Stable (latest release) - en to fi translation catalogue (1892 entries)

en:  (Opens in new window)
fi: (Avautuu uudessa ikkunassa)

en:  or <a href="%s">Cancel</a> and go back to the settings.
fi:  tai <a href="%s">Peru</a> ja mene takaisin asetuksiin.

en: "Related Posts" shows additional relevant links from your site under your posts. If the feature is enabled, links appear underneath your Sharing Buttons and WordPress.com Likes (if you’ve turned these on).
fi: Liittyvät artikkelit (Related Posts)-moduuli näyttää aiheeseen liittyviä linkkejä sivustolta, artikkelien alla. Jos ominaisuus on käytössä, linkit näkyvät jakamispainikkeiden ja WordPress.com tykkäysten alla (jos ne on otettu käyttöön).

[ctx: "Site Icon" is the feature name.]
en: WordPress now has Site Icon built in!
fi: WordPressissä on nyt sisäinen Sivuston kuvake (Site Icon)

[ctx: "wp jetpack module activate" is a command - do not translate]
en: %s is not active. You can activate it with "wp jetpack module activate %s"
fi: %s ei ole käytössä. Voit ottaa sen käyttöön tällä: "wp jetpack module activate %s"

[ctx: "wp jetpack status full" is a command - do not translate]
en: View full status with 'wp jetpack status full'
fi: Katso tila tällä: 'wp jetpack status full'

en: # of Tweets Shown:
fi: Tviittejä näytetään kpl:

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
fi[0]: %1$d Ruokatuote
fi[1]: %1$d Ruokatuotetta

en: %1$s %2$s Views
fi: %1$s %2$s näyttökertaa

en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
fi: %1$s (%2$s) uskoo, että voit olla kiinnostunut seuraavasta artikkelista:

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
fi: Tietysti. %1$s tästä lisäät uuden tekstilaatikon, tekstialueen, valintanapin, valintaruudun tai pudotusvalikon kentän.

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
fi: Kyllä. Voit lukea palautteen milloin vain klikkaamalla "%1$s"-linkkiä hallintapaneelin valikkopalkissa.

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
fi: %1$s sivupalkki

[ctx: %1$s = deactivation URL, %2$s = "Deactivate {list of Jetpack module/feature names}]
en: If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating this feature</a>. | If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating these features</a>.
fi[0]: Jos sivusto ei ole tarkoitettu julkiseksi, voit harkita <a href="%1$s" title="%2$s">tämän palvelun poistamista käytöstä</a>.
fi[1]: Jos sivusto ei ole tarkoitettu julkiseksi, voit harkita <a href="%1$s" title="%2$s">näiden palvelujen poistamista käytöstä</a>.

en: %1$s at %2$s
fi: %1$s  %2$s

en: %1$s on %2$s
fi: %1$s: %2$s

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate it again at any time using the activate link next to each module. | <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate them again at any time using the activate links next to each module.
fi[0]: <strong>%l Poistettu käytöstä!</strong> Voit ottaa sen jälleen käyttöön painamalla Ota käyttöön -linkkiä joka on jokaisen moduulin vieressä.
fi[1]: <strong>%l Poistettu käytöstä!</strong> Voit ottaa ne jälleen käyttöön painamalla Ota käyttöön -linkkejä jotka ovat jokaisen moduulin vieressä.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
fi: Poista käytöstä %l

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Like your site's RSS feeds, %l allows access to your posts and other content to third parties. | Like your site's RSS feeds, %l allow access to your posts and other content to third parties.
fi[0]: Kuten sivuston RSS-syötteet, myös %l sallii kolmansien osapuolten pääsyn artikkeleihin ja muuhun sisältöön.
fi[1]: Kuten sivuston RSS-syötteet, myös %l sallii kolmansien osapuolten pääsyn artikkeleihin ja muuhun sisältöön.

en: %s (Required)
fi: %s (Vaaditaan)

en: %s Error
fi: %s Virhe

en: %s ago
fi: %s sitten

en: %s could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
fi: %s ei voitu ottaa käyttöön koska se aiheutti <strong>vakavan virheen</strong>. Ehkä kyseessä on ristiriita jonkun toisen asentamasi lisäosan kanssa?

en: %s could not be disconnected.  Are you sure they're connected currently?
fi: %s yhteyttä ei voitu katkaista. Oletko varma että yhteys on nyt käytössä?

en: %s has already been whitelisted
fi: %s on jo lisätty sallitut listaan

en: %s has been activated.
fi: %s on otettu käyttöön.

en: %s has been deactivated.
fi: %s on poistettu käytöstä.

en: %s has been successfully disconnected.
fi: %s yhteys on katkaistu.

en: %s has been whitelisted.
fi: %s on nyt sallittu.

en: %s is a powerful markup language for writing complex mathematical equations, formulas, etc.
fi: %s on tehokas merkintäkieli jolla voidaan kirjoittaa matemaattisia yhtälöitä, kaavoja jne.

[ctx: %s is a username]
en: You have successfully set %s as Jetpack’s primary user.
fi: Olet asettanut %s käyttäjän Jetpackin ensisijaiseksi käyttäjäksi.

[ctx: %s is a website]
en: Please visit %s to configure your VaultPress subscription.
fi: Vieraile täällä %s määrittämässä VaultPress tilauksesi.

en: %s is not a valid command.
fi: %s ei ole kelvollinen käsky.

en: %s is not a valid module.
fi: %s ei ole kelvollinen moduuli.

en: %s is now my domain.
fi: %s on nyt verkko-osoitteeni.

en: %s is required
fi: %s vaaditaan

en: %s is still my domain.
fi: %s on vielä verkko-osoitteeni.

en: %s option reset
fi: %s valinta asetettu perustilaan

en: %s px
fi: %s pikseliä

en: %s requires a valid email address
fi: %s vaatii oikean sähköpostiosoitteen

en: %s requires at least one selection
fi: %s edellyttää vähintään yhtä valintaa

en: %s username:
fi: %s käyttäjätunnus:

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
fi: %s haluaa pääsyn sivustosi tietoihin. Kirjaudu ja valtuuta tuo pyyntö.

en: %s was not activated.
fi: %s ei otettu käyttöön.

en: %s was not deactivated.
fi: %s ei poistettu käytöstä.

en: %sConnect more admins%s
fi: %sLiitä useampia pääkäyttäjiä%s

en: &laquo; Previous
fi: &laquo; Edellinen

en: &larr; Older Comments
fi: &larr; Vanhemmat kommentit

en: &mdash; Select &mdash;
fi: &mdash; Valitse &mdash;

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
fi: Yllä on valinnat. Voit 'hakea', 'poistaa' ja 'päivittää' niitä.

[ctx: 'list' and 'clear' are commands and should not be translated]
en: You can also 'list' or 'clear' the whitelist.
fi: Voit myös 'listata' tai 'pyyhkiä' sallitut listan.

[ctx: 'wp jetpack options' is a command - do not translate.]
en: Type 'wp jetpack options' for more info.
fi: Kun haluat lisää tietoja, kirjoita 'wp jetpack options'.

en: (Shows %s posts on each load)
fi: (Näyttää %s artikkelia kerrallaan)

en: (no title)
fi: (ei otsikkoa)

en: (primary)
fi: (ensisijainen)

en: (required)
fi: (Vaaditaan)

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
fi: %1$s palvelussa %2$s

en: 3999 Mission Boulevard,
    San Diego CA 92109
fi: Elielinaukio 2 F,
    00100 Helsinki

en: 404 error page
fi: 404 virhesivu

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a>
fi: <a class="button-primary" href="%s">Ota käyttöön nyt</a>

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a> or <a href="%s" >return to previous page</a>.
fi: <a class="button-primary" href="%s">Ota käyttöön nyt</a> tai <a href="%s" >palaa edelliselle sivulle</a>.

en: <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>&nbsp&#150; a standard sitemap for use with any search engine;
fi: <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>&nbsp&#150; vakiomuotoinen sivustokartta joka on kaikkien hakukoneiden käytettävissä;

en: <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>&nbsp;&#150; a sitemap specially tailored for Google News.
fi: <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>&nbsp;&#150; sivustokartta joka on erityisesti sovitettu Google News -palvelua varten.

en: <a href="%s" target="_blank">Learn more</a> about these options.
fi: <a href="%s" target="_blank">Lue lisää</a> näistä valinnoista.

en: <a href="%s">Click here</a> to refresh this list.
fi: Päivitä lista <a href="%s">klikkaamalla tähän</a>.

en: <b>%</b> Replies
fi: <b>%</b> Vastausta

en: <b>1</b> Reply
fi: <b>1</b> Vastaus

en: <em>Generated</em> by <a href="%s" target="_blank">Jetpack for WordPress</a>
fi: <em>Tehnyt</em> <a href="%s" target="_blank">Jetpack for WordPress -lisäosa</a>

en: <p><a href="%1$s" title="Opt in to WordPress.com Site Management" >Activate Site Management</a> to manage multiple sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%2$s" target="_blank">Learn more</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Activate Now</a>
fi: <p><a href="%1$s" title="Valitse WordPress.com sivuston hallinta" >Ota käyttöön Sivuston hallinta</a> jolla voit hallita useita sivustoja keskitetysti hallintapaneelin osoitteessa wordpress.com/sites. <a href="%2$s" target="_blank">Lue lisää</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Ota käyttöön nyt</a>

en: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Back to Gallery</a></span>
fi: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Takaisin %2$s" rel="gallery">Takaisin Galleriaan</a></span>

en: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Older
fi: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Vanhempi

en: <span>%d</span> bloggers like this:
fi: <span>%d</span> bloggaajaa tykkää tästä:

en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
fi: <span>Kirjoittaja:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: <strong>%s Activated!</strong> You can change the setting of it here.
fi: <strong>%s Käytössä!</strong> Voit vaihtaa sen asetusta täällä.

en: <strong>%s Activated!</strong> You can deactivate at any time by clicking the Deactivate link next to each module.
fi: <strong>%s Käytössä!</strong> Voit poistaa käytöstä painamalla Poista käytöstä -linkkiä joka on jokaisen moduulin vieressä.

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
fi: <strong>%s</strong> sivustolle ei saa upottaa.

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
fi: <strong>Jetpack on käytössä!</strong> Jokaisen verkostosi sivuston pääkäyttäjän on kytkettävä erikseen kyseinen sivusto.

en: <strong>Module settings were saved.</strong>
fi: <strong>Moduulin asetukset tallennettiin.</strong>

en: <strong>The Contact Info Widget</strong> helps you display important information about your business. The widget allows you to show your business on a map, as well as your opening hours and contact information.
fi: <strong>Yhteystiedot (Contact Info)-vimpain(</strong> auttaa yrityksen tärkeiden tietojen esittämisessä. Vimpaimessa voi näyttää yrityksen sijainnin kartalla, aukioloajat ja yhteystiedot.

en: <strong>The Display WordPress Posts Widget</strong> lets you display up to ten recent posts from another WordPress.com blog, or a self-hosted WordPress site with Jetpack enabled.
fi: <strong>Näytä WordPress artikkeleita -vimpaimella</strong> voit näyttää sivupalkissa jopa 10 tuoretta artikkelia toisesta WordPress.com blogista tai itsenäiseltä WordPress sivustolta jossa Jetpack on asennettuna.

en: <strong>The Facebook Like Box Widget</strong> shows your Facebook Like Box within a sidebar on your theme.
fi: <strong>Facebook-tykkäysruutu vimpain</strong> näyttää Facebook-tykkäysruudun teeman sivupalkissa.

en: <strong>The Gallery Widget</strong> provides you with a simple way to display a photo gallery or slideshow in your blog’s sidebar. Requires the Tiled Gallery module.
fi: <strong>Galleria-vimpaimella</strong> voit helpolla tavalla näyttää kuvagallerian tai kuvaesityksen blogin sivupalkissa. Edellyttää Galleria ruudukko -moduulin käyttämistä.

en: <strong>The Goodreads Widget</strong> lets you display your Goodreads Shelf in your sidebar.
fi: <strong>Goodreads-vimpaimen</strong> avulla voit näyttää sivupalkissa Goodreads-hyllyn (Shelf).

en: <strong>The Google+ Badge Widget</strong> allows you to display information about a person, a page, or a community from Google+.
fi: <strong>Google+ tunnusmerkki (Badge)-vimpaimella</strong> voit näyttää Google+ tietoja henkilöstä, sivusta tai yhteisöstä.

en: <strong>The Gravatar Widget</strong> allows you to pull in your Gravatar image along with some of your Gravatar profile data.
fi: <strong>Gravatar-vimpaimella</strong> voit liittää Gravatar kuvasi sekä samalla joitakin Gravatar profiilin tietoja.

en: <strong>The Image Widget</strong> lets you easily add images to a sidebar on your theme.
fi: <strong>Kuva-vimpaimella</strong> voit helposti lisätä kuvia teeman sivupalkkiin.

en: <strong>The Social Media Icons Widget</strong> lets you add icons for the most popular social networks to your sidebar or other widget area.
fi: <strong>Sosiaalinen media kuvakkeet -vimpaimella</strong> voit lisätä suosituimpien some verkostojen kuvakkeet sivupalkkiin tai muulle vimpainalueelle.

en: <strong>The Twitter Widget</strong> shows your latest tweets within a sidebar on your theme.
fi: <strong>Twitter-vimpain</strong> näyttää uusimmat tviitit teeman sivupalkissa.

en: <strong>The Upcoming Events Widget</strong> allows you to use an iCalendar link to display a list of events on your site.
fi: <strong>Tulevat tapahtumat -vimpaimella</strong> voit näyttää iCalendar linkillä listan tulevista tapahtumista sivustolla.

en: <strong>You failed to correctly answer the math problem.</strong>  This is used to combat spam when the Protect API is unavailable.  Please use your browser's back button to return to the login form, press the "refresh" button to generate a new math problem, and try to log in again.
fi: <strong>Vastasit väärin matemaattisessa tehtävässä.</strong> Tätä käytetään roskapostin varalta kun Suojaa rajapinta/API ei ole saatavilla. Siirry selaimen Takaisin painikkeella uudelleen kirjautumissivulle, paina Päivitä painiketta ja luo uusi matemaattinen tehtävä jolla yrität kirjautua uudelleen.

en: <strong>You have unlinked your account (%s) from WordPress.com.</strong>
fi: <strong>Olet katkaissut tilisi (%s) liitoksen WordPress.com palveluun.</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go, Jetpack is now active.</strong>
fi: <strong>Tankki on täynnä ja olet valmis, Jetpack on nyt käytössä.</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go.</strong>
fi: <strong>Tankki on täynnä ja olet valmis lähtöön.</strong>

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong>  We&#8217;re sorry for the inconvenience. Please try again later, if the issue continues please contact support with this message: %s
fi: <strong>Jetpackissa on pikkuvika.</strong> Pahoittelemme aiheutunutta haittaa. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä. Jos vika jatkuu ota yhteyttä tukeen ja liitä siihen tämä viesti: %s

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong> Connecting this site with WordPress.com is not possible. This usually means your site is not publicly accessible (localhost).
fi: <strong>Jetpackissa on pikkuvika.</strong> Tämän sivuston liittäminen WordPress.com palveluun ei ole mahdollista. Yleensä tämä tarkoittaa, että sivusto ei ole julkisesti saavutettavissa (localhost).

en: <strong>Your Jetpack is already connected.</strong>
fi: <strong>Jetpack on jo yhdistetty.</strong>

en: A Jetpack connection is required for our free security and traffic features to work.
fi: Jotta maksuttomat turvallisuus- ja liikennetoiminnot toimivat, tarvitaan Jetpack-yhteys/liitos.

en: A contact form is a great way to offer your readers the ability to get in touch, without giving out your personal email address.
fi: Kun et halua paljastaa henkilökohtaista sähköpostiosoitetta mutta haluat tarjota lukijoillesi mahdollisuuden ottaa yhteyttä, käytä silloin Yhteydenottolomaketta.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
fi: Muutama tarttuva sana jotka motivoivat vierailijaa kommentoimaan.

en: A known issue.
fi: Tunnettu ongelma.

en: A problem with your XMLRPC file.
fi: Ongelma XMLRPC-tiedostossa.

en: A simple widget that displays social media icons.
fi: Yksinkertainen vimpain joka näyttää sosiaalinen media kuvakkeita.

en: A simpler UI for creating and editing menus.
fi: Yksinkertaisempi käyttöliittymä valikoiden luontiin ja muokkaamiseen.

en: A theme conflict.
fi: Teeman aiheuttana ristiriita.

en: Action cancelled. Have a question?
fi: Toimenpide peruttiin. Onko kysyttävää?

en: Activate
fi: Ota käyttöön

en: Activate Akismet
fi: Aktivoi Akismet

en: Activate Now
fi: Ota käyttöön nyt

en: Activate Photon
fi: Ota käyttöön Kuvien SHV (Photon)

en: Activate Protect
fi: Ota käyttöön Suojaus (Protect)

en: Activate Site Management and JSON API
fi: Ota käyttöön Sivuston hallinta ja JSON-rajapinta /API

en: Activate features
fi: Ota toiminnot käyttöön

en: Activate free WordPress.com features
fi: Ota käyttöön maksuttomat WordPress.com ominaisuudet

en: Activate now
fi: Ota käyttöön nyt

en: Activate remote management
fi: Ota käyttöön etähallinta

en: Activated
fi: Käytössä

en: Active
fi: Käytössä

en: Add
fi: Lisää

en: Add Contact Form
fi: Lisää yhteydenottolomake

en: Add Many Items
fi: Lisää useita tuotteita

en: Add Menu Item
fi: Lisää menuun tuote

en: Add New
fi: Lisää uusi

en: Add New Comic
fi: Lisää uusi sarjakuva

en: Add New Menu Item Label
fi: Lisää uusi menun tuotteen tunnus

en: Add New Menu Section
fi: Lisää uusi menun osasto

en: Add New Project
fi: Lisää uusi projekti

en: Add New Project Tag
fi: Lisää uusi projektin avainsana

en: Add New Project Type
fi: Lisää uusi projektilaji

en: Add New Testimonial
fi: Lisää uusi käyttäjäkokemus

en: Add One Item
fi: Lisää yksi tuote

en: Add Site Icon
fi: Lisää Sivuston kuvake

en: Add These New Menu Items
fi: Lisää nämä uudet menun tuotteet

en: Add a Site Icon
fi: Lisää Sivuston kuvake

en: Add a new field
fi: Lisää uusi kenttä

en: Add a new service
fi: Lisää uusi palvelu

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
fi: Lisää tilauslomake (sähköpostiosoitetta varten) jotta kävijät voivat tilata blogin uutiset.

en: Add another option
fi: Lisää muu valinta

en: Add logo
fi: Lisää logo

en: Add or remove Labels
fi: Lisää tai poista tunnuksia

en: Add or remove tags
fi: Lisää tai poista avainsanoja

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
fi: Lisää blogiin painikkeita joiden avulla vierailijat voivat jakaa artikkeleita ystävien kanssa.

en: Add this form to my post
fi: Lisää tämä lomake artikkeliin

en: Add to section:
fi: Lisää osastoon:

en: Add-on
fi: Lisää

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
fi: Lisää CSS <b>(Suositus)</b>

en: Additional data:
fi: Lisätietoja:

en: Address:
fi: Osoite:

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
fi: Lisää Kommentit lomakkeeseen näppärä tervehdys ja väriasetelma.

en: Admin bar
fi: Hallintapalkki

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
fi: Edistynyt asetus. Jos tämä on valittuna, on CSS-tyylitiedosto ja JavaScript (JS) tiedosto liitettävä teemaan manuaalisesti jotta jakamisen linkit toimivat.

en: After activating the module, your sitemaps will be accessible at:
fi: Kun moduuli on otettu käyttöön, sivustokartat ovat saatavilla täällä:

en: After activating this module, find the editor in Appearance &#8594; Edit CSS.
fi: Kun tämä moduuli on otettu käyttöön, muokkain löytyy kohdasta Ulkoasu &#8594; Muokkain CSS.

en: After the Deadline provides a number of <a href="%s">customization options</a>, which you can edit in your profile.
fi: After the Deadline -palvelu tarjoaa useita <a href="%s">mukautusvalintoja</a>, joita voit muokata profiilissa.

en: Akismet can help to keep your blog safe from spam!
fi: Akismet auttaa pitämään blogisi puhtaana roskaviesteiltä!

en: Album
fi: Albumi

en: All
fi: Kaikki

en: All Comics
fi: Kaikki sarjakuvat

en: All Done
fi: Kaikki valmista

en: All Menu Item Labels
fi: Kaikki menun tuotteen tunnukset

en: All Menu Sections
fi: Kaikki menun osastot

en: All Project Tags
fi: Kaikki projektin avainsanat

en: All Project Types
fi: Kaikki projektilajit

en: All Projects
fi: Kaikki projektit

en: All Testimonials
fi: Kaikki Käyttäjäkokemukset

en: All author pages
fi: Kaikki kirjoittaja sivut

en: All category pages
fi: Kaikki kategoria sivut

en: All date archives
fi: Kaikki päivätyt arkistot

en: All modules activated!
fi: Kaikki moduulit on käytössä!

en: All modules deactivated!
fi: Kaikki moduulit on poistettu käytöstä!

en: All pages
fi: Kaikki sivut

en: All posts
fi: Kaikki artikkelit

en: All tag pages
fi: Kaikki avainsana sivut

en: All taxonomy pages
fi: Kaikki luokittelusivut

en: Allow individual site administrators to manage their own connections (connect and disconnect) to <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>
fi: Salli yksittäisten sivuston pääkäyttäjien hallita omaa yhteyttä (muodostaa- ja katkaista yhteys) <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a> palveluun

en: Allow users to access and edit my videos
fi: Salli käyttäjille pääsy ja videoiden muokkaus

en: Allow users to access my videos
fi: Salli käyttäjille pääsy videoihin

en: Allow users to access, edit, and delete my videos
fi: Salli käyttäjille pääsy, muokkaus ja videoiden poistaminen

en: Allow users to upload videos
fi: Salli käyttäjien siirtää videoita palvelimelle

en: Alphabetical
fi: Aakkosten mukaan

en: Alternate text:
fi: Vaihtoehtoinen teksti (ALT):

en: An %s Airline
fi: %s tuote

en: An <span>Automattic</span> Airline
fi: <span>Automattic:n</span> lennokas luomus

en: An API key is needed for Protect.
fi: Rajapinta/API-avain tarvitaan Suojaa moduulille.

en: An active access token must be used to retrieve post counts.
fi: Artikkelien näyttömäärän hakeminen edellyttää käytössä olevaa pääsymerkkiä.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
fi: Blogin pääkäyttäjän täytyy asettaa Jetpack-liitos.

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
fi: Virhe luodessa uutta jakopalvelua - tarkista antamasi tiedot.

en: An error occurred fetching the remote data.
fi: Etätietojen noutamisessa tapahtui virhe.

en: An error occurred while downloading blog information
fi: Tapahtui virhe kun blogin tietoja ladattiin

en: An error occurred while downloading blog posts list
fi: Tapahtui virhe kun ladattiin listaa blogin artikkeleista.

en: An error occurred. Please try again later.
fi: Tapahtui virhe. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä.

en: An incompatible plugin.
fi: Yhteensopimaton lisäosa.

en: An invalid request was made. This normally means that something intercepted or corrupted the request from your server to the Jetpack Server. Try again and see if it works this time.
fi: Tehtiin epäkelpo pyyntö. Yleensä tämä tarkoittaa että jokin vääristi tai keskeytti palvelimelta Jetpack palvelimeen osoitetun pyynnön. Yritä uudelleen jos se toimisi tällä kertaa.

en: An unknown error has occurred. Please try again later.
fi: Tapahtui tuntematon virhe. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä

en: An unknown error occurred during installation
fi: Asennuksen aikana tapahtui tuntematon virhe

en: Answer a short survey to let us know how we&#8217;re doing and what to add in the future.
fi: Vastaa lyhyeen kyselyyn jotta tietäisimme kuinka olemme toimineet ja mitä tulevaisuudessa tulisi lisätä.

en: Aperture
fi: Aukko

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
fi: Pahoittelut koska pyydetystä arkistosta ei löytynyt tuloksia. Ehkä etsimällä löydät asiaan liittyvän artikkelin.

en: Archive page
fi: Arkistosivu

en: Are <strong> %2$s </strong> and <strong> %1$s </strong> two completely separate websites? If so we should create a new connection, which will reset your followers and linked services. <a href="%3$s"><em>What does this mean?</em></a>
fi: Ovatko <strong> %2$s </strong> ja <strong> %1$s </strong> kaksi täysin erillistä sivustoa? Jos on, niin pitäisi tehdä uusi liitos joka palauttaa perustilaan seuraajat ja linkitetyt palvelut. <a href="%3$s"><em>Mitä tämä tarkoittaa?</em></a>

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
fi: Haluatko varmasti poistua muokkaimesta tallentamatta? Kaikki tehdyt muutokset menetetään.

en: Are you sure you want to stop Publicizing posts to this connection?
fi: Haluatko varmasti lopettaa Kasvata julkisuutta toiminnon käyttämisen artikkeleille tässä yhteydessä?

en: Are you sure? Modifying this option may disrupt your Jetpack connection.  Type "yes" to continue.
fi: Oletko varma? Tämän valinnan muuttaminen voi keskeyttää Jetpack yhteyden. Kirjoita "yes" jos haluat jatkaa:

en: Are you sure? This cannot be undone. Type "yes" to continue:
fi: Oletko varma? Tätä ei voi perua. Kirjoita "yes" jos haluat jatkaa:

en: Artist
fi: Esittäjä

en: As a mobile icon
fi: Mobiilikuvakkeena

[ctx: As in Premium. Premium module description]
en: Paid
fi: Maksullinen

en: As your favicon
fi: faviconina

en: At this time, your theme, %s, doesn't support Infinite Scroll. Unlike other Jetpack modules, Infinite Scroll needs information from your theme to function properly.
fi: Tällä hetkellä käytössä oleva %s teema ei tue Rajatonta vieritystä. Toisin kuin muut Jetpack-moduulit, Rajaton vieritys tarvitsee tietoja teemasta jotta se toimisi oikein.

en: Attachment Page
fi: Liitteen sivu

en: Automate Spam Blocking
fi: Automatisoi roskaviestien esto

en: Automated social marketing
fi: Automatisoitu sosiaalinen markkinointi

en: Automatic Updates
fi: Automaattiset päivitykset

en: Automatic updates
fi: Automaattiset päivitykset

en: Automatically proofread content when:
fi: Oikolue sisältö automaattisesti kun:

en: Autoplay video on page load
fi: Videon esitys alkaa automaattisesti

en: Autosave encountered an unexpected error
fi: Automaattisessa tallennuksessa tapahtui odottamaton virhe

en: Available Modules:
fi: Saatavilla olevat moduulit:

en: Available Services
fi: Saatavilla olevat palvelut

en: Available shortcodes are: %l.
fi: Käytettävissä olevat lyhytkoodit: %l.

en: Back to General Settings
fi: Takaisin yleisiin asetuksiin

en: Back to Top &uarr;
fi: Takaisin ylös &uarr;

en: Background color
fi: Taustan väri

en: Backups are recommended to protect your site before you make any changes.
fi: Suositus on, että otat varmuuskopion sivustosta ennen kuin teet siihen muutoksia.

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
fi: Paina sivun alalaidassa olevaa "Päivitä käyttäjätiedot" -painiketta jotta tehdyt muutokset tallennetaan.

en: Before you completely disconnect Jetpack is there anything we can do to help?
fi: Ennen kuin kokonaan poistat yhteyden Jetpackiin, voimmeko jollakin tavalla auttaa?

en: Before you hit Publish, please refresh the following connection(s) to make sure we can Publicize your post:
fi: Ennen kuin painat Julkaise, päivitä seuraava yhteys jotta varmasti voimme Kasvattaa sen julkisuutta:

en: Bias Language
fi: Ei neutraali-/asenteellinen kieli

en: Black
fi: Musta

en: Block site attacks
fi: Torju hyökkäykset sivustolle

en: Blog Archives
fi: Blogin arkistot

en: Blog Subscriptions
fi: Blogi tilaukset

en: Blog URL:
fi: Blogin verkko-osoite:

en: Blog follow email text
fi: Sähköpostin teksti blogin seuraamiselle

en: Blue
fi: Sininen

en: Border Color (hex):
fi: Reunan väri (heksanumero, hex):

en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
fi: Tuo WordPress.com pilvipalvelun voima itse ylläpidettyyn WordPress sivustoon. Jetpackin avulla voit yhdistää blogisi WordPress.com tiliin ja pääset hyödyntämään voimakkaita ominaisuuksia jotka normaalisti ovat saatavissa vain WordPress.com käyttäjille.

en: Browse Your VideoPress Library
fi: Selaa Videot kirjastoa

en: Browse forums
fi: Tutustu keskustelupalstaan

en: Browser Chrome
fi: Chrome selain

en: Build a community
fi: Kokoa yhteisö

en: Bulk site management from one dashboard.
fi: Yksi hallintapaneeli kaikille sivustoille.

en: Business site? Safeguard it with real-time backups, security scans, and anti-spam.
fi: Yrityksen sivusto? Suojaa se tosiaikaisella varmuuskopiolla, turvallisuus tarkastuksilla ja roskapostin estolla.

en: Button style
fi: Painikkeen tyyli

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
fi: Kun lisäät yhteydenottolomakkeen, lukijat voivat lähettää palautetta. Kaikki palaute tarkastetaan automaattisesti roskapostin varalta ja aito palaute lähetetään sähköpostilla sinulle.

en: By checking the box above, each new set of posts loaded via Infinite Scroll will be recorded as a page view in Google Analytics.
fi: Kun valitset yllä olevan ruudun, jokainen Rajattoman vierityksen lataama artikkeli (kaikki 7 artikkelia) merkitään Google Analytics -palveluun katsotuksi sivuksi.

en: CSS Revisions
fi: CSS-versiohistoria

en: CSS Stylesheet Editor
fi: CSS-tyyliohjemuokkain

en: Camera
fi: Kamera

en: Can I add more fields?
fi: Voinko lisätä kenttiä?

en: Can I send a notification to more than one person?
fi: Voinko lähettää ilmoituksen useammalle kuin yhdelle henkilölle?

en: Can I view my feedback within WordPress?
fi: Voinko tarkastella palautetta WordPresin kautta?

en: Can not disconnect Jetpack
fi: Jetpackista ei voitu irrottautua.

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel reply
fi: Peruuta vastaus

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
fi: Keksien edelleenohjausta ei voi käsitellä koska headerit on jo lähetetty.

en: Cannot load blog information at this time.
fi: Blogin tietoja ei voi tällä hetkellä ladata.

en: Cannot load blog posts at this time.
fi: Blogin artikkeleita ei voi tällä hetkellä ladata.

en: Cannot use global flag on non-multisites
fi: Kaikenkattavaa (globaalia) lippua voi käyttää vain Multisite asennuksissa.

en: Caption:
fi: Kuvateksti:

en: Carousel
fi: Karuselli

en: Category
fi: Kategoria/osasto

en: Center
fi: Keskelle

en: Centralized Posting
fi: Keskitetty kirjoittaminen

en: Change Frequency
fi: Muutoksen toistuminen

en: Change logo
fi: Vaihda logo

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
fi: Voivatko vierailijat tehdä tilauksen sivuston artikkeleihin vai kommentteihin vai kumpiinkin.

en: Chart stats by
fi: Kaavion tilastot:

en: Cheatin&#8217; uh?
fi: Hei, yritätkö huiputtaa?

en: Check for Spam
fi: Tarkasta roskapostin varalta

en: Check out other recommended features below, or go to the <a href="%s">settings</a> page to customize your Jetpack experience.
fi: Tutustu alla muihin suositeltuihin ominaisuuksiin tai siirry <a href="%s">asetukset sivulle</a> mukauttamaan Jetpack kokemusta.

en: Checkbox
fi: Valintaruutu

[ctx: Checkbox on Widget Visibility if choosen page has children.]
en: Include children
fi: Sisällytä alatasot

en: Checkbox with Multiple Items
fi: Valintaruutu jossa useita kohteita

en: Choose Images
fi: Valitse kuvat

en: Choose from the most used Labels
fi: Valitse useimmin käytetyista tunnuksista

en: Choose from the most used tags
fi: Valitse eniten käytetyistä avainsanoista

en: Choose logo
fi: Valitse logo

en: Circles
fi: Pyöreät

en: Cleared all whitelisted IPs
fi: Poistettu kaikki sallitut IP-numerot

en: Clich&eacute;s
fi: Latteudet/kliseet

en: Click here
fi: Klikkaa tästä

en: Click to Press This!
fi: Klikkaa julkaistaksesi tämän!

en: Click to autoplay the presentation!
fi: Klikkaa ja automaattinen esitys käynnistyy!

en: Click to email this to a friend
fi: Lähetä tämä kaverille sähköpostitse

en: Click to print
fi: Tulosta

en: Click to share on %s
fi: Jaa %s palvelussa

en: Click to share on Facebook
fi: Jaa Facebookissa

en: Click to share on Google+
fi: Jaa Google+ palvelussa

en: Click to share on LinkedIn
fi: Jaa LinkedIn:ssä

en: Click to share on Pinterest
fi: Jaa Pinterest palvelussa

en: Click to share on Pocket
fi: Jaa Pocket palvelussa

en: Click to share on Reddit
fi: Jaa Redditissä

en: Click to share on Tumblr
fi: Jaa Tumblr palvelussa

en: Click to share on Twitter
fi: Jaa Twitterissä

en: Click to view slideshow.
fi: Klikkaa nähdäksesi kuvaesityksen.

en: Close
fi: Sulje

en: Close modal window
fi: Sulje käyttäjää odottava ikkuna.

en: Color Scheme
fi: Väriasetelma

en: Comic
fi: Sarjakuva

en: Comic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
fi: Sarjakuvan luonnos päivitetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele sarjakuva</a>

en: Comic published. <a href="%s">View comic</a>
fi: Sarjakuva julkaisu. <a href="%s">Näytä sarjakuva</a>

en: Comic restored to revision from %s
fi: Sarjakuva palautettu versioon %s

en: Comic saved.
fi: Sarjakuva tallennettu.

en: Comic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview comic</a>
fi: Sarjakuva ajastettu: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Esikatsele sarjakuva</a>

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
fi: Sarjakuva lähetetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele sarjakuva</a>

en: Comic updated.
fi: Sarjakuva päivitetty.

en: Comic updated. <a href="%s">View comic</a>
fi: Sarjakuva päivitetty. <a href="%s">Näytä sarjakuva</a>

en: Comics
fi: Sarjakuvat

en: Comics list
fi: Sarjakuvien lista

en: Comics list navigation
fi: Navigointi sarjakuvien listassa

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment Likes are
fi: Kommenttien tykkäykset

en: Comment cache problem?
fi: Kommenttivälimuistin ongelma?

en: Comment follow email text
fi: Sähköpostin teksti kommenttien seuraamiselle

en: Comment navigation
fi: Kommenttien selaus

en: Commenting as %s
fi: Kirjoita nimellä %s

en: Comments
fi: Kommentit

en: Comments Screenshot
fi: Kommentit näyttökaappaus

en: Comments are not allowed.
fi: Kommentteja ei sallita.

en: Comments enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site.
fi: Kun Kommentit on käytössä, sivuston vierailijat voivat kommentoida sivustolla käyttäen WordPress.com-, Twitter- tai Facebook-tiliä.

en: Comments on this post are closed.
fi: Artikkelin kommentointi on suljettu.

en: Community Widget
fi: Yhteisövimpain

en: Compare Options
fi: Vertaa vaihtoehtoja

en: Complex Phrases
fi: Vaikeaselkoiset lauseet

en: Config
fi: Määritykset

en: Configure
fi: Määritä

en: Configure %s
fi: Määritä %s

en: Confirm Disconnect
fi: Vahvista yhteyden katkaisu

en: Connect
fi: Liitä

en: Connect Jetpack
fi: Yhdistä Jetpack

en: Connect and share your posts on %s
fi: Yhdistä ja jaa artikkelit %s palvelussa

en: Connect now to enable features like Stats, Likes, and Social Sharing.
fi: Yhdistä nyt jotta saat käyttöön esim. Tilastot, Tykkäykset ja Sosiaalisen jakamisen.

en: Connect to
fi: Yhdistä kohteeseen

en: Connect to WordPress.com
fi: Yhdistä WordPress.com:iin

en: Connect your account
fi: Liitä tilisi

en: Connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.
fi: Liitä blogi suosittuihin sosiaalisiin verkostosivustoihin ja jaa automaattisesti uusimmat blogin artikkelit kavereidesi kanssa.

en: Connected
fi: Yhdistetty

en: Connected WordPress.com Blog
fi: Liitetty WordPress.com blogi

en: Connected as:
fi: Yhdistetty:

en: Connecting Jetpack will show you <strong>stats</strong> about your traffic, <strong>protect</strong> you from brute force attacks, <strong>speed up</strong> your images and photos, and enable other <strong>traffic and security</strong> features.
fi: Kun yhdistät Jetpackiin, näet <strong>tilastoja</strong> liikenteestä, <strong>saat suojaa</strong> raakavoimahyökkäysten varalle, <strong>nopeutuksen</strong> kuville ja valokuville ja samalla otetaan käyttöön myös muita <strong>liikenne ja turvallisuus</strong> ominaisuuksia.

en: Connecting with Single Sign On enables you to log in via your WordPress.com account.
fi: Kertakirjautumisella voit kirjautua WordPress.com tilisi kautta.

en: Contact Form
fi: Yhteydenottolomake

en: Contact Form URL:
fi: Yhteydenottolomakkeen verkko-osoite:

en: Contact Info
fi: Yhteystiedot

en: Contact the Jetpack Happiness Squad.
fi: Ota yhteyttä Jetpackin onnellisuusryhmään (Happiness Squad)

en: Contact us directly
fi: Ota yhteyttä suoraan

en: Continue &rarr;
fi: Jatka &rarr;

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
fi: Lue loppuun <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Control which pages your widgets appear on with Widget Visibility.
fi: Vimpainten näkyvyys -moduulissa voit määrittää millä sivuilla vimpaimet näytetään.

en: Convert to Comic
fi: Muunna sarjakuvaksi

en: Convert to Post
fi: Muunna artikkeliksi

en: Could not obtain a VideoPress upload token. Please try again later.
fi: Ei saatu VideoPress palvelimelle siirtämisen merkkiä (upload token). Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä.

en: Count the page views of registered users who are logged in.
fi: Laske rekisteröityneiden sisään kirjautuneiden käyttäjien näytöt.

en: Create <a href="%s" title="Go to Users → All Users">additional Administrators</a> to change primary user.
fi: Kun haluat vaihtaa ensisijaisen käyttäjän, luo silloin <a href="%s" title="Siirry kohtaan Käyttäjät → Kaikki käyttäjät">uusia pääkäyttäjiä</a>.

en: Create Share Button
fi: Luo jakamisen painike

en: Create a new menu for your site, or edit existing menus from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/menus</a>.
fi: Luo sivustolle uusi valikko tai muokkaa olemassa olevia valikkoja osoitteessa <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/menus</a>.

en: Create elegant magazine-style mosaic layouts for your photos without having to use an external graphic editor.
fi: Luo tyylikkäitä aikakauslehti tyylisiä kuvien mosaiikki asetteluja ilman että tarvitsee käyttää ulkopuolista kuvamuokkainta.

en: Crop Image
fi: Rajaa kuvaa

en: Currently Reading
fi: Luen nyt

en: Custom
fi: Mukautettu

en: Custom CSS
fi: Mukautettu CSS-muotoilu

en: Custom CSS Stylesheet
fi: Mukautettu CSS-tyylitiedosto

en: Custom Content Type
fi: Mukautettu sisältötyyppi

en: Custom Email Address
fi: Mukautettu sähköpostiosoite

en: Custom Message:
fi: Mukautettu viesti:

en: Custom field deleted.
fi: Avainkenttä poistettu

en: Custom field updated.
fi: Avainkenttä päivitetty

en: Customer Name
fi: Asiakkaan nimi

en: Customer Testimonials
fi: Asiakkaiden Käyttäjäkokemukset

en: Customize
fi: Mukauta

en: Customize Testimonials Archive
fi: Mukauta Käyttäjäkokemusluettelo

en: DOWN
fi: Alas

en: Daily Archives: %s
fi: Päivittäiset arkistot: %s

en: Daily archives
fi: Päivittäiset arkistot

en: Dark
fi: Tumma

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Deactivate
fi: Poista käytöstä

en: Deactivate Jetpack
fi: Poista Jetpack käytöstä

en: Debug
fi: Testaustila

en: Debug Info
fi: Testauksen tiedot

en: Debug Jetpack for more information.
fi: Jetpack testaustilassa saat lisää tietoa.

en: Default
fi: Oletus

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
fi: Uusi kenttä

[ctx: Default label for the first option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: First option
fi: Ensimmäinen valinta

en: Default quality
fi: Oletuslaatu

en: Delete
fi: Poista

en: Delete Permanently
fi: Poista pysyvästi

en: Delete this item permanently
fi: Poista tämä kohde pysyvästi

en: Deleted option: %s
fi: Poistettiin valinta: %s

en: Description
fi: Kuvaus

en: Detailed information
fi: Yksityiskohtaiset tiedot

en: Developers can use WordPress.com's <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/' target='_blank'>OAuth2</a> authentication system and <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/' target='_blank'>WordPress.com REST API</a> to manage and access your site's content.
fi: Kehittäjät voivat käyttää WordPress.comin <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/' target='_blank'>OAuth2</a> oikeellisuuden tarkistusjärjestelmää ja <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/' target='_blank'>WordPress.com REST-rajapintaa /API</a> joilla ne voivat hallinnoida ja saavat pääsyn sivustosi sisältöön.

en: Diacritical Marks
fi: Tarkemerkit ("aksentit")

en: Difficulty
fi: Vaikeus

en: Disable CSS and JS
fi: Poista CSS ja JS käytöstä

en: Disable Post By Email
fi: Poista käytöstä Artikkeli sähköpostitse (Post by Email)

en: Disconnect
fi: Katkaise yhteys

en: Disconnect Jetpack
fi: Katkaise Jetpack liitos

en: Disconnect site from WordPress.com
fi: Katkaise yhteys WordPress.comiin

en: Disconnecting Jetpack
fi: Yhteys Jetpackiin poistetaan

en: Disconnecting is not possible while in staging mode.<br /><a href="%s" target="_blank">Learn more about how staging sites work</a>.
fi: Yhteyden katkaisu ei ole mahdollista kun sivuston kokeilutilassa.<br /><a href="%s" target="_blank">Lisätietoja kuinka sivuston kokeilutila toimii</a>.

en: Dismiss this notice and deactivate Jetpack.
fi: Piilota tämä huomautus ja poista Jetpack käytöstä.

en: Dismiss this notice for now.
fi: Piilota tämä ilmoitus.

en: Dismiss this notice.
fi: Piilota tämä ilmoitus.

en: Display Header Text
fi: Näytä otsakkeen teksti

en: Display WordPress Posts
fi: Näytä WordPress artikkeleita

en: Display a Google+ Badge to connect visitors to your Google+
fi: Näytä Google+ tunnusmerkki jotta kävijät yhdistävät Google+ sivuusi

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
fi: Näytä pieni versio Gravatar-profiilista

en: Display a photo gallery or slideshow
fi: Näytä kuvagalleria tai kuvaesitys

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
fi: Näytä kaikki galleriakuvat tyylikkäästi mosaiikkina.

en: Display an image in your sidebar
fi: Näyttää kuvan sivupalkissasi

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
fi: Näyttää virallisen Twitterin upotettu aikajana -vimpaimen.

en: Display as:
fi: Näyttämisen tapa:

en: Display featured images
fi: Näytä artikkelikuvat

en: Display higher quality video by default.
fi: Näytä oletuksena parempilaatuinen video.

en: Display images in full-size carousel slideshow.
fi: Näytä kuvat täyskokoisessa karusellikuvaesityksessä.

en: Display share menu and allow viewers to embed or download this video
fi: Näytä jakamisen valikko ja salli katsojien upottaa tai ladata tämä video.

en: Display tag content in all listings.
fi: Näytä merkinnän sisältö kaikissa listauksissa.

en: Display your books from Goodreads
fi: Näytä kirjoja Goodreads-palvelusta

en: Display your location, hours, and contact information.
fi: Näytä sijaintisi, aika ja yhteystiedot.

en: Displayed below your posts will be how many people have liked your posts and the Gravatars of those who have liked them.
fi: Artikkelien alla näytetään kuinka moni on tykännyt artikkelista ja tykänneiden henkilöiden Gravatarit.

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
fi: Näyttää listan tuoreista artikkeleista toisesta WordPress.com blogista tai sivustolta jossa Jetpack on käytössä.

en: Do I need to fill this out?
fi: Onko minun täytettävä tämä?

en: Do not allow other users to access my VideoPress library
fi: Älä salli muille käyttäjille pääsyä Videot kirjastoon

en: Do you still have the %s plugin installed?
fi: Onko vielä %s lisäosa asennettuna?

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
fi: Verkkotunnus `%1$s` ei äsken läpäissyt is_usable_domain tarkastusta koska se on WordPress.comin ala-verkkotunnus.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
fi: Verkkotunnus `%1$s` ei äsken läpäissyt is_usable_domain tarkastusta koska se on tyhjä.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
fi: Verkkotunnus `%1$s` ei äsken läpäissyt is_usable_domain tarkastusta koska se on kielletyssä matriisissa.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
fi: Verkkotunnus `%1$s` ei äsken läpäissyt is_usable_domain tarkastusta koska se käyttää epäkelpoa ylätason verkkotunnusta.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as its IP `%2$s` is either invalid, or in a reserved or private range.
fi: Verkkotunnus `%1$s` ei äsken läpäissyt is_usable_domain tarkastusta koska sen IP `%2$s`on joko epäkelpo tai varattu tai yksityisellä alueella.

en: Don&#8217;t send this to subscribers
fi: Älä lähetä tätä tilaajille

en: Don't show the Reblog button on posts
fi: Älä näytä artikkeleissa Toistobloggaus painiketta

en: Double Negatives
fi: Kaksoiskiellot

en: Download
fi: Lataa

en: Download: <a href="%s">%s</a><br />
fi: Lataa: <a href="%s">%s</a><br />

en: Drag and drop available services here.
fi: Vedä ja pudota palvelut tähän.

en: Drag and drop sharing services into the enabled section to have them show up on your site, and drag them into the hidden section to have them hidden behind a button.
fi: Vedä ja pudota jakamispalvelut käytössä alueelle jolloin ne näkyvät sivustollasi tai vedä ja pudota ne piilotettu alueelle jolloin ne on piilotettu painikkeen taakse.

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
fi: Vedä ja pudota (alle) ne palvelut jotka haluat ottaa käyttöön.

en: Drag up or down
    to re-arrange
fi: Järjestä 
    vetämällä ylös tai alas

en: Drive more traffic to your site
fi: Hanki lisää liikennettä sivustolle

en: Drop down
fi: Pudotusvalikko

en: Drop images to upload
fi: Pudota palvelimelle siirrettäviä kuvia

en: E-mail
fi: Sähköpostiosoite

en: Each contact form can easily be customized to fit your needs. When a user submits your contact form, the feedback will be filtered through <a href="http://akismet.com/" target="_blank">Akismet</a> (if it is <a href="%s">active on your site</a>) to make sure it’s not spam. Any legitimate feedback will then be emailed to you, and added to your feedback management area.
fi: Voit helposti muokata jokaisen yhteydenottolomakkeen itsellesi sopivaksi. Kun käytttäjä lähettää lomakkeen se suodatetaan <a href="http://akismet.com/" target="_blank">Akismet</a>-palvelun kautta (jos Akismet on <a href="%s">käytössä sivustolla</a>) - näin varmistetaan että se ei ole roskapostia. Jokainen oikea viesti välitetään sinulle ja lisätään yhteydenottojen hallinta-alueelle.

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
fi: Jokaisessa moduulissa on Ota käyttöön tai Poista käytöstä linkki joten voit vaihtaa niiden tilaa yksittäin.

en: Each of these widgets has a number of customization options.
fi: Jokainen näistä vimpaimista voidaan mukauttaa monella tavalla.

en: Easily allow any visitor to subscribe to all of your posts via email through a widget in your blog&#8217;s sidebar.  Every time you publish a post, WordPress.com will send a notification to all your subscribers.
fi: Voit helposti tarjota vieraille mahdollisuuden tilata sähköpostilla sivustosi artikkelit laittamalla vimpaimen blogin sivupalkkiin. Aina kun julkaiset artikkelin, WordPress.com lähettää ilmoituksen kaikille tilaajillesi.

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
fi: Korosta helposti artikkeleja käyttämällä <a href="%1$s">"Esittelyssä" merkintää</a> tai muuta haluamaasi tunnusta. Käytetty teema tukee korkeintaan %2$s kpl Esittelyssä olevaa artikkelia korostettujen artikkelien alueella.

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit CSS
fi: CSS-muokkain

en: Edit Comic
fi: Muokkaa sarjakuvaa

en: Edit Details
fi: Muokkaa tietoja

en: Edit Menu Item
fi: Muokkaa valikon kohtaa

en: Edit Menu Item Label
fi: Muokkaa menun tuotteen tunnusta

en: Edit Menu Section
fi: Muokkaa menun osastoa

en: Edit Project
fi: Muokkaa projektia

en: Edit Project Tag
fi: Muokkaa projektin avainsanaa

en: Edit Project Type
fi: Muokkaa projektilajia

en: Edit Selection...
fi: Muokkaa valintaa...

en: Edit Testimonial
fi: Muokkaa Käyttäjäkokemusta

en: Edit Your Profile
fi: Muokkaa profiilia

en: Edit this new field
fi: Muokkaa tätä uutta kenttää

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Email Address
fi: Sähköpostiosoite

en: Email Address:
fi: Sähköpostiosoite:

en: Email check failed, please try again
fi: Sähköpostivarmistus epäonnistui. Yritä uudelleen.

en: Email me whenever
fi: Lähetä minulle sähköposti-ilmoitus

en: Email notifications
fi: Sähköposti-ilmoitukset

en: Email settings
fi: Sähköpostin asetukset

en: Emails will be sent to %s (<a href="%s">Edit</a>)
fi: Sähköpostit lähetetään osoitteeseen %s (<a href="%s">Muokkaa</a>)

en: Empty Spam
fi: Poista roskaviestit

en: Enable Backups
fi: Ota varmuuskopiointi käyttöön

en: Enable Jetpack Stats
fi: Ota käyttöön Jetpack tilastointi

en: Enable Portfolio Projects for this site.
fi: Ota käyttöön Työnäyte/portfolio projektit tällä sivustolla.

en: Enable Post By Email
fi: Ota käyttöön Artikkeli sähköpostitse (Post by Email)

en: Enable Testimonials for this site.
fi: Ota käyttöön Käyttäjäkokemukset tällä sivustolla.

en: Enable VaultPress Backups
fi: Ota käyttöön VaultPress-varmuuskopiot

en: Enable auto-updates
fi: Ota käyttöön automaattiset päivitykset

en: Enable auto-updates on WordPress.com
fi: Ota käyttöön automaattiset päivitykset WordPress.com sivustolla.

en: Enable carousel
fi: Ota käyttöön Karuselli

en: Enable excerpts on front page and on archive pages
fi: Ota otteet käyttöön etusivulla ja luettelosivuilla

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
fi: Ota oikoluku käyttöön seuraavilla kieliopin- ja tyylin säännöille kun artikkelia tai sivua kirjoitetaan.

en: Enabled Services
fi: Käytössä olevat palvelut

en: Enabling Manage allows you to update your self-hosted WordPress sites along with any WordPress.com sites you have, all in one simple dashboard.
fi: Kun otat käyttöön Hallinnoi (Manage)-moduulin, voit päivittää itsenäisiä WordPress sivustoja ja WordPress.com sivustoja samasta yksinkertaisesta hallintapaneelista.

en: English Options
fi: Englannin kielen valinnat

en: Enhanced site stats and insights.
fi: Laajennetut sivuston tilastot ja oivalluksia.

en: Ensure that "WordPress.com Likes are…" is set to "On for all posts"
fi: Varmista, että "WordPress.com tykkäykset" on asetettu "Käytössä kaikille artikkeleille"

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
fi: Kirjoita WordPress.com tai Jetpack WordPress sivuston verkko-osoite.

en: Enter a shortcode directly into the Post/Page editor to embed media. For specific instructions follow the links below.
fi: Kun haluat upottaa median, kirjoita lyhytkoodi suoraan artikkeli/sivu muokkaimeen. Tarkempia ohjeita, katso alla olevista linkeistä.

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
fi: Syötä URL-osoite 16x16px kokoiseen kuvaan, jota haluat käyttää tämän palvelun kuvakkeena.

en: Enter the customer's name here
fi: Kirjoita tähän asiakkaan nimi

en: Enter the menu item's name here
fi: Kirjoita menun/ruokalistan nimi tähän

en: Enter your email address
fi: Syötä sähköpostiosoitteesi

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
fi: Kirjoita sähköpostiosoite jolla tilaat sähköpostiisi ilmoitukset blogin uusista artikkeleista.

en: Enter your meta key "content" value to verify your blog with %s
fi: Kirjoita meta-avaimen arvo jolla blogi todennetaan %s palveluissa

en: Error Details: %s
fi: Virheen tiedot: %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
fi: Virheen tiedot: Jetpack tunnus/ID alkaa numerolla. Älä esitä julkisesti tätä virheviestiä! %s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
fi: Virheen tiedot: Jetpack tunnus/ID on tyhjä. Älä esitä julkisesti tätä virheviestiä! %s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
fi: Virheen tiedot: Jetpack tunnus/ID ei ole skalaari. Älä esitä julkisesti tätä virheviestiä! %s

en: Error code: %s
fi: Virhekoodi: %s

en: Error connecting to WordPress.com. Code: %1$s, %2$s
fi: Virhe yhdistettäessä WordPress.com palveluun. Koodi: %1$s, %2$s

en: Error in moving to Trash.
fi: Roskakoriin siirto ei onnistunut.

en: Error in restoring from Trash.
fi: Roskakorista palauttaminen ei onnistunut.

en: Error loading profile
fi: Profiilin lataamisessa tapahtui virhe

en: Error!
fi: Virhe!

en: Error, bad module.
fi: Virhe, huono moduuli.

en: Error, invalid response data.
fi: Virhe, vastauksen tiedot eivät kelpaa.

en: Error: Couldn't create suitable username.
fi: Virhe: Sopivaa käyttäjätunnusta ei voitu luoda.

en: Error: This site's Jetpack connection is currently experiencing problems.
fi: Virhe: Tämän sivuston Jetpack yhteydessä on tällä hetkellä ongelmia.

en: Error: please enter a valid email address.
fi: Virhe: syötä kelvollinen sähköpostiosoite

en: Error: please fill the required fields (name, email).
fi: Virhe: syötä tiedot vaadittuihin kenttiin (nimi, sähköposti).

[ctx: Example of a phone number]
en: 1-202-555-1212
fi: +358 0 000 0000

en: Example:
fi: Esimerkki:

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
fi: Sivu

[ctx: Example: the user is viewing a custom post type archive.]
en: Post Type
fi: Sisältötyyppi

en: Excerpts
fi: Otteet

en: Expecting an array
fi: Matriisia odotettiin

en: Explain...
fi: Selitä...

en: Export feedback as CSV
fi: Vie palaute CSV-tiedostona

en: Facebook Page
fi: Facebook sivu

en: Facebook Page Plugin
fi: Facebook sivu -lisäosa

en: Facebook Page URL
fi: Facebook sivun verkko-osoite

en: Facebook Wall
fi: Facebook seinä

en: Failed permissions, please try again.
fi: Törmättiin oikeuksiin, yritä uudelleen, ole hyvä.

en: Featured
fi: Esittelyssä olevat

en: Featured Content
fi: Esittelyssä olevat artikkelit

en: Featured Images
fi: Artikkelikuvat

en: Feed(s) to Display:
fi: Näytettävät syötteet:

en: Feedback
fi: Palaute

en: Feedback discarded.
fi: Palaute hylätty.

en: Feedback(s) marked as spam
fi: Palaute merkitty roskapostiksi

en: Field type
fi: Kentän laji

en: Fill out my Wufoo form!
fi: Täytä Wufoo-lomake!

en: Filter Testimonials list
fi: Suodata Käyttäjäkokemukset lista

en: Filter comics list
fi: Suodata sarjakuvien lista

en: Filter menu items list
fi: Suodata menun tuotteiden lista

en: Filter projects list
fi: Suodata projektien lista

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
fi: Ratkaiset tämän poistamalla käytöstä kaikki muut lisäosat paitsi Jetpackin. Jos ongelma jatkuu, se ei ole lisäosan aiheuttama. Jos ongelma poistuu, ota silloin käyttöön lisäosat yksi kerrallaan kunnes ongelma ilmaantuu uudelleen - olet löytänyt syyllisen! Kerro se meille ja yritämme auttaa sinua.

en: First option
fi: Ensimmäinen valinta

en: First param must be string or empty
fi: Ensimmäinen parametri on oltava merkkijono tai tyhjä

en: Focal Length
fi: Polttoväli

en: Follow Blog
fi: Seuraa blogia

en: Follow Comments
fi: Seuraa kommentteja

en: Follow me on Twitter
fi: Seuraa minua Twitterissä

en: Follower Settings
fi: Seuraamisen asetukset

en: Food Menus
fi: Ruokien menu

en: For example, if you wanted the Archives widget to only appear on category archives and error pages, choose "Show" from the first dropdown and then add two rules: "Page is 404 Error Page" and "Category is All Category Pages."
fi: Esimerkiksi, jos haluat Arkistot-vimpaimen näkyvän vain kategoria arkisto- ja virhe sivuilla, valitse "Näytä" ensimmäisestä pudotusvalikosta ja sitten lisää kaksi sääntöä: "Sivu on 404 virhesivu" ja "Kategoria on Kaikki kategoria sivut".

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
fi: Esimerkiksi mausteinen, suosikki, jne. <br /> Erota tunnukset pilkulla

en: For more information:
fi: Muuta tukea

en: Form builder
fi: Lomakkeen rakentaja

en: Format:
fi: Muoto:

en: Free formats
fi: Vapaat tiedostomuodot

en: Free professional support
fi: Maksuton ammattimainen tuki

en: From
fi: Lähettäjä

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
fi: Etusivu, arkisto-/luettelosivut ja hakutulokset

en: Front page
fi: Etusivu

en: Full details can be found on the <a href="%s" target="_blank">Sharing support page</a>. This video also gives a swish run-down of how to use the Sharing feature. Watch it in HD for extra snazz!
fi: Täydelliset tiedot jakamisesta ovat <a href="%s" target="_blank">Jakamisen tukisivulla</a>. Tämä video tarjoaa myös nopean esityksen kuinka Jakaminen ominaisuutta käytetään. Katso se HD-tarkkuudella jotta saat siitä kaiken irti!

en: Full details can be found on the <a href="%s" title="Custom Content Types support page" target="_blank">Custom Content Types support page</a>.
fi: Täydelliset tiedot löytyvät <a href="%s" title="Mukautetut sisältölajit - tukisivulta (Custom Content Types -)" target="_blank">Mukautetut sisältölajit - tukisivulta (Custom Content Types -)</a>.

en: Full management mode is off for this site.
fi: Täysi hallintatila ei ole käytössä tällä sivustolla.

en: Gain peace of mind with Protect, the tool that has blocked billions of login attacks on millions of sites.
fi: Saat mielenrauhaa kun käytät Suojaa moduulia (Protect). Se on työkalu joka on estänyt miljoonia kirjautumisyrityksiä miljoonilla sivustoilla.

en: Gallery
fi: Galleria

en: Gallery Carousel Screenshot
fi: Näyttökaappaus Gallerian Karusellista

en: Get an API Key
fi: Hae rajapinnan/API avain

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
fi: Aloita Jetpack Multisite asennuksen (monta sivustoa) hallinta yhdistämällä ensin.

en: Get started with Jetpack Multisite
fi: Jetpack Multisite (monta sivustoa) aloittaminen.

en: Give Us Feedback
fi: Anna palautetta

en: Give visitors the tools to Share and Subscribe to your content.
fi: Anna vierailijoille työkalut jakaa ja tilata sisältöä.

en: Give your site a boost by loading images in posts from the WordPress.com content delivery network. We cache your images and serve them from our super-fast network, reducing the burden on your Web host with the click of a button.
fi: Nopeuta sivustosi toimintaa lataamalla kuvat WordPress.comin sisällönhajautusverkostosta. Kuvat välimuistitetaan ja ne lähetetään supernopeasta verkostamme joten palvelimesi rasitus pienenee napin painalluksella.

en: Global
fi: Kaikenkattava (globaali)

en: Go to Settings > Sharing in your Dashboard.
fi: Siirry WP hallintapaneelin kohtaan Asetukset > Jakaminen.

en: Go to WordPress.com
fi: Siirry WordPress.com palveluun

en: Go to WordPress.com to enable auto-updates for plugins
fi: Siirry WordPress.com sivustolle jossa voit ottaa käyttöön lisäosien automaattisen päivityksen.

en: Go to WordPress.com to try these features
fi: Siirry WordPress.com ja kokeile näitä toimintoja

en: Goodreads
fi: Hyvät kirjat - Goodreads

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
fi: Goodreads ID numero <a href="%s" target="_blank">(ohjeita)</a>:

en: Google+ Badge
fi: Google+ tunnusmerkki

en: Google+ URL
fi: Google+ verkko-osoite

en: Gravatar Hovercards
fi: Gravatar-kortit

en: Gravatar Profile
fi: Gravatar-profiili

en: Great job! Now let's make sure your hard work is never lost, backup everything with VaultPress.
fi: Hyvä homma! Varmitetaampa nyt, että kova työsi ei katoa; varmuuskopioi kaikki VaultPress-palveluun.

en: Green
fi: Vihreä

en: Greeting Text
fi: Tervehdysviesti

en: Have faster loading images with Jetpack Photon
fi: Kuvat latautuvat nopeammin Jetpack Kuvien SHV (Photon) moduulia käytettäessä.

en: Have feedback on Jetpack?
fi: Onko palautetta Jetpackistä?

en: Height
fi: Korkeus

en: Height (px):
fi: Korkeus (pikseliä):

en: Height:
fi: Korkeus:

en: Help and Support
fi: Apu ja tuki

en: Here are your whitelisted IPs:
fi: Tässä on sallitut listassa olevat IP-osoitteet:

en: Here&#8217;s what your form will look like
fi: Tältä lomake tulee näyttämään

en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
fi: Hei,
    
    Sinut on kutsuttu liittymään '%1$s' 
    %2$s kohteeseen %3$s roolissa.
    
    Vahvista kutsu klikkaamalla seuraavaa linkkiä:
    %4$s

en: Hidden Verbs
fi: Piilotetut verbit

en: Hide
fi: Piilota

en: Hide all featured images
fi: Piilota artikkelikuvat

en: Hide related content after posts
fi: Piilota aiheeseen liittyvä sisältö artikkelien lopusta

en: Hide tag from displaying in post meta and tag clouds.
fi: Piilota avainsana jotta se ei näy artikkelin metatiedoissa eikä avainsanapilvessä.

en: Hide the stats smiley face image.
fi: Piilota tilastojen hymiökuva.

en: High definition on by default
fi: Korkea laatu oletuksena

en: Home
fi: Etusivu

en: Hours & Info
fi: Aukioloajat & info

en: Hours:
fi: Aukioloajat:

en: Hovercards enhance plain Gravatar images with information about a person: name, bio, pictures, their contact info, and other services.
fi: Gravatar kortit lisäävät tietoja tavalliseen Gravatar kuvaan. Tietoja kuten nimi, elämänkertatietoja, kuvia, yhteystiedot ja muita palveluita.

en: How does this work?
fi: Kuinka tämä toimii?

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
fi: Hei.
    
    Olet seurannut jokin aika sitten jotain artikkeliani. Tämä tarkoittaa, että saat viestin sähköpostiin kun sitä kommentoidaan.
    
    Kun haluat ottaa palvelun käyttöön, varmista painamalla alla. Jos uskot tämän olevan virheviesti, sivuuta tämä ja sen jälkeen emme enää vaivaa sinua.

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
fi: Hei.
    
    Olet seurannut jokin aika sitten tämän blogin artikkeleja. Tämä tarkoittaa, että saat jokaisen uuden artikkelin sähköpostilla.
    
    Kun haluat ottaa palvelun käyttöön, varmista painamalla alla. Jos uskot tämän olevan virheviesti, sivuuta tämä ja sen jälkeen emme enää vaivaa sinua.

en: I Need Support
fi: Tarvitsen tukea

en: IP Address:
fi: IP-osoite:

en: IPv4 and IPv6 are acceptable. <br />To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
fi: IPv4 ja IPv6 hyväksytään. <br />Kun haluat asettaa vaihteluvälin, kirjoita alin arvo tavuviiva ylin arvo. Esimerkki: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: Icon
fi: Kuvake

en: Icon + text
fi: Kuvake ja teksti

en: Icon URL
fi: Kuvakkeen URL-osoite

en: Icon only
fi: Vain kuvake

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
fi: Kirjoita sanat ja lauseet jotka ohitetaan kun artikkeleja ja sivuja oikoluetaan:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
fi: Kun tyhjä, kuvan koko määritetään automaattisesti.

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
fi: Jos se ei ole rivillä yksinään, teema tai lisäosa näyttää lisämerkkejä kokeile silloin askelia 2 ja 3.

en: If none of these help you find a solution, <a href="%s">click here to contact Jetpack support</a>. Tell us as much as you can about the issue and what steps you've tried to resolve it, and one of our Happiness Engineers will be in touch to help.
fi: Jos mikään näistä ei selvitä ongelmaa, <a href="%s">ota tästä yhteyttä Jetpack-tukeen</a>. Kerro meille mahdollisimman paljon ongelmasta ja mitä askelia olet ottanut yrittäessäsi selvittää sitä. Joku onnellisuusinsinööreistämme (Happiness Engineer) ottaa yhteyttä ja auttaa.

en: If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
fi: Jos ongelma poistuu, jotakin on ilmeisesti vialla teemassa - kerro asiasta teeman valmistajalle.

en: If you are a theme author, you can learn about adding support for Infinite Scroll at <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>.
fi: Jos olet teeman valmistaja, löydät tiedot kuinka lisäät tuen Rajattomalle vieritykselle täältä <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>.

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
fi: Jos sinulle ei ole vielä WordPress.com tiliä, voit rekisteröityä muutamassa sekunnissa.

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
fi: Jos saat 404-viestin, ota yhteyttä palvelimen ylläpitäjään. Heidän turvallisuusasetukset voivat estää XMLRPC-tiedoston.

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating %s (the default WordPress theme).
fi: Jos ongelma ei ole tunnettu tai se ei ole lisäosan aiheuttama, ota käyttöön %s -teema (WordPress oletusteema).

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating the default WordPress theme.
fi: Jos ongelma ei ole tunnettu tai se ei ole lisäosan aiheuttama, yritä ottaa käyttöön WordPress oletusteema.

en: Ignore all
fi: Ohita kaikki

en: Ignore always
fi: Ohita aina

en: Ignore suggestion
fi: Ohita ehdotus

en: Ignored Phrases
fi: Sivuutettavat ilmaukset

en: Image
fi: Kuva

en: Image Alignment:
fi: Kuvan tasaus:

en: Image Color:
fi: Kuvan väri:

en: Image Gallery Carousel
fi: Gallerian Kuvakaruselli

en: Image Gallery Slideshow
fi: Gallerian kuvaesitys

en: Image Grid
fi: Kuvat ruudukossa

en: Image Link
fi: Kuvalinkki

en: Image List
fi: Kuvien lista

en: Image Settings:
fi: Kuva-asetukset:

en: Image Size:
fi: Kuvan koko:

en: Image URL:
fi: Kuvan verkko-osoite:

[ctx: Image alternative text]
en: Decorative graph image
fi: Kuvituksellinen kaavion kuva

[ctx: Image alternative text]
en: Decorative shield image
fi: Kuvituksellinen kilven kuva

[ctx: Image alternative text]
en: Jetpack clouds image
fi: Jetpack pilvikuva

en: Image title:
fi: Kuvan otsikko:

en: Image to be cropped
fi: Rajattava kuva

en: Images
fi: Kuvia

en: Images:
fi: Kuvat:

en: Improve your site with Jetpack
fi: Kehitä sivustoasi Jetpackin avulla

en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via site URL lacking a dot (e.g. http://localhost).
fi: <a href="%s" target="_blank">Kehitystilassa</a>, sivuston verkko-osoitteen -josta puuttuu piste- kautta (esim. http://localhost).

en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the JETPACK_DEV_DEBUG constant being defined in wp-config.php or elsewhere.
fi: <a href="%s" target="_blank">Kehitystilassa</a>, JETPACK_DEV_DEBUG vakion kautta joka on määritetty wp-config.php tiedostossa tai muualla.

en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the jetpack_development_mode filter.
fi: <a href="%s" target="_blank">Kehitystilassa</a>, jetpack_development_mode suotimen kautta.

en: Inactive
fi: Ei käytössä

en: Include this CSS in the Mobile Theme
fi: Sisällytä tämä CSS-muotoilu mobiiliteemaan

en: Increase page views
fi: Kasvata sivuesitysten määrää

en: Indexing posts
fi: Artikkeleita indeksoidaan

en: Indexing request queued and waiting&hellip;
fi: Indeksointipyyntö on jonossa ja odottaa&hellip;

en: Information about this blog is currently being retrieved.
fi: Tästä blogista noudetaan parhaillaan tietoja.

en: Insert Video
fi: Lisää video

en: Instead of typing or copy-pasting long URLs, you can now get a short and simple link to your posts and pages. This uses the super compact wp.me domain name, and gives you a unique URL you can use that will be safe and reliable.
fi: Sen sijaan että kirjoitat tai kopioi-liität pitkiä verkko-osoitteita, voit nyt saada artikkeleille ja sivuille lyhyen ja yksinkertaisen linkin. Se käyttää erittäin lyhyttä wp.me verkko-osoitetta ja saat käyttöösi verkko-osoitteen joka on turvallinen ja luotettava.

[ctx: Instructions on how to whitelist IP ranges - low_range/high_range should be translated.]
en: You can save a range of IPs {low_range}-{high_range}. No spaces allowed.  (example: 1.1.1.1-2.2.2.2)
fi: Voit tallentaa IP-numeroiden alueen {low_range}-{high_range}. Välilyöntejä ei sallita.  (esimerkki: 1.1.1.1-2.2.2.2)

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
fi: Johdantoteksti kun joku seuraa tiettyä blogin artikkelia. (Sivusto- ja vahvistustiedot lisätään automaattisesti.)

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
fi: Johdantoteksti kun joku seuraa blogiasi. (Sivusto- ja vahvistustiedot lisätään automaattisesti.)

en: Invalid JSON
fi: JSON ei kelpaa

en: Invalid Twitter Timeline id
fi: Twitter Timeline (-aikajana) tunnus/ID ei kelpaa

en: Invalid Twitter Timeline username
fi: Twitter Timeline (-aikajana) käyttäjätunnus ei kelpaa

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
fi: Käyttäjätunnus ID ei kelpaa. Varmista Goodreads ID numero ja kirjoita se uudelleen.

en: Invalid Video GUID!
fi: Videon GUID ei kelpaa!

en: Invalid or expired nonce.
fi: Kertakäyttöavain ei ole kelvollinen tai on vanhentunut.

en: Invalid remote response.
fi: Epäkelpo vastaus etäkohteesta.

en: Invalid request
fi: Virheellinen pyyntö

en: Invalid security token.
fi: Turvallisuusmerkki ei kelpaa.

en: Invalid site information returned from remote.
fi: Etäkohteen lähettämässä vastauksessa olevat sivuston tiedot eivät kelpaa.

en: Is this site private?
fi: Onko tämä sivusto yksityinen (hakukoneet kielletty)?

en: It looks like you may have changed your domain. Is <strong>%1$s</strong> still your site's domain, or have you updated it to <strong> %2$s </strong>?
fi: Näyttää siltä, että olet ehkä vaihtanut verkkotunnuksen. Onko <strong>%1$s</strong> vielä sivustosi verkko-osoite vai oletko päivittänyt sen <strong> %2$s </strong> osoitteeksi?

en: It looks like your Facebook URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
fi: Näyttää siltä, että Facebook verkko-osoite ei ole oikein. Varmista se <a href="%s">vimpaimen asetuksissa</a>.

en: It looks like your Google+ URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
fi: Näyttää siltä, että Google+ verkko-osoite ei ole oikein. Varmista se <a href="%s">vimpaimen asetuksissa</a>.

en: It looks like your site can not communicate properly with Jetpack.
fi: Vaikuttaa siltä, että sivustosi ei voi viestiä tarvittavalla tavalla Jetpackin kanssa.

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
fi: Se voi johtua joistakin näistä syistä jotka voit itse päätellä:

en: It&#8217;s perfect for use on Twitter, Facebook, and cell phone text messages where every character counts.
fi: Se on erinomainen Twitter, Facebook ja tekstiviestien käytössä jossa jokainen merkki on merkityksellinen.

en: It's ready to bring awesome, WordPress.com cloud-powered features to your site.
fi: Se on valmiina tuomaan WordPress.comin hämmästyttävät pilvivoiman toiminnot sivustollesi.

en: Items on your restaurant's menu
fi: Tuotteet ravintolasi menussa

en: Jargon
fi: Ammattikieli/-slangi

en: Jetpack Debugging Center
fi: Jetpack testauskeskus

en: Jetpack FAQ
fi: Jetpack UKK/FAQ

en: Jetpack Network Settings Updated!
fi: Jetpack verkoston asetukset päivitetty!

en: Jetpack Plugin Version
fi: Jetpack lisäosa versio

en: Jetpack Primary User
fi: Jetpack ensisijainen käyttäjä

en: Jetpack Settings
fi: Jetpack asetukset

en: Jetpack Sites
fi: Jetpack sivustot

en: Jetpack Subscriptions Settings
fi: Jetpack tilausten asetukset

en: Jetpack Subscriptions:
fi: Jetpack tilaukset:

en: Jetpack Support
fi: Jetpack tuki

en: Jetpack can help secure your site, increase performance &amp; traffic, and simplify how you manage your site.
fi: Jetpack voi auttaa sivustosi turvallisuudessa, lisätä suorituskykyä ja liikennettä sekä yksinkertaistaa sivustosi hallintaa.

en: Jetpack combines the power of %s and the simplicity of WordPress to give you the ultimate in math blogging platforms.
fi: Jetpack yhdistää %s:n voiman ja WordPressin yksinkertaisuuden ja tuloksena on erinomainen matemaattinen bloggausalusta.

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
fi[0]: Jetpackissä on vanhan %l lisäosan uusin versio.
fi[1]: Jetpackissä on vanhojen %l lisäosien uusin versio.

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
fi: Jetpackissä on vanhan &#8220;%1$s&#8221; lisäosan uusin versio.

en: Jetpack could not contact WordPress.com: %s.  This usually means something is incorrectly configured on your web host.
fi: Jetpack ei saanut yhteyttä WordPress.com: %s. Yleensä tämä tarkoittaa, että palvelimellasi on jotain määritetty väärin.

en: Jetpack has an amazing free support team
fi: Jetpackilla on hämmästyttävä maksuton tukitiimi.

en: Jetpack has been successfully disconnected.
fi: Jetpack yhteys on katkaistu.

en: Jetpack includes many other features that you can use to customize how your site looks and functions. These include Contact Forms, Tiled Photo Galleries, Custom CSS, Image Carousel, and a lot more.
fi: Jetpackiin kuuluu monia muita toimintoja joilla voit mukauttaa sivustosi ulkoasua ja toimivuutta. Niihin kuuluu Yhteydenottolomakkeet, Galleria ruudukot, Mukautettu CSS-muotoilu, Kuvakaruselli ja paljon muuta (Contact Forms, Tiled Photo Galleries, Custom CSS, Image Carousel)

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
fi: Jetpack on nyt yhdistettynä WordPress.com palveluun

en: Jetpack is installed!
fi: Jetpack on asennettu!

en: Jetpack is network activated and notices can not be dismissed.
fi: Jetpack verkosto on käytössä ja ilmoituksia ei voi piilottaa.

en: Jetpack is not active on this site.
fi: Jetpack ei ole käytössä tällä sivustolla.

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
fi: Jetpack ei ole nyt yhdistettynä WordPress.com palveluun

en: Jetpack is supported by some of the most technical and passionate people in the community. Located around the globe and ready to help you.
fi: Jetpackia tukee eräät teknisimmät ja omistautuneimmat yhteisön jäsenet. He ovat sijoittuneet ympäri maapalloa ja ovat valmiina auttamaan sinua.

en: Jetpack now includes Comments, which enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site. To activate Comments, <a href="%s">%s</a>.
fi: Jetpackiin kuuluu nyt Kommentit moduuli jonka avulla vierailijat voivat kommentoida sivustolla WordPress.com, Twitter tai Facebook tilille kirjautuneena. Ota käyttöön Kommentit, <a href="%s">%s</a>.

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
fi: Jetpack vaatii WordPressin version %s tai uudemman.

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
fi: Jetpack kiihdyttää itse ylläpidetyn WordPress sivuston hämmästyttävällä WordPress.comin pilvivoimalla.

en: Jetpack tries to match your site's color scheme automatically, but you can make manual adjustments at the bottom of the <a href='%s'>Discussion Settings</a> page.
fi: Jetpack yrittää mukauttaa sivustosi väriasetelmaa automaattisesti, mutta voit tehdä asetuksia manuaalisesti <a href='%s'>Keskustelun asetukset</a> sivun alalaidassa. (Suom. huom. lähdeteksti mainitsee väriasetelman, mutta kyse on tilaamisesta.)

en: Jetpack utilizes the state-of-the-art WordPress.com content delivery network to load your gorgeous images super fast optimized for any device, and it’s completely free.
fi: Jetpack käyttää kehityksen kärjessä olevaa WordPress-sisällönhajautusverkostoa jotta mahtavat kuvasi latautuvat optimoituna kaikille laitteille super-nopeasti  - ja se on täysin maksutonta.

en: Jetpack will allow you to authorize applications and services to securely connect to your blog and allow them to use your content in new ways and offer you new functionality.
fi: Jetpackin avulla voit valtuuttaa sovellusten ja palveluiden muodostaa turvattu yhteys blogiin. Näin sallitaan niiden käyttää sisältöäsi uusilla tavoilla ja ne voivat tarjota uusia toimintoja.

en: Jetpack will automatically take the great published content from your blog or website and share it instantly with third party services like search engines, increasing your reach and traffic.
fi: Jetpack ottaa automaattisesti hienon julkaistun aineiston blogista tai sivustolta ja jakaa sen välittömästi kolmansien osapuolten palveluiden kanssa -kuten hakukoneet- ja näin lisää saavutettavuutta ja liikennettä.

en: Jetpack's Carousel has been disabled, because another plugin or your theme is overriding the [gallery] shortcode.
fi: Jetpackin Karuselli on poistettu käytöstä, koska toinen lisäosa tai teema ohittaa [galleria] lyhytkoodin.

en: Jetpack's mobile theme is optimized for small screens. It uses the header image, background, and widgets from your current theme for a great custom look. Post format support is included, so your photos and galleries will look fantastic on a smartphone.
fi: Jetpackin mobiiliteema on optimoitu pienille näytöille. Siinä käytetään nykyisestä teemasta poimittua otsakekuvaa, taustaa ja vimpaimia ja tuloksena on hieno mukautettu ulkoasu. Tuki artikkelin muodolle sisältyy jolloin kuvat ja galleriat näyttävät erinomaisilta älypuhelimessa.

en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
fi[0]: Liity %s tilaajan joukkoon
fi[1]: Liity %s tilaajien joukkoon

en: Jump Start
fi: Pikakäynnistä

en: Jump Start your site
fi: Pikakäynnistä sivustosi

en: Jump Start your site by activating these components
fi: Pikakäynnistä sivusto ottamalla nämä komponentit käyttöön

en: Jump to:
fi: Siirry kohtaan:

[ctx: Jumpstart Description]
en: Adds a button to your post and page editors, allowing you to build simple forms to help visitors stay in touch.
fi: Artikkeli- ja sivumuokkaimiin lisätään painike, jotta voit tehdä yksinkertaisia lomakkeita jotka auttavat vierailijoita pitämään yhteyttä.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Brings your photos and images to life as full-size, easily navigable galleries.
fi: Elähdytä kuvasi täyden koon helposti navigoitavilla gallerioilla.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Give visitors two easy subscription options — while commenting, or via a separate email subscription widget you can display.
fi: Tarjoa vierailijoille kaksi helppoa tilaustapaa - kommentoidessa tai erikseen näytettävällä sähköpostitilaus vimpaimella.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Helps you remotely manage plugins, turn on automated updates, and more from <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a>.
fi: Voit <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a>:in kautta hallinnoida etänä lisäosia, laittaa päälle automaattiset päivitykset ja paljon muuta.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Keep visitors engaged on your blog by highlighting relevant and new content at the bottom of each published post.
fi: Korosta aiheeseen liittyvää ja uutta sisältöä jokaisen julkaistun artikkelin alla. Näin sitoutat vierailijat blogiisi.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Let commenters link their profiles to their Gravatar accounts, making it easy for your visitors to learn more about your community.
fi: Salli kommentoijien linkittää Gravatar tilinsä profiiliin jolloin vierailijoiden on helppo saada parempi käsitys yhteisöstäsi.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Lets you log in to all your Jetpack-enabled sites with one click using your WordPress.com account.
fi: Voit kirjautua WordPress.com-tilin kautta yhdellä klikkauksella kaikkiin sivustoihisi joissa on Jetpack käytössä.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Mirrors and serves your images from our free and fast image CDN, improving your site’s performance with no additional load on your servers.
fi: Parantaa sivustosi suorituskykyä kun sivustosi kuvat peilataan ja lähetetään maksuttomasta ja nopeasta kuvien sisällönhajautusverkostosta (SHV, CDN).Tämä ei lisää palvelintesi kuormitusta.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Twitter, Facebook and Google+ buttons at the bottom of each post, making it easy for visitors to share your content.
fi: Twitter, Facebook and Google+ painikkeet jokaisen artikkelin alla jotta vierailijat voivat helposti jakaa sisältöäsi.

en: Just one more step before you can manage your site from WordPress.com! Click the button below and you will be good to go.
fi: Vielä yksi askel ennen kuin sivustoa voi hallita WordPress.com kautta. Paina alla olevaa painiketta ja kaikki on kunnossa.

en: Just one more step before your menus can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your menus with our newly-redesigned user interface.
fi: Vielä yksi askel ennen kuin valikkoja voi hallita WordPress.com kautta. Paina alla olevaa painiketta ja pääset hallitsemaan valikkoja uudelleen suunniteltu käyttöliittymällä.

en: Just one more step before your plugins can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing all of your plugins in one place.
fi: Vielä yksi askel ennen kuin lisäosia voi hallita WordPress.com kautta. Paina alla olevaa painiketta ja pääset hallitsemaan kaikkia lisäosia yhdestä paikasta.

en: Just one more step before your site can be secured by Jetpack and WordPress.com. Click the button below and you'll be safe and secure.
fi: Vielä yksi askel ennen kuin sivusto on suojattu WordPress.com avulla. Paina alla olevaa painiketta ja olet turvassa ja varmistettuna.

en: Just one more step before your themes can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your themes with our newly-redesigned user interface.
fi: Vielä yksi askel ennen kuin sivustoa voi hallita WordPress.com kautta. Paina alla olevaa painiketta ja pääset hallitsemaan teemoja uudelleen suunniteltu käyttöliittymällä.

en: Keep plugins auto-updated.
fi: Lisäosille uusin versio automaattisesti.

en: Keep up with the latest happenings on all your WordPress sites and interact with other WordPress.com users.
fi: Ole tietoinen uusimmista tapahtumista kaikilla WordPress sivustoillasi ja ole vuorovaikutuksessa muiden WordPress.com käyttäjien kanssa.

en: Keep visitors engaged, by giving them more to share and read with Related Posts.
fi: Voit säilyttää vierailijoiden kiinnostuksen kun tarjoat heille enemmän jaettavaa ja luettavaa Liittyvät artikkelit (Related Posts)-moduulin avulla.

en: Label
fi: Teksti

[ctx: Label for HTML form "Email" field in contact form builder]
en: Email
fi: Sähköposti

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
fi: Sivusto

[ctx: Label for an option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Option
fi: Valinta

[ctx: Label for the set of options to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Options
fi: Valinnat

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
fi: siirrä

en: Labels
fi: Tunnukset

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
fi: Tunnukset: <small>mausteinen, suosikki, jne. <em>Erota tunnukset pilkulla</em></small>

en: Landscape
fi: Vaakasuunta

en: Language
fi: Kieli

en: Large
fi: Suuri

en: Large Blog Image
fi: Suuri blogin kuva

en: Last Modified
fi: Viimeksi muokattu

en: Last Updated
fi: Uusin päivitys

en: Layout
fi: Asettelu

en: Layout Options:
fi: Asettelun valinnat:

en: Learn More
fi: Lue lisää

en: Learn about what being the Primary User means.
fi: Katso mitä tarkoittaa olla Ensisijainen käyttäjä.

en: Learn more
fi: Lue lisää

en: Learn more about Markdown.
fi: Lisätietoja Markdown-tekstimuotoilusta.

en: Learn more about WordPress.com's free tools
fi: Tutustu lähemmin WordPress.com maksuttomiin työkaluihin

en: Leave a Reply
fi: Vastaa

en: Leave a Reply to %s
fi: Vastaa käyttäjälle %s

en: Leave a reply
fi: Vastaa

en: Left
fi: Vasemmalle

en: Let Jetpack deliver your images optimized and faster than ever.
fi: Anna Jetpackin optimoida ja toimittaa kuvasi nopeammin kuin ennen.

en: Let us know your name.
fi: Kerro meliie nimesi.

en: Light
fi: Vaalea

en: Like
fi: Tykkää

en: Like this:
fi: Tykkää tästä:

en: Likes
fi: Tykkäykset

en: Likes Notifications
fi: Ilmoitukset tykkäyksestä

en: Likes allow your readers to show their appreciation for your posts and other published content using their WordPress.com accounts. Your readers will then be able to review their liked posts from WordPress.com.
fi: Blogin lukijat voivat tykkäysten avulla osoittaa arvostavansa artikkeleita ja muuta julkaistua aineistoa - käyttäen WordPress.com-tiliä. Ja lukijat voivat sen jälkeen arvioida tykkäämiään artikkeleita WordPress.com kautta.

en: Likes and Shares
fi: Tykkäykset ja jakamiset

en: Limit must be greater than or equal to 0.
fi: Rajan on oltava suurempi tai yhtäsuuri kuin 0.

en: Limit width to %1$s pixels for full size images. (<a href="%2$s" target="_blank">More info</a>.)
fi: Rajoita leveys %1$s pikseliin täyskokoisille kuville. (<a href="%2$s" target="_blank">Lisätietoja</a>.)

en: Link Color (hex):
fi: Linkin väri (heksanumero, hex):

en: Link To:
fi: Linkitä kohteeseen:

en: Link URL (when the image is clicked):
fi: Linkin verkko-osoite (kun kuvaa klikataan):

en: Link account with WordPress.com
fi: Yhdistä tili WordPress.comiin

en: Link the video title to its URL on VideoPress.com
fi: Tehdäänkö linkki videon otsikosta videon VideoPress.com verkko-osoitteeseen?

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
fi: muokkaa

en: Link your account
fi: Yhdistä tili.

en: Link your account to WordPress.com
fi: Linkitä tilisi WordPress.com:iin

en: Links to services that you use across the web.
fi: Linkit palveluihin joita käytät verkossa.

en: Links to your blog's RSS feeds
fi: Linkit blogin RSS-syötteisiin

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
fi: Linkit nettisivuihin, blogeihin ja muihin sivustoihin jotka auttavat kuvailemaan kuka olet.

en: List your installed themes, search, and activate them from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/design</a>.
fi: Listaa asennetut teemat, etsi ja ota niitä käyttöön osoitteessa <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/design</a>.

en: Live Preview
fi: Esikatselu

en: Live site monitoring​
fi: Tosiaikainen sivuston tarkkailu

en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
fi: Lataa <a href="%s">XMLRPC-tiedosto</a>. Siinä tulisi olla teksti “XML-RPC server accepts POST requests only.”, yhdellä rivillä yksinään.

en: Loading &hellip;
fi: Ladataan &hellip;

en: Loading Comments...
fi: Ladataan kommentteja...

en: Loading video...
fi: Videota ladataan...

en: Loading&hellip;
fi: Ladataan&hellip;

en: Loading...
fi: Lataa...

en: Location of the Ogg video file.
fi: Ogg-videotiedoston sijainti.

en: Log in with WordPress.com
fi: Kirjaudu WordPress.com tunnuksilla

en: Logged In
fi: Kirjautunut

en: Logged Out
fi: Ei kirjautunut

en: Login Blocked by Jetpack
fi: Jetpack esti kirjautumisen

en: Login method not allowed
fi: Kirjautumistapaa ei sallita

en: Loop video playback
fi: Esitä videota jatkuvasti

en: Lunch: 11am - 2pm 
    Dinner: M-Th 5pm - 11pm, Fri-Sat:5pm - 1am
fi: Lounas: 11 - 14 
    Päivällinen: ma-to 17 - 23, pe-la: 17 - 24

en: M j, Y @ G:i
fi: j.n.Y \k\l\o G.i

en: Main Sidebar
fi: Sivupalkki

en: Make sure the module is activated by clicking on "Activate" at the bottom of this page.
fi: Paina tämän sivun alalaidassa olevaa "Ota käyttöön" painiketta. Näin varmistat, että moduuli on käytössä.

en: Make sure to add your most frequently used IP addresses as they can change between your home, office or other locations. Removing an IP address from the list below will remove it from your whitelist.
fi: Varmista, että lisäät useimmin käyttämäsi IP-ositteet koska ne voivat vaihtua kodin, toimiston tai muun paikan mukaan. Kun poistat IP-osoitteen alla olevasta listasta, se poistuu sallitut listasta.

en: Make this connection available to all users of this blog?
fi: Saavatko kaikki blogin käyttäjät käyttää tätä yhteyttä?

en: Manage Multiple Sites
fi: Hallinnoi useita sivustoja

en: Manage Plugins
fi: Lisäosien hallinta

en: Manage Your Menus
fi: Hallitse valikkoja

en: Manage Your Plugins
fi: Hallitse lisäosia

en: Manage Your Security Settings
fi: Hallitse turvallisuusasetuksia

en: Manage Your Site
fi: Hallitse sivustoa

en: Manage Your Themes
fi: Hallitse teemoja

en: Manage all of your WordPress sites, self-hosted or not, from WordPress.com
fi: Hallitse kaikkia WordPress sivustojasi WordPress.com palvelussa, olivat ne itse ylläpidettyjä tai ei.

en: Manage has been activated for you!
fi: Hallinta on otettu käyttöön sinulle!

en: Manage multiple sites from one dashboard at wordpress.com/sites. Enabling allows all existing, connected Administrators to modify your site from WordPress.com. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
fi: Hallitse useita sivustoja yhdestä hallintapaneelista osoitteessa wordpress.com/sites. Kun otettu käyttöön, kaikki nykyiset ja yhdistetyt pääkäyttäjät voivat muuttaa sivustoasi WordPress.comista. <a href="%s" target="_blank">Lue lisää</a>.

en: Manage your <a href="%s">Publicize settings</a>.
fi: Hallitse Kasvata julkisuutta asetuksia <a href="%s">täällä</a>.

en: Manage your Post By Email address from your <a href="%s">profile settings</a>.
fi: Voit hallita Artikkeli sähköpostitse toiminnon osoitetta <a href="%s">profiilin asetuksista</a>.

en: Manage your email preferences.
fi: Hallitse sähköpostien asetuksia.

en: Manage your multiple Jetpack sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
fi: Hallitse useita Jetpack sivustoja keskitetysti wordpress.com/sites hallintapaneelista. <a href="%s" target="_blank">Lisätietoja</a>.

en: Mark as Spam
fi: Merkitse roskapostiksi

en: Mark this message as NOT spam
fi: Palauta tämä viesti roskaviesteistä

en: Mark this message as spam
fi: Merkitse tämä viesti roskaksi

en: Markdown
fi: Markdown-tekstimuotoilu

en: Markdown content
fi: Markdown-tekstimuotoilun sisältö

en: Markdown lets you compose posts and comments with links, lists, and other styles using regular characters and punctuation marks. Markdown is used by writers and bloggers who want a quick and easy way to write rich text, without having to take their hands off the keyboard, and without learning a lot of complicated codes and shortcuts.
fi: Markdown-tekstimuotoilun avulla voit laatia artikkeleita ja kommentteja joissa on linkkejä, listoja ja muita muotoiluja käyttäen tavallisia kirjoitus- ja erotin merkkejä. Markdown-tekstimuotoilua käyttävät kirjoittajat ja bloggaajat jotka haluavat nopean ja helpon tavan kirjoittaa muotoiltua tekstiä ilman että heidän tarvitsee nostaa käsiä näppäimistöltä, ja ilman monimutkaisten koodien ja oikopolkujen opettelua.

en: Match by Email
fi: Tee vastaavuus sähköpostilla

en: Maximum Width (px):
fi: Suurin leveys (px):

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
fi: Näytetään artikkeleita korkeintaan kpl (max. 10):

en: Media File
fi: Mediatiedosto

en: Media Width:
fi: Median leveys:

en: Medium
fi: Keskikokoinen

en: Menu
fi: Valikko

en: Menu Item
fi: Valikon kohta

en: Menu Item Label
fi: Menun tuotteen tunnus

en: Menu Item Labels
fi: Menun tuotteen tunnukset

en: Menu Items
fi: Menun tuotteet

en: Menu Items re-ordered.
fi: Menun tuotteet järjestetty uudelleen.

en: Menu Management
fi: Valikoiden hallinta

en: Menu Section
fi: Menun osasto

en: Menu Sections
fi: Menun osastot

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
fi: Menun tuotteen luonnos päivitetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele tuote</a>

en: Menu item label list navigation
fi: Navigointi menun tuotteiden tunnusten listassa

en: Menu item labels list
fi: Menun tuotteiden tunnusten lista

en: Menu item list navigation
fi: Navigointi menun tuotteiden listassa

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
fi: Menun tuote julkuistu. <a href="%s">Näytä tuote</a>

en: Menu item restored to revision from %s
fi: Menun tuote palautettu versioon %s.

en: Menu item saved.
fi: Menun tuote tallennettu.

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
fi: Menun tuote ajastettu: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Esikatsele tuote</a>

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
fi: Menun tuote lähetetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele tuote</a>

en: Menu item updated.
fi: Menun tuote päivitetty.

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
fi: Menun tuote päivitetty. <a href="%s">Näytä tuote</a>

en: Menu items list
fi: Menun tuotteiden lista

en: Menu section list
fi: Menun osastojen lista

en: Menu section list navigation
fi: Navigointi menun osastojen listassa

en: Menus
fi: Valikot

en: Message
fi: Viesti

en: Message Sent
fi: Viesti lähetetty

en: Messages
fi: Viestit

en: Metadata
fi: Metatiedot

en: Missed schedule
fi: Aikataulusta myöhässä

en: Missing attachment ID.
fi: Liitteen tunnus/ID puuttuu

en: Missing target blog ID.
fi: Kohde blogin tunnus/ID puuttuu

en: Missing target post ID.
fi: Kohde artikkelin tunnus/ID puuttuu

en: Mobile App Promos
fi: Ehdota mobiilisovellusta

en: Mobile Apps
fi: Mobiilisovellukset

en: Mobile Theme
fi: Mobiiliteema

en: Mobile-compatible:
fi: Mobiililaite yhteensopiva:

en: Modal window. Press escape to close.
fi: Käyttäjää odottava ikkuna. Sulje painamalla ESC-näppäintä.

en: Mode:
fi: Toimintatapa:

[ctx: Module Description]
en: Add a site icon to your site.
fi: Lisää Sivuston kuvake sivustolle.

[ctx: Module Description]
en: Add images, Twitter streams, your site’s RSS links, and more to your sidebar.
fi: Lisää sivupalkkiin kuvia, Twitter virtoja, sivustosi RSS linkkejä ja muuta.

[ctx: Module Description]
en: Add support for infinite scroll to your theme.
fi: Lisää teemaan tuki rajattomalle vieritykselle.

[ctx: Module Description]
en: Allow applications to securely access your content through the cloud.
fi: Salli sovelluksille turvattu pääsy sisältöösi pilven kautta.

[ctx: Module Description]
en: Allow users to subscribe to your posts and comments and receive notifications via email.
fi: Salli käyttäjien tehdä tilaus artikkeleihin ja kommentteihin ja vastaanottaa sähköposti-ilmoituksia.

[ctx: Module Description]
en: Automatically promote content.
fi: Automaattisesti kasvattaa sisällön julkisuutta.

[ctx: Module Description]
en: Check your spelling, style, and grammar with the After the Deadline proofreading service.
fi: Tarkasta oikeinkirjoitus, tyyli ja kielioppi After the Deadline oikolukupalvelulla.

[ctx: Module Description]
en: Collect traffic stats and insights.
fi: Kerää liikenteen tilastoja ja oivalluksia.

[ctx: Module Description]
en: Creates sitemaps to allow your site to be easily indexed by search engines.
fi: Luo sivustokarttoja jotta hakukoneiden on helpompi indeksoida sivusto.

[ctx: Module Description]
en: Customize your site’s CSS without modifying your theme.
fi: Mukauta sivuston CSS-muotoiluja ilman että muokkaat teemaa.

[ctx: Module Description]
en: Daily or real-time backups.
fi: Päivittäiset- tai tosiaikaiset varmuuskopiot.

[ctx: Module Description]
en: Display similar content.
fi: Näyttää samankaltaista sisältöä.

[ctx: Module Description]
en: Display your image galleries in a variety of sleek, graphic arrangements.
fi: Näytä kuvagalleriat erilaisilla tavoilla, tyylikkäästi aseteltuna.

[ctx: Module Description]
en: Embed content from YouTube, Vimeo, SlideShare, and more, no coding necessary.
fi: Upota sisältöä helposti YouTubesta, Vimeosta, SlideSharesta sekä monista muista palveluista.

[ctx: Module Description]
en: Enable WP.me-powered shortlinks for all posts and pages.
fi: Ota käyttöön WP.me -pohjaiset URL-lyhennyslinkit kaikille artikkeleille sekä sivuille.

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
fi: Ota käyttöön automaattisesti  kommentoijien Gravatarien päälle näytettäviä käyntikortteja.

[ctx: Module Description]
en: Give visitors an easy way to show their appreciation for your content.
fi: Anna lukijoille helppo tapa osoittaa arvostuksensa sisältöäsi kohtaan.

[ctx: Module Description]
en: Increase reach and traffic.
fi: Kasvata ulottuvuutta ja liikennettä.

[ctx: Module Description]
en: Insert a contact form anywhere on your site.
fi: Lisää yhteydenottolomake minne tahansa sivustolla.

[ctx: Module Description]
en: Let readers comment with WordPress.com, Twitter, Facebook, or Google+ accounts.
fi: Anna lukijoiden kommentoida WordPress.com, Twitter, Facebook tai Google+ tileistä.

[ctx: Module Description]
en: Manage all your sites from a centralized place, https://wordpress.com/sites.
fi: Hallitse kaikkia sivustojasi keskitetysti osoitteessa https://wordpress.com/sites.

[ctx: Module Description]
en: Optimize your site with a mobile-friendly theme for smartphones.
fi: Optimoi sivusi puhelimille sekä tableteille mobiiliystävällisellä teemalla.

[ctx: Module Description]
en: Organize and display different types of content on your site, separate from posts and pages.
fi: Järjestä ja näytä sivustolla erilaista sisältöä, erillään artikkeleista ja sivuista.

[ctx: Module Description]
en: Prevent brute force attacks.
fi: Estä raakavoimahyökkäykset.

[ctx: Module Description]
en: Publish posts by email, using any device and email client.
fi: Julkaise artikkeleita sähköpostin avulla, laitteesta sekä sähköpostiohjelmasta riippumatta.

[ctx: Module Description]
en: Receive notification of site activity via the admin toolbar and your Mobile devices.
fi: Vastaanota ilmoituksia sivustolla tapahtuvasta toiminnasta ohjauspaneelin työkaluriviin tai mobiililaitteisiisi.

[ctx: Module Description]
en: Reports on site downtime.
fi: Raportoi sivuston toimimattomuudesta.

[ctx: Module Description]
en: Search your entire database from a single field in your Dashboard.
fi: Etsi hallintapaneelissa yhden kentän avulla koko tietokannasta.

[ctx: Module Description]
en: Secure user authentication.
fi: Varmistettu oikeellisuuden tarkistus.

[ctx: Module Description]
en: Specify which widgets appear on which pages of your site.
fi: Määritä mitkä vimpaimet näkyvät millä sivuston sivulla.

[ctx: Module Description]
en: Speed up images and photos.
fi: Nopeuttaa kuvien latautumista.

[ctx: Module Description]
en: Transform standard image galleries into full-screen slideshows.
fi: Muunna vakio kuvagalleriat koko näytön kuvaesityksiksi.

[ctx: Module Description]
en: Upload and embed videos right on your site. (Subscription required.)
fi: Siirrä palvelimelle ja upota videoita sivustolle. (Tilaus vaaditaan.)

[ctx: Module Description]
en: Use LaTeX markup language in posts and pages for complex equations and other geekery.
fi: Käytä LaTeX-merkintäkieltä artikkeleissa ja sivuilla monimutkaisten yhtälöiden ja muiden nörttiasioiden esittämiseen.

[ctx: Module Description]
en: Verify your site or domain with Google Search Console, Pinterest, and others.
fi: Todenna sivusto tai verkkotunnus Google Search -konsoliin, Pinterestiin ja muihin palveluihin.

[ctx: Module Description]
en: Visitors can share your content.
fi: Vierailijat voivat jakaa sisältöäsi.

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax.
fi: Kirjoita artikkeleita tai sivuja käyttämällä Markdown-tekstimuotoilua.

en: Module Info
fi: Moduulin tiedot

[ctx: Module Name]
en: Beautiful Math
fi: Kaunis matematiikka (Beautiful Math)

[ctx: Module Name]
en: Carousel
fi: Karuselli (Carousel)

[ctx: Module Name]
en: Comments
fi: Kommentit (Comments)

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
fi: Yhteydenottolomake (Contact Form)

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
fi: Mukautettu CSS-muotoilu (Custom CSS)

[ctx: Module Name]
en: Custom Content Types
fi: Mukautetut sisältötyypit (Custom Content Types)

[ctx: Module Name]
en: Data Backups
fi: Varmuuskopiot (Data Backups)

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
fi: Tehostettu levitys (Enhanced Distribution)

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
fi: Lisätyt sivupalkin vimpaimet (Extra Sidebar Widgets)

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
fi: Gravatar-kortit (Gravatar Hovercards)

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
fi: Rajaton vieritys (Infinite Scroll)

[ctx: Module Name]
en: JSON API
fi: JSON-rajapinta /API (JSON API)

[ctx: Module Name]
en: Likes
fi: Tykkäykset (Likes)

[ctx: Module Name]
en: Manage
fi: Hallinnoi (Manage)

[ctx: Module Name]
en: Markdown
fi: Markdown-tekstimuotoilu (Markdown)

[ctx: Module Name]
en: Mobile Theme
fi: Mobiililaitteiden teema (Mobile Theme)

[ctx: Module Name]
en: Monitor
fi: Seuranta (Monitor)

[ctx: Module Name]
en: Notifications
fi: Ilmoitukset (Notifications)

[ctx: Module Name]
en: Omnisearch
fi: Etsi kaikkialta (Omnisearch)

[ctx: Module Name]
en: Photon
fi: Kuvien SHV (Photon)

[ctx: Module Name]
en: Post by Email
fi: Artikkeli sähköpostitse (Post by Email)

[ctx: Module Name]
en: Protect
fi: Suojaa (Protect)

[ctx: Module Name]
en: Publicize
fi: Kasvata julkisuutta (Publicize)

[ctx: Module Name]
en: Related Posts
fi: Liittyvät artikkelit (Related Posts)

[ctx: Module Name]
en: Sharing
fi: Jakaminen (Sharing)

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
fi: Lyhytkoodilla upottaminen (Shortcode Embeds)

[ctx: Module Name]
en: Single Sign On
fi: Kertakirjautuminen (Single Sign On)

[ctx: Module Name]
en: Site Icon
fi: Sivuston kuvake

[ctx: Module Name]
en: Site Stats
fi: Sivuston tilastot (Site Stats)

[ctx: Module Name]
en: Site Verification
fi: Sivuston todennus (Site Verification)

[ctx: Module Name]
en: Sitemaps
fi: Sivustokartat (Sitemaps)

[ctx: Module Name]
en: Spelling and Grammar
fi: Oikeinkirjoitus ja kielioppi (Spelling and Grammar)

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
fi: Tilaukset (Subscriptions)

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
fi: Galleria ruudukot (Tiled Galleries)

[ctx: Module Name]
en: VideoPress
fi: Videot (VideoPress)

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
fi: WP.me-pikalinkit (WP.me Shortlinks)

[ctx: Module Name]
en: Widget Visibility
fi: Vimpaimen näkyvyys (Widget Visibility)

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
fi: Ulkoasu

[ctx: Module Tag]
en: Centralized Management
fi: Keskitetty hallinta

[ctx: Module Tag]
en: Developers
fi: Kehittäjät

[ctx: Module Tag]
en: Mobile
fi: Mobiili

[ctx: Module Tag]
en: Other
fi: Muu

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
fi: Valokuvat ja videot

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
fi: Suositellut

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
fi: Sivuston tilastot

[ctx: Module Tag]
en: Social
fi: Sosiaalinen (Social)

[ctx: Module Tag]
en: Traffic
fi: Liikenne

[ctx: Module Tag]
en: Writing
fi: Kirjoittaminen

en: Module could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
fi: Moduulia ei voitu ottaa käyttöön koska se aiheutti <strong>vakavan virheen</strong>. Ehkä kyseessä on ristiriita jonkun toisen asentamasi lisäosan kanssa?

en: Module not found: `%s`.
fi: Moduulia ei löytynyt: `%s`.

en: Modules reset to default.
fi: Moduulit asetettu perustilaan.

en: Monthly Archives: %s
fi: Kuukausittainen arkisto:%s

en: Monthly archives
fi: Kuukausittaiset arkistot

en: More
fi: Jakamistapoja

en: More Statistics
fi: Lisää tilastoja

en: More information
fi: Lisätietoja

en: More information on Sitemaps.
fi: Lisätietoja Sivustokartoista.

en: More information on sending emails, attachments, and customizing your posts.
fi: Lisätietoja sähköpostin lähettämisestä, liitteistä ja artikkelien mukauttamisesta.

en: More information on using Likes.
fi: Lisätietoja Tykkäysten käyttämisestä.

en: More information on using Publicize.
fi: Lisätietoja kuinka Kasvata julkisuutta -toimintoa käytetään.

en: More information on using Related Posts.
fi: Lisätietoja Liittyvät artikkelit (Related Posts)-moduulin käyttämisestä.

en: Move menu section down
fi: Siirrä menun osasto alaspäin

en: Move menu section up
fi: Siirrä menun osasto ylöspäin

en: My Jetpack
fi: Oma Jetpack

en: My Tweets
fi: Minun twiitit

en: Name
fi: Nimi

en: Network Settings
fi: Verkoston asetukset

en: New Comic
fi: Uusi sarjakuva

en: New Menu Item
fi: Uusi menun tuote

en: New Menu Item Label Name
fi: Uusi menun tuotteen tunnuksen nimi

en: New Menu Sections Name
fi: Uusi menun osaston nimi

en: New Project
fi: Uusi projekti

en: New Project Tag Name
fi: Uusi projektin avainsanan nimi

en: New Project Type Name
fi: Uusi projektilajin nimi

en: New Row
fi: Uusi rivi

en: New Testimonial
fi: Uusi Käyttäjäkokemus

en: New field
fi: Uusi kenttä

en: New in Jetpack: Centralized Site Management
fi: Uutta Jetpackissä: Keskitetty sivuston hallinta

en: New to CSS? Start with a <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/" target="_blank">beginner tutorial</a>. Questions?
    		Ask in the <a href="http://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates" target="_blank">Themes and Templates forum</a>.
fi: Eikö CSS ole tuttu? Aloita tutustumalla <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/" target="_blank">aloittajan opastukseen</a>. Kysymyksiä?
    		Kysy <a href="http://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates" target="_blank">Teemat ja sivupohjat (Themes and Templates) -keskustelupalstalla</a>.

en: Newer <span class="meta-nav">&raquo;</span>
fi: Uudempi <span class="meta-nav">&raquo;</span>

en: Newer Comments &rarr;
fi: Uudemmat kommentit &rarr;

en: Newest
fi: Uusimmat

en: Next &raquo;
fi: Seuraava &raquo;

en: Next &raquo;
fi: Seuraava &raquo;

en: No
fi: Ei

en: No API key
fi: Rajapinnan/API-avainta ei ole

en: No Borders
fi: Ei reunoja

en: No Comics found
fi: Sarjakuvaa ei löydy

en: No Comics found in Trash
fi: Roskakorista ei löytynyt sarjakuvaa

en: No Footer
fi: Ei alatunnistetta

en: No Header
fi: Ei otsaketta

en: No Labels
fi: Ei tunnuksia

en: No Labels found
fi: Tunnuksia ei löytynyt

en: No Menu Items found
fi: Menun tuotetta ei löytynyt

en: No Menu Items found in Trash
fi: Roskakorista ei löytynyt menun tuotetta

en: No Modules Found
fi: Moduuleja ei löytynyt

en: No Projects found
fi: Projektia ei löytynyt

en: No Projects found in Trash
fi: Roskakorista ei löytynyt projekteja

en: No Scrollbar
fi: Ei vierityspalkkia

en: No Testimonials found
fi: Ei löytynyt Käyttäjäkokemusta

en: No Testimonials found in Trash
fi: Käyttäjäkokemuksia ei löytynyt roskakorista

en: No blog_id was included in your request. Please try disconnecting Jetpack from WordPress.com and then reconnecting it. Once you have done that, try connecting Publicize again.
fi: Pyynnöstä puuttui blog_id. Kokeile katkaista Jetpackin yhteys WordPress.com palveluun ja sen jälkeen muodosta yhteys uudelleen. Kun olet tehnyt sen, yritä yhdistää Kasvata julkisuutta moduuli uudelleen.

en: No command found.
fi: Käskyä ei löydy.

en: No comment text was submitted.
fi: Kommenttitekstiä ei lähetetty.

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
fi: Tietoja ei löydetty VideoPress tunnisteelle: <strong>%s</strong>.

en: No feedback found
fi: Ei palautteita.

en: No logo set
fi: Logoa ei ole asetettu

en: No plugins found.
fi: Lisäosia ei löytynyt.

en: No posts data returned by remote.
fi: Etäkohde ei lähettänyt tietoja artikkeleista.

en: No reply from Jetpack servers
fi: Jetpackin palvelimet eivät vastaa

en: No suggestions
fi: Ei ehdotuksia

en: No tags found.
fi: Avainsanoja ei löytynyt

en: No themes found.
fi: Teemoja ei löytynyt.

en: No update needed
fi: Päivitystä ei tarvita

en: No user information was included in your request. Please make sure that your user account has connected to Jetpack. Connect your user account by going to the <a href="%s">Jetpack page</a> within wp-admin.
fi: Pyynnössä ei ollut käyttäjätietoja. Varmista että käyttäjätilisi on kytketty Jetpackiin. Yhdistä käyttäjätilisi hallintapaneelin <a href="%s">Jetpack sivulla</a>.

en: No writing errors were found.
fi: Yhtään kirjoitusvirhettä ei löytynyt.

en: Nobody likes downtime, and that's why Jetpack Monitor is on the job, keeping tabs on your site by checking it every five minutes. As soon as any downtime is detected, you will receive an email notification alerting you to the issue. That way you can act quickly, to get your site back online again!
fi: Kukaan ei pidä siitä, että sivustoa ei ole saatavilla. Jetpackin Seuranta (Monitor)-moduuli hoitaa tehtävän ja tarkastaa sivuston 5 minuutin välein. Heti kun sivusto ei enää vastaa, saat sähköpostin joka hälyyttää sinulle tilanteen. Näin voit toimia nopeasti ja saat laitettua sivuston verkkoon uudelleen!

en: Nonce verification failed.
fi: Kertakäyttöavaimen varmistus epäonnistui.

en: None
fi: Ei mitään

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
fi: Ei. Kuitenkin, jos sattuisit haluta muuttaa minne palaute lähetetään tai muuttaa aihetta, voit tehdä sen. Jos et tee tässä mitään muutosta, silloin palaute lähetetään artikkelin/sivun kirjoittajalle ja aiheeksi merkitään sivun/artikkelin nimi.

en: Not Connected
fi: Ei yhdistetty

en: Not connected
fi: Ei yhdistetty

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
fi: Huoma: Mukautettu CSS-muotoilu palautuu perustilaan kun teema vaihdetaan. Menetät muutokset jos et ole tallentanut niitä muualle.

en: Note: Images in tiled galleries require extra-special processing, so they will be served from WordPress.com's CDN even if the Photon module is disabled.
fi: Huomaa: Kuvat joita käytetään galleria ruudukoissa on erikoisesti käsiteltävä, joten ne ladataan WordPress.comin sisällönhajautusverkostosta (CDN) vaikka Kuvien SHV (Photon)-moduuli olisi poissa käytöstä.

en: Nothing Found
fi: Mitään ei löytynyt

en: Notifications
fi: Ilmoitukset

en: Notify me of follow-up comments by email.
fi: Ilmoita sähköpostilla tulevista kommenteista.

en: Notify me of new posts by email.
fi: Ilmoita sähköpostilla uusista postauksista.

[ctx: Noun]
en: User
fi: Käyttäjä

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
fi: Kirjoittaja

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
fi: Rooli

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
fi: Päiväys

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
fi: Avainsana

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
fi: Taksonomia

en: Now you can update plugins, set plugins to automatically update, and activate or deactivate plugins on a per-site basis or in bulk from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/plugins</a>.
fi: Voit päivittää lisäosia, asettaa lisäosat päivittymään automaattisesti ja ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä lisäosia joko yksittäisistä sivustoista tai tekemällä massamuutoksen, osoitteessa <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/plugins</a>.

en: Number of Posts to Display:
fi: Näytetään artikkeita kpl:

en: Official buttons
fi: Viralliset painikkeet

en: Offset must be greater than or equal to 0.
fi: Poikkeaman on oltava suurempi tai yhtäsuuri kuin 0.

en: Ogg File URL
fi: Ogg-tiedoston URL-osoite

en: Ogg file container with Theora video and Vorbis audio. Note that some browsers are unable to play free software video formats, including Internet Explorer and Safari.
fi: Ogg tiedostokehys jossa Theora video ja Vorbis ääni. Huomaa, että jotkut selaimet eivät voi käyttää videon vapaita tiedostomuotoja, mukaan lukien Internet Explorer ja Safari.

en: Older %s
fi: Vanhemmat %s

en: Older posts
fi: Vanhemmat artikkelit

en: Omnisearch
fi: Etsi kaikkialta

en: Omnisearch plays nice with other plugins by letting other providers offer results as well.
fi: Etsi kaikkialta (Omnisearch)-moduuli toimii hienosti muiden lisäosien kanssa koska se sallii myös muiden tarjoajien tarjota tuloksia.

en: On for all comments
fi: Käytössä kaikille kommenteille

en: On for all posts
fi: Käytössä kaikille artikkeleille

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
fi: Tällä sivulla voit katsoa Jetpackissa olevia moduuleja, oppia niistä lisää ja sen jälkeen ottaa niitä käyttöön tarpeen mukaan.

en: Once activated, you can selectively activate the content types you need at Settings &rarr; Writing &rarr; Your Custom Content Types.
fi: Kun otettu käyttöön, voit valita tarvitsemasi sisältölajit kohdassa Asetukset &rarr; Kirjoittaminen &rarr; Mukautetut sisältölajit.

en: Once added, your custom content will be visible on your website at <a href="%1$s">%1$s</a> or <a href="%2$s">%2$s</a>, or you may add them with <a href="%3$s" target="_blank">shortcodes</a>.
fi: Lisäyksen jälkeen laatimasi mukautettu sisältö näkyy sivustolla kohdassa <a href="%1$s">%1$s</a> tai <a href="%2$s">%2$s</a>, tai voit lisätä ne <a href="%3$s" target="_blank">lyhytkoodeilla</a>.

en: Once enabled, a "Log in with WordPress.com" option will be added to your existing log in form.
fi: Kun otettu käyttöön, "Kirjaudu WordPress.com tunnuksilla" vaihtoehto lisätään kirjautumislomakkeelle.

en: One New Jetpack Module | %s New Jetpack Modules
fi[0]: Yksi uusi Jetpack moduuli
fi[1]: %s uutta Jetpack moduulia

en: One of your IP addresses was not valid.
fi: Jokin IP-osoitteista ei kelpaa.

en: Only display videos in free software formats
fi: Näytä vain videot joissa vapaa tiedostomuoto.

en: Only images can be uploaded here.
fi: Vain kuvia voidaan tässä siirtää palvelimelle.

en: Only super admins can edit the global whitelist
fi: Vain järjestelmänvalvojat voivat muokata kaikenkattavaa sallitut listaa

en: Only the user who initiated the Jetpack connection on this site can toggle %s, but that user no longer exists. This should not happen.
fi: Vain käyttäjä joka muodosti Jetpack yhteyden tällä sivustolla voi vaihtaa %s tilaa, mutta tuota käyttäjää ei enää ole. Näin ei pitäisi tapahtua.

en: Only videos from the selected blog will be available in your media library.
fi: Vain valitussa blogissa olevat videot ovat saatavilla media kirjastossa.

en: Open link in a new window/tab
fi: Avaa linkki uuteen ikkunaan tai välilehteen

en: Open links in new window/tab:
fi: Linkit avataan uudessa ikkunassa/välilehdellä:

en: Opens in new window
fi: Avautuu uudessa ikkunassa

en: Optimized Images, Lightning Fast
fi: Optimoidut kuvat, salaman nopeasti

en: Option
fi: Valinta

en: Option not found or is empty.  Use "list" to list option names
fi: Valintaa ei löydy tai se on tyhjä. Käytä "listaa" ja listaa valintojen nimet

en: Optional text to display to your readers:
fi: Valinnainen teksti joka näytetään lukijoille:

en: Options
fi: Asetukset

en: Orange
fi: Oranssi

en: Order
fi: Järjestys

en: Order Top Posts &amp; Pages By:
fi: Järjestä parhaat artikkelit &amp; ja sivut seuraavasti:

en: Organize and display different types of content on your site, such as Portfolio Projects and Testimonials. These content types are separate from Posts and Pages.
fi: Järjestä ja näytä sisällön eri lajeja sivustolla, kuten esimerkiksi Työnäytteet (Portfolio Projects) ka Käyttäjäkokemukset (Testimonials). Nämä sisältölajit poikkeavat artikkeleista ja sivuista.

en: Our records show that this site does not have a valid connection to WordPress.com. Please reset your connection to fix this. <a href="%s" target="_blank">What caused this?</a>
fi: Tietomme näyttää, että tällä sivustolla ei ole kelvollista yhteyttä WordPress.comiin. Korjaa se palauttamalla yhteys perustilaan. <a href="%s" target="_blank">Mikä aiheutti tämän?</a>

en: PAID
fi: MAKSULLINEN

en: Page %s
fi: Sivu %s

en: Page Widget
fi: Sivuvimpain

en: Pages:
fi: Sivut:

en: Parent Menu Section
fi: Ylemmän tason osasto menussa

en: Parent Menu Section:
fi: Ylemmän tason osasto menussa:

en: Parent Project Type
fi: Ylemmän tason projektilaji

en: Parent Project Type:
fi: Ylemmän tason projektilaji:

en: Passive Voice
fi: Passiivinen ilmaisu

en: Path
fi: Polku

en: Performance &amp; Security
fi: Suorituskyky &amp; turvallisuus

en: Permalink to %s
fi: Kestolinkki kohteeseen %s

en: Person Widget
fi: Henkilövimpain

en: Personal Links
fi: Henkilökohtaiset linkit

en: Phone:
fi: Puhelin:

en: Phrases to Avoid
fi: Vältettävät ilmaisut

en: Pingback:
fi: Päivitysilmoitus:

en: Pink
fi: Vaaleanpunainen

en: Plans & Pricing
fi: Tuotteet ja hinnat

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
fi: JavaScript vaaditaan %s näyttämiseen.

en: Please Connect Jetpack
fi: Yhdistä Jetpack, ole hyvä

en: Please be sure to submit some text with your comment.
fi: Varmista, että liität jotain tekstiä kommenttiisi, ole hyvä.

en: Please describe the problem you are having.
fi: Kuvaile kohtaamasi ongelma, ole hyvä.

en: Please enable JavaScript support in your browser to use VideoPress.
fi: Ota selaimessa käyttöön JavaScript tuki jotta voit käyttää Videot -muduulia.

en: Please enter the IP address you want to whitelist.
fi: Kirjoita IP-osoite jonka haluat sallia.

en: Please note that the VideoPress module requires a WordPress.com account with an active <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">VideoPress subscription</a>.
fi: Huomaa, että Videot moduuli edellyttää WordPress.com tiliä jossa on <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">VideoPress tilaus</a>.

en: Please note that your services have been restricted because your site is private.
fi: Huomaa, että palveluja on rajoitettu koska sivustosi on yksityinen.

en: Please provide a valid email address.
fi: Anna kelvollinen sähköpostiosoite, ole hyvä.

en: Please provide an email address to comment.
fi: Anna sähköpostiosoitteesi kommenttiin, ole hyvä.

en: Please provide an email address.
fi: Anna sähköpostiosoite, ole hyvä.

en: Please provide your name to comment.
fi: Anna nimesi kommenttiin, ole hyvä.

en: Please provide your name.
fi: Anna nimesi, ole hyvä.

en: Please select a video file to upload.
fi: Valitse palvelimelle siirrettävä video.

en: Please solve this math problem to prove that you are not a bot.  Once you solve it, you will need to log in again.
fi: Ratkaise tämä matemaattinen tehtävä jolla todistat että et ole tietokone botti. Kun olet ratkaissut sen, kirjaudu uudelleen.

en: Please specify a user by either ID, username, or email.
fi: Anna käyttäjän tunnus/ID, käyttäjätunnus tai sähköposti.

en: Please specify a valid module.
fi: Anna kelvollinen moduuli.

en: Please specify a valid user.
fi: Anna kelvollinen käyttäjä.

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
fi: Tarkenna jos haluat katkaista yhteyden blogiin tai käyttäjään.

en: Please specify if you would like to reset your options, or modules
fi: Tarkenna, jos haluat asettaa perustilaan valintasi tai moduulit

en: Please upload a file.
fi: Siirrä tiedosto palvelimelle, ole hyvä.

en: Please verify your birthday.
fi: Varmista syntymäpäiväsi.

en: Plugin activated.
fi: Lisäosa aktivoitu.

en: Plugin can only be Network Activated
fi: Lisäosa voidaan ottaa käyttöön vain verkostossa

en: Plugin deactivated.
fi: Lisäosa poistettu käytöstä.

en: Plugins
fi: Lisäosat

en: Popular
fi: Suositut

en: Popular Labels
fi: Suositut tunnukset

en: Popular Project Tags
fi: Suositut projektin avainsanat

en: Portfolio Items
fi: Portfolion kohteet

en: Portfolio Projects
fi: Työnäyte/portfolio projektit

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
fi: Portfolio sivuilla näytetään korkeintaan %1$s projektia

en: Portrait
fi: Pystysuunta

en: Post Comment
fi: Lähetä kommentti

en: Post by %s.
fi: Käyttäjän %s artikkelit.

en: Post by Email
fi: Artikkeli sähköpostitse (Post by Email)

en: Post by Email is a way of publishing posts on your blog by email. Any email client can be used to send the email, allowing you to publish quickly and easily from devices such as cell phones.
fi: Artikkeli sähköpostitse on tapa julkaista blogissa artikkeleita sähköpostin avulla. Sähköpostin lähettäjäksi sopii mikä tahansa sähköpostiohjelma joten voit julkaista nopeasti ja helposti eri laitteista kuten matkapuhelimista.

en: Post converted. | %s posts converted
fi[0]: Artikkeli muunnettu.
fi[1]: %s artikkelia muunnettu

en: Post navigation
fi: Artikkelien selaus

en: Post to your sites via mobile devices.
fi: Kirjoita kaikille sivustoille mobiililaitteilla.

en: Post type:
fi: Artikkelin laji:

en: Post was not sent - check your email addresses!
fi: Viestiä ei lähetetty - tarkista sähköpostiosoitteesi!

en: Posted by
fi: Kirjoittanut

en: Posted by %s
fi: Kirjoittaja: %s

en: Posted in %s
fi: Kategoria(t): %s

en: Posts
fi: Artikkelit

en: Posts & Comments
fi: Artikkelit & Kommentit

en: Posts indexed.
fi: Artikkelit indeksoitu.

en: Posts page
fi: Artikkeleiden sivu

en: Premium Add-ons
fi: Maksullinen laajennus

en: Premium Jetpack Service
fi: Maksullinen Jetpack palvelu

en: Preprocessor:
fi: Esikäsittelijä:

en: Press This
fi: Julkaise tämä

en: Preview
fi: Esikatsele

en: Preview Favicon
fi: Esikatsele favicon

en: Preview Home Icon
fi: Esikatsele etusivun kuvake

en: Preview:
fi: Esikatsele:

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
fi: Esikatselu: muutokset täytyy tallentaa tai ne katoavat

en: Price
fi: Hinta

en: Primary Menu
fi: Ensisijainen valikko

en: Primary User of the site
fi: Sivuston ensisijainen käyttäjä

en: Print
fi: Tulosta

en: Privacy
fi: Tietosuoja

en: Privacy Policy
fi: Tietosuoja

en: Processing...
fi: Käsitellään...

en: Project
fi: Projekti

en: Project Tag
fi: Projektin avainsana

en: Project Tags
fi: Projektin avainsanat

en: Project Type
fi: Projektin tyyppi

en: Project Types
fi: Projektin laji

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
fi: Projektin kohdan luonnos päivitetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele projekti</a>

en: Project list navigation
fi: Navigointi projektien listassa

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
fi: Projekti julkaistu. <a href="%s">Näytä projekti</a>

en: Project restored to revision from %s
fi: Projekti palautettu aiempaan %s versioon

en: Project saved.
fi: Projekti tallennettu.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
fi: Projekti ajastettu: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Esikatsele projekti</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
fi: Projekti lähetetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele projekti</a>

en: Project tag list
fi: Projektiavainsanojen lista

en: Project tag list navigation
fi: Navigointi projektiavainsanojen listassa

en: Project type list
fi: Projektilajien lista

en: Project type list navigation
fi: Navigointi projektilajien listassa

en: Project updated.
fi: Projekti päivitetty.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
fi: Projekti päivitetty. <a href="%s">Näytä</a>

en: Projects
fi: Projektit

en: Projects list
fi: Projektien lista

en: Proofread Writing
fi: Oikolue kirjoitus

en: Proofreading
fi: Oikoluku

en: Protect cannot keep your site secure.
fi: Suojaa moduuli ei voi turvata sivustoa.

en: Protect helps to keep you secure from brute-force login attacks.
fi: Suojaa moduuli auttaa sivustoa suojautumaan raakavoimahyökkäyksiä vastaan.

en: Protect is a cloud-powered brute force attack prevention tool. We leverage the millions of WordPress sites to identify and block malicious IPs.
    
    Protect tracks failed login attempts across all Jetpack-connected sites using the Protect module.  If any single IP has too many failed attempts in a short period of time, they are blocked from logging in to any site with this plugin installed.
    
    Protect is derived from BruteProtect, and will disable BruteProtect on your site if it is currently enabled.
fi: Suojaa (Protect)-moduuli on pilvessä toimiva estotyökalu raakavoimahyökkäyksiä vastaan. Siinä käytetään hyväksi miljoonien WordPress sivustojen tapahtumia joiden avulla tunnistetaan ja estetään pahansuovat IP-osoitteet.
    
    Suojaa moduuli jäljittää epäonnistuneet kirjautumisyritykset kaikissa sivustoissa jotka käyttävät Jetpackia. Jos jostakin IP-osoitteesta on tehty liian monta epäonnistunutta kirjautumisyritystä lyhyen ajan kuluessa, niin tuosta IP-osoitteesta estetään kirjautumiset kaikkiin sivustoihin joissa tämä moduuli on käytössä.
    
    Suojaa moduuli perustuu BruteProtect-lisäosaan ja se poistaa BruteProtect-lisäosan käytöstä jos se on käytössä.

en: Protect is inactive.
fi: Suojaus (Protect) ei ole käytössä.

en: Protect whitelist
fi: Suojaa moduulin sallittujen lista

en: Proudly powered by %s
fi: Palvelun tarjoaa %s

en: Proudly powered by WordPress
fi: Moottorina toimii WordPress

en: Prove your humanity:
fi: Todista ihmisyytesi:

en: Publicize
fi: Kasvata julkisuutta

en: Publicize allows you to connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.	 You can make a connection for just yourself or for all users on your blog.
fi: Kasvata julkisuutta (Publicize)-moduulin avulla voit liittää blogin suosittuihin verkostoitumissivustoihin ja uudet artikkelit jaetaan automaattisesti ystävillesi.	 Voit tehdä liitoksen koskemaan vain itseäsi tai kaikkia blogisi käyttäjiä.

en: Publicize allows you to share your posts on Facebook, Twitter, Tumblr, Google+, Path, and Linkedin.
fi: Kasvata julkisuutta moduulilla voit jakaa artikkelit Facebook, Twitter, Tumblr, Google+, Path ja Linkedin palveluihin.

en: Publicize to my %s:
fi: Kasvata julkisuutta %s:

en: Publicize:
fi: Kasvata julkisuutta:

en: Publish
fi: Julkaise

en: Published
fi: Julkaistu

en: Publisher limits playback of video embeds.
fi: Julkaisija rajoittaa upotettujen videoiden esityskertoja.

en: Purple
fi: Lila

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
fi: Lisää hallintapalkkiin kaavio joka näyttää 48 tunnin näytöt.

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
fi: Siirrä hiiren kohdistin oman Gravatar-kuvasi päälle - voit tarkastaa oman profiilisi.

en: RESET EVERYTHING (during testing only) - will reset modules to default as well
fi: PALAUTA KAIKKI PERUSTILAAN (vain testauksen aikana) - palauttaa myös moduulit perustilaan

en: RSS Links
fi: RSS-linkit

en: Radio
fi: Valintapainike

en: Random Order:
fi: Satunnainen järjestys:

en: Rating
fi: Luokittelu:

en: Receive Monitor Email Notifications.
fi: Ota vastaan Seuranta (Monitor)-moduulin ilmoituksia.

en: Recent Posts
fi: Uusimmat artikkelit

en: Red
fi: Punainen

en: Reduce security risks with automated plugin updates.
fi: Pienennä turvallisuusriskiä käyttämällä automaattista lisäosien päivitystä.

en: Redundant Phrases
fi: Turhat ilmaukset

en: Refresh Status
fi: Päivitä tila

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
fi: Päivitä yhteys %s palveluun

en: Regenerate Address
fi: Luo uusi osoite

en: Registered users
fi: Rekisteröityneet käyttäjät

en: Reindex Posts
fi: Indeksoi uudelleen artikkelit

en: Related
fi: Aiheeseen liittyy

en: Related Posts
fi: Aiheeseen liittyvät artikkelit

en: Related posts
fi: Aiheeseen liittyvät artikkelit

en: Remove Icon
fi: Poista kuvake

en: Remove Service
fi: Poista palvelu

en: Remove logo
fi: Poista logo

en: Repeated Word
fi: Toistuva sana

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
fi: Korvaa <a href="%s">teeman CSS</a> <b>(Edistynyt)</b>

en: Replace selection with:
fi: Korvaa valinta tällä:

en: Replacement
fi: Korvaa

en: Reply
fi: Vastaa

en: Report visibility
fi: Raportin näkyvyys

en: Require Two-Step Authentication
fi: Edellytä kaksivaiheista oikeellisuuden tarkistusta

en: Required?
fi: Vaaditaanko?

en: Reset the connection
fi: Palauta yhteys perustilaan

en: Resetting Jetpack Options...
fi: Jetpack valinnat asetetaan perustilaan...

en: Resetting default modules...
fi: Oletusmoduuleja asetetaan perustilaan...

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
fi: Asetetaan wp_options [tauluun] tallennettuja Jetpack asetuksia perustilaan...

en: Restore
fi: Palauta

en: Restore this item from the Trash
fi: Palauta tämä kohde roskakorista

en: Results:
fi: Tulokset:

en: Right
fi: Oikealle

en: Save
fi: Tallenna

en: Save &amp; Buy Upgrade
fi: Tallenna & osta laajennus

en: Save Changes
fi: Tallenna muutokset

en: Save New Order
fi: Tallenna uusi järjestys

en: Save Stylesheet
fi: Tallenna tyyliohje

en: Save and go back to form builder
fi: Tallenna ja palaa lomakerakentajaan

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Save this field
fi: Tallenna kenttä

en: Save time with auto updates on WordPress.com
fi: Säästä aikaa käyttämällä WordPress.com automaattisia päivityksiä.

en: Save time with automated plugin updates.
fi: Säästä aikaa käyttämällä automaattista lisäosien päivitystä.

en: Saved successfully
fi: Tallennettu

en: Scheduled
fi: Odottaa julkaisua

en: Scroll Infinitely
fi: Vieritä rajattomasti

en: Scroll back to top
fi: Vieritä sivun ylälaitaan

en: Search
fi: Etsi

en: Search Comics
fi: Etsi sarjakuvista

en: Search Comments
fi: Etsi kommentteja

en: Search Everything
fi: Etsi kaikkialta

en: Search Feedback
fi: Etsi palautteita

en: Search Media
fi: Etsi mediakirjastosta

en: Search Menu Item Labels
fi: Etsi menun tuotteen tunnusta

en: Search Menu Items
fi: Etsi menun tuotetta

en: Search Menu Sections
fi: Etsi menun osastot

en: Search Modules…
fi: Etsi moduulia…

en: Search Plugins
fi: Etsi lisäosia

en: Search Project Tags
fi: Etsi projektin avainsanoja

en: Search Project Types
fi: Etsi projektilajia

en: Search Projects
fi: Etsi projektia

en: Search Results for: %s
fi: Hakutulokset: %s

en: Search Testimonials
fi: Etsi Käyttäjäkokemusta

en: Search once, get results from everything! Currently supports searching posts, pages, comments, media, and plugins.
fi: Etsi kerran ja saat tulokset kaikkialta! Tällä hetkellä tuetaan etsintää artikkeleista, sivuilta, kommenteista, mediasta ja lisäosista.

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Second param must be numeric or empty
fi: Toinen parametri on oltava numero tai tyhjä

en: See the other %s Jetpack features
fi: Katso Jetpackin %s muuta ominaisuutta

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
fi: Valitse käyttäjä tai valitse "Mukautettu" ja kirjoita sähköpostiosoite.

en: Select feedback to download
fi: Valitse ladattava palaute

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
fi: Valitse roolit, joilla on oikeus nähdä tilastoraportit.

en: Semantic Personal Publishing Platform
fi: Semanttinen henkilökohtainen julkaisualusta

en: Send Email
fi: Lähetä sähköposti

en: Send to Email Address
fi: Lähetä sähköpostiosoitteeseen

en: Sent by a verified %s user.
fi: Lähetetty varmistetulta  %s-käyttäjältä.

en: Sent by an unverified visitor to your site.
fi: Varmentamatton sivuston vierailija lähetti.

en: Separate tags with commas
fi: Erottele avainsanat pilkulla

en: Service name
fi: Palvelun nimi

en: Services dragged here will appear individually.
fi: Tähän vedetyt palvelut näkyvät yksittäin.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
fi: Tähän vedetyt palvelut ovat piilossa Jakamistapoja-painikkeen alla.

en: Servings
fi: Tarjoilut

en: Set as logo
fi: Aseta logoksi

en: Set the primary account holder
fi: Aseta ensisjainen tilin haltija

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings have been saved
fi: Asetukset tallennettu.

en: Share
fi: Jakaminen

en: Share on Skype
fi: Jaa Skypessä

en: Share on Tumblr
fi: Jaa Tumblr palvelussa

en: Share this:
fi: Jaa tämä:

en: Share your posts with Twitter, Facebook, and a host of other services. You can configure services to appear as icons, text, or both. Some services have additional options to display smart buttons, such as Twitter, which will update the number of times the post has been shared.
fi: Jaa artikkelisi Twitterissä, Facebookissa ja muissa sosiaalisissa palveluissa. Voit käyttää jakopainikkeina kuvakkeita, tekstitä tai molempia. Joidenkin palveluiden kohdalla on mahdollisuus käyttää "älykkäitä painikkeita". Esimerkiksi Twitterin älykäs painike näyttää artikkelin jakokerrat.

en: Shared
fi: Jaettu

en: Shared Post
fi: Jaetut artikkelit

en: Sharing
fi: Jakaminen

en: Sharing Buttons
fi: Jakamisen painikkeet

en: Sharing Settings
fi: Jakamisen asetukset

en: Sharing URL
fi: Jaon URL-osoite

en: Sharing is off. Add services above to enable.
fi: Jakaminen ei ole käytössä. Ota käyttöön lisäämällä palveluita yläpuolelta.

en: Sharing label
fi: Jakamisen teksti

en: Shelf:
fi: Hylly:

en: Shortcode
fi: Lyhytkoodi

en: Shortcode Embeds
fi: Lyhytkoodilla upottaminen

en: Shortcodes allow you to easily and safely embed media from other places in your site. With just one simple code, you can tell WordPress to embed YouTube, Flickr, and other media.
fi: Lyhytkoodeilla voit helposti ja turvallisesti upottaa muualta tulevan median sivustolle. Vain yhdellä yksinkertaisella koodilla ohjaat WordPress ohjelman upottamaan YouTube, Flickr ja muuta mediaa.

en: Show
fi: Näytä

en: Show Account Links
fi: Näytä tilin linkit

en: Show Cover Photo
fi: Näytä kansikuva

en: Show Excerpts:
fi: Näytä otteet:

en: Show Faces
fi: Näytä kasvokuvat

en: Show Featured Image:
fi: Näytä artikkelikuva:

en: Show Owners
fi: Näytä omistajat

en: Show Page Posts.
fi: Näytä sivun artikkelit.

en: Show Personal Links
fi: Näytä henkilökohtaiset linkit

en: Show Photo
fi: Näytä kuva

en: Show Stream
fi: Näytä uutiset

en: Show Tag Line
fi: Näytä iskulause

en: Show a "Related" header to more clearly separate the related section from posts
fi: Näytä "Aiheeseen liittyy" selite jotta aiheeseen liittyvät [artikkelit] erottuvat selvemmin [sivuston] artikkeleista.

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
fi: Näytä <em>'seuraa blogia'</em> valinta kommentointi lomakkeessa

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
fi: Näytä <em>'seuraa kommentteja'</em> valinta kommentointi lomakkeessa

en: Show a promo for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme.
fi: Näytä WordPress mobiilisovelluksen edistämisilmoitus mobiiliteeman alapalkissa.

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Show buttons on
fi: Näytä painikkeet:

en: Show falling snow on my blog until January 4<sup>th</sup>.
fi: Lisää lumisadetta blogiin tammikuun 4. päivään saakka.

en: Show full posts on front page and on archive pages
fi: Näytä etusivulla ja luettelosivuilla koko artikkelit

en: Show likes.
fi: Näytä tykkäykset.

en: Show map
fi: Näytä kartta

en: Show map of photo location in carousel, when available.
fi: Näytä karusellissä kartta jossa on kuvauspaikka, kun saatavilla.

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
fi: Näytä kuvan metatiedot (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) Karusellissa, kun saatavilla.

en: Show profile photos in the plugin.
fi: Näytä profiilikuvat lisäosassa.

en: Show related content after posts
fi: Näytä aiheeseen liittyvä sisältö artikkelien lopussa

en: Show sharing buttons.
fi: Näytä jakamisen painikkeet.

en: Show the Reblog button on posts
fi: Näytä Toistobloggaus painike kaikissa artikkeleissa

en: Show top posts over
fi: Näytä luetuimmat artikkelit päällimmäisinä

en: Show top search terms over
fi: Näytä käytetyimmät hakusanat päälimmäisinä

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
fi[0]: Näytä tilaajien kokonaismäärä? (%s tilaaja)
fi[1]: Näytä tilaajien kokonaismäärä? (%s tilaajaa)

en: Show:
fi: Näytä:

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
fi: tai

en: Shows your most viewed posts and pages.
fi: Näyttää eniten katsotut artikkelit ja sivut.

en: Shutter Speed
fi: Sulkimen nopeus

en: Silver
fi: Hopea

en: Similar post
fi: Samankaltainen artikkeli

en: Single Sign On
fi: Kertakirjautuminen

en: Site Icon
fi: Sivuston kuvake

en: Site Icon Upload
fi: Sivuston kuvakkeen siirtäminen palvelimelle

en: Site Icon creates a favicon for your site and more.
fi: Sivuston kuvake -moduuli luo sivustolle faviconin ja muutakin.

en: Site Icon lets you create an icon for your site. This icon will be used as favicon, mobile icon, and Tile on Windows 8 computers.
fi: Sivuston kuvake -moduulilla voit tehdä kuvakkeen sivustolle. Kuvaketta käytetään faviconina, mobiilikuvakkeena ja kuvakkeena Windows 8 tietokoneissa.

en: Site Logo
fi: Sivuston logo

en: Site Name
fi: Sivuston nimi

en: Site Security and Peace of Mind
fi: Sivuston turvallisuus ja mielenrauha

en: Site Stats
fi: Sivuston tilastot

en: Site Title, Tagline, and Logo
fi: Sivuston nimi, kuvaus ja logo

en: Site Username
fi: Sivuston käyttäjätunnus

en: Site Username (Primary)
fi: Sivuston käyttäjätunnus (Ensisijainen)

en: Site connection <strong>failed</strong>
fi: Sivuston yhdistäminen <strong>ei onnistunut</strong>

en: Site successfully connected.
fi: Sivusto on yhdistetty.

en: Sites
fi: Sivustot

en: Skip
fi: Ohita

en: Skip to primary content
fi: Hyppää ensisijaiseen sisältöön

en: Slideshow
fi: Kuvaesitys

en: Small
fi: Pieni

en: Smiley
fi: Hymiö

en: Smiley face
fi: Hymiö kasvo

en: Snippet
fi: Pikkutieto

en: Snow
fi: Lumi

en: Social
fi: Sosiaalinen

en: Social Media Icons
fi: Some-kuvakkeet

en: Social Menu
fi: Sosiaalinen valikko

en: Some features of Jetpack use the WordPress.com infrastructure and require that your public content be mirrored there. If you see intermittent issues only affecting certain posts, please try requesting a reindex of your posts.
fi: Jotkut ominaisuudet hyödyntävät WordPress.com rakenteita ja edellyttävät, että sivustosi julkinen sisältö peilataan sinne. Jos havaitset ajoittaisia ongelmia jotka koskevat tiettyjä artikkeleita, kokeile artikkelien uudelleen indeksointia.

en: Some themes and plugins have <a href="%1$s" target="_blank">known conflicts</a> with Jetpack – check the <a href="%2$s" target="_blank">list</a>. (You can also browse the <a href="%3$s" target="_blank">Jetpack support pages</a> or <a href="%4$s" target="_blank">Jetpack support forum</a> to see if others have experienced and solved the problem.)
fi: Joillakin teemoilla ja lisäosilla on <a href="%1$s" target="_blank">tunnettuja ristiriitoja</a> Jetpack-lisäosan kanssa – tarkasta <a href="%2$s" target="_blank">listasta</a>. (Voit myös selata <a href="%3$s" target="_blank">Jetpack tukisivuja</a> tai <a href="%4$s" target="_blank">Jetpack tukikeskustelupalstaa</a> jos muilla käyttäjillä on ollut sama ongelma jonka he ovat selvittäneet.)

en: Someone likes one of my posts
fi: Ilmoitus lähetetään, kun joku on tykännyt jostakin artikkelista.

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
fi: Joku yrittää saada sinulta väärin perustein pääsylupaa sivustollesi. Tai sitten kohtasit vain virheen ohjelmassa :). Kummassakin tapauksessa, sulje tämä ikkuna.

en: Something has gotten mixed up in your Jetpack Connection!
fi: Jokin on mennyt sekaisin Jetpack yhteydessä.

en: Something is being cranky!
fi: Nyt on jotain outoa!

en: Something is wrong with your Wufoo shortcode. If you copy and paste it from the %sWufoo Code Manager%s, you should be golden.
fi: Wuhoo-lyhytkoodissa oli ongelma. Jos kopioit ja liität sen %sWufoo Code Managerista%s niin sen pitäisi toimia.

en: Something which should never happen, happened. Sorry about that. If you try again, maybe it will work.
fi: Jokin jota ei pitäisi tapahtua, tapahtui kuitenkin. Pahoittelumme siitä. Jos yrität uudelleen, ehkä se toimii.

en: Something's not quite right with your Jetpack connection! Let's fix that.
fi: Jokin ei ole nyt aivan kohdallaan Jetpack yhteydessä! Korjataan se.

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
fi: Pahoittelemme koska kommentin lähettämisessä tapahtui virhe. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä.

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
fi: Pahoittelemme, mutta emme voineet varmentaa pyyntöä.

en: Sorry, no modules were found for the search term "%s"
fi: Moduuleja ei löytynyt hakutermillä: "%s"

en: Sorry, no updating arrays at this time
fi: Pahoittelemme, matriiseja ei nyt päivitetä

en: Sorry, nothing to report.
fi: Ei raportoitavaa.

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
fi: Valitettavasti blogisi artikkeleita ei voida jakaa sähköpostin välityksellä.

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
fi: Pahoittelemme, selaintasi ei tueta. Päivitä osoitteessa browsehappy.com.

en: Sorry. We can not plot this address. A map will not be displayed. Is the address formatted correctly?
fi: Pahoittelemme. Emme voi kohdentaa tätä osoitetta. Karttaa ei näytetä. Onko osoitteen muoto oikein?

en: Sort by:
fi: Lajittele:

en: Spam
fi: Roskaviestit

en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
fi[0]: Roskaviesti <span class="count">(%s)</span>
fi[1]: Roskaviestit <span class="count">(%s)</span>

en: Spam affects your site's legitimacy, protect your site with Akismet.
fi: Roskaviestit vaikuttavat sivuston uskottavuuteen, suojaa sivusto Akismet-palvelulla.

en: Speed up your photos and save bandwidth costs by using a free content delivery network.
fi: Nopeuta kuviasi ja säästä tiedodonsiirtokaistaa käyttämällä maksutonta sisällönhajautusverkostoa.

en: Spelling
fi: Oikeinkirjoitus

en: Spelling and Grammar
fi: Oikeinkirjoitus ja kielioppi

en: Square Tiles
fi: Suorakulmaiset kuvat

en: Start Video After
fi: Videon alkuun on

en: Static page:
fi: Staattinen sivu:

en: Stats
fi: Tilastot

en: Status unknown.
fi: Tila tuntematon.

en: Stress less. Monitor will send you real-time alerts if your site ever goes down.
fi: Jännitä vähemmän. Seuranta (Monitor)-moduuli lähettää tosiaikaisia hälytyksiä jos sivusto joskus poistuu verkosta.

en: Style:
fi: Tyyli:

en: Stylesheet saved.
fi: Tyyliohje tallennettu.

en: Sub-site override
fi: Alasivuston ohitus

en: Subject
fi: Aihe

en: Submit
fi: Lähetä

en: Submit &#187;
fi: Lähetä &#187;

en: Submit a support ticket
fi: Lähetä tukipyyntö

en: Submitting Comment%s
fi: Lähetetään kommenttia%s

en: Subscribe
fi: Tilaa

en: Subscribe Button:
fi: Tilaa painikkeen teksti:

en: Subscribe Placeholder:
fi: Paikanvaraaja sähköpostiosoitteelle:

en: Subscribe to %s
fi: Tilaa: %s

en: Subscribe to Blog via Email
fi: Tee sähköpostitilaus blogiin

en: Subsriptions Screenshot
fi: Tilaukset näyttökaappaus

en: Success Message Text:
fi: Onnistunut tilaus -teksti:

en: Success!
fi: Onnistui!

en: Success! An email was just sent to confirm your subscription. Please find the email now and click activate to start subscribing.
fi: Onnistui! Lähetimme sähköpostin jolla voit vahvistaa tilauksen. Etsi sähköposti nyt ja paina Ota käyttöön jotta tilaus toimisi.

en: Success! Jetpack Stats is now activated.
fi: Onnistui! Jetpack on nyt käytössä.

en: Success! Photon is now actively optimizing and serving your images for free.
fi: Kuvien SHV (Photon)-moduuli optimoi nyt kuvia ja tarjoaa SHV-palvelun maksutta.

en: Success! Stats are now active.
fi: Onnistui! Tilastointi on nyt käytössä.

en: Success! WordPress.com tools are now active.
fi: Onnistui! WordPress.com työkalut ovat nyt käytössä.

en: Success! You've jump started your site.
fi: Onnistui! Olet pikakäynnistänyt sivuston.

en: Support
fi: Tuki

[ctx: Support request email subject line]
en: from: %s Jetpack contact form
fi: lähettäjä: %s Jetpack yhteydenottolomake

en: Tag name
fi: Avainsanan nimi

en: Tagged with %s
fi: Merkitty %s

en: Tags
fi: Avainsanat

en: Take Our Survey
fi: Vastaa kyselyyn

en: Take Survey
fi: Vastaa kyselyyn

en: Take WordPress with you.
fi: Ota WordPress mukaan.

en: Take a survey.  Tell us how we&#8217;re doing.
fi: Vastaa kyselyyn. Kerro meille kuinka pärjäät.

en: Temporary Large Image for Blog Image
fi: Tilapäinen suuri kuva blogikuvaksi

en: Temporary Resized Image for Blog Image
fi: Tilapäinen pienennetty kuva blogikuvaksi

en: Terms
fi: Käyttöehdot

en: Terms of Service
fi: Käyttöehdot

en: Test your site&#8217;s compatibility with Jetpack.
fi: Testaa sivustosi Jetpack yhteensopivuus.

en: Testimonial
fi: Käyttäjäkokemus

en: Testimonial Page Content
fi: Käyttäjäkokemussivun sisältö

en: Testimonial Page Featured Image
fi: Käyttäjäkokemussivun artikkelikuva

en: Testimonial Page Title
fi: Käyttäjäkokemussivun otsikko

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
fi: Käyttäjäkokemusluonnos päivitetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele Käyttäjäkokemus</a>

en: Testimonial list navigation
fi: Navigointi Käyttäjäkokemukset listassa

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
fi: Käyttäjäkokemus sivuilla näytetään korkeintaan %1$s käyttäjäkokemusta

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
fi: Käyttäjäkokemus julkaistu. <a href="%s">Katso Käyttäjäkokemus</a>

en: Testimonial restored to revision from %s
fi: Käyttäjäkokemus palautettu aiempaan %s versioon

en: Testimonial saved.
fi: Käyttäjäkokemus tallennettu.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
fi: Käyttäjäkokemus ajastettu: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Esikatsele Käyttäjäkokemus</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
fi: Käyttäjäkokemus lähetetty. <a target="_blank" href="%s">Esikatsele Käyttäjäkokemus</a>

en: Testimonial updated.
fi: Käyttäjäkokemus päivitetty.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
fi: Käyttäjäkokemus päivitetty.  <a href="%s">Katso Käyttäjäkokemus</a>

en: Testimonials
fi: Käyttäjäkokemus

en: Testimonials list
fi: Käyttäjäkokemukset lista

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
fi: Testataan sivustosi yhteensopivuutta Jetpackin suhteen...

en: Text
fi: Teksti

en: Text & Image Links
fi: Teksti- ja kuvalinkit

en: Text Link
fi: Tekstilinkki

en: Text List
fi: Tekstilista

en: Text only
fi: Vain teksti

en: Textarea
fi: Tekstialue

en: Thanks for activating Protect! To start protecting your site, please network activate Jetpack on your Multisite installation and activate Protect on your primary site. Due to the way logins are handled on WordPress Multisite, Jetpack must be network-enabled in order for Protect to work properly. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>
fi: Kiitos kun otit käyttöön Suojaa moduulin! Ota Jetpack verkosto käyttöön Multisite asennuksessasi ja ota Suojaa moduuli käyttöön ensisijaisella sivustolla. Jetpack on oltava verkosto käytössä jotta Suojaa toimisi oikein. Tämä johtuu tavasta jolla kirjautumiset hoidetaan WordPress Multisite käytössä. <a href="%s" target="_blank">Lisätietoja</a>

en: Thanks for taking the time to sort things out. We&#039;ve updated our records accordingly!
fi: Kiitos kun selvensit tämän asian. Olemme päivittäneet tietomme sen mukaan!

en: That connection has been removed.
fi: Yhteys on poistettu.

en: The <a href='%s' target='_blank'>After&nbsp;the&nbsp;Deadline</a> Proofreading service improves your writing by using artificial intelligence to find your errors and offer smart suggestions.
fi: <a href='%s' target='_blank'>After&nbsp;the&nbsp;Deadline</a> oikolukupalvelu parantaa kirjoitusta. Se käyttää keinoälyä virheiden löytämiseen ja tarjoaa fiksuja ehdotuksia.

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
fi: Käyttäjän ID/WP.com tämän sivuston ID

en: The Custom CSS editor gives you the ability to add to or replace your theme's CSS, all while supplying syntax coloring, auto-indentation, and immediate feedback on the validity of the CSS you're writing.
fi: Voit korvata tai muokata teeman CSS-muotoiluja käyttäen Mukautettu CSS-muotoilumuokkaimella. Se tarjoaa syntaksin värityksen, automaattisen sisennyksen ja välittömän palautteen kirjoittamasi CSS-muotoilun kelvollisuudesta.

en: The Jetpack Module is already activated.
fi: Jetpack moduuli on jo käytössä.

en: The Jetpack Module is already deactivated.
fi: Jetpack moduuli on jo poistettu käytöstä.

en: The Jetpack Version is %s
fi: Jetpackin versio on %s

en: The Plugin is already active.
fi: Lisäosa on jo käytössä.

en: The Plugin is already deactivated.
fi: Lisäosa on jo poistettu käytöstä.

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
fi: Tämän sivuston verkkotunnuksen omistajan Twitter käyttäjätunnus.

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
fi: Videot (VideoPress)-moduuli ei voinut viestiä VideoPress-palvelinten kanssa. Virheen aiheuttaa todennäköisimmin väärät lisäosan asetukset. Asenna uudelleen tai päivitä, ole hyvä.

en: The WP.com user ID of the connected user
fi: Liitetyn käyttäjän WP.com tunnus/ID

en: The WP.com user email of the connected user
fi: Liitetyn käyttäjän WP.com sähköposti

en: The WP.com username of the connected user
fi: Liitetyn käyttäjän WP.com käyttäjätunnus

en: The WordPress.com blog_id is %d
fi: WordPress.com blog_id on %d

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
fi: Valtuutustapahtuma vanheni. Palaa ja yritä uudelleen, ole hyvä.

en: The default content width for the %s theme is %d pixels.
fi: Oletussisällön leveys teemassa %s on %d pikseliä.

en: The email address has opted out of subscription emails. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
fi: Sähköpostiosoite on poistettu tilaajien sähköposteista. <br /> Voit hallita asetuksia: <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
fi: Sähköpostiosoite ei kelpaa. Tarkasta ja yritä uudelleen, ole hyvä.

en: The file that you uploaded is not an accepted file type. Please try again.
fi: Palvelimelle siirretyn tiedoston muoto ei ole hyväksytty. Yritä uudelleen, ole hyvä.

en: The following modules have been updated: %l.
fi: Nämä moduulit on päivitetty: %l.

en: The following new modules have been activated: %l.
fi: Nämä uudet moduulit on otettu käyttöön: %l.

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
fi: Seuraavat palvelut sisältyvät: Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google +1, Tulostus ja Sähköposti.

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, PressThis, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
fi: Seuraavat palvelut sisältyvät: Twitter, Facebook, Reddit, PressThis, Digg, LinkedIn, Google +1, Tulostus ja Sähköposti.

en: The image helps collect stats and <strong>makes the world a better place</strong> but should still work when hidden
fi: Kuva auttaa tilastojen keräämisessä ja <strong>tekee maailman paremmaksi paikaksi</strong> mutta sen pitäisi toimia myös piilotettuna.

en: The image needs to be at least
fi: Kuvan täytyy olla vähintään

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in height.
fi: Palvelimelle siirtämäsi kuvan korkeus on pienempi kuin %upx.

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in width.
fi: Palvelimelle siirtämäsi kuvan leveys on pienempi kuin %upx.

en: The number of sites of the connected WP.com user
fi: WP.com käyttäjään liitettyjen sivustojen lukumäärä

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
fi[0]: Vanha versio on poistettu käytöstä ja voidaan poistaa sivustolta.
fi[1]: Vanhat versiot on poistettu käytöstä ja ne voidaan poistaa sivustolta.

en: The plugin is already installed
fi: Lisäosa on jo asennettu

en: The preview is unavailable while this video is being processed.
fi: Esikatselu ei ole käytettävissä kun videota käsitellään.

en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
fi: Ensisijainen yhteys on liitetty <strong>%s</strong> WordPress.com-tunnukseen.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
fi: Oikolukijalla on ehdotuksia koskien tätä artikkelia. Haluatko varmasti julkaista sen?
    
    Paina OK ja artikkeli julkaistaan tai paina Peruuta ja voit katsoa ehdotuksia ja muokata artikkelia.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
fi: Oikolukijalla on ehdotuksia koskien tätä artikkelia. Haluatko varmasti päivittää sen?
    
    Paina OK ja artikkeli päivitetään tai paina Peruuta ja voit katsoa ehdotuksia ja muokata artikkelia.

en: The proofreader supports English, French, German, Portuguese, and Spanish. Your user interface language (see above) is the default proofreading language.
fi: Oikoluku tukee englannin, ranskan, saksan, portugalin ja espanjan kieltä. Käyttöliittymän kieli on oikoluvun oletuskieli (katso yllä).

en: The response parameter is invalid or malformed
fi: Vastausparametri ei kelpaa tai se on väärin muotoiltu

en: The response parameter is missing
fi: Vastausparametri puuttuu

en: The secret parameter is invalid or malformed
fi: Salainen parametri ei kelpaa tai se on väärin muotoiltu

en: The secret parameter is missing
fi: Salainen parametri puuttuu

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
fi: Esittelyssä olevaa sisältöä koskevat asetukset on siirretty tänne: <a href="%s">Ulkoasu &rarr; Mukauta</a>.

en: The specified theme was not found.
fi: Annettua teemaa ei löytynyt.

en: The test results and some other useful debug information will be sent to the support team. Please feel free to <a href="#">review/modify</a> this information.
fi: Testauksen tulos ja jotain hyödyllistä virheen selvitystietoa lähetetään tukitiimille. Olet tervetullut  <a href="#">tarkastamaan/muokkaamaan</a> näitä tietoja.

en: The theme is already installed
fi: Teema on jo asennettu

en: The widget only works with Facebook Pages.
fi: Vimpain toimii vain Facebook sivuille.

en: Theme
fi: Teema

en: Theme is empty.
fi: Teema on tyhjä.

en: Theme: %1$s.
fi: Teema: %1$s.

en: Themes
fi: Teemat

en: There are many plugins and services that provide statistics, but data can be overwhelming. Site Stats makes the most popular metrics easy to understand through a clear and attractive interface.
fi: On monia lisäosia ja palveluja jotka tarjoavat sivuston tilastoja, mutta teitomäärä voi olla ylitsepääsemätön. Sivuston tilastot -moduuli auttaa ymmärtämään yleisimmät mittaluvut selkeän ja viehättävän käyttöliittymän kautta.

en: There are no posts to display. <a href="%s" target="_blank">Want more traffic?</a>
fi: Näytettäviä artikkeleita ei ole. <a href="%s" target="_blank">Haluatko enemmän liikennettä?</a>

en: There is an update available for your theme. You may wish to check if this update adds Infinite Scroll support by visiting the <a href="%s">WordPress Updates</a> page.
fi: Käytössä olevalle teemalle on olemassa päivitys. Voit ehkä haluta tarkastaa onko tässä päivityksessä lisätty tuki Rajattomalle vieritykselle. Katso <a href="%s">WordPress päivitykset</a> sivulta.

en: There seems to be a problem with your site’s ability to communicate with Jetpack!
fi: Vaikuttaa siltä, että sivustollasi on ongelma viestiä Jetpackin kanssa!

en: There was a problem communicating with the Proofreading service. Try again in one minute.
fi: Viestinnässä oikolukupalvelun kanssa oli ongelma. Yritä minuutin kuluttua uudelleen.

en: There was a problem connecting to %s to create an authorized connection. Please try again in a moment.
fi: Kun yritettiin luoda luvallinen yhteys %s kohteeseen, yhteydenotossa tapahtui virhe. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä

en: There was a problem connecting to %s. Please disconnect and try again.
fi: Virhe yhdistettäessä %s palveluun. Katkaise yhteys ja yritä uudelleen.

en: There was a problem connecting with Publicize. Please try again in a moment.
fi: Yhteydenotossa Kasvata julkisuutta oli ongelma. Yritä hetken kuluttua uudelleen, ole hyvä.

en: There was a problem getting the data to display this address on a map.  Please refresh your browser and try again.
fi: Kartalla ei onnistuttu näyttämään tätä osoitetta annetun tiedon pohjalta. Päivitä selaimen sivu ja yritä uudelleen.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
fi: Viestinnässä oikolukupalvelun kanssa tapahtui virhe.

en: There was an error contacting Jetpack servers.
fi: Tapahtui virhe yritettäessä yhteyttä Jetpack palvelimiin.

en: There was an error deactivating your plugin
fi: Lisäosan käytöstäpoistamisessa tapahtui virhe.

en: There was an error installing your plugin
fi: Lisäosan asentamisessa tapahtui virhe

en: There was an error installing your theme
fi: Teeman asennuksessa tapahtui virhe

en: There was an error updating your plugin
fi: Lisäosan päivittämisessä tapahtui virhe.

en: There was an error updating your theme
fi: Teeman päivittämisessä tapahtui virhe.

en: There was an error when subscribing. Please try again.
fi: Tilaamisessa tapahtui virhe. Yritä uudelleen, ole hyvä.

en: There was an error while activating the module.
fi: Tapahtui virhe kun moduulia otettiin käyttöön.

en: There was an error while deactivating the module.
fi: Tapahtui virhe kun moduulia otettiin pois käyttöstä.

en: There was an error while getting the update data for this site.
fi: Sivuston päivitystietojen noutamisessa tapahtui virhe.

en: There was an issue connecting your Jetpack. Please click &#8220;Connect to WordPress.com&#8221; again.
fi: Yhteyden luonti Jetpackiin ei onnistunut. Klikkaa &#8220;Yhdistä WordPress.com&#8221; uudelleen.

en: There's a good chance that visitors to your site will be using a smartphone, and it's important to provide them with a great reading experience while on the small screen.
fi: On hyvin todennäköistä, että sivustolla kävijät käyttävät älypuhelinta joten on tärkeää tarjota heille hieno lukukokemus pienellä näytöllä.

en: These settings affect all sites on the network.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat kaikkiin verkostossa oleviin sivustoihin.

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
fi: Nämä asetukset vaihtavat sähköpostiosoitteita jotka lähetetään blogista seuraajille.

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
fi: (Vaaditaan)

en: This connection is working correctly.
fi: Yhteys toimii oikein.

en: This feature uses the WordPress.com infrastructure and requires that your public content be mirrored there. If you see intermittent issues only affecting certain posts, request a reindex of your posts.
fi: Tämä ominaisuus hyödyntää WordPress.com rakenteita ja edellyttää, että sivustosi julkinen sisältö peilataan sinne. Jos havaitset ajoittaisia ongelmia jotka koskevat tiettyjä artikkeleita, pyydä artikkelien uudelleen indeksointi.

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
fi[0]: Tässä galleriassa on <a %1$s>%2$s kuva</a>.
fi[1]: Tässä galleriassa on <a %1$s>%2$s kuvaa</a>.

en: This is a development environment
fi: Tämä on kehitysympäristö

en: This is an XML Sitemap generated by <a href="%s" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%s" target="_blank">Google</a> or <a href="%s" target="_blank">Bing</a>.
fi: Tämän XML-sivustokartan on tehnyt <a href="%s" target="_blank">Jetpack-lisäosa</a>, ja se on tarkoitettu hakukoneille kuten <a href="%s" target="_blank">Google</a> or <a href="%s" target="_blank">Bing</a>.

en: This module can only be altered by %s, the user who initiated the Jetpack connection on this site.
fi: Tätä moduulia voi muuttaa vain %s eli käyttäjä joka muodosti Jetpack yhteyden tällä sivustolla.

en: This module creates two XML sitemap files that list the URLs of posts and pages in your site with important information about each one. This files can be accessed by search engines like Google or Bing so they can crawl and understand your site.
fi: Tämä moduuli luo kaksi XML-sivustokattatiedostoa joissa on artikkelien ja sivujen verkko-osoitteet ja muita tärkeitä tietoja joka kohteesta. Hakukoneet kuten Google tai Bing voivat lukea näitä tiedostoja ja ymmärtävät niiden perusteella paremmin ryömiä sivustolla.

en: This plugin will work without it, but multibyte support is used <a href="%s" target="_blank">if available</a>. You may see minor problems with Tweets and other sharing services.
fi: Multibyte-tukea käytetään jos se on <a href="%s" target="_blank">saatavilla</a> mutta tämä lisäosa toimii myös ilman sitä. Joitakin pieniä ongelmia voi ilmetä twiiteissä ja muissa jakamispalveluissa.

en: This post has been shared!
fi: Artikkeli jaettiin!

en: This post is password protected.
fi: Tämä kirjoitus on suojattu salasanalla.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
fi: Tämä kommentti on salasanasuojattu. Syötä salasana nähdäksesi kommentit.

en: This profile is not currently linked to a WordPress.com Profile.
fi: Tämä profiili ei ole nyt yhdistettynä WordPress.com profiiliin.

en: This setting may be overridden for individual videos.
fi: Tämä asetus voidaan ohittaa yksittäisille videoille.

en: This site is too large, please contact Jetpack support to sync.
fi: Tämä sivusto on liian suuri, synkronoinnissa ota yhteyttä Jetpack tukeen.

en: This slideshow could not be started. Try refreshing the page or viewing it in another browser.
fi: Kuvaesitystä ei voitu käynnistää. Yritä päivittää sivu tai katso toisella selaimella.

en: This slideshow requires JavaScript.
fi: Kuvaesitys vaatii JavaScriptin.

en: This user is not authorized to %s on this blog.
fi: Käyttäjällä ei ole valtuuksia tehdä %s tässä blogissa.

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
fi: Käyttäjällä ei ole lupa hallita lisäosia verkoston laajuisesti.

en: This video is intended for mature audiences.
fi: Tämä video on tarkoitettu täysi-ikäisille.

en: This video requires <a rel="nofollow" href="%s" target="_blank">Adobe Flash</a> for playback.
fi: Videon näyttäminen edellyttää <a rel="nofollow" href="%s" target="_blank">Adobe Flash</a> -ohjelmaa.

en: This will deactivate Jetpack.
    Are you sure you want to deactivate Jetpack?
fi: Tämä poistaa käytöstä Jetpackin.
    Haluatko varmasti poistaa Jetpackin käytöstä?

en: This will deactivate all Jetpack modules.
    Are you sure you want to disconnect?
fi: Tämä poistaa käytöstä kaikki Jetpack moduulit.
    Haluatko varmasti katkaista yhteyden?

en: This will prevent user-specific modules such as Publicize, Notifications and Post By Email from working.
    Are you sure you want to unlink?
fi: Tämä estää käyttäjäkohtaisten moduulien kuten Kasvata julkisuutta, Ilmoitukset ja Artikkeli sähköpostitse (Publicize, Notifications, Post By Email) toimimasta.
    Haluatko varmasti poistaa linkityksen?

en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

en: Thumbnail Grid
fi: Pikkukuvat ruudukossa

en: Tiled Columns
fi: Sarake ruudukot

en: Tiled Galleries
fi: Galleria ruudukot

en: Tiled Mosaic
fi: Mosaiikki ruudukko

en: Tiles
fi: Ruudukot

en: Time
fi: Aika

en: Time:
fi: Aika:

en: Timeline Theme:
fi: Aikajanan teema

en: Title
fi: Otsikko

en: Title:
fi: Otsikko:

en: To add a new icon to your site, head over to <a href="%s">Settings &rarr; General &rarr; Site Icon</a>, and upload an icon.
fi: Kun haluat lisätä uuden kuvakkeen sivustolle, siirry <a href="%s">Asetukset &rarr; Yleinen &rarr; Sivuston kuvake</a>, ja siirrä palvelimelle kuvake.

en: To configure your sharing settings, go to the Settings &rarr; <a href="%s">Sharing</a> menu.
fi: Voit määrittää jakamisen asetukset kohdassa Asetukset &rarr; <a href="%s">Jakaminen</a>.

en: To control visibility, expand the widget and click the Visibility button next to the Save button, and then, choose a set of visibility options.
fi: Kun haluat määrittää näkymisen, laajenna vimpain ja paina Näkyvyys-painiketta joka on Tallenna-painikkeen vieressä. Sen jälkeen valitse näkymisen vaihtoehdoista.

en: To customize the emails sent from your blog to your followers, check the settings at the bottom of the <a href="%s">Reading Settings</a> page.
fi: Kun haluat mukauttaa blogista seuraajille lähettäviä sähköposteja, katso asetukset <a href="%s">Asetukset > Lukeminen</a> sivun alalaidassa.

en: To enable a custom content type, head over to <a href="%s">Settings &rarr; Writing &rarr; Your Custom Content Types</a> and activate either "Portfolio Projects” or “Testimonials” by checking the corresponding checkbox. You can now add projects and testimonials under the new "Portfolio” and “Testimonials” menu items in your sidebar.
fi: Kun haluat käyttää Mukautettuja sisältötyyppejä, siirry <a href="%s">Asetukset &rarr; Kirjoittaminen &rarr; Omat mukautetut sisältötyypit</a> jossa voit ottaa käyttöön joko "Työnäyte/portfolio projektit" tai "Käyttäjäkokemukset" valintaruudusta. Voit sen jälkeen lisätä projekteja ja käyttäjäkokemuksia hallintapaneelissa, sivupalkin kohdissa "Portfolio" ja "Käyttäjäkokemus"

en: To infinity and beyond
fi: Äärettömyyteen ja kauemmaksi

en: To quickly boost performance, security, and engagement we recommend activating <strong>%1$s and %2$s</strong>. Click <strong>Jump Start</strong> to activate these features or <a class="pointer jp-config-list-btn">learn more</a>
fi: Voit nopeasti kasvattaa suorituskykyä, turvallisuutta ja sitouttamista kun otat käyttöön <strong>%1$s ja %2$s</strong>. Klikkaa <strong>Pikakäynnistä</strong> ja nämä toiminnot otetaan käyttöön tai <a class="pointer jp-config-list-btn">lue lisää</a>

en: To quickly boost performance, security, and engagement we recommend activating <strong>%s</strong>. Click <strong>Jump Start</strong> to activate this feature or <a class="pointer jp-config-list-btn">learn more</a>
fi: Voit nopeasti kasvattaa suorituskykyä, turvallisuutta ja sitouttamista kun otat käyttöön <strong>%s</strong>. Klikkaa <strong>Pikakäynnistä</strong> ja tämä toiminto otetaan käyttöön tai <a class="pointer jp-config-list-btn">lue lisää</a>

en: To see hovercards, look at any blog post on your blog that has comments. If the commenter has a hovercard associated with their gravatar, mouse over their image and the hovercard will appear. To turn hovercards off, click the Deactivate button above.
fi: Näet Gravatar-kortit kun katsot jotain blogin artikkelia jota on kommentoitu. Jos kommentin kirjoittaja on liittänyt Gravatariin Gravatar-kortin, se näkyy kun viet kohdistimen kuvan päälle. Gravatar-kortit poistetaan käytöstä painamalla yllä olevaa Poista käytöstä -linkkiä.

en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
fi: Kun haluat käyttää Artikkeli sähköpostitse (Post by Email)-toimintoa, %s-tili on liitettävä WordPress.com-tiliisi.

en: To use Publicize, you'll need to link your %s account to your WordPress.com account using the link below.
fi: Kun käytät Kasvata julkisuutta (Publicize)-moduulia, %s tili on yhdistettävä WordPress.com tiliin käyttämällä alla olevaa linkkiä.

en: To use shortlinks, go to any already published post (or publish something new!). A &#8220;Get Shortlink&#8221; button will be visible under the Post title. When you click it, a dialog box will appear with the shortlink and you can copy and paste to Twitter, Facebook or wherever your heart desires.
fi: Kun haluat käyttää pikalinkkejä, siirry johonkin julkaistuun artikkeliin (tai julkaise jotain uutta!). &#8220;Hae pikalinkki&#8221;-painike näkyy artikkelin otsikon alla. Kun painat sitä, avautuu keskusteluikkuna jossa on pikalinkki jonka voit kopioi-liittää Twitteriin, Facebookiin tai minne vain mielesi tekee.

en: To use the CSS editor, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Edit CSS</a>.
fi: Kun haluat käyttää CSS-muokkainta, valitse Ulkoasu &#8594; <a href="%s">Muokkaa CSS</a>.

en: To use the Subscriptions widget, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag the widget labeled &#8220;Blog Subscriptions (Jetpack)&#8221; into one of your sidebars and configure away.
fi: Kun haluat käyttää Blogi tilaukset -vimpainta, siirry Ulkoasu &#8594; <a href="%s">Vimpaimet</a>. Vedä &#8220;Blogi tilaukset (Jetpack)&#8221; vimpain johonkin sivupalkkiin ja tee määritykset.

en: To use the widgets, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag them into one of your sidebars and configure away.
fi: Kun haluat käyttää näitä vimpaimia, siirry Ulkoasu &#8594; <a href="%s">Vimpaimet</a>. Vedä ne johonkin sivupalkkiin ja tee määritykset.

en: Top Posts
fi: Suosituimmat artikkelit

en: Top Posts &amp; Pages
fi: Suosituimmat artikkelit &amp; sivut

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
fi: Suosituimmat artikkelit & sivut lasketaan 24-48 tunnin tilastoista. Niiden muuttumiseen menee jonkun aikaa.

en: Top Searches
fi: Haetuimmat

en: Track detailed stats on this post and the rest of your site.
fi: Tilastoi yksityiskohtaisesti tämän artikkelin ja muun sivuston aineiston käyttö.

en: Track each Infinite Scroll post load as a page view in Google Analytics
fi: Merkitse Google Analytics -palveluun katsotuksi jokainen Rajattoman vierityksen hakema artikkeli.

en: Track your growth
fi: Seuraa kasvua

en: Traffic Growth
fi: Liikenteen kasvattaminen

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Transparent Background
fi: Läpinäkyvä tausta

en: Trash
fi: Roskakoriin

en: Trouble with Jetpack?
fi: Ongelmia Jetpackin kanssa?

en: Try connecting again.
fi: Yritä yhdistää uudelleen.

en: Try the brand new editor.
fi: Kokeile aivan uutta muokkainta.

en: Tumblr blog
fi: Tumblr blogi

en: Turned on per post
fi: Asetetaan erikseen kullekin artikkelille

en: Tweets by @%s
fi: Tviitit: @%s

en: Twitter Site Tag
fi: Twitter-sivuston tunnus

en: Twitter Timeline
fi: Twitter aikajana

en: Two-Step Authentication Disabled
fi: Kaksivaiheinen oikeellisuuden tarkistus poistettu käytöstä.

en: Two-Step Authentication Enabled
fi: Kaksivaiheinen oikeellisuuden tarkistus käytössä.

en: Type
fi: Tyyppi

en: Type of Widget
fi: Vimpaimen laji

en: Types
fi: tyypit

en: Types of pages to display:
fi: Näitä sivuja näytetään:

en: UP
fi: Ylös

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
fi: Artikkeli sähköpostitse (Post by Email)-osoitetta ei kyetty luomaan. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä.

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
fi: Artikkeli sähköpostitse-osoitetta ei kyetty poistamaan käytöstä. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä.

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
fi: Artikkeli sähköpostitse -osoitteen uudelleenluonti ei onnistunut. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä.

en: Uncategorized
fi: Yleinen

en: Unexpected response
fi: Odottamaton vastaus

en: Unknown post type requested.
fi: Pyydettiin tuntematonta artikkelilajia.

en: Unlink This Account
fi: Poista tämän tilin yhteys

en: Unlink my account
fi: Katkaise yhteys tiliini.

en: Unlink your account from WordPress.com
fi: Katkaise tilisi yhteys WordPress.com palveluun

en: Unpublished
fi: Julkaisematon

en: Until your theme supports Infinite Scroll, you won't be able to activate this module.
fi: Kun käyttämäsi teema alkaa tukea Rajatonta vieritystä, voit silloin ottaa käyttöön tämän moduulin.

en: Untitled Post
fi: Artikkeli ilman nimeä

en: Update Menu Item Label
fi: Päivitä menun tuotteen tunnus

en: Update Menu Section
fi: Päivitä menun osasto

en: Update Project Tag
fi: Päivitä projektin avainsana

en: Update Project Type
fi: Päivitä projektilaji

en: Update Site Icon
fi: Päivitä Sivuston kuvake

[ctx: Updating an option from "this" to "that".]
en: Updated option: %s to "%s"
fi: Päivitettiin valinta: %s arvoon: "%s"

en: Upload Image
fi: Siirrä kuva palvelimelle

en: Upload Video
fi: Siirrä video palvelimelle

en: Upload a Video
fi: Siirrä video palvelimelle

en: Upload a image that you want to use as your site icon. You will be asked to crop it in the next step.
fi: Siirrä palvelimelle kuva jota haluat käyttää sivuston kuvakkeena. Sinua pyydetään rajaamaan se seuraavassa vaiheessa.

en: Uploading...
fi: Siirretään palvelimelle...

en: Use <code>$latex your latex code here$</code> or <code>[latex]your latex code here[/latex]</code> to include %s in your posts and comments. There are <a href="%s" target="_blank">all sorts of options</a> available.
fi: Kun haluat  sisällyttää %s artikkeleihin tai kommentteihin, käytä joko <code>$latex koodit tässä$</code> tai <code>[latex]latex koodit tässä[/latex]</code> merkintää. <a href="%s" target="_blank">Monia merkintämahdollisuuksia</a> on tarjolla.

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
fi: Käytä Google Analytics -palvelua Rajattoman vierityksen kanssa.

en: Use Markdown for comments.
fi: Käytä Markdown-tekstimuotoilua kommenteissa.

en: Use Markdown for posts and pages.
fi: Käytä Markdown-tekstimuotoilua artikkeleissa ja sivuissa.

en: Use Publicize to automatically share your posts with friends, followers, and the world.
fi: Käytä Kasvata julkisuutta (Publicize)-moduulia automaattisesti jakamaan artikkelit tuttaville, seuraajille ja koko maailmalle.

en: Use a large and visually striking layout
fi: Käytä suurempaa ja näyttävämpää asettelua

en: Use a valid email address.
fi: Käytä kelvollista sähköpostiosoitetta.

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
fi: Käytä automaattisesti havaittua kieltä artikkelien ja sivujen oikoluvussa.

en: Use legacy Flash Player (not recommended)
fi: Käytetäänkö vanhentunutta Flash Player -ohjelmaa? (ei suositella)

en: Use only Open Source codecs (may degrade performance)
fi: Käytetäänkö vain Avoimen koodin codekkeja? (Tämä voi laskea suorituskykyä)

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
fi: Käytä näppäimistön <kbd>TAB</kbd>-näppäintä kun haluat siirtyä sarakkeiden välillä ja <kbd>ENTER</kbd> tai <kbd>RETURN</kbd>-näppäintä tallentamaan kunkin rivin ja siirtymään samalla seuraavalle riville.

en: Use the Facebook Page Plugin to connect visitors to your Facebook Page
fi: Käytä Facebook sivu -lisäosaa jotta voit yhdistää kävijät Facebook sivullesi

en: Use the button below to browse your VideoPress Library. Note that you can also browse your VideoPress Library while editing a post or page by using the <strong>Add Media</strong> button in the post editor.
fi: Alla olevalla painikkeella voit selata Videot kirjastoa. Huomaa, että voit myös selata VideoPress kirjastoa kun muokkaat artikkelia tai sivua. Paina <strong>Lisää Media</strong> -painiketta artikkelin muokkaimessa.

en: Use the form below to upload a video to your VideoPress Library. The following video formats are supported: %s. Maximum upload file size is %d%s.
fi: Alla olevalla lomakkeella voit siirtää palvelimelle videon Videot kirjastoon. Nämä tiedostomuodot ovat tuettuja: %s. Siirrettävän tiedoston maksimikoko on %d%s.

en: Use these settings to display different types of content on your site.
fi: Käytä näitä asetuksia kun haluat näyttää eri sisältötyyppejä sivustolla.

en: Use these tools to verify that you own/control your website with other external services like Google, Bing and Pinterest.
fi: Näillä työkaluilla voit todentaa ulkopuolisille palveluille -kuten Google, Bing ja Pinterest- että omistat/hallitset sivustoa.

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
fi: -- Valitse --

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
fi: Piilota

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
fi: Näytä

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
fi: Jokaisen moduulin vieressä on valintaruutu. Voit valita useita moduuleja ja vaihtaa niiden tilaa Massatoiminnot valikosta, sivun ylälaidassa.

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
fi: Oikealla olevilla työkaluilla voit etsiä tiettyä moduulia, suodattaa moduuleja kategorian ja käytössä/ei käytössä tilan perusteella tai muuttaa lajittelujärjestystä.

en: Value
fi: Arvo

en: VaultPress dashboard
fi: VaultPress hallintapaneeli

en: Verified Services
fi: Varmennetut palvelut

en: Verifying your site allows you to access advanced features on these other services (e.g. Webmaster tools, Google Search Console, or getting a verified badge). We'll just add an invisible %s tag to the source code of your homepage.
fi: Kun sivusto on todennettu, saat pääsyn näiden muiden palvelujen edistyneisiin ominaisuuksiin (esim.  Webmaster-työkalut, Google Search -konsoli, tai saat todennettu-tunnusmerkin). Lisäämme vain näkymättömän %s-tunnisteen etusivun lähdekoodiin.

en: Video ID
fi: Videon tunnus/ID

en: Video Library Access
fi: Pääsy videokirjastoon

en: Video Preview:
fi: Videon esikatselu:

en: Video Width
fi: Videon leveys

en: Video on %s
fi: Video %s

en: Video post by %s.
fi: Videoartikkeli tekijältä %s

en: Video post.
fi: Videoartikkeli.

en: VideoPress
fi: Videot (VideoPress)

en: VideoPress Library
fi: Videot kirjasto

en: VideoPress Shortcode
fi: VideoPress lyhytkoodi

en: View %1$s&#8217;s profile on %2$s
fi: Näytä %1$s:n profiili %2$s palvelussa

en: View All
fi: Näytä kaikki

en: View Comic
fi: Näytä sarjakuva

en: View Full Profile &rarr;
fi: Katso koko profiili &rarr;

en: View Full Site
fi: Näytä koko sivusto

en: View Menu Item
fi: Näytä menun tuote

en: View Menu Item Label
fi: Näytä menun tuotteen tunnus

en: View Menu Section
fi: Näytä menun osasto

en: View Mobile Site
fi: Näytä mobiilisivusto

en: View Network Admin
fi: Näytä verkon pääkäyttäjä

en: View Project
fi: Näytä projekti

en: View Project Tag
fi: Näytä projektin avainsana

en: View Project Type
fi: Näytä projektilaji

en: View Site Stats without JavaScript
fi: Näytä Sivuston tilastot ilman Javascriptiä

en: View Testimonial
fi: Näytä Käyttäjäkokemus

[ctx: View _Plans_&_Pricing_. (VaultPress)]
en: View %s.
fi: Katso %s.

en: View all Jetpack features
fi: Näytä kaikki Jetpackin ominaisuudet

en: View detailed insights and analytics about your site with Jetpack
fi: Näe Jetpackin avulla yksityiskohtaisia oivalluksia ja analyysejä sivustosta

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
fi: Katso täysikokoisena <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>

en: View on Instagram
fi: Näytä Instagramissa

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
fi: Kun Gravatar-kuvaa osoitetaan, näytetään henkilön profiili.

en: View stats on WordPress.com right now
fi: Näytä tilastoja nyt WordPress.com palvelussa

en: View:
fi: Näytä:

en: Views
fi: Katselut

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
fi: Näytöt 48 tunnin ajalta. Klikkaa kun haluat enemmän tilastoja.

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Visit <a href="%s">Site Stats</a> to see your stats.
fi: Mene <a href="%s">Sivuston tilastot</a> -sivulle nähdäksesi tilastot.

en: Visit support site
fi: Käy tukisivustolla

en: Visit the post for more.
fi: Lisää artikkelissa, tutustu.

[ctx: Visit your _VaultPress_dashboard_.]
en: To check your backups, see any security alerts, or check your VaultPress Vitality, visit your %s.
fi: Kun haluat tarkastaa varmuuskopion, katsoa hälytyksiä tai tarkastaa VaultPress toimivuuden, vieraile %s.

en: Visitors on iPhone, Android, Windows Phone, and other mobile devices will automatically see the mobile theme, with the option to view the full site. You can enable or disable the mobile theme by clicking the "Activate" or "Deactive" button above.
fi: iPhone, Android, Windows Phone ja muiden mobiililaitteiden käyttäjät näkevät automaattisesti mobiiliteeman jossa on mahdollisuus katsoa koko sivustoa. Voit ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä mobiiliteeman klikkaamalla "Ota käyttöön" tai "Poista käytöstä" painiketta.

en: WP.me Shortlinks
fi: WP.me-pikalinkit

en: Warning! Multibyte support missing!
fi: Varoitus! Multibyte tuki puuttuu!

en: We are sorry but unfortunately Manage did not activate.
fi: Pahoittelemme koska valitettavasti Hallinnoi moduuli ei ole käytössä.

en: We are sorry but unfortunately Photon did not activate.
fi: Pahoittelemme koska valitettavasti Kuvien SHV (Photon) ei otettu käyttöön.

en: We are sorry but unfortunately Stats did not activate.
fi: Pahoittelemme, mutta valitettavasti Tilastointi ei ole käytössä.

en: We cannot display information for this blog.
fi: Tämän blogin tietoja ei voi näyttää.

en: We could not verify that your server is making an authorized request. Please try again, and make sure there is nothing interfering with requests from your server to the Jetpack Server.
fi: Emme voineet varmistaa, että palvelimesi tekee luvallisen pyynnön. Yritä uudelleen ja varmista, että mikään ei häiritse palvelimeltasi Jetpack palvelimelle lähtevää pyyntöä.

en: We couldn't find an account with the email <strong><code>%1$s</code></strong> to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that <strong><code>%1$s</code></strong> is configured as the email address, or that you have connected to WordPress.com on your profile page.
fi: Emme löytäneet <strong><code>%1$s</code></strong> sähköpostiin liitettyä tiliä jotta kirjautuminen onnistuu. Jos sinulla on jo tili <strong>%2$s</strong> palvelussa, varmista että <strong><code>%1$s</code></strong> on määritetty sähköpostiosoitteeksi, tai että olet kirjautunut WordPress.com palveluun, profiilisivulla.

en: We couldn't find any account on <strong>%2$s</strong> that is linked to your WordPress.com account to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that you have connected to WordPress.com on your profile page.
fi: Emme löytäneet <strong><code>%2$s</code></strong> palvelusta mitään tiliä joka on liitetty WordPress.com tiliin jotta kirjautuminen onnistuu. Jos sinulla on jo tili <strong>%2$s</strong> palvelussa, varmista että olet kirjautunut WordPress.com palveluun, profiilisivulla.

en: We had an issue connecting Jetpack; deactivate then reactivate the Jetpack plugin, then connect again.
fi: Yhteyden luonti Jetpackiin ei onnistunut. Poista Jetpack-lisäosa käytöstä ja sen jälkeen ota se  käyttöön - yhdistä sen jälkeen uudelleen.

en: We have apps for <a href="%s" target="_blank">iOS (iPhone, iPad, iPod Touch) and Android</a>!
fi: Meillä on appseja <a href="%s" target="_blank">iOS (iPhone, iPad, iPod Touch) ja Androidille</a>!

en: We offer free, full support to all Jetpack users. Our support team is always around to help you.
fi: Tarjoamme maksutonta, täyttä tukea kaikille Jetpack-käyttäjille. Tukitiimimme on aina lähettyvillä auttamaan sinua.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again.
fi: Emme saaneet tilastoja juuri nyt. Yritä uudelleen päivittämällä tämä sivu, ole hyvä.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again. If this error persists, please <a href="%1$s" target="_blank">contact support</a>. In your report please include the information below.
fi: Emme saaneet tilastoja juuri nyt. Yritä uudelleen päivittämällä tämä sivu, ole hyvä. Jos tämä virhe jatkuu, ota yhteyttä  <a href="%1$s" target="_blank">tukeen</a>. Liitä ilmoitukseen alla olevat tiedot.

en: We&rsquo;ve changed this option to a click-to-scroll version for you since you have footer widgets in Appearance &rarr; Widgets, or your theme uses click-to-scroll as the default behavior.
fi: Olemme vaihtaneet tämän valinnan klikkaa-ja-vieritä versioon koska sinulla on alapalkin vimpaimia kohdassa Ulkoasu &rarr; Vimpaimet, tai teemasi käyttää klikkaa-ja-vieritä tapaa oletustoimintona.

en: Website
fi: Kotisivu

en: Website Verification Services
fi: Sivuston todennuspalvelut

en: Welcome to <strong>Jetpack %s</strong>!
fi: Tervetuloa <strong>Jetpack %s-versioon</strong>!

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see http://wp.me/PEmnE-Bt
fi: Tervetuloa Mukautettu CSS-muotoiluun !
    
    Kuinka tämä toimii, tutustu: http://wp.me/PEmnE-Bt

en: Welcome! Ready to publish your first strip?
    
    Your webcomic's new site is ready to go. Get started by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">setting your comic's title and tagline</a> so your readers know what it's all about.
    
    Looking for more help with setting up your site? Check out the WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/" target="_blank">beginner's tutorial</a> and the <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">guide to comics on WordPress.com</a>. Dive right in by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publishing your first strip!</a>
    
    Lots of laughs,
    The WordPress.com Team
fi: Tervetuloa! Oletko valmis julkaisemaan ensimmäisen sarjakuvastripin?
    
    Verkkosarjakuviesi uusi sivusto on valmis aloitukseen. Aloita kirjoittamalla <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">sarjakuvan otsikko ja kuvaus</a> jotta lukijat tietävät mitä odottaa.
    
    Tarvitsetko lisää apua sivuston asetuksissa? Tutustu WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/" target="_blank">aloittajan opastus</a> ja <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">WordPress.com sarjakuvien opas</a>. Aloita rohkeasti <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">julkaisemalla ensimmäinen sarjakuvastrippi!</a>
    
    Paljon nauruja,
    WordPress.com tiimi

en: Well that was easy. You can now manage all of your sites in one convenient place on WordPress.com
fi: Sepä oli helppoa. Voit nyt hallita kaikkia sivustojasi yhdestä kätevästä paikasta, WordPress.com.

en: We’ll also let you know as soon as your site is up and running, so you can keep an eye on total downtime.
fi: Kerromme myös heti milloin sivusto jälleen toimii joten voit seurata kuinka kauan katkos kesti.

en: What should the subject line be?
fi: Mitä aiheriville tulisi kirjoittaa?

en: What&#8217;s a Hovercard?
fi: Mikä on Gravatar-kortti?

en: What's a Gravatar?
fi: Mikä Gravatar on?

en: When adding a gallery to your post, you now have the option to select a layout style for your images. We've added support for Rectangular, Square, and Circular galleries. By default, galleries will continue to display using the standard thumbnail grid layout. To make the rectangular layout the default for all of your site's galleries, head over to <a href="%s">Settings &rarr; Media</a> and check the box next to "Display all your gallery pictures in a cool mosaic."
fi: Kun galleria lisätään artikkeliin, voit valita asettelun tyylin kuville. Olemme lisänneet tuen suorakulmaisille, neliön- ja ympyrän muotoisille kuvakokoelmille. Oletus on, että galleriat näytetään pikkukuvilla ruudukossa. Kun haluat tehdä suorakulmaisen asettelun oletukseksi kaikille sivuston gallerioille, siirry <a href="%s">Asetukset &rarr; Media</a> sivulle ja valitse valintaruutu "Näytä kaikki galleriakuvat tyylikkäästi mosaiikkina."

en: When leaving comments, your visitors can also subscribe to a post&#8217;s comments to keep up with the conversation.
fi: Kun kommentteja lisätään, vierailijat voivat myös tilata ilmoituksen artikkelin kommenteista jotta he pysyvät tietoisina keskustelusta.

en: When you write great content, all you really want is people to find it, right?
fi: Kun kirjoitat erinomaista sisältöä, haluat varmaan että lukijat löytävät sen, eikö totta?

en: White
fi: Valkoinen

en: Whitelist Management
fi: Sallitut listan hallinta

en: Whitelist is empty.
fi: Sallitut lista on tyhjä.

en: Whitelist saved.
fi: Sallittujen lista tallennettu.

en: Whitelisting an IP address prevents it from ever being blocked by Jetpack.
fi: Kun IP-osoite sallitaan, Jetpack ei koskaan estä siltä pääsyä.

en: Widget ID:
fi: Vimpaimen tunnusnumero/ID:

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
fi: on

en: Widget title:
fi: Vimpaimen otsikko:

en: Widgets Screenshot
fi: Vimpain näyttökaappaus

en: Width
fi: Leveys

en: Width:
fi: Leveys:

en: With 1 comment | With %s comments
fi[0]: 1 kommentti
fi[1]: %s kommenttia

en: With Carousel active, any standard WordPress galleries you have embedded in posts or pages will launch a gorgeous full-screen photo browsing experience with comments and EXIF metadata.
fi: Kun olet ottanut Karusellin käyttöön, kaikki vakio WordPress galleriat jotka olet upottanut artikkelieihin tai sivuille tulevat käynnistämään ihanan valokuvien selaus kokemuksen. Siinä on mahdollisuus kommentointiin ja EXIF-metatiedot kuvasta.

en: With Manage, you’ll never be behind on a security release or waste time updating multiple sites.
fi: Hallinnoi (Manage)-moduulilla et ole koskaan jäljessä turvapäivitystan suhteen tai tuhlaa aikaa usean sivuston päivittämiseen.

en: With Single Sign On, your users will be able to log in to or register for your WordPress site with the same credentials they use on WordPress.com.  It's safe and secure.
fi: Kertakirjautumisella käyttäjät voivat kirjautua tai rekisteröityä WordPress sivustollesi samoilla tunnuksilla kuin he käyttävät WordPress.com sivustoa. Se on turvallista ja salattua.

en: With a monthly subscription, the VaultPress plugin will backup your site&#8217;s content, themes, and plugins in real-time, as well as perform regular security scans for common threats and attacks.
fi: Kuukausittaisella tilauksella, VaultPress-lisäosa tekee tosiaikaisen varmuuskopion sisällöstä, teemoista ja lisäosista. Sen lisäksi se tekee säännöllisiä turvallisuustarkastuksia tavallisten uhkien ja hyökkäysten varalle.

en: With the Infinite Scroll module and a supported theme, that's exactly what happens. Instead of the old way of navigating down a page by scrolling and then clicking a link to get to the next page, waiting for a page refresh&mdash;the document model of the web&mdash;infinite scrolling pulls the next set of posts automatically into view when the reader approaches the bottom of the page, more like an application.
fi: Kun Rajaton vieritys on käytössä ja teema tukee sitä, silloin vieritys on rajaton. Vanhalla navigoititavalla vieritettiin ensin sivun alalaitaan ja sen jälkeen painettiin linkkiä seuraavalla sivulle ja odotettiin sivun päivittymistä &mdash;verkon tavallinen toimintamalli&mdash; Rajaton vieritys hakee seuraavat artikkelit automaattisesti esille kun lukija lähestyy sivun loppua, enemmän sovelluksen kaltainen.

en: With the VideoPress module you can easily upload videos to your WordPress site and embed them in your posts and pages. This module requires a WordPress.com account with an active <a href="%1$s" target="_blank">VideoPress subscription</a>. Once you have purchased a VideoPress subscription, <a href="%2$s">click here to configure VideoPress</a>.
fi: Videot moduulilla voit helposti siirtää palvelimelle videoita WordPress sivustolle ja upottaa ne artikkeleihin ja sivuille. Moduuli edellyttää WordPress.com tiliä jossa on <a href="%1$s" target="_blank">VideoPress tilaus</a>. Kun olet ostanut VideoPress tilauksen, <a href="%2$s">siirry tästä määrittämään VideoPress</a>.

en: WordPress.com Likes are
fi: WordPress.com tykkäykset

en: WordPress.com Reblog Button
fi: WordPress.com Toistobloggaus painike

en: WordPress.com Tools
fi: WordPress.com-työkalut

en: WordPress.com Username
fi: WordPress.com-käyttäjätunnus

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
fi: WordPress.com palvelussa on nyt ongelmia ja se ei voi tankata Jetpack lisäosaasi. Yritä myöhemmin uudelleen, ole hyvä.

en: Would you mind telling us why you did not complete the Jetpack connection in this <a href="%s">1 question survey</a>?
fi: Voisitko kertoa meille miksi et vienyt loppuun Jetpack-liitosta?  <a href="%s">1 kysymyksen kysely</a>?

en: Would you tell us why? Just <a href="%1$s" target="%2$s">answering two simple questions</a> would help us improve Jetpack.
fi: Kertoisitko meille miksi? Vain <a href="%1$s" target="%2$s">kahteen yksinkertaiseen kysymykseen vastaamalla</a> voisit auttaa meitä parantamaan Jetpack lisäosaa.

en: Wow, that sounds nerdy.
fi: Hienoa, tuo kuulostaa niin nörtiltä.

en: Write a Comment...
fi: Kirjoita kommentti...

en: Write on WordPress.com
fi: Kirjoita WordPress.comissa

en: XML Sitemap
fi: XML-sivustokartta

en: Y/m/d
fi: j.n.Y

en: Y/m/d g:i:s A
fi: j.n.Y G.i

en: Yearly Archives: %s
fi: Vuosittaiset arkistot: %s

en: Yearly archives
fi: Vuosittaiset arkistot

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
fi: Kyllä. voit kirjoittaa useita sähköpostiosoitteita sähköpostikenttään ja erottaa ne pilkuilla. Ilmoitus lähetetään sähköpostilla jokaiseen sähköpostiosoitteeseen.

en: Yes
fi: Kyllä

en: You are all set! Your site can now be managed from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.
fi: Olet valmis! Sivustoa voidaan nyt hallita osoitteessa <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.

en: You are currently running a development version of Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Submit your feedback</a>
fi: Käytät nyt Jetpackin kehitysversiota. <a href="%s" target="_blank">Lähetä palautetta</a>

en: You are not allowed to make this change.
fi: Et saa tehdä tätä muutosta.

en: You are not allowed to manage this item.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia hallita tätä kohdetta.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia poistaa tätä pois roskiksesta.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
fi: Sinulla ei ole oikeutta siirtää tätä kohdetta roskakoriin.

en: You are not allowed to switch to this theme
fi: Et voi vaihtaa tähän teemaan.

en: You are not supposed to be here!
fi: Sinun ei pitäisi olla täällä!

en: You are required to specify a capability to check.
fi: Sinulla on oltava riittävä kyky tarkastamiseen.

en: You are required to specify a module.
fi: Moduuli on annettava.

en: You are required to specify a plugin to activate.
fi: On annettava lisäosa joka otetaan käyttöön.

en: You are required to specify a plugin.
fi: Sinun täytyy määrittää lisäosa.

en: You are required to specify a theme to switch to.
fi: On annettava teema johon vaihdetaan.

en: You are required to specify a theme to update.
fi: On annettava päivitettävä teema.

en: You are running Jetpack on a <a href="%s" target="_blank">staging server</a>.
fi: Käytät Jetpackia <a href="%s" target="_blank">koestuspalvelimella</a>.

en: You can <a href="%s">view your stats dashboard here</a>.
fi: Voit <a href="%s">tarkastella sivustosi tilastoja täällä</a>.

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
fi: Voit ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä yksittäisiä Jetpackin moduuleja tarpeesi mukaan.

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
fi: Voit liittää seuraavat muuttujat palvelujen jaon verkko-osoitteeseen:

en: You can also hide widgets based on the current page. For example, if you don't want the Archives widget to appear on search results pages, choose "Hide" and "Page is Search results."
fi: Voit myös piilottaa vimpaimia tietyllä sivulla. Esimerkiksi, jos et halua Arkistot-vimpaimen näkyvän hakutulosten sivulla, valitse "Piilota" ja "Sivu on Hakutulokset".

en: You can also make changes to your Subscription settings at the bottom of the <a href="%s">Discussion Settings</a> page.
fi: Voit tehdä muutoksia Tilaukset asetuksiin <a href="%s">Asetukset > Keskustelu</a> sivun alalaidassa.

en: You can find more information on XML sitemaps at <a href="%s" target="_blank">sitemaps.org</a>
fi: Löydät lisätietoja XML-sivustokartoista <a href="%s" target="_blank">sitemaps.org</a> sivustolta

en: You can make a connection for just yourself or for all users on your blog. Shared connections are marked with the (Shared) text.
fi: Voit tehdä liitoksen vain itseäsi varten tai kaikille bogin käyttäjille. Jaetut yhteydet on merkitty (Jaettu) tekstillä.

en: You can manage your network-wide whitelist via the network admin.
fi: Voit hallita koko verkoston kattavaa sallitut listaa verkoston hallinnasta.

en: You can turn Likes on by following these steps:
fi: Tykkäykset otetaan käyttöön näin:

en: You can view your notifications in the Toolbar and <a href="%s" target="_blank">on WordPress.com</a>.
fi: Voit katsoa ilmoituksia työkalupalkissa ja <a href="%s" target="_blank">WordPress.com sivulla</a>.

en: You cannot disconnect, without having first connected.
fi: Et voi katkaista yhteyttä kun et ole aiemmin luonut yhteyttä.

en: You do not have sufficient <a rel="nofollow" href="%s" target="_blank">freedom levels</a> to view this video. Support free software and upgrade.
fi: Et pääse katsomaan tätä videota koska <a rel="nofollow" href="%s" target="_blank">vapaustasot eivät riitä</a>. Tue maksutonta ohjelmaa ja päivitä parempaan versioon.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
fi: Et pääse tälle sivulle. Tarvitset laajemmat oikeudet.

en: You have already subscribed to this site. Please check your inbox.
fi: Olet jo tehnyt tilauksen tälle sivustolle. Tarkasta saapuneet sähköpostiviestit, ole hyvä.

en: You have chosen not to connect your blog. Please click 'accept' when prompted if you wish to connect your accounts.
fi: Olet päättänyt, että et yhdistä blogiasi. Paina kysyttäessä "hyväksy" jos haluat liittää tilisi.

en: You have shared this post with %s
fi: Olet jakanut artikkelin käyttäjän %s kanssa

en: You have successfully connected your %1$s account with %2$s.
fi: Olet yhdistänyt %1$s tilin %2$s palveluun.

en: You have successfully disconnected Jetpack.
fi: Yhteys Jetpackiin katkaistiin.

en: You have successfully set yourself as Jetpack’s primary user.
fi: Olet asettanut itsesi Jetpackin ensisijaiseksi käyttäjäksi.

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
fi: <a href="%s">Kirjaudu</a> jotta voit kommentoida.

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
fi: Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">olet kirjautunut</a>.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
fi: Jetpack lisäosa on yhdistettävä WordPress.com palveluun jotta voit käyttää tätä ominaisuutta.

en: You must link another admin account before switching primary account holders.
fi: Ennen kuin ensijainen tilin haltija vaihdetaan, on toinen pääkäyttäjän tili yhdistettävä.

en: You must specify a valid action
fi: Sinun täytyy määrittää olemassa oleva toiminto

en: You must specify a valid blog URL!
fi: Kelvollinen blogin verkko-osoite tarvitaan!

en: You must specify a whitelisted option_name
fi: Sallittujen option_name on annettava

en: You must specify an option_name
fi: option_name on annettava

en: You must specify an option_value
fi: option_value on annettava

en: You need to <a href="%1$s" target="_blank">create a widget at Twitter.com</a>, and then enter your widget id (the long number found in the URL of your widget's config page) in the field below. <a href="%2$s" target="_blank">Read more</a>.
fi: Tee vimpain <a href="%1$s" target="_blank">Twitter.com-palvelussa</a> ja kirjoita sitten vimpaimen tunnus/ID (se on pitkä numero joka näkyy vimpaimen asetukset sivun verkko-osoitteessa) alla olevaan kenttään. <a href="%2$s" target="_blank">Lue lisää</a>.

en: You need to enter your numeric user ID for the <a href="%1$s">Goodreads Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
fi: Kirjoita käyttäjän ID-numero jotta  <a href="%1$s">Hyvät kirjat - Goodreads vimpain</a> toimii oikein. <a href="%2$s" target="_blank">Täydelliset ohjeet</a>.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
fi: Jetpack on rekisteröitävä ennen kuin voit liittää sen.

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
fi: Valitse mitä haluat näyttää <a href="%s">Gravatar Profile -vimpaimessa</a>.

en: You need to stay logged in to your WordPress blog while you authorize Jetpack.
fi: Kun valtuutat Jetpack-lisäosaa, on oltava kirjautuneena sivustolle.

en: Your API key is invalid
fi: Rajapinnan/API-avain ei kelpaa

en: Your Custom Content Types
fi: Omat mukautetut sisältötyypit

en: Your Email Address
fi: Sähköpostiosoitteesi

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.
fi: IP-osoitteesi (%1$s) on huomioitu mahdollisen turvallisuusloukkauksen takia.

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.  <a href="%2$s">Find out more...</a>
fi: IP-osoitteesi (%1$s) on huomioitu mahdollisen turvallisuusloukkauksen takia. <a href="%2$s">Lisätietoja...</a>

en: Your Jetpack is almost ready!
fi: Jetpack on melkein valmis!

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
fi: Jetpack asennus näyttää priimalta!

en: Your Name
fi: Nimesi

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
fi: Portfolioluettelo on tyhjä. Voit aloittaa niiden luomisen hallintapaneelissa.

en: Your Site Stats work better with JavaScript enabled.
fi: Sivuston tilastot toimivat paremmin kun JavaScript on käytössä.

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
fi: Käyttäjäkokemusluettelossa ei ole käyttäjäkokemuksia. Voit aloittaa niiden luomisen hallintapaneelissa.

en: Your WordPress installation is currently being protected with the world&#8217;s best security, backup, and support.
fi: WordPress asennuksesi on nyt suojattu maailman parhaalla turvalla, varmuuskopiolla ja tuella.

en: Your `%1$s` option is set up as `%2$s`, but your WordPress.com connection lists it as `%3$s`!
fi: `%1$s`-valinta on asetettu arvoon `%2$s`, mutta WordPress.com yhteys näyttää sen näin `%3$s`!

en: Your answer was incorrect, please try again.
fi: Vastauksesi ei täsmännyt. Ole hyvä ja kokeile uudelleen.

en: Your blog does not currently have any published posts.
fi: Blogissasi ei ole tällä hetkellä yhtään julkaistua artikkelia.

en: Your comment is awaiting moderation.
fi: Kommenttisi odottaa hyväksyntää.

en: Your comment is in moderation.
fi: Kommentti on arvioitavana.

en: Your comment was approved.
fi: Kommenttisi hyväksyttiin.

en: Your current IP: %s
fi: Käytössä oleva IP-osoite on: %s

en: Your main blog is not connected to WordPress.com. Please connect to get an API key.
fi: Ensijainen blogi ei ole kytketty WordPress.com palveluun. Luo yhteys jotta saat rajapinnan/API-avaimen.

en: Your new field was saved successfully
fi: Uusi kenttä tallennettiin

en: Your site has been sucessfully Jump Started.
fi: Sivusto on pikakäynnistetty.

en: Your site icon has been uploaded!
fi: Sivuston kuvake on siirretty palvelimelle!

en: Your site is configured to only permit SSL connections to Jetpack, but SSL connections don't seem to be functional!
fi: Sivusto on määritetty käyttämään vain suojattua SSL-yhteyttä Jetpackiin, mutta SSL-yhteydet eivät näytä toimivan!

en: Your site is currently set to discourage search engines from indexing it so the sitemap will not be accessible.
fi: Sivusto on tällä hetkellä asetettuna tilaan jossa se hylkii hakukoneiden indeksointia joten sivustokarttaan ei ole pääsyä.

en: Your site isn’t reaching the Jetpack servers.
fi: Sivusto ei saa yhteyttä Jetpack palvelimiin.

en: Your site isn’t securely reaching the Jetpack servers.
fi: Sivusto ei saa salattua yhteyttä Jetpack palvelimiin.

en: Your sitemaps are accessible at:
fi: Sivustokartat ovat saatavilla täällä:

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
fi: Teema tukee <strong>%s</strong>

en: Your theme supports Testimonials
fi: Käytetty teema tukee Käyttäjäkokemuksia

en: Your upload didn't complete; try again later or cross your fingers and try again right now.
fi: Palvelimelle siirto ei valmistunut; yritä myöhemmin uudelleen tai risti sormet ja kokeile heti uudelleen.

en: Your video has successfully been uploaded. It will appear in your VideoPress Library shortly.
fi: Video on siirretty palvelimelle. Se näkyy Videot kirjastossa hetken kuluttua.

en: Your video is uploading... Please do not close this window.
fi: Videota siirretään palvelimelle... Älä sulje tätä ikkunaa.

en: Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: %s
fi: Sivuston on oltava julkisesti saavutettavissa jotta voit käyttää Jetpack: %s

en: [%s] Joining confirmation
fi: [%s] Liittymisen vahvistus

[ctx: a heading for a list of custom post archive pages]
en: Archive page:
fi: Arkiston sivu:

[ctx: a heading for a list of custom post types]
en: Single post:
fi: Sisältö:

[ctx: a label in the list of custom post type archive pages]
en: Archive of %s
fi: %s:n arkisto

en: a post or page is first published
fi: artikkeli tai sivu julkaistaan ensimmäisen kerran

en: a post or page is updated
fi: artikkeli tai sivu on päivitetty

[ctx: a variable command that a user can write, provided in the printed instructions]
en: option
fi: valinta

en: and
fi: ja

[ctx: as sharing source]
en: Email
fi: Sähköposti

en: cancel
fi: Peruuta

en: click here
fi: klikkaa tästä

en: crop the image
fi: rajaa kuva

en: day
fi: päivä

en: edit
fi: Muokkaa

en: edit text
fi: muokkaa tekstiä

[ctx: error message in contact form builder]
en: Oops, there was a problem generating your form.  You'll likely need to try again.
fi: Oho, lomakkeen luomisessa oli ongelma. Sinun on todennäköisesti yritettävä uudelleen.

en: go back
fi: palaa takaisin

en: http://jetpack.com
fi: http://jetpack.me

en: in both width and height.
fi: sekä leveys että korkeus.

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
fi: Kategoriassa "%s"

en: jumpstart option reset
fi: pika-aloituksen valinta perustilassa

en: loading&hellip;
fi: Ladataan&hellip;

en: month
fi: kuukausi

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
fi: Aion lukea

[ctx: next-saturday]
en: Image navigation
fi: Kuvanavigointi

[ctx: noun]
en: Comment
fi: Kommentti

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
fi: Luettu

en: pixels
fi: pikseliä

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
fi: %s jos:

en: proofread
fi: oikoluettu

en: search everything
fi: etsi kaikkialta

en: seconds
fi: sekuntia

en: select a file
fi: valitse tiedosto

[ctx: share to]
en: Email
fi: Sähköpostitse

[ctx: share to]
en: Press This
fi: Julkaise tämä

[ctx: share to]
en: Print
fi: Tulosta

en: the past day
fi: tänään

en: the past month
fi: viime kuu

en: the past quarter
fi: kuluva neljännes

en: the past week
fi: tällä viikolla

en: the past year
fi: viime vuosi

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
fi: arvo

en: this video
fi: tämä video

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
fi: Katso: %s

en: week
fi: viikko

[ctx: {#} Blocked malicious login attempts -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked malicious login attempts
fi: Pahansuovat kirjautumisyritykset estettiin

[ctx: {#} Spam comments blocked by Akismet -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Spam comments blocked by Akismet.
fi: Akismet esti roskapostikommentit.

[ctx: {$date_format} \a\t {$time_format}]
en: %1$s \a\t %2$s
fi: %1$s \k\l\o %2$s
