Stable (latest release) - en to pt translation catalogue (1860 entries)

en: Jetpack is not active on this site.
pt: O Jetpack não está ativo neste site.

en: Manage Plugins
pt: Gerenciar plugins

en: Jetpack utilizes the state-of-the-art WordPress.com content delivery network to load your gorgeous images super fast optimized for any device, and it’s completely free.
pt: O Jetpack utiliza a moderna rede de distribuição de conteúdo WordPress.com para carregar suas imagens de forma super rápida para qualquer dispositivo. E é totalmente gratuito.

en: Have faster loading images with Jetpack Photon
pt: Carregue imagens de forma mais rápida com o Jetpack Photon

en: Free professional support
pt: Suporte profissional gratuito

en: Jetpack is supported by some of the most technical and passionate people in the community. Located around the globe and ready to help you.
pt: O Jetpack é mantido por algumas das pessoas mais apaixonadas e bem capacitadas tecnicamente na comunidade. Elas estão localizadas pelo mundo todo e estão disponíveis para te ajudar.

en: Jetpack has an amazing free support team
pt: O Jetpack possui um excelente time de suporte gratuito

en: There are no posts to display. <a href="%s" target="_blank">Want more traffic?</a>
pt: Não existem posts para exibir. <a href="%s" target="_blank">Deseja mais tráfego?</a>

en: Drive more traffic to your site
pt: Obtenha mais tráfego para seu site

[ctx: Image alternative text]
en: Jetpack clouds image
pt: Jetpack imagem de nuvens

[ctx: Image alternative text]
en: Decorative graph image
pt: Imagem gráfica decorativa

en: Automated social marketing
pt: Marketing social automatizado

en: Use Publicize to automatically share your posts with friends, followers, and the world.
pt: Use o Publicize para compartilhar automaticamente seus posts com amigos, seguidores e o resto do mundo.

en: Build a community
pt: Construa uma comunidade

en: Give visitors the tools to Share and Subscribe to your content.
pt: Ofereça aos visitantes as ferramentas para compartilhar e acompanhar seu conteúdo.

en: Increase page views
pt: Aumente as visualizações de página

en: Keep visitors engaged, by giving them more to share and read with Related Posts.
pt: Mantenha seus visitantes engajados oferecendo formas de compartilhar e ler através de Posts Relacionados.

en: Track your growth
pt: Acompanhe o seu crescimento

en: View detailed insights and analytics about your site with Jetpack
pt: Ver informações e análises detalhadas sobre seu site com Jetpack

en: Site Security and Peace of Mind
pt: Segurança do site e tranquilidade

[ctx: Image alternative text]
en: Decorative shield image
pt: Imagem de escudo decorativa

en: Block site attacks
pt: Bloqueie ataques de sites

en: Gain peace of mind with Protect, the tool that has blocked billions of login attacks on millions of sites.
pt: Obtenha tranquilidade com Protect, a ferramenta que já bloqueou bilhões de ataques em logins em milhões de sites.

en: Live site monitoring​
pt: Monitoramento de site em tempo real

en: Stress less. Monitor will send you real-time alerts if your site ever goes down.
pt: Relaxe. O Monitor te enviará alertas em tempo real caso seu site sair do ar.

en: Automatic updates
pt: Atualizações automáticas

en: With Manage, you’ll never be behind on a security release or waste time updating multiple sites.
pt: Com o Gerenciar você nunca mais vai estar atrasado em relação a segurança ou gastar tempo atualizando vários sites.

en: Optimized Images, Lightning Fast
pt: Imagens otimizadas, super rápido

en: This is an XML Sitemap generated by <a href="%s" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%s" target="_blank">Google</a> or <a href="%s" target="_blank">Bing</a>.
pt: Este é um XML Sitemap gerado pelo <a href="%s" target="_blank">Jetpack</a>, destinado a ser consumido por motores de busca como <a href="%s" target="_blank">Google</a> ou <a href="%s" target="_blank">Bing</a>.

en: <em>Generated</em> by <a href="%s" target="_blank">Jetpack for WordPress</a>
pt: <em>Gerado</em> por <a href="%s" target="_blank">Jetpack para WordPress</a>

en: VideoPress Shortcode
pt: Shortcode do VideoPress

en: Video ID
pt: ID do vídeo

en: Video Width
pt: Largura do vídeo

note: Translators: example of usage of this is "Start Video After 10 seconds"
en: Start Video After
pt: Iniciar o video após

en: seconds
pt: segundos

en: High definition on by default
pt: Alta qualidade por padrão

en: Link the video title to its URL on VideoPress.com
pt: Ligar o título do vídeo a sua URL no VideoPress.com

en: Autoplay video on page load
pt: Tocar o vídeo automaticamente ao carregar a página

en: Loop video playback
pt: Exibir o vídeo em loop

en: Use only Open Source codecs (may degrade performance)
pt: Utilizar apenas codecs Open Source (a performance pode cair)

en: Use legacy Flash Player (not recommended)
pt: Use o antigo Flash Player (não recomendado)

en: Invalid Video GUID!
pt: GUID do vídeo é inválido.

[ctx: a heading for a list of custom post types]
en: Single post:
pt: Post único:

[ctx: a heading for a list of custom post archive pages]
en: Archive page:
pt: Arquivo de página:

[ctx: a label in the list of custom post type archive pages]
note: translators: %s is a plural name of the custom post type, i.e. testimonials
en: Archive of %s
pt: Arquivos de %s

[ctx: Example: the user is viewing a custom post type archive.]
en: Post Type
pt: Tipo de post

en: Fill out my Wufoo form!
pt: Complete meu formulário Wufoo!

en: <strong>The Google+ Badge Widget</strong> allows you to display information about a person, a page, or a community from Google+.
pt: <strong>O widget Google+ Badge</strong> permite que você exiba informações sobre uma pessoa, uma página ou uma comunidade do Google+.

en: <strong>The Contact Info Widget</strong> helps you display important information about your business. The widget allows you to show your business on a map, as well as your opening hours and contact information.
pt: <strong>O widget de informação de contato</strong> ajuda a mostrar informações importantes sobre o seu negócio. O widget permite que você mostre o seu negócio em um mapa, assim como seu horário de funcionamento e informações de contanto.

en: <strong>The Goodreads Widget</strong> lets you display your Goodreads Shelf in your sidebar.
pt: <strong>O widget do Goodreads</strong> permite exibir o seu Goodreads Shelf em sua barra lateral.

en: Some themes and plugins have <a href="%1$s" target="_blank">known conflicts</a> with Jetpack – check the <a href="%2$s" target="_blank">list</a>. (You can also browse the <a href="%3$s" target="_blank">Jetpack support pages</a> or <a href="%4$s" target="_blank">Jetpack support forum</a> to see if others have experienced and solved the problem.)
pt: Alguns temas e plugin têm <a href="%1$s" target="_blank">conflitos conhecidos</a> com o Jetpack, veja a <a href="%2$s" target="_blank">lista</a>. (Você também pode navegar pelas <a href="%3$s" target="_blank">páginas de suporte do Jetpack</a> ou no <a href="%4$s" target="_blank">fórum de suporte do Jetpack</a> para ver ser alguém passou pelo mesmo problema e conseguiu alguma solução.)

en: Would you mind telling us why you did not complete the Jetpack connection in this <a href="%s">1 question survey</a>?
pt: Você se importaria de nos dizer por que você não completou a conexão do Jetpack nesta <a href="%s">pesquisa de uma questão</a>?

en: A Jetpack connection is required for our free security and traffic features to work.
pt: É necessário conectar o Jetpack para liberar nossos recursos de segurança e de tráfego.

en: You need to stay logged in to your WordPress blog while you authorize Jetpack.
pt: Você deve permanecer logado no seu blog WordPress enquanto autoriza o Jetpack.

en: We had an issue connecting Jetpack; deactivate then reactivate the Jetpack plugin, then connect again.
pt: Houve um problema de conexão com o Jetpack, desative e reative o plugin Jetpack e então conecte novamente.

en: There was an issue connecting your Jetpack. Please click &#8220;Connect to WordPress.com&#8221; again.
pt: Houve um problema ao conectar o seu Jetpack. Clique em &#8220;Conectar ao WordPress.com&#8221; novamente.

en: <a href="%s" target="_blank">Learn more</a> about these options.
pt: <a href="%s" target="_blank">Aprenda mais</a> sobre estas opções.

en: Spam affects your site's legitimacy, protect your site with Akismet.
pt: Spam afeta a legitimidade do seu site, proteja seu site com Akismet.

en: Automate Spam Blocking
pt: Automatizar bloqueio de spam.

en: Great job! Now let's make sure your hard work is never lost, backup everything with VaultPress.
pt: Bom trabalho! Agora vamos ter certeza que seu trabalho nunca se perca, faça backup de tudo com VaultPress.

en: Enable Backups
pt: Habilitar backups

en: Maximum Width (px):
pt: Largura máxima (px):

en: Backups are recommended to protect your site before you make any changes.
pt: Backups são recomendados para proteger seu site antes que você faça qualquer mudança.

en: Enable VaultPress Backups
pt: Habilitar backups do VaultPress

en: Images
pt: Imagens

en: An error occurred while downloading blog information
pt: Ocorreu um erro durante o download das informações do blog

en: Create <a href="%s" title="Go to Users → All Users">additional Administrators</a> to change primary user.
pt: Criar <a href="%s" title="Vá para Usuários → Todos os usuários ">administradores adicionais</a> para mudar o usuário primário.

en: This module creates two XML sitemap files that list the URLs of posts and pages in your site with important information about each one. This files can be accessed by search engines like Google or Bing so they can crawl and understand your site.
pt: Este módulo cria dois arquivos XML de mapas de site que listam as URLs de posts e páginas do seu site com informações importantes sobre cada um. Estes arquivos podem ser acessados por mecanismos de busca como o Google e o Bing, desta formas eles podem acessar e entender o seu site.

en: Your sitemaps are accessible at:
pt: Os seus mapas de site estão acessíveis em:

en: After activating the module, your sitemaps will be accessible at:
pt: Após a ativação do módulo, seus mapas de sites estão acessíveis em:

note: translators: the placeholder is an URL of a sitemap
en: <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>&nbsp&#150; a standard sitemap for use with any search engine;
pt: <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>&nbsp&#150; um mapa de site padrão para utilizar em qualquer mecanismo de busca;

note: translators: the placeholder is an URL of a sitemap
en: <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>&nbsp;&#150; a sitemap specially tailored for Google News.
pt: <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>&nbsp;&#150; um mapa do site especialmente adaptado para o Google News.

en: Invalid Twitter Timeline username
pt: Nome de usuário do Twitter inválido

en: Invalid Twitter Timeline id
pt: O ID da linha do tempo do Twitter é inválida

en: Order Top Posts &amp; Pages By:
pt: Ordenar posts e páginas de destaque por:

en: Views
pt: Cenários

note: translators: all variables are URLs
en: Once added, your custom content will be visible on your website at <a href="%1$s">%1$s</a> or <a href="%2$s">%2$s</a>, or you may add them with <a href="%3$s" target="_blank">shortcodes</a>.
pt: Uma vez adicionado, seu conteúdo customizado será visível no seu site em <a href="%1$s">%1$s</a> ou <a href="%2$s">%2$s</a>, ou você pode adicioná-los com <a href="%3$s" target="_blank">shortcodes</a>.

en: Once activated, you can selectively activate the content types you need at Settings &rarr; Writing &rarr; Your Custom Content Types.
pt: Uma vez ativado, você pode ativar seletivamente os tipos de conteúdo que você precisa em Configurações &rarr; Escrita &rarr; Seu tipo de conteúdo personalizado.

en: Full details can be found on the <a href="%s" title="Custom Content Types support page" target="_blank">Custom Content Types support page</a>.
pt: Todos os detalhes podem ser encontrados em <a href="%s" title="Página de suporte dos tipos de conteúdo personalizados" target="_blank">página de suporte dos tipos do conteúdo personalizado</a>.

en: After activating this module, find the editor in Appearance &#8594; Edit CSS.
pt: Após a ativação deste módulo, procure o editor em Aparência &#8594; Editar CSS.

en: Organize and display different types of content on your site, such as Portfolio Projects and Testimonials. These content types are separate from Posts and Pages.
pt: Organize e mostre diferentes tipos de conteúdo no seu site, como projetos de portfólio e depoimentos. Estes tipos de conteúdo são separadas dos posts e páginas.

note: translators: %s is a URL
en: You are running Jetpack on a <a href="%s" target="_blank">staging server</a>.
pt: Você está rodando o Jetpack em um <a href="%s" target="_blank">servidor de teste</a>.

en: We have apps for <a href="%s" target="_blank">iOS (iPhone, iPad, iPod Touch) and Android</a>!
pt: Temos aplicativos para <a href="%s" target="_blank">iOS (iPhone, iPad, iPod Touch) e Android</a>!

note: translators: %s is a module name
en: To quickly boost performance, security, and engagement we recommend activating <strong>%s</strong>. Click <strong>Jump Start</strong> to activate this feature or <a class="pointer jp-config-list-btn">learn more</a>
pt: Para aprimorar imediatamente o desempenho, a segurança e a popularidade, recomendamos que você ative o <strong>%s</strong>. Clique em <strong>Início Imediato</strong> para ativar esta funcionalidade ou <a class="pointer jp-config-list-btn">saber mais</a>

en: Help and Support
pt: Ajuda e Suporte

en: Visit support site
pt: Visite o site de suporte

en: Browse forums
pt: Pesquisar fóruns

en: Contact us directly
pt: Entre em contato diretamente conosco

en: Premium Add-ons
pt: Complementos premium

en: Business site? Safeguard it with real-time backups, security scans, and anti-spam.
pt: Site de negócios? Proteja-o com backups em tempo real, verificações de segurança e anti-spam.

en: Compare Options
pt: Comparar opções

en: We cannot display information for this blog.
pt: Nós não podemos exibir informações para este blog.

en: Invalid site information returned from remote.
pt: Informações de site inválidas obtidas pelo servidor remoto.

en: No posts data returned by remote.
pt: Nenhum dado foi retornado pelo servidor remoto.

en: Information about this blog is currently being retrieved.
pt: As informações sobre este blog estão sendo recuperadas no momento.

en: Cannot load blog information at this time.
pt: Não foi possível carregar as informações sobre o blog no momento.

en: Cannot load blog posts at this time.
pt: Não foi possível carregar os posts do blog no momento.

en: You must specify a valid blog URL!
pt: Você deve especificar uma URL do blog válido!

en: An error occurred while downloading blog posts list
pt: Um erro ocorreu ao tentar baixar a lista de posts do blog

en: Detailed information
pt: Informações detalhadas

note: translators: %1$s is a comma-separated list of module names or a single module name, %2$s is the last item in the module list
en: To quickly boost performance, security, and engagement we recommend activating <strong>%1$s and %2$s</strong>. Click <strong>Jump Start</strong> to activate these features or <a class="pointer jp-config-list-btn">learn more</a>
pt: Para aprimorar imediatamente o desempenho, a segurança e a popularidade, recomendamos que você ative o <strong>%1$s e o %2$s</strong>. Clique em <strong>Início Imediato</strong> para ativar estas funcionalidades ou <a class="pointer jp-config-list-btn">saber mais</a>

en: Social Menu
pt: Menu social

en: Facebook Page Plugin
pt: Plugin Página do Facebook

en: Use the Facebook Page Plugin to connect visitors to your Facebook Page
pt: Use o Plugin Página do Facebook para conectar visitantes à sua Página do Facebook

en: An error occurred fetching the remote data.
pt: Ocorreu um erro durante a tentativa de obter dados remotos.

en: Invalid remote response.
pt: Resposta remota inválida.

en: Change Frequency
pt: Frequência das Alterações

en: Last Updated
pt: Última atualização

en: XML Sitemap
pt: Mapa de site XML

en: You can find more information on XML sitemaps at <a href="%s" target="_blank">sitemaps.org</a>
pt: Você pode encontrar mais informações sobre mapas do site em XML em <a href="%s" target="_blank">sitemaps.org</a>

[ctx: Module Name]
en: Sitemaps
pt: Mapas do site

[ctx: Module Description]
en: Creates sitemaps to allow your site to be easily indexed by search engines.
pt: Cria mapas do site para permitir que seu site seja facilmente indexado por mecanismos de busca.

[ctx: Module Name]
en: Data Backups
pt: Backups de dados

[ctx: Module Description]
en: Daily or real-time backups.
pt: Backups diários ou em tempo real.

[ctx: Module Tag]
en: Traffic
pt: Tráfego

en: More information on Sitemaps.
pt: Mais informações sobre mapas do site.

en: Your site is currently set to discourage search engines from indexing it so the sitemap will not be accessible.
pt: Seu site está atualmente habilitado para evitar a indexação por mecanismos de busca, de modo que o mapa do site não possa ser acessado.

en: Click to share on Facebook
pt: Clique para compartilhar no Facebook

en: Share on Skype
pt: Compartilhe no Skype

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating %s (the default WordPress theme).
pt: Se o seu problema não for conhecido ou for causado por um plugin, tente ativar o %s (o tema padrão do WordPress).

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating the default WordPress theme.
pt: Se o seu problema não for conhecido ou for causado por um plugin, tente ativar o tema padrão do WordPress.

en: If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
pt: Caso isso resolva o problema, algo em seu tema não deve estar funcionando. Sugerimos que você informe o autor do tema sobre isso.

[ctx: Support request email subject line]
note: translators: %s is the URL of the site
en: from: %s Jetpack contact form
pt: de: %s formulário de contato do Jetpack

en: Let Jetpack deliver your images optimized and faster than ever.
pt: Deixe que o Jetpack forneça suas imagens otimizadas e mais rápido do que nunca.

en: Enable auto-updates
pt: Habilitar atualizações automáticas

en: Track detailed stats on this post and the rest of your site.
pt: Monitore estatísticas detalhadas desta publicação e do restante de seu site.

en: Success! Jetpack Stats is now activated.
pt: Sucesso! As Estatísticas do Jetpack foram ativadas.

en: Enable Jetpack Stats
pt: Ativar Estatísticas do Jetpack

en: Success! Stats are now active.
pt: Sucesso! As Estatísticas foram ativadas.

en: We are sorry but unfortunately Stats did not activate.
pt: Infelizmente, as Estatísticas não foram ativadas.

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong>  We&#8217;re sorry for the inconvenience. Please try again later, if the issue continues please contact support with this message: %s
pt: <strong>Houve uma falha com seu Jetpack.</strong> Sentimos muito pelo inconveniente. Tente novamente mais tarde. Se o problema persistir, mande esta mensagem para a equipe de suporte: %s

en: %s requires at least one selection
pt: %s requer pelo menos uma opção selecionada

en: Activate remote management
pt: Ativar gerenciamento remoto

en: Save time with auto updates on WordPress.com
pt: Economize tempo com as atualizações automáticas no WordPress.com

en: Go to WordPress.com to enable auto-updates for plugins
pt: Acesse o WordPress.com e habilite atualizações automáticas para plugins

en: Enable auto-updates on WordPress.com
pt: Habilite atualizações automáticas no WordPress.com

en: Try the brand new editor.
pt: Tente o novo editor.

en: Write on WordPress.com
pt: Escreva no WordPress.com

en: You must specify an option_name
pt: Você deve especificar um option_name

en: You must specify a whitelisted option_name
pt: Você deve especificar um option_name em uma lista branca

en: You must specify an option_value
pt: Você deve especificar um option_value

note: translators: %1$s is link to author posts, %2$s is author display name
en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
pt: <span>Autor:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Can not disconnect Jetpack
pt: Não foi possível desconectar do Jetpack

en: Disconnecting is not possible while in staging mode.<br /><a href="%s" target="_blank">Learn more about how staging sites work</a>.
pt: Não é possível desconectar no modo de teste.<br /><a href="%s" target="_blank">Saiba mais sobre como os sites de teste funcionam</a>.

en: Save time with automated plugin updates.
pt: Economize tempo com atualizações automáticas de plugin.

en: Success!
pt: Êxito!

en: Comments are not allowed.
pt: Comentários não estão permitidos.

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.
pt: Seu IP (%1$s) foi sinalizado por potenciais violações de segurança.

en: All pages
pt: Todas as Páginas

en: Show Tag Line
pt: Exibir linha de tags

note: translators: %s is a social network name, e.g. Facebook
en: %s username:
pt: Nome de usuário %s:

en: Show Photo
pt: Exibir foto

en: Show Owners
pt: Exibir proprietários

en: Theme
pt: Tema

en: Landscape
pt: Paisagem

en: Portrait
pt: Retrato

en: Type of Widget
pt: Tipo de widget

en: Google+ URL
pt: URL do Google+

en: It looks like your Google+ URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
pt: Parece que a sua URL do Google+ foi configurada incorretamente. Verifique-o em suas <a href="%s">configurações de widget</a>.

en: Page Widget
pt: Widget de página

en: Community Widget
pt: Widget de comunidade

en: Google+ Badge
pt: Selo do Google+

en: Display a Google+ Badge to connect visitors to your Google+
pt: Insira um selo do Google+ para conectar os visitantes à sua conta do Google+

en: The email address has opted out of subscription emails. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
pt: O endereço de e-mail cancelou seu cadastro para o recebimento de e-mails. <br /> Você pode gerenciar suas preferências em <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>

en: Manage your email preferences.
pt: Gerencie suas preferências de e-mail.

en: Person Widget
pt: Widget de pessoa

en: Manage Your Security Settings
pt: Gerencie suas configurações de segurança

en: Manage Your Menus
pt: Gerencie seus menus

en: Manage Your Site
pt: Gerencie seu site

en: Just one more step before you can manage your site from WordPress.com! Click the button below and you will be good to go.
pt: Falta somente uma etapa para que você possa gerenciar seu site com o WordPress.com! Clique no botão abaixo e você estará pronto.

en: Well that was easy. You can now manage all of your sites in one convenient place on WordPress.com
pt: Simples assim. Agora você pode gerenciar todos os seus sites em um único lugar, com a conveniência do WordPress.com

en: Manage Your Plugins
pt: Gerencie seus plugins

en: Manage Your Themes
pt: Gerencie seus temas

en: Just one more step before your site can be secured by Jetpack and WordPress.com. Click the button below and you'll be safe and secure.
pt: Falta somente uma etapa para que o seu site possa ser protegido pelo Jetpack e o WordPress.com. Clique no botão abaixo e você ficará seguro.

en: Just one more step before your menus can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your menus with our newly-redesigned user interface.
pt: Falta somente uma etapa para que seus menus possam ser gerenciados com o WordPress.com. Clique no botão abaixo e você poderá gerenciar seus menus com nossa nova interface de usuário.

en: Just one more step before your themes can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your themes with our newly-redesigned user interface.
pt: Falta somente uma etapa para que seus temas possam ser gerenciados com o WordPress.com. Clique no botão abaixo e você poderá gerenciar seus temas com nossa nova interface de usuário.

en: Testimonial list navigation
pt: Navegação da lista de depoimentos

en: Testimonials list
pt: Lista de depoimentos

en: Just one more step before your plugins can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing all of your plugins in one place.
pt: Falta somente uma etapa para que seus plugins possam ser gerenciados com o WordPress.com. Clique no botão abaixo e você poderá gerenciar todos os seus plugins em um único lugar.

en: Project type list
pt: Lista de tipos de projetos

en: Project tag list navigation
pt: Navegação da lista de tags de projetos

en: Project tag list
pt: Lista de tags de projeto

en: Filter Testimonials list
pt: Filtrar lista de depoimentos

en: Menu items list
pt: Lista de itens do menu

en: Filter projects list
pt: Filtrar lista de projetos

en: Project list navigation
pt: Navegação da lista de projetos

en: Projects list
pt: Lista de projetos

en: Project type list navigation
pt: Navegação da lista de tipos de projetos

en: Menu item labels list
pt: Lista de rótulos de itens do menu

en: Menu section list navigation
pt: Navegação da lista de seções do menu

en: Menu section list
pt: Lista de seções do menu

en: Filter menu items list
pt: Filtrar lista de itens do menu

en: Menu item list navigation
pt: Navegação da lista de itens do menu

en: Filter comics list
pt: Filtrar lista de histórias em quadrinhos

en: Comics list navigation
pt: Navegação da lista de histórias em quadrinhos

en: Comics list
pt: Lista de histórias em quadrinhos

en: Menu item label list navigation
pt: Navegação da lista de rótulos de itens do menu

en: Show all
pt: Mostrar todos

en: Site connection <strong>failed</strong>
pt: A conexão do site <strong>falhou</strong>

en: %s is now my domain.
pt: Agora o meu domínio é %s.

en: %s is still my domain.
pt: %s ainda é o meu domínio.

en: Checkbox with Multiple Items
pt: Caixa de seleção com vários itens

en: Limit width to %1$s pixels for full size images. (<a href="%2$s" target="_blank">More info</a>.)
pt: Limitar a largura em %1$s pixeis para imagens em tamanho grande. (<a href="%2$s" target="_blank">Mais informações</a>.)

en: Activate Now
pt: Ative agora

en: Speed up your photos and save bandwidth costs by using a free content delivery network.
pt: Acelere o envio de fotos e economize a banda larga usando uma rede de entrega de conteúdo gratuita.

en: Success! WordPress.com tools are now active.
pt: Sucesso! As ferramentas do WordPress.com estão ativas.

en: We are sorry but unfortunately Manage did not activate.
pt: Infelizmente não foi possível ativar o Gerenciamento.

en: Site successfully connected.
pt: Site conectado com sucesso.

en: Reduce security risks with automated plugin updates.
pt: Reduza os riscos de segurança com atualizações automáticas de plugin.

en: Connect your account
pt: Conectar à sua conta

en: RESET EVERYTHING (during testing only) - will reset modules to default as well
pt: REDEFINIR TUDO (somente durante o teste). Também redefinirá os módulos para os valores padrão

en: loading&hellip;
pt: Carregando...

[ctx: As in Premium. Premium module description]
en: Paid
pt: Pago

en: Learn more
pt: Saiba mais

en: Activated
pt: Ativado

en: Premium Jetpack Service
pt: Serviço Jetpack Premium

en: PAID
pt: PAGO

en: Modal window. Press escape to close.
pt: Janela modal. Pressione ESC para fechar.

en: Close modal window
pt: Fechar a janela modal

en: Get started with Jetpack Multisite
pt: Comece a usar o Multisite do Jetpack

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
pt: Conecte-se para começar a gerenciar a instalação Multisite do Jetpack.

en: Username
pt: Nome de Usuário

en: Site Username
pt: Nome de usuário do site

en: WordPress.com Username
pt: Utilizador WordPress.com

en: Not connected
pt: Não Conectado

en: Unlink my account
pt: Desvincular minha conta

en: Link your account
pt: Vincular sua conta

en: Primary User of the site
pt: Usuário principal do site

en: Site Username (Primary)
pt: Nome de usuário (principal) do site

en: Jetpack Primary User
pt: Usuário principal do Jetpack

en: Learn about what being the Primary User means.
pt: Saiba o que significa ser o Usuário principal.

en: (primary)
pt: (principal)

en: %sConnect more admins%s
pt: %sConectar mais administradores%s

en: Set the primary account holder
pt: Defina o titular principal da conta

en: Disconnect site from WordPress.com
pt: Desconectar site do WordPress.com

en: Disconnecting Jetpack
pt: Desconectando o Jetpack

en: Before you completely disconnect Jetpack is there anything we can do to help?
pt: Antes de você terminar de desconectar o Jetpack, há algo que possamos fazer para ajudar?

en: Confirm Disconnect
pt: Confirmar Desconectar

en: I Need Support
pt: Preciso de suporte

en: cancel
pt: Cancelar

en: Jetpack is network activated and notices can not be dismissed.
pt:  O Jetpack está ativo em toda a rede e avisos não podem ser ignorados.

en: Have feedback on Jetpack?
pt: Tem alguma sugestão para o Jetpack?

en: Answer a short survey to let us know how we&#8217;re doing and what to add in the future.
pt: Responda a um pequeno questionário (em inglês) para que a gente saiba como estamos indo e o que adicionar no futuro.

en: Take Survey
pt: Responder à pesquisa

en: An <span>Automattic</span> Airline
pt: Uma mágica da <span>Automattic</span>

en: Privacy Policy
pt: Política de Privacidade

en: Terms of Service
pt: Termos de Serviço

en: Jetpack Network Settings Updated!
pt: As configurações da rede Jetpack foram atualizadas!

en: Network Settings
pt: Configurações de Rede

en: These settings affect all sites on the network.
pt: Estas configurações afetam todos os sites da rede.

en: Sub-site override
pt: Substituição de subsite

en: Allow individual site administrators to manage their own connections (connect and disconnect) to <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>
pt: Permita administradores de sites individuais gerenciar suas próprias conexões (conectar e desconectar) com <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>

en: Protect whitelist
pt: Inclua-se na lista

note: #-#-#-#-#  tmp-jetpack.pot (Jetpack by WordPress.com 4.0.4)  #-#-#-#-# Plugin URI of the plugin/theme Author URI of the plugin/theme
en: http://jetpack.com
pt: https://br.jetpack.com/

note: Description of the plugin/theme
en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
pt: Traga o poder da nuvem WordPress.com para o seu WordPress auto-hospedado. O Jetpack permite que você conecte seu blog a uma conta WordPress.com e usar recursos poderosos normalmente disponíveis apenas para usuários do WordPress.com.

[ctx: Checkbox on Widget Visibility if choosen page has children.]
en: Include children
pt: Incluir crianças

en: Visibility
pt: Visibilidade

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
pt: %s se:

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
pt: Mostrar

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
pt: Esconder

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
pt: -- Selecionar --

en: Category
pt: Categoria

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
pt: Autor

[ctx: Noun]
en: User
pt: Usuário

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
pt: Papel

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
pt: Data

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
pt: Página

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
pt: Taxonomia

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
pt: é

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
pt: ligado

en: Delete
pt: Excluir

en: Display your location, hours, and contact information.
pt: Forneça a localização, o horário e as informações de contato.

en: Contact Info
pt: Informações de contato

en: Hours & Info
pt: Horário e informações

en: Lunch: 11am - 2pm 
    Dinner: M-Th 5pm - 11pm, Fri-Sat:5pm - 1am
pt: Almoço: 11:00 às 14:00 
    Jantar: Segunda a quinta, de 17:00 às 23:00, sexta a sábado, de 17:00 à 01:00

en: There was a problem getting the data to display this address on a map.  Please refresh your browser and try again.
pt: Houve um problema em conseguir os dados para mostrar este endereço em um mapa. Por favor, atualize seu navegador e tente novamente.

en: Title:
pt: Título:

en: Address:
pt: Endereço:

en: Show map
pt: Mostrar mapa

en: Sorry. We can not plot this address. A map will not be displayed. Is the address formatted correctly?
pt: Desculpe. Não conseguimos traçar esse endereço. o mapa não será exibido. O endereço está formatado corretamente?

en: Phone:
pt: Telefone:

en: Hours:
pt: Horas:

en: It looks like your Facebook URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
pt: Parece que o seu URL do Facebook está configurado incorretamente. Verifique-o em suas <a href="%s">configurações de widget</a>.

en: Facebook Page URL
pt: URL da Página do Facebook

en: The widget only works with Facebook Pages.
pt: O widget só funciona com Páginas do Facebook.

en: Height
pt: Altura

en: Show Faces
pt: Mostrar rostos

en: Show profile photos in the plugin.
pt: Mostrar fotos do perfil no plugin.

en: Show Stream
pt: Mostrar Fluxo

en: Show Page Posts.
pt: Mostrar Publicações da página

en: Show Cover Photo
pt: Mostrar Foto de capa

en: Images:
pt: Imagens:

en: Choose Images
pt: Escolher imagens

en: Link To:
pt: Link para:

en: Random Order:
pt: Ordem aleatória:

en: Style:
pt: Estilo:

en: Display a photo gallery or slideshow
pt: Mostre uma galeria de fotos ou slideshow

en: Tiles
pt: Mosaicos

en: Carousel
pt: Carrossel

en: Attachment Page
pt: Página de anexo

en: Media File
pt: Arquivo de mídia

en: Display your books from Goodreads
pt: Exibir seus livros do Goodreads

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
pt: Ler

en: Currently Reading
pt: Lendo atualmente

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
pt: Ler

en: You need to enter your numeric user ID for the <a href="%1$s">Goodreads Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
pt: Você precisa inserir sua ID de usuário numérica para que o <a href="%1$s">widget do Goodreads</a> funcione corretamente. <a href="%2$s" target="_blank">Instruções completas</a>.

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
pt: ID do usuário numérica do Goodreads <a href="%s" target="_blank">(instruções)</a>:

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
pt: ID do usuário inválida. Por favor, verifique e redigite a sua ID de usuário numérica do Goodreads.

en: Shelf:
pt: Prateleira:

en: Gravatar Profile
pt: Perfil do Gravatar

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
pt: Exibir uma pequena versão de seu perfil do Gravatar

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
pt: Você precisa selecionar o que mostrar neste <a href="%s">widget de Perfil do Gravatar</a>.

en: View Full Profile &rarr;
pt: Visualizar Perfil Completo &rarr;

en: Error loading profile
pt: Erro ao carregar perfil

en: Personal Links
pt: Links Pessoais

en: Verified Services
pt: Serviços verificados

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
pt: %1$s em %2$s

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
pt: Selecione um usuário ou escolha "personalizado" e digite um endereço de e-mail personalizado.

en: Custom
pt: Personalizado

en: Custom Email Address
pt: Endereço de e-mail personalizado

en: Show Personal Links
pt: Mostrar Links Pessoais

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
pt: Links para seus sites, blogs ou quaisquer outros sites que ajudam a dizer quem você é.

en: Show Account Links
pt: Mostrar Links da Conta

en: Links to services that you use across the web.
pt: Links para serviços que você utiliza na internet.

en: Opens in new window
pt: Abre em nova janela

en: Edit Your Profile
pt: Editar Seu Perfil

en: What's a Gravatar?
pt: O que é um Gravatar?

en: Image
pt: Imagem

en: Display an image in your sidebar
pt: Mostre uma imagem na barra lateral

en: Image URL:
pt: URL da imagem:

en: Alternate text:
pt: Texto alternativo:

en: Image title:
pt: Título da imagem:

en: Caption:
pt: Legenda:

en: Left
pt: Esquerda

en: Center
pt: Centro

en: Right
pt: Direita

en: Image Alignment:
pt: Alinhamento da imagem:

en: Width:
pt: Largura:

en: Height:
pt: Altura:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
pt: Se vazio, vamos tentar determinar o tamanho da imagem.

en: Link URL (when the image is clicked):
pt: URL link (quando a imagem for clicada):

en: Open link in a new window/tab
pt: Abrir link em uma nova janela/aba

en: Links to your blog's RSS feeds
pt: Links feeds RSS do seu blog

en: RSS Links
pt: Links para RSS

en: Posts & Comments
pt: Posts &amp; Comentários

en: Feed(s) to Display:
pt: Feed (s) para Mostrar:

en: Text Link
pt: Texto do Link

en: Image Link
pt: Link da Imagem

en: Text & Image Links
pt: Links em Texto e Imagem

en: Format:
pt: Formato:

en: Image Settings:
pt: Configurações de imagem:

en: Small
pt: Pequeno

en: Medium
pt: Médio

en: Large
pt: Grande

en: Image Size:
pt: Tamanho da Imagem:

en: Red
pt: Vermelho

en: Orange
pt: Laranja

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: Purple
pt: Roxo

en: Pink
pt: Rosa

en: Silver
pt: Prata

en: Image Color:
pt: Cor da Imagem:

en: Subscribe to %s
pt: Assinar %s

en: Social Media Icons
pt: Ícones de mídias sociais

en: A simple widget that displays social media icons.
pt: Um widget simples que exibe ícones de redes sociais.

en: View %1$s&#8217;s profile on %2$s
pt: Ver perfil de %1$s no %2$s

en: Top Posts &amp; Pages
pt: Principais posts &amp; páginas

en: Shows your most viewed posts and pages.
pt: Mostra seus posts e suas páginas mais visualizadas.

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
pt: Número máximo de posts a serem exibidos (não mais de 10):

en: Types of pages to display:
pt: Tipos de páginas a exibir:

en: Display as:
pt: Mostrar como:

en: Text List
pt: Lista de Texto

en: Image List
pt: Lista de Imagem

en: Image Grid
pt: Grade de Imagem

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
pt: Posts & Páginas Populares são calculadas por visualização a cada 24-48 horas. Pode levar um tempo até que mudem.

en: Twitter Timeline
pt: Timeline do Twitter

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
pt: Mostre um widget oficial Twitter Embedded Timeline

en: My Tweets
pt: Meus Tuítes

en: Follow me on Twitter
pt: Siga-me no Twitter

en: Height (px):
pt: Altura (px):

en: # of Tweets Shown:
pt: Tweets a mostrar:

en: You need to <a href="%1$s" target="_blank">create a widget at Twitter.com</a>, and then enter your widget id (the long number found in the URL of your widget's config page) in the field below. <a href="%2$s" target="_blank">Read more</a>.
pt: Você precisa <a href="%1$s" target="_blank">criar um widget no Twitter.com</a> e então informar a ID do widget (os números encontrados na URL da página de configuração do seu widget) no campo abaixo. <a href="%2$s" target="_blank">Leia mais</a>.

en: Widget ID:
pt: ID do widget:

en: Layout Options:
pt: Opções de Leiaute:

en: No Header
pt: Sem cabeçalho

en: No Footer
pt: Sem rodapé

en: No Borders
pt: Sem bordas

en: No Scrollbar
pt: Sem barra de rolagem

en: Transparent Background
pt: Fundo transparente

en: Link Color (hex):
pt: Cor do Link (hex):

en: Border Color (hex):
pt: Cor da borda (hex):

en: Timeline Theme:
pt: Tema Timeline:

en: Display WordPress Posts
pt: Mostrar Posts do WordPress

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
pt: Mostra uma lista de posts recentes de outro blog WordPress.com ou com Jetpack.

en: Recent Posts
pt: Posts Recentes

en: Blog URL:
pt: URL do Blog:

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
pt: Digite um URL do site WordPress.com ou do Jetpack WordPress.

en: Number of Posts to Display:
pt: Número de Posts para mostrar:

en: Open links in new window/tab:
pt: Abrir link em nova janela/aba:

en: Show Featured Image:
pt: Mostrar Imagem Destacada:

en: Show Excerpts:
pt: Mostrar Resumos:

en: Jump Start your site by activating these components
pt: Aplique o Início Imediato em seu site ativando esses componentes

en: Jump Start your site
pt: Otimize seu site com o Início Imediato

en: Your site has been sucessfully Jump Started.
pt: O Início Imediato foi aplicado ao seu site com sucesso.

en: Success! You've jump started your site.
pt: Sucesso! O Início Imediato deixou seu site incrível.

en: Check out other recommended features below, or go to the <a href="%s">settings</a> page to customize your Jetpack experience.
pt: Veja outras funcionalidades recomendadas abaixo, ou visite sua página de <a href="%s">configurações</a> para personalizar suas experiência com o Jetpack.

en: Jump Start
pt: Início Imediato

en: Skip
pt: Pular

en: Link your account to WordPress.com
pt: Vincule sua conta com o WordPress.com

en: Improve your site with Jetpack
pt: Aprimore o seu site com o Jetpack

en: Jetpack can help secure your site, increase performance &amp; traffic, and simplify how you manage your site.
pt: O Jetpack pode ajudar você a proteger o seu site, melhorar o desempenho e tráfego, além de simplificar o gerenciamento do seu site.

en: Performance &amp; Security
pt: Desempenho e segurança

en: Traffic Growth
pt: Aumento no tráfego

en: WordPress.com Tools
pt: Ferramentas do WordPress.com

en: Learn more about WordPress.com's free tools
pt: Saiba mais sobre as ferramentas gratuitas do WordPress.com

en: Manage Multiple Sites
pt: Gerencie diversos sites

en: Bulk site management from one dashboard.
pt: Gerenciamento de sites em massa a partir de um único painel.

en: Automatic Updates
pt: Atualizações automáticas

en: Keep plugins auto-updated.
pt: Mantenha os plugins atualizados automaticamente.

en: Centralized Posting
pt: Publicação de posts centralizada

en: Post to your sites via mobile devices.
pt: Publique posts nos seus sites através de dispositivos móveis.

en: Menu Management
pt: Gerenciamento de Menu

en: A simpler UI for creating and editing menus.
pt: Uma interface de usuário mais simples para criar e editar menus.

en: More Statistics
pt: Mais estatísticas

en: Enhanced site stats and insights.
pt: Informações e estatísticas do site aprimoradas.

en: Go to WordPress.com to try these features
pt: Acesse o WordPress.com para testar essas funcionalidades

en: Go to WordPress.com
pt: Acesse o WordPress.com

en: Activate free WordPress.com features
pt: Ative as funcionalidades gratuitas do WordPress.com

en: Activate features
pt: Ative as funcionalidades

en: Jetpack includes many other features that you can use to customize how your site looks and functions. These include Contact Forms, Tiled Photo Galleries, Custom CSS, Image Carousel, and a lot more.
pt: O Jetpack possui muitas outras funcionalidades que podem ser usadas para personalizar o visual e o funcionamento do seu site. Dentre essas funcionalidades incluem-se, Formulários de contato, Galerias de fotos em bloco, CSS personalizado, Carrossel de imagens e muito mais.

en: See the other %s Jetpack features
pt: Consulte os outros %s recursos do Jetpack

en: We offer free, full support to all Jetpack users. Our support team is always around to help you.
pt: Oferecemos suporte total e gratuito para todos os usuários do Jetpack. Nossa equipe de suporte está sempre disponível para ajudá-lo.

en: Two-Step Authentication Enabled
pt: Autenticação em duas etapas ativada

en: Two-Step Authentication Disabled
pt: Autenticação em duas etapas desativada

en: Unlink This Account
pt: Remover esta conta

en: Loading&hellip;
pt: Carregando...

en: View stats on WordPress.com right now
pt: Ver estatísticas no WordPress.com agora

en: Your Site Stats work better with JavaScript enabled.
pt: As Estatísticas do Site funcionam melhor com Javascript ativado.

en: View Site Stats without JavaScript
pt: Visualizar Estatísticas do Site sem Javascript

en: Visit <a href="%s">Site Stats</a> to see your stats.
pt: Visite as <a href="%s">Estatísticas do site</a> para ver suas estatísticas.

en: Admin bar
pt: Barra de Administração

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
pt: Coloque um gráfico que mostra 48 horas de visitações na barra de administração.

en: Registered users
pt: Usuários registrados

en: Count the page views of registered users who are logged in.
pt: Contar visualizações de páginas de usuários registrados que estão autenticados.

en: Smiley
pt: Emoticons

en: Hide the stats smiley face image.
pt: Ocultar emoticons das estatísticas.

en: The image helps collect stats and <strong>makes the world a better place</strong> but should still work when hidden
pt: A imagem ajuda a recolher estatísticas e <strong>torna o mundo um lugar melhor</strong> mas deve funcionar mesmo estando oculta.

en: Smiley face
pt: Emoticon

en: Report visibility
pt: Relatório de Visibilidade

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
pt: Selecione as funções de usuários que serão capaz de visualizar relatórios de estatísticas.

en: Stats
pt: Estatísticas

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
pt: Vistas nas últmas 48 horas. Clique para mais Estatísticas de Site.

en: day
pt: dia

en: week
pt: semana

en: month
pt: mês

en: the past day
pt: dia anterior

en: the past week
pt: semana passada

en: the past month
pt: no mês passado

en: the past quarter
pt: no trimestre passado

en: the past year
pt: no ano passado

en: Chart stats by
pt: Tabela de estatísticas por

en: Show top posts over
pt: Mostrar top posts

en: Show top search terms over
pt: Mostrar termos mais pesquisados

en: Submit
pt: Enviar

note: translators: Stats dashboard widget postviews list: "$post_title $views Views"
en: %1$s %2$s Views
pt: %1$s %2$s Visualizações

en: View All
pt: Ver tudo

en: Top Posts
pt: Principais Posts

en: Sorry, nothing to report.
pt: Desculpe, nada a relatar.

en: Top Searches
pt: Mais pesquisados

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again.
pt: Não foi possível obter suas estatísticas agora. Atualize esta página para tentar novamente.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again. If this error persists, please <a href="%1$s" target="_blank">contact support</a>. In your report please include the information below.
pt: Não foi possível obter suas estatísticas agora. Atualize esta página para tentar novamente. Se este erro persistir, <a href="%1$s" target="_blank">contate o suporte</a>. No seu relato, adicione a informação abaixo.

en: Jetpack Subscriptions:
pt: Assinaturas Jetpack:

en: Don&#8217;t send this to subscribers
pt: Não envie isso aos assinantes

en: Jetpack Subscriptions Settings
pt: Configurações de Assinaturas Jetpack

en: Follow Blog
pt: Seguir Blog

en: Follow Comments
pt: Seguir Comentários

en: Follower Settings
pt: Configurações de assinantes

en: Blog follow email text
pt: Texto do e-mail ao acompanhar blog

en: Comment follow email text
pt: Texto do email ao acompanhar comentário

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
pt: Altera se os visitantes podem assinar posts, comentários ou ambos.

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
pt: Mostrar uma opção <em>'seguir blog'</em> no formulário de comentário

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
pt: Mostrar a opção <em>'seguir comentários'</em> no formulário de comentários

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
pt: Essas configurações alteram os e-mails enviados do seu blog para seus assinantes.

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
pt: Texto de introdução enviado quando alguém segue o seu blog. (Site e detalhes de confirmação serão adicionados automaticamente para você.)

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
pt: Texto de introdução enviado quando alguém segue um post no seu blog. (Site e detalhes de confirmação serão adicionados automaticamente para você.)

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
pt: Oi.
    
    Você recentemente optou por assinar publicações deste blog. Isso quer dizer que receberá cada nova publicação por email.
    
    Para ativar, clique em confirmar abaixo. Se você acredita que isto é um erro, ignore essa mensagem e nós nunca mais vamos incomodá-lo.

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
pt: Olá.
    
    Você recentemente optou por receber atualizações de uma de minhas publicações. Isso quer dizer que receberá e-mail cada vez que um novo comentário sobre ela for publicado.
    
    Para ativar, clique em confirmar abaixo. Se você acredita que isto é um erro, ignore essa mensagem e nós nunca mais vamos incomodá-lo.

en: Notify me of follow-up comments by email.
pt: Notifique-me sobre novos comentários por e-mail.

en: Notify me of new posts by email.
pt: Notifique-me sobre novas publicações por e-mail.

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
pt: Adicione um formulário de assinatura e permita que as pessoas assinem seu blog.

en: Blog Subscriptions
pt: Assinaturas do blog

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
pt: O e-mail que você digitou é inválido. Por favor, verifique e tente novamente.

en: You have already subscribed to this site. Please check your inbox.
pt: Você já assinou este site. Verifique sua caixa de entrada.

en: There was an error when subscribing. Please try again.
pt: Ocorreu um erro ao assinar. Tente novamente.

en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
pt[0]: Junte-se a %s outro assinante
pt[1]: Junte-se a %s outros assinantes

en: Email Address:
pt: Endereço de e-mail:

en: Subscribe to Blog via Email
pt: Assinar blog por e-mail

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
pt: Digite seu endereço de e-mail para assinar este blog e receber notificações de novas publicações por e-mail.

en: Subscribe
pt: Assinar

en: Success! An email was just sent to confirm your subscription. Please find the email now and click activate to start subscribing.
pt: Sucesso! Acabamos de enviar um e-mail para confirmar sua inscrição. Verifique o e-mail agora e clique em ativar para iniciar sua inscrição.

en: Widget title:
pt: Título do Widget:

en: Optional text to display to your readers:
pt: Texto opcional para mostrar aos seus leitores:

en: Subscribe Placeholder:
pt: Placeholder de assinatura:

en: Subscribe Button:
pt: Botão Assinar:

en: Success Message Text:
pt: Texto de mensagem de confirmação:

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
pt[0]: Mostrar número total de assinantes? (%s assinante)
pt[1]: Mostrar número total de assinantes? (%s assinantes)

en: Featured Content
pt: Conteúdo em Destaque

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
pt: Destaque facilmente seus posts com a tag <a href="%1$s">"featured"</a> ou uma tag de sua escolha. Seu tema suporta até %2$s posts na área de conteúdo em destaque.

en: Tag name
pt: Nome da tag

en: Hide tag from displaying in post meta and tag clouds.
pt: Ocultar exibição da tag no meta do post e nas nuvens de tag.

en: Display tag content in all listings.
pt: Mostrar conteúdo da tag em todas as listagens.

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
pt: As configurações para Conteúdo em Destaque foram movidas para <a href="%s">Aparência &rarr; Personalize</a>.

en: Add logo
pt: Adicionar logo

en: Set as logo
pt: Definir logo

en: Choose logo
pt: Escolher logo

en: Change logo
pt: Mudar logo

en: Remove logo
pt: Remover logo

en: No logo set
pt: Nenhum logo definido

en: Site Title, Tagline, and Logo
pt: Título do site, tagline e logotipo

en: Display Header Text
pt: Mostrar texto do cabeçalho

en: Site Logo
pt: Logo do Site

en: &mdash; Select &mdash;
pt: &mdash; Selecionar &mdash;

en: Tiled Mosaic
pt: Mosaicos

en: Square Tiles
pt: Mosaicos quadrados

en: Circles
pt: Círculos

en: Tiled Columns
pt: Colunas organizadas lado a lado

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
pt: Exibir todas as suas fotos de galeria em um mosaico maneiro.

en: Example:
pt: Exemplo:

en: Website Verification Services
pt: Serviço de verificação de sites

en: Enter your meta key "content" value to verify your blog with %s
pt: Digite o valor do "conteúdo" da meta tag para verificar o seu blog com %s

en: and
pt: e

en: %s Error
pt: Erro %s

en: This video is intended for mature audiences.
pt: Este vídeo é destinado ao público adulto.

en: Please verify your birthday.
pt: Por favor, verifique seu aniversário.

en: You do not have sufficient <a rel="nofollow" href="%s" target="_blank">freedom levels</a> to view this video. Support free software and upgrade.
pt: Você não tem <a rel="nofollow" href="%s" target="_blank">níveis de liberdade</a> o suficiente para ver este vídeo. Apóie o software livre e atualize.

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
pt: Assistir:%s

en: this video
pt: este vídeo

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
pt: JavaScript necessário para executar %s.

en: This video requires <a rel="nofollow" href="%s" target="_blank">Adobe Flash</a> for playback.
pt: Este vídeo exige <a rel="nofollow" href="%s" target="_blank">Adobe Flash</a> para reprodução.

en: Loading video...
pt: Carregando Vídeo ...

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
pt: O plugin VideoPress não conseguiu se comunicar com os servidores VideoPress. Este erro é causado provavelmente por um plugin mal-configurado. Por favor reinstale ou atualize.

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
pt: <strong>%s</strong> não é um site permitido incorporar.

en: Publisher limits playback of video embeds.
pt: Publicadores limitam a reprodução de vídeos incorporados..

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
pt: Não foram encontrados dados para o identificador VideoPress: <strong>%s</strong>.

en: Could not obtain a VideoPress upload token. Please try again later.
pt: Não foi possível obter um token de upload do VideoPress. Por favor, tente novamente mais tarde

en: Please note that the VideoPress module requires a WordPress.com account with an active <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">VideoPress subscription</a>.
pt: Por favor, note que o módulo VideoPress requer uma conta WordPress.com com uma<a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">assinatura ativa do VideoPress</a>.

en: Connected WordPress.com Blog
pt: Blog do WordPress.com conectado

en: Only videos from the selected blog will be available in your media library.
pt: Somente os vídeos do blog selecionado estarão disponíveis em sua biblioteca de mídia.

en: <a href="%s">Click here</a> to refresh this list.
pt: <a href="%s">Clique</a> para atualizar este lista.

en: Video Library Access
pt: Acesso à videoteca

en: Do not allow other users to access my VideoPress library
pt: Não permitir que outros usuários acessem minha biblioteca do VideoPress

en: Allow users to access my videos
pt: Permitir aos usuários acessarem meus vídeos

en: Allow users to access and edit my videos
pt: Permitir aos usuários acessarem e editarem meus vídeos

en: Allow users to access, edit, and delete my videos
pt: Permitir aos usuários acessar, editar e remover meus vídeos

en: Allow users to upload videos
pt: Permitir aos usuários fazer upload de vídeos

en: Free formats
pt: Formatos livres

en: Only display videos in free software formats
pt: Somente visualização de vídeos em formatos de softwares livres

en: Ogg file container with Theora video and Vorbis audio. Note that some browsers are unable to play free software video formats, including Internet Explorer and Safari.
pt: Container de arquivo Ogg com vídeo Theora e áudio Vorbis. Observe que alguns navegadores não são capazes de suportar formatos de vídeo de software grátis, incluindo Internet Explorer e Safari.

en: Default quality
pt: Qualidade padrão

en: Display higher quality video by default.
pt: Mostrar vídeo de alta qualidade por padrão.

en: This setting may be overridden for individual videos.
pt: Esta configuração pode também ser definida em cada vídeo em especial.

en: VideoPress Library
pt: Biblioteca do VideoPress

en: Use the button below to browse your VideoPress Library. Note that you can also browse your VideoPress Library while editing a post or page by using the <strong>Add Media</strong> button in the post editor.
pt: Use o botão abaixo para navegar a sua Biblioteca do VideoPress. Note que você também pode navegar a Biblioteca do VideoPress enquanto edita um post ou página, usando o botão <strong>Adicionar Mídia</strong> no editor de postagem.

en: Browse Your VideoPress Library
pt: Navegue a sua Biblioteca do VideoPress

en: Please enable JavaScript support in your browser to use VideoPress.
pt: Por favor, habilite o suporte ao JavaScript em seu navegador para poder usar o VideoPress.

en: Please select a video file to upload.
pt: Por favor, selecione um arquivo de vídeo para enviar.

en: Your video is uploading... Please do not close this window.
pt: O seu vídeo está carregando... Por favor, não feche essa janela.

en: An unknown error has occurred. Please try again later.
pt: Ocorreu um erro desconhecido. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Your video has successfully been uploaded. It will appear in your VideoPress Library shortly.
pt: O seu vídeo foi carregado com sucesso. Ele irá aparecer em sua Biblioteca do VideoPress dentro de alguns instantes.

en: Upload a Video
pt: Envie um vídeo

en: Insert Video
pt: Inserir vídeo

en: Ogg File URL
pt: URL do Arquivo Ogg

en: Location of the Ogg video file.
pt: Localização do arquivo de video Ogg.

en: Display share menu and allow viewers to embed or download this video
pt: Exibir o menu de compartilhamento e permitir que os visitantes incorporem ou baixem este vídeo

en: Rating
pt: Classificação

en: The preview is unavailable while this video is being processed.
pt: Visualização não disponível durante o processamento deste vídeo.

en: Video Preview:
pt: Pré-visualização do vídeo:

en: Use the form below to upload a video to your VideoPress Library. The following video formats are supported: %s. Maximum upload file size is %d%s.
pt: Utilize o formulário abaixo para fazer upload de um vídeo para sua Biblioteca VideoPress. Os seguintes formatos de vídeos são suportados: %s. O tamanho máximo do arquivo a ser enviado é %d%s.

en: Upload Video
pt: Enviar vídeo

en: All category pages
pt: Todas as páginas de categoria

en: Logged In
pt: logado

en: Logged Out
pt: Desconectado

en: All author pages
pt: Todas as páginas de autor

en: All tag pages
pt: Todas as páginas de tags

en: All date archives
pt: Todos os arquivos de data

en: Daily archives
pt: Arquivos diários

en: Monthly archives
pt: Arquivos mensais

en: Yearly archives
pt: Arquivos anuais

en: Front page
pt: Página inicial

en: Posts page
pt: Página de posts

en: Archive page
pt: Página de Arquivo

en: 404 error page
pt: página de erro 404

en: Search results
pt: Resultados da pesquisa

en: Post type:
pt: Tipo de post:

en: Static page:
pt: Página estática:

en: All taxonomy pages
pt: Todas as paginas de taxonomia

en: Show related content after posts
pt: Mostrar conteúdo relacionado após posts

en: Untitled Post
pt: Post Sem Tìtulo

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
pt: Em "%s"

en: With 1 comment | With %s comments
pt[0]: Com 1 comentário
pt[1]: Com %s comentários

en: Similar post
pt: Post similar

en: The secret parameter is missing
pt: Parâmetro secreto ausente

en: The secret parameter is invalid or malformed
pt: Parâmetro secreto inválido ou incorreto

en: The response parameter is missing
pt: Parâmetro de resposta ausente

en: The response parameter is invalid or malformed
pt: Parâmetro de resposta inválido ou incorreto

en: Invalid JSON
pt: JSON inválido

en: Unexpected response
pt: Resposta inesperada

en: Shared Post
pt: Post compartilhado

note: translators: included in e-mail when post is shared via e-mail. First item is sender's name. Second is sender's e-mail address.
en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
pt: %1$s (%2$s) acha que você pode se interessar pelo seguinte post:

en: Disable CSS and JS
pt: Desativar CSS e JS

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
pt: Avançados. Se esta opção estiver marcada, você deve incluir esses arquivos em seu tema manualmente para os links de compartilhamento funcionarem.

en: Share this:
pt: Compartilhe isso:

en: More
pt: Mais

en: Share
pt: Compartilhar

en:  (Opens in new window)
pt: (abre em nova janela)

en: This post has been shared!
pt: Este post foi compartilhado!

en: You have shared this post with %s
pt: Você compartilhou este post com %s

en: Close
pt: Fechar

en: Click to email this to a friend
pt: Clique para enviar por email a um amigo

en: Send to Email Address
pt: Enviar para o Endereço de Email

en: Your Name
pt: Seu Nome

en: Your Email Address
pt: Seu Endereço de Email

en: Send Email
pt: Enviar Email

en: Post was not sent - check your email addresses!
pt: Post não foi enviado - verifique os seus endereços de email!

en: Email check failed, please try again
pt: Verificação de email falhou, por favor, tente novamente

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
pt: Desculpe, seu blog não pode compartilhar posts por email.

en: Click to share on Twitter
pt: Clique para compartilhar no Twitter

en: Click to share on Reddit
pt: Clique para compartilhar no Reddit

en: Click to share on LinkedIn
pt: Clique para compartilhar no LinkedIn

en: Print
pt: Imprimir

[ctx: share to]
en: Print
pt: Imprimir

en: Click to print
pt: Clique para imprimir

en: Press This
pt: Publique isso

[ctx: share to]
en: Press This
pt: Publique Isso

en: Click to Press This!
pt: Clique para Publicar Isso!

en: Click to share on Google+
pt: Compartilhe no Google+

en: Click to share on %s
pt: Clique para compartilhar no %s

en: Icon
pt: Ícone

en: Remove Service
pt: Remover Serviço

en: Share on Tumblr
pt: Compartilhar no Tumblr

en: Click to share on Tumblr
pt: Clique para compartilhar no Tumblr

en: Click to share on Pinterest
pt: Clique para compartilhar no Pinterest

en: Click to share on Pocket
pt: Clique para compartilhar no Pocket

en: Warning! Multibyte support missing!
pt: Atenção! Suporte para multibyte em falta!

en: This plugin will work without it, but multibyte support is used <a href="%s" target="_blank">if available</a>. You may see minor problems with Tweets and other sharing services.
pt: Este plugin funciona sem suporte a multibyte, mas pode ser é utilizado <a href="%s" target="_blank">se disponível</a>. Você pode ter pequenos problemas com Tweets e outros serviços de compartilhamento.

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
pt: Adicione botões de compartilhamento ao seu blog e permita que os visitantes compartilhem posts com seus amigos.

en: Available Services
pt: Serviços disponíveis

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
pt: Arraste e solte os serviços que você gostaria de ativar para a caixa abaixo.

en: Add a new service
pt: Adicionar um novo serviço

en: Please note that your services have been restricted because your site is private.
pt: Observe que seus serviços foram restringidos porque seu site é particular.

en: Enabled Services
pt: Serviços ativados

en: Services dragged here will appear individually.
pt: Serviços arrastados aqui aparecerão individualmente.

en: Drag and drop available services here.
pt: Arrastar e soltar os serviços disponíveis aqui.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
pt: Serviços arrastados aqui ficarão escondidos atrás de um botão de ação.

en: Live Preview
pt: Visualizar

en: Sharing is off. Add services above to enable.
pt: Compartilhamento está desligado. Adicione os serviços acima para habilitá-lo.

en: Button style
pt: Estilo do botão

en: Icon + text
pt: Ícone + Texto

en: Icon only
pt: Apenas Ícone

en: Text only
pt: Somente texto

en: Official buttons
pt: Botões oficiais

en: Sharing label
pt: Rótulo do Compartilhar

en: Service name
pt: Nome do serviço

en: Sharing URL
pt: URL de Compartilhamento

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
pt: Você pode adicionar as seguintes variáveis ​​para o seu serviço de compartilhamento de URL:

en: Icon URL
pt:  URL do Ícone

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
pt: Digite a URL de um ícone 16x16px que pretende utilizar para este serviço.

en: Create Share Button
pt: Criar botão Compartilhar

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
pt: Ocorreu um erro ao criar seu novo serviço de compartilhamento - por favor, verifique se você forneceu detalhes válidos.

en: Your blog does not currently have any published posts.
pt: Seu blog não tem atualmente nenhum post publicado.

en: View on Instagram
pt: Ver no Instagram

en: Take Our Survey
pt: Responda a nossa pesquisa

en: This slideshow could not be started. Try refreshing the page or viewing it in another browser.
pt: Este slideshow não pôde ser iniciado. Tente atualizar a página ou vê-lo em outro navegador.

en: Click to autoplay the presentation!
pt: Clique para executar a apresentação!

en: Servings
pt: Porções

en: Time
pt: Hora

en: Difficulty
pt: Dificuldade

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Image Gallery Slideshow
pt: Galeria de Imagens em Slideshow

en: Click to view slideshow.
pt: Clique para exibir o slide.

en: This slideshow requires JavaScript.
pt: Este slideshow necessita de JavaScript.

en: Tweets by @%s
pt: Tweets de @%s

en: Something is wrong with your Wufoo shortcode. If you copy and paste it from the %sWufoo Code Manager%s, you should be golden.
pt: Há algo errado com o seu código abreviado do Wufoo. Se você copiar e colar o código do %sgerenciador de códigos do Wufoo%s, vai dar certo.

en: Site Icon Upload
pt: Upload de ícone do site

en: Update Site Icon
pt: Atualizar ícone do site

en: Remove Icon
pt: Remover ícone

en: Add a Site Icon
pt: Adicionar um icone para o site

en: Site Icon creates a favicon for your site and more.
pt: O ícone do site cria um ícone de favorito para seu site, e muito mais.

en: Add Site Icon
pt: Adicionar um icone para o site

en: select a file
pt: selecione um arquivo

en: Upload a image that you want to use as your site icon. You will be asked to crop it in the next step.
pt: Faça o upload da imagem que deseja usar como ícone do seu site. Em seguida, você deverá cortar a imagem.

en: The image needs to be at least
pt: A imagem precisa ser ao menos

en: in both width and height.
pt: em largura e altura.

en: Upload Image
pt: Fazer upload de imagem

en:  or <a href="%s">Cancel</a> and go back to the settings.
pt: ou <a href="%s">Cancelar</a> e voltar para as configurações.

en: crop the image
pt: corte a imagem

en: Crop Image
pt: Recortar imagem

en: As your favicon
pt: Esse é o seu Favicon

en: Browser Chrome
pt: Navegador Chrome

en: Preview Favicon
pt: Pre-visualizar Favicon

en: As a mobile icon
pt: Como o ícone móvel

en: Preview Home Icon
pt: Visualizar ícone de Início

en: Image to be cropped
pt: Imagem a ser recortada

en: Large Blog Image
pt: Imagem do blog grande

en: All Done
pt: Tudo Pronto

en: Your site icon has been uploaded!
pt: O ícone do seu site foi enviado!

en: Back to General Settings
pt: Voltar para Configurações Gerais

en: Please upload a file.
pt: Por favor, envie um arquivo.

en: The file that you uploaded is not an accepted file type. Please try again.
pt: O arquivo que você enviou não é um tipo de arquivo válido. Por favor, tente novamente.

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in width.
pt: A imagem que você enviou é menor do que %upx em largura.

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in height.
pt: A imagem que você enviou tem altura menor do que %upx.

en: Temporary Large Image for Blog Image
pt: Imagem grande temporária como imagem do blog

en: Temporary Resized Image for Blog Image
pt: Imagem redimensionada temporária como imagem do blog

en: You are not supposed to be here!
pt: Você não deveria estar aqui!

en: Single Sign On
pt: Login Único

en: Require Two-Step Authentication
pt: Exige Autenticação Dois Fatores

en: Match by Email
pt: Coincidir por email

en: Error: This site's Jetpack connection is currently experiencing problems.
pt: Erro: No momento a conexão deste site com o Jetpack está tendo problemas.

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
pt: Impossível lidar com redirecionamentos de cookies, pois os cabeçalhos já foram enviados.

en: Error, invalid response data.
pt: Erro, dados de resposta inválidos.

en: Error: Couldn't create suitable username.
pt: Erro: Não foi possível criar um nome de usuário adequado.

en: Log in with WordPress.com
pt: Fazer login com WordPress.com

en: Login method not allowed
pt: Método de login não permitido

en: We couldn't find an account with the email <strong><code>%1$s</code></strong> to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that <strong><code>%1$s</code></strong> is configured as the email address, or that you have connected to WordPress.com on your profile page.
pt: Nós não conseguimos encontrar uma conta com o email<strong><code>%1$s</code></strong> para fazer login.  Se você já tem uma conta no <strong>%2$s</strong>, certifique-se de que<strong><code>%1$s</code></strong> está configurado como o endereço de email, ou que você tenha conectado ao WordPress.com em sua página de perfil.

en: We couldn't find any account on <strong>%2$s</strong> that is linked to your WordPress.com account to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that you have connected to WordPress.com on your profile page.
pt: Nós não conseguimos encontrar uma conta em <strong>%2$s</strong> que esteja conectada ao WordPress.com para fazer login.  Se você já tem uma conta no <strong>%2$s</strong>, por favor, certifique-se de a ter conectado ao WordPress.com em sua página de perfil.

en: Connecting with Single Sign On enables you to log in via your WordPress.com account.
pt: Conectando-se com o Login Único lhe permite fazer login através da sua conta no WordPress.com.

en: Each contact form can easily be customized to fit your needs. When a user submits your contact form, the feedback will be filtered through <a href="http://akismet.com/" target="_blank">Akismet</a> (if it is <a href="%s">active on your site</a>) to make sure it’s not spam. Any legitimate feedback will then be emailed to you, and added to your feedback management area.
pt: Cada formulário de contato pode ser facilmente adaptado.
    O feedback enviado pelo formulário será filtrado pelo <a href="http://akismet.com/" target="_blank">Akismet</a> (caso esteja <a href="%s">ativo em seu site</a>) para detectar se é spam ou não. Todo feedback que for aprovado pelo filtro será enviado por e-mail para você e adicionado ao painel de gerenciamento de feedback.

en: Comments Screenshot
pt: Tela de Comentários

en: Comments enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site.
pt: A funcionalidade Comentários permite a seus visitantes usarem suas contas do Wordpress.com, Twitter ou Facebook ao comentar em seu site.

en: Jetpack tries to match your site's color scheme automatically, but you can make manual adjustments at the bottom of the <a href='%s'>Discussion Settings</a> page.
pt: O Jetpack procura adequar-se ao esquema de cores de seu site automaticamente, mas você pode fazer ajustes manuais ao pé da página em <a href='%s'>Configurações de Discussão</a>.

en: Gallery Carousel Screenshot
pt: Tela da Galeria em Carrossel

en: With Carousel active, any standard WordPress galleries you have embedded in posts or pages will launch a gorgeous full-screen photo browsing experience with comments and EXIF metadata.
pt: Com o Carrossel ativo, qualquer galeria padrão do WordPress que tiver em posts ou páginas irá mostrar uma experiência de navegação em tela inteira com comentários e metadados EXIF.

en: Custom CSS
pt: CSS Personalizado

en: The Custom CSS editor gives you the ability to add to or replace your theme's CSS, all while supplying syntax coloring, auto-indentation, and immediate feedback on the validity of the CSS you're writing.
pt: O Editor de CSS oferece o recurso de adicionar ou substituir o CSS de seu tema, tudo com sintaxe destacada por cores, auto indentação e resposta imediata da validade do CSS que está escrevendo.

en: To use the CSS editor, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Edit CSS</a>.
pt: Para usar o editor de CSS, vá em Aparência &#8594; <a href="%s">Editor CSS</a>.

en: Mobile Theme
pt: Tema para móvel

en: There's a good chance that visitors to your site will be using a smartphone, and it's important to provide them with a great reading experience while on the small screen.
pt: Há uma boa chance que as visitas em seu site sejam através de um smartphone, é importante oferecer a elas uma boa experiência de leitura em telas pequenas.

en: Jetpack's mobile theme is optimized for small screens. It uses the header image, background, and widgets from your current theme for a great custom look. Post format support is included, so your photos and galleries will look fantastic on a smartphone.
pt: O tema para dispositivos móveis Jetpack é otimizado para telas pequenas. Ele usa a imagem do cabeçalho, plano de fundo e widgets de seu tema atual para criar um visual personalizado. Os formatos de posts estão inclusos, então suas fotos e galerias vão aparecer bem em um smartphone.

en: Visitors on iPhone, Android, Windows Phone, and other mobile devices will automatically see the mobile theme, with the option to view the full site. You can enable or disable the mobile theme by clicking the "Activate" or "Deactive" button above.
pt: Visitantes usando iPhone, Android, Windows Phone e outros dispositivos móveis verão automaticamente o tema para dispositivos móveis, com a opção de ver inteiramente o site. Você pode ativar ou desativar este tema clicando no botão "Ativar" ou "Desativar" acima.

en: If you are a theme author, you can learn about adding support for Infinite Scroll at <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>.
pt: Se você é um autor de temas, você pode aprender como adicionar o suporte ao recurso de rolagem infinita em <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>.

en: When you write great content, all you really want is people to find it, right?
pt: Ao escrever conteúdos interessantes, tudo o que precisa é que as pessoas o encontrem, certo?

en: With the Infinite Scroll module and a supported theme, that's exactly what happens. Instead of the old way of navigating down a page by scrolling and then clicking a link to get to the next page, waiting for a page refresh&mdash;the document model of the web&mdash;infinite scrolling pulls the next set of posts automatically into view when the reader approaches the bottom of the page, more like an application.
pt: Com o módulo Rolagem Infinita e um tema com suporte, é isso o que vai acontecer. Em vez do antigo modo de rolar até o final da página, clicar em um link para a próxima página e esperar que a nova página carregue, a Rolagem Infinita obtém as publicações seguintes automaticamente a medida que o visitante se aproximar do rodapé da página, igual a um aplicativo.

en: At this time, your theme, %s, doesn't support Infinite Scroll. Unlike other Jetpack modules, Infinite Scroll needs information from your theme to function properly.
pt: No momento, seu tema, %s, não suporta a Rolagem Infinita. Diferente de outros módulos do Jetpack, a Rolagem Infinita precisa de informações do seu tema para funcionar corretamente.

en: Until your theme supports Infinite Scroll, you won't be able to activate this module.
pt: Até que seu tema suporte a Rolagem Infinita, você não será capaz de ativar este módulo.

en: There is an update available for your theme. You may wish to check if this update adds Infinite Scroll support by visiting the <a href="%s">WordPress Updates</a> page.
pt: Há uma atualização disponível para seu tema. Você pode verificar se esta atualização adiciona o suporte de Rolagem Infinita visitando a página de <a href="%s">Atualizações do WordPress</a>

en: Post by Email
pt: Publicar por Email

en: Post by Email is a way of publishing posts on your blog by email. Any email client can be used to send the email, allowing you to publish quickly and easily from devices such as cell phones.
pt: Publicar por Email é um jeito de publicar em seu blog por email. Qualquer cliente de email pode ser usado, o que permite a você publicar rápido e facilmente de qualquer dispositivo como telefones celulares.

en: Manage your Post By Email address from your <a href="%s">profile settings</a>.
pt: Gerencie seu endereço de Publicar por Email em <a href="%s">configurações de perfil</a>.

en: More information on sending emails, attachments, and customizing your posts.
pt: Mais informações sobre envio de emails, anexos e personalizações de seus posts.

en: Give your site a boost by loading images in posts from the WordPress.com content delivery network. We cache your images and serve them from our super-fast network, reducing the burden on your Web host with the click of a button.
pt: Turbine seu site carregando suas imagens a partir da rede de distribuição de conteúdo WordPress.com. Nós criaremos cache de suas imagens e a entregaremos a partir de nossa rede super rápida, reduzindo assim a carga em seu servidor, no clique de um botão.

en: Tiled Galleries
pt: Galerias Lado a Lado

en: Create elegant magazine-style mosaic layouts for your photos without having to use an external graphic editor.
pt: Crie belos mosaicos para suas fotos sem precisar usar um editor gráfico externo.

en: When adding a gallery to your post, you now have the option to select a layout style for your images. We've added support for Rectangular, Square, and Circular galleries. By default, galleries will continue to display using the standard thumbnail grid layout. To make the rectangular layout the default for all of your site's galleries, head over to <a href="%s">Settings &rarr; Media</a> and check the box next to "Display all your gallery pictures in a cool mosaic."
pt: Agora, ao adicionar uma galeria ao seu post, você tem a opção de selecionar um estilo de layout para suas imagens. Nós adicionamos suporte para galerias Retângulos, Quadrados e Círculos. Por padrão, as galerias continuarão a ser mostradas no padrão grade de miniaturas. Para tonar o layout Retangular o padrão para todas as galerias em seu site, vá até <a href="%s">Configurações → Media</a> e marque a caixa ao lado de "Mostrar todas as suas fotos em galeria em mosaico".

en: Note: Images in tiled galleries require extra-special processing, so they will be served from WordPress.com's CDN even if the Photon module is disabled.
pt: Nota: Galerias com imagens em mosaicos exigem processamento extra, então isso será obtido a partir do CDN WordPress.com mesmo se o módulo Photon estiver desativado.

en: Likes allow your readers to show their appreciation for your posts and other published content using their WordPress.com accounts. Your readers will then be able to review their liked posts from WordPress.com.
pt: Curtidas permitem que seus leitores mostrem apreço por seus posts e conteúdo publicado outro usando suas contas WordPress.com. Seus leitores, então, serão capazes de rever os posts curtidos no WordPress.com.

en: Displayed below your posts will be how many people have liked your posts and the Gravatars of those who have liked them.
pt: Abaixo de seus posts será mostrado quantas pessoas curtiram seus posts e o Gravatar de quem curtiu.

en: You can turn Likes on by following these steps:
pt: Você pode ativar as Curtidas seguindo estes passos:

en: Make sure the module is activated by clicking on "Activate" at the bottom of this page.
pt: Certifique-se de que o módulo está ativado clicando em “Ativar” na parte inferior desta página.

en: Go to Settings > Sharing in your Dashboard.
pt: Acesse Configurações > Compartilhamento em seu painel.

en: Ensure that "WordPress.com Likes are…" is set to "On for all posts"
pt: Garanta que "Curtidas do WordPress.com estão…" esteja definido como "Ativadas para todos os posts"

en: More information on using Likes.
pt: Mais informações sobre usar o Curtir.

en: Search once, get results from everything! Currently supports searching posts, pages, comments, media, and plugins.
pt: Pesquise uma só vez, obtenha resultados de tudo! Atualmente suporta pesquisa de posts, páginas, comentários, mídia e plugins.

en: Omnisearch plays nice with other plugins by letting other providers offer results as well.
pt: Omnisearch interage bem com outros plugins deixando que outros provedores também ofereçam resultados.

en: Control which pages your widgets appear on with Widget Visibility.
pt: Controle em quais páginas seus widgets devem aparecem com o recurso de Visibilidade de widget.

en: To control visibility, expand the widget and click the Visibility button next to the Save button, and then, choose a set of visibility options.
pt: Para controlar a visibilidade, basta expandir o widget e clicar no botão Visibilidade ao lado do botão Salvar e, em seguida, escolher um conjunto de opções de visibilidade.

en: For example, if you wanted the Archives widget to only appear on category archives and error pages, choose "Show" from the first dropdown and then add two rules: "Page is 404 Error Page" and "Category is All Category Pages."
pt: Por exemplo, se você quiser que o widget Arquivos apareça somente em páginas de arquivos de categoria e páginas de erro, escolha "Mostrar" na primeira lista suspensa e, em seguida, adicione duas regras: "A página é Página de erro 404" e "A Categoria é Todas as páginas de categorias"

en: You can also hide widgets based on the current page. For example, if you don't want the Archives widget to appear on search results pages, choose "Hide" and "Page is Search results."
pt: Você também pode ocultar Widgets com base na página atual. Por exemplo, se você não quer que o widget Arquivos apareça nas páginas de resultados de busca, selecione "Esconder" e "A página é Resultado de busca."

en: With the VideoPress module you can easily upload videos to your WordPress site and embed them in your posts and pages. This module requires a WordPress.com account with an active <a href="%1$s" target="_blank">VideoPress subscription</a>. Once you have purchased a VideoPress subscription, <a href="%2$s">click here to configure VideoPress</a>.
pt: O módulo VideoPress permite que você faça o upload de vídeos em seu site WordPress e adicione-os a seus posts e páginas. Para usar este módulo, é necessária uma conta do WordPress.com com uma <a href="%1$s" target="_blank">assinatura do VideoPress</a> ativa. Depois de comprar uma assinatura do VideoPress, <a href="%2$s">clique aqui para configurar o VideoPress</a>.

en: With Single Sign On, your users will be able to log in to or register for your WordPress site with the same credentials they use on WordPress.com.  It's safe and secure.
pt: Com o Login Único os seus usuários poderão fazer login ou registrar-se em seu site WordPress com as mesmas credenciais que utilizam no WordPress.com. É seguro e confiável.

en: Once enabled, a "Log in with WordPress.com" option will be added to your existing log in form.
pt: Uma vez ativada, a opção "Entrar com o WordPress.com" será adicionada ao seu formulário de login existente.

en: Nobody likes downtime, and that's why Jetpack Monitor is on the job, keeping tabs on your site by checking it every five minutes. As soon as any downtime is detected, you will receive an email notification alerting you to the issue. That way you can act quickly, to get your site back online again!
pt: Ninguém gosta de inatividade e é por isso que o Jetpack Monitor está aqui, mantendo o controle sobre o seu site, verificando-o a cada cinco minutos. Assim que qualquer período de inatividade for detectado, você receberá uma notificação por email alertando sobre o problema. Dessa forma, você pode agir rapidamente para ter seu site on-line novamente!

en: We’ll also let you know as soon as your site is up and running, so you can keep an eye on total downtime.
pt: Nós também lhe informaremos assim que o seu site estiver funcionando, para que você possa ficar de olho no tempo total de inatividade.

en: Related Posts
pt: Posts Relacionados

en: "Related Posts" shows additional relevant links from your site under your posts. If the feature is enabled, links appear underneath your Sharing Buttons and WordPress.com Likes (if you’ve turned these on).
pt: "Posts Relacionados" mostra links adicionais relevantes do seu site abaixo dos posts. Se o recurso estiver ativado, os links aparecem após seus botões de compartilhamento e Curtidas WordPress.com (se ativado).

en: More information on using Related Posts.
pt: Mais informações sobre o uso Posts Relacionados.

en: This feature uses the WordPress.com infrastructure and requires that your public content be mirrored there. If you see intermittent issues only affecting certain posts, request a reindex of your posts.
pt: Esse recurso utiliza a infra-estrutura WordPress.com e requer que o seu conteúdo público seja espelhado lá. Se você tiver problemas intermitentes afetando apenas determinados lugares, solicite uma reindexação de seus posts.

en: Markdown lets you compose posts and comments with links, lists, and other styles using regular characters and punctuation marks. Markdown is used by writers and bloggers who want a quick and easy way to write rich text, without having to take their hands off the keyboard, and without learning a lot of complicated codes and shortcuts.
pt: Markdown permite compor posts e comentários com links, listas e outros estilos usando caracteres e sinais de pontuação. O Markdown é usado por escritores e blogueiros que querem uma maneira rápida e fácil de escrever texto rico, sem ter que tirar as mãos do teclado e sem aprender um monte de códigos complicados e atalhos.

en: Use these tools to verify that you own/control your website with other external services like Google, Bing and Pinterest.
pt: Use estas ferramentas para verificar que você é dono/controla o seu site com outros serviços externos como Google, Bing e Pinterest.

en: Verifying your site allows you to access advanced features on these other services (e.g. Webmaster tools, Google Search Console, or getting a verified badge). We'll just add an invisible %s tag to the source code of your homepage.
pt: A verificação do seu site permite a você acessar recursos avançados nesses outros serviços (p.ex. Webmaster Tools, Google Search Console ou a obtenção de um selo de verificação). Simplesmente adicionaremos uma tag %s invisível ao código fonte de sua página.

en: Custom Content Type
pt: Tipo de Conteúdo Personalizado

en: To enable a custom content type, head over to <a href="%s">Settings &rarr; Writing &rarr; Your Custom Content Types</a> and activate either "Portfolio Projects” or “Testimonials” by checking the corresponding checkbox. You can now add projects and testimonials under the new "Portfolio” and “Testimonials” menu items in your sidebar.
pt: Para ativar um tipo de conteúdo personalizado, acesse <a href="%s">Configurações → Escrita → Seus tipos de conteúdo personalizado</a> e ative “Projetos de portfólio” ou “Depoimentos” marcando a caixa de seleção correspondente. Você agora já pode adicionar projetos e depoimentos no novo item de menu “Portfólio” ou “Depoimentos” na barra lateral.

en: Site Icon
pt: Ícone do Site

en: Site Icon lets you create an icon for your site. This icon will be used as favicon, mobile icon, and Tile on Windows 8 computers.
pt: Ícone do site permite que você crie um ícone para seu site. Esse ícone será utilizado como ícone de favorito, ícone em dispositivos móveis e na área de trabalho em computadores usando Windows 8.

en: To add a new icon to your site, head over to <a href="%s">Settings &rarr; General &rarr; Site Icon</a>, and upload an icon.
pt: Para adicionar um novo ícone ao seu site, visite <a href="%s">Configurações &rarr; Geral &rarr; Ícone do site</a>, e faça o upload de um ícone.

en: Manage all of your WordPress sites, self-hosted or not, from WordPress.com
pt: Gerencie todos os seus sites do WordPress, auto-hospedado ou não, no WordPress.com

en: Enabling Manage allows you to update your self-hosted WordPress sites along with any WordPress.com sites you have, all in one simple dashboard.
pt: A opção Habilitar gerenciamento permite que você atualize seus sites WordPress auto-hospedado, assim como outros sites do WordPress.com que você tenha, tudo em um único painel simples.

en: Now you can update plugins, set plugins to automatically update, and activate or deactivate plugins on a per-site basis or in bulk from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/plugins</a>.
pt: Agora você pode atualizar plugins, colocar plugins para serem atualizados automaticamente, e ativar e desativar plugins por site ou em grupo, tudo a partir de <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/plugins</a>.

en: Themes
pt: Temas

en: List your installed themes, search, and activate them from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/design</a>.
pt: Liste, procure e ative temas instalados em <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/design</a>.

en: Create a new menu for your site, or edit existing menus from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/menus</a>.
pt: Crie um novo menu para o seu site ou edite os menus existentes em <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/menus</a>.

en: Receive Monitor Email Notifications.
pt: Receba notificações por email do Monitor.

en: Emails will be sent to %s (<a href="%s">Edit</a>)
pt: Emails serã enviados para %s (<a href="%s">Editar</a>)

en: This profile is not currently linked to a WordPress.com Profile.
pt: Este perfil não está vinculado a um perfil WordPress.com.

en: Search Comments
pt: Pesquisar comentários

en: search everything
pt: pesquise tudo

en: Results:
pt: Resultados:

en: Jump to:
pt: Pular para:

en: Back to Top &uarr;
pt: Voltar ao Topo &uarr;

en: Search Everything
pt: pesquise tudo

en: Search Media
pt: Pesquisar mídia

en: Media
pt: Mídia

en: Search Plugins
pt: Pesquisar plugins

en: Loading &hellip;
pt: Carregando &hellip;

en: Title
pt: Título

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Y/m/d g:i:s A
pt: d/m/Y G:i:s

en: %s ago
pt: %s atrás

en: Y/m/d
pt: d/m/Y

en: Published
pt: Publicado

en: Missed schedule
pt: Agendamento perdido

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Last Modified
pt: Modificado pela última vez

en: Email Address
pt: Endereço de e-mail

en: Enable Post By Email
pt: Ativar publicar por e-mail

en: More information
pt: Mais informações

en: Regenerate Address
pt: Regenerar endereço

en: Disable Post By Email
pt: Desativar publicar por e-mail

en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
pt: Para usar Publicar por Email, é preciso conectar sua conta %s ao WordPress.com.

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
pt: Se você ainda não tem uma conta no WordPress.com, crie uma gratuitamente em alguns segundos.

en: Link account with WordPress.com
pt: Ligar conta ao WordPress.com

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
pt: Impossível criar um endereço para Publicar por Email. Tente novamente mais tarde.

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
pt: Não foi possível gerar um novo endereço para publicar por e-mail. Por favor, tente mais tarde.

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
pt: Impossível desativar seu endereço de Publicar por Email. Tente novamente mais tarde.

en: Debug Jetpack for more information.
pt: Analise problemas técnicos com o Jetpack para obter mais informações.

en: An API key is needed for Protect.
pt: Uma chave API é necessária para o Protect.

en: Get an API Key
pt: Obter uma chave API

en: Whitelist Management
pt: Gerenciamento de lista branca

en: One of your IP addresses was not valid.
pt: Um dos seus endereços IP não era válido.

en: Whitelist saved.
pt: Lista branca salva.

en: Whitelisting an IP address prevents it from ever being blocked by Jetpack.
pt: A inserção de um endereço de IP na lista branca evita que ele seja bloqueado pelo Jetpack.

en: You can manage your network-wide whitelist via the network admin.
pt: Você pode gerenciar a lista branca da rede pelo administrador de rede.

en: Make sure to add your most frequently used IP addresses as they can change between your home, office or other locations. Removing an IP address from the list below will remove it from your whitelist.
pt: Adicione os seus endereços de IP usados com mais frequência porque eles podem ser diferentes em casa, no escritório ou em outros lugares. Removendo um endereço de IP da lista abaixo, ele será removido da lista branca.

en: Your current IP: %s
pt: Seu IP atual: %s

en: IPv4 and IPv6 are acceptable. <br />To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
pt: IPv4 e IPv6 são aceitáveis. <br />Para especificar uma faixa, insira o menor e o maior valor separados por um traço. Exemplo: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: Save
pt: Salvar

en: <strong>You failed to correctly answer the math problem.</strong>  This is used to combat spam when the Protect API is unavailable.  Please use your browser's back button to return to the login form, press the "refresh" button to generate a new math problem, and try to log in again.
pt: <strong>Você não respondeu corretamente o problema de matemática.</strong> Isso é usado para combater a ocorrência de spam quando a API do Jetpack Protect está indisponível. Use o botão de retorno do seu navegador para voltar ao formulário de login. Clique o botão “Atualizar” para gerar um novo problema de matemática e tente fazer login novamente.

en: Please solve this math problem to prove that you are not a bot.  Once you solve it, you will need to log in again.
pt: Resolva esse problema de matemática para provar que você não é um robô.  Após resolvê-lo, você precisará fazer login novamente.

en: Your answer was incorrect, please try again.
pt: Resposta incorreta, tente novamente.

en: Continue &rarr;
pt: Continuar &rarr;

en: Prove your humanity:
pt: Prove que é um ser humano:

en: Expecting an array
pt: Esperando um array

en: Cannot use global flag on non-multisites
pt: Não é possível usar sinalizador global em não multisites

en: Only super admins can edit the global whitelist
pt: Somente superadministradores podem editar a lista branca global

en: Dismiss this notice.
pt: Dispensar este informe.

en: Protect cannot keep your site secure.
pt: O Protect não pode manter o seu site seguro.

en: Thanks for activating Protect! To start protecting your site, please network activate Jetpack on your Multisite installation and activate Protect on your primary site. Due to the way logins are handled on WordPress Multisite, Jetpack must be network-enabled in order for Protect to work properly. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>
pt: Obrigado por ativar o Protect! Para começar a proteger o seu site, ative o Jetpack na sua instalação multisite e ative a proteção no seu site principal. Devido à forma como os logins são gerenciados no WordPress Multisite, o Jetpack deve ser ativado em rede para que o Protect funcione corretamente. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais</a>

en: View Network Admin
pt: Ver administrador da rede

en: Your main blog is not connected to WordPress.com. Please connect to get an API key.
pt: Seu principal blog não está conectado ao WordPress.com. Conecte-se para obter uma chave API.

en: Error connecting to WordPress.com. Code: %1$s, %2$s
pt: Erro de conexão com o WordPress.com. Código: %1$s, %2$s

en: No reply from Jetpack servers
pt: Sem resposta dos servidores do Jetpack

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.  <a href="%2$s">Find out more...</a>
pt: Seu IP (%1$s) foi sinalizado por possíveis violações de segurança.  <a href="%2$s">Saiba mais...</a>

en: Login Blocked by Jetpack
pt: Login bloqueado pelo Jetpack

en: Your API key is invalid
pt: Sua chave API é inválida

en: No API key
pt: Nenhuma chave API

en: There was an error contacting Jetpack servers.
pt: Houve um erro de conexão com os servidores do Jetpack.

en: Video on %s
pt: Vídeo em %s

en: To use Publicize, you'll need to link your %s account to your WordPress.com account using the link below.
pt: Para o Publicize, você terá que vincular sua conta %s  à sua conta WordPress.com usando o link abaixo.

en: There was a problem connecting to %s to create an authorized connection. Please try again in a moment.
pt: Ocorreu um problema ao conectar com %s para criar uma conexão autorizada. Tente novamente em instantes.

en: An invalid request was made. This normally means that something intercepted or corrupted the request from your server to the Jetpack Server. Try again and see if it works this time.
pt: Foi feita uma solicitação inválida. Isso normalmente significa que algo interceptou ou corrompeu o pedido do seu servidor no Servidor Jetpack. Tente novamente para ver se funciona agora.

en: We could not verify that your server is making an authorized request. Please try again, and make sure there is nothing interfering with requests from your server to the Jetpack Server.
pt: Não foi possível verificar se o servidor está fazendo um pedido autorizado. Por favor, tente novamente e verifique se não há nada interferindo com os pedidos de seu servidor para o Servidor Jetpack.

en: No blog_id was included in your request. Please try disconnecting Jetpack from WordPress.com and then reconnecting it. Once you have done that, try connecting Publicize again.
pt: Nenhum blog_id foi incluído no seu pedido. Por favor, tente desconectar o Jetpack do WordPress.com e conecte novamente. Depois de ter feito isso, tente usar o Publicize novamente.

en: No user information was included in your request. Please make sure that your user account has connected to Jetpack. Connect your user account by going to the <a href="%s">Jetpack page</a> within wp-admin.
pt: Nenhuma informação de usuário foi incluída no seu pedido. Certifique-se de que a sua conta de usuário se conectou ao Jetpack. Conecte sua conta de usuário, visitando a <a href="%s">página Jetpack</a> no wp-admin.

en: Something which should never happen, happened. Sorry about that. If you try again, maybe it will work.
pt: Algo que nunca deveria acontecer, aconteceu. Desculpe por isso. Se você tentar novamente, talvez funcione.

en: There was a problem connecting with Publicize. Please try again in a moment.
pt: Ocorreu um erro ao conectar com o Publicize. Tente novamente em um momento.

en: Error code: %s
pt: Código do erro: %s

en: That connection has been removed.
pt: Essa conexão foi removida.

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
pt: Atualize a conexão com %s

en: Publicize to my %s:
pt: Publicar em meu %s:

en: Facebook Wall
pt: Mural Facebook

en: Facebook Page
pt: Página Facebook

en: Tumblr blog
pt: Blog Tumblr

en: This connection is working correctly.
pt: Esta conexão está funcionando corretamente.

en: You have successfully connected your %1$s account with %2$s.
pt: Você se conectou com sucesso a sua conta %1$s com %2$s.

en: You have chosen not to connect your blog. Please click 'accept' when prompted if you wish to connect your accounts.
pt: Você escolheu não conectar seu blog. Por favor, clique 'aceitar' quando solicitado se quiser conectar suas contas.

en: Connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.
pt: Conecte seu blog às redes sociais e compartilhe automaticamente novas postagens com seus amigos.

en: You can make a connection for just yourself or for all users on your blog. Shared connections are marked with the (Shared) text.
pt: Você pode fazer uma conexão somente para você mesmo ou para todos os usuários no seu blog. As conexões compartilhadas são marcadas com o texto (Compartilhado).

en: Connected as:
pt: Conectado com:

en: Shared
pt: Compartilhado

en: Disconnect
pt: Desconectar

en: Connect
pt: Conectar

en: Are you sure you want to stop Publicizing posts to this connection?
pt: Você tem certeza que quer parar o Publicizing de posts para essa conexão?

en: Make this connection available to all users of this blog?
pt: Tornar esta conexão disponível para todos os usuários deste blog?

en: There was a problem connecting to %s. Please disconnect and try again.
pt: Ocorreu um erro ao conectar em %s. Por favor desconecte e tente novamente.

en: Before you hit Publish, please refresh the following connection(s) to make sure we can Publicize your post:
pt: Antes de clicar em Publicar, por favor atualize as seguintes conexões para ter certeza que nós poderemos divulgar seu post:

en: Publicize:
pt: Divulgar:

en: Custom Message:
pt: Mensagem Personalizada:

en: Hide
pt: Esconder

en: Not Connected
pt: Não Conectado

en: Connect to
pt: Conectar a

en: Connect and share your posts on %s
pt: Conecte-se e compartilhe seus posts em %s

en: Edit Details
pt: Editar detalhes

en: Show
pt: Mostrar

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
pt: palavras

en: Related posts
pt: Posts Relacionados

en: Related
pt: Relacionado

en: Show a "Related" header to more clearly separate the related section from posts
pt: Mostrar um cabeçalho "Relacionado" para separar mais claramente a seção de posts relacionados

en: Use a large and visually striking layout
pt: Use um layout grande e visualmente marcante

en: Preview:
pt: Visualizar:

en: Hide related content after posts
pt: Esconder conteúdo relacionado após posts

[ctx: Jumpstart Description]
en: Brings your photos and images to life as full-size, easily navigable galleries.
pt: Deixa suas fotos e imagens mais nítidas em galerias de tamanho real e de fácil navegação.

[ctx: Module Name]
en: Comments
pt: Comentários

[ctx: Module Description]
en: Let readers comment with WordPress.com, Twitter, Facebook, or Google+ accounts.
pt: Permita que seus leitores comentem com contas do WordPress.com, Twitter, Facebook ou Google+.

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
pt: Formulário de contato

[ctx: Module Description]
en: Insert a contact form anywhere on your site.
pt: Insira um formulário de contato em qualquer lugar no seu site.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Adds a button to your post and page editors, allowing you to build simple forms to help visitors stay in touch.
pt: Adiciona um botão aos seus editores de página e publicação, permitindo criar formulários simples para ajudar o visitante a manter contato.

[ctx: Module Name]
en: Custom Content Types
pt: Tipos de conteúdo personalizados

[ctx: Module Description]
en: Organize and display different types of content on your site, separate from posts and pages.
pt: Organize e exiba diferentes tipos de conteúdo no seu site, separadamente dos seus posts e páginas.

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
pt: CSS personalizado.

[ctx: Module Description]
en: Customize your site’s CSS without modifying your theme.
pt: Personalize o CSS do seu site sem modificar seu tema.

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
pt: Distribuição melhorada

[ctx: Module Description]
en: Increase reach and traffic.
pt: Aumente seu alcance e tráfego.

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
pt: Cartões Gravatar

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
pt: Ative os cartões de visita  flutuante no Gravatar dos autores de comentários.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Let commenters link their profiles to their Gravatar accounts, making it easy for your visitors to learn more about your community.
pt: Permite que os usuários que publicam comentários vinculem perfis às contas do Gravatar, facilitando o acesso a informações sobre sua comunidade pelos visitantes.

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
pt: Rolagem Infinita

[ctx: Module Description]
en: Add support for infinite scroll to your theme.
pt: Adicionar suporte a rolagem infinita no seu tema.

[ctx: Module Name]
en: JSON API
pt: API JSON

[ctx: Module Description]
en: Allow applications to securely access your content through the cloud.
pt: Permita que aplicativos acessem com segurança seu conteúdo através da nuvem.

[ctx: Module Name]
en: Beautiful Math
pt: Matemática Adorável

[ctx: Module Description]
en: Use LaTeX markup language in posts and pages for complex equations and other geekery.
pt: Use linguagem de marcação LaTeX em posts e páginas para equações e outras coisas de geek.

[ctx: Module Name]
en: Likes
pt: Curtidas

[ctx: Module Description]
en: Give visitors an easy way to show their appreciation for your content.
pt: Dê aos seus visitantes uma forma fácil de mostrar que eles gostam do seu conteúdo.

[ctx: Module Name]
en: Manage
pt: Gerenciar

[ctx: Module Description]
en: Manage all your sites from a centralized place, https://wordpress.com/sites.
pt: Gerencie todos os seus sites em um local centralizado em https://wordpress.com/sites.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Helps you remotely manage plugins, turn on automated updates, and more from <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a>.
pt: Ajuda você a gerenciar plugins remotamente, ativar atualizações automáticas e muito mais no <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a>.

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax.
pt: Escreva um post ou página em texto puro utilizando sintaxe markdown.

[ctx: Module Name]
en: Mobile Theme
pt: Tema Mobile

[ctx: Module Description]
en: Optimize your site with a mobile-friendly theme for smartphones.
pt: Otimize seu site usando um tema compatível com tablets e smartphones.

[ctx: Module Description]
en: Reports on site downtime.
pt: Relatórios sobre tempo de inatividade do site.

[ctx: Module Name]
en: Notifications
pt: Notificações

[ctx: Module Description]
en: Receive notification of site activity via the admin toolbar and your Mobile devices.
pt: Receba notificações das atividades do site pela barra de ferramentas e pelos dispositivos móveis.

[ctx: Module Description]
en: Search your entire database from a single field in your Dashboard.
pt: Busque conteúdo em todo banco de dados com apenas um campo no seu painel.

[ctx: Module Description]
en: Speed up images and photos.
pt: Agilize o carregamento de imagens e fotos.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Mirrors and serves your images from our free and fast image CDN, improving your site’s performance with no additional load on your servers.
pt: Copia e salva suas imagens no servidor da nossa CDN de imagem rápida e gratuita, aprimorando a performance do seu site sem carregamento adicional em seus servidores.

[ctx: Module Name]
en: Post by Email
pt: Publique por email

[ctx: Module Description]
en: Publish posts by email, using any device and email client.
pt: Publique os seus posts por email, usando qualquer dispositivo e programa de email.

[ctx: Module Name]
en: Protect
pt: Proteger

[ctx: Module Description]
en: Prevent brute force attacks.
pt: Evite ataques de força bruta.

[ctx: Module Description]
en: Automatically promote content.
pt: Promova o conteúdo automaticamente.

[ctx: Module Name]
en: Related Posts
pt: Posts relacionados

[ctx: Module Description]
en: Display similar content.
pt: Exiba um conteúdo similar.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Keep visitors engaged on your blog by highlighting relevant and new content at the bottom of each published post.
pt: Mantém a frequência de visitantes em seu blog com o destaque de conteúdos novos e relevantes na parte inferior de cada publicação.

[ctx: Module Name]
en: Sharing
pt: Compartilhar

[ctx: Module Description]
en: Visitors can share your content.
pt: Os visitantes podem compartilhar seu conteúdo.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Twitter, Facebook and Google+ buttons at the bottom of each post, making it easy for visitors to share your content.
pt: Os botões do Twitter, Facebook e Google+ são exibidos abaixo de cada post, facilitando o compartilhamento de conteúdo por visitantes.

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
pt: Shortcode de Incorporação

[ctx: Module Description]
en: Embed content from YouTube, Vimeo, SlideShare, and more, no coding necessary.
pt: Incorpore conteúdo do YouTube, Vimeo, SlideShare e outros sites sem precisar editar nenhum código.

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
pt: Encurtador de links WP.me

[ctx: Module Description]
en: Enable WP.me-powered shortlinks for all posts and pages.
pt: Ativar os links encurtados utilizando o WP.me para todos os posts e páginas.

[ctx: Module Name]
en: Site Icon
pt: Ícone do site

[ctx: Module Description]
en: Add a site icon to your site.
pt: Adicione um ícone ao seu site.

[ctx: Module Name]
en: Single Sign On
pt: Login Único

[ctx: Module Description]
en: Secure user authentication.
pt: Autenticação de usuário segura.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Lets you log in to all your Jetpack-enabled sites with one click using your WordPress.com account.
pt: Permite que você faça login em todos os seus sites com Jetpack habilitado com apenas um clique usando sua conta WordPress.com.

[ctx: Module Name]
en: Site Stats
pt: Estatísticas do site

[ctx: Module Description]
en: Collect traffic stats and insights.
pt: Colete estatísticas e informações sobre tráfego.

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
pt: Assinaturas

[ctx: Module Description]
en: Allow users to subscribe to your posts and comments and receive notifications via email.
pt: Permita que os usuários se inscreverem para receber os posts, comentários e notificações por email.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Give visitors two easy subscription options — while commenting, or via a separate email subscription widget you can display.
pt: Fornece aos visitantes duas opções simples de assinatura: no momento da publicação de um comentário ou por um widget de assinatura por email separado que você pode disponibilizar.

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
pt: Galerias Lado a Lado

[ctx: Module Description]
en: Display your image galleries in a variety of sleek, graphic arrangements.
pt: Mostre as imagens de galerias em uma variedade layouts diferenciados.

[ctx: Module Name]
en: Site Verification
pt: Verificação do Site

[ctx: Module Description]
en: Verify your site or domain with Google Search Console, Pinterest, and others.
pt: Verifique o seu site ou domínio usando o Google Search Console, Pinterest e outros.

[ctx: Module Description]
en: Upload and embed videos right on your site. (Subscription required.)
pt: Faça upload e adicione vídeos no seu site (assinatura necessária).

[ctx: Module Name]
en: Widget Visibility
pt: Visibilidade de widget

[ctx: Module Description]
en: Specify which widgets appear on which pages of your site.
pt: Especifique quais widgets aparecem em quais páginas do seu site.

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
pt: Widgets extras

[ctx: Module Description]
en: Add images, Twitter streams, your site’s RSS links, and more to your sidebar.
pt: Adicione imagens, streams do Twitter, links RSS e muito mais à barra lateral do seu site.

[ctx: Module Tag]
en: Other
pt: Outro

[ctx: Module Tag]
en: Writing
pt: Escrita

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
pt: Fotos e Vídeos

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
pt: Aparência

[ctx: Module Tag]
en: Developers
pt: Desenvolvedores

[ctx: Module Tag]
en: Centralized Management
pt: Gerenciamento centralizado

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
pt: Recomendado

[ctx: Module Tag]
en: Mobile
pt: Móvel

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
pt: Estatísticas do site

en: Your WordPress installation is currently being protected with the world&#8217;s best security, backup, and support.
pt: Sua instalação do WordPress está sendo protegida pelo melhor serviço de segurança, cópias de segurança e suporte do mundo.

[ctx: Visit your _VaultPress_dashboard_.]
en: To check your backups, see any security alerts, or check your VaultPress Vitality, visit your %s.
pt: Para verificar suas cópias de segurança, consulte qualquer alerta de segurança, ou consulte o seu Vitality VaultPress, visite o seu %s.

en: VaultPress dashboard
pt: Painel VaultPress

en: With a monthly subscription, the VaultPress plugin will backup your site&#8217;s content, themes, and plugins in real-time, as well as perform regular security scans for common threats and attacks.
pt: Com uma assinatura mensal, o plugin VaultPress cria cópias de segurança do conteúdo do seu site, temas e plugins, em tempo real, bem como realiza exames regulares de segurança contra ameaças comuns e ataques.

[ctx: View _Plans_&_Pricing_. (VaultPress)]
en: View %s.
pt: Ver %s.

en: Plans & Pricing
pt: Planos & Preços

en: Gravatar Hovercard
pt: Cartão Flutuante Gravatar

en: What&#8217;s a Hovercard?
pt: O que é um Cartão Flutuante?

en: Hovercards enhance plain Gravatar images with information about a person: name, bio, pictures, their contact info, and other services.
pt: Cartões flutuantes incrementam imagens simples de Gravatar com informações de uma pessoa: nome, biografia, fotos, informações de contato e outros serviços.

en: To see hovercards, look at any blog post on your blog that has comments. If the commenter has a hovercard associated with their gravatar, mouse over their image and the hovercard will appear. To turn hovercards off, click the Deactivate button above.
pt: Para ver cartões flutuantes, veja  qualquer post em seu blog que tenha comentários. Se o comentarista tem uma conta Gravatar associada, mova o cursor do mouse sobre seu avatar e o cartão aparecerá. Para desativar o uso de cartões flutuantes, clique no botão Desativar, acima.

en: Shortcode Embeds
pt: Shortcodes de Incoporar Mídia

en: Shortcodes allow you to easily and safely embed media from other places in your site. With just one simple code, you can tell WordPress to embed YouTube, Flickr, and other media.
pt: Shortcodes permitem incorporar segura e facilmente mídias de outros lugares em seu site. Com apenas um código simples, você pode dizer ao WordPress para incorporar mídias do YouTube, Flickr e outros.

en: Enter a shortcode directly into the Post/Page editor to embed media. For specific instructions follow the links below.
pt: Digite o shortcode diretamente no editor de Post/Página para incorporar a mídia. Para obter instruções específicas siga os links abaixo.

en: Available shortcodes are: %l.
pt: Os shortcodes disponíveis são:%l.

en: WP.me Shortlinks
pt: Links Curtos WP.me

en: Instead of typing or copy-pasting long URLs, you can now get a short and simple link to your posts and pages. This uses the super compact wp.me domain name, and gives you a unique URL you can use that will be safe and reliable.
pt: Em vez de digitar ou copiar e colar URLs longos, agora você pode obter um link curto e simples de seus posts e páginas. Isto usa o nome de domínio super compacto wp.me e oferece um URL exclusivo e confiável que você pode usar com segurança.

en: It&#8217;s perfect for use on Twitter, Facebook, and cell phone text messages where every character counts.
pt: É perfeito para usar no Twitter, Facebook e mensagens de texto por telefone celular, onde cada caractere conta.

en: To use shortlinks, go to any already published post (or publish something new!). A &#8220;Get Shortlink&#8221; button will be visible under the Post title. When you click it, a dialog box will appear with the shortlink and you can copy and paste to Twitter, Facebook or wherever your heart desires.
pt: Para usar links curtos, vá em qualquer post já publicado (ou publique algo novo!). O botão "Obter link curto" estará visível próximo ao título do Post. Quando você clicar nele, uma caixa de diálogo aparece com o link curto para você copiar e colar no Twitter, Facebook ou onde quer que seu coração deseje.

en: Site Stats
pt: Estatísticas do Site

en: There are many plugins and services that provide statistics, but data can be overwhelming. Site Stats makes the most popular metrics easy to understand through a clear and attractive interface.
pt: Existem vários plugins e serviços que fornecem estatísticas, mas os dados podem ser excessivos. As Estatísticas do site tornam as métricas mais conhecidas fáceis de entender por meio de uma interface clara e atrativa.

en: You can <a href="%s">view your stats dashboard here</a>.
pt: Você pode <a href="%s">ver seu painel de estatísticas aqui</a>.

en: Publicize allows you to connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.	 You can make a connection for just yourself or for all users on your blog.
pt: O Publicize permite que você conecte seu blog a sites de redes sociais populares para compartilhar automaticamente novas publicações com seus amigos.
    Você pode criar uma conexão apenas para si mesmo ou para todos os usuários de seu blog.

en: Publicize allows you to share your posts on Facebook, Twitter, Tumblr, Google+, Path, and Linkedin.
pt: O Publicize permite a você compartilhar publicações no Facebook, Twitter, Tumblr, Google+, Path e Linkedin.

en: Manage your <a href="%s">Publicize settings</a>.
pt: Gerencie suas configurações do <a href="%s">Publicize</a>.

en: More information on using Publicize.
pt: Mais informações sobre o uso do Publicize.

en: Notifications
pt: Notificações

en: Keep up with the latest happenings on all your WordPress sites and interact with other WordPress.com users.
pt: Mantenha-se atualizado com os acontecimentos recentes em todos os seus sites WordPress e interaja com usuários WordPress.com

en: You can view your notifications in the Toolbar and <a href="%s" target="_blank">on WordPress.com</a>.
pt: Você pode ver suas notificações na barra de ferramentas e no <a href="%s" target="_blank"> WordPress.com</a>.

en: %s is a powerful markup language for writing complex mathematical equations, formulas, etc.
pt: %s é uma poderosa linguagem de marcação para escrever equações matemáticas complexas, fórmulas etc

en: Jetpack combines the power of %s and the simplicity of WordPress to give you the ultimate in math blogging platforms.
pt: Jetpack combina o poder do %s e a simplicidade do WordPress para lhe oferecer a última palavra em plataformas matemáticas de blogs.

en: Wow, that sounds nerdy.
pt: Nossa, isso soa a nerdice.

en: Use <code>$latex your latex code here$</code> or <code>[latex]your latex code here[/latex]</code> to include %s in your posts and comments. There are <a href="%s" target="_blank">all sorts of options</a> available.
pt: Use <code>$latex seu código latex aqui$</code> ou <code>[latex]seu código latex aqui[/latex]</code> para incluir %s em seus posts e comentários. Há <a href="%s" target="_blank">todo tipo de opções</a> disponíveis.

en: Share your posts with Twitter, Facebook, and a host of other services. You can configure services to appear as icons, text, or both. Some services have additional options to display smart buttons, such as Twitter, which will update the number of times the post has been shared.
pt: Compartilhe seus posts no Twitter, Facebook e uma série de outros serviços. Você pode configurar os serviços para que apareçam como ícones, texto ou ambos. Alguns serviços têm opções adicionais para exibir botões inteligentes, como o Twitter, que atualiza o número de vezes que o post foi compartilhado.

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, PressThis, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
pt: Os seguintes serviços estão incluídos: Twitter, Facebook, Reddit, Publique Isso, Digg, LinkedIn, Google +1, Imprimir e Enviar por Email.

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
pt: Os seguintes serviços estão incluídos: Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google +1, Imprimir e Enviar por Email.

en: To configure your sharing settings, go to the Settings &rarr; <a href="%s">Sharing</a> menu.
pt: Para definir suas configurações de compartilha, vá em Configurações → <a href="%s">Compartilha</a>.

en: Drag and drop sharing services into the enabled section to have them show up on your site, and drag them into the hidden section to have them hidden behind a button.
pt: Arraste e solte os serviços de compartilhamento sobre a área Serviços Ativados para mostrá-los no site ou arraste para a área de ocultos para escondê-lo em um só botão.

en: Full details can be found on the <a href="%s" target="_blank">Sharing support page</a>. This video also gives a swish run-down of how to use the Sharing feature. Watch it in HD for extra snazz!
pt: Todos os detalhes podem ser encontrados na <a href="%s" target="_blank">página de suporte de compartilhamentos</a>. Este vídeo também dá uma prévia de como usar o recurso de Compartilhamento. Assista em HD para uma sensação extra!

en: Spelling and Grammar
pt: Ortografia e Gramática

en: The <a href='%s' target='_blank'>After&nbsp;the&nbsp;Deadline</a> Proofreading service improves your writing by using artificial intelligence to find your errors and offer smart suggestions.
pt: O serviço de revisão <a href='%s' target='_blank'>After&nbsp;the&nbsp;Deadline</a> melhora sua escrita, usando inteligência artificial para encontrar erros e oferecer sugestões inteligentes.

en: After the Deadline provides a number of <a href="%s">customization options</a>, which you can edit in your profile.
pt: O After the Deadline oferece muitas <a href="%s">opções de personalização</a> que você pode editar em seu perfil.

en: Widgets Screenshot
pt: Telas dos Widgets

en: <strong>The Twitter Widget</strong> shows your latest tweets within a sidebar on your theme.
pt: <strong>O widget Twitter</strong> mostra seus últimos tuítes em uma área de widget de seu tema.

en: <strong>The Facebook Like Box Widget</strong> shows your Facebook Like Box within a sidebar on your theme.
pt: <strong>O widget Facebook Like Box</strong> mostra sua Like Box do Facebook em uma área de widget de seu tema.

en: <strong>The Image Widget</strong> lets you easily add images to a sidebar on your theme.
pt: <strong>O widget Imagem</strong> permite que você adicione facilmente imagens em uma área de widget de seu tema.

en: <strong>The Gravatar Widget</strong> allows you to pull in your Gravatar image along with some of your Gravatar profile data.
pt: <strong>O widget Gravatar</strong> permite que você puxe sua imagem Gravatar juntamente com alguns dos seus dados de perfil Gravatar.

en: <strong>The Gallery Widget</strong> provides you with a simple way to display a photo gallery or slideshow in your blog’s sidebar. Requires the Tiled Gallery module.
pt: <strong>O widget Galeria</strong> oferece uma maneira simples de exibir uma galeria de fotos ou apresentação de slides na lateral do seu blog. Requer o módulo Galerias Lado a Lado

en: <strong>The Display WordPress Posts Widget</strong> lets you display up to ten recent posts from another WordPress.com blog, or a self-hosted WordPress site with Jetpack enabled.
pt: <strong>O widget Posts do WordPress</strong> permite mostrar até dez posts recentes de outro blog WordPress.com ou um site WordPress auto-hospedado com Jetpack ativado.

en: <strong>The Social Media Icons Widget</strong> lets you add icons for the most popular social networks to your sidebar or other widget area.
pt: <strong>O Widget de ícones de redes sociais</strong> permite adicionar ícones para as redes sociais mais populares na sua barra lateral ou em outra área para widgets.

en: <strong>The Upcoming Events Widget</strong> allows you to use an iCalendar link to display a list of events on your site.
pt: O <strong>Widget Próximos eventos</strong> permite que você use um link iCalendar para mostrar uma lista de eventos em seu site.

en: Each of these widgets has a number of customization options.
pt: Cada um desses widgets tem um número de opções de personalização.

en: To use the widgets, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag them into one of your sidebars and configure away.
pt: Para usar widgets, vá em Aparência → <a href="%s"> Widgets</a>. Arraste um widget para uma de suas áreas de widgets e o configure.

en: Subsriptions Screenshot
pt: Tela das Assinaturas

en: Easily allow any visitor to subscribe to all of your posts via email through a widget in your blog&#8217;s sidebar.  Every time you publish a post, WordPress.com will send a notification to all your subscribers.
pt: Permita que qualquer visitante assine todos o seus posts via email, através de um widget na barra lateral do seu blog. Toda vez que você publicar um post, o WordPress.com irá enviar uma notificação a todos os seus assinantes.

en: When leaving comments, your visitors can also subscribe to a post&#8217;s comments to keep up with the conversation.
pt: Ao deixar comentários, os visitantes também podem assinar atualizações de comentários de um post e acompanhar a conversa.

en: To use the Subscriptions widget, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag the widget labeled &#8220;Blog Subscriptions (Jetpack)&#8221; into one of your sidebars and configure away.
pt: Para usar o widget Assinaturas, vá em Aparência → <a href="%s"> Widgets</a>. Arraste o widget chamado "Assinaturas no Blog (Jetpack)" para uma de suas áreas de widgets e o configure.

en: You can also make changes to your Subscription settings at the bottom of the <a href="%s">Discussion Settings</a> page.
pt: Você também pode mudar configurações de Assinaturas no rodapé da página <a href="%s">Configurações de Assinatura</a>.

en: To customize the emails sent from your blog to your followers, check the settings at the bottom of the <a href="%s">Reading Settings</a> page.
pt: Para personalizar os emails enviados para os seus seguidores a partir do seu blog, verifique as configurações na parte inferior da página <a href="%s">Configurações de Leitura</a>

en: Jetpack will automatically take the great published content from your blog or website and share it instantly with third party services like search engines, increasing your reach and traffic.
pt: O Jetpack vai compartilhar instantaneamente e automaticamente o seu conteúdo publicado com serviços de terceiros, como motores de busca, aumentando seu alcance e tráfego.

en: Protect is a cloud-powered brute force attack prevention tool. We leverage the millions of WordPress sites to identify and block malicious IPs.
    
    Protect tracks failed login attempts across all Jetpack-connected sites using the Protect module.  If any single IP has too many failed attempts in a short period of time, they are blocked from logging in to any site with this plugin installed.
    
    Protect is derived from BruteProtect, and will disable BruteProtect on your site if it is currently enabled.
pt: O Protect é uma ferramenta em nuvem de prevenção a ataques de força bruta. Aproveitamos os milhões de sites do WordPress para identificar e bloquear IPs mal-intencionados.
    
    O Protect monitora as tentativas de login malsucedidas em todos os sites com o plugin. Se um único IP apresentar muitas tentativas malsucedidas em um curto período de tempo, ele será bloqueado do login em qualquer site com esse plugin instalado.
    
    O Protect é derivado do BruteProtect e desativará o BruteProtect no seu site, se estiver ativado no momento.

en: Jetpack will allow you to authorize applications and services to securely connect to your blog and allow them to use your content in new ways and offer you new functionality.
pt: O Jetpack torna possível autorizar aplicativos e serviços para se conectarem com segurança ao seu blog e assim permitir que usem seu conteúdo de novas formas além de lhe oferecer novas funcionalidades.

en: Developers can use WordPress.com's <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/' target='_blank'>OAuth2</a> authentication system and <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/' target='_blank'>WordPress.com REST API</a> to manage and access your site's content.
pt: Desenvolvedores podem usar o sistema de autenticação <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/' target='_blank'>OAuth2</a> e a <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/' target='_blank'>REST API</a> do WordPress.com para gerenciar e acessar o conteúdo de seu site.

en: A contact form is a great way to offer your readers the ability to get in touch, without giving out your personal email address.
pt: Um formulário de contato é uma maneira legal de oferecer aos internautas a capacidade de enviar mensagens, sem que você precise divulgar seu endereço de email.

en: Customize
pt: Personalizar

en: Testimonial Page Title
pt: Título da Página de Depoimentos

en: Testimonial Page Content
pt: Conteúdo da Página de Depoimentos

en: Testimonial Page Featured Image
pt: Imagem Destacada da Página de Depoimentos

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
pt: Seu arquivo de depoimentos não tem entradas no momento. Você pode começar criando-os no seu painel.

en: Gravatar Hovercards
pt: Cartões Gravatar

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
pt: Veja os perfis das pessoas quando passa o mouse sobre seus Gravatar

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
pt: Mova o cursor do mouse sobre seu Gravatar para verificar seu perfil.

en: Snow
pt: Neve

en: Show falling snow on my blog until January 4<sup>th</sup>.
pt: Mostrar neve caindo em meu blog até 4 de Janeiro.

en: To infinity and beyond
pt: Para o infinito e além

en: We&rsquo;ve changed this option to a click-to-scroll version for you since you have footer widgets in Appearance &rarr; Widgets, or your theme uses click-to-scroll as the default behavior.
pt: Nós mudamos essa opção para a versão clique-para-rolar por você desde que você tem widgets no rodapé em Aparência &rarr; Widgets, ou seu tema clique-para-rolar como o comportamento padrão.

en: Scroll Infinitely
pt: Rolar Infinitamente

en: (Shows %s posts on each load)
pt: (Mostra %s posts em cada carregamento)

en: Older posts
pt: Posts mais antigos

en: Older %s
pt: Mais antiga: %s

en: Scroll back to top
pt: Rolar de volta ao topo

en: Proudly powered by WordPress
pt: Orgulhosamente operado pelo WordPress

en: Theme: %1$s.
pt: Tema: %1$s.

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
pt: Use o Google Analytics com a Rolagem Infinita

en: Track each Infinite Scroll post load as a page view in Google Analytics
pt: Rastrear cada carregamento de publicações na Rolagem Infinita como sendo uma exbição de página para o Google Analytics

en: By checking the box above, each new set of posts loaded via Infinite Scroll will be recorded as a page view in Google Analytics.
pt: Ao marcar a caixa acima, cada novo conjunto de publicações carregadas através da Rolagem Infinita será gravado como uma exibição de página no Google Analytics.

en: Likes and Shares
pt: Curtidas e Compartilhadas

en: Likes
pt: Curtidas

en: Show likes.
pt: Mostrar curtidas.

en: Show sharing buttons.
pt: Mostrar botões de compartilhar

en: Likes Notifications
pt: Notificações de Curtidas

en: Email me whenever
pt: Envie-me email quando

en: Someone likes one of my posts
pt: Alguém curte um dos meus posts

en: WordPress.com Likes are
pt: Curtidas WordPress.com

en: On for all posts
pt: Ativo para todos os posts

en: Turned on per post
pt: Ligado por post

en: WordPress.com Reblog Button
pt: Botão Reblogar do WordPress.com

en: Show the Reblog button on posts
pt: Mostar o botão Reblogar nos posts

en: Don't show the Reblog button on posts
pt: Não mostrar o botão Reblogar nos posts

en: Comment Likes are
pt: Curtidas de Comentários estão

en: On for all comments
pt: Habilitadas para todos os comentários

en: Show buttons on
pt: Mostrar botões em

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
pt: Página Inicial, Páginas de Arquivos e Resultados de Pesquisa

en: Sharing Settings
pt: Configurações de Compartilhamento

en: Sharing
pt: Compartilhar

en: Settings have been saved
pt: Configurações foram salvas

en: Sharing Buttons
pt: Botões de compartilhamento

en: Save Changes
pt: Salvar Alterações

en: Like this:
pt: Curtir isso:

en: Like
pt: Curtir

en: Loading...
pt: Carregando...

en: <span>%d</span> bloggers like this:
pt: <span>%d</span> blogueiros gostam disto:

en: Use Markdown for posts and pages.
pt: Usar Markdown para posts e páginas.

en: Learn more about Markdown.
pt: Aprenda mais sobre Markdown.

en: Use Markdown for comments.
pt: Usar Markdown para comentários.

en: Markdown content
pt: Conteúdo Markdown

en: View Mobile Site
pt: Ver Site Móvel

en: Mobile-compatible:
pt: Compatível com mobile:

en: No
pt: Não

en: Include this CSS in the Mobile Theme
pt: Incluir este CSS no Tema Móvel

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
pt: Esse post é protegido por senha. Informe-a para ver quaisquer comentários.

en: Comment navigation
pt: Navegação de Comentários

en: &larr; Older Comments
pt: &larr; Comentários mais antigos

en: Newer Comments &rarr;
pt: Comentários mais recentes &rarr;

en: Permalink to %s
pt: Ligação permanente para %s

en: Gallery
pt: Galeria

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
pt: Continuar lendo <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
pt[0]: Esta galeria contém <a %1$s>%2$s imagem</a>.
pt[1]: Esta galeria contém <a %1$s>%2$s imagens</a>.

en: Pages:
pt: Páginas

en: <b>1</b> Reply
pt: <b>1</b> Resposta

en: <b>%</b> Replies
pt: <b>%</b> Respostas

en: Featured
pt: Destacado

en: Posted by
pt: Publicado por

en: Leave a reply
pt: Deixe um comentário

en: Post navigation
pt: Navegação de Posts

en: &laquo; Previous
pt: &laquo; Anterior

en: Next &raquo;
pt: Próximo &raquo;

en: View Full Site
pt: Visualizar Site Completo

en: Semantic Personal Publishing Platform
pt: Plataforma semântica pessoal de publicação

en: Proudly powered by %s
pt: Orgulhosamente mantido com %s

en: Primary Menu
pt: Menu Principal

[ctx: Open Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Open Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
pt: em

[ctx: Open Sans font: add new subset (greek, cyrillic, vietnamese)]
note: translators: To add an additional Open Sans character subset specific to your language, translate 		this to 'greek', 'cyrillic' or 'vietnamese'. Do not translate into your own language.
en: no-subset
pt: nenhum subgrupo

en: Main Sidebar
pt: Barra Lateral Principal

en: Skip to primary content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Back to Gallery</a></span>
pt: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Voltar para a galeria</a></span>

[ctx: next-saturday]
en: Image navigation
pt: Navegação de imagem

en: Next &raquo;
pt: Próximo &raquo;

en: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Older
pt: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Antigo

en: Newer <span class="meta-nav">&raquo;</span>
pt: Recente <span class="meta-nav">&raquo;</span>

note: translators: 1: comment author, 2: date and time
en: %1$s on %2$s
pt: %1$s em %2$s

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
pt: %1$s às %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
pt: O seu comentário aguarda moderação.

en: Reply
pt: Resposta

en: Page %s
pt: Página %s

en: Daily Archives: %s
pt: Arquivo diário: %s

en: Monthly Archives: %s
pt: Arquivo mensal: %s

en: Yearly Archives: %s
pt: Arquivo anual: %s

en: Posted in %s
pt: Publicado em %s

en: Tagged with %s
pt: Marcado com %s

en: Posted by %s
pt: Escrito por  %s

en: Blog Archives
pt: Arquivos do Blog

en: Search Results for: %s
pt: Resultados da pesquisa por: %s

en: Nothing Found
pt: Nada Encontrado

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
pt: Desculpe, mas nada foi encontrado para o arquivo solicitado. Talvez a pesquisa ajude a encontrar um post relacionado.

en: Excerpts
pt: Resumos

en: Enable excerpts on front page and on archive pages
pt: Ative resumos na página inicial e páginas de arquivos

en: Show full posts on front page and on archive pages
pt: Mostrar publicações inteiras na página inicial e página de arquivos

en: Featured Images
pt: Imagens em Destaque

en: Hide all featured images
pt: Ocultar todas as imagens destacadas

en: Display featured images
pt: Mostrar imagens destacadas

en: Mobile App Promos
pt: Promoções de Aplicativos Mobile

en: Show a promo for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme.
pt: Mostre uma publicidade dos aplicativos WordPress para mobiles no rodapé de seu tema.

en: Save configuration
pt: Salvar Configuração

en: Mobile Apps
pt: Apps Móveis

en: Take WordPress with you.
pt: Leve WordPress com você.

[ctx: Module Name]
en: Spelling and Grammar
pt: Ortografia e Gramática

[ctx: Module Description]
en: Check your spelling, style, and grammar with the After the Deadline proofreading service.
pt: Verifique ortografia, estilo e gramática usando o revisor de texto After the Deadline.

[ctx: Module Name]
en: Carousel
pt: Carrossel

[ctx: Module Description]
en: Transform standard image galleries into full-screen slideshows.
pt: Transforme galerias de imagens em uma apresentação de slides em tela cheia.

en: What should the subject line be?
pt: Qual deveria ser a linha de assunto?

en: Save and go back to form builder
pt: Salvar e retornar ao criador de formulários

en: Your Custom Content Types
pt: Seus tipos de conteúdo personalizados

en: Use these settings to display different types of content on your site.
pt: Use essas configurações para mostrar diferentes tipos de conteúdo em seu site.

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see http://wp.me/PEmnE-Bt
pt: Bem-vindo ao CSS Personalizado!
    
    Para saber como isso funciona, veja http://wp.me/PEmnE-Bt

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
pt: Pré-visualização: as mudanças devem ser salvas ou serão perdidas

en: Edit CSS
pt: Editar CSS

en: Custom CSS Stylesheet
pt: Folha de Estilo CSS Personalizada

en: Stylesheet saved.
pt: Folha de estilos salva.

en: Publish
pt: Publicar

en: CSS Revisions
pt: Revisões de CSS

en: CSS Stylesheet Editor
pt: Editor da folha de estilos CSS

en: New to CSS? Start with a <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/" target="_blank">beginner tutorial</a>. Questions?
    		Ask in the <a href="http://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates" target="_blank">Themes and Templates forum</a>.
pt: Novo em CSS? Comece lendo um <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/" target="_blank">. Perguntas?
    		Pergunte no <a href="https://br.forums.wordpress.org/forum/temas-e-modelos" target="_blank">fórum Temas e Modelos</a>.

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
pt: Observação: O CSS personalizado será reiniciado quando os temas forem alterados.

en: Media Width:
pt: Largura de Mídia:

en: Default
pt: Padrão

en: The default content width for the %s theme is %d pixels.
pt: A largura do conteúdo padrão para o tema %s é de %d pixels.

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Preprocessor:
pt: Pré-processador:

en: None
pt: Nenhum

en: Mode:
pt: Modo:

en: Add-on
pt: Adicionar

en: Replacement
pt: Substituição

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
pt: Adicionar CSS <b>(Recomendado)</b>

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
pt: Substituir <a href="%s">CSS do tema</a> <b>(Avançado)</b>

en: Preview
pt: Visualizar

en: Save &amp; Buy Upgrade
pt: Salvar &amp; Comprar Aprimoramento

en: Save Stylesheet
pt: Salvar folha de estilo

en: Convert to Comic
pt: Converter em quadrinho

en: Convert to Post
pt: Converter em Post

en: You are not allowed to make this change.
pt: Você não está autorizado a fazer esta mudança.

en: Post converted. | %s posts converted
pt[0]: Post convertido.
pt[1]: %s posts convertidos

en: Drop images to upload
pt: Solte imagens para fazer o upload

en: Uploading...
pt: Fazendo upload...

en: Processing...
pt: Processando...

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
pt: Infelizmente não sustentamos esta versão do seu navegador. Atualize-o em browsehappy.com.

en: Only images can be uploaded here.
pt: Somente imagens podem ser carregadas aqui.

en: Your upload didn't complete; try again later or cross your fingers and try again right now.
pt: O seu upload não foi concluído; tente novamente mais tarde, ou cruze os dedos e tente de novo agora mesmo.

en: Comics
pt: Quadrinhos

en: Comic
pt: Quadrinho

en: All Comics
pt: Todos os quadrinhos

en: Add New
pt: Adicionar nova

en: Add New Comic
pt: Adicionar novo quadrinho

en: Edit Comic
pt: Editar quadrinho

en: New Comic
pt: Novo quadrinho

en: View Comic
pt: Ver quadrinho

en: Search Comics
pt: Pesquisar quadrinhos

en: No Comics found
pt: Nenhum quadrinho foi encontrado

en: No Comics found in Trash
pt: Nenhum quadrinho na lixeira

en: Comic updated. <a href="%s">View comic</a>
pt: Quadrinho foi atualizado. <a href="%s">Ver quadrinho</a>

en: Custom field updated.
pt: Campo Personalizado atualizado.

en: Custom field deleted.
pt: Campo Personalizado excluído.

en: Comic updated.
pt: Quadrinho atualizado

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Comic restored to revision from %s
pt: O quadrinho foi restaurado a partir da revisão %s

en: Comic published. <a href="%s">View comic</a>
pt: Quadrinho publicado. <a href="%s">Ver quadrinho</a>

en: Comic saved.
pt: Quadrinho salvo.

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
pt: Quadrinho publicado. <a target="_blank" href="%s">Pré-visualizar quadrinho</a>

en: Comic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview comic</a>
pt: O quadrinho foi agendado para: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Pré-visualizar quadrinho</a>

en: Comic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
pt: O rascunho do quadrinho foi atualizado. <a target="_blank" href="%s">Pré-visualizar quadrinho</a>

en: Invalid or expired nonce.
pt: Nonce inválido ou expirado.

en: Welcome! Ready to publish your first strip?
    
    Your webcomic's new site is ready to go. Get started by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">setting your comic's title and tagline</a> so your readers know what it's all about.
    
    Looking for more help with setting up your site? Check out the WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/" target="_blank">beginner's tutorial</a> and the <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">guide to comics on WordPress.com</a>. Dive right in by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publishing your first strip!</a>
    
    Lots of laughs,
    The WordPress.com Team
pt: Bem-vindo! Preparado para publicar a sua primeira tirinha?
    
    O seu novo site de webcomics está pronto. Comece <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">fornecendo um título e uma tagline</a> para que os leitores saibam do que se trata.
    
    Em busca de mais ajuda para configurar o seu site? Confira o <a href="http://learn.wordpress.com/" target="_blank">tutorial para iniciantes</a> do WordPress.com e o <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">guia de como publicar tirinhas no WordPress.com</a>. Comece <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publicando a sua primeira tirinha!</a>
    
    Desejamos muitas risadas,
    Equipe WordPress.com

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Item Labels
pt: Rótulos de itens do menu

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Item Label
pt: Rótulo de item do menu

note: translators: this is about a food menu
en: Search Menu Item Labels
pt: Pesquisar rótulos de itens do menu

en: Popular Labels
pt: Rótulos Populares

note: translators: this is about a food menu
en: All Menu Item Labels
pt: Todos os rótulos de itens do menu

note: translators: this is about a food menu
en: Edit Menu Item Label
pt: Editar rótulo do item no menu

note: translators: this is about a food menu
en: View Menu Item Label
pt: Ver rótulo de item do menu

note: translators: this is about a food menu
en: Update Menu Item Label
pt: Atualizar rótulo de item do menu

note: translators: this is about a food menu
en: Add New Menu Item Label
pt: Adicionar novo rótulo de item do menu

note: translators: this is about a food menu
en: New Menu Item Label Name
pt: Novo nome de rótulo de itens do menu

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
pt: Por exemplo, picante, favorito, etc. <br />Separe rótulos com vírgulas

en: Add or remove Labels
pt: Adicionar ou remover Rótulos

en: Choose from the most used Labels
pt: Escolha dentre os Rótulos mais usados

en: No Labels found
pt: Nenhum rótulo encontrado

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Sections
pt: Seções de Menu

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Section
pt: Seção de Menu

note: translators: this is about a food menu
en: Search Menu Sections
pt: Buscar Seções de Menu

note: translators: this is about a food menu
en: All Menu Sections
pt: Todas as Seções do Menu

note: translators: this is about a food menu
en: Parent Menu Section
pt: Seção de Menu Pai

note: translators: this is about a food menu
en: Parent Menu Section:
pt: Seção de Menu Pai:

note: translators: this is about a food menu
en: Edit Menu Section
pt: Editar Seção do Menu

note: translators: this is about a food menu
en: View Menu Section
pt: Visualizar Seção do Menu

note: translators: this is about a food menu
en: Update Menu Section
pt: Atualizar Seção do Menu

note: translators: this is about a food menu
en: Add New Menu Section
pt: Adicionar Nova Seção no Menu

note: translators: this is about a food menu
en: New Menu Sections Name
pt: Nome das Novas Seções do Menu

en: Items on your restaurant's menu
pt: Itens no cardápio de seu restaurante

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Items
pt: Itens do Menu

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Item
pt: Item do menu

note: translators: this is about a food menu
en: Food Menus
pt: Menus de Comida

note: translators: this is about a food menu
en: Add One Item
pt: Adicionar Um Item

note: translators: this is about a food menu
en: Add Menu Item
pt: Adicionar Item de Menu

note: translators: this is about a food menu
en: Edit Menu Item
pt: Editar item do menu

note: translators: this is about a food menu
en: New Menu Item
pt: Novo Item do Menu

note: translators: this is about a food menu
en: View Menu Item
pt: Visualizar Item do Menu

note: translators: this is about a food menu
en: Search Menu Items
pt: Pesquisar Itens do Menu

note: translators: this is about a food menu
en: No Menu Items found
pt: Não foram encontrados Itens do Menu

note: translators: this is about a food menu
en: No Menu Items found in Trash
pt: Nenhum item do menu encontrado na Lixeira

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
pt: Item de menu atualizado. <a href="%s">Ver item</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item updated.
pt: Item de menu atualizado.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Menu item restored to revision from %s
pt: Item de menu restaurado para revisão de %s

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
pt: Item de menu publicado. <a href="%s">Ver item</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item saved.
pt: Item de menu salvo.

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
pt: Item de menu enviado. <a target="_blank" href="%s">Visualizar item</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
pt: Item de menu agendado para: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Visualizar item</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
pt: Rascunho do item de menu atualizado. <a target="_blank" href="%s">Visualizar item</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Enter the menu item's name here
pt: Insira o nome do item de menu aqui

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
pt[0]: %1$d item de Menu
pt[1]: %1$d itens de Menu

en: Add Many Items
pt: Adicionar Vários Ítens

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Items re-ordered.
pt: Itens de menu reordenados.

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Labels
pt: Rótulos

en: Price
pt: Preço

en: Order
pt: Ordem

en: Save New Order
pt: Salvar Novo Pedido

en: edit
pt: Editar

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Move menu section up
pt: Mover a seção menu para cima

en: UP
pt: PARA CIMA

en: Move menu section down
pt: Mover a seção do menu para baixo

en: DOWN
pt: PARA BAIXO

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
pt: Use a tecla <kbd>TAB</kbd> do seu teclado para mover entre as colunas e a tecla <kbd>ENTER</kbd> ou <kbd>RETURN</kbd> para salvar cada linha e mover para o próximo.

en: Add to section:
pt: Adicionar à seção:

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
pt: Rótulos: <small>picante, favorito, etc. <em>Separe rótulos com vírgulas</em></small>

en: Description
pt: Descrição

en: New Row
pt: Nova Linha

en: Add These New Menu Items
pt: Adicionar Esses Novos Itens ao Menu

en: No Labels
pt: Sem Rótulos

en: Portfolio Projects
pt: Portfolio de projetos

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
pt: Seu tema suporta <strong>%s</strong>

en: Enable Portfolio Projects for this site.
pt: Ativar Portfolio de projetos neste site

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
pt: As páginas de Portfolio mostram no máximo%1$s projetos

en: Portfolio Items
pt: Itens de portfólio

en: Projects
pt: Projetos

en: Project
pt: Projeto

en: Portfolio
pt: Portfólio

en: All Projects
pt: Todos Projetos

en: Add New Project
pt: Adicionar projeto

en: Edit Project
pt: Editar Projeto

en: New Project
pt: Novo projeto

en: View Project
pt: Ver projeto

en: Search Projects
pt: Pesquisar projetos

en: No Projects found
pt: Nenhum projeto foi encontrado

en: No Projects found in Trash
pt: Nenhum post encontrado na Lixeira

en: Project Types
pt: Tipos de projetos

en: Project Type
pt: Tipo de Projeto

en: All Project Types
pt: Todos os projetos

en: Edit Project Type
pt: Editar tipo de projeto

en: View Project Type
pt: Ver tipo de projeto

en: Update Project Type
pt: Atualizar tipo de projeto

en: Add New Project Type
pt: Adicionar novo tipo de projeto

en: New Project Type Name
pt: Nome do novo tipo de projeto

en: Parent Project Type
pt: Tipo de projeto pai

en: Parent Project Type:
pt: Tipo de projeto pai:

en: Search Project Types
pt: Pesquisar tipos de projetos

en: Project Tags
pt: Tags de projeto

en: Project Tag
pt: Tag do projeto

en: All Project Tags
pt: Todas as tags de projeto

en: Edit Project Tag
pt: Editar tag do projeto

en: View Project Tag
pt: Ver tag de projeto

en: Update Project Tag
pt: Atualizar Tag de Projeto

en: Add New Project Tag
pt: Adicionar nova tag de projeto

en: New Project Tag Name
pt: Nova tag de projeto

en: Search Project Tags
pt: Pesquisar Tags de Projeto

en: Popular Project Tags
pt: Tags de projeto populares

en: Separate tags with commas
pt: Separe as tags com vírgulas

en: Add or remove tags
pt: Adicionar ou remover tags

en: Choose from the most used tags
pt: Escolha entre as tags mais usadas

en: No tags found.
pt: Nenhuma tag encontrada.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
pt: Projeto atualizado. <a href="%s">Ver item</a>

en: Project updated.
pt: Projeto atualizado.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Project restored to revision from %s
pt: Projeto restaurado para revisão de %s

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
pt: Projeto publicado. <a href="%s">Ver projeto</a>

en: Project saved.
pt: Projeto salvo.

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
pt: Projeto enviado. <a target="_blank" href="%s">Pré-visualizar projeto</a>

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
pt: Projeto agendado para: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Pré-visualizar projeto</a>

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
pt: Rascunho de item de projeto atualizado. <a target="_blank" href="%s">Pré-visualizar projeto</a>

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
pt: Seu Arquivo de Portfolio atualmente não tem entradas. Você pode começar a criar-las em seu painel.

en: Types
pt: Tipos

en: Testimonials
pt: Depoimentos

en: Your theme supports Testimonials
pt: Seu tema suporta depoimentos

en: Enable Testimonials for this site.
pt: Ativar depoimentos para este site.

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
pt: As páginas Depoimentos exibem no máximo %1$s depoimentos

en: Customer Testimonials
pt: Testimônios de usuários

en: Testimonial
pt: Depoimento

en: All Testimonials
pt: Todos os depoimentos

en: Add New Testimonial
pt: Adicionar novo depoimento

en: Edit Testimonial
pt: Editar depoimento

en: New Testimonial
pt: Novo depoimento

en: View Testimonial
pt: Ver depoimento

en: Search Testimonials
pt: Pesquisar depoimentos

en: No Testimonials found
pt: Nenhum depoimento foi encontrado

en: No Testimonials found in Trash
pt: Nenhum depoimento foi encontrado na Lixeira

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
pt: Depoimento atualizado. <a href="%s">Ver depoimento</a>

en: Testimonial updated.
pt: Depoimento atualizado.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Testimonial restored to revision from %s
pt: Depoimento restaurado a revisão de %s

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
pt: Depoimento publicado. <a href="%s">Visualizar depoimento</a>

en: Testimonial saved.
pt: Depoimento salvo.

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
pt: Depoimento enviado. <a target="_blank" href="%s">Visualizar depoimento</a>

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
pt: Depoimento programado para: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Visualizar depoimento</a>

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
pt: Rascunho de depoimento atualizado. <a target="_blank" href="%s">Visualizar depoimento</a>

en: Enter the customer's name here
pt: Digite o nome do cliente aqui

en: Customer Name
pt: Nome do cliente

en: Customize Testimonials Archive
pt: Personalizar o arquivo de depoimentos

en: Proofreading
pt: Revisão

en: Automatically proofread content when:
pt: Revisar conteúdo automaticamente quando:

en: a post or page is first published
pt: um post ou página é publicado pela primeira vez

en: a post or page is updated
pt: um post ou página for atualizado

en: English Options
pt: Opções em Inglês

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
pt: Habilite a revisão para a seguintes regras de gramática e estilo, ao escrever posts e páginas:

en: Bias Language
pt: Linguagem Preconceituosa

en: Clich&eacute;s
pt: Clichês

en: Complex Phrases
pt: Frases complexas

en: Diacritical Marks
pt: Sinais diacríticos

en: Double Negatives
pt: Dupla Negativa

en: Hidden Verbs
pt: Esconder Verbos

en: Jargon
pt: Jargão

en: Passive Voice
pt: Voz passiva

en: Phrases to Avoid
pt: Frases a Evitar

en: Redundant Phrases
pt: Frases Redundantes

en: Language
pt: Idioma

en: The proofreader supports English, French, German, Portuguese, and Spanish. Your user interface language (see above) is the default proofreading language.
pt: O revisor suporta Inglês, Francês, Alemão, Português e Espanhol. O idioma da interface do usuário (veja acima) é o idioma de revisão padrão.

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
pt: Use o idioma detectado automaticamente para revisar posts e páginas

en: Ignored Phrases
pt: Frases ignoradas

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
pt: Identificar palavras e frases para ignorar enquanto rever seus posts e páginas:

en: Add
pt: Adicionar

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
pt: Certifique-se de clicar em "Atualizar Perfil" na parte inferior da tela para salvar as alterações.

en: Spelling
pt: Ortografia

en: Repeated Word
pt: Palavra repetida

en: No suggestions
pt: Nenhuma sugestão

en: Explain...
pt: Explicar ...

en: Ignore suggestion
pt: Ignorar sugestão

en: Ignore always
pt: Ignorar sempre

en: Ignore all
pt: Ignorar todas

en: Edit Selection...
pt: Editar Seleção ...

en: proofread
pt: revisar

en: edit text
pt: editar texto

en: Proofread Writing
pt: Revisar Escrita

en: No writing errors were found.
pt: Nenhum erro de escrita foi encontrado.

en: There was a problem communicating with the Proofreading service. Try again in one minute.
pt: Ocorreu um problema ao comunicar com o serviço de Revisão. Tente novamente em um minuto.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
pt: Houve um erro na comunicação com o serviço de revisão.

en: Replace selection with:
pt: Substituir a seleção com:

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
pt: O revisor tem sugestões para este post. Você tem certeza que deseja publicar isso?
    
    Pressione OK para publicar o seu post, ou Cancelar para ver as sugestões e editá-lo você mesmo.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
pt: O revisor tem sugestões para este post. Tem certeza que quer atualizá-lo?
    
    Clique em OK para atualizar o post, ou Cancelar para ver as sugestões e editá-lo você mesmo.

en: Jetpack's Carousel has been disabled, because another plugin or your theme is overriding the [gallery] shortcode.
pt: O carrossel do Jetpack foi desativado. Outro plugin ou tema está substituindo o código abreviado [gallery].

en: Comment
pt: Comentário

en: Post Comment
pt: Publicar comentário

en: Write a Comment...
pt: Escreva um Comentário

en: Loading Comments...
pt: Carregando comentários...

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
pt: Visualizar tamanho original <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>

en: Please be sure to submit some text with your comment.
pt: Certifique-se de enviar algum texto com o seu comentário.

en: Please provide an email address to comment.
pt: Informe um endereço de email para comentar.

en: Please provide your name to comment.
pt: Forneça seu nome para comentar.

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
pt: Desculpe, mas ocorreu um erro ao postar seu comentário. Tente novamente mais tarde.

en: Your comment was approved.
pt: Seu comentário foi aprovado.

en: Your comment is in moderation.
pt: Seu comentário está aguardando moderação.

en: Camera
pt: Câmera

en: Aperture
pt: Abertura

en: Shutter Speed
pt: Velocidade do Obturador

en: Focal Length
pt: Comprimento Focal

en: Commenting as %s
pt: Comentando como %s

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
pt: Você precisa <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">fazer login</a> para comentar.

en: %s (Required)
pt: %s (obrigatório)

en: Website
pt: Site

en: Missing attachment ID.
pt: Faltando a ID do anexo.

en: Nonce verification failed.
pt: Verificação do Nonce falhou.

en: Missing target blog ID.
pt: Faltando a ID do blog.

en: Missing target post ID.
pt: Faltando a ID do post.

en: No comment text was submitted.
pt: Não foi enviado nenhum texto de comentário.

en: Comments on this post are closed.
pt: Os comentários neste post estão encerrados.

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
pt: Desculpe, mas não foi possível autenticar a sua solicitação.

en: Please provide your name.
pt: Forneça seu nome, por favor.

en: Please provide an email address.
pt: Informe um endereço de email.

en: Please provide a valid email address.
pt: Informe um endereço de email válido.

en: Image Gallery Carousel
pt: Carrossel de galeria de imagens

en: Enable carousel
pt: Ativar Carrossel

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Metadata
pt: Metadados

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
pt: Mostrar fotos de metadados (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) em carrossel, quando disponível.

en: Show map of photo location in carousel, when available.
pt: Mostrar mapa da localização da foto em carrossel, quando disponível.

en: Black
pt: Preto

en: White
pt: Branco

en: Display images in full-size carousel slideshow.
pt: Exibir imagens em slideshow carrossel tamanho original.

en: Leave a Reply
pt: Deixe uma resposta

en: Light
pt: Claro

en: Dark
pt: Escuro

en: Transparent
pt: Transparente

en: Comments
pt: Comentários

en: Greeting Text
pt: Texto de Saudação

en: Color Scheme
pt: Esquema de Cores

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
pt: Ajuste seu formulário Comentários com uma saudação inteligente e esquema de cores.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
pt: Algumas palavras cativantes para motivar seus leitores a comentar

en: Invalid request
pt: Solicitação inválida

en: Error: please fill the required fields (name, email).
pt: Erro: por favor preencha os campos obrigatórios (nome, email).

en: Error: please enter a valid email address.
pt: Erro: por favor, introduza um endereço de email válido.

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
pt: Você precisa fazer <a href="%s">log in</a> para comentar.

en: Leave a Reply to %s
pt: Deixe uma resposta para %s

en: Cancel reply
pt: Cancelar resposta

en: Invalid security token.
pt: Token de segurança inválido.

en: Submitting Comment%s
pt: Enviando Comentário%s

en: Add Contact Form
pt: Adicionar Formulário de Contato

en: Delete Permanently
pt: Excluir Permanentemente

en: Mark as Spam
pt: Marcar como spam

en: Empty Spam
pt: Esvaziar o spam

en: You are not allowed to manage this item.
pt: Você não está autorizado a gerenciar esse item.

en: Feedback(s) marked as spam
pt: Feedback(s) marcado como spam

en: Messages
pt: Mensagens

en: From
pt: De

en: Message
pt: Mensagem

en: Date
pt: Data

en: Restore this item from the Trash
pt: Restaurar este item da Lixeira

en: Restore
pt: Recuperar

en: Delete this item permanently
pt: Excluir este item permanentemente

en: Mark this message as spam
pt: Marcar essa mensagem como spam

en: Trash
pt: Lixeira

en: Mark this message as NOT spam
pt: Marcar esta mensagem como NÃO spam

[ctx: {$date_format} \a\t {$time_format}]
en: %1$s \a\t %2$s
pt: %1$s \à\s %2$s

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
pt: Sem permissão para mover este item para a Lixeira.

en: Error in restoring from Trash.
pt: Erro ao recuperar da Lixeira.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
pt: Sem permissão para mover este item para a Lixeira.

en: Error in moving to Trash.
pt: Erro ao mover para a Lixeira.

en: Check for Spam
pt: Conferir se há spam

en: Search Feedback
pt: Buscar Feedback

en: No feedback found
pt: Feedback não encontrado

en: An error occurred. Please try again later.
pt: Um erro ocorreu. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Message Sent
pt: A mensagem foi enviada

en: Feedback discarded.
pt: Feedback descartado.

en: Export feedback as CSV
pt: Exportar feedbacks como CSV

en: Select feedback to download
pt: Selecione feedback para download

en: All posts
pt: Todos os posts

en: Download
pt: Fazer download

en: Contact Form
pt: Formulário de Contato

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
pt: %1$s Barra Lateral

en: Subject
pt: Assunto

en: Error!
pt: Erro!

en: go back
pt: voltar

en: Time:
pt: Horário:

en: IP Address:
pt: Endereço IP:

en: Contact Form URL:
pt: URL Formulário de Contato:

en: Sent by a verified %s user.
pt: Enviado por um usuário verificado de %s.

en: Sent by an unverified visitor to your site.
pt: Enviado ao seu site por um visitante não identificado.

en: %s requires a valid email address
pt: %s requer um endereço de email válido

en: %s is required
pt: %s é obrigatório

en: (required)
pt: (obrigatório)

en: Yes
pt: Sim

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
pt: Nome

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
pt: Site

[ctx: noun]
en: Comment
pt: Comentário

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
pt: Novo campo

[ctx: Label for the set of options to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Options
pt: Opções

[ctx: Label for an option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Option
pt: Opção

[ctx: Default label for the first option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: First option
pt: Primeira opção

[ctx: error message in contact form builder]
en: Oops, there was a problem generating your form.  You'll likely need to try again.
pt: Opa, ocorreu um problema ao gerar seu formulário. Você provavelmente precisará tentar novamente.

en: Drag up or down
    to re-arrange
pt: Arrastar para cima ou para baixo
    para reorganizar

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
pt: mover

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
pt: editar

en: Saved successfully
pt: Salvo com êxito

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
pt: (obrigatório)

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
pt: Você tem certeza que deseja sair do editor de formulário sem salvar? Quaisquer alterações que você tenha feito serão perdidas.

en: Your new field was saved successfully
pt: Seu novo campo foi salvo com êxito

en: Form builder
pt: Criador de formulário

en: Email notifications
pt: Notificações por email

en: How does this work?
pt: Como isso funciona?

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
pt: Ao adicionar um formulário de contato, seus leitores poderão enviar-lhe um feedback. Todo feedback é automaticamente verificado contra spam e o feedback legítimo será enviado por email para você.

en: Can I add more fields?
pt: Eu posso adicionar mais campos?

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
pt: Com certeza. %1$s para adicionar uma nova caixa de texto, área de texto, rádio, caixa de seleção ou campo de lista suspensa.

en: Click here
pt: Clique aqui

en: Can I view my feedback within WordPress?
pt: Posso ver meu feedback dentro do WordPress?

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
pt: Sim, você pode ler seus comentários a qualquer momento, clicando no link "%1$s" no menu de administração.

en: Do I need to fill this out?
pt: Eu preciso preencher isso?

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
pt: Não.  Porém, se você quiser modificar para onde seu feedback é enviado, ou a linha do assunto, você pode. Se você não fizer nenhuma alteração aqui, o feedback será enviado para o autor da página/post e o assunto será o nome dessa página/post.

en: Can I send a notification to more than one person?
pt: Eu posso enviar uma notificação para mais de uma pessoa?

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
pt: Isso mesmo. Você pode entrar vários endereços de email no campo Endereço de Email e separá-los com vírgulas. Um email de notificação será enviado para cada endereço de email.

en: Edit this new field
pt: Editar este novo campo

en: Label
pt: Rótulo

en: New field
pt: Novo campo

en: Field type
pt: Tipo de campo

en: Checkbox
pt: Caixa de Seleção

en: Drop down
pt: Lista de seleção

en: Radio
pt: Rádio

en: Text
pt: Texto

en: Textarea
pt: Área de texto

en: Options
pt: Opções

en: First option
pt: Primeira opção

en: Add another option
pt: Adicionar outra opção

en: Required?
pt: Obrigatório?

en: Save this field
pt: Salvar este campo

en: Here&#8217;s what your form will look like
pt: Aqui está como será a aparência do seu formulário

en: Add a new field
pt: Adicionar novo campo

en: Add this form to my post
pt: Adicionar esse formulário ao meu post

en: Email settings
pt: Configurações do email

en: Enter your email address
pt: Digite seu endereço de email

en: Post by %s.
pt: Post de %s.

en: Twitter Site Tag
pt: Tag do Twitter

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
pt: O nome de usuário no Twitter do proprietário do domínio deste site.

note: translators: %s is a URL
en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the JETPACK_DEV_DEBUG constant being defined in wp-config.php or elsewhere.
pt: Em <a href="%s" target="_blank">Modo de desenvolvimento</a>, por meio da constante JETPACK_DEV_DEBUG definida no wp-config.php ou em outro lugar.

note: translators: %s is a URL
en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via site URL lacking a dot (e.g. http://localhost).
pt: Em <a href="%s" target="_blank">Modo de desenvolvimento</a>, por meio de uma URL sem um ponto (por exemplo, http://localhost).

note: translators: %s is a URL
en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the jetpack_development_mode filter.
pt: Em <a href="%s" target="_blank">Modo de desenvolvimento</a>, por meio do filtro jetpack_development_mode.

note: translators: %s is a URL
en: You are currently running a development version of Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Submit your feedback</a>
pt: Atualmente, você está executando a versão de desenvolvimento do Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Envie seu feedback</a>

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
pt: Jetpack requer WordPress versão %s ou posterior.

en: First param must be string or empty
pt: O primeiro parâmetro deve ser uma string ou estar em branco

en: Second param must be numeric or empty
pt: O segundo parâmetro de ser numérico ou estar em branco

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
pt: Jetpack contém a versão mais recente do velho "%1$s" plugin.

en: Home
pt: Início

note: #-#-#-#-#  tmp-jetpack.pot (Jetpack by WordPress.com 4.0.4)  #-#-#-#-# Plugin Name of the plugin/theme
en: Jetpack by WordPress.com
pt: Jetpack por WordPress.com

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
pt: Jetpack turbina seu WordPress em servidor próprio com o poder da nuvem WordPress.com.

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
pt: Nesta página, você será  capaz de ver os módulos disponíveis dentro do Jetpack, aprenda mais sobre eles e ative ou os desative quando necessário.

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
pt: Você pode ativar ou desativar módulos individuais do Jetpack para ajustar às suas necessidades.

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
pt: Cada módulo tem um links Ativar ou Desativar e assim você possa alternar cada um individualmente.

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
pt: Usando as caixas de seleção ao lado de cada módulo, você pode selecionar vários módulos para alternar através do menu Ações em massa no topo da lista.

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
pt: Usando as ferramentas à direita, você pode procurar por módulos específicos, filtrar por categorias de módulos ou que estão ativos, ou ainda alterar a ordem de classificação.

en: For more information:
pt: Para mais informações:

en: Jetpack FAQ
pt: FAQ Jetpack

en: Jetpack Support
pt: Suporte Jetpack

en: Dismiss this notice and deactivate Jetpack.
pt: Dispensar este informe e desativar o Jetpack.

en: Your Jetpack is almost ready!
pt: Seu Jetpack está quase pronto!

en: Connect now to enable features like Stats, Likes, and Social Sharing.
pt: Conecte-se agora para habilitar funções como Stats, Curtidas e Compartilhamento Social.

en: Connect to WordPress.com
pt: Conectar ao WordPress.com

en: Jetpack is installed!
pt: Jetpack está instalado!

en: It's ready to bring awesome, WordPress.com cloud-powered features to your site.
pt: Está pronto para trazer incríveis funcionalidades de nuvem do WordPress.com para o seu site.

en: Dismiss this notice for now.
pt: Ignorar este aviso por enquanto.

en: New in Jetpack: Centralized Site Management
pt: Nova Função: Gerenciamento de Site Centralizado

en: Manage multiple sites from one dashboard at wordpress.com/sites. Enabling allows all existing, connected Administrators to modify your site from WordPress.com. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
pt: Gerencie vários sites em um único painel no wordpress.com/sites. A opção Habilitar permite que todos os Administradores existentes e conectados modifiquem sites do WordPress.com. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais</a>.

en: Activate now
pt: Ativar agora

en: <p><a href="%1$s" title="Opt in to WordPress.com Site Management" >Activate Site Management</a> to manage multiple sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%2$s" target="_blank">Learn more</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Activate Now</a>
pt: <p><a href="%1$s" title="Habilite o Gerenciamento de site do WordPress.com" >Ative o Gerenciamento de site</a> para gerenciar vários sites do nosso painel centralizado em wordpress.com/sites. <a href="%2$s" target="_blank">Saiba mais</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Ativar agora</a>

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
pt: <strong>O Jetpack está ativado!</strong> Cada site na sua rede deve ser conectado individualmente por um administrador neste site.

en: Jetpack now includes Comments, which enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site. To activate Comments, <a href="%s">%s</a>.
pt: O Jetpack agora conta com a funcionalidade Comentários, que permite a seus visitantes usarem suas contas do Wordpress.com, Twitter ou Facebook ao comentar em seu site. Para ativar Comentários, <a href="%s">%s</a>.

en: click here
pt: Clique aqui

en: You have successfully disconnected Jetpack.
pt: Você desconectou o Jetpack com sucesso.

en: Would you tell us why? Just <a href="%1$s" target="%2$s">answering two simple questions</a> would help us improve Jetpack.
pt: Gostaria de dizer o motivo? <a href="%1$s" target="%2$s">Respondendo a apenas duas perguntas simples</a>, você pode nos ajudar a melhorar o Jetpack.

en: Cheatin&#8217; uh?
pt: Trapaceando, é?

en: Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: %s
pt: Seu site precisa ser acessível ao público para usar Jetpack: %s

en: %s could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
pt: %s não pôde ser ativado porque desencadeou um <strong>erro fatal.</strong> Talvez haja um conflito com um outro plugin que você instalou?

en: Do you still have the %s plugin installed?
pt: Você ainda tem o plugin %s instalado?

en: Module could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
pt: O módulo não pôde ser ativado porque desencadeou um <strong>erro fatal.</strong> Talvez haja um conflito com um outro plugin que você instalou?

en: %s was not activated.
pt: %s não foi ativado.

en: %s was not deactivated.
pt: %s não foi desativado.

en: This module can only be altered by %s, the user who initiated the Jetpack connection on this site.
pt: Este módulo só pode ser alterado por %s, o usuário que iniciou a conexão Jetpack neste site.

en: Only the user who initiated the Jetpack connection on this site can toggle %s, but that user no longer exists. This should not happen.
pt: Somente o usuário que iniciou a conexão Jetpack neste site pode alternar %s, mas esse usuário não existe mais. Isso não deveria acontecer.

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong> Connecting this site with WordPress.com is not possible. This usually means your site is not publicly accessible (localhost).
pt: <strong>Seu Jetpack tem um defeito.</strong> Conectar este site ao WordPress.com não é possível. Isso geralmente significa que seu site não é acessível ao público (localhost).

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
pt: WordPress.com está com problemas e está incapaz de acionar seu Jetpack. Por favor, tente novamente mais tarde.

en: Jetpack could not contact WordPress.com: %s.  This usually means something is incorrectly configured on your web host.
pt: Jetpack não conseguiu contactar o WordPress.com:%s. Isso geralmente significa que algo está configurado incorretamente em seu servidor.

en: Try connecting again.
pt: Tente conectar novamente.

en: Welcome to <strong>Jetpack %s</strong>!
pt: Bem-vindo ao <strong>Jetpack %s</strong>!

en: The following new modules have been activated: %l.
pt: Os seguintes módulos novos foram ativados: %l.

en: The following modules have been updated: %l.
pt: Os seguintes módulos foram atualizados:%l.

en: You are all set! Your site can now be managed from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.
pt: Tudo pronto! Seu site já pode ser gerenciado no <a href="%s" target="_blank">WordPress.com/sites</a>.

en: Manage has been activated for you!
pt: A opção Gerenciar foi ativada para você!

en: <strong>%s Activated!</strong> You can deactivate at any time by clicking the Deactivate link next to each module.
pt: <strong>%s Ativado!</strong> Você pode desativar isso a qualquer momento, clicando no link Desativar ao lado de cada módulo.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate it again at any time using the activate link next to each module. | <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate them again at any time using the activate links next to each module.
pt[0]: <strong>%l Desativado!</strong> Você pode ativar esse módulo novamente a qualquer momento usando o link Ativar ao lado de cada módulo.
pt[1]: <strong>%l Desativados!</strong> Você pode ativar esses módulos novamente a qualquer momento usando o link Ativar ao lado de cada módulo.

en: <strong>Your Jetpack is already connected.</strong>
pt: <strong>Seu Jetpack já está conectado.</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go, Jetpack is now active.</strong>
pt: <strong>Você está pronto, o Jetpack agora está ativado.</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go.</strong>
pt: <strong>Você está abastecido e pronto para decolar.</strong>

en: <strong>You have unlinked your account (%s) from WordPress.com.</strong>
pt: <strong>Você desvinculou sua conta (%s) do WordPress.com.</strong>

en: You have successfully set yourself as Jetpack’s primary user.
pt: Você se definiu como usuário principal do Jetpack com sucesso.

[ctx: %s is a username]
en: You have successfully set %s as Jetpack’s primary user.
pt: Você definiu %s como usuário principal do Jetpack com sucesso.

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
pt[0]: Jetpack contém a mais recente versão do velho %l plugin.
pt[1]: Jetpack contém as mais recentes versões dos velhos %l plugin.

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
pt[0]: A versão antiga foi desativada e pode ser removida de seu site.
pt[1]: As versões antigas foram desativadas e podem ser removidas de seu site.

en: Is this site private?
pt: Este site é particular?

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Like your site's RSS feeds, %l allows access to your posts and other content to third parties. | Like your site's RSS feeds, %l allow access to your posts and other content to third parties.
pt[0]: Assim como os feeds RSS de seu site, %l permite que suas publicações e outros conteúdos sejam acessados por terceiros.
pt[1]: Assim como os feeds RSS de seu site, %l permitem que suas publicações e outros conteúdos sejam acessados por terceiros.

[ctx: %1$s = deactivation URL, %2$s = "Deactivate {list of Jetpack module/feature names}]
en: If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating this feature</a>. | If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating these features</a>.
pt[0]: Se o seu site não é acessível pelo público, considere <a href="%1$s" title="%2$s">desativar este recurso</a>.
pt[1]: Se seu site não acessível pelo público, considere <a href="%1$s" title="%2$s">desativar estes recursos</a>.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
pt: Desativar %l

en: Configure %s
pt: Configurar %s

en: Activate Site Management and JSON API
pt: Ativar Gerenciamento de site e API JSON

en: Manage your multiple Jetpack sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
pt: Gerencie vários sites do Jetpack ne nosso painel centralizado em wordpress.com/sites. <a href="%s" target="_blank">Saiba mais</a>.

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a> or <a href="%s" >return to previous page</a>.
pt: <a class="button-primary" href="%s">Ativar agora</a> ou <a href="%s" >Voltar a página anterior</a>.

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a>
pt: <a class="button-primary" href="%s">Ativar agora</a>

en: Something is being cranky!
pt: Algo não está querendo funcionar bem!

en: Your site is configured to only permit SSL connections to Jetpack, but SSL connections don't seem to be functional!
pt: O seu site está configurado para permitir apenas conexões SSL para Jetpack, porém as conexões SSL não parecem ser funcionais!

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
pt: Detalhes do erro: A ID do Jetpack esta vazia. Não publique esta mensagem de erro! %s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
pt: Detalhes do erro: A ID do Jetpack não é escalar. Não publique esta mensagem de erro! %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
pt: Detalhes do erro: A ID do Jetpack começa com números. Não publique esta mensagem de erro! %s

en: The WP.com user ID of the connected user
pt: O ID no WP.com do usuário conectado

en: The WP.com username of the connected user
pt: O nome de usuário no WP.com do usuário conectado

en: The WP.com user email of the connected user
pt: O email no WP.com do usuário conectado

en: The number of sites of the connected WP.com user
pt: O número de sites do usuário conectado ao WP.com

en: Jetpack Plugin Version
pt: Versão do plugin Jetpack

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
pt: A ID do cliente ID/ID do blog WP.com deste site

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
pt: Você precisa conectar o plugin Jetpack ao WordPress.com para usar este recurso.

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
pt: Alguém pode estar tentando enganá-lo para ter acesso ao seu site. Ou pode ser que você só encontrou um bug :). De qualquer maneira, por favor, feche esta janela.

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
pt: O processo de autorização expirou. Por favor volte e tente novamente.

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
pt: %s quer acessar os dados de seu site. Faça login para autorizar o acesso.

en: Something's not quite right with your Jetpack connection! Let's fix that.
pt: Algo está errado com a sua conexão com o Jetpack! Vamos consertar.

note: translators: %s is a URL
en: Our records show that this site does not have a valid connection to WordPress.com. Please reset your connection to fix this. <a href="%s" target="_blank">What caused this?</a>
pt: Nossos registros mostram que este site não possui uma conexão válida com o WordPress.com. Reinicie sua conexão para corrigir isto. <a href="%s" target="_blank">O que causou isto?</a>

en: Reset the connection
pt: Redefina a conexão

en: Deactivate Jetpack
pt: Desative o Jetpack

en: It looks like you may have changed your domain. Is <strong>%1$s</strong> still your site's domain, or have you updated it to <strong> %2$s </strong>?
pt: Parece que você alterou o domínio. O domínio do seu site ainda é <strong>%1$s</strong> ou você o atualizou para <strong> %2$s </strong>?

note: translators: %1$s, %2$s and %3$s are URLs
en: Are <strong> %2$s </strong> and <strong> %1$s </strong> two completely separate websites? If so we should create a new connection, which will reset your followers and linked services. <a href="%3$s"><em>What does this mean?</em></a>
pt: O <strong> %2$s </strong> e o <strong> %1$s </strong> são sites completamente independentes? Se sim, devemos criar uma nova conexão, que reiniciará seus seguidores e serviços conectados. <a href="%$3s"><em>O que isto significa?</em></a>

en: This is a development environment
pt: Este é um ambiente de desenvolvimento

en: Submit a support ticket
pt: Envie um tíquete de suporte

en: Thanks for taking the time to sort things out. We&#039;ve updated our records accordingly!
pt: Obrigado por resolver essas questões. Atualizamos nossos registros adequadamente!

en: Please Connect Jetpack
pt: Conecte-se ao Jetpack

[ctx: {#} Blocked malicious login attempts -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked malicious login attempts
pt: Tentativas de login maliciosos bloqueadas

en: Protect helps to keep you secure from brute-force login attacks.
pt: O Protect protege você de ataques de login de força bruta.

en: Activate Protect
pt: Ativar Protect

en: Protect is inactive.
pt: O Protect está desativado.

[ctx: {#} Spam comments blocked by Akismet -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Spam comments blocked by Akismet.
pt: Comentários de spam bloqueados pelo Akismet.

en: Activate Akismet
pt: Ativar o Akismet

en: Akismet can help to keep your blog safe from spam!
pt: O Akismet ajuda você a manter seu blog livre de spam!

en: Unlink your account from WordPress.com
pt: Desvincular sua conta do WordPress.com

en: Connecting Jetpack will show you <strong>stats</strong> about your traffic, <strong>protect</strong> you from brute force attacks, <strong>speed up</strong> your images and photos, and enable other <strong>traffic and security</strong> features.
pt: Conectar-se ao Jetpack mostrará <strong>estatísticas</strong> sobre o tráfego do seu site, <strong>protegerá </strong> seu site de ataques de força bruta, <strong>agilizará</strong> o carregamento de imagens e fotos e ativará outras funcionalidades de <strong>tráfego e segurança</strong>.

en: Connect Jetpack
pt: Conectar Jetpack

en: Thumbnail Grid
pt: Grade de miniaturas

en: Type
pt: Tipo

en: (no title)
pt: (sem título)

en: Autosave encountered an unexpected error
pt: Ocorreu um erro inesperado ao salvar automaticamente

en: An active access token must be used to retrieve post counts.
pt: Um token de acesso ativo deve ser usado para recuperar o número de posts.

en: Unknown post type requested.
pt: Tipo de post desconhecido solicitado.

en: This post is password protected.
pt: Este post está protegido por senha.

en: Comment cache problem?
pt: Problema de cache de comentário?

note: translators: 1: Site title 2: Site URL 3: Role name 4: URL to accept invitation
en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
pt: Olá,
    
    Você foi convidade para participar '%1$s' at
    %2$s na função de %3$s.
    
    Clique no seguinte link para confirmar o convite:
    %4$s

en: [%s] Joining confirmation
pt: [%s] Confirmação de participação

en: Artist
pt: Artista

en: Album
pt: Álbum

en: You are required to specify a capability to check.
pt: Você deve especificar uma capacidade para verificar.

en: You must specify a valid action
pt: Você precisa especificar uma ação válida

en: Full management mode is off for this site.
pt: O modo gestão completa está desativada para este site.

en: This user is not authorized to %s on this blog.
pt: Este usuário não está autorizado a %s neste blog.

en: You are required to specify a module.
pt: Você precisa especificar um módulo.

en: Module not found: `%s`.
pt: O módulo não foi encontrado: `%s`.

en: The Jetpack Module is already activated.
pt: O Jetpack Module já está ativo.

en: There was an error while activating the module.
pt: Ocorreu um erro durante a ativação do módulo.

en: The Jetpack Module is already deactivated.
pt: O Módulo Jetpack já está desativado.

en: There was an error while deactivating the module.
pt: Ocorreu um erro durante a desativação do módulo.

en: You are required to specify a plugin.
pt: É obrigatório especificar um plugin.

en: No plugins found.
pt: Nenhum plugin encontrado.

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
pt: Este usuário não está autorizado a gerenciar plugins de toda a rede.

en: You are required to specify a plugin to activate.
pt: Você deve especificar um plugin para ativar.

en: There was an error installing your plugin
pt: Ocorreu um erro durante a instalação do seu plugin

en: An unknown error occurred during installation
pt: Ocorreu um erro desconhecido durante a instalação

en: The plugin is already installed
pt: O plugin já está instalado

en: The Plugin is already active.
pt: O Plugin já está ativo.

en: Plugin can only be Network Activated
pt: O plugin só pode ser ativado em rede

en: Plugin activated.
pt: Plugin ativado.

en: The Plugin is already deactivated.
pt: O Plugin já está desativado.

en: There was an error deactivating your plugin
pt: Houve um erro ao desativar seu plugin

en: Plugin deactivated.
pt: Plugin desativado.

en: No update needed
pt: Nenhuma atualização disponível

en: There was an error updating your plugin
pt: Ocorreu um erro ao atualizar seu plugin

en: You are required to specify a theme to switch to.
pt: Você deve especificar um tema para mudar.

en: Theme is empty.
pt: Tema está vazio.

en: The specified theme was not found.
pt: O tema especificado não foi encontrado.

en: You are not allowed to switch to this theme
pt: Você não tem permissão para alterar para este tema

en: You are required to specify a theme to update.
pt: Você é obrigado a especificar um tema para atualizar.

en: Offset must be greater than or equal to 0.
pt: Offset deve ser maior ou igual a 0.

en: Limit must be greater than or equal to 0.
pt: Limite deve ser maior ou igual a 0.

en: There was an error installing your theme
pt: Ocorreu um erro durante a instalação do seu tema

en: No themes found.
pt: Nenhum tema encontrado.

en: The theme is already installed
pt: O tema já está instalado

en: There was an error updating your theme
pt: Ocorreu um erro ao atualizar seu tema

en: There was an error while getting the update data for this site.
pt: Ocorreu um erro ao obter os dados de atualização para este site.

en: An %s Airline
pt: Uma Companhia Aérea %s

en: Terms
pt: Termos

en: Privacy
pt: Privacidade

en: Test your site&#8217;s compatibility with Jetpack.
pt: Teste a compatibilidade do seu site com o Jetpack.

en: Debug
pt: Depurar

en: Contact the Jetpack Happiness Squad.
pt: Entre em contato com o Esquadrão Alegre do Jetpack.

en: Support
pt: Suporte

en: Take a survey.  Tell us how we&#8217;re doing.
pt: Responda uma pesquisa. Dê sua opinião sobre o nosso trabalho.

en: Give Us Feedback
pt: Dê Sua Opinião

en: Disconnect Jetpack
pt: Desconectar Jetpack

en: Learn More
pt: Saiba mais

en: Config
pt: Configurar

en: Settings
pt: Configurações

en: My Jetpack
pt: Meu Jetpack

en: One New Jetpack Module | %s New Jetpack Modules
pt[0]: Um novo módulo Jetpack
pt[1]: %s novos módulos Jetpack

en: <strong>%s Activated!</strong> You can change the setting of it here.
pt: <strong>%s Ativado!</strong> Você pode alterar as configurações aqui.

en: <strong>Module settings were saved.</strong>
pt: <strong>Configurações do módulo foram salvos.</strong>

en: Error, bad module.
pt: Erro, módulo ruim.

en: This will deactivate all Jetpack modules.
    Are you sure you want to disconnect?
pt: Isto irá desativar todos os módulos do Jetpack.
    Você tem certeza que deseja desconectar?

en: This will prevent user-specific modules such as Publicize, Notifications and Post By Email from working.
    Are you sure you want to unlink?
pt: Isto impedirá o funcionamento de módulos específicos de usuário, como Publicize, Notificações e Post via Email. 
    Você tem certeza que deseja desvincular?

en: This will deactivate Jetpack.
    Are you sure you want to deactivate Jetpack?
pt: Isto irá desativar o Jetpack.
     Você tem certeza que deseja desativar o Jetpack?

en: View all Jetpack features
pt: Veja todos os recursos do Jetpack

en: Sorry, no modules were found for the search term "%s"
pt: Sinto muito, nenhum módulo relacionado com o termo de busca "%s" foi encontrado

en: Failed permissions, please try again.
pt: Falha nas permissões. Tente novamente.

en: You must link another admin account before switching primary account holders.
pt: É necessário vincular outra conta de administrador antes de trocar os titulares principais da conta.

en: Jetpack Settings
pt: Configurações do Jetpack

en: Search
pt: Pesquisa

en: View:
pt: Visualizar:

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Inactive
pt: Inativo

en: Sort by:
pt: Ordenar por:

en: Alphabetical
pt: Alfabético

en: Newest
pt: Mais recente

en: Popular
pt: Populares

en: Show:
pt: Mostrar:

en: Configure
pt: Configurar

en: Jetpack Debugging Center
pt: Central de Depuração do Jetpack

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
pt: Jetpack não está atualmente conectado ao WordPress.com

en: %s is not a valid command.
pt: %s não é um comando válido.

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
pt: Jetpack está atualmente conectado ao WordPress.com

en: The Jetpack Version is %s
pt: A Versão do Jetpack é %s

en: The WordPress.com blog_id is %d
pt: O blog_id do WordPress.com é %d

en: Additional data:
pt: Dados adicionais:

[ctx: "wp jetpack status full" is a command - do not translate]
en: View full status with 'wp jetpack status full'
pt: Ver status completo com 'wp jetpack status full'

en: You cannot disconnect, without having first connected.
pt: Você não pode desconectar-se sem ter se conectado antes.

en: Please specify a valid user.
pt: Por favor, especifique um usuário válido.

en: Please specify a user by either ID, username, or email.
pt: Especifique um usuário por ID, nome de usuário ou email.

en: Jetpack has been successfully disconnected.
pt: Jetpack foi desconectado com êxito.

en: %s has been successfully disconnected.
pt: %s foi desconectado com êxito.

en: %s could not be disconnected.  Are you sure they're connected currently?
pt: Não foi possível desconectar %s. Você tem certeza de que ele está atualmente conectado?

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
pt: Por favor, especifique se você gostaria de desconectar um blog ou um usuário.

en: Resetting Jetpack Options...
pt: Redefinindo as opções do Jetpack...

en: %s option reset
pt: redefinição da opção %s

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
pt: Redefinindo as opções do Jetpack armazenadas em wp_options...

en: Resetting default modules...
pt: Redefinindo módulos padrão...

en: Modules reset to default.
pt: Redefinição de módulos para padrão.

en: jumpstart option reset
pt: redefinição de opções de início rápido

en: Please specify if you would like to reset your options, or modules
pt: Especifique se deseja redefinir suas opções ou módulos

en: %s is not a valid module.
pt: %s não é um módulo válido.

[ctx: %s is a website]
en: Please visit %s to configure your VaultPress subscription.
pt: Acesse %s para configurar sua assinatura VaultPress.

en: Please specify a valid module.
pt: Por favor, especifique um módulo válido.

en: Available Modules:
pt: Módulos Disponíveis:

en: %s has been activated.
pt: %s foi ativado.

en: All modules activated!
pt: Todos os módulos ativados!

en: %s has been deactivated.
pt: %s foi desativado.

en: All modules deactivated!
pt: Todos os módulos desativados!

[ctx: "wp jetpack module activate" is a command - do not translate]
en: %s is not active. You can activate it with "wp jetpack module activate %s"
pt: %s não está ativado. Você pode ativá-lo com "wp jetpack module activate %s"

en: %s has already been whitelisted
pt: %s já está na lista branca

en: Here are your whitelisted IPs:
pt: Estes são os seus IPs que estão na lista branca:

en: Whitelist is empty.
pt: A lista branca está vazia.

en: Cleared all whitelisted IPs
pt: Excluídos todos os IPs da lista branca

en: %s has been whitelisted.
pt: %s foi incluído na lista branca.

en: No command found.
pt: Nenhum comando encontrado.

en: Please enter the IP address you want to whitelist.
pt: Insira o endereço de IP que deseja incluir na lista branca.

[ctx: Instructions on how to whitelist IP ranges - low_range/high_range should be translated.]
en: You can save a range of IPs {low_range}-{high_range}. No spaces allowed.  (example: 1.1.1.1-2.2.2.2)
pt: Você pode salvar uma série de IPs {low_range}-{high_range}. Não são permitidos espaços. (exemplo: 1.1.1.1-2.2.2.2)

[ctx: 'list' and 'clear' are commands and should not be translated]
en: You can also 'list' or 'clear' the whitelist.
pt: Você também pode incluir itens ("list") na lista branca ou limpá-la ("clear").

en: Option not found or is empty.  Use "list" to list option names
pt: Opção não encontrada ou vazia. Use "list" para listar os nomes das opções

en: Deleted option: %s
pt: Opção excluída: %s

en: Sorry, no updating arrays at this time
pt: Não há atualização de arrays no momento

[ctx: Updating an option from "this" to "that".]
en: Updated option: %s to "%s"
pt: Opção atualizada: %s para "%s"

en: Option
pt: Opção

en: Value
pt: Valor

[ctx: a variable command that a user can write, provided in the printed instructions]
en: option
pt: opção

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
pt: valor

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
pt: Essas são as suas opções. Você pode obtê-las ("get"), excluí-las ("delete") e atualizá-las ("update").

[ctx: 'wp jetpack options' is a command - do not translate.]
en: Type 'wp jetpack options' for more info.
pt: Digite "wp jetpack options" para obter mais informações.

en: Action cancelled. Have a question?
pt: Ação cancelada. Tem alguma dúvida?

en: Are you sure? This cannot be undone. Type "yes" to continue:
pt: Tem certeza? Essa ação não pode ser desfeita. Digite "yes" para continuar:

note: translators: Don't translate the word yes here.
en: Are you sure? Modifying this option may disrupt your Jetpack connection.  Type "yes" to continue.
pt: Tem certeza? Modificar essa opção poderá interromper a sua conexão com o Jetpack. Digite "yes" para continuar.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
pt: Um administrador deste blog deve configurar a conexão Jetpack.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
pt: Você precisa registrar o seu Jetpack antes conectá-lo.

en: Error Details: %s
pt: Detalhes do erro: %s

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
pt: Falha na verificação is_usable_domain do domínio `%1$s` porque ele está vazio.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
pt: Falha na verificação is_usable_domain do domínio `%1$s` porque ele está em um array proibido.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
pt: Falha na verificação is_usable_domain do domínio `%1$s` porque ele usa um domínio primário inválido.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
pt: Falha na verificação is_usable_domain do domínio `%1$s` porque ele é um subdomínio do WordPress.com.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as its IP `%2$s` is either invalid, or in a reserved or private range.
pt: Falha na verificação is_usable_domain do domínio `%1$s` porque seu IP `%2$s` é inválido ou se encontra em um intervalo reservado ou privado.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
pt: Sem permissões suficientes para acessar esta página.

en: Your site isn’t reaching the Jetpack servers.
pt: O seu site não está alcançando os servidores do Jetpack.

en: Your site isn’t securely reaching the Jetpack servers.
pt: Seu site não está alcançando os servidores Jetpack.

en: Your `%1$s` option is set up as `%2$s`, but your WordPress.com connection lists it as `%3$s`!
pt: A sua opção `%1$s` está definida como `%2$s`, no entanto a sua conexão WordPress.com  está marcando-a como `%3$s`!

en: Something has gotten mixed up in your Jetpack Connection!
pt: Algo ficou misturado na sua conexão Jetpack!

en: It looks like your site can not communicate properly with Jetpack.
pt: Parece que o seu site não consegue se comunicar corretamente com o Jetpack.

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
pt: Testando a compatibilidade do seu site com Jetpack...

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
pt: Sua instalação Jetpack parece estar ok!

en: There seems to be a problem with your site’s ability to communicate with Jetpack!
pt: Parece haver um problema com a habilidade do seu site de se comunicar com o Jetpack!

en: Trouble with Jetpack?
pt: Problemas com Jetpack?

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
pt: O problema pode ser causado por um dessas situações que você pode tentar diagnosticar:

en: A known issue.
pt: Um problema conhecido.

en: An incompatible plugin.
pt: Um plugin incompatível

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
pt: Desative todos os plugins, exceto o Jetpack para descobrir se existe alguma incompatibilidade entre plugins. Se o problema persistir, não é uma questão de plugin. Se o problema for resolvido, ative seus plugins um por um, até que o problema apareça novamente. Nos informe qual plugin causa o problema e nós tentaremos ajudar.

en: A theme conflict.
pt: Um conflito de tema.

en: A problem with your XMLRPC file.
pt: Um problema com seu arquivo XMLRPC.

en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
pt: Carregue seu <a href="%s">arquivo XMLRPC</a>. Deve aparecer  “XML-RPC server accepts POST requests only.” em uma linha de texto.

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
pt: Se não é por si só, um tema ou plugin pode estar exibindo caracteres extras. Tente as etapas 2 e 3.

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
pt: Se você receber uma mensagem 404, contate seu servidor de hospedagem. Sua configuração de segurança pode estar bloqueando o XMLRPC.

en: If none of these help you find a solution, <a href="%s">click here to contact Jetpack support</a>. Tell us as much as you can about the issue and what steps you've tried to resolve it, and one of our Happiness Engineers will be in touch to help.
pt: Se nada disso ajudar a encontrar uma solução, <a href="%s">clique aqui para entrar em contato com o suporte Jetpack</a>. Conte-nos o máximo possível sobre o assunto e quais os passos que você tentou para resolver, um dos nossos Engenheiros de Felicidade entrará em contato para ajudar.

en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
pt: Sua conexão é gerenciada pela conta do WordPress.com <strong>%s</strong>.

en: Some features of Jetpack use the WordPress.com infrastructure and require that your public content be mirrored there. If you see intermittent issues only affecting certain posts, please try requesting a reindex of your posts.
pt: Alguns recursos do Jetpack usam a infraestrutura do WordPress.com e exigem que o seu conteúdo público seja espelhado lá. Se experienciar problemas intermitentes que afetam determinados posts, solicite uma reindexação de seus posts.

en: Please describe the problem you are having.
pt: Descreva o problema que está ocorrendo.

en: Name
pt: Nome

en: Let us know your name.
pt: Informe seu nome.

en: E-mail
pt: Email

en: Use a valid email address.
pt: Use um endereço de email válido.

en: The test results and some other useful debug information will be sent to the support team. Please feel free to <a href="#">review/modify</a> this information.
pt: Os resultados do teste e algumas outras informações de depuração úteis serão enviadas para a equipe de suporte. Por favor, sinta-se livre para <a href="#">rever/modificar</a> esta informação.

en: Debug Info
pt: Informações da depuração

en: Submit &#187;
pt: Enviar &#187;

en: Activate Photon
pt: Ative o Photon

en: Success! Photon is now actively optimizing and serving your images for free.
pt: Sucesso! O Photon agora está ativado para otimizar e exibir suas imagens gratuitamente.

en: We are sorry but unfortunately Photon did not activate.
pt: Infelizmente não foi possível ativar o Photon.

en: Search Modules…
pt: Buscar Módulos...

[ctx: "Site Icon" is the feature name.]
en: WordPress now has Site Icon built in!
pt: O WordPress agora possui o recurso Ícone do site incorporado!

en: Deactivate
pt: Desativar

en: Activate
pt: Ativar

en: No Modules Found
pt: Nenhum Módulo Encontrado

en: Module Info
pt: Informação Sobre o Módulo

en: Site Name
pt: Nome do site

en: Path
pt: Caminho

en: Connected
pt: Conectado

en: Edit
pt: Editar

en: Jetpack Sites
pt: Sites do Jetpack

en: Refresh Status
pt: Atualizar status

en: Indexing request queued and waiting&hellip;
pt: Pedido de indexação aguardando na fila e espera&hellip;

en: Indexing posts
pt: Indexando posts

en: Reindex Posts
pt: Re-indexando Posts

en: Posts indexed.
pt: Posts indexados.

en: Status unknown.
pt: Status desconhecidos.

en: This site is too large, please contact Jetpack support to sync.
pt: O seu site é muito grande, entre em contato com o suporte Jetpack para sincronizar.

en: Visit the post for more.
pt: Visite o post para mais.

en: Video post by %s.
pt: Vídeo postado por %s.

en: Video post.
pt: Vídeo.
