغرافية.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Mirrors and serves your images from our free and fast image CDN, improving your site’s performance with no additional load on your servers.
ar: يعكس صورك ويخدمها من CDN الخاص بالصور المجاني والسريع؛ مما يحسن من مستوى أداء موقعك من دون حمل إضافي على الخوادم.

[ctx: Module Name]
en: Post by Email
ar: الإرسال بالبريد الإلكتروني

[ctx: Module Description]
en: Publish posts by email, using any device and email client.
ar: نشر مقالات عبر البريد الإلكتروني باستخدام أي جهاز وعميل بريد إلكتروني.

[ctx: Module Name]
en: Protect
ar: المستخدم

[ctx: Module Description]
en: Prevent brute force attacks.
ar: مجابهة هجمات القوة الغاشمة.

[ctx: Module Name]
en: Publicize
ar: نشر عام

[ctx: Module Description]
en: Automatically promote content.
ar: ترويج المحتوى تلقائيًا.

[ctx: Module Name]
en: Related Posts
ar: المقالات ذات الصلة

[ctx: Module Description]
en: Display similar content.
ar: عرض المحتوى المشابه.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Keep visitors engaged on your blog by highlighting relevant and new content at the bottom of each published post.
ar: يجذب الزوار للمشاركة في مدونتك عن طريق تمييز المحتوى الجديد ذي الصلة أسفل كل من المقالات المنشورة.

[ctx: Module Name]
en: Sharing
ar: مشاركة

[ctx: Module Description]
en: Visitors can share your content.
ar: يمكن للزائرين مشاركة المحتوى لديك.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Twitter, Facebook and Google+ buttons at the bottom of each post, making it easy for visitors to share your content.
ar: أزرار Twitter وFacebook وGoogle+ في أسفل كل مقالة مما يُسهِّل للزوار مشاركة المحتوى الخاص بك.

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
ar: تضمين الكود

[ctx: Module Description]
en: Embed content from YouTube, Vimeo, SlideShare, and more, no coding necessary.
ar: تضمين المحتوى من YouTube وVimeo وSlideShare وغيرها، لا يلزم وجود أي ترميز.

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
ar: روابط WP.me القصيرة

[ctx: Module Description]
en: Enable WP.me-powered shortlinks for all posts and pages.
ar: تضمين روابط مختصرة تعمل بواسطة WP.me لجميع المقالات والصفحات.

[ctx: Module Name]
en: Site Icon
ar: أيقونة الموقع

[ctx: Module Description]
en: Add a site icon to your site.
ar: أضفْ أيقونة الموقع إلى موقعك.

[ctx: Module Name]
en: Single Sign On
ar: تسجيل الدخول الموحد

[ctx: Module Description]
en: Secure user authentication.
ar: مصادقة المستخدم الآمنة.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Lets you log in to all your Jetpack-enabled sites with one click using your WordPress.com account.
ar: يتيح لك تسجيل الدخول إلى كل المواقع التي تدعم Jetpack بنقرة واحدة باستخدام حساب وردبرس.كوم الخاص بك.

[ctx: Module Name]
en: Site Stats
ar: إحصائيات الموقع

[ctx: Module Description]
en: Collect traffic stats and insights.
ar: جمع إحصاءات المرور والرؤى.

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
ar: الاشتراكات

[ctx: Module Description]
en: Allow users to subscribe to your posts and comments and receive notifications via email.
ar: السماح للمستخدمين بالاشتراك في مقالاتك وتعليقاتك واستلام تنبيهات عبر البريد الإلكتروني.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Give visitors two easy subscription options — while commenting, or via a separate email subscription widget you can display.
ar: قدم للزائرين خياري اشتراك سهلين - أثناء التعليق، أو من خلال مربع جانبي منفصل يمكنك عرضه للاشتراك بالبريد الإلكتروني.

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
ar: المعارض المتجانبة

[ctx: Module Description]
en: Display your image galleries in a variety of sleek, graphic arrangements.
ar: عرض معارض صورك بمجموعة متنوعة من الترتيبات الرسومية الأنيقة.

[ctx: Module Name]
en: Site Verification
ar: التحقق من الموقع

[ctx: Module Description]
en: Verify your site or domain with Google Search Console, Pinterest, and others.
ar: التحقق من موقعك باستخدام Google Search Console أو Pinterest وغيرهما.

[ctx: Module Description]
en: Upload and embed videos right on your site. (Subscription required.)
ar: حمِّل مقاطع الفيديو وضمِّنها إلى موقعك. (يلزم الاشتراك.)

[ctx: Module Name]
en: Widget Visibility
ar: رؤية المربع الجانبي

[ctx: Module Description]
en: Specify which widgets appear on which pages of your site.
ar: تحديد أي مربعات جانبية تظهر على أي صفحات في موقعك.

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
ar: مربعات جانبية إضافية بالشريط الجانبي

[ctx: Module Description]
en: Add images, Twitter streams, your site’s RSS links, and more to your sidebar.
ar: إضافة الصور وتدفقات Twitter وروابط RSS على موقعك وغيرها إلى الشريط الجانبي لديك.

[ctx: Module Tag]
en: Other
ar: غير ذلك

[ctx: Module Tag]
en: Writing
ar: الكتابة

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
ar: الصور والفيديو

[ctx: Module Tag]
en: Social
ar: اجتماعي

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
ar: المظهر

[ctx: Module Tag]
en: Developers
ar: المطورون

[ctx: Module Tag]
en: Centralized Management
ar: إدارة مركزية

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
ar: مستحسن

[ctx: Module Tag]
en: Mobile
ar: الموبايل

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
ar: إحصائيات الموقع

en: Your WordPress installation is currently being protected with the world&#8217;s best security, backup, and support.
ar: تنصيب موقعك محمي حالياً مع أفضل برامج الأمن والدعم والتخزين في العالم.

[ctx: Visit your _VaultPress_dashboard_.]
en: To check your backups, see any security alerts, or check your VaultPress Vitality, visit your %s.
ar: لتفحص نسخك الاحتياطية، ومشاهدة أي تنبيهات أمنية، أو لفحص نشاط VaultPress. قم بزيارة لوحة التحكم %s.

en: VaultPress dashboard
ar: لوحة تحكم VaultPress

en: With a monthly subscription, the VaultPress plugin will backup your site&#8217;s content, themes, and plugins in real-time, as well as perform regular security scans for common threats and attacks.
ar: بدفع رسم اشتراك شهري، فإن VaultPress يقوم بأخذ نسخة احتياطية لكافة محتويات موقعك، القوالب، والإضافات في الوقت الحقيقي، ويعمل على حماية أمن موقعك من التهديدات والهجمات المشتركة.

[ctx: View _Plans_&_Pricing_. (VaultPress)]
en: View %s.
ar: عرض %s.

en: Plans & Pricing
ar: العروض والأسعار

en: Gravatar Hovercard
ar: بطاقات Gravatar

en: What&#8217;s a Hovercard?
ar: ما هو Hovercard؟

en: Hovercards enhance plain Gravatar images with information about a person: name, bio, pictures, their contact info, and other services.
ar: Hovercards يعزز صورة ملفك الشخصي بالمعلومات حول الشخصية مثل: الاسم والصورة والمعلومات الشخصية وخدمات أخرى.

en: To see hovercards, look at any blog post on your blog that has comments. If the commenter has a hovercard associated with their gravatar, mouse over their image and the hovercard will appear. To turn hovercards off, click the Deactivate button above.
ar: لمشاهدة hovercards، أنظر لأي موضوع في الموقع يحتوي على تعليقات. إذا كان المعلق لديه حساب hovercard، ضع مؤشر الفأرة فوق صورته وستظهر معلوماته على hovercard. لتعطيل ميزة hovercards، اضغط على زر تعطيل أعلاه.

en: Shortcode Embeds
ar: الأكواد القصيرة المدمجة

en: Shortcodes allow you to easily and safely embed media from other places in your site. With just one simple code, you can tell WordPress to embed YouTube, Flickr, and other media.
ar: الأكواد القصيرة تسمح لك بسهولة وبأمان بدمج الوسائط من أماكن أخرى لداخل موقعك. مع رمز بسيط واحد فقط، يمكنك أن تقول تضمين يوتيوب، فليكر، وغيرها من الوسائط.

en: Enter a shortcode directly into the Post/Page editor to embed media. For specific instructions follow the links below.
ar: أدخل كود قصير مباشرة داخل الموضوع / الصفحة لتدمج وسائط الميديا. للحصول على تعليمات محددة اتبع الروابط أدناه.

en: Available shortcodes are: %l.
ar: الأكواد القصيرة المتوفرة هي: %l.

en: WP.me Shortlinks
ar: الروابط المختصرة من WP.me

en: Instead of typing or copy-pasting long URLs, you can now get a short and simple link to your posts and pages. This uses the super compact wp.me domain name, and gives you a unique URL you can use that will be safe and reliable.
ar: بدلاً من كتابة أو نسخ ولصق عناوين المواقع الطويلة، يمكنك الآن الحصول على رابط  قصير وسهل لمواضيعك وصفحاتك. تستخدم الإضافة المدمجة اسم النظاق wp.me، ويقوم بتوليد عنوان URL فريد من نوعه يمكنك استخدامه ليكون آمناً وموثوقاً به.

en: It&#8217;s perfect for use on Twitter, Facebook, and cell phone text messages where every character counts.
ar: إنها مثالية للاستخدام على تويتر، الفيس بوك، ورسائل الهاتف المحمول حيث تكون الأحرف معدودة.

en: To use shortlinks, go to any already published post (or publish something new!). A &#8220;Get Shortlink&#8221; button will be visible under the Post title. When you click it, a dialog box will appear with the shortlink and you can copy and paste to Twitter, Facebook or wherever your heart desires.
ar: لاستخدام الروابط المختصرة، اذهب إلى أي موضوع قد سبق وتم نشره (أو أنشأ موضوعاً جديداً). سيظهر زر &#8221;الحصول على الرابط المختصر&#8220; تحت عنوان الموضوع. عند الضغط فوقه، سوف يظهر مربع حوار مع الرابط المختصر ويمكنك عندها نسخه ولصقه إلى تويتر، الفيسبوك أو في أي مكان تفضله.

en: Site Stats
ar: إحصائيات الموقع

en: There are many plugins and services that provide statistics, but data can be overwhelming. Site Stats makes the most popular metrics easy to understand through a clear and attractive interface.
ar: يوجد الكثير من الإضافات والخدمات التي تقدم الإحصاءات، ولكن يمكن أن تكون كمية البيانات هائلة. تجعل إحصاءات الموقع أدوات القياس الأكثر شهرة سهلة الفهم عبر واجهة واضحة وجذابة.

en: You can <a href="%s">view your stats dashboard here</a>.
ar: يمكنك <a href="%s">عرض لوحة تحكم الإحصائيات من هنا</a>.

en: Publicize
ar: النشر

en: Publicize allows you to connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.	 You can make a connection for just yourself or for all users on your blog.
ar: خدمة النشر تسمح لك بربط موقعك بشبكات التواصل الاجتماعية وتقوم تلقائياً بمشاركة مواضيعك الجديدة مع أصدقائك.\t يمكنك إنشاء اتصال لعضويتك أو لكافة الأعضاء في موقعك.

en: Publicize allows you to share your posts on Facebook, Twitter, Tumblr, Yahoo!, and Linkedin.
ar: خدمة النشر تسمح لك بمشاركة مواضيعك على فيس بوك، تويتر، تمبلر، ياهو! والمزيد.

en: Manage your <a href="%s">Publicize settings</a>.
ar: إدارة <a href="%s">إعدادات النشر</a>.

en: More information on using Publicize.
ar: المزيد من المعلومات حول استخدام خدمة النشر.

en: Notifications
ar: الإشعارات

en: Keep up with the latest happenings on all your WordPress sites and interact with other WordPress.com users.
ar: أحرص على متابعة الأحداث الأخيرة في كافة مواقعك في WordPress.com وتفاعل مع مستخدمين آخرين في WordPress.com.

en: You can view your notifications in the Toolbar and <a href="%s">on WordPress.com</a>.
ar: بإمكانك مشاهدة التنبيهات في شريط الأدوات وعلى <a href="%s">WordPress.com</a> أيضاً.

en: %s is a powerful markup language for writing complex mathematical equations, formulas, etc.
ar: %s هي لغة ترميز قوية لكتابة المعادلات والصيغ الرياضية المعقدة، الصيغ، الخ.

en: Jetpack combines the power of %s and the simplicity of WordPress to give you the ultimate in math blogging platforms.
ar: Jetpack يجمع بين قوة %s وبساطة ووردبرس ليعطيك الأفضل في منصات تدوين الرياضيات.

en: Wow, that sounds nerdy.
ar: نجاح باهر، وهذا يبدو تميز المهووسين بالدراسة.

en: Use <code>$latex your latex code here$</code> or <code>[latex]your latex code here[/latex]</code> to include %s in your posts and comments. There are <a href="%s" target="_blank">all sorts of options</a> available.
ar: استخدم <code>$الكود ضمن الإشارات هنا$</code> أو <code>[latex]اكتب الكود ضمن هذه العبارة[/latex]</code> لتستطيع إدراج معادلتك %s في مواضيعك أو ضمن التعليقات. كما يوجد <a href="%s" target="_blank">خيارات لكافة الأنواع</a> متاحة من هنا.

en: Share your posts with Twitter, Facebook, and a host of other services. You can configure services to appear as icons, text, or both. Some services have additional options to display smart buttons, such as Twitter, which will update the number of times the post has been shared.
ar: شارك مواضيعك على تويتر وفيس بوك ومجموعة من الخدمات الأخرى. يمكنك تخصيص الخدمات لتظهر كنص، أو أيقونة أو كلاهما. بعض الخدمات لديها خيارات إضافية لإظهار أزرار زكية، مثل تويتر، والتي تقوم بتحديث عدد مرات مشاركة الموضوع.

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, PressThis, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
ar: تم تضمين الخدمات التالية: Twitter وFacebook وReddit وPressThis وDigg وLinkedIn وGoogle +1 والطباعة والبريد الإلكتروني.

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
ar: تم تضمين الخدمات التالية: Twitter وFacebook وReddit وDigg وLinkedIn وGoogle +1 والطباعة والبريد الإلكتروني.

en: To configure your sharing settings, go to the Settings &rarr; <a href="%s">Sharing</a> menu.
ar: لتهيئة إعدادات المشاركة، قم بالذهاب إلى الإعدادات &larr; قائمة <a href="%s">المشاركة</a>

en: Drag and drop sharing services into the enabled section to have them show up on your site, and drag them into the hidden section to have them hidden behind a button.
ar: قم بسحب وإسقاط خدمات المشاركة إلى القسم المفعل لتتمكن من رؤيتهم في موقعك، واسحبها إلى القسم المخفي لتتمكن من إخفائهم خلف زر.

en: Full details can be found on the <a href="%s">Sharing support page</a>. This video also gives a swish run-down of how to use the Sharing feature. Watch it in HD for extra snazz!
ar: لمزيد من التفاصيل يمكنك الاطلاع على <a href="%s">صفحة الدعم</a>. كما يعطي أيضاً هذا الفيديو فكرة حول كيفية استخدام ميزة المشاركة. شاهده بدقة عالية HD لمتعة إضافية!

en: Spelling and Grammar
ar: التدقيق الإملائي والنحوي

en: The <a href='%s'>After&nbsp;the&nbsp;Deadline</a> Proofreading service improves your writing by using artificial intelligence to find your errors and offer smart suggestions.
ar: يقدم موقع <a href='%s'>After&nbsp;the&nbsp;Deadline</a> خدمة التدقيق اللغوي وتحسين كتابتك باستخدام الذكاء الإصطناعي للعثور على أخطاءك وتقديم اقتراحات ذكية.
    حالياً يدعم المدقق اللغوي اللغات التالية فقط: الإنكليزية، الفرنسية، الألمانية، البرتغالية والإسبانية.
    ملاحظة: لا يدعم المدقق اللغوي اللغة العربية للأسف.

en: After the Deadline provides a number of <a href="%s">customization options</a>, which you can edit in your profile.
ar: يقوم موقع After the Deadline بتوفير عدداً من <a href="%s">خيارات التخصيص</a>، والتي يمكنك تعديلها من ملفك الشخصي.

en: Widgets Screenshot
ar: صورة المربع الجانبي

en: <strong>The Twitter Widget</strong> shows your latest tweets within a sidebar on your theme.
ar: يعرض <strong>المربع الجانبي Twitter</strong> أحدث التغريدات داخل شريط جانبي في القالب الخاص بك.

en: <strong>The Facebook Like Box Widget</strong> shows your Facebook Like Box within a sidebar on your theme.
ar: يعرض <strong>المربع الجانبي "مربع الإعجاب في Facebook"</strong> مربع الإعجاب في Facebook داخل شريط جانبي في القالب الخاص بك.

en: <strong>The Image Widget</strong> lets you easily add images to a sidebar on your theme.
ar: يتيح لك <strong>مربع الصورة الجانبي</strong> سهولة إضافة الصور إلى شريط جانبي في القالب الخاص بك.

en: <strong>The Gravatar Widget</strong> allows you to pull in your Gravatar image along with some of your Gravatar profile data.
ar: يتيح لك <strong>المربع الجانبي "الصورة الكرتونية المعروفة عالميًا (جرافاتار)"</strong> سحب الصورة الكرتونية المعروفة عالميًا (جرافاتار) مع بعض بيانات الملف الشخصي الخاصة بك.

en: <strong>The Gallery Widget</strong> provides you with a simple way to display a photo gallery or slideshow in your blog’s sidebar. Requires the Tiled Gallery module.
ar: يتيح لك <strong>المربع الجانبي "المعرض"</strong> طريقة سهلة لعرض معرض الصور أو عرض الشرائح في الشريط الجانبي لمدونتك. يلزم وجود الوحدة النمطية "المعرض المتجانب".

en: <strong>The Display WordPress Posts Widget</strong> lets you display up to ten recent posts from another WordPress.com blog, or a self-hosted WordPress site with Jetpack enabled.
ar: يتيح لك <strong>المربع الجانبي "عرض مقالات WordPress"</strong> إمكانية عرض ما يصل إلى عشر مقالات أخيرة من مدونة WordPress.com أخرى أو موقع WordPress مستضاف ذاتيًا عند تمكين Jetpack.

en: <strong>The Social Media Icons Widget</strong> lets you add icons for the most popular social networks to your sidebar or other widget area.
ar: <strong>يتيح لك المربع الجانبي لرموز شبكات التواصل الاجتماعي</strong> إضافة رموز لشبكات التواصل الاجتماعي الأكثر شيوعًا إلى الشريط الجانبي لديك أو منطقة المربعات الجانبية الأخرى.

en: <strong>The Upcoming Events Widget</strong> allows you to use an iCalendar link to display a list of events on your site.
ar: يتيح لك <strong>المربع الجانبي "الأحداث التالية"</strong> إمكانية استخدام رابط iCalendar لعرض قائمة الأحداث على موقعك.

en: Each of these widgets has a number of customization options.
ar: كل من هذه الويدجت لديها عدد من خيارات التخصيص.

en: To use the widgets, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag them into one of your sidebars and configure away.
ar: لاستخدام الويدجت، إذهب إلى المظهر &larr; <a href="%s">المربعات الجانبية</a>. اسحبها إلى إحدى الأشرطة الجانبية الخاصة بك وإبدأ بتكوينها.

en: Subsriptions Screenshot
ar: صورة الاشتراكات

en: Easily allow any visitor to subscribe to all of your posts via email through a widget in your blog&#8217;s sidebar.  Every time you publish a post, WordPress.com will send a notification to all your subscribers.
ar: تسمح لأي زائر الإشتراك في كافة مواضيعك بسهولة عبر البريد الإلكتروني من خلال مربع جانبي في الشريط الجانبي لموقعك. وفي كل مرة تقوم بنشر موضوع، سوف يقوم WordPress.com بإرسال إشعار لكافة المشتركين.

en: When leaving comments, your visitors can also subscribe to a post&#8217;s comments to keep up with the conversation.
ar: عند إضافة تعليقات، يستطيع الزوار الإشتراك أيضاً بالتعليقات أو المواضيع لمتابعة المحادثة.

en: To use the Subscriptions widget, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag the widget labeled &#8220;Blog Subscriptions (Jetpack)&#8221; into one of your sidebars and configure away.
ar: لاستخدام المربع الجانبي للاشتراكات، إذهب إلى المظهر &larr; <a href="%s">مربعات القائمة الجانبية</a>. اسحب المربع المسمى &#8220;الاشتراك في الموقع (Jetpack)&#8221; إلى إحدى الأشرطة الجانبية وقم بإعدادها كما شئت.

en: You can also make changes to your Subscription settings at the bottom of the <a href="%s">Discussion Settings</a> page.
ar: كما يمكنك إجراء التعديلات على إعدادات الاشتراكات من أسفل صفحة <a href="%s">إعدادات المناقشة</a>.

en: To customize the emails sent from your blog to your followers, check the settings at the bottom of the <a href="%s">Reading Settings</a> page.
ar: لإضفاء الطابع الشخصي على رسائل البريد الإلكتروني المرسلة من مدونتك إلى متابعيك، تحقق من الإعدادات الموجودة أسفل صفحة <a href="%s">إعدادات القراءة</a>.

en: Jetpack will automatically take the great published content from your blog or website and share it instantly with third party services like search engines, increasing your reach and traffic.
ar: سيقوم Jetpack بأخذ محتوى جيد من مواضيعك المنشورة تلقائياً من موقعك ويقوم بمشاركتها على الفور مع خدمات محركات البحث، مما يزيد الوصول إليها لاحقاً.

en: Protect is a cloud-powered brute force attack prevention tool. We leverage the millions of WordPress sites to identify and block malicious IPs.
    
    Protect tracks failed login attempts across all Jetpack-connected sites using the Protect module.  If any single IP has too many failed attempts in a short period of time, they are blocked from logging in to any site with this plugin installed.
    
    Protect is derived from BruteProtect, and will disable BruteProtect on your site if it is currently enabled.
ar: إن Protect هي أداة مدعومة سحابيًا للوقاية من هجمات القوة الغاشمة. نحرص على تحسين الملايين من مواقع وردبرس للتعرف على عناوين IP الخبيثة وحجبها.
    
    تتعقب أداة Protect محاولات تسجيل الدخول الفاشلة عبر جميع المواقع المتصلة بأداة Jetpack باستخدام وحدة Protect. إذا تم إدخال أي عنوان IP في العديد من محاولات تسجيل الدخول الفاشلة خلال فترة زمنية وجيزة، فسيُمنع من تسجيل الدخول إلى أي موقع ثُبتت عليه هذه الإضافة.
    
    تم اشتقاق أداة Protect من BruteProtect، وسوف تعطِّل أداة BruteProtect على موقعك إذا كانت مفعّلة حاليًا.

en: Jetpack will allow you to authorize applications and services to securely connect to your blog and allow them to use your content in new ways and offer you new functionality.
ar: تسمح لك إضافة Jetpack السماح للتطبيقات والخدمات بالاتصال بشكل آمن بموقعك والسماح لهم باستخدام محتوى موقعك بطرق جديدة وتقدم لك وظائف جديدة.

en: Developers can use WordPress.com's <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/'>OAuth2</a> authentication system and <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/'>WordPress.com REST API</a> to manage and access your site's content.
ar: يمكن للمطورين استخدام نظام التوثيق الخاص بموقع WordPress.com <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/'>OAuth2</a> وبرنامج <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/'>WordPress.com تصفير الوصلة البينية البرمجية التطبيقية لموقع</a> لإدارة محتوى موقعك والوصول إليه.

en: A contact form is a great way to offer your readers the ability to get in touch, without giving out your personal email address.
ar: نموذج الاتصال هو وسيلة رائعة لتقديم إمكانية الحصول على اتصال لقراءك، وبدون إعطاء عنوان بريدك الإلكتروني الخاص.

en: Customize
ar: تخصيص

en: Testimonial Page Title
ar: عنوان صفحة الشهادات

en: Testimonial Page Content
ar: محتوى صفحة الشهادات

en: Testimonial Page Featured Image
ar: الصورة المميزة لصفحة الشهادات

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ar: لا توجد مدخلات في أرشيف الشهادات لديك في الوقت الحالي. يمكنك البدء في إنشائها من لوحة التحكم.

en: Gravatar Hovercards
ar: بطاقات Gravatar

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
ar: إظهار الملفات الشخصية للمستخدمين عند تمرير الفأرة فوق صورهم في Gravatars

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
ar: ضع مؤشر الفأرة فوق صورة Gravatar لتتفحص ملفك الشخصي.

en: Snow
ar: ثلج

en: Show falling snow on my blog until January 4<sup>th</sup>.
ar: عرض تساقط الثلوج على موقعي لغاية 4 <sup>كانون الثاني</sup>.

en: To infinity and beyond
ar: إلى ما لا نهاية وما بعدها

en: We&rsquo;ve changed this option to a click-to-scroll version for you since you have footer widgets in Appearance &rarr; Widgets, or your theme uses click-to-scroll as the default behavior.
ar: لقد قمنا بتغيير هذا الخيار إلى إصدار "انقر للتمرير" بسبب وجود مربعات جانبية لديك في تذييل الصفحة في المظهر ← المربعات الجانبية، أو لأن القالب الخاص بك يستخدم "انقر للتمرير" كسلوك افتراضي.

en: (Shows %s posts on each load)
ar: (إظهار %s مواضيع في كل تحميل)

en: Older posts
ar: المواضيع القديمة

en: Older %s
ar: أقدم %s

en: Scroll back to top
ar: الرجوع إلى الأعلى

en: Proudly powered by WordPress
ar: بكل فخر مشغلة من قِبل وردبرس

en: Theme: %1$s.
ar: القالب: %1$s.

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
ar: استخدام خدمة التحليل من غوغل Google Analytics مع Infinite Scroll

en: Track each Infinite Scroll post load as a page view in Google Analytics
ar: تعقب كل استخدام Infinite Scroll عند تحميل موضوع كمعاينة الصفحة في تحليلات غوغل Google Analytics

en: By checking the box above, each new set of posts loaded via Infinite Scroll will be recorded as a page view in Google Analytics.
ar: عند تحديد الخيار أعلاه، سيتم تسجيل كل مجموعة جديدة من المواضيع التي يتم تحميلها بواسطة Infinite Scroll كمعاينة الصفحة في تحليلات غوغل Google Analytics.

en: Likes and Shares
ar: الإعجابات والمشاركات

en: Likes
ar: الإعجابات

en: Show likes.
ar: إظهار الإعجابات.

en: Show sharing buttons.
ar: إظهار أزرار المشاركة.

en: Likes Notifications
ar: تنبيهات الإعجابات

en: Email me whenever
ar: راسلني في أي وقت

en: Someone likes one of my posts
ar: شخص ما أعجب بأحد مواضيعي

en: WordPress.com Likes are
ar: خيار إعجابات WordPress.com

en: On for all posts
ar: مفعلاً في كافة المواضيع

en: Turned on per post
ar: يتطلب تفعيله في كل موضوع

en: WordPress.com Reblog Button
ar: زر إعادة التدوين على وردبرس.كوم

en: Show the Reblog button on posts
ar: إظهار زر إعادة التدوين على مقالاتك

en: Don't show the Reblog button on posts
ar: عدم إظهار زر إعادة التدوين على مقالاتك

en: Comment Likes are
ar: التعليق الإعجاب هو

en: On for all comments
ar: تشغيل لكل التعليقات

en: Show buttons on
ar: إظهار الأزرار في

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
ar: الصفحة الرئيسية، صفحات الأرشيف، ونتائج البحث

en: Sharing Settings
ar: إعدادات أزار المشاركة

en: Sharing
ar: المشاركة

en: Settings have been saved
ar: تم حفظ الإعدادات

en: Sharing Buttons
ar: أزرار المشاركة

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Like this:
ar: معجب بهذه:

en: Like
ar: إعجاب

en: Loading...
ar: تحميل...

en: <span>%d</span> bloggers like this:
ar: <span>%d</span> مدونون معجبون بهذه:

en: Markdown
ar: الضبط

en: Use Markdown for posts and pages.
ar: استخدام التمييز للمقالات والصفحات.

en: Learn more about Markdown.
ar: معرفة المزيد عن التمييز.

en: Use Markdown for comments.
ar: استخدام التمييز للتعليقات.

en: Markdown content
ar: تمييز المحتوى

en: View Mobile Site
ar: استخدام القالب الخاص بالهاتف

en: Mobile-compatible:
ar: توافق الهاتف المحمول:

en: No
ar: لا

en: Include this CSS in the Mobile Theme
ar: تضمين ملف CSS هذا على قالب الموبايل

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
ar: هذه التدوينة محمية بكلمة سر. أدخل كلمة السر لاستعراض التعليقات.

en: Comment navigation
ar: استعراض التعليق

en: &larr; Older Comments
ar: &rarr; تعليقات أقدم

en: Newer Comments &rarr;
ar: تعليقات أقدم &larr;

en: Permalink to %s
ar: الوصلة الدائمة لـ%s

en: Gallery
ar: معرض

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
ar: إقرأ المزيد <span class="meta-nav">&larr;</span>

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
ar[0]: يحتوي معرض الصور هذا على <a %1$s>%2$s صورة</a>.
ar[1]: يحتوي معرض الصور هذا على <a %1$s>%2$s صورة</a>.
ar[2]: يحتوي معرض الصور هذا على <a %1$s>%2$s صورة</a>.
ar[3]: يحتوي معرض الصور هذا على <a %1$s>%2$s صور</a>.
ar[4]: يحتوي معرض الصور هذا على <a %1$s>%2$s صورة</a>.
ar[5]: يحتوي معرض الصور هذا على <a %1$s>%2$s صورة</a>.

en: Pages:
ar: الصفحات:

en: <b>1</b> Reply
ar: <b>1</b> رد

en: <b>%</b> Replies
ar: <b>%</b> الردود

en: Featured
ar: المميز

en: Posted by
ar: كتبت بواسطة

en: Leave a reply
ar: أضف تعليق

en: Post navigation
ar: التنقل بين المواضيع

en: &laquo; Previous
ar: &laquo; الصفحة السابقة

en: Next &raquo;
ar: التالي &raquo;

en: View Full Site
ar: عرض الموقع بأكمله

en: Semantic Personal Publishing Platform
ar: المنصة الدلالية للنشر الشخصي

en: Proudly powered by %s
ar: مدعوم بواسطة %s

en: Primary Menu
ar: القائمة الرئيسية

en: Main Sidebar
ar: القائمة الجانبية الرئيسية

en: Menu
ar: القائمة

en: Skip to primary content
ar: تجاهل إلى المحتوى الأساسي

en: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Back to Gallery</a></span>
ar: <span class="entry-gallery">&raquo; <a href="%1$s" title="الرجوع إلى %2$s" rel="gallery">الرجوع إلى معرض الصور</a></span>

[ctx: next-saturday]
en: Image navigation
ar: التنقل عبر الصور

en: Next &raquo;
ar: التالي &raquo;

en: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Older
ar: <span class="meta-nav">&raquo;</span> الأقدم

en: Newer <span class="meta-nav">&raquo;</span>
ar: الأحدث <span class="meta-nav">&laquo;</span>

en: Pingback:
ar: التنبيهات:

note: translators: 1: comment author, 2: date and time
en: %1$s on %2$s
ar: %1$s على %2$s

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
ar: %1$s عند %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
ar: تعليقك بأنتظار الموافقة بالنشر.

en: Reply
ar: رد

en: Page %s
ar: الصفحة %s

en: Daily Archives: %s
ar: الأرشيف اليومي : %s

en: Monthly Archives: %s
ar: الأرشيف الشهري: %s

en: Yearly Archives: %s
ar: الأرشيف السنوي: %s

en: Posted in %s
ar: أرسلت فى %s

en: Tagged with %s
ar: تمت الإشارة إليه مع %s

en: Posted by %s
ar: نشرت بواسطة %s

en: Blog Archives
ar: أرشيف المدونة

en: Search Results for: %s
ar: نتائج البحث عن: %s

en: Nothing Found
ar: لم يتم العثور على نتائج

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
ar: معذرة، ولكن لم يتم العثور على نتائج الأرشيف المطلوبة. ربما سوف تساعد في البحث العثور على موضوع ذات صلة.

en: Excerpts
ar: مقتطفات

en: Enable excerpts on front page and on archive pages
ar: تفعيل المقتطفات على الصفحة الرئيسية وصفحات الأرشيف

en: Show full posts on front page and on archive pages
ar: إظهار مواضيع كاملة على الصفحة الرئيسية وعلى صفحات الأرشيف

en: Featured Images
ar: الصور البارزة

en: Hide all featured images
ar: إخفاء كل الصور المميزة

en: Display featured images
ar: عرض الصور المميزة

en: Mobile App Promos
ar: ترويجات تطبيق الموبايل

en: Show a promo for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme.
ar: إظهار دعاية عن تطبيق الووردبريس للموبايل في فوتر قالب الموبايل.

en: Save configuration
ar: حفظ التغييرات

en: Mobile Apps
ar: تطبيق الموبايل

en: Take WordPress with you.
ar: خذ الموقع معك.

[ctx: Module Name]
en: Spelling and Grammar
ar: التدقيق الإملائي والنحوي

[ctx: Module Description]
en: Check your spelling, style, and grammar with the After the Deadline proofreading service.
ar: تحقق من الإملاء والأسلوب والقواعد النحوية باستخدام خدمة التدقيق اللغوي After the Deadline.

[ctx: Module Name]
en: Carousel
ar: دائري

[ctx: Module Description]
en: Transform standard image galleries into full-screen slideshows.
ar: تحويل معارض الصور القياسية إلى عروض شرائح بملء الشاشة.

en: What should the subject line be?
ar: ماذا يجب أن يكون نص الموضوع؟

en: Save and go back to form builder
ar: حفظ ورجوع إلى صانع النموذج

en: Your Custom Content Types
ar: أنواع المحتويات المخصصة

en: Use these settings to display different types of content on your site.
ar: استخدم هذه الإعدادات لعرض أنواع المحتويات المختلفة على موقعك.

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see http://wp.me/PEmnE-Bt
ar: مرحبًا بك في CSS مخصص!
    
    لمعرفة كيف يعمل هذا، انظر http://wp.me/PEmnE-Bt

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
ar: عرض: يجب حفظ التغييرات أو سيتم فقدها.

en: Edit CSS
ar: تعديل CSS

en: Custom CSS Stylesheet
ar: قالب CSS مخصص

en: Stylesheet saved.
ar: تم حفظ القالب.

en: Publish
ar: نشر

en: CSS Revisions
ar: مراجعات CSS

en: CSS Stylesheet Editor
ar: محرر قالب CSS

en: New to CSS? Start with a <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/">beginner tutorial</a>. Questions?
    		Ask in the <a href="http://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates">Themes and Templates forum</a>.
ar: هل أنت جديد على CSS؟ ابدأ باستخدام <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/">البرنامج التعليمي للمبتدئين</a>. هل لديك أسئلة؟
    		اطرحها في <a href="http://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates">منتدى القوالب والنماذج</a>.

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
ar: ملاحظة: سيتم إعادة تعيين CSS مخصص عند تغيير القوالب.

en: Media Width:
ar: عرض الوسائط:

en: Default
ar: افتراضي

en: The default content width for the %s theme is %d pixels.
ar: عرض المحتوى الافتراضي للمظهر %s هو %d بكسل.

en: OK
ar: موافق

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Preprocessor:
ar: المعالج الأولي:

en: None
ar: بدون

en: Mode:
ar: النمط:

en: Add-on
ar: الإضافة

en: Replacement
ar: بديل

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
ar: إضافة CSS <b>(مستحسن)</b>

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
ar: استبدال<a href="%s">CSS القالب</a> <b>(متقدم)</b>

en: Preview
ar: معاينة

en: Save &amp; Buy Upgrade
ar: حفظ وشراء الترقية

en: Save Stylesheet
ar: حفظ القالب

en: Convert to Comic
ar: تحويل إلى كوميك

en: Convert to Post
ar: تحويل إلى تدوينة

en: You are not allowed to make this change.
ar: لا تستطيع تنفيذ هذا التغيير.

en: Post converted. | %s posts converted
ar[0]: تم تحويل %s تدوينة.
ar[1]: تم تحويل التدوينة.
ar[2]: تم تحويل %s تدوينتين.
ar[3]: تم تحويل %s تدوينات.
ar[4]: تم تحويل %s تدوينة.
ar[5]: تم تحويل %s تدوينة.

en: Drop images to upload
ar: ألق الصور لرفعها

en: Uploading...
ar: جاري الرفع...

en: Processing...
ar: جاري المعالجة...

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
ar: عذراً، متصفحك غير مدعوم. حدث من عند browsehappy.com.

en: Only images can be uploaded here.
ar: لا يمكنك رفع غير الصور هنا.

en: Your upload didn't complete; try again later or cross your fingers and try again right now.
ar: لم يكتمل الرفع؛ حاول لاحقاً أو حاول الآن.

en: Comics
ar: كوميكات

en: Comic
ar: كوميك

en: All Comics
ar: كل الكوميكات

en: Add New
ar: أضف جديدا

en: Add New Comic
ar: أضف كوميك جديد

en: Edit Comic
ar: عدل كوميك

en: New Comic
ar: كوميك جديد

en: View Comic
ar: عرض كوميك

en: Search Comics
ar: ابحث في الكوميكات

en: No Comics found
ar: لم يتم العثور على مقاطع فكاهية

en: No Comics found in Trash
ar: لم يتم العثور على مقاطع فكاهية في سلة المهملات

en: Comic updated. <a href="%s">View comic</a>
ar: تم تحديث المقطع الفكاهي. <a href="%s">عرض المقطع الفكاهي</a>

en: Custom field updated.
ar: تم تحديث الحقل الإضافي

en: Custom field deleted.
ar: تم حذف الخاصية الإضافية.

en: Comic updated.
ar: تم تحديث المقطع الفكاهي.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Comic restored to revision from %s
ar: تمت استعادة المقطع الفكاهي إلى المراجعة من %s

en: Comic published. <a href="%s">View comic</a>
ar: تم نشر المقطع الفكاهي. <a href="%s">عرض المقطع الفكاهي</a>

en: Comic saved.
ar: تم حفظ المقطع الفكاهي.

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
ar: تم إرسال المقطع الفكاهي. <a target="_blank" href="%s">معاينة المقطع الفكاهي</a>

en: Comic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview comic</a>
ar: تمت جدولة المقطع الفكاهي لـ: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة المقطع الفكاهي</a>

en: Comic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
ar: تم تحديث مسودة المقطع الفكاهي. <a target="_blank" href="%s">معاينة المقطع الفكاهي</a>

en: Invalid or expired nonce.
ar: الغرض غير صالح أو منتهي الصلاحية.

en: Welcome! Ready to publish your first strip?
    
    Your webcomic's new site is ready to go. Get started by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">setting your comic's title and tagline</a> so your readers know what it's all about.
    
    Looking for more help with setting up your site? Check out the WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/">beginner's tutorial</a> and the <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/">guide to comics on WordPress.com</a>. Dive right in by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publishing your first strip!</a>
    
    Lots of laughs,
    The WordPress.com Team
ar: مرحبًا! هل أنت جاهز لنشر أول مسلسل فكاهي لك؟
    
    موقعك الفكاهي الجديد عبر الويب جاهز للانطلاق. ابدأ الاستخدام من خلال <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">تعيين عنوان المقطع الفكاهي وعلامته</a> حتى يتسنى للقرَّاء لديك معرفة موضوعه.
    
    هل تبحث عن المزيد من المساعدة بشأن إعداد موقعك؟ تحقق من WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/">البرنامج التعليمي للمبتدئين</a> و<a href="http://en.support.wordpress.com/comics/">دليل المقاطع الفكاهية على WordPress.com</a>. انطلق الآن نحو <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">نشر أول مسلسل فكاهي لك!</a>
    
    الكثير من المقاطع المضحكة،
    فريق وردبرس.كوم

en: Menu Item Labels
ar: تسميات عناصر القائمة

en: Menu Item Label
ar: تسمية عنصر القائمة

en: Search Menu Item Labels
ar: بحث عن تسميات عناصر القائمة

en: Popular Labels
ar: التسميات الشائعة

en: All Menu Item Labels
ar: كل تسميات عناصر القائمة

en: Edit Menu Item Label
ar: تحرير تسمية عنصر القائمة

en: View Menu Item Label
ar: عرض تسمية عنصر القائمة

en: Update Menu Item Label
ar: تحديث تسمية عنصر القائمة

en: Add New Menu Item Label
ar: إضافة تسمية عنصر قائمة جديدة

en: New Menu Item Label Name
ar: اسم تسمية عنصر القائمة الجديدة

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
ar: على سبيل المثال حار، مفضل، إلخ. <br /> الفصل بين التسميات بفاصلات

en: Add or remove Labels
ar: إضافة تسميات أو إزالتها

en: Choose from the most used Labels
ar: الاختيار من أكثر التسميات استخدامًا

en: No Labels found
ar: لم يتم العثور على تسميات

en: Menu Sections
ar: مقاطع القائمة

en: Menu Section
ar: مقطع القائمة

en: Search Menu Sections
ar: بحث عن مقاطع القائمة

en: All Menu Sections
ar: كل مقاطع القائمة

en: Parent Menu Section
ar: مقطع القائمة الأصل

en: Parent Menu Section:
ar: مقطع القائمة الأصل:

en: Edit Menu Section
ar: تعديل هذا القسم

en: View Menu Section
ar: عرض هذا القسم

en: Update Menu Section
ar: تحديث هذا القسم

en: Add New Menu Section
ar: إضافة قسم جديد للقائمة

en: New Menu Sections Name
ar: اسم مقاطع القائمة الجديدة

en: Items on your restaurant's menu
ar: العناصر الموجودة في قائمة المطعم

en: Menu Items
ar: عناصر القائمة

en: Menu Item
ar: النص ...

en: Food Menus
ar: قوائم الطعام

en: Add One Item
ar: إضافة عنصر واحد

en: Add Menu Item
ar: إضافة عنصر قائمة

en: Edit Menu Item
ar: تحرير العنصر في القائمة

en: New Menu Item
ar: عنصر قائمة جديد

en: View Menu Item
ar: عرض عنصر القائمة

en: Search Menu Items
ar: بحث عن عناصر القائمة

en: No Menu Items found
ar: لم يتم العثور على عناصر قائمة

en: No Menu Items found in Trash
ar: لم يتم العثور على عناصر القائمة في سلة المهملات

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
ar: تم تحديث عنصر القائمة. <a href="%s">عرض العنصر</a>

en: Menu item updated.
ar: تم تحديث عنصر القائمة.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Menu item restored to revision from %s
ar: تمت استعادة عنصر القائمة إلى المراجعة من %s

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
ar: تم نشر عنصر القائمة. <a href="%s">عرض العنصر</a>

en: Menu item saved.
ar: تم حفظ عنصر القائمة.

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ar: تم إرسال عنصر القائمة. <a target="_blank" href="%s">معاينة العنصر</a>

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
ar: تمت جدولة عنصر القائمة لـ: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة العنصر</a>

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
ar: تم تحديث مسودة عنصر القائمة. <a target="_blank" href="%s">معاينة العنصر</a>

en: Enter the menu item's name here
ar: أدخل إسم عنصر القائمة هنا

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
ar[0]: %1$d عنصر قائمة الطعام
ar[1]: %1$d عناصر قائمة طعام
ar[2]: %1$d عناصر قائمة طعام
ar[3]: %1$d عناصر قائمة طعام
ar[4]: %1$d عناصر قائمة طعام
ar[5]: %1$d عناصر قائمة طعام

en: Add Many Items
ar: إضافة عدة عناصر

en: Menu Items re-ordered.
ar: تمت إعادة ترتيب عناصر القائمة.

en: Thumbnail
ar: صورة مصغرة

en: Labels
ar: التسميات

en: Price
ar: السعر

en: Order
ar: ترتيب

en: Save New Order
ar: احفظ الترتيب الجديد

en: edit
ar: تحرير

en: Uncategorized
ar: غير مصنف

en: Move menu section up
ar: نقل مقطع القائمة لأعلى

en: UP
ar: أعلى

en: Move menu section down
ar: نقل مقطع القائمة لأسفل

en: DOWN
ar: أسفل

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
ar: استخدم مفتاح <kbd>TAB</kbd> الموجود على لوحة المفاتيح لديك للتنقل بين الأعمدة ومفتاح <kbd>ENTER</kbd> أو <kbd>RETURN</kbd> لحفظ كل صف والتقدم للصف الذي يليه.

en: Add to section:
ar: إضافة إلى القسم:

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
ar: التسميات: <small>حار، مفضل، إلخ. <em>الفصل بين الأعمدة بفاصلات</em></small>

en: Description
ar: توصيف

en: New Row
ar: صف جديد

en: Add These New Menu Items
ar: إضافة عناصر القائمة الجديدة هذه

en: No Labels
ar: بلا تسميات

en: Portfolio Projects
ar: مشروعات Portfolio

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
ar: يدعم القالب الخاص بك <strong>%s</strong>

en: Enable Portfolio Projects for this site.
ar: تمكين مشروعات Portfolio لهذا الموقع.

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
ar: تعرض صفحات Portfolio بحد أقصى %1$s من المشروعات

en: Portfolio Items
ar: عناصر Portfolio

en: Projects
ar: مشاريع

en: Project
ar: المشروع

en: All Projects
ar: كل المشروعات

en: Add New Project
ar: إضافة مشروع جديد

en: Edit Project
ar: تحرير المشروع

en: New Project
ar: مشروع جديد

en: View Project
ar: عرض المشروع

en: Search Projects
ar: بحث عن المشروعات

en: No Projects found
ar: لم يتم العثور على مشروعات

en: No Projects found in Trash
ar: لم يتم العثور على مشروعات في سلة المهملات

en: Project Types
ar: أنواع المشروعات

en: Project Type
ar: نوع المشروع

en: All Project Types
ar: كل أنواع المشروعات

en: Edit Project Type
ar: تحرير نوع المشروع

en: View Project Type
ar: عرض نوع المشروع

en: Update Project Type
ar: تحديث نوع المشروع

en: Add New Project Type
ar: إضافة نوع مشروع جديد

en: New Project Type Name
ar: اسم نوع المشروع الجديد

en: Parent Project Type
ar: نوع المشروع الأصل

en: Parent Project Type:
ar: نوع المشروع الأصل:

en: Search Project Types
ar: بحث عن أنواع المشروعات

en: Project Tags
ar: علامات المشروع

en: Project Tag
ar: علامة المشروع

en: All Project Tags
ar: كل علامات المشروع

en: Edit Project Tag
ar: تحرير علامة المشروع

en: View Project Tag
ar: عرض علامة المشروع

en: Update Project Tag
ar: تحديث علامة المشروع

en: Add New Project Tag
ar: إضافة علامة مشروع جديدة

en: New Project Tag Name
ar: اسم علامة المشروع الجديدة

en: Search Project Tags
ar: ابحث في المشاريع

en: Popular Project Tags
ar: علامات المشروع الشائعة

en: Separate tags with commas
ar: افصل بين الوسوم بفواصل

en: Add or remove tags
ar: إضافة أو إزالة وسوم

en: Choose from the most used tags
ar: اختر من الوسوم الأكثر استخداماً

en: No tags found.
ar: لا توجد وسوم.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
ar: تم تحديث المشروع. <a href="%s">عرض العنصر</a>

en: Project updated.
ar: تم تحديث المشروع.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Project restored to revision from %s
ar: تمت استعادة المشروع إلى الإصدار من %s

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
ar: تم نشر المشروع. <a href="%s">عرض المشروع</a>

en: Project saved.
ar: تم حفظ المشروع.

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ar: تم إرسال المشروع. <a target="_blank" href="%s">معاينة المشروع</a>

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
ar: تمت جدولة المشروع لـ: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة المشروع</a>

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
ar: تم تحديث مسودة عنصر المشروع. <a target="_blank" href="%s">معاينة المشروع</a>

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
ar: لا يحتوي أرشيف Portfolio على أي إدخالات. يمكنك البدء في إنشائها في لوحة التحكم.

en: Types
ar: أنواع

en: Tags
ar: وسوم

en: Testimonials
ar: الشهادات

en: Your theme supports Testimonials
ar: يدعم القالب الخاص بك الشهادات

en: Enable Testimonials for this site.
ar: تمكين الشهادات لهذا الموقع.

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
ar: تعرض صفحات الشهادة في معظم شهادات %1$s.

en: Customer Testimonials
ar: شهادات العملاء

en: Testimonial
ar: الشهادة

en: All Testimonials
ar: كل الشهادات

en: Add New Testimonial
ar: إضافة شهادة جديدة

en: Edit Testimonial
ar: تحرير الشهادة

en: New Testimonial
ar: شهادة جديدة

en: View Testimonial
ar: عرض الشهادة

en: Search Testimonials
ar: بحث عن الشهادات

en: No Testimonials found
ar: لم يتم العثور على شهادات

en: No Testimonials found in Trash
ar: لم يتم العثور على شهادات في سلة المهملات

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
ar: تم تحديث الشهادة. <a href="%s">عرض الشهادة</a>

en: Testimonial updated.
ar: تم تحديث الشهادة.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Testimonial restored to revision from %s
ar: تمت استعادة الشهادة إلى المراجعة من %s

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
ar: تم نشر الشهادة. <a href="%s">عرض الشهادة</a>

en: Testimonial saved.
ar: تم حفظ الشهادة.

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ar: تم إرسال الشهادة. <a target="_blank" href="%s">معاينة الشهادة</a>

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
ar: تمت جدولة الشهادة لـ: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">معاينة الشهادة</a>

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
ar: تم تحديث مسودة الشهادة. <a target="_blank" href="%s">معاينة الشهادة</a>

en: Enter the customer's name here
ar: أدخل اسم العميل هنا

en: Customer Name
ar: اسم العميل

en: Customize Testimonials Archive
ar: تخصيص أرشيف الشهادات

en: Proofreading
ar: التدقيق اللغوي

en: Automatically proofread content when:
ar: تدقيق المحتوى تلقائياً في الحالات التالية:

en: a post or page is first published
ar: في حين نشر موضوع أو صفحة أولاً

en: a post or page is updated
ar: في حين تم تحديث موضوع أو صفحة

en: English Options
ar: خيارات اللغة الإنكليزية

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
ar: تمكين التدقيق في القواعد النحوية التالية وقواعد النمط عند كتابة المواضيع والصفحات:

en: Bias Language
ar: التحيز باللغة

en: Clich&eacute;s
ar: الكليشيهات

en: Complex Phrases
ar: الجمل المعقدة

en: Diacritical Marks
ar: علامات التشكيل أو أحرف العلة

en: Double Negatives
ar: السلبيات المزدوجة

en: Hidden Verbs
ar: أفعال مخفية

en: Jargon
ar: اللهجة الغريبة

en: Passive Voice
ar: المبني للمجهول

en: Phrases to Avoid
ar: العبارات التي يجب تجنبها

en: Redundant Phrases
ar: عبارات مكررة

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
ar: <a href="%s">تعلم المزيد</a> حول هذه الخيارات.

en: Language
ar: اللغة

en: The proofreader supports English, French, German, Portuguese, and Spanish. Your user interface language (see above) is the default proofreading language.
ar: يدعم المدقق اللغوي الإنجليزية والفرنسية والألمانية والبرتغالية والإسبانية. لغة واجهة المستخدم الخاصة بك (انظر أعلاه) هي لغة التدقيق اللغوي الافتراضية.

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
ar: استخدم الكشف التلقائي للغة لتستخدم التدقيق اللغوي في المواضيع والصفحات

en: Ignored Phrases
ar: تجاهل العبارات

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
ar: تحديد الكلمات والعبارات لتجاهلها عند التدقيق اللغوي في مواضيعك وصفحاتك:

en: Add
ar: اضف

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
ar: تأكد بالضغط على "تحديث الملف الشخصي" في أسفل الشاشة لحفظ تغييراتك.

en: Spelling
ar: التدقيق الإملائي

en: Repeated Word
ar: كلمة مكررة

en: No suggestions
ar: لا اقتراحات

en: Explain...
ar: إشرح..

en: Ignore suggestion
ar: تجاهل اقتراح

en: Ignore always
ar: التجاهل دائماً

en: Ignore all
ar: تجاهل الكل

en: Edit Selection...
ar: تعديل التحديد...

en: proofread
ar: مصححة

en: edit text
ar: تعديل نص

en: Proofread Writing
ar: التدقيق الإملائي

en: No writing errors were found.
ar: لم يتم إيجاد أخطاء إملائية.

en: There was a problem communicating with the Proofreading service. Try again in one minute.
ar: هناك مشكلة في الاتصال مع خدمة التدقيق اللغوي. حاول مرة أخرى خلال دقيقة واحدة.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
ar: هناك خطأ في الاتصال مع خدمة التدقيق اللغوي.

en: Replace selection with:
ar: تبديل المحدد بـ:

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
ar: المدقق اللغوي لديه اقتراحات لهذا الموضوع. هل أنت متأكد بأنك تريد نشره؟?
    
    اضغط موافق لنشر موضوعك، أو إلغاء لعرض الاقتراحات وتحرير موضوعك.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
ar: المدقق اللغوي لديه اقتراحات لهذا الموضوع. هل أنت متأكد من أنك تريد تحديثه؟?
    
    اضغط موافق لتحديث موضوعك، أو إلغاء لعرض الاقتراحات وتحرير موضوعك.

en: Jetpack's Carousel has been disabled, because another plugin or your theme is overriding the [gallery] shortcode.
ar: تم تعطيل Jetpack's Carousel بسبب إلغاء إضافة أو قالب آخر لرمز المعرض [gallery].

en: Comment
ar: تعليق

en: Post Comment
ar: أضف تعليقاً

en: Write a Comment...
ar: اكتب تعليقاً...

en: Loading Comments...
ar: تحميل التعليقات...

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
ar: عرض بالحجم الكامل <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>

en: Please be sure to submit some text with your comment.
ar: يرجى التأكد من كتابة بعض النصوص داخل تعليقك.

en: Please provide an email address to comment.
ar: رجاء قم بتفعيل بريدك الالكتروني لوضع تعليقك.

en: Please provide your name to comment.
ar: رجاء قم بتفعيل أسمك لوضع تعليقك.

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
ar: عفواً، لكن هناك مشكلة بنشر تعليقك. يرجى المحاولة مرة أخرى لاحقاً.

en: Your comment was approved.
ar: تمت الموافقة على تعليقك.

en: Your comment is in moderation.
ar: تعليقك بحاجة لموافقة المدير.

en: Camera
ar: الكاميرا

en: Aperture
ar: فتحة العدسة

en: Shutter Speed
ar: سرعة الغالق

en: Focal Length
ar: البعد البؤري

en: Commenting as %s
ar: تعليقاً على %s

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
ar: يجب عليك <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">تسجيل الدخول</a> لكتابة تعليق.

en: %s (Required)
ar: %s (مطلوب)

en: Email
ar: البريد الإلكتروني

en: Website
ar: الموقع

en: Missing attachment ID.
ar: رقم المرفق مفقود.

en: Nonce verification failed.
ar: فشل التحقق من المناسبة الحالية.

en: Missing target blog ID.
ar: رقم المدونة الهدف مفقود.

en: Missing target post ID.
ar: رقم الموضوع الهدف مفقود.

en: No comment text was submitted.
ar: لم يتم تقديم أي نص لتعليق.

en: Comments on this post are closed.
ar: التعليقات مغلقة في هذا الموضوع.

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
ar: عفواً، لكن لا يمكننا تصديق طلبك.

en: Please provide your name.
ar: من فضلك أذكر اسمك.

en: Please provide an email address.
ar: من فضلك أذكر بريدك الإلكتروني.

en: Please provide a valid email address.
ar: من فضلك أذكر بريد إلكتروني صحيح.

en: Image Gallery Carousel
ar: صورة معرض صور Carousel

en: Enable carousel
ar: تفعيل Carousel

en: Background color
ar: لون الخلفية

en: Metadata
ar: بيانات التعريف

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
ar: إظهار بيانات تعريف الصورة (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) في Carousel عند توفرها.

en: Show map of photo location in carousel, when available.
ar: عرض الخريطة عن مكان الصورة في Carousel عند توفرها.

en: Black
ar: اسود

en: White
ar: أبيض

en: Display images in full-size carousel slideshow.
ar: إظهار الصور بالحجم الكامل في عرض الشرائح Carousel.

en: Leave a Reply
ar: اترك رد

en: Light
ar: خفيف

en: Dark
ar: غامق

en: Transparent
ar: شفاف

en: Comments
ar: تعليقات

en: Greeting Text
ar: نص التحية

en: Color Scheme
ar: نظام الألوان

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
ar: اضبط نموذج التعليقات مع نظام التحية ونظام الألوان الذكي.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
ar: بضع كلمات جذابة لتحفيز القراء على التعليق

en: Invalid request
ar: طلب خاطئ

en: Error: please fill the required fields (name, email).
ar: خطأ: الرجاء كتابة اسمك و بريد الإلكتروني.

en: Error: please enter a valid email address.
ar: خطأ: رجاءاً تأكد من البريد الإلكتروني.

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
ar: يجب عليك <a href="%s">تسجيل الدخول</a> لاضافة تعليق.

en: Leave a Reply to %s
ar: اترك رداً على %s

en: Cancel reply
ar: إلغاء الرد

en: Invalid security token.
ar: الرمز الأمني غير صالح.

en: Submitting Comment%s
ar: إرسال التعليق%s

en: Add Contact Form
ar: إضافة نموذج مراسلة

en: Delete Permanently
ar: حذف نهائي

en: Mark as Spam
ar: وضع علامة إزعاج

en: Empty Spam
ar: تفريغ التعليقات المزعجة

en: You are not allowed to manage this item.
ar: غير مصرح لك بإدارة هذا العنصر.

en: Feedback(s) marked as spam
ar: تم تعليم الرسائل كرسائل مزعجة

en: Messages
ar: الرسائل

en: From
ar: من

en: Message
ar: رسالة

en: Date
ar: التاريخ

en: Restore this item from the Trash
ar: أسترجع العنصر من سلة المهملات

en: Restore
ar: استعادة

en: Delete this item permanently
ar: حذف هذا العنصر نهائياً

en: Mark this message as spam
ar: تعليم هذه الرسالة كرسالة مزعجة

en: Trash
ar: حذف

en: Mark this message as NOT spam
ar: تعليم هذه الرسالة بأنها ليست مزعجة

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
ar: لايسمح لك بتحريك هذا العنصر خارج سلة المهملات.

en: Error in restoring from Trash.
ar: خطا باستعادة الملف من سلة المهملات.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
ar: لايسمح لك بتحريك هذا العنصر الى سلة المهملات.

en: Error in moving to Trash.
ar: خطأ في النقل إلى سلة المحذوفات.

en: Spam
ar: سخام

en: Check for Spam
ar: تحقق من الإعلانات المزعجة

en: Search Feedback
ar: بحث في الرسائل

en: No feedback found
ar: لم يتم إيجاد أية رسائل

en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
ar[0]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[1]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[2]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[3]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[4]: مزعج <span class="count">(%s)</span>
ar[5]: مزعج <span class="count">(%s)</span>

en: An error occurred. Please try again later.
ar: حدث خطأ. يرجى المحاولة مرة أخرى في وقت لاحق.

en: Message Sent
ar: تم إرسال الرسالة

en: Feedback discarded.
ar: تم تجاهل الملاحظات.

en: Export feedback as CSV
ar: تصدير الملاحظات بصيغة CSV

en: Select feedback to download
ar: اختر الملاحظات لتحميلها

en: All posts
ar: كل التدوينات

en: Download
ar: تحميل

en: Contact Form
ar: نموذج المراسلة

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
ar: القائمة الجانبية %1$s

en: Subject
ar: الموضوع

en: Error!
ar: خطأ!

en: go back
ar: الرجوع للخلف

en: Time:
ar: الوقت:

en: IP Address:
ar: عنوان الأيبي IP

en: Contact Form URL:
ar: رابط لنموذج المراسلة:

en: Sent by a verified %s user.
ar: أرسلت بواسطة مستخدم %s موثوق.

en: Sent by an unverified visitor to your site.
ar: أرسلت بواسطة زائر غير متأكد منه إلي موقعك

en: %s requires a valid email address
ar: %s يتطلب عنوان بريد إلكتروني صحيح

en: %s is required
ar: %s مطلوب

en: (required)
ar: **مطلوب

en: Yes
ar: نعم

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
ar: الاسم

[ctx: Label for HTML form "Email" field in contact form builder]
en: Email
ar: البريد الإلكتروني

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
ar: الموقع

[ctx: noun]
en: Comment
ar: التعليق

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
ar: حقل جديد

[ctx: Label for the set of options to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Options
ar: خيارات

[ctx: Label for an option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Option
ar: الخيار

[ctx: Default label for the first option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: First option
ar: الخيار الأول

[ctx: error message in contact form builder]
en: Oops, there was a problem generating your form.  You'll likely need to try again.
ar: عفواً، هناك مشكلة في توليد النموذج الخاص بك. ستحتاج على الأرجح لإعادة المحاولة.

en: Drag up or down
    to re-arrange
ar: سحب للأعلى أو للأسفل
    لإعادة الترتيب

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
ar: تحريك

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
ar: تحرير

en: Saved successfully
ar: تم الحفظ بنجاح

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
ar: (مطلوب)

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
ar: هل أنت متأكد بأنك تريد إنهاء محرر النموذج من دون أن تقوم بحفظه؟ سيتم فقدان أية تغييرات قد قمت بها.

en: Your new field was saved successfully
ar: تم حفظ الحقل الجديد بنجاح

en: Form builder
ar: صانع النماذج

en: Email notifications
ar: تنبيهات البريد الإلكتروني

en: How does this work?
ar: كيف يعمل هذا؟

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
ar: عن طريق إضافة نموذج الاتصال، سيكون القراء قادرون على مراسلتك. يتم مسح المراسلات تلقائياً من الرسائل المزعجة، وسوف يتم إرسال الرسائل المشروعة لك عبر البريد الإلكتروني.

en: Can I add more fields?
ar: هل يمكنني إضافة المزيد من الحقول؟

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
ar: بالتأكيد يمكنك ذلك. %1$s لإضافة مربع نص جديد، ومحتويات صندوق الكتابة والاختيارات، ومربع الاختيار، أو حقل القائمة المنسدلة.

en: Click here
ar: اضغط هنا

en: Can I view my feedback within WordPress?
ar: هل يمكنني عرض المراسلات داخل موقعي؟

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
ar: نعم، يمكنك قراءة ملاحظاتك في أي وقت بالنقر على رابط "%1$s" في قائمة المدير.

en: Do I need to fill this out?
ar: هل يجب أن أقوم بتعبئة هذا النموذج؟

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
ar: كلا. ومع ذلك، إذا كنت ترغب في تعديل أين يتم إرسال الرسائل، أو سطر الموضوع فبإمكانك ذلك. إذا لم يتم إجراء أية تغييرات هنا، سيتم إرسال الرسائل إلى المؤلف على الصفحة أو الموضوع وسيكون اسم الموضوع على هذه الصفحة أو الموضوع.

en: Can I send a notification to more than one person?
ar: هل أستطيع إرسال تنبيه إلى أكثر من شخص؟

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
ar: نعم. يمكنك إدخال عدة عناوين بريد إلكتروني في حقل "عنوان البريد الإلكتروني" والفصل بينها بفاصلات. سيتم حينئذٍ إرسال بريد إلكتروني للتنبيه إلى كل عنوان بريد إلكتروني.

en: Edit this new field
ar: تحرير هذا الحقل الجديد

en: Label
ar: العلامة

en: New field
ar: حقل جديد

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Checkbox
ar: مربع اختيار

en: Drop down
ar: قائمة منسدلة

en: Radio
ar: زر اختيار

en: Text
ar: نص

en: Textarea
ar: مربع نص

en: Options
ar: إعدادات

en: First option
ar: الخيار الأول

en: Add another option
ar: إضافة خيار آخر

en: Required?
ar: مطلوب؟

en: Save this field
ar: حفظ هذا الحقل

en: Here&#8217;s what your form will look like
ar: هذا هو شكل النموذج النهائي

en: Add a new field
ar: إضافة حقل جديد

en: Add this form to my post
ar: أضف هذا النموذج لموضوعي

en: Email settings
ar: إعدادات البريد الإلكتروني

en: Enter your email address
ar: أكتب بريدك الإلكتروني

en: Post by %s.
ar: تدوينات بواسطة %s.

en: Twitter Site Tag
ar: علامة موقع Twitter

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
ar: اسم مستخدم Twitter لمالك نطاق الموقع هذا.

note: translators: %s is a URL
en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the JETPACK_DEV_DEBUG constant being defined in wp-config.php or elsewhere.
ar: في <a href="%s" target="_blank">وضع التطوير</a>، من خلال ثابت JETPACK_DEV_DEBUG الذي يتم تعريفه في wp-config.php أو في مكان آخر.

note: translators: %s is a URL
en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via site URL lacking a dot (e.g. http://localhost).
ar: في <a href="%s" target="_blank">وضع التطوير</a>، من خلال عنوان URL للموقع الذي يفتقد إلى نقطة (على سبيل المثال http://localhost).

note: translators: %s is a URL
en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the jetpack_development_mode filter.
ar: في <a href="%s" target="_blank">وضع التطوير</a>، من خلال عامل تصفية jetpack_development_mode.

note: translators: %s is a URL
en: You are currently running a development version of Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Submit your feedback</a>
ar: أنت حاليًا بصدد تشغيل نسخة مطوَّرة من Jetpack. <a href="%s" target="_blank">إرسال تعليقاتك</a>

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
ar: إن إضافة Jetpackتتطلب ووردبريس الإصدار %sأو الأحدث.

en: First param must be string or empty
ar: يجب أن تكون المعلمة الأولى سلسلة أو فارغة

en: Second param must be numeric or empty
ar: يجب أن تكون المعلمة الثانية رقمية أو فارغة

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
ar: Jetpack يتضمن آخر إصدار قديم من إضافة &#8220;%1$s&#8221;.

en: Home
ar: الرئيسية

note: #-#-#-#-#  tmp-jetpack.pot (Jetpack by WordPress.com 3.9.6)  #-#-#-#-# Plugin Name of the plugin/theme
en: Jetpack by WordPress.com
ar: خدمة Jetpack من WordPress.com

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
ar: يقوم Jetpack بشحن موقعك بالقوة الرائعة من الخدمات السحابية من موقع WordPress.com

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
ar: في هذه الصفحة، تستطيع عرض الإضافات ضمن Jetpack، تعلم المزيد حولها وقم بتفعيلها أو تعطيلها عند الحاجة.

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
ar: يمكنك تفعيل أو تعطيل إضافات Jetpack بشكل فردي لتناسب احتياجاتك.

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
ar: لكل وحدة نمطية رابط "تنشيط" أو "إلغاء التنشيط" حتى تتمكن من التبديل بينهما.

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
ar: باستخدام مربعات الخيار الموجودة بجوار كل وحدة نمطية، يمكنك تحديد عدة وحدات نمطية للتبديل عبر قائمة الإجراءات المجمعة أعلى القائمة.

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
ar: باستخدام الأدوات الموجودة على اليمين، يمكنك البحث عن وحدات نمطية معينة أو التصفية حسب فئات الوحدات النمطية أو النشطة منها أو تغيير ترتيب الفرز.

en: For more information:
ar: للمزيد من المعلومات:

en: Jetpack FAQ
ar: الأسئلة الشائعة عن Jetpack

en: Jetpack Support
ar: الدعم الفني لخدمة Jetpack

en: Dismiss this notice and deactivate Jetpack.
ar: أصرف النظر عن هذه الملاحظة وقم بتعطيل Jetpack.

en: Your Jetpack is almost ready!
ar: أداة Jetpack الخاصة بك جاهزة مسبقًا!

en: Connect now to enable features like Stats, Likes, and Social Sharing.
ar: اتصل الآن لتمكين ميزات مثل الإحصاءات والإعجابات والمشاركة عبر وسائل التواصل الاجتماعي.

en: Connect to WordPress.com
ar: الاتصال بموقع WordPress.com

en: Jetpack is installed!
ar: تم تثبيب Jetpack!

en: It's ready to bring awesome, WordPress.com cloud-powered features to your site.
ar: جاهز للانطلاق نحو ميزات مذهلة تعمل بسحابة WordPress.com على موقعك.

en: Dismiss this notice for now.
ar: ارفض هذه الملاحظة الآن.

en: New in Jetpack: Centralized Site Management
ar: الجديد في Jetpack: إدارة الموقع المركزية

en: Manage multiple sites from one dashboard at wordpress.com/sites. Enabling allows all existing, connected Administrators to modify your site from WordPress.com. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
ar: إدارة عدة مواقع من لوحة معلومات واحدة في wordpress.com/sites. يسمح تمكين هذه الخاصية لجميع المستخدمين المتصلين الموجودين بتعديل موقعك من وردبرس دوت كوم. <a href="%s" target="_blank">اعرف المزيد</a>.

en: Activate now
ar: فعّل الآن

en: <p><a href="%1$s" title="Opt in to WordPress.com Site Management" >Activate Site Management</a> to manage multiple sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%2$s" target="_blank">Learn more</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Activate Now</a>
ar: <p><a href="%1$s" title="اشترك في إدارة موقع وردبرس دوت كوم" >فعّل إدارة الموقع</a> لإدارة المكونات الإضافية والمواقع المتعددة من لوحة التحكم المركزية الخاصة بك في wordpress.com/plugins. <a href="%2$s" target="_blank">اعرف المزيد</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">فعّل الآن</a>

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
ar: <strong>تم تفعيل Jetpack!</strong> كل موقع على شبكتك يجب أن يكون مرتبط بشكل منفرد بواسطة المدير العام على ذلك الموقع.

en: Jetpack now includes Comments, which enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site. To activate Comments, <a href="%s">%s</a>.
ar: الآن تتضمن Jetpack التعليقات، التي تمكن زائريك من استخدام وردبرس.كوم أو Twitter أو Facebook عند التعليق في موقعك. لتنشيط التعليقات، <a href="%s">%s</a>.

en: click here
ar: اضغط هنا

en: You have successfully disconnected Jetpack.
ar: قمت بقطع اتصال Jetpack بنجاح.

en: Would you tell us why? Just <a href="%1$s" target="%2$s">answering two simple questions</a> would help us improve Jetpack.
ar: هل تريد أن تُخبرنا السبب؟ ستساعدنا <a href="%1$s" target="%2$s">الإجابة عن سؤالين بسيطين فقط</a> على تحسين Jetpack.

en: Cheatin&#8217; uh?
ar: عفواً ، لا تملك الصلاحية الكافية.

en: You need to authorize the Jetpack connection between your site and WordPress.com to enable the awesome features.
ar: تحتاج مصادقة اتصال Jetpack بين موقعك وموقع WordPress.com لتفعيل الميزات المذهلة.

en: Don&#8217;t cross the streams!  You need to stay logged in to your WordPress blog while you authorize Jetpack.
ar: لا تعبر التيارات! تحتاج أن تبقى مسجل الدخول في موقعك أثناء مصادقة إضافة Jetpack.

en: Return to sender.  Whoops! It looks like you got the wrong Jetpack in the mail; deactivate then reactivate the Jetpack plugin to get a new one.
ar: الرجوع إلى المرسل. انتبه! يبدو أنك حصلت على Jetpack خاطئ في بريدك، يرجى تعطيل وإعادة تفعيل الإضافة من جديد للحصول على واحدة جديدة.

en: Wrong size.  Hm&#8230; it seems your Jetpack doesn&#8217;t quite fit.  Have you lost weight? Click &#8220;Connect to WordPress.com&#8221; again to get your Jetpack adjusted.
ar: خطأ بالحجم. يبدو بأن Jetpack غير متناسبة تماماً.  هل فقدت الوزن؟ اضغط &#8220;الاتصال بـ WordPress.com&#8221; مرة أخرى ليتم تعديل Jetpack.

en: Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: %s
ar: يجب أن يكون موقعك متاح للعموم لاستخدام Jetpack: %s

en: %s could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
ar: لا يمكن تنشيط %s لأنها تسبب <strong>خطأ فادح</strong>. ربما هناك تعارض مع إضافة أخرى قد قمت بتثبيتها؟

en: Do you still have the %s plugin installed?
ar: هل ما زالت إضافة %s مثبتة لديك؟

en: Module could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
ar: لا يمكن تفعيل الوحدة لأنها تسبب <strong>خطأ فادح</strong>. ربما هناك تعارض مع إضافة أخرى قد قمت بتثبيتها؟

en: %s was not activated.
ar: لم يتم تنشيط %s.

en: %s was not deactivated.
ar: لم يتم تفعيل %s.

en: This module can only be altered by %s, the user who initiated the Jetpack connection on this site.
ar: لا يمكن تعديل هذه الوحدة إلا من قبل %s، وهو المستخدم الذي أنشأ اتصال Jetpack على هذا الموقع.

en: Only the user who initiated the Jetpack connection on this site can toggle %s, but that user no longer exists. This should not happen.
ar: لا يمكن تفعيل أو إلغاء تفعيل %s إلا من قبل المستخدم الذي أنشأ اتصال Jetpack على هذا الموقع، لكن هذا المستخدم لم يعد موجوداً. ليس من المفترض أن يحدث هذا.

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong> Connecting this site with WordPress.com is not possible. This usually means your site is not publicly accessible (localhost).
ar: <strong>يوجد خلل بإضافة Jetpack.</strong> ربط هذا الموقع مع WordPress.com غير ممكن. هذا يعني بأن موقعك غير متاح للزوار (سيرفر محلي).

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
ar: يوجد مشاكل حالياً مع WordPress.com وغير قادر على الربط مع Jetpack. يرجى المحاولة مرة أخرى في وقت لاحق.

en: Jetpack could not contact WordPress.com: %s.  This usually means something is incorrectly configured on your web host.
ar: لم يتمكن Jetpack بالاتصال بموقع WordPress.com: %s.  وهذا يعني بأن هناك إعدادات خاطئة باستضافة موقعك على الخادم.

en: Try connecting again.
ar: حاول الاتصال مرة أخرى.

en: Welcome to <strong>Jetpack %s</strong>!
ar: مرحباً بك في <strong>Jetpack الإصدار: %s</strong>!

en: The following new modules have been activated: %l.
ar: لقد تم تفعيل الإضافات الجديدة التالية: %l.

en: The following modules have been updated: %l.
ar: تم تحديث الإضافات التالية: %l.

en: You are all set! Your site can now be managed from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.
ar: أنت مستعدٌ الآن! يمكن إدارة موقعك الآن من <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.

en: Manage has been activated for you!
ar: تم تفعيل الإدارة لك!

en: <strong>%s Activated!</strong> You can deactivate at any time by clicking the Deactivate link next to each module.
ar: <strong>تم تنشيط %s!</strong> يمكنك إلغاء التنشيط في أي وقت بالنقر فوق رابط "إلغاء التنشيط" الموجود بجوار كل وحدة نمطية.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate it again at any time using the activate link next to each module. | <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate them again at any time using the activate links next to each module.
ar[0]: <strong>تم إلغاء تنشيط %l!</strong> يمكنك تنشيطه مرة أخرى في أي وقت باستخدام روابط التنشيط الموجودة بجوار كل وحدة.
ar[1]: <strong>تم إلغاء تنشيط %l!</strong> يمكنك تنشيطها مرة أخرى في أي وقت باستخدام روابط التنشيط الموجودة بجوار كل وحدة.
ar[2]: <strong>تم إلغاء تنشيط %l!</strong> يمكنك تنشيطها مرة أخرى في أي وقت باستخدام روابط التنشيط الموجودة بجوار كل وحدة.
ar[3]: <strong>تم إلغاء تنشيط %l!</strong> يمكنك تنشيطها مرة أخرى في أي وقت باستخدام روابط التنشيط الموجودة بجوار كل وحدة.
ar[4]: <strong>تم إلغاء تنشيط %l!</strong> يمكنك تنشيطها مرة أخرى في أي وقت باستخدام روابط التنشيط الموجودة بجوار كل وحدة.
ar[5]: <strong>تم إلغاء تنشيط %l!</strong> يمكنك تنشيطها مرة أخرى في أي وقت باستخدام روابط التنشيط الموجودة بجوار كل وحدة.

en: <strong>Your Jetpack is already connected.</strong>
ar: <strong>إضافة Jetpack متصلة بالفعل</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go, Jetpack is now active.</strong>
ar: <strong>أنت مستعد للانطلاق الآن، Jetpack نشط الآن.</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go.</strong>
ar: <strong>أنت جاهز لاستخدام Jetpack</strong>

en: <strong>You have unlinked your account (%s) from WordPress.com.</strong>
ar: <strong>لم تقم بربط حسابك (%s) من موقع WordPress.com.</strong>

en: You have successfully set yourself as Jetpack’s primary user.
ar: لقد قمت بتعيين نفسك كمستخدم رئيسي لـ Jetpack.

[ctx: %s is a username]
en: You have successfully set %s as Jetpack’s primary user.
ar: لقد قمت بتعيين %s كمستخدم رئيسي بـ Jetpack بنجاح.

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
ar[0]: يحتوي Jetpack على أحدث نسخة من أقدم إضافة %l.
ar[1]: يحتوي Jetpack على أحدث نسخة من أقدم إضافة %l.
ar[2]: يحتوي Jetpack على أحدث نسخة من أقدم إضافة %l.
ar[3]: يحتوي Jetpack على أحدث نسخة من أقدم إضافة %l.
ar[4]: يحتوي Jetpack على أحدث نسخة من أقدم إضافة %l.
ar[5]: يحتوي Jetpack على أحدث نسخة من أقدم إضافة %l.

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
ar[0]: تم تعطيل الإصدار القديم ويمكن حذفه من موقعك.
ar[1]: تم تعطيل الإصدار القديم ويمكن حذفه من موقعك.
ar[2]: تم تعطيل الإصداران القديمان ويمكن حذفهما من موقعك.
ar[3]: تم تعطيل الإصدار القديم ويمكن حذفه من موقعك.
ar[4]: تم تعطيل الإصدار القديم ويمكن حذفه من موقعك.
ar[5]: تم تعطيل الإصدار القديم ويمكن حذفه من موقعك.

en: Is this site private?
ar: هل هذا الموقع خاص؟

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Like your site's RSS feeds, %l allows access to your posts and other content to third parties. | Like your site's RSS feeds, %l allow access to your posts and other content to third parties.
ar[0]: هل أحببت خلاصات RSS لموقعك، تسمح إضافة %l بالوصول إلى مواضيعك ومحتويات أخرى لجهات أخرى.
ar[1]: هل أحببت خلاصات RSS لموقعك، تسمح إضافة %l بالوصول إلى مواضيعك ومحتويات أخرى لجهات أخرى.
ar[2]: هل أحببت خلاصات RSS لموقعك، تسمح إضافة %l بالوصول إلى مواضيعك ومحتويات أخرى لجهات أخرى.
ar[3]: هل أحببت خلاصات RSS لموقعك، تسمح إضافة %l بالوصول إلى مواضيعك ومحتويات أخرى لجهات أخرى.
ar[4]: هل أحببت خلاصات RSS لموقعك، تسمح إضافة %l بالوصول إلى مواضيعك ومحتويات أخرى لجهات أخرى.
ar[5]: هل أحببت خلاصات RSS لموقعك، تسمح إضافة %l بالوصول إلى مواضيعك ومحتويات أخرى لجهات أخرى.

[ctx: %1$s = deactivation URL, %2$s = "Deactivate {list of Jetpack module/feature names}]
en: If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating this feature</a>. | If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating these features</a>.
ar[0]: إذا كان موقعك غير متاح للعامة، يرجى <a href="%1$s" title="%2$s">تعطيل هذه الميزة</a>.
ar[1]: إذا كان موقعك غير متاح للعامة، يرجى <a href="%1$s" title="%2$s">تعطيل هذه الميزة</a>.
ar[2]: إذا كان موقعك غير متاح للعامة، يرجى <a href="%1$s" title="%2$s">تعطيل هذه الميزات</a>.
ar[3]: إذا كان موقعك غير متاح للعامة، يرجى <a href="%1$s" title="%2$s">تعطيل هذه الميزات</a>.
ar[4]: إذا كان موقعك غير متاح للعامة، يرجى <a href="%1$s" title="%2$s">تعطيل هذه الميزات</a>.
ar[5]: إذا كان موقعك غير متاح للعامة، يرجى <a href="%1$s" title="%2$s">تعطيل هذه الميزات</a>.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
ar: تعطيل %l

en: Configure %s
ar: تهيئة %s

en: Activate Site Management and JSON API
ar: فعّل إدارة الموقع ومفتاح واجهة برمجة تطبيقات الجافا سكريبت.

en: Manage your multiple Jetpack sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
ar: إدارة عدة مواقع Jetpack من لوحة معلومات مركزية في wordpress.com/sites. <a href="%s" target="_blank">اعرف المزيد</a>.

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a> or <a href="%s" >return to previous page</a>.
ar: <a class="button-primary" href="%s">فعّل الآن</a> أو <a href="%s" >عد للصفحة السابقة</a>.

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a>
ar: <a class="button-primary" href="%s">فعّل الآن</a>

en: Something is being cranky!
ar: هناك خطأ ما!

en: Your site is configured to only permit SSL connections to Jetpack, but SSL connections don't seem to be functional!
ar: إن موقعك مضبوط على السماح باتصالات SSL فقط مع Jetpack، لكن يبدو أن اتصالات SSL لا تعمل!

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
ar: خطأ بالخصائص: معرف Jetpack فارغ. لا تنشر رسالة الخطأ %s على الملأ!

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
ar: خطأ بالخصائص: معرف Jetpack ليس قيم فردية. لا تنشر رسالة الخطأ %s على الملأ!

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
ar: خطأ بالخصائص: معرف Jetpack يبدأ بالأرقام. لا تنشر رسالة الخطأ %s على الملأ!

en: The WP.com user ID of the connected user
ar: معرف مستخدم WP.com للمستخدم المتصل

en: The WP.com username of the connected user
ar: اسم مستخدم WP.com للمستخدم المتصل

en: The WP.com user email of the connected user
ar: البريد الإلكتروني لمستخدم WP.com للمستخدم المتصل

en: The number of sites of the connected WP.com user
ar: عدد مواقع مستخدم WP.com المتصل

en: Jetpack Plugin Version
ar: إصدار إضافة Jetpack

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
ar: معرف عميل المدونة WP.com من هذا الموقع

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
ar: يجب عمل اتصال Jetpack مع حساب WordPress.com حتى تستخدم هذه الميزة.

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
ar: قد يكون شخص ما يحاول خداعك لمنحهم إمكانية الوصول إلى موقعك. أو من الممكن واجهك خطأ :). في كلتا الحالتين، يرجى إغلاق هذه النافذة.

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
ar: انتهت عملية المصادقة. يرجى الرجوع والمحاولة مرة أخرى.

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
ar: %s يريد الوصول إلى بيانات مواقعك. قم بتسجيل الدخول لتسمح بالوصول.

en: Something's not quite right with your Jetpack connection! Let's fix that.
ar: هناك خطب ما في اتصال Jetpack لديك! دعنا نصلح هذا.

note: translators: %s is a URL
en: Our records show that this site does not have a valid connection to WordPress.com. Please reset your connection to fix this. <a href="%s" target="_blank">What caused this?</a>
ar: توضح سجلاتنا أن هذا الموقع ليس له اتصال صالح بموقع وردبرس.كوم. يُرجى إعادة تعيين اتصالك لإصلاح هذه المشكلة. <a href="%s" target="_blank">ما السبب في هذا؟</a>

en: Reset the connection
ar: إعادة تعيين الاتصال

en: Deactivate Jetpack
ar: إلغاء تنشيط Jetpack

en: It looks like you may have changed your domain. Is <strong>%1$s</strong> still your site's domain, or have you updated it to <strong> %2$s </strong>?
ar: يبدو أنك قد قمت بتغيير النطاق الخاص بك. هل لا يزال <strong>%1$s</strong> هو نطاق موقعك، أو أنك قمت بتحديثه إلى <strong> %2$s </strong>؟

note: translators: %1$s, %2$s and %3$s are URLs
en: Are <strong> %2$s </strong> and <strong> %1$s </strong> two completely separate websites? If so we should create a new connection, which will reset your followers and linked services. <a href="%3$s"><em>What does this mean?</em></a>
ar: هل <strong> %2$s </strong> و<strong> %1$s </strong> موقعا ويب منفصلان تمامًا؟ إذا كان الأمر كذلك، يجب أن ننشئ اتصالاً جديدًا سيعيد تعيين متابعيك والخدمات المرتبطة. <a href="%3$s"><em>ماذا يعني هذا؟</em></a>

en: This is a development environment
ar: هذه بيئة تطوير

en: Submit a support ticket
ar: إرسال بطاقة دعم

en: Thanks for taking the time to sort things out. We&#039;ve updated our records accordingly!
ar: شكرًا لقضاء الوقت في تصنيف الأشياء. لقد قمنا بتحديث سجلاتنا وفقًا لذلك!

en: Please Connect Jetpack
ar: يرجى توصيل Jetpack

[ctx: {#} Blocked malicious login attempts -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked malicious login attempts
ar: حظر محاولات تسجيل الدخول الضارة

en: Protect helps to keep you secure from brute-force login attacks.
ar: يساعدك Protect في الحفاظ على الأمان من هجمات تسجيل الدخول الشرسة.

en: Activate Protect
ar: تفعيل الحماية

en: Protect is inactive.
ar: أداة Protect غير نشطة.

[ctx: {#} Spam comments blocked by Akismet -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Spam comments blocked by Akismet.
ar: تم حظر التعليقات المزعجة بواسطة Akismet.

en: Activate Akismet
ar: فعِّل أكيسميت

en: Akismet can help to keep your blog safe from spam!
ar: يمكن أن يساعدك أكيسميت في إصلاح أخطاء مدونتك بحيث لا تُصاب بالبريد المزعج!

en: Unlink your account from WordPress.com
ar: إلغاء ربط حسابك من وردبرس.كوم

en: Connecting Jetpack will show you <strong>stats</strong> about your traffic, <strong>protect</strong> you from brute force attacks, <strong>speed up</strong> your images and photos, and enable other <strong>traffic and security</strong> features.
ar: سيؤدي توصيل Jetpack إلى عرض <strong>إحصاءات</strong> حول المرور الخاص بك و<strong>حمايتك</strong> من هجمات القوة الغاشمة و<strong>تسريع</strong> الصور والصور الفوتوغرافية وتمكين ميزات <strong>المرور والأمان</strong> الأخرى.

en: Connect Jetpack
ar: توصيل وظيفة Jetpack

en: Thumbnail Grid
ar: شبكة صور مصغرة

en: Type
ar: النوع

en: (no title)
ar: (لا عنوان)

en: Autosave encountered an unexpected error
ar: واجه الحفظ التلقائي خطأ غير متوقع

en: An active access token must be used to retrieve post counts.
ar: يجب استخدام مقطع وصول نشط لاستعادة أعداد المقالات.

en: Unknown post type requested.
ar: تم طلب نوع مقالة خاطئ.

en: This post is password protected.
ar: هذه التدوينة محمية بكلمة سر.

en: Comment cache problem?
ar: مشكلة في ذاكرة التخزين المؤقت بالتعليق؟

note: translators: 1: Site title 2: Site URL 3: Role name 4: URL to accept invitation
en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
ar: مرحباً,
    
    لقد تمت دعوتك للإنضمام إلى '%1$s' في
    %2$s كـ %3$s.
    
    يرجى النقر على الرابط التالي لتأكيد الدعوة:
    %4$s

en: [%s] Joining confirmation
ar: [%s] تأكيد الإشتراك

en: Artist
ar: فنّان

en: Album
ar: ألبوم

en: You are required to specify a capability to check.
ar: يجب عليك تحديد سعة للتحقق منها.

en: You must specify a valid action
ar: يجب تحديد إجراء صالح

en: Full management mode is off for this site.
ar: تم إيقاف تشغيل وضع الإدارة الكاملة لهذا الموقع.

en: This user is not authorized to %s on this blog.
ar: غير مخول لهذا المستخدم بإجراء %s على هذه المدونة.

en: You are required to specify a module.
ar: يجب عليك اختيار وحدة نمطية.

en: Module not found: `%s`.
ar: لم يتم العثور على الوحدة النمطية: `%s`.

en: The Jetpack Module is already activated.
ar: وحدة Jetpack النمطية مفعّلة مسبقًا.

en: There was an error while activating the module.
ar: حدث خطأ أثناء تفعيل الوحدة النمطية.

en: The Jetpack Module is already deactivated.
ar: وحدة Jetpack النمطية غير نشطة بالفعل.

en: There was an error while deactivating the module.
ar: حدث خطأ أثناء تعطيل الوحدة النمطية.

en: You are required to specify a plugin.
ar: يجب تحديد مكون إضافي.

en: No plugins found.
ar: لم يتم إيجاد أية إضافات.

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
ar: غير مخول للمستخدم بإدارة المكونات الإضافية على مستوى الشبكة.

en: You are required to specify a plugin to activate.
ar: يتعين عليك تحديد مكون إضافي لتنشيطه.

en: There was an error installing your plugin
ar: حدث خطأ أثناء تثبيت المكون الإضافي الخاص بك.

en: An unknown error occurred during installation
ar: حدث خطأ غير معروف أثناء التثبيت

en: The plugin is already installed
ar: تم تثبيت المكون الإضافي مسبقًا

en: The Plugin is already active.
ar: المكون الإضافي نشط بالفعل.

en: Plugin can only be Network Activated
ar: يمكن ثتبيت المكون الإضافي عبر الشبكة فقط

en: Plugin activated.
ar: تم تفعيل الإضافة.

en: The Plugin is already deactivated.
ar: المكون الإضافي غير نشط بالفعل.

en: There was an error deactivating your plugin
ar: حدث خطأ أثناء تعطيل المكون الإضافي الخاص بك

en: Plugin deactivated.
ar: تم إيقاف الإضافة.

en: No update needed
ar: لا حاجة للتحديث

en: There was an error updating your plugin
ar: حدث خطأ أثناء تحديث المكون الإضافي الخاص بك

en: You are required to specify a theme to switch to.
ar: يتعين عليك تحديد قالب للانتقال إليه.

en: Theme is empty.
ar: القالب فارغ.

en: The specified theme was not found.
ar: القالب المحدد غير موجود.

en: You are not allowed to switch to this theme
ar: غير مسموح لك بالانتقال إلى هذا القالب

en: You are required to specify a theme to update.
ar: يجب عليك تحديد قالب لتحديثه.

en: Offset must be greater than or equal to 0.
ar: يجب أن تكون الإزاحة أكبر من أو تساوي 0.

en: Limit must be greater than or equal to 0.
ar: يجب أن يكون الحد أكبر من أو يساوي 0.

en: There was an error installing your theme
ar: حدث خطأ أثناء تثبيت القالب الخاص بك

en: No themes found.
ar: لم يتّم إيجاد قوالب.

en: The theme is already installed
ar: تم تثبيت القالب مسبقًا

en: There was an error updating your theme
ar: حدث خطأ أثناء تحديث القالب الخاص بك

en: There was an error while getting the update data for this site.
ar: حدث خطأ أثناء إحضار بيانات التحديث لهذا الموقع.

en: An %s Airline
ar: خطوط %s الجوية

en: Terms
ar: الشروط

en: Privacy
ar: الخصوصية

en: Test your site&#8217;s compatibility with Jetpack.
ar: اختبار مدى توافق موقعك مع Jetpack.

en: Debug
ar: تصحيح الأخطاء

en: Contact the Jetpack Happiness Squad.
ar: اتصل بفريق Jetpack السعيد.

en: Support
ar: الدعم الفني

en: Take a survey.  Tell us how we&#8217;re doing.
ar: شارك في الاستبيان.  وأخبرنا عن مستوى أدائنا.

en: Give Us Feedback
ar: قدم ملاحظاتك لنا

en: Disconnect Jetpack
ar: قطع الاتصال بـ Jetpack

en: Learn More
ar: تعلم المزيد

en: Config
ar: تكوين

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Feedback
ar: الرسائل

en: My Jetpack
ar: Jetpack الخاص بي

en: One New Jetpack Module | %s New Jetpack Modules
ar[0]: %s إضافة Jetpack جديدة
ar[1]: إضافة Jetpack جديدة
ar[2]: %s إضافات Jetpack جديدة
ar[3]: %s إضافات Jetpack جديدة
ar[4]: %s إضافات Jetpack جديدة
ar[5]: %s إضافات Jetpack جديدة

en: <strong>%s Activated!</strong> You can change the setting of it here.
ar: <strong>%s تم التفعيل!</strong> يمكنك تغيير الإعدادات الخاصة بها من هنا.

en: <strong>Module settings were saved.</strong>
ar: <strong>تم حفظ إعدادات الإضافة.</strong>

en: Error, bad module.
ar: خطأ، الوحدة النمطية غير صحيحة.

en: This will deactivate all Jetpack modules.
    Are you sure you want to disconnect?
ar: سيؤدي هذا إلى إلغاء تنشيط جميع وحدات Jetpack النمطية.
    هل تريد بالتأكيد فصل الاتصال؟

en: This will prevent user-specific modules such as Publicize, Notifications and Post By Email from working.
    Are you sure you want to unlink?
ar: سيحول هذا دون عمل بعض الوحدات النمطية مثل الإشهار والتنبيهات والإرسال عبر البريد الإلكتروني.
    هل تريد بالتأكيد إلغاء الربط؟

en: This will deactivate Jetpack.
    Are you sure you want to deactivate Jetpack?
ar: سيؤدي هذا إلى إلغاء تنشيط Jetpack.
    هل تريد بالتأكيد إلغاء تنشيط Jetpack؟

en: View all Jetpack features
ar: عرض كل مميزات Jetpack

en: Sorry, no modules were found for the search term "%s"
ar: عذراً، لا توجد موديلات لمصطلح البحث "%s"

en: Failed permissions, please try again.
ar: فشلت الأذونات، يُرجى المحاولة مرة أخرى.

en: You must link another admin account before switching primary account holders.
ar: يجب ربط حساب مسؤول آخر قبل تبديل أصحاب الحسابات الرئيسية.

en: Jetpack Settings
ar: إعدادات Jetpack

en: Search
ar: بحث

en: View:
ar: عرض:

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: مفعل

en: Inactive
ar: غير مفعل

en: Sort by:
ar: ترتيب حسب:

en: Alphabetical
ar: أبجدي

en: Newest
ar: الأحدث

en: Popular
ar: شائع

en: Show:
ar: عرض:

en: Configure
ar: أعداد

en: Jetpack Debugging Center
ar: مركز تصحيح الأخطاء

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
ar: إن Jetpack غير متصلة حالياً بـ WordPress.com

en: %s is not a valid command.
ar: ليس %s أمراً صالحاً.

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
ar: إن Jetpack متصلة حالياً بـ WordPress.com

en: The Jetpack Version is %s
ar: إصدار Jetpack هو  %s

en: The WordPress.com blog_id is %d
ar: إن قيمة blog_id في WordPress.com هي %d

en: Additional data:
ar: البيانات الإضافية:

[ctx: "wp jetpack status full" is a command - do not translate]
en: View full status with 'wp jetpack status full'
ar: عرض الحالة الكاملة "حالة wp jetpack كاملة"

en: You cannot disconnect, without having first connected.
ar: لا تستطيع قطع الاتصال قبل الاتصال أولاً.

en: Please specify a valid user.
ar: رجاءً حدد مستخدماً صالحاً.

en: Please specify a user by either ID, username, or email.
ar: يرجى تحديد مستخدم حسب المعرف أو اسم المستخدم أو البريد الإلكتروني.

en: Jetpack has been successfully disconnected.
ar: اتصلت Jetpack بنجاح.

en: %s has been successfully disconnected.
ar: قُطع اتصال %s بنجاح.

en: %s could not be disconnected.  Are you sure they're connected currently?
ar: لم يقطع اتصال %s. هل أنت متأكد من أنهم متصلون حالياً؟

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
ar: رجاءً حدد فيما إذا كنت تريد قطع اتصال مدونة أو مستخدم.

en: Resetting Jetpack Options...
ar: جارٍ إعادة تعيين خيارات Jetpack...

en: %s option reset
ar: تمت إعادة تعيين خيار %s

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
ar: جارٍ إعادة تعيين خيارات jetpack المخزنة في wp_options...

en: Resetting default modules...
ar: جارٍ إعادة تعيين الوحدات النمطية الافتراضية...

en: Modules reset to default.
ar: تمت إعادة تعيين الوحدات النمطية إلى القيمة الافتراضية.

en: jumpstart option reset
ar: تمت إعادة تعيين خيار البدء السريع

en: Please specify if you would like to reset your options, or modules
ar: يرجى تحديد هل ترغب في إعادة تعيين الخيارات أو الوحدات النمطية

en: %s is not a valid module.
ar: ليست %s وحدة صالحة.

[ctx: %s is a website]
en: Please visit %s to configure your VaultPress subscription.
ar: يُرجى زيارة %s لتكوين اشتراكك في VaultPress.

en: Please specify a valid module.
ar: رجاءً حدد وحدة صالحة.

en: Available Modules:
ar: الوحدات المتاحة:

en: %s has been activated.
ar: تم تفعيل %s.

en: All modules activated!
ar: تم تنشيط كل الوحدات النمطية!

en: %s has been deactivated.
ar: تم إلغاء تفعيل %s.

en: All modules deactivated!
ar: تم إلغاء تنشيط كل الوحدات النمطية!

[ctx: "wp jetpack module activate" is a command - do not translate]
en: %s is not active. You can activate it with "wp jetpack module activate %s"
ar: %s غير نشط. يمكنك تنشيطه باستخدام "تنشيط وحدة wp jetpack النمطية %s"

en: %s has already been whitelisted
ar: تم وضع %s في قائمة السماح بالفعل

en: Here are your whitelisted IPs:
ar: فيما يلي عناوين IP الموجودة ضمن قائمة السماح:

en: Whitelist is empty.
ar: قائمة السماح فارغة.

en: Cleared all whitelisted IPs
ar: تم إنشاء كل عناوين IP الموجودة ضمن قائمة السماح

en: %s has been whitelisted.
ar: تم وضع %s في قائمة السماح.

en: No command found.
ar: لم يتم العثور على أي أمر.

en: Please enter the IP address you want to whitelist.
ar: يرجى إدخال عنوان IP الذي تريد وضعه في قائمة السماح.

[ctx: Instructions on how to whitelist IP ranges - low_range/high_range should be translated.]
en: You can save a range of IPs {low_range}-{high_range}. No spaces allowed.  (example: 1.1.1.1-2.2.2.2)
ar: يمكنك حفظ نطاق عناوين IP {low_range}-{high_range}. لا يُسمح بمسافات. (مثال: 1.1.1.1-2.2.2.2)

[ctx: 'list' and 'clear' are commands and should not be translated]
en: You can also 'list' or 'clear' the whitelist.
ar: يمكنك أيضًا "سرد" قائمة السماح أو "مسحها".

en: Option not found or is empty.  Use "list" to list option names
ar: لم يتم العثور على الخيار أو إنه فارغ. استخدم الخيار "سرد" لسرد أسماء الخيارات

en: Deleted option: %s
ar: الخيار المحذوف: %s

en: Sorry, no updating arrays at this time
ar: عذرًا، لا توجد صفيفات تحديث في الوقت الحالي

[ctx: Updating an option from "this" to "that".]
en: Updated option: %s to "%s"
ar: الخيار المحدث: %s إلى "%s"

en: Option
ar: الخيار

en: Value
ar: القيمة

[ctx: a variable command that a user can write, provided in the printed instructions]
en: option
ar: الخيار

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
ar: القيمة

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
ar: فيما سبق الخيارات التي يمكنك تحديدها. يمكنك "إحضارها" و"حذفها" و"تحديثها".

[ctx: 'wp jetpack options' is a command - do not translate.]
en: Type 'wp jetpack options' for more info.
ar: اكتب "خيارات wp jetpack" لمزيد من المعلومات.

en: Action cancelled. Have a question?
ar: تم إلغاء الإجراء. هل لديك سؤال؟

en: Are you sure? This cannot be undone. Type "yes" to continue:
ar: هل أنت متأكد من ذلك؟ لا يمكن التراجع عن هذا الإجراء. اكتب "نعم" للمتابعة:

note: translators: Don't translate the word yes here.
en: Are you sure? Modifying this option may disrupt your Jetpack connection.  Type "yes" to continue.
ar: هل أنت متأكد من ذلك؟ قد يؤدي تعديل هذا الخيار إلى تشويش اتصالك بأداة Jetpack. اكتب "yes" للمتابعة.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
ar: يجب على مدير الموقع إعداد اتصال Jetpack.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
ar: تحتاج لتسجيل Jetpack قبل وصلها.

en: Error Details: %s
ar: تفاصيل الخطأ: %s

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
ar: فشل النطاق "%1$s" لتوه في اختبار is_usable_domain لأنه فارغ.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
ar: فشل النطاق "%1$s" لتوه في اختبار is_usable_domain لأنه موجود في صفيف محظور.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
ar: فشل النطاق "%1$s" للتو في اختبار is_usable_domain لأنه يستخدم نطاقًا من المستوى العلوي غير صالح.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
ar: فشل النطاق "%1$s" لتوه في اختبار is_usable_domain لأنه نطاق فرعي لوردبرس.كوم.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as its IP `%2$s` is either invalid, or in a reserved or private range.
ar: فشل النطاق "%1$s" للتو في اختبار is_usable_domain لأن عنوان IP  الخاص به "%2$s" إما غير صالح أو في نطاق محجوز أو خاص.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
ar: ليس لديك الصلاحيات الكافية لدخول هذه الصفحة.

en: Your site isn’t reaching the Jetpack servers.
ar: لا يستطيع موقعك الوصول إلى خوادم Jetpack.

en: Your site isn’t securely reaching the Jetpack servers.
ar: لا يستطيع موقعك الوصول بأمان إلى خوادم Jetpack.

en: Your `%1$s` option is set up as `%2$s`, but your WordPress.com connection lists it as `%3$s`!
ar: خيارك `%1$s` مضبوط على أنه `%2$s`، لكن اتصال WordPress.com يعرضه على أنه `%3$s`!

en: Something has gotten mixed up in your Jetpack Connection!
ar: هناك خطأ ما في اتصال Jetpack!

en: It looks like your site can not communicate properly with Jetpack.
ar: يبدو أن موقعك لا يستطيع الاتصال بشكل مناسب مع Jetpack.

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
ar: جارٍ اختبار مدى توافق موقعك مع Jetpack...

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
ar: يبدو أن وضع Jetpack جيد!

en: There seems to be a problem with your site’s ability to communicate with Jetpack!
ar: يبدو أن هناك مشكلة في قدرة موقعك على التواصل مع Jetpack.

en: Trouble with Jetpack?
ar: يوجد مشكلة في Jetpack؟

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
ar: قد يكون سببه واحدة من هذه المشكلات التي يمكنك تشخيصها بنفسك:

en: A known issue.
ar: مشكلة معروفة.

en: Some themes and plugins have <a href="%1$s">known conflicts</a> with Jetpack – check the <a href="%2$s">list</a>. (You can also browse the <a href="%3$s">Jetpack support pages</a> or <a href="%4$s">Jetpack support forum</a> to see if others have experienced and solved the problem.)
ar: لبعض القوالب والمكونات الإضافية <a href="%1$s">تعارضات معروفة</a> مع Jetpack – تحقق من <a href="%2$s">القائمة</a>. (يمكنك أيضًا تصفح <a href="%3$s">صفحات دعم Jetpack</a> أو <a href="%4$s">منتدى دعم Jetpack</a> لمعرفة ما إذا كان الآخرون قد مروا بهذه المشكلة وحلوها أم لا.)

en: An incompatible plugin.
ar: إضافة غير متوافقة.

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
ar: ولمعرفة ذلك من خلال تعطيل جميع الإضافات باستثناء Jetpack. إذا استمرت المشكلة، فهذه ليست مشكلة إضافة. وإذا تم حل المشكلة، قم بتفعيل الإضافات واحدة تلو الآخرى حتى تظهر المشكلة مرة أخرى - هكذا تعرف من هو المتهم! دعنا نعرف وسوف نحاول المساعدة.

en: A theme conflict.
ar: تعارض في القالب.

en: A problem with your XMLRPC file.
ar: مشكلة في ملف XMLRPC.

en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
ar: تحميل <a href="%s">XMLRPC ملف</a>. ينبغي أن نقول بأن "خادم XML-RPC يقبل طلبات الموضوع فقط." على سطر منفرد.

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
ar: إذا لم يكن بحد ذاته، قالب أو إضافة يظهر أحرف إضافية. حاول الخطوتين 2 و 3.

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
ar: إذا ظهرت رسالة الخطأ 404، اتصل بمستضيفك. قد تكون حمايتهم قد حظرت XMLRPC.

en: If none of these help you find a solution, <a href="%s">click here to contact Jetpack support</a>. Tell us as much as you can about the issue and what steps you've tried to resolve it, and one of our Happiness Engineers will be in touch to help.
ar: إذا لم تساعدك أي من هذه الحلول على إيجاد حل، <a href="%s">فانقر هنا للاتصال بدعم Jetpack</a>. أخبرنا قدر استطاعتك عن المشكلة والخطوات التي جربتها لحلها وسيسعد أحد مهندسينا أن يتواصل معك بشأنها.

en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
ar: الاتصال الرئيسي يملكه حساب <strong>%s</strong> وردبرس دوت كوم.

en: Please describe the problem you are having.
ar: الرجاء وصف المشكلة التي تواجهها.

en: Name
ar: الاسم

en: Let us know your name.
ar: دعنا نعرف اسمك.

en: E-mail
ar: البريد الإلكتروني

en: Use a valid email address.
ar: استخدم عنوان بريد إلكتروني صحيح.

en: The test results and some other useful debug information will be sent to the support team. Please feel free to <a href="#">review/modify</a> this information.
ar: سيتم إرسال نتائج الاختبار وبعض المعلومات الأخرى المفيدة عن تصحيح الأخطاء إلى فريق الدعم. لا تتردد في <a href="#">مراجعة / تعديل</a> هذه المعلومات.

en: Debug Info
ar: معلومات تصحيح الأخطاء

en: Submit &#187;
ar: أرسل &#187;

en: Activate Photon
ar: تنشيط Photon

en: Success! Photon is now actively optimizing and serving your images for free.
ar: تمّ بنجاح! يقومPhoton الآن بتحسين صورك وتقديمها بفعالية مجانًا.

en: We are sorry but unfortunately Photon did not activate.
ar: عذرًا، ولكن للأسف Photon غير نشط.

en: Search Modules…
ar: بحث عن الوحدات النمطية...

[ctx: "Site Icon" is the feature name.]
en: WordPress now has Site Icon built in!
ar: أيقونة الموقع الآن مدمجة في وردبرس!

en: Deactivate
ar: تعطيل

en: Activate
ar: تفعيل

en: No Modules Found
ar: لم يتم العثور على وحدات نمطية

en: Module Info
ar: معلومات الوحدة النمطية

en: Site Name
ar: اسم الموقع

en: Path
ar: مسار

en: Connected
ar: متصل

en: Edit
ar: تحرير

en: Jetpack Sites
ar: مواقع Jetpack

en: Sites
ar: مواقع

en: Refresh Status
ar: حالة التحديث

en: Indexing request queued and waiting&hellip;
ar: تم إدراج طلب الفهرسة في قائمة الانتظار…

en: Indexing posts
ar: فهرسة التدوينات

en: Reindex Posts
ar: أعد فهرسة التدوينات

en: Posts indexed.
ar: تمت فهرسة التدوينات.

en: Status unknown.
ar: الحالة غير معروفة

en: This site is too large, please contact Jetpack support to sync.
ar: هذا الموقع كبير جدًا، يُرجى الاتصال بدعم Jetpack لإجراء المزامنة.

en: Visit the post for more.
ar: تفضل بزيارة المقالة لمزيد من المعلومات.

en: Video post by %s.
ar: تدوينة فيديو من قبل %s.

en: Video post.
ar: تدوينة فيديو.
