Stable (latest release) - en to sv translation catalogue (1785 entries)

en: Images
sv: Bilder

en: Views
sv: Vyer

note: translators: %s is a module name
en: To quickly boost performance, security, and engagement we recommend activating <strong>%s</strong>. Click <strong>Jump Start</strong> to activate this feature or <a class="pointer jp-config-list-btn">learn more</a>
sv: För att snabbt förbättra prestandan, säkerheten och engagemanget rekommenderar vi att du aktiverar <strong>%s</strong>. Klicka på <strong>Snabbstart</strong> för att aktivera denna funktion eller <a class="pointer jp-config-list-btn">läs mer</a>

en: Help and Support
sv: Hjälp och Support

en: Visit support site
sv: Besök supportwebbplatsen

en: Browse forums
sv: Bläddra i forum

en: Contact us directly
sv: Kontakta oss direkt

en: Premium Add-ons
sv: Premiumtillägg

en: Business site? Safeguard it with real-time backups, security scans, and anti-spam.
sv: Företagswebbplats? Skydda den med säkerhetskopiering i realtid, säkerhetsskanningar och anti-spam.

en: Compare Options
sv: Jämför alternativ

en: We cannot display information for this blog.
sv: Vi kan inte visa information för den här bloggen.

en: Invalid site information returned from remote.
sv: Ogiltig webbplatsinformation skickades tillbaka från fjärrservern.

en: No posts data returned by remote.
sv: Inga inläggsdata skickades tillbaka av fjärrservern.

en: Information about this blog is currently being retrieved.
sv: Information om den här bloggen hämtas för närvarande.

en: Cannot load blog information at this time.
sv: Kan inte ladda blogginformation just nu.

en: Cannot load blog posts at this time.
sv: Kan inte ladda blogginlägg just nu.

en: You must specify a valid blog URL!
sv: Du måste ange en giltig blogg-URL!

en: Detailed information
sv: Detaljerad information

note: translators: %1$s is a comma-separated list of module names or a single module name, %2$s is the last item in the module list
en: To quickly boost performance, security, and engagement we recommend activating <strong>%1$s and %2$s</strong>. Click <strong>Jump Start</strong> to activate these features or <a class="pointer jp-config-list-btn">learn more</a>
sv: För att snabbt förbättra prestanda, säkerhet och engagemang rekommenderar vi att du aktiverar <strong>%1$s och %2$s</strong>. Klicka på <strong>Snabbstart</strong> för att aktivera dessa funktioner eller <a class="pointer jp-config-list-btn">läs mer</a>

en: <em>Generated</em> by <a href="%s">Jetpack for WordPress</a>
sv: <em>Skapad</em> av <a href="%s">Jetpack för WordPress</a>

en: Social Menu
sv: Social meny

en: Facebook Page Plugin
sv: Facebook-sidetillägg

en: Use the Facebook Page Plugin to connect visitors to your Facebook Page
sv: Använd Facebook-sidetillägget för att ansluta besökare till din Facebook-sida

en: An error occurred fetching the remote data.
sv: Ett fel uppstod vid hämtning av fjärrdatan.

en: Invalid remote response.
sv: Ogiltigt svar frå fjärrserver.

en: Change Frequency
sv: &Auml;ndra frekvens

en: Last Updated
sv: Senast uppdaterad

en: XML Sitemap
sv: XML-webbplatskarta

en: This is an XML Sitemap generated by <a href="%s">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%s">Google</a> or <a href="%s">Bing</a>.
sv: Detta är en XML-webbplatskarta skapad av <a href="%s">Jetpack</a>, avsedd att användas av sökmotorer som <a href="%s">Google</a> eller <a href="%s">Bing</a>.

en: You can find more information on XML sitemaps at <a href="%s">sitemaps.org</a>
sv: Du kan hitta mer information om XML-webbplatskartor på <a href="%s">sitemaps.org</a>

[ctx: Module Name]
en: Sitemaps
sv: Webbplatskartor

[ctx: Module Description]
en: Creates sitemaps to allow your site to be easily indexed by search engines.
sv: Skapar webbplatskartor som gör att din webbplats enkelt kan indexeras av sökmotorer.

[ctx: Module Name]
en: Data Backups
sv: Datasäkerhetskopior

[ctx: Module Description]
en: Daily or real-time backups.
sv: Daglig säkerhetskopiering eller säkerhetskopiering i realtid.

[ctx: Module Tag]
en: Traffic
sv: Trafik

en: More information on Sitemaps.
sv: Mer information om webbplatskartor.

en: Click to share on Facebook
sv: Klicka för att dela på Facebook

en: Share on Skype
sv: Dela på Skype

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating %s (the default WordPress theme).
sv: Om ditt problem är okänt eller orsakas av ett tillägg kan du försöka med att aktivera %s (standardtemat i WordPress).

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating the default WordPress theme.
sv: Om ditt problem är okänt eller orsakas av ett tillägg kan du försöka med att aktivera standardtemat i WordPress.

en: If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
sv: Om detta löser problemet är det förmodligen någonting som är trasigt – informera den som har skrivit temat.

[ctx: Support request email subject line]
note: translators: %s is the URL of the site
en: from: %s Jetpack contact form
sv: fråm: %s Jetpack kontaktformulär

en: Let Jetpack deliver your images optimized and faster than ever.
sv: Låt Jetpack leverera dina bilder, optimimerade och snabbare än någonsin.

en: Enable auto-updates
sv: Aktivera automatiska uppdateringar

en: Track detailed stats on this post and the rest of your site.
sv: Följ detaljerad statistik om det här inlägget och resten av din webbplats.

en: Success! Jetpack Stats is now activated.
sv: Klart! Jetpack-statistik är nu aktiverat.

en: Enable Jetpack Stats
sv: Aktivera Jetpack-statistik

en: Success! Stats are now active.
sv: Klart! Statistik är nu aktiverat.

en: We are sorry but unfortunately Stats did not activate.
sv: Tyvärr så aktiverades inte statistik.

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong>  We&#8217;re sorry for the inconvenience. Please try again later, if the issue continues please contact support with this message: %s
sv: <strong>Det finns en bugg i din Jetpack.</strong> Vi ber om ursäkt för besväret. Vänligen försök igen senare, om problemet kvarstår kontakta supportavdelningen med detta meddelande: %s

en: %s requires at least one selection
sv: %s kräver minst ett val

en: Activate remote management
sv: Aktivera fjärrhantering

en: Save time with auto updates on WordPress.com
sv: Spara tid med automatiska uppdateringar på WordPress.com

en: Go to WordPress.com to enable auto-updates for plugins
sv: Gå till WordPress.com för att aktivera automatiska uppdateringar för tillägg

en: Enable auto-updates on WordPress.com
sv: Aktivera automatiska uppdateringar på WordPress.com

en: Try the brand new editor.
sv: Testa den helt nya redigeraren.

en: Write on WordPress.com
sv: Skriv på WordPress.com

en: You must specify an option_name
sv: Du måste ange option_name

en: You must specify a whitelisted option_name
sv: Du måste ange ett vitlistat option_name

en: You must specify an option_value
sv: Du måste ange option_value

note: translators: %1$s is link to author posts, %2$s is author display name
en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
sv: <span>Författare:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Can not disconnect Jetpack
sv: Kan inte koppla från Jetpack

en: Disconnecting is not possible while in staging mode.<br /><a href="%s" target="_blank">Learn more about how staging sites work</a>.
sv: Frånkoppling är inte möjligt i förproduktionsläge.<br /><a href="%s" target="_blank">Läs mer om hur förproduktionsläget fungerar</a>.

en: Save time with automated plugin updates.
sv: Spara tid med automatiska tilläggsuppdateringar.

en: Success!
sv: Det funkade!!!

en: Comments are not allowed.
sv: Kommentarer är inte tillåtna.

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.
sv: Ditt IP (%1$s) har blivit flaggat för potentiella säkerhetsöverträdelser.

en: All pages
sv: Alla sidor

en: Show Tag Line
sv: Visa motto

note: translators: %s is a social network name, e.g. Facebook
en: %s username:
sv: %s-användarnamn:

en: Show Photo
sv: Visa foto

en: Show Owners
sv: Visa ägare

en: Theme
sv: Tema

en: Landscape
sv: Liggande

en: Portrait
sv: Porträtt

en: Layout
sv: Utseende

en: Width
sv: Bredd

en: Type of Widget
sv: Typ av widget

en: It looks like your Google+ URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
sv: Det verkar som att din Google+ URL är felaktigt konfigurerad. Kontrollera den i dina <a href="%s">widget-inställningar</a>.

en: Page Widget
sv: Sid-widget

en: Community Widget
sv: Forum-widget

en: Google+ Badge
sv: Google+ märkning

en: Display a Google+ Badge to connect visitors to your Google+
sv: Visa en Google+ märkning för att ansluta besökare till din Google+

en: The email address has opted out of subscription emails. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
sv: E-postadressen har valt bort e-postprenumerationer. <br /> Du kan hantera dina alternativ på <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>

en: Manage your email preferences.
sv: Hantera dina e-postalternativ.

en: Person Widget
sv: Person-widget

en: Manage Your Security Settings
sv: Hantera dina säkerhetsinställningar

en: Manage Your Menus
sv: Hantera dina menyer

en: Manage Your Site
sv: Hantera din webbplats

en: Just one more step before you can manage your site from WordPress.com! Click the button below and you will be good to go.
sv: Nu är det bara ett steg kvar innan du kan hantera din webbplats från WordPress.com! Klicka på knappen här nedanför så är det klart.

en: Well that was easy. You can now manage all of your sites in one convenient place on WordPress.com
sv: Det var väl enkelt. Nu kan du hantera alla dina webbplatser från en plats på WordPress.com

en: Manage Your Plugins
sv: Hantera dina tillägg

en: Manage Your Themes
sv: Hantera dina teman

en: Just one more step before your site can be secured by Jetpack and WordPress.com. Click the button below and you'll be safe and secure.
sv: Nu är det bara ett steg kvar innan din webbplats kan säkras av Jetpack och WordPress.com. Klicka på knappen här nedanför så kommer du att vara trygg och säker.

en: Just one more step before your menus can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your menus with our newly-redesigned user interface.
sv: Nu är det bara ett steg kvar innan dina menyer kan hanteras med WordPress.com. Klicka på knappen här nedanför så kommer du att kunna hantera dina menyer med vårt nydesignade användargränssnitt.

en: Just one more step before your themes can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your themes with our newly-redesigned user interface.
sv: Nu är det bara ett steg kvar innan dina teman kan hanteras med WordPress.com. Klicka på knappen här nedanför så kommer du att kunna hantera dina teman med vårt nydesignade användargränssnitt.

en: Testimonial list navigation
sv: Omdömeslista, navigering

en: Testimonials list
sv: Omdömeslista

en: Just one more step before your plugins can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing all of your plugins in one place.
sv: Nu är det bara ett steg kvar innan dina tillägg kan hanteras med WordPress.com. Klicka på knappen här nedanför så kommer du att kunna hantera alla dina tillägg på en plats.

en: Project type list
sv: Projekttyplista

en: Project tag list navigation
sv: Projektetikettlista, navigering

en: Project tag list
sv: Projektetikettlista

en: Filter Testimonials list
sv: Filtrera omdömeslista

en: Menu items list
sv: Menypostlista

en: Filter projects list
sv: Filtrera projektlista

en: Project list navigation
sv: Projektlista, navigering

en: Projects list
sv: Projektlista

en: Project type list navigation
sv: Projekttyplista, navigering

en: Menu item labels list
sv: Menypostetikettlista

en: Menu section list navigation
sv: Menysektionslista, navigering

en: Menu section list
sv: Menysektionslista

en: Filter menu items list
sv: Filtrera menypostlista

en: Menu item list navigation
sv: Menypostlista, navigering

en: Filter comics list
sv: Filtrera serielista

en: Comics list navigation
sv: Serielista, navigering

en: Comics list
sv: Serielista

en: Menu item label list navigation
sv: Menypostetikettlista, navigering

en: Show all
sv: Visa alla

en: Site connection <strong>failed</strong>
sv: Anslutningen av webbplatsen <strong>misslyckades</strong>

en: %s is now my domain.
sv: %s är nu min domän.

en: %s is still my domain.
sv: %s är fortfarande min domän.

en: Checkbox with Multiple Items
sv: Kryssruta med flera poster

en: Limit width to %1$s pixels for full size images. (<a href="%2$s">More info</a>.)
sv: Begränsa bredden till %1$s pixlar för bilder i originalstorlek. (<a href="%2$s">Mer info</a>.)

en: Activate Now
sv: Aktivera nu

en: Speed up your photos and save bandwidth costs by using a free content delivery network.
sv: Snabba upp dina foton och minska bandbreddskostnaderna genom att använda ett gratis leveransnätverk för innehåll.

en: Success! WordPress.com tools are now active.
sv: Klart! WordPress.com-verktyg är nu aktiverade.

en: We are sorry but unfortunately Manage did not activate.
sv: Tyvärr så aktiverades inte Hantera.

en: Site successfully connected.
sv: Webbplatsen är nu ansluten.

en: Reduce security risks with automated plugin updates.
sv: Minska säkerhetsriskerna med automatiskt uppdatering av tillägg.

en: Connect your account
sv: Anslut ditt konto

en: RESET EVERYTHING (during testing only) - will reset modules to default as well
sv: ÅTERSTÄLL ALLT (endast under testning) – återställer även modulerna till standardvärden.

en: loading&hellip;
sv: Laddar&hellip;

[ctx: As in Premium. Premium module description]
en: Paid
sv: Betald

en: Learn more
sv: Läs mer

en: Activated
sv: Aktiverad

en: Premium Jetpack Service
sv: Premium Jetpack-service

en: PAID
sv: BETALD

en: Modal window. Press escape to close.
sv: Modalt fönster. Tryck på Esc för att stänga.

en: Close modal window
sv: Stäng modalt fönster

en: Get started with Jetpack Multisite
sv: Kom igång med Jetpack Multisite

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
sv: Kom igång med att hantera din Multisite-installation av Jetpack genom att ansluta.

en: Username
sv: Användarnamn

en: Site Username
sv: Användarnamn för webbplatsen

en: WordPress.com Username
sv: WordPress.com-användarnamn

en: Not connected
sv: Inte ansluten

en: Unlink my account
sv: Ta bort länken till mitt konto

en: Link your account
sv: Länka ditt konto

en: Primary User of the site
sv: Primär webbplatsanvändare

en: Site Username (Primary)
sv: Webbplatsens användarnamn (primär)

en: Jetpack Primary User
sv: Primär Jetpack-användare

en: Learn about what being the Primary User means.
sv: Läs mer om vad det betyder att vara primär användare.

en: (primary)
sv: (primär)

en: %sConnect more admins%s
sv: %sAnslut fler administratörer%s

en: Set the primary account holder
sv: Ange den primära kontoinnehavaren

en: Disconnect site from WordPress.com
sv: Koppla bort webbplatsen från WordPress.com

en: Disconnecting Jetpack
sv: Kopplar bort Jetpack

en: Before you completely disconnect Jetpack is there anything we can do to help?
sv: Innan du kopplar bort Jetpack; finns det något vi kan göra för dig?

en: Confirm Disconnect
sv: Bekräfta frånkoppling

en: I Need Support
sv: Jag behöver hjälp

en: cancel
sv: Avbryt

en: Jetpack is network activated and notices can not be dismissed.
sv: Jetpack är nätverksaktiverat och meddelandena kan inte avfärdas.

en: Have feedback on Jetpack?
sv: Vill du tycka till om Jetpack?

en: Answer a short survey to let us know how we&#8217;re doing and what to add in the future.
sv: Svara på en kort enkät för att tala om för oss hur vi sköter oss och vad vi ska lägga till i framtiden.

en: Take Survey
sv: Fyll i enkäten

en: Privacy Policy
sv: Sekretesspolicy

en: Terms of Service
sv: Användarvillkor

en: Jetpack Network Settings Updated!
sv: Nätverksinställningarna för Jetpack har uppdaterats!

en: Network Settings
sv: Nätverksinställningar

en: These settings affect all sites on the network.
sv: Dessa inställningar påverkar alla webbplatser på nätverket.

en: Sub-site override
sv: Åsidosättning av underwebbplatser

en: Allow individual site administrators to manage their own connections (connect and disconnect) to <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>
sv: Tillåt att enskilda webbplatsadministratörer hanterar sina egna anslutningar (anslut och koppla från) till <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>

en: Protect whitelist
sv: Skydda vitlista

note: Description of the plugin/theme
en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
sv: Ta kraften hos WordPress.com molnet till din egen installation av WordPress. Med Jetpack kan du ansluta din blogg till ett WordPress.com-konto för att använda kraftfulla funktioner som normalt bara är tillgängliga för WordPress.com-användare.

[ctx: Checkbox on Widget Visibility if choosen page has children.]
en: Include children
sv: Inkludera barn

en: Visibility
sv: Synlighet

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
sv: %s om:

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
sv: Visa

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
sv: Dölj

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
sv: -- Välj --

en: Category
sv: Kategori

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
sv: Författare

[ctx: Noun]
en: User
sv: Användare

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
sv: Roll

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
sv: Tagg

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
sv: Datum

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
sv: Sida

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
sv: Taxonomi

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
sv: är

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
sv: eller

en: Delete
sv: Radera

en: Display your location, hours, and contact information.
sv: Visa din plats, tid och kontaktinformation.

en: Contact Info
sv: Kontaktuppgifter

en: Hours & Info
sv: Tid och info

en: Lunch: 11am - 2pm 
    Dinner: M-Th 5pm - 11pm, Fri-Sat:5pm - 1am
sv: Lunch: 11:00 – 14:00 
    Middag: Mån–Tor: 17–23, Fre–Lör: 17–01

en: There was a problem getting the data to display this address on a map.  Please refresh your browser and try again.
sv: Det gick inte att hämta den information som behövdes för att visa den här adressen på en karta. Uppdatera webbläsaren och försök igen.

en: Title:
sv: Titel:

en: Address:
sv: Adress:

en: Show map
sv: Visa karta

en: Sorry. We can not plot this address. A map will not be displayed. Is the address formatted correctly?
sv: Tyvärr. Vi kan inte rita upp kartan för den här adressen. Ingen karta kommer att visas. Är adressen korrekt formaterad?

en: Phone:
sv: Telefon:

en: Hours:
sv: Tid:

en: It looks like your Facebook URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
sv: Det verkar som om URL:en till din Facebook-sida är felaktigt konfigurerad. Kontrollera den i dina <a href="%s">widget-inställningar</a>.

en: Facebook Page URL
sv: URL till Facebook-sida

en: The widget only works with Facebook Pages.
sv: Widgeten fungerar bara med Facebook-sidor.

en: Height
sv: Höjd

en: Show Faces
sv: Visa ansikten

en: Show profile photos in the plugin.
sv: Visa profilbilder i tillägget.

en: Show Stream
sv: Visa ström

en: Show Page Posts.
sv: Visa inlägg på sidan.

en: Show Cover Photo
sv: Visa omslagsfoto

en: Images:
sv: Bilder:

en: Choose Images
sv: Välj bilder

en: Link To:
sv: Länka till:

en: Random Order:
sv: Slumpvis ordning:

en: Style:
sv: Stil:

en: Display a photo gallery or slideshow
sv: Visa fotogalleri eller bildspel

en: Tiles
sv: Mosaik

en: Carousel
sv: Karusell

en: Attachment Page
sv: Sida för bilaga

en: Media File
sv: Mediafil

en: Display your books from Goodreads
sv: Visa dina böcker från Goodreads

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
sv: Läs

en: Currently Reading
sv: Läser just nu

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
sv: Att läsa

en: You need to enter your numeric user ID for the <a href="%1$s">Goodreads Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s">Full instructions</a>.
sv: Du måste lägga till ditt numeriska användar-ID för att <a href="%1$s">Goodreads-widgeten</a> ska fungera korrekt. <a href="%2$s">Fullständiga instruktioner</a>.

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
sv: Goodreads numeriska användar-ID <a href="%s" target="_blank">(instruktioner)</a>:

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
sv: Ogiltigt användar-ID, kontrollera och skriv in ditt användar-ID-nummer för Goodreads igen.

en: Shelf:
sv: Hylla:

en: Gravatar Profile
sv: Gravatarprofil

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
sv: Visa en mini-version av din Gravatar-profil

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
sv: Du behöver välja vad du vill visa i den här <a href="%s">Gravatarprofil-widgeten</a>.

en: View Full Profile &rarr;
sv: Visa hela profilen →

en: Error loading profile
sv: Kunde inte ladda profil

en: Personal Links
sv: Personliga länkar

en: Verified Services
sv: Verifierade tjänster

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
sv: %1$s på %2$s

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
sv: Välj en användare eller "anpassad" och ange en egen e-postadress.

en: Custom
sv: Anpassad

en: Custom Email Address
sv: Egen epostadress

en: Show Personal Links
sv: Visa personliga länkar

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
sv: Länkar till dina webbplatser, bloggar eller andra webbplatser som beskriver vem du är.

en: Show Account Links
sv: Visa kontolänkar

en: Links to services that you use across the web.
sv: Länkar till tjänster som du använder på webben.

en: Opens in new window
sv: Öppnas i ett nytt fönster

en: Edit Your Profile
sv: Redigera din profil

en: What's a Gravatar?
sv: Vad är en Gravatar?

en: Image
sv: Bild

en: Display an image in your sidebar
sv: Visa en bild i sidopanelen

en: Image URL:
sv: Bild URL:

en: Alternate text:
sv: Alternativ text:

en: Image title:
sv: Bildtitel:

en: Caption:
sv: Bildtext:

en: Left
sv: Vänster

en: Center
sv: Centrerat

en: Right
sv: Höger

en: Image Alignment:
sv: Bildjustering:

en: Width:
sv: Bredd:

en: Height:
sv: Höjd:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
sv: Om inget anges försöker vi avgöra bildens storlek.

en: Link URL (when the image is clicked):
sv: Länk-URL (när bilden klickas på):

en: Open link in a new window/tab
sv: Öppna länken i ett nytt fönster/flik

en: Links to your blog's RSS feeds
sv: Länkar till din blogg RSS-flöden

en: RSS Links
sv: RSS-länkar

en: Posts
sv: Inlägg

en: Posts & Comments
sv: Inlägg & kommentarer

en: Feed(s) to Display:
sv: Flöde(n) att visa:

en: Text Link
sv: Textlänk

en: Image Link
sv: Bildlänk

en: Text & Image Links
sv: Text- & bildlänkar

en: Image Settings:
sv: Bildinställningar:

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Image Size:
sv: Bildstorlek:

en: Red
sv: Rött

en: Green
sv: Grönt

en: Blue
sv: Blå

en: Purple
sv: Lila

en: Pink
sv: Rosa

en: Image Color:
sv: Bildfärg:

en: Subscribe to %s
sv: Prenumerera på %s

en: Social Media Icons
sv: Ikoner för sociala medier

en: A simple widget that displays social media icons.
sv: En enkel widget som visar ikoner för sociala medier.

en: Social
sv: Sociala medier

en: View %1$s&#8217;s profile on %2$s
sv: Visa %1$ss profil på %2$s

en: Top Posts &amp; Pages
sv: Populära inlägg &amp; sidor

en: Shows your most viewed posts and pages.
sv: Visar dina mest visade inlägg och sidor.

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
sv: Maximalt antal inlägg att visa (inte fler än 10):

en: Types of pages to display:
sv: Typ av sidor som ska visas:

en: Display as:
sv: Visa som:

en: Text List
sv: Textlista

en: Image List
sv: Bildlista

en: Image Grid
sv: Bildrutnät

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
sv: Populära inlägg &amp; sidor efter visningar som beräknas från 24-48 timmar gammal statistik. De tar ett tag att uppdateras.

en: There are no posts to display. <a href="%s">Want more traffic?</a>
sv: Det finns inga inlägg att visa. <a href="%s">Vill du ha mer besök?</a>

en: Twitter Timeline
sv: Twitter-tidslinje

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
sv: Visa den officiella Twitter Embedded Timeline-widgeten.

en: My Tweets
sv: Mina tweets

en: Follow me on Twitter
sv: Följ mig på Twitter

en: Height (px):
sv: Höjd (px):

en: # of Tweets Shown:
sv: Antal tweets som har visats:

en: You need to <a href="%1$s" target="_blank">create a widget at Twitter.com</a>, and then enter your widget id (the long number found in the URL of your widget's config page) in the field below. <a href="%2$s" target="_blank">Read more</a>.
sv: Du måste <a href="%1$s" target="_blank">skapa en widget på Twitter.com</a> och sedan ange ditt widget-ID (den långa sifferraden i URL:en till din widgets konfigurationssida) i fältet nedan. <a href="%2$s" target="_blank">Läs mer</a>.

en: Widget ID:
sv: Widget-ID:

en: Layout Options:
sv: Layout-alternativ:

en: No Header
sv: Inget sidhuvud

en: No Footer
sv: Ingen sidfot

en: No Borders
sv: Inga ramar

en: No Scrollbar
sv: Ingen bläddringslist

en: Transparent Background
sv: Transparent backgrund

en: Link Color (hex):
sv: Länkfärg (hex):

en: Border Color (hex):
sv: Linjefärg (hex):

en: Timeline Theme:
sv: Tema för tidsaxeln:

en: Display WordPress Posts
sv: Visa WordPress-inlägg

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
sv: Visar en lista med senaste inläggen från en annan WordPress.com- eller Jetpack-aktiverad blogg.

en: Recent Posts
sv: Senaste inläggen

en: Blog URL:
sv: Blogg-URL:

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
sv: Skriv in en URL för en WordPress.com- eller WordPress-webbplats med Jetpack.

en: Number of Posts to Display:
sv: Antal inlägg som ska visas:

en: Open links in new window/tab:
sv: Öppna länkar i nytt fönster/ny flik:

en: Show Featured Image:
sv: Visa utvald bild:

en: Show Excerpts:
sv: Visa uttdrag:

en: Jump Start your site by activating these components
sv: Snabbstarta din webbplats genom att aktivera dessa komponenter

en: Jump Start your site
sv: Snabbstarta din webbplats

en: Your site has been sucessfully Jump Started.
sv: Din webbplats har snabbstartats.

en: Success! You've jump started your site.
sv: Klart! Du har snabbstartat din webbplats.

en: Check out other recommended features below, or go to the <a href="%s">settings</a> page to customize your Jetpack experience.
sv: Kolla in andra rekommenderade funktioner här nedan, eller gå till sidan <a href="%s">inställningar</a> för att anpassa din Jetpack-upplevelse.

en: Jump Start
sv: Snabbstart

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Link your account to WordPress.com
sv: Länka ditt konto til WordPress.com

en: Improve your site with Jetpack
sv: Förbättra din webbplats med Jetpack

en: Jetpack can help secure your site, increase performance &amp; traffic, and simplify how you manage your site.
sv: Jetpack kan bidra till att säkra din webbplats, ge ökad prestanda och trafik och förenkla hur du hanterar webbplatsen.

en: Performance &amp; Security
sv: Prestanda och säkerhet

en: Traffic Growth
sv: Ökad trafik

en: WordPress.com Tools
sv: WordPress.com-verktyg

en: Learn more about WordPress.com's free tools
sv: Lär dig mer om WordPress.coms gratisverktyg

en: Manage Multiple Sites
sv: Hantera fler webbplatser

en: Bulk site management from one dashboard.
sv: Masshantering av webbplatser från en adminpanel.

en: Automatic Updates
sv: Automatiska uppdateringar

en: Keep plugins auto-updated.
sv: Håll tilläggen uppdaterade automatiskt.

en: Centralized Posting
sv: Centraliserad publicering

en: Post to your sites via mobile devices.
sv: Publicera på dina webbplatser via mobila enheter.

en: Menu Management
sv: Menyhantering

en: A simpler UI for creating and editing menus.
sv: Ett enklare användargränssnitt för att skapa och redigera menyer.

en: More Statistics
sv: Mer statistik

en: Enhanced site stats and insights.
sv: Förbättrad trafikstatistik och insikter.

en: Go to WordPress.com to try these features
sv: Gå till WordPress.com för att testa dessa funktioner

en: Go to WordPress.com
sv: Gå till WordPress.com

en: Activate free WordPress.com features
sv: Aktivera gratis WordPress.com-funktioner

en: Activate features
sv: Aktivera funktioner

en: Jetpack includes many other features that you can use to customize how your site looks and functions. These include Contact Forms, Tiled Photo Galleries, Custom CSS, Image Carousel, and a lot more.
sv: Jetpack innehåller många andra funktioner som du kan använda för att anpassa hur din webbplats ser ut och fungerar. Bland annat kontaktformulär, fotomosaikgallerier, anpassad CSS, bildkarusell och mycket mer.

en: See the other %s Jetpack features
sv: Se de andra funktionerna i %s Jetpack

en: We offer free, full support to all Jetpack users. Our support team is always around to help you.
sv: Vi erbjuder gratis, heltäckande support till alla Jetpack-användare. Vårt supportteam finns alltid här för att hjälpa dig.

en: Two-Step Authentication Enabled
sv: Tvåstegsautentisering aktiverad

en: Two-Step Authentication Disabled
sv: Tvåstegsautentisering inaktiverad

en: Unlink This Account
sv: Ta bort länken till det här kontot

en: Loading&hellip;
sv: Laddar&hellip;

en: View stats on WordPress.com right now
sv: Visa statistik på WordPress.com nu

en: Your Site Stats work better with JavaScript enabled.
sv: Din webbplatsstatistik fungerar bättre om du har JavaScript aktiverat.

en: View Site Stats without JavaScript
sv: Visa webbplatsstatistik utan JavaScript

en: Visit <a href="%s">Site Stats</a> to see your stats.
sv: Besök <a href="%s">webbplatsstatistik</a> för att se din statistik.

en: Admin bar
sv: Adminmeny

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
sv: Lägg till ett diagram i adminmenyn som visar antalet visningar under de senaste 48 timmarna.

en: Registered users
sv: Registrerade användare

en: Count the page views of registered users who are logged in.
sv: Räkna sidvisningar för registrerade användare som är inloggade.

en: Hide the stats smiley face image.
sv: Dölj smileyn från statistiken.

en: The image helps collect stats and <strong>makes the world a better place</strong> but should still work when hidden
sv: Bilden hjälper till att samla in statistik och <strong>gör världen till en bättre plats</strong> men fungerar även när den är dold

en: Smiley face
sv: Smiley-ansikte

en: Report visibility
sv: Synlighet för rapporter

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
sv: Markera de roller som kommer att kunna se statistikrapporter.

en: Stats
sv: Statistik

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
sv: Visningar över 48 timmar. Klicka för mer webbplatsstatistik.

en: day
sv: dag

en: week
sv: vecka

en: month
sv: månad

en: the past day
sv: under gårdagen

en: the past week
sv: den gångna veckan

en: the past month
sv: den senaste månaden

en: the past quarter
sv: det senaste kvartalet

en: the past year
sv: senaste året

en: Chart stats by
sv: Statistikdiagram av

en: Show top posts over
sv: Visa populäraste inläggen över

en: Show top search terms over
sv: Visa mest använda söktermer över

en: Submit
sv: Skicka

note: translators: Stats dashboard widget postviews list: "$post_title $views Views"
en: %1$s %2$s Views
sv: %1$s%2$s visningar

en: View All
sv: Visa alla

en: Top Posts
sv: Färskpressat

en: Sorry, nothing to report.
sv: Ledsen, inget att rapportera.

en: Top Searches
sv: Mest sökta

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again.
sv: Vi kunde inte hämta din statistik just nu. Ladda om sidan och försök igen.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again. If this error persists, please <a href="%1$s">contact support</a>. In your report please include the information below.
sv: Vi kunde inte hämta din statistik just nu. Ladda om sidan och försök igen. <a href="%1$s">Kontakta supportavdelningen</a> om felet kvarstår. Informationen nedan måste finnas med i din rapport.

en: Jetpack Subscriptions:
sv: Jetpack-prenumerationer:

en: Don&#8217;t send this to subscribers
sv: Skicka inte det här till prenumeranter

en: Jetpack Subscriptions Settings
sv: Inställningar för Jetpack-prenumeration

en: Follow Blog
sv: Följ blogg

en: Follow Comments
sv: Följ kommentarer

en: Follower Settings
sv: Följareinställningar

en: Blog follow email text
sv: Blogg-följning e-mailtext

en: Comment follow email text
sv: Text för kommentarföljning

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
sv: Ändra inställningen för om besökare ska kunna prenumerera på dina inlägg eller kommentarer eller både och.

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
sv: Visa alternativet <em>följ blogg</em> i kommentarformuläret.

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
sv: Visa alternativet <em>följ kommentarer</em> i kommentarformuläret.

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
sv: De här inställningarna påverkar hur e-postmeddelandena som skickas till dina följare ser ut.

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
sv: Introduktionstexten som skickas när någon följer din blogg. (Webbplatsinformation och bekräftelse läggs automatiskt till åt dig.)

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
sv: Introduktionstexten som skickas när någon följer ett inlägg på din blogg. (Webbplatsinformation och bekräftelse läggs automatiskt till åt dig.)

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
sv: Hejsan!
    
    Du prenumererade nyligen på min bloggs inläggsuppdateringar. Detta betyder att du kommer att meddelas om alla nya inlägg via e-post.
    
    För att bekräfta, tryck på knappen nedan. 
    Om du inte har prenumererat, ignorera detta mail så stör vi dig inte igen.

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
sv: Howdy.
    Hejsan!
    
    Du prenumererade nyligen på ett av mina inlägg. Detta betyder att du kommer att meddelas per e-post när nya kommentarer görs på detta inlägg.
    
    För att bekräfta, tryck på knappen nedan. 
    Om du inte har prenumererat, ignorera detta mail så stör vi dig inte igen.

en: Notify me of follow-up comments by email.
sv: Meddela mig om nya kommentarer via e-post.

en: Notify me of new posts by email.
sv: Meddela mig om nya inlägg via e-post.

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
sv: Lägg till ett e-postanmälningsformulär som de som vill följa din blogg kan använda.

en: Blog Subscriptions
sv: Bloggprenumerationer

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
sv: Den e-postadress du skrev in var ogiltig. Kontrollera den och försök igen.

en: You have already subscribed to this site. Please check your inbox.
sv: Du prenumererar redan på den här webbplatsen. Titta i Inkorgen.

en: There was an error when subscribing. Please try again.
sv: Ett fel uppstod när du skulle prenumerera. Försök igen.

en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
sv[0]: Gör som %s annan, prenumerera du med.
sv[1]: Gör som %s andra, prenumerera du med.

en: Email Address:
sv: E-postadress:

en: Subscribe to Blog via Email
sv: Prenumerera på bloggen via epost

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
sv: Ange din e-postadress för att prenumerera på den här bloggen och få meddelanden om nya inlägg via e-post.

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Success! An email was just sent to confirm your subscription. Please find the email now and click activate to start subscribing.
sv: Klart! Ett e-postmeddelande skickades för att bekräfta din prenumeration. Gå till e-postmeddelandet nu och klicka på Aktivera för att påbörja prenumerationen.

en: Widget title:
sv: Widget-titel:

en: Optional text to display to your readers:
sv: Valfri text som visas för dina läsare:

en: Subscribe Placeholder:
sv: Platshållare för prenumeration:

en: Subscribe Button:
sv: Prenumerationsknapp:

en: Success Message Text:
sv: Meddelandetext för genomförd prenumeration:

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
sv[0]: Visa totalt antal prenumeranter? (%s prenumerant)
sv[1]: Visa totalt antal prenumeranter? (%s prenumeranter)

en: Featured Content
sv: Utvalt innehåll

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
sv: Framhäv enkelt alla inlägg med <a href="%1$s">"featured"-etiketten</a> eller en etikett du väljer. Ditt tema stöder upp till %2$s inlägg i sin layout för utvalt innehåll.

en: Tag name
sv: Etikettnamn

en: Hide tag from displaying in post meta and tag clouds.
sv: Göm etikett från att visas i inläggs metadata och i etikettmoln.

en: Display tag content in all listings.
sv: Visa innehåll i etiketter i alla listor.

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
sv: Inställningarna för utvalt innehåll har <a href="%s">flyttats till Utseende &rarr; Anpassa</a>.

en: Add logo
sv: Lägg till logga

en: Set as logo
sv: Ställ in som logga

en: Choose logo
sv: Välj logotyp

en: Change logo
sv: Ändra logga

en: Remove logo
sv: Ta bort logotyp

en: No logo set
sv: Ingen logga inställd

en: Site Title, Tagline, and Logo
sv: Webbplatstitel, slogan och logotyp

en: Display Header Text
sv: Visa text i sidhuvud

en: Logo
sv: Logga

en: Site Logo
sv: Webbplatslogotyp

en: &mdash; Select &mdash;
sv: &mdash; Välj &mdash;

en: Tiled Mosaic
sv: Mosaik sida vid sida

en: Square Tiles
sv: Rutor sida vid sida

en: Circles
sv: Cirklar

en: Tiled Columns
sv: Kolumner sida vid sida

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
sv: Visa alla galleribilder i en cool mosaikform.

en: Example:
sv: Exempel:

en: Website Verification Services
sv: Tjänster för webbplatskontroll

en: Enter your meta key "content" value to verify your blog with %s
sv: Skriv in ett värde för metanyckeln "content" för att verifiera din blogg med %s

en: and
sv: och

en: %s Error
sv: %s Fel

en: This video is intended for mature audiences.
sv: Det här videoklippet är barnförbjudet.

en: Please verify your birthday.
sv: Bekräfta din födelsedag.

en: You do not have sufficient <a rel="nofollow" href="%s">freedom levels</a> to view this video. Support free software and upgrade.
sv: Du har inte tillräckliga <a rel="nofollow" href="%s">rättigheter</a> för att se det här videoklippet. Stöd gratis programvara och uppgraderingar.

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
sv: Titta på: %s

en: this video
sv: denna video

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
sv: JavaScript krävs för att spela upp %s.

en: This video requires <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> for playback.
sv: Detta videoklipp behöver <a rel="nofollow" href="%s">Adobe Flash</a> för att visas.

en: Loading video...
sv: Laddar video...

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
sv: Tillägget VideoPress kunde inte kommunicera med VideoPress-servrarna. Det här felet beror troligtvis på att ett tillägg är felaktigt konfigurerat. Installera om eller uppgradera det.

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
sv: <strong>%s</strong> är inte en tillåten inbäddad webbplats.

en: Publisher limits playback of video embeds.
sv: Utgivaren begränsar uppspelningen av inbäddade videoklipp.

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
sv: Inga data hittades för VideoPress-identifieraren: <strong>%s</strong>.

en: Could not obtain a VideoPress upload token. Please try again later.
sv: Kunde inte hämta VideoPress-uppladdningskoden. Försök igen senare.

en: Please note that the VideoPress module requires a WordPress.com account with an active <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">VideoPress subscription</a>.
sv: Observera att VideoPress-modulen behöver ett WordPress.com-konto med en aktiv <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">VideoPress-prenumeration</a>.

en: Connected WordPress.com Blog
sv: Ansluten WordPress.com-blogg

en: Only videos from the selected blog will be available in your media library.
sv: Endast videoklipp från den valda bloggen blir tillgängliga i ditt mediabibliotek.

en: <a href="%s">Click here</a> to refresh this list.
sv: <a href="%s">Klicka här</a> för att uppdatera listan.

en: Video Library Access
sv: Åtkomst till videobibliotek

en: Do not allow other users to access my VideoPress library
sv: Tillåt inte att andra användare kan komma åt mitt VideoPress-bibliotek

en: Allow users to access my videos
sv: Tillåt att användare får tillgång till mina videoklipp

en: Allow users to access and edit my videos
sv: Tillåt att användare får tillgång till och kan redigera mina videoklipp

en: Allow users to access, edit, and delete my videos
sv: Tillåt att användare får tillgång till, kan redigera och ta bort mina videoklipp

en: Allow users to upload videos
sv: Tillåt att användare laddar upp videoklipp

en: Free formats
sv: Fria format

en: Only display videos in free software formats
sv: Visa endast video i fria mjukvaruformat

en: Ogg file container with Theora video and Vorbis audio. Note that some browsers are unable to play free software video formats, including Internet Explorer and Safari.
sv: Ogg-filinkapsling med Theora-video och Vorbis-ljud. Notera att en del webbläsare inte kan spela fria mjukvaruformat för video, inklusive Internet Explorer och Safari.

en: Default quality
sv: Standardinställningen för kvalitet

en: Display higher quality video by default.
sv: Visa högre bildkvalitet som standard.

en: This setting may be overridden for individual videos.
sv: Denna funktion kan slås av/på för specifika videoklipp.

en: VideoPress Library
sv: VideoPress-bibliotek

en: Use the button below to browse your VideoPress Library. Note that you can also browse your VideoPress Library while editing a post or page by using the <strong>Add Media</strong> button in the post editor.
sv: Använd knappen nedan för att bläddra i ditt VideoPress-bibliotek. Observera att du även kan bläddra i ditt VideoPress-bibliotek medan du redigerar ett inlägg eller en sida med hjälp av knappen <strong>Lägg till media</strong> i inläggsredigeraren.

en: Browse Your VideoPress Library
sv: Bläddra i ditt VideoPress-bibliotek

en: Please enable JavaScript support in your browser to use VideoPress.
sv: Aktivera stöd för JavaScript i webbläsaren om du vill använda VideoPress.

en: Please select a video file to upload.
sv: Välj en videofil som du vill ladda upp.

en: Your video is uploading... Please do not close this window.
sv: Ditt videoklipp laddas upp... Stäng inte det här fönstret.

en: An unknown error has occurred. Please try again later.
sv: Ett okänt fel har uppstått. Försök igen senare.

en: Your video has successfully been uploaded. It will appear in your VideoPress Library shortly.
sv: Ditt videoklipp har laddats upp. Det visas snart i ditt VideoPress-bibliotek.

en: Upload a Video
sv: Ladda upp ett videoklipp

en: Insert Video
sv: Infoga video

en: Ogg File URL
sv: URL för Ogg-fil

en: Location of the Ogg video file.
sv: Ogg-videofilens plats.

en: Display share menu and allow viewers to embed or download this video
sv: Visa delningsmenyn och tillåt att tittarna kan bädda in eller ladda ner det här videoklippet

en: Rating
sv: Omdöme

en: Shortcode
sv: Kortkod

en: The preview is unavailable while this video is being processed.
sv: Den här förhandsgranskningen är inte tillgänglig under tiden som det här videoklippet bearbetas.

en: Video Preview:
sv: Förhandsgranskning av videoklipp:

en: Use the form below to upload a video to your VideoPress Library. The following video formats are supported: %s. Maximum upload file size is %d%s.
sv: Använd formuläret nedan för att ladda upp videoklippet till ditt VideoPress-bibliotek. Följande videoformat stöds: %s. Den maximala storleken på den uppladdade filen är %d%s.

en: Upload Video
sv: Ladda upp videoklipp

en: All category pages
sv: Alla kategorisidor

en: Logged In
sv: Inloggad

en: Logged Out
sv: Utloggad

en: All author pages
sv: Alla författarsidor

en: All tag pages
sv: Alla etikettsidor

en: All date archives
sv: Alla datumarkiv

en: Daily archives
sv: Dagsarkiv

en: Monthly archives
sv: Månatliga arkiv

en: Yearly archives
sv: Årsarkiv

en: Front page
sv: Startsida

en: Posts page
sv: Inläggssida

en: Archive page
sv: Arkivsida

en: 404 error page
sv: Fel: 404 (kunde inte hittas)

en: Search results
sv: Sök Resultat

en: Post type:
sv: Inläggstyp:

en: Static page:
sv: Statisk sida:

en: All taxonomy pages
sv: Alla taxonomisidor

en: Show related content after posts
sv: Visa relaterat innehåll efter inlägg

en: Untitled Post
sv: Namnlöst inlägg

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
sv: I "%s"

en: With 1 comment | With %s comments
sv[0]: Med 1 kommentar
sv[1]: Med %s kommentarer

en: Similar post
sv: Liknande inlägg

en: The secret parameter is missing
sv: Den hemliga parametern saknas

en: The secret parameter is invalid or malformed
sv: Den hemliga parametern är ogiltig eller har fel format

en: The response parameter is missing
sv: Svarsparametern saknas

en: The response parameter is invalid or malformed
sv: Svarsparametern är ogiltig eller har fel format

en: Invalid JSON
sv: Ogiltig JSON

en: Unexpected response
sv: Oväntat svar

en: Shared Post
sv: Delat inlägg

note: translators: included in e-mail when post is shared via e-mail. First item is sender's name. Second is sender's e-mail address.
en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
sv: %1$s (%2$s) tror att du kan vara intresserad av följande inlägg:

en: Disable CSS and JS
sv: Inaktivera CSS och JS

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
sv: Avancerat. Om det här alternativet är markerat måste du lägga till de här filerna i ditt tema manuellt för att delningslänkarna ska fungera.

en: Share this:
sv: Dela det här:

en: More
sv: Mer

en: Share
sv: Dela

en:  (Opens in new window)
sv:  (Öppnas i ett nytt fönster)

[ctx: as sharing source]
en: Email
sv: E-post

en: This post has been shared!
sv: Detta inlägg har delats!

en: You have shared this post with %s
sv: Du har delat det här inlägget med %s

en: Close
sv: Stäng

[ctx: share to]
en: Email
sv: E-post

en: Click to email this to a friend
sv: Klicka för att maila detta till en vän

en: Send to Email Address
sv: Skicka till e-postadress

en: Your Name
sv: Ditt namn

en: Your Email Address
sv: Din e-postadress

en: Send Email
sv: Skicka e-post

en: Post was not sent - check your email addresses!
sv: Ditt meddelande skickades inte - kontrollera din e-postadress!

en: Email check failed, please try again
sv: E-postkontroll misslyckades, försök igen

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
sv: Tyvärr, din blogg kan inte dela inlägg via e-post.

en: Click to share on Twitter
sv: Klicka för att dela på Twitter

en: Click to share on Reddit
sv: Klicka för att dela på Reddit

en: Click to share on LinkedIn
sv: Klicka för att dela via LinkedIn

en: Print
sv: Skriv ut

[ctx: share to]
en: Print
sv: Skriv ut

en: Click to print
sv: Klicka för utskrift

en: Press This
sv: Blogga det här

en: Click to Press This!
sv: Klicka för att Blogga det här!

en: Click to share on Google+
sv: Klicka för att dela på Google+

en: Click to share on %s
sv: Klicka för att dela på %s

en: Icon
sv: Ikon

en: Remove Service
sv: Ta bort tjänst

en: Share on Tumblr
sv: Dela på Tumblr

en: Click to share on Tumblr
sv: Klicka för att dela på Tumblr

en: Click to share on Pinterest
sv: Klicka för att dela till Pinterest

en: Click to share on Pocket
sv: Klicka för att dela på Pocket

en: Warning! Multibyte support missing!
sv: Varning! Multibyte stöd saknas!

en: This plugin will work without it, but multibyte support is used <a href="%s">if available</a>. You may see minor problems with Tweets and other sharing services.
sv: Detta tillägg kommer att fungera utan det, men multibyte stöd används <a href="%s">om tillgängligt</a>. Du kan se mindre problem med tweets och andra delningstjänster.

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
sv: Lägg till delningsknappar på din blogg för att låta dina besökare dela dina inlägg med deras vänner.

en: Available Services
sv: Tillgängliga tjänster

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
sv: Dra och släpp tjänsterna du vill aktivera till fältet nedan.

en: Add a new service
sv: Lägg till en ny tjänst

en: Please note that your services have been restricted because your site is private.
sv: Observera att dina tjänster är begränsade eftersom din webbplats är privat.

en: Enabled Services
sv: Aktiverade tjänster

en: Services dragged here will appear individually.
sv: Tjänster som dras hit visas enskilt.

en: Drag and drop available services here.
sv: Dra och släpp tillgängliga tjänster här.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
sv: De tjänster som dras hit döljs bakom en dela-knapp.

en: Live Preview
sv: Förhandsgranskning live

en: Sharing is off. Add services above to enable.
sv: Delning är avstängt. Lägg till tjänster ovan som du vill aktivera.

en: Button style
sv: Knappstil

en: Icon + text
sv: Ikon + text

en: Icon only
sv: Ikon endast

en: Text only
sv: Endast text

en: Official buttons
sv: Officiella knappar

en: Sharing label
sv: Etikett för delning

en: Service name
sv: Tjänstens namn

en: Sharing URL
sv: Delar URL

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
sv: Du kan lägga till följande variabler till URL:en för din tjänstedelning:

en: Icon URL
sv: URL för ikon

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
sv: Ange webbadressen till en 16x16px ikon du vill använda för denna tjänst.

en: Create Share Button
sv: Skapa delaknapp

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
sv: Ett fel uppstod när din nya delningstjänst skapades – kontrollera att du skrev in giltig information.

en: Your blog does not currently have any published posts.
sv: Din blogg har för närvarande inte några inlägg publicerade.

en: Download: <a href="%s">%s</a><br />
sv: Ladda ner: <a href="%s">%s</a><br />

en: View on Instagram
sv: Visa på Instagram

en: Take Our Survey
sv: Fyll i vår undersökning

en: This slideshow could not be started. Try refreshing the page or viewing it in another browser.
sv: Det här bildspelet kunde inte startas. Försök att uppdatera sidan eller visa den i en annan webbläsare.

en: Click to autoplay the presentation!
sv: Klicka för att spela upp presentationen automatiskt!

en: Servings
sv: Portioner

en: Time
sv: Tid

en: Difficulty
sv: Svårighetsgrad

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Image Gallery Slideshow
sv: Bildspel

en: Click to view slideshow.
sv: Klicka här för bildspel

en: This slideshow requires JavaScript.
sv: Detta bildspel kräver JavaScript.

en: Tweets by @%s
sv: Tweets av @%s

en: Something is wrong with your Wufoo shortcode. If you copy and paste it from the %sWufoo Code Manager%s, you should be golden.
sv: Något blev fel med din kortkod för Wufoo. Om du kopierar den och klistrar in den från %sWufoo Code Manager%s går det nog bättre.

en: Site Icon Upload
sv: Ladda upp webbplats-ikon

en: Update Site Icon
sv: Uppdatera webbplats-ikon

en: Remove Icon
sv: Ta bort ikon

en: Add a Site Icon
sv: Lägg till en webbplats-ikon

en: Site Icon creates a favicon for your site and more.
sv: Webbplats-ikonen skapar bland annat en favicon för din webbplats.

en: Add Site Icon
sv: Lägg till webbplats-ikon

en: select a file
sv: välj en fil

en: Upload a image that you want to use as your site icon. You will be asked to crop it in the next step.
sv: Ladda upp en bild som du vill använda som webbplats-ikon. I nästa steg ombeds du att beskära den.

en: The image needs to be at least
sv: Bilden måste vara minst

en: in both width and height.
sv: bred och hög

en: Upload Image
sv: Ladda upp en bild

en:  or <a href="%s">Cancel</a> and go back to the settings.
sv:  eller <a href="%s">Avbryt</a> och återgå till inställningarna.

en: crop the image
sv: beskär din bild

en: Crop Image
sv: Beskär bild

en: As your favicon
sv: Som din favicon

en: Browser Chrome
sv: Webbläsare Chrome

en: Preview Favicon
sv: Förhandsgranska favicon

en: As a mobile icon
sv: Som mobilikon

en: Preview Home Icon
sv: Förhandsgranska ikon för startsidan

en: Image to be cropped
sv: Bild som ska beskäras

en: Large Blog Image
sv: Stor bloggbild

en: All Done
sv: Klart!

en: Your site icon has been uploaded!
sv: Din webbplats-ikon har laddats upp!

en: Back to General Settings
sv: Tillbaka till Allmänna inställningar

en: Please upload a file.
sv: Ladda upp en fil.

en: The file that you uploaded is not an accepted file type. Please try again.
sv: Filen som du har laddat upp har inte rätt filtyp. Försök igen.

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in width.
sv: Bilden som du laddade upp är mindre än %u pixlar bred.

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in height.
sv: Bilden som du laddade upp är mindre än %u pixlar hög.

en: Temporary Large Image for Blog Image
sv: Tillfällig stor bild för bloggbild

en: Temporary Resized Image for Blog Image
sv: Tillfällig storleksändrad bild för bloggbild

en: You are not supposed to be here!
sv: Du får inte vara här!

en: Single Sign On
sv: Enkel Inloggning

en: Require Two-Step Authentication
sv: Kräv tvåstegsautentisering

en: Match by Email
sv: Matcha via e-post

en: Error: This site's Jetpack connection is currently experiencing problems.
sv: Fel: Den här webbplatsens Jetpack-anslutning har problem just nu.

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
sv: Kan inte hantera omdirigering av cookies eftersom rubriken redan har skickats.

en: Error, invalid response data.
sv: Fel, ogiltiga svarsdata

en: Error: Couldn't create suitable username.
sv: Fel: Kunde inte skapa lämpligt användarnamn.

en: Log in with WordPress.com
sv: Logga in med WordPress.com

en: Login method not allowed
sv: Inloggningsmetoden tillåts inte

en: We couldn't find an account with the email <strong><code>%1$s</code></strong> to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that <strong><code>%1$s</code></strong> is configured as the email address, or that you have connected to WordPress.com on your profile page.
sv: Vi kunde inte hitta något konto med den e-postadressen <strong><code>%1$s</code></strong> för att logga in dig med. Om du redan har ett konto på <strong>%2$s</strong> bör du kontrollera att <strong><code>%1$s</code></strong> har konfigurerats som e-postadress, eller att du är ansluten till WordPress.com på din profilsida.

en: We couldn't find any account on <strong>%2$s</strong> that is linked to your WordPress.com account to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that you have connected to WordPress.com on your profile page.
sv: Vi kunde inte hitta något konto på <strong>%2$s</strong> som är länkat till ditt WordPress.com-konto för att logga in dig med. Om du redan har ett konto på <strong>%2$s</strong> bör du kontrollera att du är ansluten till WordPress.com på din profilsida.

en: Connecting with Single Sign On enables you to log in via your WordPress.com account.
sv: Genom att ansluta med Enkel Inloggning kan du logga in via ditt WordPress.com-konto.

en: Comments Screenshot
sv: Skärmdump av kommentarer

en: Comments enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site.
sv: Med Kommentarer kan dina besökare använda sitt WordPress.com-, Twitter-, eller Facebook-konto för att kommentera på din webbplats.

en: Jetpack tries to match your site's color scheme automatically, but you can make manual adjustments at the bottom of the <a href='%s'>Discussion Settings</a> page.
sv: Jetpack försöker matcha färgschemat på din webbplats automatiskt, men du kan göra egna justeringar längst ner på sidan <a href='%s'>Diskussionsinställningar</a>.

en: Gallery Carousel Screenshot
sv: Skärmbild, karusellgalleri.

en: With Carousel active, any standard WordPress galleries you have embedded in posts or pages will launch a gorgeous full-screen photo browsing experience with comments and EXIF metadata.
sv: Om Karusell är aktiverat visas alla WordPress-gallerier du har bäddat in i dina inlägg eller sidor i en fantastisk bläddringsbar helskärmsvisning med kommentarer och EXIF-data.

en: Custom CSS
sv: Anpassad CSS

en: The Custom CSS editor gives you the ability to add to or replace your theme's CSS, all while supplying syntax coloring, auto-indentation, and immediate feedback on the validity of the CSS you're writing.
sv: Den anpassade CSS-redigeraren ger dig möjlighet att byta ut ditt temas CSS, och innehåller syntax-färger, automatiskt indrag och feedback i realtid för den CSS-kod du skriver.

en: To use the CSS editor, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Edit CSS</a>.
sv: Om du vill använda CSS-redigeraren går du till Utseende → <a href="%s">Redigera CSS</a>.

en: Mobile Theme
sv: Mobiltema

en: There's a good chance that visitors to your site will be using a smartphone, and it's important to provide them with a great reading experience while on the small screen.
sv: Chansen är stor att dina besökare använder en smartphone och det är viktigt att deras läsupplevelse också är bra, trots att de har en liten skärm.

en: Jetpack's mobile theme is optimized for small screens. It uses the header image, background, and widgets from your current theme for a great custom look. Post format support is included, so your photos and galleries will look fantastic on a smartphone.
sv: Jetpacks mobiltema är optimerat för små skärmar. Det använder rubrikbilden, bakgrunden och widgetarna från det aktuella temat för att det ska se snyggt ut. Det finns stöd för inläggsformat så dina foton och gallerier ser fantastiska ut på en smartphone.

en: Visitors on iPhone, Android, Windows Phone, and other mobile devices will automatically see the mobile theme, with the option to view the full site. You can enable or disable the mobile theme by clicking the "Activate" or "Deactive" button above.
sv: Besökare som har iPhone, Android, Windows Phone, och andra mobila enheter ser automatiskt det mobila temat med alternativet att se den fullständiga webbplatsen. Du kan aktivera eller inaktivera mobiltemat genom att klicka på knappen "Aktivera" eller "Inaktivera" ovan.

en: If you are a theme author, you can learn about adding support for Infinite Scroll at <a href="%1$s">%1$s</a>.
sv: Om du är temaförfattare kan du läsa mer om hur du lägger till stöd för oändlig bläddring på <a href="%1$s">%1$s</a>.

en: When you write great content, all you really want is people to find it, right?
sv: När du skriver riktigt bra innehåll är det enda du vill att folk verkligen hittar det, eller hur?

en: With the Infinite Scroll module and a supported theme, that's exactly what happens. Instead of the old way of navigating down a page by scrolling and then clicking a link to get to the next page, waiting for a page refresh&mdash;the document model of the web&mdash;infinite scrolling pulls the next set of posts automatically into view when the reader approaches the bottom of the page, more like an application.
sv: Med modulen Oändlig bläddring och ett tema som stöds är det precis det som händer. I stället för att man, som tidigare, var tvungen att bläddra och sedan klicka på en länk för att komma till nästa sida och vänta tills nästa sida laddas – webbens dokumentmodell – så gör oändlig bläddring att nästa uppsättning inlägg automatiskt visas när läsaren kommer till slutet av sidan, mer som i ett program.

en: At this time, your theme, %s, doesn't support Infinite Scroll. Unlike other Jetpack modules, Infinite Scroll needs information from your theme to function properly.
sv: Just nu stöder inte ditt tema, %s, Oändlig bläddring. Till skillnad från andra Jetpack-moduler behöver Oändlig bläddring information från ditt tema för att fungera.

en: Until your theme supports Infinite Scroll, you won't be able to activate this module.
sv: Innan ditt tema stöder Oändlig bläddring kan du inte aktivera den här modulen.

en: There is an update available for your theme. You may wish to check if this update adds Infinite Scroll support by visiting the <a href="%s">WordPress Updates</a> page.
sv: Det finns en tillgänglig uppdatering för ditt tema. Du kanske vill kolla om den här uppdateringen innehåller Oändlig bläddring genom att besöka sidan <a href="%s">WordPress-uppdateringar</a>.

en: Post by Email
sv: Posta via e-post

en: Post by Email is a way of publishing posts on your blog by email. Any email client can be used to send the email, allowing you to publish quickly and easily from devices such as cell phones.
sv: Inlägg via e-post är ett sätt att publicera inlägg på din blogg via e-post. Alla e-postklienter kan användas för att skicka e-postmeddelandet, vilket gör att du kan publicera snabbt och enkelt från till exempel en mobiltelefon.

en: Manage your Post By Email address from your <a href="%s">profile settings</a>.
sv: Hantera din adress för Inlägg via e-post från <a href="%s">profilinställningar</a>.

en: More information on sending emails, attachments, and customizing your posts.
sv: Mer information om hur du skickar e-post, bilagor och anpassar dina inlägg.

en: Give your site a boost by loading images in posts from the WordPress.com content delivery network. We cache your images and serve them from our super-fast network, reducing the burden on your Web host with the click of a button.
sv: Ge din webbplats en skjuts genom att ladda bilder i inlägg från leveransnätverket med WordPress.com-innehåll. Vi cachelagrar dina bilder och skickar dem från vårt supersnabba nätverk vilket minskar belastningen på din webbserver med ett enkelt klick.

en: Tiled Galleries
sv: Mosaikgallerier

en: Create elegant magazine-style mosaic layouts for your photos without having to use an external graphic editor.
sv: Skapa eleganta layouter i magasinstil av dina bilder, utan att behöva använda något externt grafikprogram.

en: When adding a gallery to your post, you now have the option to select a layout style for your images. We've added support for Rectangular, Square, and Circular galleries. By default, galleries will continue to display using the standard thumbnail grid layout. To make the rectangular layout the default for all of your site's galleries, head over to <a href="%s">Settings &rarr; Media</a> and check the box next to "Display all your gallery pictures in a cool mosaic."
sv: När du lägger till ett galleri i ett inlägg kan du nu välja layout-stilar för dina bilder. Vi har lagt till stöd för rektangulära, kvadratiska och cirkelformade gallerier. Som standard visar gallerierna även fortsättningsvis rutnätslayouten med miniatyrbilder. För att göra den rektangulära layouten till standard för alla gallerier på sidan går du till <a href="%s">Inställningar → Media</a> och markerar kryssrutan "Visa alla galleribilder i ett coolt mosaikmönster."

en: Note: Images in tiled galleries require extra-special processing, so they will be served from WordPress.com's CDN even if the Photon module is disabled.
sv: Obs! Bilder i mosaikgallerier kräver extra bearbetning så de skickas från WordPress.coms CDN även om Photon-modulen är inaktiverad.

en: Likes allow your readers to show their appreciation for your posts and other published content using their WordPress.com accounts. Your readers will then be able to review their liked posts from WordPress.com.
sv: Med gilla-markeringar kan dina läsare visa sin uppskattning för dina inlägg och annat publicerat material med sina WordPress.com-konton. Dina läsare kommer att kunna se sina gillade inlägg från WordPress.com.

en: Displayed below your posts will be how many people have liked your posts and the Gravatars of those who have liked them.
sv: Nedanför dina inlägg visas hur många som har gillat dina inlägg och Gravatarerna för dem som har gillat inläggen.

en: You can turn Likes on by following these steps:
sv: Du kan aktivera Gillar genom att följa dessa steg:

en: Make sure the module is activated by clicking on "Activate" at the bottom of this page.
sv: Se till att modulen är aktiverad genom att klicka på "Aktivera" längst ner på denna sida.

en: Go to Settings > Sharing in your Dashboard.
sv: Gå till Inställningar > Dela i din adminpanel.

en: Ensure that "WordPress.com Likes are…" is set to "On for all posts"
sv: Se till att "WordPress.com Gillar är…" har inställningen "På för alla inlägg"

en: More information on using Likes.
sv: Mer information om hur du använder Gilla.

en: Search once, get results from everything! Currently supports searching posts, pages, comments, media, and plugins.
sv: Sök en gång och få resultat från alla håll! Just nu stöds sökning i inlägg, sidor, kommentarer, media och tillägg.

en: Omnisearch plays nice with other plugins by letting other providers offer results as well.
sv: Omnisearch fungerar fint med andra tillägg genom att resultat från andra leverantörer också visas.

en: Control which pages your widgets appear on with Widget Visibility.
sv: Kontrollera vilka sidor dina widgetar visas på med Synlighet för widgetar.

en: To control visibility, expand the widget and click the Visibility button next to the Save button, and then, choose a set of visibility options.
sv: Expandera widgeten och klicka på knappen Synlighet bredvid Spara och välj sedan ett alternativ för synlighet.

en: For example, if you wanted the Archives widget to only appear on category archives and error pages, choose "Show" from the first dropdown and then add two rules: "Page is 404 Error Page" and "Category is All Category Pages."
sv: Om du till exempel vill att Arkiv-widgeten bara ska synas i kategoriarkiv och felsidor väljer du "Visa" i listrutan och lägger sedan till två regler: "404 Sidan hittades inte" och "Kategori är Alla kategorisidor."

en: You can also hide widgets based on the current page. For example, if you don't want the Archives widget to appear on search results pages, choose "Hide" and "Page is Search results."
sv: Du kan även dölja widgetar baserat på den aktuella sidan. Om du till exempel inte vill att Arkiv-widgeten ska visas på sökresultatsidan väljer du "Dölj" och "Sida är Sökresultat".

en: With the VideoPress module you can easily upload videos to your WordPress site and embed them in your posts and pages. This module requires a WordPress.com account with an active <a href="%1$s" target="_blank">VideoPress subscription</a>. Once you have purchased a VideoPress subscription, <a href="%2$s">click here to configure VideoPress</a>.
sv: Med VideoPress-modulen kan du enkelt ladda upp videoklipp till din WordPress-webbplats och bädda in dem i dina inlägg och på dina sidor. Den här modulen måste ha ett WordPress.com-konto med en aktiv <a href="%1$s" target="_blank">VideoPress-prenumeration</a>. När du har köpt en VideoPress-prenumeration <a href="%2$s">klickar du här för att konfigurera VideoPress</a>.

en: With Single Sign On, your users will be able to log in to or register for your WordPress site with the same credentials they use on WordPress.com.  It's safe and secure.
sv: Med Enkel Inloggning kan dina användare logga in eller registrera sig för din WordPress-webbplats med samma inloggningsuppgifter som de använder för WordPress.com. Det är ett säkert sätt.

en: Once enabled, a "Log in with WordPress.com" option will be added to your existing log in form.
sv: När den en gång är aktiverad läggs alternativet "Logga in med WordPress.com" till på ditt befintliga inloggningsformulär.

en: Nobody likes downtime, and that's why Jetpack Monitor is on the job, keeping tabs on your site by checking it every five minutes. As soon as any downtime is detected, you will receive an email notification alerting you to the issue. That way you can act quickly, to get your site back online again!
sv: Ingen gillar dålig uppkoppling och därför finns Jetpack-översikten, som håller flikarna på plats på din webbplats genom att kontrollera dem var femte minut. Så snart ett avbrott upptäcks får du en notis via e-post som varnar dig om problemet. På så vis kan du agera snabbt för att få din webbplats online igen.

en: We’ll also let you know as soon as your site is up and running, so you can keep an eye on total downtime.
sv: Vi meddelar dig även så snart din webbplats är uppe igen så att du kan hålla koll på den totala avbrottstiden.

en: Related Posts
sv: Relaterade inlägg

en: "Related Posts" shows additional relevant links from your site under your posts. If the feature is enabled, links appear underneath your Sharing Buttons and WordPress.com Likes (if you’ve turned these on).
sv: "Relaterade inlägg" visar ytterligare relevanta länkar från din webbplats under dina inlägg. Om den här funktionen är aktiverad visas länkarna under dina delningsknappar och gilla-markeringar för WordPress.com (om du har aktiverat dem).

en: More information on using Related Posts.
sv: Mer information finns under Relaterade inlägg.

en: This feature uses the WordPress.com infrastructure and requires that your public content be mirrored there. If you see intermittent issues only affecting certain posts, request a reindex of your posts.
sv: Den här funktionen använder infrastrukturen i WordPress.com och kräver att ditt offentliga innehåll speglas hit. Om du ser oregelbundna fel som påverkar vissa inlägg kan du begära en omindexering av dina inlägg.

en: Markdown lets you compose posts and comments with links, lists, and other styles using regular characters and punctuation marks. Markdown is used by writers and bloggers who want a quick and easy way to write rich text, without having to take their hands off the keyboard, and without learning a lot of complicated codes and shortcuts.
sv: Med Markdown kan du komponera inlägg och kommentarer med länkar, listor och andra stilar som använder reguljära tecken och skiljetecken. Markdown används av skribenter och bloggare som vill ha ett snabbt och enkelt sätt att skriva i RTF-format utan att behöva ta händerna från tangentbordet och utan att behöva lära sig en massa komplicerad kod och kortkod.

en: Use these tools to verify that you own/control your website with other external services like Google, Bing and Pinterest.
sv: Använd de här verktygen för att kontrollera att du äger/kontrollerar din webbplats med andra externa tjänster som Google, Bing och Pinterest.

en: Verifying your site allows you to access advanced features on these other services (e.g. Webmaster tools, Google Search Console, or getting a verified badge). We'll just add an invisible %s tag to the source code of your homepage.
sv: Verifieringen av din webbplats ger dig åtkomst till avancerade funktioner på de här tjänsterna (exempelvis webbmaster-verktyg, Google Search Console eller att du får en verified-märkning). Vi lägger bara till en osynlig %s-etikett i källkoden på din hemsida.

en: Custom Content Type
sv: Anpassade innehållstyper

en: Site Icon
sv: Webbplats-ikon

en: Site Icon lets you create an icon for your site. This icon will be used as favicon, mobile icon, and Tile on Windows 8 computers.
sv: Med en webbplats-ikon kan du skapa en ikon för din webbplats Den här ikonen används som favicon, mobilikon och som panel på Windows 8-datorer.

en: To add a new icon to your site, head over to <a href="%s">Settings &rarr; General &rarr; Site Icon</a>, and upload an icon.
sv: Om du vill lägga till en ny ikon på din webbplats går du till <a href="%s">Inställningar → Allmänna → Webbplatsikon</a> och laddar upp en ikon.

en: Manage all of your WordPress sites, self-hosted or not, from WordPress.com
sv: Hantera alla dina WordPress-webbplatser, oavsett om de drivs på egen server eller inte, från WordPress.com.

en: Enabling Manage allows you to update your self-hosted WordPress sites along with any WordPress.com sites you have, all in one simple dashboard.
sv: Genom att aktivera Hantering kan du uppdatera dina webbplatser som du driver på en egen server tillsammans med webbplatser på WordPress.com, från en och samma instrumentpanel.

en: Plugins
sv: Tillägg

en: Now you can update plugins, set plugins to automatically update, and activate or deactivate plugins on a per-site basis or in bulk from <a href="%s">wordpress.com/plugins</a>.
sv: Nu kan du uppdatera tillägg, ange att tilläggen ska uppdateras automatiskt och aktivera eller inaktivera tillägg för enskilda sidor eller flera på en gång, från <a href="%s">wordpress.com/plugins</a>.

en: Themes
sv: Teman

en: List your installed themes, search, and activate them from <a href="%s">wordpress.com/design</a>.
sv: Lista dina installerade teman samt sök och aktivera dem via <a href="%s">wordpress.com/design</a>.

en: Menus
sv: Menyer

en: Create a new menu for your site, or edit existing menus from <a href="%s">wordpress.com/menus</a>.
sv: Skapa en ny meny för din webbplats, eller redigera befintliga menyer via <a href="%s">wordpress.com/menus</a>.

en: Receive Monitor Email Notifications.
sv: Ta emot e-postnotiser om övervakning.

en: Emails will be sent to %s (<a href="%s">Edit</a>)
sv: E-postmeddelanden skickas till %s (<a href="%s">Redigera</a>)

en: This profile is not currently linked to a WordPress.com Profile.
sv: Den här profilen är inte länkad till någon WordPress.com-profil.

en: Search Comments
sv: Sök kommentarer

en: search everything
sv: Sök överallt

en: Results:
sv: Resultat:

en: Jump to:
sv: Hoppa till:

en: Back to Top &uarr;
sv: Tillbaka till toppen av sidan ↑

en: Search Everything
sv: Sök överallt

en: Search Media
sv: Sök media

en: Search Plugins
sv: Sök efter tillägg

en: Loading &hellip;
sv: Laddar&hellip;

en: Title
sv: Titel

en: Snippet
sv: Fragment

en: Unpublished
sv: Opublicerat

en: Y/m/d g:i:s A
sv: d m Y h:i:s

en: %s ago
sv: %s sedan

en: Published
sv: Publicerat

en: Missed schedule
sv: Missad tidsinställning

en: Scheduled
sv: Tidsinställt

en: Last Modified
sv: Senast modifierat

en: Email Address
sv: E-postadress

en: Enable Post By Email
sv: Aktivera Inlägg via e-post

en: More information
sv: Mer information

en: Regenerate Address
sv: Skapa ny adress

en: Disable Post By Email
sv: Inaktivera inlägg via e-post

en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
sv: Om du vill använda Inlägg via e-post behöver du länka ditt %s-konto till ditt WordPress.com-konto.

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
sv: Om du inte har något WordPress.com-konto ännu kan du registrera dig gratis på bara några sekunder.

en: Link account with WordPress.com
sv: Länka konto med WordPress.com

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
sv: Kunde inte skapa adress för Inlägg via e-post. Försök igen senare.

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
sv: Kunde inte skapa om din adress för Inlägg via e-post. Försök igen senare.

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
sv: Kunde inte avaktivera din adress för Inlägg via e-post. Försök igen senare.

en: Debug Jetpack for more information.
sv: Sök igenom Jetpack om du vill ha mer information.

en: An API key is needed for Protect.
sv: Det behövs en API-nyckel för Protect.

en: Get an API Key
sv: Hämta en API-nyckel

en: Whitelist Management
sv: Hantering av vitlista

en: One of your IP addresses was not valid.
sv: En av dina IP-adresser är ogiltig.

en: Whitelist saved.
sv: Vitlistan sparades.

en: Whitelisting an IP address prevents it from ever being blocked by Jetpack.
sv: Genom att vitlista en IP-adress förhindrar du att den blockeras av Jetpack.

en: You can manage your network-wide whitelist via the network admin.
sv: Du kan hantera din vitlista för hela nätverket via nätverksadmin.

en: Make sure to add your most frequently used IP addresses as they can change between your home, office or other locations. Removing an IP address from the list below will remove it from your whitelist.
sv: Kontrollera dina vanligaste IP-adresser, eftersom de kan skilja sig mellan hemmet, kontoret och andra platser. Om du tar bort en IP-adress från listan nedan försvinner den från vitlistan också.

en: Your current IP: %s
sv: Din aktuella IP-adress: %s

en: IPv4 and IPv6 are acceptable. <br />To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
sv: IPv4 och IPv6 kan användas. <br />Ange ett intervall genom att ange det lägsta värdet och det högsta värdet åtskilda med ett bindestreck. Exempel: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: Save
sv: Spara

en: <strong>You failed to correctly answer the math problem.</strong>  This is used to combat spam when the Protect API is unavailable.  Please use your browser's back button to return to the login form, press the "refresh" button to generate a new math problem, and try to log in again.
sv: <strong>Du svarade fel på matteproblemet.</strong> Detta används för att bekämpa skräppost när Protect-API inte är tillgängligt. Använd webbläsarens Bakåt-knapp för att återgå till inloggningsformuläret, klicka på knappen "uppdatera" för att skapa ett nytt matteproblem och försök logga in igen.

en: Please solve this math problem to prove that you are not a bot.  Once you solve it, you will need to log in again.
sv: Lös det här matteproblemet för att visa att du inte är en dator. När du har löst det behöver du logga in igen.

en: Your answer was incorrect, please try again.
sv: Du svarade fel, försök igen.

en: Continue &rarr;
sv: Fortsätt →

en: Prove your humanity:
sv: Visa att du är en människa:

en: Expecting an array
sv: Väntar på en array

en: Cannot use global flag on non-multisites
sv: Du kan inte använda en global flagga på icke-multisiter.

en: Only super admins can edit the global whitelist
sv: Det är bara superadmin som kan redigera den globala vitlistan.

en: Dismiss this notice.
sv: Avfärda detta meddelande.

en: Protect cannot keep your site secure.
sv: Protect kan inte skydda din webbplats.

en: Thanks for activating Protect! To start protecting your site, please network activate Jetpack on your Multisite installation and activate Protect on your primary site. Due to the way logins are handled on WordPress Multisite, Jetpack must be network-enabled in order for Protect to work properly. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>
sv: Tack för att du aktiverade Protect! Börja skydda din webbplats genom att nätverksaktivera Jetpack på din Multisite-installation och aktivera Protect på den primära webbplatsen. På grund av hur inloggning hanteras i WordPress Multisite, måste Jetpack nätverksaktiveras så att Protect fungerar korrekt. <a href="%s" target="_blank">Läs mer</a>

en: View Network Admin
sv: Visa nätverksadmin

en: Your main blog is not connected to WordPress.com. Please connect to get an API key.
sv: Din huvudblogg är inte ansluten till WordPress.com. Anslut dig om du vill ha en API-nyckel.

en: Error connecting to WordPress.com. Code: %1$s, %2$s
sv: Ett fel uppstod vid anslutningen till WordPress.com. Kod: %1$s, %2$s

en: No reply from Jetpack servers
sv: Inget svar från Jetpack-servrarna

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.  <a href="%2$s">Find out more...</a>
sv: Din IP-adress (%1$s) innebär en eventuell säkerhetsrisk. <a href="%2$s">Läs mer...</a>

en: Login Blocked by Jetpack
sv: Inloggningen blockerades av Jetpack

en: Your API key is invalid
sv: Din API-nyckel är ogiltig

en: No API key
sv: Ingen API-nyckel

en: There was an error contacting Jetpack servers.
sv: Ett fel uppstod när Jetpack-servrarna kontaktades.

en: Video on %s
sv: Videoklipp på %s

en: To use Publicize, you'll need to link your %s account to your WordPress.com account using the link below.
sv: Om du vill använda Offentliggör behöver du länka ditt %s-konto till ditt WordPress.com-konto med hjälp av länken nedan.

en: There was a problem connecting to %s to create an authorized connection. Please try again in a moment.
sv: Ett fel uppstod vid anslutningen till %s för att skapa en behörig anslutning. Försök igen om en liten stund.

en: An invalid request was made. This normally means that something intercepted or corrupted the request from your server to the Jetpack Server. Try again and see if it works this time.
sv: En ogiltig förfrågan gjordes. Det här betyder vanligtvis att något avbröt eller förstörde begäran från din server till Jetpack-servern. Försök igen och se om det fungerar den här gången.

en: We could not verify that your server is making an authorized request. Please try again, and make sure there is nothing interfering with requests from your server to the Jetpack Server.
sv: Vi kunde inte bekräfta att din server gör en behörig förfrågan. Försök igen och kontrollera att det inte är något som stör begäran från din server till Jetpack-servern.

en: No blog_id was included in your request. Please try disconnecting Jetpack from WordPress.com and then reconnecting it. Once you have done that, try connecting Publicize again.
sv: Din begäran innehåller inget blog_id. Försök att koppla ifrån Jetpack från WordPress.com och anslut igen. När du har gjort det kan du försöka att ansluta Offentliggör igen.

en: No user information was included in your request. Please make sure that your user account has connected to Jetpack. Connect your user account by going to the <a href="%s">Jetpack page</a> within wp-admin.
sv: Din begäran innehåller ingen användarinformation. Kontrollera att ditt användarkonto har anslutit till Jetpack. Anslut till ditt användarkonto genom att gå till <a href="%s">Jetpack-sidan</a> i wp-admin.

en: Something which should never happen, happened. Sorry about that. If you try again, maybe it will work.
sv: Något som inte ska hända har hänt. Ledsen för det. Om du försöker igen kanske det fungerar.

en: There was a problem connecting with Publicize. Please try again in a moment.
sv: Ett fel uppstod vid anslutning till Offentliggör. Försök igen om en liten stund.

en: Error code: %s
sv: Felkod: %s

en: That connection has been removed.
sv: Den anslutningen har tagits bort.

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
sv: Förnya anslutningen med %s

en: Publicize to my %s:
sv: Offentliggör till min %s:

en: Facebook Wall
sv: Facebook-vägg

en: Facebook Page
sv: Facebook-sida

en: Tumblr blog
sv: Tumblr-blogg

en: This connection is working correctly.
sv: Den här anslutningen fungerar korrekt.

en: You have successfully connected your %1$s account with %2$s.
sv: Du har anslutit ditt %1$s-konto med %2$s.

en: You have chosen not to connect your blog. Please click 'accept' when prompted if you wish to connect your accounts.
sv: Du har valt att inte ansluta din webbplats. Vänligen välj "acceptera" när du får frågan om du vill ansluta dina konton.

en: Connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.
sv: Anslut din blogg till populära sociala medier och dela automatiskt nya inlägg med dina vänner.

en: You can make a connection for just yourself or for all users on your blog. Shared connections are marked with the (Shared) text.
sv: Du kan skapa en anslutning bara för dig eller för alla användare på din blogg. Delade anslutningar markeras med texten (Delat).

en: Connected as:
sv: Inloggad som:

en: Shared
sv: Delad

en: Disconnect
sv: Koppla från

en: Connect
sv: Logga in

en: Are you sure you want to stop Publicizing posts to this connection?
sv: Är du säker på att du vill sluta offentliggöra inlägg via den här anslutningen?

en: Make this connection available to all users of this blog?
sv: Vill du göra den här tillgänglig för alla användrare av bloggen?

en: There was a problem connecting to %s. Please disconnect and try again.
sv: Ett fel uppstod vid anslutning till %s. Koppla från och och försök igen.

en: Before you hit Publish, please refresh the following connection(s) to make sure we can Publicize your post:
sv: Uppdatera följande anslutning(ar) innan du klickar på Publicera, för att garantera att vi kan publicera ditt inlägg.

en: Publicize:
sv: Publicera:

en: Custom Message:
sv: Anpassat meddelande:

en: Hide
sv: Göm

en: Not Connected
sv: Inte ansluten

en: Connect to
sv: Anslut till

en: Connect and share your posts on %s
sv: Anslut och dela dina inlägg på %s

en: Edit Details
sv: Redigera information

en: Show
sv: Visa

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
sv: ord

en: Related posts
sv: Relaterade inlägg

en: Related
sv: Relaterade

en: Show a "Related" header to more clearly separate the related section from posts
sv: Visa en "Relaterat"-rubrik för att tydligare separera sektionen med relaterade inlägg från själva inläggen

en: Use a large and visually striking layout
sv: Använd en större och vackrare layout

en: Preview:
sv: Förhandsgranskning:

en: Hide related content after posts
sv: Göm relaterat innehåll efter inlägg

[ctx: Jumpstart Description]
en: Brings your photos and images to life as full-size, easily navigable galleries.
sv: Gör dina bilder levande med gallerier i full storlek som är lätta att navigera i.

[ctx: Module Name]
en: Comments
sv: Kommentarer

[ctx: Module Description]
en: Let readers comment with WordPress.com, Twitter, Facebook, or Google+ accounts.
sv: Låt läsarna kommentera med WordPress.com-, Twitter-, Facebook- eller Google+-konton.

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
sv: Kontaktformulär

[ctx: Module Description]
en: Insert a contact form anywhere on your site.
sv: Lägg in kontaktformulär var som helst på webbplatsen.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Adds a button to your post and page editors, allowing you to build simple forms to help visitors stay in touch.
sv: Lägger till en knapp i redigerarna för inlägg och sidor så att du enkelt kan skapa formulär som hjälper besökarna att hålla kontakten.

[ctx: Module Name]
en: Custom Content Types
sv: Anpassade innehållstyper

[ctx: Module Description]
en: Organize and display different types of content on your site, separate from posts and pages.
sv: Organisera och visa olika sorters innehåll på din webbplats, avskilt från inlägg och sidor.

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
sv: Anpassad CSS

[ctx: Module Description]
en: Customize your site’s CSS without modifying your theme.
sv: Anpassa webbplatsens CSS-kod utan att ändra ditt tema.

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
sv: Förbättrad distribution

[ctx: Module Description]
en: Increase reach and traffic.
sv: Få ökad räckvidd och trafik.

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
sv: Gravatar hovercard

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
sv: Aktivera pop-up-visitkort över Gravatarerna för dem som har kommenterat.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Let commenters link their profiles to their Gravatar accounts, making it easy for your visitors to learn more about your community.
sv: Besökare som vill kommentera kan länka sina profiler till sina Gravatar-konton, vilket gör det enklare för dem att lära sig mer om din community.

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
sv: Oändlig bläddring

[ctx: Module Description]
en: Add support for infinite scroll to your theme.
sv: Lägg till stöd för oändlig bläddring till ditt tema.

[ctx: Module Description]
en: Allow applications to securely access your content through the cloud.
sv: Tillåt att applikationer kan använda ditt innehåll på ett säkert sätt via molnet.

[ctx: Module Name]
en: Beautiful Math
sv: Vacker matematik

[ctx: Module Description]
en: Use LaTeX markup language in posts and pages for complex equations and other geekery.
sv: Använd LaTeX i inlägg och på sidor för att lägga till komplexa ekvationer och annat nördigt.

[ctx: Module Name]
en: Likes
sv: Gilla-markeringar

[ctx: Module Description]
en: Give visitors an easy way to show their appreciation for your content.
sv: Ge dina besökare ett enkelt sätt att visa sin uppskattning för ditt innehåll.

[ctx: Module Name]
en: Manage
sv: Hantera

[ctx: Module Description]
en: Manage all your sites from a centralized place, https://wordpress.com/sites.
sv: Hantera alla dina webbplatser från en central plats; https://wordpress.com/sites.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Helps you remotely manage plugins, turn on automated updates, and more from <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a>.
sv: Hjälper dig att fjärrhantera tillägg, aktivera automatiska uppdateringar och mer från <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a>.

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax.
sv: Skriv inlägg eller sidor i oformaterad text i Markdown-syntax.

[ctx: Module Name]
en: Mobile Theme
sv: Mobiltema

[ctx: Module Description]
en: Optimize your site with a mobile-friendly theme for smartphones.
sv: Optimera din webbplats med ett mobilvänligt tema för smartphone.

[ctx: Module Name]
en: Monitor
sv: Översikt

[ctx: Module Description]
en: Reports on site downtime.
sv: Rapporter om webbplatsens driftstopp.

[ctx: Module Name]
en: Notifications
sv: Notiser

[ctx: Module Description]
en: Receive notification of site activity via the admin toolbar and your Mobile devices.
sv: Få notiser om aktivitet på webbplatsen via adminverktygsfältet och dina mobila enheter.

[ctx: Module Description]
en: Search your entire database from a single field in your Dashboard.
sv: Sök i hela din databas från ett och samma fält på din adminpanel.

[ctx: Module Description]
en: Speed up images and photos.
sv: Snabba upp bilder och foton.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Mirrors and serves your images from our free and fast image CDN, improving your site’s performance with no additional load on your servers.
sv: Speglar och servar dina bilder från vår kostnadsfria och snabba bild-CDN, vilket ger din webbplats förbättrad prestanda utan att dina servrar utsätts för extra belastning.

[ctx: Module Name]
en: Post by Email
sv: Inlägg via e-post

[ctx: Module Description]
en: Publish posts by email, using any device and email client.
sv: Publicera inlägg via e-post med valfri enhet och e-postklient.

[ctx: Module Name]
en: Protect
sv: Skydd

[ctx: Module Description]
en: Prevent brute force attacks.
sv: Skydda dig mot brute force-attacker.

[ctx: Module Name]
en: Publicize
sv: Offentliggör

[ctx: Module Description]
en: Automatically promote content.
sv: Framhäv innehåll automatiskt.

[ctx: Module Name]
en: Related Posts
sv: Relaterade inlägg

[ctx: Module Description]
en: Display similar content.
sv: Visa liknande innehåll.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Keep visitors engaged on your blog by highlighting relevant and new content at the bottom of each published post.
sv: Engagerar besökarna på din blogg genom att betona relevant och nytt innehåll längst ner i varje publicerat inlägg.

[ctx: Module Name]
en: Sharing
sv: Delning

[ctx: Module Description]
en: Visitors can share your content.
sv: Besökare kan dela ditt innehåll.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Twitter, Facebook and Google+ buttons at the bottom of each post, making it easy for visitors to share your content.
sv: Knappar till Twitter, Facebook och Google+ längst ner i varje inlägg, vilket gör det enkelt för besökarna att dela ditt innehåll.

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
sv: Bädda in kortkod

[ctx: Module Description]
en: Embed content from YouTube, Vimeo, SlideShare, and more, no coding necessary.
sv: Bädda in innehåll från YouTube, Vimeo, SlideShare med mera, utan att någon kodning behövs.

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
sv: Kortlänkar för WP.me

[ctx: Module Description]
en: Enable WP.me-powered shortlinks for all posts and pages.
sv: Aktivera kortlänkar med WP.me för alla inlägg och sidor.

[ctx: Module Name]
en: Site Icon
sv: Webbplats-ikon

[ctx: Module Description]
en: Add a site icon to your site.
sv: Lägg till en webbplats-ikon på din webbplats.

[ctx: Module Name]
en: Single Sign On
sv: Enkel Inloggning

[ctx: Module Description]
en: Secure user authentication.
sv: Säker användarautentisering.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Lets you log in to all your Jetpack-enabled sites with one click using your WordPress.com account.
sv: Gör att du kan logga in på alla dina Jetpack-webbplatser med ett klick genom att använda ditt WordPress.com-konto.

[ctx: Module Name]
en: Site Stats
sv: Statistik för webbplats

[ctx: Module Description]
en: Collect traffic stats and insights.
sv: Samla trafikstatistik och insikter.

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

[ctx: Module Description]
en: Allow users to subscribe to your posts and comments and receive notifications via email.
sv: Låt användarna prenumerera på dina inlägg och kommentarer och ta emot notiser via e-post.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Give visitors two easy subscription options — while commenting, or via a separate email subscription widget you can display.
sv: Ge besökarna två enkla prenumerationsalternativ – när de kommenterar eller via en separat widget för e-postprenumeration som du kan visa.

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
sv: Mosaikgallerier

[ctx: Module Description]
en: Display your image galleries in a variety of sleek, graphic arrangements.
sv: Visa dina bildgallerier på olika sätt i snygga grafiska arrangemang.

[ctx: Module Name]
en: Site Verification
sv: Webbplatsverifiering

[ctx: Module Description]
en: Verify your site or domain with Google Search Console, Pinterest, and others.
sv: Verifiera din webbplats eller domän med Google Search Console, Pinterest med flera.

[ctx: Module Description]
en: Upload and embed videos right on your site. (Subscription required.)
sv: Ladda upp och bädda in videoklipp direkt till din webbplats. (Prenumeration krävs.)

[ctx: Module Name]
en: Widget Visibility
sv: Synlighet för widgetar

[ctx: Module Description]
en: Specify which widgets appear on which pages of your site.
sv: Ange vilka widgetar som ska visas på olika sidor på din webbplats.

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
sv: Extra-widgetar för sidopanelen

[ctx: Module Description]
en: Add images, Twitter streams, your site’s RSS links, and more to your sidebar.
sv: Lägg till bilder, Twitter-strömmar, RSS-länkar från din webbplats, med mera, på sidopanelen.

[ctx: Module Tag]
en: Other
sv: Andra

[ctx: Module Tag]
en: Writing
sv: Skriva

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
sv: Foton och videoklipp

[ctx: Module Tag]
en: Social
sv: Sociala medier

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
sv: Utseende

[ctx: Module Tag]
en: Developers
sv: Utvecklare

[ctx: Module Tag]
en: Centralized Management
sv: Centraliserad hantering

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
sv: Rekommenderat

[ctx: Module Tag]
en: Mobile
sv: Mobil

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
sv: Statistik för webbplats

en: Your WordPress installation is currently being protected with the world&#8217;s best security, backup, and support.
sv: Din WordPress-installation skyddas nu av världens bästa lösning för skydd, säkerhetskopiering och support.

[ctx: Visit your _VaultPress_dashboard_.]
en: To check your backups, see any security alerts, or check your VaultPress Vitality, visit your %s.
sv: Om du vill kontrollera dina säkerhetskopior, se säkerhetsmeddelanden eller kontrollera hur din VaultPress fungerar, kan du besöka din %s.

en: VaultPress dashboard
sv: Adminpanelen för VaultPress

en: With a monthly subscription, the VaultPress plugin will backup your site&#8217;s content, themes, and plugins in real-time, as well as perform regular security scans for common threats and attacks.
sv: Om du har en månadsprenumeration säkerhetskopierar VaultPress-tillägget innehåll, teman och tillägg från din webbplats i realtid och utför regelbundna säkerhetskontroller för att söka efter hot och attacker.

[ctx: View _Plans_&_Pricing_. (VaultPress)]
en: View %s.
sv: Visa %s.

en: Plans & Pricing
sv: Paket och priser

en: What&#8217;s a Hovercard?
sv: Vad är ett Hovercard?

en: Hovercards enhance plain Gravatar images with information about a person: name, bio, pictures, their contact info, and other services.
sv: Hovercards lägger till information till en persons grundläggande Gravatar-bild. namn, biografi, bilder, deras kontaktinfo och andra tjänster.

en: To see hovercards, look at any blog post on your blog that has comments. If the commenter has a hovercard associated with their gravatar, mouse over their image and the hovercard will appear. To turn hovercards off, click the Deactivate button above.
sv: För att se hovercards kan du titta på något av inläggen på din blogg som har fått kommentarer. Om den som har lämnat kommentaren har ett hovercard till sin Gravatar visas det när du håller musen över deras bild. Om du vill stänga av hovercards klickar du på knappen Inaktivera här ovanför.

en: Shortcode Embeds
sv: Bädda in kortkod

en: Shortcodes allow you to easily and safely embed media from other places in your site. With just one simple code, you can tell WordPress to embed YouTube, Flickr, and other media.
sv: Med kortkoder kan du enkelt och säkert bädda in media från andra platser på din webbplats. Med en enda enkel kod kan du göra så att WordPress bäddar in media från YouTube, Flickr med flera.

en: Enter a shortcode directly into the Post/Page editor to embed media. For specific instructions follow the links below.
sv: Skriv in en kortkod direkt i redigeraren för inlägg eller sida om du vill bädda in media. Specifika instruktioner finns via länkarna nedan.

en: Available shortcodes are: %l.
sv: Tillgängliga kortkoder är: %l.

en: WP.me Shortlinks
sv: WP.me ​​kortlänkar

en: Instead of typing or copy-pasting long URLs, you can now get a short and simple link to your posts and pages. This uses the super compact wp.me domain name, and gives you a unique URL you can use that will be safe and reliable.
sv: I stället för att skriva in eller kopiera och klistra in långa URL:er kan du nu hämta en kort och enkel länk till dina inlägg och sidor. Den använder det superkompakta domännamnet wp.me och ger dig en unik URL som du kan använda, som är säker och pålitlig.

en: It&#8217;s perfect for use on Twitter, Facebook, and cell phone text messages where every character counts.
sv: De är perfekta för att använda på Twitter, Facebook och för sms till mobiler, där varje tecken räknas.

en: To use shortlinks, go to any already published post (or publish something new!). A &#8220;Get Shortlink&#8221; button will be visible under the Post title. When you click it, a dialog box will appear with the shortlink and you can copy and paste to Twitter, Facebook or wherever your heart desires.
sv: För att använda kortlänkar går du till valfritt publicerat inlägg (eller publicera ett nytt!). En "Hämta kortlänk"-knapp visas under inläggets titel. När du klickar på den visas en dialogruta med kortlänken så att du kan kopiera den och klistra in på Twitter, Facebook eller var du vill.

en: Site Stats
sv: Statistik för webbplats

en: There are many plugins and services that provide statistics, but data can be overwhelming. Site Stats makes the most popular metrics easy to understand through a clear and attractive interface.
sv: Det finns många tillägg och tjänster som erbjuder statistik, men mängden data kan lätt bli överväldigande. Statistik för webbplats ger dig tillgång till de mest populära måtten på ett sätt som är enkelt att förstå och presenterat i ett attraktivt gränssnitt.

en: You can <a href="%s">view your stats dashboard here</a>.
sv: Du kan <a href="%s">visa din instrumentpanel för statistik här</a>.

en: Publicize
sv: Offentliggör

en: Publicize allows you to connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.	 You can make a connection for just yourself or for all users on your blog.
sv: Med Offentliggör kan du ansluta din blogg till populära sociala medier och automatiskt dela nya inlägg med dina vänner. 	 Du kan skapa en anslutning bara för dig själv eller för alla användarna på bloggen.

en: Publicize allows you to share your posts on Facebook, Twitter, Tumblr, Yahoo!, and Linkedin.
sv: Med Offentliggör är det enkelt att automatiskt dela WordPress.com-inlägg på Facebook, Twitter, Tumblr, Yahoo! och LinkedIn.

en: Manage your <a href="%s">Publicize settings</a>.
sv: Hantera dina <a href="%s">inställningar för Publicize</a>.

en: More information on using Publicize.
sv: Mer information om hur du använder Offentliggör.

en: Notifications
sv: Notiser

en: Keep up with the latest happenings on all your WordPress sites and interact with other WordPress.com users.
sv: Följ med i de senaste händelserna på alla dina WordPress-webbplatser och interagera med andra WordPress.com-användare.

en: You can view your notifications in the Toolbar and <a href="%s">on WordPress.com</a>.
sv: Du kan se dina notiser i Verktygsfältet och <a href="%s">på WordPress.com</a>.

en: %s is a powerful markup language for writing complex mathematical equations, formulas, etc.
sv: %s är ett kraftfullt märkspråk för att skriva komplexa matematiska ekvationer, formler osv.

en: Jetpack combines the power of %s and the simplicity of WordPress to give you the ultimate in math blogging platforms.
sv: Jetpack kombinerar kraften hos %s med enkelheten i WordPress för att ge dig den bästa plattformen för mattebloggar.

en: Wow, that sounds nerdy.
sv: Wow, det låter nördigt.

en: Use <code>$latex your latex code here$</code> or <code>[latex]your latex code here[/latex]</code> to include %s in your posts and comments. There are <a href="%s" target="_blank">all sorts of options</a> available.
sv: Använd <code>$latex din LaTeX-kod här$</code> eller <code>[latex]din LaTeX-kod här[/latex]</code> för att inkludera den %s i dina inlägg och kommentarer. Det finns <a href="%s" target="_blank">en mängd alternativ</a> tillgängliga.

en: Share your posts with Twitter, Facebook, and a host of other services. You can configure services to appear as icons, text, or both. Some services have additional options to display smart buttons, such as Twitter, which will update the number of times the post has been shared.
sv: Dela dina inlägg med Twitter, Facebook och en mängd andra tjänster. Du kan konfigurera tjänsterna så att de visas som ikoner, text eller både och. Vissa tjänster har ytterligare alternativ för att visa smarta knappar, såsom Twitter, som uppdaterar antalet gånger som inlägget har delats.

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, PressThis, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
sv: Innehåller följande tjänster: Twitter, Facebook, Reddit, PressThis, Digg, LinkedIn, Google +1, utskrift samt e-post.

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
sv: Innehåller följande tjänster: Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google +1, utskrift samt e-post.

en: To configure your sharing settings, go to the Settings &rarr; <a href="%s">Sharing</a> menu.
sv: Om du vill konfigurera dina delningsinställningar går du till Inställningar → menyn <a href="%s">Delning</a>.

en: Drag and drop sharing services into the enabled section to have them show up on your site, and drag them into the hidden section to have them hidden behind a button.
sv: Dra och släpp delningstjänster i avdelningen aktiverade för att de ska visas på din webbplats och dra dem till avdelningen dold om du vill dölja dem bakom en knapp.

en: Full details can be found on the <a href="%s">Sharing support page</a>. This video also gives a swish run-down of how to use the Sharing feature. Watch it in HD for extra snazz!
sv: Detaljerad information finns på <a href="%s">Supportsidan för delning</a>. Det här videoklippet ger också en snabbkurs i hur du använder delningsfunktionen. Se det i HD så blir det ännu snyggare!

en: Spelling and Grammar
sv: Stavning och grammatik

en: The <a href='%s'>After&nbsp;the&nbsp;Deadline</a> Proofreading service improves your writing by using artificial intelligence to find your errors and offer smart suggestions.
sv: Korrekturläsningstjänsten <a href='%s'>After the Deadline</a> förbättrar dina texter genom att använda artificiell intelligens för att hitta dina fel och erbjuda smarta förslag.

en: After the Deadline provides a number of <a href="%s">customization options</a>, which you can edit in your profile.
sv: After the Deadline innehåller ett antal <a href="%s">anpassningsalternativ</a> som du kan redigera i din profil.

en: Widgets Screenshot
sv: Widgetar, skärmbild

en: <strong>The Twitter Widget</strong> shows your latest tweets within a sidebar on your theme.
sv: <strong>Twitter-widgeten</strong> visar dina senaste tweets på en sidopanel på ditt tema.

en: <strong>The Facebook Like Box Widget</strong> shows your Facebook Like Box within a sidebar on your theme.
sv: <strong>Widgeten Gilla-knappen på Facebook</strong> visar Gilla-knappen för Facebook på en sidopanel på ditt tema.

en: <strong>The Image Widget</strong> lets you easily add images to a sidebar on your theme.
sv: <strong>Bild-widgeten</strong> kan du använda för att enkelt lägga till bilder på sidopanelen på ditt tema.

en: <strong>The Gravatar Widget</strong> allows you to pull in your Gravatar image along with some of your Gravatar profile data.
sv: <strong>Gravatar-widgeten</strong> kan du använda för att använda din Gravatarbild tillsammans med profildata för din Gravatarprofil.

en: <strong>The Gallery Widget</strong> provides you with a simple way to display a photo gallery or slideshow in your blog’s sidebar. Requires the Tiled Gallery module.
sv: <strong>Galleri-widgeten</strong> ger dig ett enkelt sätt att visa fotogallerier eller bildspel på sidopanelen i din blogg. Modulen Mosaikgalleri måste finnas.

en: <strong>The Display WordPress Posts Widget</strong> lets you display up to ten recent posts from another WordPress.com blog, or a self-hosted WordPress site with Jetpack enabled.
sv: <strong>Widgeten Visa WordPress-inlägg</strong> kan du använda för att visa upp till tio av de senaste inläggen från en annan WordPress.com-blogg eller en annan blogg som har Jetpack aktiverat.

en: <strong>The Social Media Icons Widget</strong> lets you add icons for the most popular social networks to your sidebar or other widget area.
sv: Med en <strong>widget för ikoner för sociala media</strong> kan du lägga till ikoner för de mest populära sociala medierna på sidopanelen eller annat widget-område.

en: <strong>The Upcoming Events Widget</strong> allows you to use an iCalendar link to display a list of events on your site.
sv: <strong>Widgeten Kommande händelser</strong> kan du använda för att visa en lista med händelser på din sida med hjälp av en iCalendar-länk.

en: Each of these widgets has a number of customization options.
sv: Alla de här widgetarna har ett antal anpassningsalternativ.

en: To use the widgets, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag them into one of your sidebars and configure away.
sv: Om du vill använda de här widgetarna går du till Utseende → <a href="%s">Widgetar</a>. Dra dem till en sidopanel och konfigurera dem.

en: Subsriptions Screenshot
sv: Skärmbild av prenumeration

en: Easily allow any visitor to subscribe to all of your posts via email through a widget in your blog&#8217;s sidebar.  Every time you publish a post, WordPress.com will send a notification to all your subscribers.
sv: Gör att besökare kan prenumerera på alla dina inlägg via e-post via en widget i bloggens sidopanel. Varje gång du publicerar ett inlägg skickar WordPress.com en notis till alla dina prenumeranter.

en: When leaving comments, your visitors can also subscribe to a post&#8217;s comments to keep up with the conversation.
sv: När besökarna lämnar sina kommentarer kan de också prenumerera på kommentarerna på inlägget för att hänga med i konversationen.

en: To use the Subscriptions widget, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag the widget labeled &#8220;Blog Subscriptions (Jetpack)&#8221; into one of your sidebars and configure away.
sv: Om du vill använda prenumerations-widgeten går du till Utseende → <a href="%s">Widgetar</a>. Dra widgeten som heter "Bloggprenumeration (Jetpack)" till en sidopanel och konfigurera den.

en: You can also make changes to your Subscription settings at the bottom of the <a href="%s">Discussion Settings</a> page.
sv: Du kan också göra ändringar i prenumerationsinställningarna längst ner på sidan <a href="%s">Diskussionsinställningar</a>.

en: To customize the emails sent from your blog to your followers, check the settings at the bottom of the <a href="%s">Reading Settings</a> page.
sv: För att anpassa de e-postmeddelanden som skickas från din blogg till dina användare går du till inställningarna längst ner på sidan <a href="%s">Läsinställningar</a>.

en: Jetpack will automatically take the great published content from your blog or website and share it instantly with third party services like search engines, increasing your reach and traffic.
sv: Jetpack hämtar automatiskt det grymma innehållet som publiceras på din blogg eller webbplats och delar det med tredjepartstjänster som sökmotorer, vilket ökar din räckvidd och trafik.

en: Protect is a cloud-powered brute force attack prevention tool. We leverage the millions of WordPress sites to identify and block malicious IPs.
    
    Protect tracks failed login attempts across all Jetpack-connected sites using the Protect module.  If any single IP has too many failed attempts in a short period of time, they are blocked from logging in to any site with this plugin installed.
    
    Protect is derived from BruteProtect, and will disable BruteProtect on your site if it is currently enabled.
sv: Protect är ett molnbaserat verktyg som skyddar mot brute force-attacker. Vi utnyttjar miljontals WordPress-webbplatser för att identifiera och blockera skadliga IP-adresser.
    
    Med hjälp av Protect-modulen spåras misslyckade inloggningsförsök på alla Jetpack-anslutna webbplatser. Om enstaka IP-adresser har för många misslyckade försök under en kort tid, blockeras de från inloggning på webbplatser som har det här tillägget installerat.
    
    Protect har utvecklats från BruteProtect, och inaktiverar BruteProtect på din webbplats om det är aktiverat.

en: Jetpack will allow you to authorize applications and services to securely connect to your blog and allow them to use your content in new ways and offer you new functionality.
sv: Jetpack gör att du kan auktorisera program och tjänster så att de ansluter till din blogg på ett säkert sätt och gör att de kan använda ditt innehåll på nya sätt och ger dig ny funktionalitet.

en: Developers can use WordPress.com's <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/'>OAuth2</a> authentication system and <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/'>WordPress.com REST API</a> to manage and access your site's content.
sv: Utvecklare kan använda <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/'>OAuth2</a>-autentisering på WordPress.com och <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/'>Wordpress.com REST API</a> för att hantera och använda innehållet på din webbplats.

en: A contact form is a great way to offer your readers the ability to get in touch, without giving out your personal email address.
sv: Ett kontaktformulär är ett bra sätt att erbjuda dina läsare möjligheten att komma i kontakt med dig utan att du behöver lämna ut din personliga e-postadress.

en: Customize
sv: Anpassa

en: Testimonial Page Title
sv: Titel på omdömessida

en: Testimonial Page Content
sv: Innehåll på omdömessida

en: Testimonial Page Featured Image
sv: Utvald bild för omdömessida

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
sv: Ditt omdömesarkiv har ännu inga poster. Du kan börja skapa dem på din adminpanel.

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
sv: Visa folks profiler när du för muspekaren över deras Gravatars

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
sv: Sätt musen över din Gravatar för att se din profil.

en: Snow
sv: Snö

en: Show falling snow on my blog until January 4<sup>th</sup>.
sv: Visa fallande snö på min blogg till den 4 januari<sup></sup>.

en: To infinity and beyond
sv: Mot oändligheten och vidare

en: We&rsquo;ve changed this option to a click-to-scroll version for you since you have footer widgets in Appearance &rarr; Widgets, or your theme uses click-to-scroll as the default behavior.
sv: Vi har ändrat detta alternativ till en manuell klicka-för-att-skrolla-version för dig eftersom du har widgets i sidfoten under Utseende &rarr; Widgets, eller för att ditt tema använder klicka-för-att-skrolla som standard.

en: Scroll Infinitely
sv: Bläddra oändligt

en: (Shows %s posts on each load)
sv: (Visar %s inlägg på varje laddad sida)

en: Older posts
sv: Äldre inlägg

en: Older %s
sv: Äldre %s

en: Scroll back to top
sv: Scrolla till toppen

en: Proudly powered by WordPress
sv: Drivs med WordPress

en: Theme: %1$s.
sv: Tema: %1$s.

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
sv: Använd Google Analytics med Oändlig bläddring

en: Track each Infinite Scroll post load as a page view in Google Analytics
sv: Spåra varje inläggssida med oändlig bläddring som laddas som en sidvisning i Google Analytics

en: By checking the box above, each new set of posts loaded via Infinite Scroll will be recorded as a page view in Google Analytics.
sv: Om du kryssar i rutan här ovan kommer varje ny sida med inlägg som laddas via Oändlig bläddring att lagras som en sidvisning i Google Analytics

en: Likes and Shares
sv: Gilla & Dela

en: Likes
sv: Gillar

en: Show likes.
sv: Visa gillningar

en: Show sharing buttons.
sv: Visa delningsknappar.

en: Likes Notifications
sv: Gillar-notifieringar

en: Email me whenever
sv: Mejla mig när

en: Someone likes one of my posts
sv: Någon gillar ett av mina inlägg

en: WordPress.com Likes are
sv: WordPress.com Gillar är

en: On for all posts
sv: Aktiverat för alla inlägg

en: Turned on per post
sv: Aktiverat för varje inlägg

en: WordPress.com Reblog Button
sv: Reblogga-knappen i WordPress.com

en: Show the Reblog button on posts
sv: Visa Reblogga-knappen på inlägg

en: Don't show the Reblog button on posts
sv: Visa inte Reblogga-knappen på inlägg

en: Comment Likes are
sv: Gilla-markeringarna på kommentaren är

en: On for all comments
sv: På för alla kommentarer

en: Show buttons on
sv: Visa knappar på

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
sv: Startsidan, arkivsidor och sökresultat

en: Sharing Settings
sv: Delningsinställningar

en: Sharing
sv: Delning

en: Settings have been saved
sv: Inställningarna har sparats

en: Sharing Buttons
sv: Delaknappar

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: Like this:
sv: Gilla

en: Like
sv: Gilla

en: Loading...
sv: Laddar...

en: <span>%d</span> bloggers like this:
sv: <span>%d</span> bloggare gillar detta:

en: Use Markdown for posts and pages.
sv: Använd Markdown för inlägg och sidor.

en: Learn more about Markdown.
sv: Läs mer om Markdown.

en: Use Markdown for comments.
sv: Använd Markdown för kommentarer.

en: Markdown content
sv: Markdown-innehåll

en: View Mobile Site
sv: Granska den mobila versionen

en: Mobile-compatible:
sv: Mobilkompatibel:

en: No
sv: Nej

en: Include this CSS in the Mobile Theme
sv: Ta med den här CSS-mallen i mobiltemat

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
sv: Det här inlägget är lösenordsskyddat. Ange lösenordet för att se eventuella kommentarer.

en: Comment navigation
sv: Kommentarsnavigering

en: &larr; Older Comments
sv: &larr; Äldre kommentarer

en: Newer Comments &rarr;
sv: Nyare kommentarer &rarr;

en: Permalink to %s
sv: Permalänk till %s

en: Gallery
sv: Galleri

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
sv: Läs mer <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
sv[0]: Detta galleri innehåller <a %1$s>%2$s bild</a>.
sv[1]: Detta galleri innehåller <a %1$s>%2$s bilder</a>.

en: Pages:
sv: Sidor:

en: <b>1</b> Reply
sv: <b>1</b> Kommentar

en: <b>%</b> Replies
sv: <b>%</b> Kommentarer

en: Featured
sv: Utvalda

en: Posted by
sv: Publicerat av

en: Leave a reply
sv: Kommentera

en: Post navigation
sv: Inläggsnavigering

en: &laquo; Previous
sv: &laquo; Föregående

en: Next &raquo;
sv: Nästa &raquo;

en: View Full Site
sv: Visa fullständig storlek

en: Semantic Personal Publishing Platform
sv: Semantisk plattform för personlig publicering

en: Proudly powered by %s
sv: Drivs med %s

en: Primary Menu
sv: Primär meny

[ctx: Open Sans font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Open Sans, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
sv: på

en: Main Sidebar
sv: Primär sidopanel

en: Menu
sv: Meny

en: Skip to primary content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Back to Gallery</a></span>
sv: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Tillbaka till %2$s" rel="gallery">Tillbaka till galleri</a></span>

[ctx: next-saturday]
en: Image navigation
sv: Bildnavigering

en: Next &raquo;
sv: Nästa &raquo;

en: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Older
sv: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Äldre

en: Newer <span class="meta-nav">&raquo;</span>
sv: Nyare <span class="meta-nav">&raquo;</span>

note: translators: 1: comment author, 2: date and time
en: %1$s on %2$s
sv: %1$s vid %2$s

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
sv: %1$s kl. %2$s

en: Your comment is awaiting moderation.
sv: Din kommentar inväntar granskning.

en: Reply
sv: Svara

en: Page %s
sv: Sida %s

en: Daily Archives: %s
sv: Dagsarkiv: %s

en: Monthly Archives: %s
sv: Månadsarkiv: %s

en: Yearly Archives: %s
sv: Årsarkiv: %s

en: Posted in %s
sv: Publicerat i %s

en: Tagged with %s
sv: Märkt med %s

en: Posted by %s
sv: Publicerat av %s

en: Blog Archives
sv: Bloggarkiv

en: Search Results for: %s
sv: Sökresultat för: %s

en: Nothing Found
sv: Inget funnet

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
sv: Inga resultat hittades för det efterfrågade arkivet. Kanske en sökning kan hjälpa att hitta relaterade inlägg.

en: Excerpts
sv: Utdrag

en: Enable excerpts on front page and on archive pages
sv: Aktivera utdrag på startsida och på arkivsidor

en: Show full posts on front page and on archive pages
sv: Visa fullständiga inlägg på startsida och på arkivsidor

en: Featured Images
sv: Utvalda bilder

en: Hide all featured images
sv: Dölj alla utvalda bilder

en: Display featured images
sv: Visa utvalda bilder

en: Mobile App Promos
sv: Kampanjer för mobilappar

en: Show a promo for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme.
sv: Visa en kampanj för WordPress-apparna i sidfoten på mobiltemat.

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Mobile Apps
sv: Mobilappar

en: Take WordPress with you.
sv: Ta WordPress med dig.

[ctx: Module Name]
en: Spelling and Grammar
sv: Stavning och grammatik

[ctx: Module Description]
en: Check your spelling, style, and grammar with the After the Deadline proofreading service.
sv: Kontrollera stavning, stil och grammatik med korrekturläsningstjänsten After the Deadline.

[ctx: Module Name]
en: Carousel
sv: Karusell

[ctx: Module Description]
en: Transform standard image galleries into full-screen slideshows.
sv: Förvandla vanliga bildgallerier till bildspel i helskärmsläge.

en: What should the subject line be?
sv: Vad ska det stå i ämnesraden?

en: Save and go back to form builder
sv: Spara och återgå till formulärbyggaren

en: Your Custom Content Types
sv: Dina anpassade innehållstyper

en: Use these settings to display different types of content on your site.
sv: Använd de här inställningarna för att visa olika typer av innehåll på din webbplats.

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see http://wp.me/PEmnE-Bt
sv: Välkommen till Anpassad CSS!
    
    Om du vill lära dig hur det fungerar kan du läsa mer på http://wp.me/PEmnE-Bt

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
sv: Förhandsgranskning: ändringar måste sparas annars försvinner de

en: Edit CSS
sv: Ändra CSS

en: Custom CSS Stylesheet
sv: Anpassad stilmall i CSS

en: Stylesheet saved.
sv: Stilmall sparad.

en: Publish
sv: Publicera

en: CSS Revisions
sv: CSS Versioner

en: CSS Stylesheet Editor
sv: Redigeraren för CSS-stilmallar

en: New to CSS? Start with a <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/">beginner tutorial</a>. Questions?
    		Ask in the <a href="http://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates">Themes and Templates forum</a>.
sv: Ny på CSS? Starta med en <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/">nybörjarguide</a>. Frågor?
    		Fråga i <a href="http://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates">forumet Themes and Templates</a>.

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
sv: Obs! Anpassad CSS återställs om du byter tema.

en: Media Width:
sv: Mediabredd:

en: Default
sv: Förvald

en: %s px
sv: %s pixlar

en: The default content width for the %s theme is %d pixels.
sv: Standardbredden för innehåll för temat %s är %d pixlar.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Preprocessor:
sv: Förbearbetning:

en: None
sv: Inget

en: Mode:
sv: Läge:

en: Add-on
sv: Tillägg

en: Replacement
sv: Ersättning

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
sv: CSS-tillägg <b>(Rekommenderas)</b>

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
sv: Byt ut <a href="%s">tema-CSS</a> <b>(Avancerat)</b>

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save &amp; Buy Upgrade
sv: Spara och köp uppgradering

en: Save Stylesheet
sv: Spara stilmall

en: Convert to Comic
sv: Konvertera till serie

en: Convert to Post
sv: Konvertera till inlägg

en: You are not allowed to make this change.
sv: Du har inte tillåtelse att göra den här förändringen.

en: Post converted. | %s posts converted
sv[0]: Inlägget konverterat.
sv[1]: %s inlägg konverterade

en: Drop images to upload
sv: Släpp bilder här för att ladda upp

en: Uploading...
sv: Laddar upp...

en: Processing...
sv: Laddar...

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
sv: Tyvärr stöds inte din webbläsare. Uppgradera via browserhappy.com.

en: Only images can be uploaded here.
sv: Endast bilder kan bli uppladdade här.

en: Your upload didn't complete; try again later or cross your fingers and try again right now.
sv: Uppladdningen fullbordades inte; försök igen senare, eller håll tummarna och försök igen nu.

en: Comics
sv: Serier

en: Comic
sv: Serie

en: All Comics
sv: Alla serier

en: Add New
sv: Lägg till ny

en: Add New Comic
sv: Lägg till ny serie

en: Edit Comic
sv: Redigera serie

en: New Comic
sv: Ny serie

en: View Comic
sv: Visa serie

en: Search Comics
sv: Sök serier

en: No Comics found
sv: Inga serier hittades

en: No Comics found in Trash
sv: Inga serier hittades i papperskorgen

en: Comic updated. <a href="%s">View comic</a>
sv: Serien uppdaterades. <a href="%s">Visa serie</a>

en: Custom field updated.
sv: Eget fält uppdaterat.

en: Custom field deleted.
sv: Eget fält raderat.

en: Comic updated.
sv: Serien uppdaterades.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Comic restored to revision from %s
sv: Serien återställdes till versionen från %s

en: Comic published. <a href="%s">View comic</a>
sv: Serien publicerades. <a href="%s">Visa serie</a>

en: Comic saved.
sv: Serien sparades.

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
sv: Serien skickades in. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska serie</a>

en: Comic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview comic</a>
sv: Serien schemalagd för: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska serie</a>

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: M j, Y @ G:i
sv: j M, Y @ H:i

en: Comic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
sv: Utkastet till serien uppdaterades. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska serie</a>

en: Invalid or expired nonce.
sv: Ogiltig eller föråldrat tillfälle.

en: Welcome! Ready to publish your first strip?
    
    Your webcomic's new site is ready to go. Get started by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">setting your comic's title and tagline</a> so your readers know what it's all about.
    
    Looking for more help with setting up your site? Check out the WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/">beginner's tutorial</a> and the <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/">guide to comics on WordPress.com</a>. Dive right in by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publishing your first strip!</a>
    
    Lots of laughs,
    The WordPress.com Team
sv: Välkommen! Klar att publicera din första serie?
    
    Din nya seriewebbplats är klar. Kom igång genom att <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">ställa in seriens rubrik och slogan</a> så att läsarna förstår vad den handlar om.
    
    Letar du efter mer hjälp med att konfigurera din webbplats? Kolla in WordPress.coms <a href="http://learn.wordpress.com/">nybörjarguide</a> och <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/">guiden om serier på WordPress.com</a>. Dyk rakt in genom att <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publicera din första serie!</a>
    
    Ha kul,
    WordPress.com-teamet

en: Menu Item Labels
sv: Menypostetiketter

en: Menu Item Label
sv: Menypostetikett

en: Search Menu Item Labels
sv: Sök menypostetiketter

en: Popular Labels
sv: Populära etiketter

en: All Menu Item Labels
sv: Alla menypostetiketter

en: Edit Menu Item Label
sv: Redigera menypostetiketter

en: View Menu Item Label
sv: Visa menypostetiketter

en: Update Menu Item Label
sv: Uppdatera menypostetiketter

en: Add New Menu Item Label
sv: Lägg till ny menypostetikett

en: New Menu Item Label Name
sv: Nytt namn på menypostetikett

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
sv: Exempelvis kryddig, favorit, osv. <br /> Skilj etiketterna med kommatecken

en: Add or remove Labels
sv: Lägg till eller ta bort etiketter

en: Choose from the most used Labels
sv: Välj mellan de mest använda etiketterna

en: No Labels found
sv: Inga etiketter hittades

en: Menu Sections
sv: Menyavsnitt

en: Menu Section
sv: Menyavsnitt

en: Search Menu Sections
sv: Sök menyavsnitt

en: All Menu Sections
sv: Alla menyavsnitt

en: Parent Menu Section
sv: Överordnat menyavsnitt

en: Parent Menu Section:
sv: Överordnat menyavsnitt:

en: Edit Menu Section
sv: Redigera menyavsnitt

en: View Menu Section
sv: Visa menyavsnitt

en: Update Menu Section
sv: Uppdatera menyavsnitt

en: Add New Menu Section
sv: Lägg till nytt menyavsnitt

en: New Menu Sections Name
sv: Nytt namn på menyavsnitt

en: Items on your restaurant's menu
sv: Objekt på restaurangens meny

en: Menu Items
sv: Menyposter

en: Menu Item
sv: Menypost

en: Food Menus
sv: Matmenyer

en: Add One Item
sv: Lägg till ny post

en: Add Menu Item
sv: Lägg till menypost

en: Edit Menu Item
sv: Redigera menyobjekt

en: New Menu Item
sv: Ny menypost

en: View Menu Item
sv: Visa menypost

en: Search Menu Items
sv: Sök menypost

en: No Menu Items found
sv: Hittade inga menyobjekt

en: No Menu Items found in Trash
sv: Inga menyposter funna i papperskorgen

en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
sv: Menyalternativ uppdaterat. <a href="%s">Visa menyalternativ</a>

en: Menu item updated.
sv: Menyposten uppdaterades

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Menu item restored to revision from %s
sv: Menyalternativ har återställts till versionen från %s

en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
sv: Menypost publicerad. <a href="%s">Visa post</a>

en: Menu item saved.
sv: Menypost sparad.

en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
sv: Menyalternativ har skickats.. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska menyalternativ</a>

en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
sv: Menyalternativ schemalagts till: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska menyalternativ</a>

en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
sv: Menyalternativsutkast uppdaterat. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska menyalternativ</a>

en: Enter the menu item's name here
sv: Skriv in menypostens namn här

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
sv[0]: %1$d Matmenyobjekt
sv[1]: %1$d Matmenyobjekt

en: Add Many Items
sv: Lägg till många poster

en: Menu Items re-ordered.
sv: Menyposterna har sorterats om.

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Labels
sv: Etiketter

en: Price
sv: Pris

en: Order
sv: Ordning

en: Save New Order
sv: Spara ny ordning

en: edit
sv: Redigera

en: Uncategorized
sv: Okategoriserade

en: Move menu section up
sv: Flytta upp menyavsnitt

en: UP
sv: Upp

en: Move menu section down
sv: Flytta ner menyavsnitt

en: DOWN
sv: Ner

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
sv: Använd <kbd>TAB</kbd>-tangenten på tangentbordet för att hoppas mellan kolumner och <kbd>ENTER</kbd>- eller <kbd>RETUR</kbd>-knappen för att spara varje rad och hoppa till nästa.

en: Add to section:
sv: Lägg till avsnitt:

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
sv: Etiketter: <small>kryddigt, favorit, osv. <em>Skilj etiketterna med kommatecken</em></small>

en: Description
sv: Beskrivning

en: New Row
sv: Ny rad

en: Add These New Menu Items
sv: Lägg till de här menyposterna

en: No Labels
sv: Inga etiketter

en: Portfolio Projects
sv: Portfolioprojekt

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
sv: Ditt tema stöder <strong>%s</strong>

en: Enable Portfolio Projects for this site.
sv: Aktivera portfolioprojekt för den här webbplatsen.

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
sv: Portfoliosidor visar som mest %1$s projekt

en: Portfolio Items
sv: Portföljobjekt

en: Projects
sv: Projekt

en: Project
sv: Projekt

en: All Projects
sv: Alla projekt

en: Add New Project
sv: Lägg till nytt projekt

en: Edit Project
sv: Redigera projekt

en: New Project
sv: Nytt projekt

en: View Project
sv: Visa projekt

en: Search Projects
sv: Sök projekt

en: No Projects found
sv: Inga projekt hittades

en: No Projects found in Trash
sv: Inga projekt hittades i papperskorgen

en: Project Types
sv: Projekttyper

en: Project Type
sv: Projekttyp

en: All Project Types
sv: Alla projekttyper

en: Edit Project Type
sv: Redigera projekttyp

en: View Project Type
sv: Visa projekttyp

en: Update Project Type
sv: Uppdatera projekttyp

en: Add New Project Type
sv: Lägg till ny projekttyp

en: New Project Type Name
sv: Nytt projekttypsnamn

en: Parent Project Type
sv: Överordnad projekttyp

en: Parent Project Type:
sv: Överordnad projekttyp:

en: Search Project Types
sv: Sök projekttyper

en: Project Tags
sv: Projektetiketter

en: Project Tag
sv: Projektetikett

en: All Project Tags
sv: Alla projektetiketter

en: Edit Project Tag
sv: Redigera projektetikett

en: View Project Tag
sv: Visa projektetikett

en: Update Project Tag
sv: Uppdatera projektetikett

en: Add New Project Tag
sv: Lägg till ny projektetikett

en: New Project Tag Name
sv: Nytt projektetikettsnamn

en: Search Project Tags
sv: Sök projektetiketter

en: Popular Project Tags
sv: Populära projektetiketter

en: Separate tags with commas
sv: Separera etiketter med kommatecken

en: Add or remove tags
sv: Lägg till eller ta bort etiketter

en: Choose from the most used tags
sv: Välj från de mest använda etiketterna

en: No tags found.
sv: Inga etiketter funna.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
sv: Projekt uppdaterat. <a href="%s">Visa tråd</a>

en: Project updated.
sv: Projekt uppdaterat.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Project restored to revision from %s
sv: Projekt återställt till versionen från %s

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
sv: Projektet publicerades. <a href="%s">Visa projekt</a>

en: Project saved.
sv: Projektet sparades.

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
sv: Projekt skickat. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska projekt</a>

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
sv: Projektet tidsinställt för: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska projekt</a>

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
sv: Utkast av projekt uppdaterat. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska projekt</a>

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
sv: Ditt portfolioarkiv har ännu inga poster. Du kan börja skapa dem på din adminpanel.

en: Types
sv: Typer

en: Tags
sv: Etiketter

en: Testimonials
sv: Omdömen

en: Your theme supports Testimonials
sv: Ditt tema stöder omdömen

en: Enable Testimonials for this site.
sv: Aktivera omdömen för den här webbplatsen.

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
sv: Omdömessidor visar som mest %1$s omdömen

en: Customer Testimonials
sv: Omdömen från kunder

en: Testimonial
sv: Omdöme

en: All Testimonials
sv: Alla omdömen

en: Add New Testimonial
sv: Lägg till ett omdöme

en: Edit Testimonial
sv: Redigera omdömen

en: New Testimonial
sv: Nytt omdöme

en: View Testimonial
sv: Granska omdömme

en: Search Testimonials
sv: Sök omdöme

en: No Testimonials found
sv: Inga omdömen hittades

en: No Testimonials found in Trash
sv: Inga omdömen hittades i papperskorgen

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
sv: Omdömet uppdaterades. <a href="%s">Granska omdöme</a>

en: Testimonial updated.
sv: Omdömet uppdaterades.

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Testimonial restored to revision from %s
sv: Omdömet återställdes till versionen från %s

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
sv: Omdömet publicerades. <a href="%s">Granska omdöme</a>

en: Testimonial saved.
sv: Omdömet sparades.

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
sv: Omdömet skickades in. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska omdöme</a>

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
sv: Omdömet har schemalagts till: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Förhandsgranska omdöme</a>

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
sv: Utkastet till omdöme uppdaterades. <a target="_blank" href="%s">Förhandsgranska omdöme</a>

en: Enter the customer's name here
sv: Skriv in kundens namn här

en: Customer Name
sv: Kundnamn

en: Customize Testimonials Archive
sv: Anpassa omdömesarkivet

en: Proofreading
sv: Korrekturläsning

en: Automatically proofread content when:
sv: Korrekturläs innehåll automatiskt när:

en: a post or page is first published
sv: ett inlägg eller en sida publiceras första gången.

en: a post or page is updated
sv: ett inlägg eller sida är uppdaterad

en: English Options
sv: Engelska inställningar

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
sv: Aktivera korrekturläsning för följande grammatik- och stilregler när du skriver inlägg och sidor:

en: Bias Language
sv: Fördomsfullt språk

en: Clich&eacute;s
sv: Klichéer

en: Complex Phrases
sv: Komplexa fraser

en: Diacritical Marks
sv: Diakritiska tecken

en: Double Negatives
sv: Dubbla negationer

en: Hidden Verbs
sv: Dolda verb

en: Jargon
sv: Slang

en: Passive Voice
sv: Passivt språk

en: Phrases to Avoid
sv: Fraser att undvika

en: Redundant Phrases
sv: Redundanta fraser

en: <a href="%s">Learn more</a> about these options.
sv: <a href="%s">Läs mer</a> om dessa alternativ.

en: Language
sv: Språk

en: The proofreader supports English, French, German, Portuguese, and Spanish. Your user interface language (see above) is the default proofreading language.
sv: Korrekturläsaren har stöd för engelska, franska, tyska, portugisiska och spanska. Språket i ditt gränssnitt (se ovan) är standard för korrekturläsningen.

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
sv: Använd ett automatiskt identifierat språk för korrekturläsning av inlägg och sidor

en: Ignored Phrases
sv: Ignorerade fraser

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
sv: Identifiera ord och fraser som ska ignoreras när dina inlägg och sidor blir korrekturlästa.

en: Add
sv: Lägg till

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
sv: Glöm inte att klicka på "Uppdatera profil" längst ner på sidan för att spara dina ändringar.

en: Spelling
sv: Stavning

en: Repeated Word
sv: Upprepning av ord

en: No suggestions
sv: Inga förslag

en: Explain...
sv: Förklara...

en: Ignore suggestion
sv: Ignorera förslag

en: Ignore always
sv: Ignorera alltid

en: Ignore all
sv: Ignorera alla

en: Edit Selection...
sv: Redigera markering ...

en: proofread
sv: korrekturläsa

en: edit text
sv: redigera text

en: Proofread Writing
sv: Korrekturläs text

en: No writing errors were found.
sv: Inga skrivfel hittades.

en: There was a problem communicating with the Proofreading service. Try again in one minute.
sv: Ett problem uppstod vid kommunikation med korrekturläsningstjänsten. Försök igen om en stund.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
sv: Det uppstod ett fel vid kommunikation med korrekturläsningstjänsten.

en: Replace selection with:
sv: Ersätt markering med:

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
sv: Korrekturläsaren har ett förslag för det här inlägget. Är du säker på att du vill publicera det?
    
    Klicka på OK om du vill publicera ditt inlägg eller Avbryt för att se förslagen och redigera ditt inlägg.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
sv: Korrekturläsaren har ett förslag för det här inlägget. Är du säker på att du vill uppdatera det?
    
    Klicka på OK om du vill uppdatera ditt inlägg eller Avbryt för att se förslagen och redigera ditt inlägg.

en: Jetpack's Carousel has been disabled, because another plugin or your theme is overriding the [gallery] shortcode.
sv: Jetpacks Carousel har inaktiverats eftersom ett annat tillägg eller ditt tema åsidosätter kortkoden för [gallery].

en: Comment
sv: Kommentar

en: Post Comment
sv: Skicka kommentar

en: Write a Comment...
sv: Skriv en Kommentar

en: Loading Comments...
sv: Laddar kommentarer...

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
sv: Visa i full storlek <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">×</span>%2$s</span>

en: Please be sure to submit some text with your comment.
sv: Vänligen försäkra dig om att ange en text för din kommentar.

en: Please provide an email address to comment.
sv: Ange en e-postadress för att kommentera.

en: Please provide your name to comment.
sv: Vänligen ange ditt namn för att kommentera.

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
sv: Tyvärr uppstod ett problem när din kommentar skickades. Försök igen senare.

en: Your comment was approved.
sv: Din kommentar godkändes.

en: Your comment is in moderation.
sv: Din kommentar väntar på granskning.

en: Camera
sv: Kamera

en: Aperture
sv: Bländare

en: Shutter Speed
sv: Slutartid

en: Focal Length
sv: Brännvidd

en: Commenting as %s
sv: Kommenterar som %s

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
sv: Du måste vara <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">inloggad</a> för att kunna skicka en kommentar.

en: %s (Required)
sv: %s (Obligatorisk)

en: Email
sv: E-post

en: Website
sv: Webbplats

en: Missing attachment ID.
sv: ID för bilaga saknas

en: Nonce verification failed.
sv: Bekräftelse för tillfälle saknas

en: Missing target blog ID.
sv: ID för målblogg saknas.

en: Missing target post ID.
sv: ID för målinlägg saknas.

en: No comment text was submitted.
sv: Ingen kommentartext lämnades

en: Comments on this post are closed.
sv: Kommentarer är inaktiverade.

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
sv: Tyvärr kunde vi inte auktorisera din förfrågan.

en: Please provide your name.
sv: Var vänlig ange ditt namn.

en: Please provide an email address.
sv: Vänligen ange en e-postadress.

en: Please provide a valid email address.
sv: Var vänlig ange en giltig epostadress.

en: Image Gallery Carousel
sv: Bildspel, karusell

en: Enable carousel
sv: Aktivera karusell

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
sv: Visa metadata för bild (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) i karusellvisningen när de är tillgängliga.

en: Show map of photo location in carousel, when available.
sv: Visa karta för fotoplats i karusellvisning när en sådan är tillgänglig.

en: Black
sv: Svart

en: White
sv: Vitt

en: Display images in full-size carousel slideshow.
sv: Visa bildspel i karuselläge i full storlek.

en: Leave a Reply
sv: Kommentera

en: Dark
sv: Mörk

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Greeting Text
sv: Hällsningstext

en: Color Scheme
sv: Färgschema

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
sv: Anpassa dina kommentarsformulär med en smart hälsning och ett färgschema.

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
sv: Några trevliga ord för att motivera dina läsare att kommentera

en: Invalid request
sv: Ogiltig begäran

en: Error: please fill the required fields (name, email).
sv: Fel: vänligen fyll i alla obligatoriska fält (namn, e-post).

en: Error: please enter a valid email address.
sv: Fel: vänligen ange en riktig e-postadress.

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
sv: Du måste <a href="%s">logga in</a> för att kommentera.

en: Leave a Reply to %s
sv: Lämna ett svar till %s

en: Cancel reply
sv: Avbryt svar

en: Invalid security token.
sv: Ogiltig säkerhetstoken.

en: Submitting Comment%s
sv: Skickar kommentar%s

en: Add Contact Form
sv: Lägg till ett kontaktformulär

en: Delete Permanently
sv: Radera permanent

en: Mark as Spam
sv: Markera som skräppost

en: Empty Spam
sv: Tomt skräpfilter

en: You are not allowed to manage this item.
sv: Du har inte behörighet att hantera den här posten.

en: Feedback(s) marked as spam
sv: Kommentar(er) markerad som skräppost

en: Messages
sv: Meddelanden

en: From
sv: Från

en: Message
sv: Meddelande

en: Date
sv: Datum

en: Restore this item from the Trash
sv: Återställ det här objektet från papperskorgen

en: Restore
sv: Återställ

en: Delete this item permanently
sv: Ta bort den här posten permanent

en: Mark this message as spam
sv: Markera det här meddelandet som skräppost

en: Trash
sv: Papperskorg

en: Mark this message as NOT spam
sv: Markera det här meddelandet som INTE skräppost

[ctx: {$date_format} \a\t {$time_format}]
en: %1$s \a\t %2$s
sv: %1$s \kl\t %2$s

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att ta bort den här posten från papperskorgen.

en: Error in restoring from Trash.
sv: Fel vid återställning från papperskorgen.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att flytta den här posten till papperskorgen.

en: Error in moving to Trash.
sv: Fel vid förflyttning till papperskorgen.

en: Spam
sv: Skräppost

en: Check for Spam
sv: Kolla efter skräppost

en: Search Feedback
sv: Sök kommentarer

en: No feedback found
sv: Inga kommentarer hittades

en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
sv[0]: Skräppost <span class="count">(%s)</span>
sv[1]: Skräpposter <span class="count">(%s)</span>

en: An error occurred. Please try again later.
sv: Ett fel inträffade. Försök igen lite senare.

en: Message Sent
sv: Meddelande skickat

en: Feedback discarded.
sv: Feedbacken förkastades.

en: Export feedback as CSV
sv: Exportera kommentarer i CSV-format

en: Select feedback to download
sv: Välj kommentarer som ska laddas ner

en: All posts
sv: Alla inlägg

en: Download
sv: Nerladdning

en: Contact Form
sv: Kontaktformulär

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
sv: Sidofält för %1$s

en: Subject
sv: Ämne

en: Error!
sv: Fel!

en: go back
sv: gå tillbaka

en: Time:
sv: Tid:

en: IP Address:
sv: IP-adress:

en: Contact Form URL:
sv: URL för kontaktformulär:

en: Sent by a verified %s user.
sv: Skickat av en verifierad %s användare.

en: Sent by an unverified visitor to your site.
sv: Skickat av en ickeverifierad besökare till din sajt.

en: %s requires a valid email address
sv: %s kräver en giltig e-postadress

en: %s is required
sv: %s krävs

en: (required)
sv: (måste anges)

en: Yes
sv: Ja

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
sv: Namn

[ctx: Label for HTML form "Email" field in contact form builder]
en: Email
sv: E-post

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
sv: Webbplats

[ctx: noun]
en: Comment
sv: Kommentar

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
sv: Nytt fält

[ctx: Label for the set of options to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Options
sv: Alternativ

[ctx: Label for an option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Option
sv: Alternativ

[ctx: Default label for the first option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: First option
sv: Första alternativet

[ctx: error message in contact form builder]
en: Oops, there was a problem generating your form.  You'll likely need to try again.
sv: Hoppsan, ett problem uppstod när ditt formulär skapades. Du måste nog försöka igen.

en: Drag up or down
    to re-arrange
sv: Dra upp eller ner
    för att ändra ordningen

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
sv: flytta

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
sv: redigera

en: Saved successfully
sv: Sparad

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
sv: (obligatoriskt)

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
sv: Är du säker på att du vill avsluta formulärredigeraren utan att spara? Alla ändringar kommer att gå förlorade.

en: Your new field was saved successfully
sv: Ditt nya fält har sparats

en: Form builder
sv: Formulärbyggare

en: Email notifications
sv: E-postnotifieringar

en: How does this work?
sv: Hur fungerar det här?

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
sv: Genom att lägga till ett kontaktformulär kan dina läsare kommentera det du skriver. Alla kommentarer söks automatiskt igenom efter skräppost och de kommentarer som är OK skickas till dig via e-post.

en: Can I add more fields?
sv: Kan jag lägga till fler fält?

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
sv: Självklart. %1$s för att lägga till ett nytt textområde, en ny textruta, radio, kryssruta eller listruta.

en: Click here
sv: Klicka här

en: Can I view my feedback within WordPress?
sv: Kan jag se mina kommentarer inifrån WordPress?

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
sv: Japp, du kan läsa dina kommentarer när som helst genom att klicka på länken "%1$s" i adminmenyn.

en: Do I need to fill this out?
sv: Behöver jag fylla i detta?

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
sv: Nix! Men om du skulle vilja ändra på vart dina kommentarer skickas, eller ändra i ämnesraden, så kan du göra det. Om du inte ändrar något här skickas kommentarerna till författaren till sidan eller inlägget och ämnet blir då namnet på sidan eller inlägget.

en: Can I send a notification to more than one person?
sv: Kan jag skicka notiser från fler än en person?

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
sv: Javisst! Du kan ange flera e-postadresser i e-postadressfältet och skilja dem åt med kommatecken. En notis skickas sedan med e-post till varje e-postadress.

en: Edit this new field
sv: Redigera detta nya fält

en: Label
sv: Etikett

en: New field
sv: Nytt fält

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Checkbox
sv: Kryssruta

en: Drop down
sv: Listruta

en: Textarea
sv: Textområde

en: Options
sv: Alternativ

en: First option
sv: Första alternativ

en: Add another option
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Required?
sv: Obligatoriskt?

en: Save this field
sv: Spara detta fält

en: Here&#8217;s what your form will look like
sv: Så här kommer ditt formulär se ut

en: Add a new field
sv: Lägg till ett fält

en: Add this form to my post
sv: Lägg till detta formulär i min post

en: Email settings
sv: E-postinställningar

en: Enter your email address
sv: Ange din e-postadress

en: Post by %s.
sv: Inlägg av %s.

en: Twitter Site Tag
sv: Twitter-webbplatsetikett

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
sv: Twitter-användarnamnet för ägaren av den här webbplatsens domän.

note: translators: %s is a URL
en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the JETPACK_DEV_DEBUG constant being defined in wp-config.php or elsewhere.
sv: I <a href="%s" target="_blank">utvecklarläge</a>, via JETPACK_DEV_DEBUG-konstanten som definieras i wp-config.php eller på annan plats.

note: translators: %s is a URL
en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via site URL lacking a dot (e.g. http://localhost).
sv: I <a href="%s" target="_blank">utvecklarläge</a>, via webbplatsens URL utan punkt (t.ex. http://localhost).

note: translators: %s is a URL
en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the jetpack_development_mode filter.
sv: I <a href="%s" target="_blank">utvecklarläge</a>, via jetpack_development_mode-filtret.

note: translators: %s is a URL
en: You are currently running a development version of Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Submit your feedback</a>
sv: Du kör för närvarande en utvecklingsversion av Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Ge oss din feedback</a>

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
sv: Jetpack kräver WordPress %s eller senare.

en: First param must be string or empty
sv: Första parametern måste innehålla en sträng eller vara tom

en: Second param must be numeric or empty
sv: Andra parametern måste vara numerisk eller tom

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
sv: Jetpack innehåller den senaste versionen av det gamla "%1$s"-tillägget.

en: Home
sv: Hem

note: #-#-#-#-#  tmp-jetpack.pot (Jetpack by WordPress.com 3.9.6)  #-#-#-#-# Plugin Name of the plugin/theme
en: Jetpack by WordPress.com
sv: Jetpack från WordPress.com

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
sv: Jetpack gör din webbplats ännu bättre med styrkan i WordPress.coms kapacitet.

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
sv: På den här sidan kan du se vilka moduler som är tillgängliga i Jetpack, lära dig mer om dem och aktivera eller inaktivera dem efter behov.

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
sv: Du kan aktivera eller inaktivera enskilda Jetpack-moduler efter behov.

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
sv: Varje modul har en länk för att aktivera och en för att inaktivera den, så att du kan slå av och på enskilda moduler.

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
sv: Genom att använda kryssrutorna bredvid varje modul kan du välja flera moduler som du vill slå på eller av via menyn Massåtgärder längst upp i listan.

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
sv: Genom att använda verktygen till höger kan du söka efter specifika moduler, filtrera efter modulkategori eller vilka moduler som är aktiva, eller ändra sorteringsordningen.

en: For more information:
sv: För mer information:

en: Jetpack Support
sv: Jetpack-support

en: Dismiss this notice and deactivate Jetpack.
sv: Avfärda den här notisen och inaktivera Jetpack.

en: Your Jetpack is almost ready!
sv: Din Jetpack är nästan klar!

en: Connect now to enable features like Stats, Likes, and Social Sharing.
sv: Anslut nu om du vill aktivera funktioner som statistik, gilla-markeringar och delning på sociala medier.

en: Connect to WordPress.com
sv: Anslut till WordPress.com

en: Jetpack is installed!
sv: Jetpack har installerats!

en: It's ready to bring awesome, WordPress.com cloud-powered features to your site.
sv: Den är beredd att ge din webbplats tillgång till ett gäng grymma molnbaserade WordPress.com-funktioner.

en: Dismiss this notice for now.
sv: Avfärda notisen för tillfället.

en: New in Jetpack: Centralized Site Management
sv: Nytt i Jetpack: Centraliserad webbplatshantering

en: Manage multiple sites from one dashboard at wordpress.com/sites. Enabling allows all existing, connected Administrators to modify your site from WordPress.com. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
sv: Hantera ett flertal webbplatser från en adminpanel på wordpress.com/sites. Om du aktiverar den kan alla anslutna administratörer ändra din webbplats från WordPress.com. <a href="%s" target="_blank">Läs mer</a>.

en: Activate now
sv: Aktivera nu

en: <p><a href="%1$s" title="Opt in to WordPress.com Site Management" >Activate Site Management</a> to manage multiple sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%2$s" target="_blank">Learn more</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Activate Now</a>
sv: <p><a href="%1$s" title="Välj webbplatshantering med WordPress.com" >Aktivera webbplatshantering</a> för att hantera flera webbplatser från vår centraliserade adminpanel på wordpress.com/sites. <a href="%2$s" target="_blank">Läs mer</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Aktivera nu</a>

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
sv: <strong>Jetpack har aktiverats!</strong> Varje webbplats i ditt nätverk måste vara individuellt ansluten av en admin för den webbplatsen.

en: Jetpack now includes Comments, which enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site. To activate Comments, <a href="%s">%s</a>.
sv: Jetpack innehåller nu Kommentarer, som gör att dina besökare kan använda sina WordPress.com-, Twitter-, eller Facebook-konton för att kommentera på din webbplats. För att aktivera Kommentarer, <a href="%s">%s</a>.

en: click here
sv: Klicka här

en: You have successfully disconnected Jetpack.
sv: Du har kopplat bort Jetpack.

en: Would you tell us why? Just <a href="%1$s" target="%2$s">answering two simple questions</a> would help us improve Jetpack.
sv: Kan du berätta varför? <a href="%1$s" target="%2$s">Svara på två enkla frågor</a> som hjälper oss att förbättra Jetpack.

en: Cheatin&#8217; uh?
sv: Fuskar du?

en: You need to authorize the Jetpack connection between your site and WordPress.com to enable the awesome features.
sv: Du måste tillåta Jetpack anslutningen mellan din webbplats och WordPress.com för att aktivera de grymma funktionerna.

en: Don&#8217;t cross the streams!  You need to stay logged in to your WordPress blog while you authorize Jetpack.
sv: Korsa inte strömmarna! Du behöver fortsätta att vara inloggad på din WordPress-blogg medan du auktoriserar Jetpack.

en: Return to sender.  Whoops! It looks like you got the wrong Jetpack in the mail; deactivate then reactivate the Jetpack plugin to get a new one.
sv: Åter avsändaren. Hoppsan! Det verkar som om du har fått fel Jetpack i mejlet; inaktivera det och aktivera Jetpack-tillägget igen för att få en ny.

en: Wrong size.  Hm&#8230; it seems your Jetpack doesn&#8217;t quite fit.  Have you lost weight? Click &#8220;Connect to WordPress.com&#8221; again to get your Jetpack adjusted.
sv: Felaktig storlek. Hm&#8230; det verkar som ditt Jetpack inte riktigt passar. Har du gått ner i vikt? Klicka på &#8220;Anslut till WordPress.com&#8220; igen för att få din Jetpack justerad.

en: Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: %s
sv: Din webbplats behöver vara offentlig för att du ska kunna använda Jetpack: %s

en: %s could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
sv: %s kunde inte aktiveras eftersom det orsakade ett <strong>allvarligt fel</strong>. Det kanske finns någon konflikt med ett annat tillägg som du har installerat?

en: Do you still have the %s plugin installed?
sv: Har du fortfarande %s-tillägget installerat?

en: Module could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
sv: Modulen kunde inte aktiveras eftersom den orsakade ett <strong>allvarligt fel</strong>. Det kanske finns någon konflikt med ett annat tillägg som du har installerat?

en: %s was not activated.
sv: %s aktiverades inte.

en: %s was not deactivated.
sv: %s inaktiverades inte.

en: This module can only be altered by %s, the user who initiated the Jetpack connection on this site.
sv: Den här modulen kan bara ändras av %s, användaren som anslöt den här webbplatsen till Jetpack.

en: Only the user who initiated the Jetpack connection on this site can toggle %s, but that user no longer exists. This should not happen.
sv: Det är bara användaren som anslöt webbplatsen till Jetpack som kan slå på och av %s, men den användaren finns inte längre. Det ska inte kunna hända.

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong> Connecting this site with WordPress.com is not possible. This usually means your site is not publicly accessible (localhost).
sv: <strong>Det finns en bugg i din Jetpack.</strong> Det är inte möjligt att ansluta den här webbplatsen till WordPress.com. Det betyder vanligtvis att din webbplats inte är offentlig (localhost).

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
sv: WordPress.com har stött på problem och kan inte få fart på din Jetpack. Försök igen senare.

en: Jetpack could not contact WordPress.com: %s.  This usually means something is incorrectly configured on your web host.
sv: Jetpack får inte kontakt med WordPress.com. %s. Det betyder oftast att någon är felaktigt konfigurerat på din webbserver.

en: Try connecting again.
sv: Försök att ansluta igen.

en: Welcome to <strong>Jetpack %s</strong>!
sv: Välkommen till <strong>Jetpack %s</strong>!

en: The following new modules have been activated: %l.
sv: Följande nya moduler har aktiverats: %l.

en: The following modules have been updated: %l.
sv: Följande moduler har uppdaterats: %l.

en: You are all set! Your site can now be managed from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.
sv: Nu är du klar! Din webbplats kan nu hanteras från <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.

en: Manage has been activated for you!
sv: Hantering har aktiverats åt dig!

en: <strong>%s Activated!</strong> You can deactivate at any time by clicking the Deactivate link next to each module.
sv: <strong>%s Aktiverad!</strong> Du kan inaktivera det när som helst genom att klicka på länken Inaktivera bredvid varje modul.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate it again at any time using the activate link next to each module. | <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate them again at any time using the activate links next to each module.
sv[0]: <strong>%l Inaktiverad!</strong> Du kan aktivera den igen när som helst genom att klicka på länken aktivera bredvid varje modul.
sv[1]: <strong>%l Inaktiverad!</strong> Du kan aktivera dem igen när som helst genom att klicka på länken Aktivera bredvid varje modul.

en: <strong>Your Jetpack is already connected.</strong>
sv: <strong>Din Jetpack är redan ansluten.</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go, Jetpack is now active.</strong>
sv: <strong>Nu är du redo att sätta igång; Jetpack är aktiverat.</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go.</strong>
sv: <strong>Du är upptankad och redo att köra.</strong>

en: <strong>You have unlinked your account (%s) from WordPress.com.</strong>
sv: <strong>Du har tagit bort länken till ditt konto (%s) från WordPress.com</strong>

en: You have successfully set yourself as Jetpack’s primary user.
sv: Du konfigurerade dig själv som primär Jetpack-användare.

[ctx: %s is a username]
en: You have successfully set %s as Jetpack’s primary user.
sv: Du konfigurerade %s som primär Jetpack-användare.

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
sv[0]: Jetpack innehåller den senaste versionen av det gamla %l-tillägget.
sv[1]: Jetpack innehåller den senaste versionen av de gamla %l-tilläggen.

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
sv[0]: Den gamla versionen har inaktiverats och kan tas bort från din webbplats.
sv[1]: De gamla versionerna har inaktiverats och kan tas bort från din webbplats.

en: Is this site private?
sv: Är den här webbplatsen privat?

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Like your site's RSS feeds, %l allows access to your posts and other content to third parties. | Like your site's RSS feeds, %l allow access to your posts and other content to third parties.
sv[0]: På samma sätt som RSS-flödena på din webbplats ger %l tredjepart tillgång till dina poster och annat innehåll.
sv[1]: På samma sätt som RSS-flödena på din webbplats ger %l tredjepart tillgång till dina poster och annat innehåll.

[ctx: %1$s = deactivation URL, %2$s = "Deactivate {list of Jetpack module/feature names}]
en: If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating this feature</a>. | If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating these features</a>.
sv[0]: Om din webbplats inte är offentlig bör du <a href="%1$s" title="%2$s">inaktivera den här funktionen</a>.
sv[1]: Om din webbplats inte är offentlig bör du <a href="%1$s" title="%2$s">inaktivera de här funktionerna</a>.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
sv: Inaktivera %l

en: Configure %s
sv: Konfigurera %s

en: Activate Site Management and JSON API
sv: Aktivera webbplatshantering och JSON API

en: Manage your multiple Jetpack sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
sv: Hantera alla dina Jetpack-webbplatser från en adminpanel på wordpress.com/sites. <a href="%s" target="_blank">Läs mer</a>.

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a> or <a href="%s" >return to previous page</a>.
sv: <a class="button-primary" href="%s">Aktivera nu</a> eller <a href="%s" >gå tillbaka till föregående sida</a>.

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a>
sv: <a class="button-primary" href="%s">Aktivera nu</a>

en: Something is being cranky!
sv: Någonting blev lite knasigt!

en: Your site is configured to only permit SSL connections to Jetpack, but SSL connections don't seem to be functional!
sv: Din webbplats har konfigurerats att bara tillåta SSL-anslutningar till Jetpack, men SSL-anslutningar verkar inte fungera!

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
sv: Feldetaljer: Jetpack-ID:t är tomt. Publicera inte det här felmeddelandet! %s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
sv: Feldetaljer: Jetpack-ID:t är inte en skalär. Publicera inte det här felmeddelandet! %s

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
sv: Feldetaljer: Jetpack-ID:t börjar med en siffra. Publicera inte det här felmeddelandet! %s

en: The WP.com user ID of the connected user
sv: Användar-ID:t för WP.com för den anslutna användaren

en: The WP.com username of the connected user
sv: Användarnamnet för WP.com för den anslutna användaren

en: The WP.com user email of the connected user
sv: Användarens e-postadress för WP.com för den anslutna användaren

en: The number of sites of the connected WP.com user
sv: Antalet webbplatser som tillhör den anslutna WP.com-användaren

en: Jetpack Plugin Version
sv: Jetpack-version

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
sv: Klientens ID/blogg-ID på WP.com för den här webbplatsen

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
sv: Du måste ansluta ditt Jetpack till WordPress.com för att kunna använda denna funktion.

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
sv: Någon försöker kanske lura dig att ge dem tillgång till din webbplats. Eller så har du bara råkat ut för en bugg. :) Du kan hur som helst stänga det här fönstret.

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
sv: Auktoriseringsprocessen är föråldrad. Gå tillbaka och och försök igen.

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
sv: %s vill komma åt data på din webbplats. Logga in för att auktorisera åtkomsten.

en: Something's not quite right with your Jetpack connection! Let's fix that.
sv: Något står inte rätt till med din Jetpack-anslutning! Låt oss fixa det.

note: translators: %s is a URL
en: Our records show that this site does not have a valid connection to WordPress.com. Please reset your connection to fix this. <a href="%s" target="_blank">What caused this?</a>
sv: Våra uppgifter visar att denna webbplats inte har en giltig anslutning till WordPress.com. Återställ anslutningen för att åtgärda detta. <a href="%s" target="_blank">Vad var det som orsakade detta?</a>

en: Reset the connection
sv: Återställ anslutningen

en: Deactivate Jetpack
sv: Inaktivera Jetpack

en: It looks like you may have changed your domain. Is <strong>%1$s</strong> still your site's domain, or have you updated it to <strong> %2$s </strong>?
sv: Det verkar som att du har ändrat din domän. Är <strong>%1$s</strong> fortfarande domänen för din webbplats, eller har du uppdaterat den till <strong> %2$s </strong>?

note: translators: %1$s, %2$s and %3$s are URLs
en: Are <strong> %2$s </strong> and <strong> %1$s </strong> two completely separate websites? If so we should create a new connection, which will reset your followers and linked services. <a href="%3$s"><em>What does this mean?</em></a>
sv: Är <strong> %2$s </strong> och <strong> %1$s </strong> två helt separerade webbplatser? Om så är fallet bör vi skapa en ny anslutning, vilket kommer att återställa dina följare och länkade tjänster. <a href="%$3s"><em>Vad betyder detta?</em></a>

en: This is a development environment
sv: Detta är en utvecklarmiljö

en: Submit a support ticket
sv: Skicka in ett supportärende

en: Thanks for taking the time to sort things out. We&#039;ve updated our records accordingly!
sv: Tack för att du tog dig tid att reda ut saker. Vi har uppdaterat vår information!

en: Please Connect Jetpack
sv: Vänligen anslut Jetpack

[ctx: {#} Blocked malicious login attempts -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked malicious login attempts
sv: Blockerade skadliga inloggningsförsök

en: Protect helps to keep you secure from brute-force login attacks.
sv: Protect ger dig ett skydd mot brute force-attacker.

en: Activate Protect
sv: Aktivera Protect

en: Protect is inactive.
sv: Protect är inaktiverat.

[ctx: {#} Spam comments blocked by Akismet -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Spam comments blocked by Akismet.
sv: Skräpkommentarer blockerade av Akismet

en: Activate Akismet
sv: Aktivera Akismet

en: Akismet can help to keep your blog safe from spam!
sv: Akismet kan hjälpa dig hålla din blogg fri från skräppost.

en: Unlink your account from WordPress.com
sv: Ta bort länken mellan ditt konto och WordPress.com

en: Connecting Jetpack will show you <strong>stats</strong> about your traffic, <strong>protect</strong> you from brute force attacks, <strong>speed up</strong> your images and photos, and enable other <strong>traffic and security</strong> features.
sv: Anslutning till Jetpack kommer att visa dig <strong>statistik</strong> om din trafik, <strong>skydda</strong> dig mot brute force-attacker, <strong>snabba upp</strong> dina bilder och foton och möjliggöra andra <strong>trafik- och säkerhets</strong>funktioner.

en: Connect Jetpack
sv: Anslut Jetpack

en: Thumbnail Grid
sv: Rutnät av miniatyrer

en: Type
sv: Typ

en: (no title)
sv: (utan rubrik)

en: Autosave encountered an unexpected error
sv: Autospara stötte på ett oväntat fel

en: An active access token must be used to retrieve post counts.
sv: En aktiv åtkomsttoken måste användas för att hämta antal inlägg.

en: Unknown post type requested.
sv: En okänd inläggstyp begärdes.

en: This post is password protected.
sv: Denna post är lösenordsskyddad

en: Comment cache problem?
sv: Problem med cacheminnet för kommentarer?

note: translators: 1: Site title 2: Site URL 3: Role name 4: URL to accept invitation
en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
sv: Hej!
    
    Du har bjudits in till "%1$s" på
    %2$s med rollen %3$s.
    
    Klicka på följande länk för att bekräfta inbjudan:
    %4$s

en: [%s] Joining confirmation
sv: [%s] Medlemsverifiering

en: You are required to specify a capability to check.
sv: Du måste specificera en funktion som ska kollas.

en: You must specify a valid action
sv: Du måste ange en giltig åtgärd

en: Full management mode is off for this site.
sv: Fullständigt hanteringsläge är inaktiverat för den här webbplatsen.

en: This user is not authorized to %s on this blog.
sv: Den här användaren har inte behörighet att %s på den här bloggen.

en: You are required to specify a module.
sv: Du måste specificera en modul

en: Module not found: `%s`.
sv: Modulen hittades inte: "%s".

en: The Jetpack Module is already activated.
sv: Jetpack-modulen är redan aktiverad.

en: There was an error while activating the module.
sv: Ett fel uppstod när modulen aktiverades.

en: The Jetpack Module is already deactivated.
sv: Jetpack-modulen är redan inaktiverad.

en: There was an error while deactivating the module.
sv: Ett fel uppstod när modulen inaktiverades.

en: You are required to specify a plugin.
sv: Du måste specificera ett tillägg

en: No plugins found.
sv: Inga tillägg funna.

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
sv: Användaren har inte behörighet att hantera tillägg på hela nätverket.

en: You are required to specify a plugin to activate.
sv: Du måste specificera en plugin som ska aktiveras.

en: There was an error installing your plugin
sv: Ett fel uppstod när ditt tillägg installerades

en: An unknown error occurred during installation
sv: Ett okänt fel uppstod under installationen

en: The plugin is already installed
sv: Tillägget är redan installerat

en: The Plugin is already active.
sv: Tillägget är redan aktiverat

en: Plugin can only be Network Activated
sv: Tillägget kan bara aktiveras via nätverket

en: Plugin activated.
sv: Tillägg aktiverat

en: The Plugin is already deactivated.
sv: Tillägget är redan avvaktiverat

en: There was an error deactivating your plugin
sv: Ett fel uppstod när ditt tillägg inaktiverades

en: Plugin deactivated.
sv: Tillägg avaktiverat

en: No update needed
sv: Ingen uppdatering behövs

en: There was an error updating your plugin
sv: Det gick inte att uppdatera ditt tillägg

en: You are required to specify a theme to switch to.
sv: Du måste specificera ett tema som du vill byta till.

en: Theme is empty.
sv: Temat är tomt.

en: The specified theme was not found.
sv: Det valda temat kunde inte hittas.

en: You are not allowed to switch to this theme
sv: Du har inte behörighet att byta till det här temat.

en: You are required to specify a theme to update.
sv: Du måste specificera ett tema som du vill uppdatera.

en: Offset must be greater than or equal to 0.
sv: Offset-värdet måste vara större än eller lika med 0.

en: Limit must be greater than or equal to 0.
sv: Limit-värdet måste vara större än eller lika med 0.

en: There was an error installing your theme
sv: Ett fel uppstod när ditt tema installerades

en: No themes found.
sv: Inga teman hittades.

en: The theme is already installed
sv: Temat är redan installerat

en: There was an error updating your theme
sv: Det gick inte att uppdatera ditt tema

en: There was an error while getting the update data for this site.
sv: Ett fel uppstod när uppdateringen för den här webbplatsen hämtades.

en: An %s Airline
sv: Ett %s-flygbolag

en: Terms
sv: Villkor

en: Privacy
sv: Integritet

en: Test your site&#8217;s compatibility with Jetpack.
sv: Testa om din webbplats är kompatibel med Jetpack.

en: Debug
sv: Felsök

en: Contact the Jetpack Happiness Squad.
sv: Kontakta Jetpack-support.

en: Take a survey.  Tell us how we&#8217;re doing.
sv: Fyll i en enkät. Tala om hur du tycker att vi sköter oss.

en: Give Us Feedback
sv: Ge oss feedback

en: Disconnect Jetpack
sv: Koppla från Jetpack

en: Learn More
sv: Läs mer

en: Config
sv: Konfigurera

en: Settings
sv: Inställningar

en: My Jetpack
sv: Mitt Jetpack

en: One New Jetpack Module | %s New Jetpack Modules
sv[0]: En ny Jetpack-modul
sv[1]: %s nya Jetpack-moduler

en: <strong>%s Activated!</strong> You can change the setting of it here.
sv: <strong>%s Aktiverad!</strong> Du kan ändra inställningen för den här.

en: <strong>Module settings were saved.</strong>
sv: <strong>Inställningarna för modulen sparades.</strong>

en: Error, bad module.
sv: Fel, dålig modul.

en: This will deactivate all Jetpack modules.
    Are you sure you want to disconnect?
sv: Detta inaktiverar alla Jetpack-moduler.
    Är du säker på att du vill koppla från?

en: This will prevent user-specific modules such as Publicize, Notifications and Post By Email from working.
    Are you sure you want to unlink?
sv: Detta förhindrar att användarspecifika moduler som Publicera, Notiser och Inlägg via e-post fungerar.
    Är du säker på att du vill ta bort länken?

en: This will deactivate Jetpack.
    Are you sure you want to deactivate Jetpack?
sv: Detta inaktiverar Jetpack.
    Är du säker på att du vill inaktivera Jetpack?

en: View all Jetpack features
sv: Se alla Jetpack-funktioner

en: Sorry, no modules were found for the search term "%s"
sv: Tyvärr hittades inga moduler med söktermen "%s"

en: Failed permissions, please try again.
sv: Behörighetskontrollen misslyckades, försök igen.

en: You must link another admin account before switching primary account holders.
sv: Du måste länka till ett annat adminkonto innan du byter primär kontoinnehavare.

en: Jetpack Settings
sv: Inställningar för Jetpack

en: Search
sv: Sök

en: View:
sv: Granska:

en: All
sv: Alla

en: Active
sv: Aktiv

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Sort by:
sv: Sortera enligt:

en: Alphabetical
sv: Alfabetiskt

en: Newest
sv: Senaste

en: Popular
sv: Populära

en: Show:
sv: Visa:

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Jetpack Debugging Center
sv: Felsökningscenter för Jetpack

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
sv: Jetpack är just nu inte ansluten till WordPress.com

en: %s is not a valid command.
sv: %s är inte ett giltigt kommando.

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
sv: Jetpack är just nu ansluten till WordPress.com

en: The Jetpack Version is %s
sv: Jetpack-versionen är %s

en: The WordPress.com blog_id is %d
sv: blog_id för WordPress.com är %d

en: Additional data:
sv: Ytterligare data:

[ctx: "wp jetpack status full" is a command - do not translate]
en: View full status with 'wp jetpack status full'
sv: Visa fullständig status med "wp jetpack status full"

en: You cannot disconnect, without having first connected.
sv: Du kan inte koppla från utan att först ha anslutit

en: Please specify a valid user.
sv: Ange en giltig användare.

en: Please specify a user by either ID, username, or email.
sv: Ange en användare med ID, användarnamn eller e-post.

en: Jetpack has been successfully disconnected.
sv: Jetpack är frånkopplat.

en: %s has been successfully disconnected.
sv: %s Jetpack har kopplats från.

en: %s could not be disconnected.  Are you sure they're connected currently?
sv: %s kunde inte kopplas från. Är du säker på att de är anslutna nu?

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
sv: Ange om du vill koppla från en blogg eller en användare.

en: Resetting Jetpack Options...
sv: Återställer Jetpack-alternativ...

en: %s option reset
sv: %s alternativet återställt

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
sv: Återställer jetpack-alternativen som sparats i wp_options...

en: Resetting default modules...
sv: Återställer standardmoduler...

en: Modules reset to default.
sv: Modulerna återställda till standard.

en: jumpstart option reset
sv: snabbstartsalternativet återställt

en: Please specify if you would like to reset your options, or modules
sv: Ange om du vill återställa dina alternativ eller moduler

en: %s is not a valid module.
sv: %s är inte en giltig modul.

[ctx: %s is a website]
en: Please visit %s to configure your VaultPress subscription.
sv: Besök %s för att konfigurera din VaultPress-prenumeration.

en: Please specify a valid module.
sv: Ange en giltig modul.

en: Available Modules:
sv: Tillgänliga Moduler

en: %s has been activated.
sv: %s har aktiverats.

en: All modules activated!
sv: Alla moduler aktiverade!

en: %s has been deactivated.
sv: %s har inaktiverats.

en: All modules deactivated!
sv: Alla moduler inaktiverade!

[ctx: "wp jetpack module activate" is a command - do not translate]
en: %s is not active. You can activate it with "wp jetpack module activate %s"
sv: %s är inte aktiv. Du kan aktivera den med "wp jetpack module activate %s"

en: %s has already been whitelisted
sv: %s finns redan med i vitlistan

en: Here are your whitelisted IPs:
sv: Här är dina vitlistade IP-adresser:

en: Whitelist is empty.
sv: Vitlistan är tom.

en: Cleared all whitelisted IPs
sv: Alla vitlistade IP-adresser har rensats

en: %s has been whitelisted.
sv: %s har vitlistats.

en: No command found.
sv: Inget kommando hittades.

en: Please enter the IP address you want to whitelist.
sv: Skriv in den IP-adress du vill lägga till i vitlistan.

[ctx: Instructions on how to whitelist IP ranges - low_range/high_range should be translated.]
en: You can save a range of IPs {low_range}-{high_range}. No spaces allowed.  (example: 1.1.1.1-2.2.2.2)
sv: Du kan spara ett IP-intervall {low_range}-{high_range}. Mellanslag är inte tillåtna. (exempel: 1.1.1.1-2.2.2.2)

[ctx: 'list' and 'clear' are commands and should not be translated]
en: You can also 'list' or 'clear' the whitelist.
sv: Du kan också "visa i lista" eller "rensa" vitlistan.

en: Option not found or is empty.  Use "list" to list option names
sv: Alternativet hittades inte eller är tomt. Använd "lista" för att visa alternativnamnen i en lista

en: Deleted option: %s
sv: Borttaget alternativ: %s

en: Sorry, no updating arrays at this time
sv: Ledsen, ingen uppdatering av arrayer just nu.

[ctx: Updating an option from "this" to "that".]
en: Updated option: %s to "%s"
sv: Uppdaterat alternativ: %s till "%s"

en: Option
sv: Alternativ

en: Value
sv: Värde

[ctx: a variable command that a user can write, provided in the printed instructions]
en: option
sv: alternativ

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
sv: värde

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
sv: Dina alternativ finns här ovanför. Du kan "hämta", "ta bort" och "uppdatera" dem.

[ctx: 'wp jetpack options' is a command - do not translate.]
en: Type 'wp jetpack options' for more info.
sv: Skriv "wp jetpack options" om du vill veta mer.

en: Action cancelled. Have a question?
sv: Åtgärden avbröts. Har du en fråga?

en: Are you sure? This cannot be undone. Type "yes" to continue:
sv: Vill du det? Det här går inte att ångra. Skriv "yes" för att fortsätta.

note: translators: Don't translate the word yes here.
en: Are you sure? Modifying this option may disrupt your Jetpack connection.  Type "yes" to continue.
sv: Är du säker? Modifiering av detta alternativ kan störa din Jetpack-anslutning. Skriv "yes" för att fortsätta.

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
sv: En administratör för den här bloggen måste skapa anslutningen till Jetpack.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
sv: Du måste registrera ditt Jetpack innan du ansluter det.

en: Error Details: %s
sv: Feldetaljer: %s

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
sv: Domänen "%1$s" klarade inte kontrollen is_usable_domain eftersom den är tom.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
sv: Domänen "%1$s" klarade inte kontrollen is_usable_domain eftersom den befinner sig i en förbjuden array.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
sv: Domänen "%1$s" klarade inte kontrollen is_usable_domain eftersom den befinner sig i en ogiltig toppdomän.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
sv: Domänen "%1$s" klarade inte kontrollen is_usable_domain eftersom den är en underdomän till WordPress.com.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as its IP `%2$s` is either invalid, or in a reserved or private range.
sv: Domänen "%1$s" klarade inte kontrollen is_usable_domain eftersom dess IP-adress "%2$s" antingen är ogiltig eller befinner sig i ett reserverat eller privat intervall.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
sv: Du har inte tillräcklig behörighet för att få tillgång till denna sida.

en: Your site isn’t reaching the Jetpack servers.
sv: Din webbplats når inte Jetpack-servrarna.

en: Your site isn’t securely reaching the Jetpack servers.
sv: Din webbplats når inte Jetpack-servrarna på ett säkert sätt.

en: Your `%1$s` option is set up as `%2$s`, but your WordPress.com connection lists it as `%3$s`!
sv: Ditt "%1$s"-alternativ har angetts till "%2$s", men din WordPress.com-anslutning anger att det är "%3$s"!

en: Something has gotten mixed up in your Jetpack Connection!
sv: Det är något som krånglar i din Jetpack-anslutning!

en: It looks like your site can not communicate properly with Jetpack.
sv: Det verkar som om din webbplats inte kan kommunicera med Jetpack ordentligt.

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
sv: Testar om din webbplats är kompatibel med Jetpack...

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
sv: Din Jetpack-anslutning ser bra ut!

en: There seems to be a problem with your site’s ability to communicate with Jetpack!
sv: Det verkar finnas ett problem med kommunikationen mellan din webbplats och Jetpack!

en: Trouble with Jetpack?
sv: Problem med Jetpack?

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
sv: Det kan orsakas av något av dessa problem som du kan diagnostisera på egen hand:

en: A known issue.
sv: Ett känt fel.

en: Some themes and plugins have <a href="%1$s">known conflicts</a> with Jetpack – check the <a href="%2$s">list</a>. (You can also browse the <a href="%3$s">Jetpack support pages</a> or <a href="%4$s">Jetpack support forum</a> to see if others have experienced and solved the problem.)
sv: Vissa teman och tillägg har <a href="%1$s">kända konflikter</a> med Jetpack – kolla <a href="%2$s">listan</a>. (Du kan också bläddra i <a href="%3$s">supportsidorna för Jetpack</a> eller <a href="%4$s">supportforum för Jetpack</a> för att se om andra har haft samma problem och löst det.)

en: An incompatible plugin.
sv: Tillägget är inte kompatibelt.

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
sv: Ta reda på det genom att inaktivera alla tillägg utom Jetpack. Om problemet kvarstår är det inte något problem med tilläggen. Om problemet försvinner aktiverar du tilläggen ett efter ett tills problemet uppstår igen – där har du boven i dramat! Tala om för oss, så försöker vi hjälpa till.

en: A theme conflict.
sv: En konflikt mellan teman.

en: A problem with your XMLRPC file.
sv: Det finns ett problem med din XMLRPC-fil.

en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
sv: Läs in din <a href="%s">XMLRPC-fil</a>. Den ska innehålla texten “XML-RPC server accepts POST requests only.” på en egen rad.

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
sv: Om det inte står på en egen rad visar temat eller tillägget extratecken. Försök med steg 2 och 3.

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
sv: Om du får ett 404-fel kontaktar du ditt webbhotell. Det kan vara så att deras säkerhetsinställningar blockerar XMLRPC.

en: If none of these help you find a solution, <a href="%s">click here to contact Jetpack support</a>. Tell us as much as you can about the issue and what steps you've tried to resolve it, and one of our Happiness Engineers will be in touch to help.
sv: Om inget av detta hjälper dig att hitta en lösning kan du <a href="%s">klicka här för att kontakta Jetpack-supporten</a>. Tala om så mycket du kan om problemet och vilka åtgärder du har vidtagit för att försöka lösa det, så tar vår support kontakt med dig och hjälper till.

en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
sv: Den primära anslutningen ägs av <strong>%s</strong>s WordPress.com-konto.

en: Please describe the problem you are having.
sv: Beskriv problemet du har.

en: Name
sv: Namn

en: Let us know your name.
sv: Tala om ditt namn.

en: E-mail
sv: E-post

en: Use a valid email address.
sv: Använd en giltig epostadress.

en: The test results and some other useful debug information will be sent to the support team. Please feel free to <a href="#">review/modify</a> this information.
sv: Testresultaten och annan viktig felsökningsinformation skickas till supportteamet. Du får gärna <a href="#">granska/ändra</a> den här informationen.

en: Debug Info
sv: Felsökningsinfo

en: Submit &#187;
sv: Skicka &#187;

en: Activate Photon
sv: Aktivera Photon

en: Success! Photon is now actively optimizing and serving your images for free.
sv: Klart! Photon optimerar och sköter nu aktivt dina bilder, gratis.

en: We are sorry but unfortunately Photon did not activate.
sv: Vi är ledsna, men tyvärr aktiverades inte Photon.

en: Search Modules…
sv: Sök moduler...

[ctx: "Site Icon" is the feature name.]
en: WordPress now has Site Icon built in!
sv: WordPress har nu inbyggd webbplatsikon!

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: Activate
sv: Aktivera

en: No Modules Found
sv: Inga moduler hittades

en: Module Info
sv: Modulinfo

en: Site Name
sv: Titel för webbplats

en: Path
sv: Sökväg

en: Connected
sv: Ansluten

en: Edit
sv: Redigera

en: Jetpack Sites
sv: Jetpack-webbplatser

en: Sites
sv: Webbplatser

en: Refresh Status
sv: Uppdatera status

en: Indexing request queued and waiting&hellip;
sv: Indexeringsbegäran placerad i kö...

en: Indexing posts
sv: Indexera inlägg

en: Reindex Posts
sv: Indexera om inlägg

en: Posts indexed.
sv: Inläggen indexerade.

en: Status unknown.
sv: Status okänd.

en: This site is too large, please contact Jetpack support to sync.
sv: Den här webbplatsen är för stor; kontakta Jetpack-supporten för att synka den.

en: Visit the post for more.
sv: Besök inlägget om du vill veta mer.

en: Video post by %s.
sv: Videoinlägg efter %s.

en: Video post.
sv: Videoinlägg.
