Stable (latest release) - en to tr translation catalogue (1879 entries)

en: Jetpack utilizes the state-of-the-art WordPress.com content delivery network to load your gorgeous images super fast optimized for any device, and it’s completely free.
tr: Jetpack, WordPress.com içerik dağıtım ağını kullanarak harika görüntüleri optimize eder ve hızlı bir şekilde tüm cihazlara gönderir, ayrıca tamamen ücretsizdir.

en: Have faster loading images with Jetpack Photon
tr: Jetpack Photon ile daha hızlı yüklenen görüntüler

en: Free professional support
tr: Ücretsiz profesyonel destek

en: Jetpack is supported by some of the most technical and passionate people in the community. Located around the globe and ready to help you.
tr: Jetpack, topluluktaki teknik becerisi en yüksek ve en tutkulu insanlardan bazıları tarafından desteklenmektedir. Dünyanın her yanından insanlar ve size yardım etmeye hazırlar.

en: Jetpack has an amazing free support team
tr: Jetpack harika bir ücretsiz destek ekibine sahiptir

en: There are no posts to display. <a href="%s" target="_blank">Want more traffic?</a>
tr: Görüntülenecek yazı bulunamadı. <a href="%s" target="_blank">Daha fazla ziyaretçi mi istiyorsunuz?</a>

en: Drive more traffic to your site
tr: Sitenize daha fazla ziyaretçi yönlendirin

[ctx: Image alternative text]
en: Jetpack clouds image
tr: Jetpack bulutları görüntüsü

[ctx: Image alternative text]
en: Decorative graph image
tr: Dekoratif grafik görüntüsü

en: Automated social marketing
tr: Otomatik sosyal pazarlama

en: Use Publicize to automatically share your posts with friends, followers, and the world.
tr: Yazılarınızı arkadaşlarınızla, takipçilerinizle ve tüm dünyayla otomatik olarak paylaşmak için Duyuru'yu kullanın.

en: Build a community
tr: Bir topluluk oluşturun

en: Give visitors the tools to Share and Subscribe to your content.
tr: Ziyaretçilerinize içeriklerinizi Paylaşmak ve Abone Olmak için gereken araçları sunun.

en: Increase page views
tr: Sayfa görüntüleme sayısını artırın

en: Keep visitors engaged, by giving them more to share and read with Related Posts.
tr: İlgili Gönderiler ile paylaşacak ve okuyacak daha fazla içerik sunarak ziyaretçilerinizin sitenize sürekli gelmesini sağlayın.

en: Track your growth
tr: Gelişiminizi izleyin

en: View detailed insights and analytics about your site with Jetpack
tr: Jetpack ile siteniz hakkındaki ayrıntılı bilgileri ve analizleri görün

en: Site Security and Peace of Mind
tr: Site Güvenliği ve İç Rahatlığı

[ctx: Image alternative text]
en: Decorative shield image
tr: Dekoratif kalkan görüntüsü

en: Block site attacks
tr: Site saldırılarını engelleyin

en: Gain peace of mind with Protect, the tool that has blocked billions of login attacks on millions of sites.
tr: Milyonlarca sitede milyarlarca oturum açma saldırısını engellemiş Protect ile kafanız rahat olsun.

en: Live site monitoring​
tr: Canlı site takibi

en: Stress less. Monitor will send you real-time alerts if your site ever goes down.
tr: Daha az stres. Monitor, sitenizin hizmet dışı kalması durumunda size gerçek zamanlı uyarılar gönderir.

en: Automatic updates
tr: Otomatik güncelleştirmeler

en: With Manage, you’ll never be behind on a security release or waste time updating multiple sites.
tr: Manage ile hiçbir güvenlik güncellemesini kaçırmayacak ve birden fazla siteyi güncellemek için zaman kaybetmeyeceksiniz.

en: Optimized Images, Lightning Fast
tr: Optimize Edilmiş Görüntüler, Işık Hızında

en: seconds
tr: saniye

note: Translators: example of usage of this is "Start Video After 10 seconds"
en: Start Video After
tr: Videoyu belirtilen süreden sonra başlat

en: pixels
tr: piksel

en: Video Width
tr: Video genişliği

en: Video ID
tr: Video Kimliği

en: High definition on by default
tr: Varsayılan olarak yüksek çözünürlük

en: Autoplay video on page load
tr: Sayfa yüklenirken videoyu otomatik olarak oynat

en: Loop video playback
tr: Videoyu tekrar tekrar oynat

en: Link the video title to its URL on VideoPress.com
tr: Video başlığını VideoPress.com'daki URL'ye bağla

en: Use only Open Source codecs (may degrade performance)
tr: Yalnızca Açık Kaynaklı codec'leri kullan (performansı düşürebilir)

en: Use legacy Flash Player (not recommended)
tr: Eski Flash Player'ı kullan (önerilmez)

[ctx: a heading for a list of custom post types]
en: Single post:
tr: Tekil yazı:

[ctx: a heading for a list of custom post archive pages]
en: Archive page:
tr: Arşiv sayfası:

[ctx: a label in the list of custom post type archive pages]
note: translators: %s is a plural name of the custom post type, i.e. testimonials
en: Archive of %s
tr: %s Arşivi

[ctx: Example: the user is viewing a custom post type archive.]
en: Post Type
tr: Yazı Türü

en: This is an XML Sitemap generated by <a href="%s" target="_blank">Jetpack</a>, meant to be consumed by search engines like <a href="%s" target="_blank">Google</a> or <a href="%s" target="_blank">Bing</a>.
tr: Bu, <a href="%s" target="_blank">Jetpack</a> tarafından <a href="%s" target="_blank">Google</a> veya <a href="%s" target="_blank">Bing</a> gibi arama motorlarının kullanımı için oluşturulmuş bir XML Site Haritasıdır.

en: <em>Generated</em> by <a href="%s" target="_blank">Jetpack for WordPress</a>
tr: <a href="%s" target="_blank">WordPress için Jetpack</a> tarafından <em>üretildi</em>

en: Invalid Video GUID!
tr: Video GUID Geçersiz!

en: VideoPress Shortcode
tr: VideoPress Kısa Kodu

en: Fill out my Wufoo form!
tr: Wufoo formunu doldurun!

en: <strong>The Contact Info Widget</strong> helps you display important information about your business. The widget allows you to show your business on a map, as well as your opening hours and contact information.
tr: <strong>İletişim Bilgileri Pencere Öğesi</strong> işletmeniz hakkında önemli bilgileri görmenize yardımcı olur. Bu pencere öğesi, çalışma saatlerinizi ve iletişim bilgilerinizi göstermenin yanı sıra konumunuzu da harita üzerinde belirtmenize olanak sağlar.

en: <strong>The Goodreads Widget</strong> lets you display your Goodreads Shelf in your sidebar.
tr: <strong>Goodreads Pencere Öğesi</strong> kenar çubuğunuzda Goodreads Rafınızı görmenizi sağlar.

en: <strong>The Google+ Badge Widget</strong> allows you to display information about a person, a page, or a community from Google+.
tr: <strong>Google+ Rozet Pencere Öğesi</strong> Google+ üzerinden bir kişi, sayfa ya da topluluk hakkındaki bilgileri görmenizi sağlar.

en: Some themes and plugins have <a href="%1$s" target="_blank">known conflicts</a> with Jetpack – check the <a href="%2$s" target="_blank">list</a>. (You can also browse the <a href="%3$s" target="_blank">Jetpack support pages</a> or <a href="%4$s" target="_blank">Jetpack support forum</a> to see if others have experienced and solved the problem.)
tr: Bazı temalar ve eklentiler Jetpack ile <a href="%1$s" target="_blank">bilinen uyumsuzluklara</a> sahiptir – <a href="%2$s" target="_blank">listeyi</a> kontrol edin. (Ayrıca <a href="%3$s" target="_blank">Jetpack destek sayfalarını</a> ya da <a href="%4$s" target="_blank">Jetpack destek forumunu</a> ziyaret ederek aynı sorunu yaşayan başkalarının olup olmadığını görebilirsiniz.)

en: Would you mind telling us why you did not complete the Jetpack connection in this <a href="%s">1 question survey</a>?
tr: Bu <a href="%s">1 soruluk ankette</a> Jetpack bağlantısını neden tamamlamadığınızı bize söyleyebilir misiniz?

en: A Jetpack connection is required for our free security and traffic features to work.
tr: Ücretsiz güvenlik ve ziyaretçi sayısı özelliklerimizi kullanmak için bir Jetpack bağlantısı gereklidir.

en: You need to stay logged in to your WordPress blog while you authorize Jetpack.
tr: Jetpack'i yetkilendirirken WordPress blogunuzda oturum açmış olmanız gerekir.

en: We had an issue connecting Jetpack; deactivate then reactivate the Jetpack plugin, then connect again.
tr: Jetpack'e bağlanırken bir sorun yaşadık. Jetpack eklentisini devre dışı bırakıp yeniden etkinleştirin, ardından tekrar bağlanın.

en: There was an issue connecting your Jetpack. Please click &#8220;Connect to WordPress.com&#8221; again.
tr: Jetpack'inize bağlanırken bir sorun oluştu. Lütfen “WordPress.com'a bağlan” seçeneğine yeniden tıklayın.

en: <a href="%s" target="_blank">Learn more</a> about these options.
tr: Bu seçenekler hakkında <a href="%s" target="_blank">daha fazla bilgi edinin</a>.

en: Spam affects your site's legitimacy, protect your site with Akismet.
tr: İstenmeyen gönderiler sitenizin güvenilirliğini etkiler, sitenizi Akismet ile koruyun.

en: Automate Spam Blocking
tr: İstenmeyen Gönderileri Otomatik Olarak Engelleyin

en: Great job! Now let's make sure your hard work is never lost, backup everything with VaultPress.
tr: Harikasınız! Şimdi de çalışmalarınızı asla kaybetmeyeceğinizden emin olalım. Her şeyi VaultPress ile yedekleyin.

en: Enable Backups
tr: Yedeklemeleri Etkinleştir

en: Maximum Width (px):
tr: Maksimum Genişlik (piksel):

en: Backups are recommended to protect your site before you make any changes.
tr: Herhangi bir değişiklik yapmadan önce sitenizi korumak için yedekleme yapmanız önerilir.

en: Enable VaultPress Backups
tr: VaultPress Yedeklemelerini Etkinleştir

en: Images
tr: İmajlar

en: Create <a href="%s" title="Go to Users → All Users">additional Administrators</a> to change primary user.
tr: Birincil kullanıcıyı değiştirmek için <a href="%s" title="Kullanıcılar → Tüm Kullanıcılar'a gidin">başka Yöneticiler</a> oluşturun.

en: An error occurred while downloading blog information
tr: Blog bilgileri indirilirken bir hata oluştu

en: Views
tr: izlenme

en: This module creates two XML sitemap files that list the URLs of posts and pages in your site with important information about each one. This files can be accessed by search engines like Google or Bing so they can crawl and understand your site.
tr: Bu modül, sitenizdeki gönderi ve sayfaların her biriyle ilgili önemli bilgilerle birlikte URL’lerini listeleyen iki XML site haritası dosyası oluşturur. Google veya Bing gibi arama motorları bu dosyalara erişerek sitenizde gezinebilir ve sitenizi anlayabilir.

en: Your sitemaps are accessible at:
tr: Site haritalarınıza şuradan ulaşılabilir:

en: After activating the module, your sitemaps will be accessible at:
tr: Modülü etkinleştirdikten sonra site haritalarınıza şuradan erişilebilir olacaktır:

note: translators: the placeholder is an URL of a sitemap
en: <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>&nbsp&#150; a standard sitemap for use with any search engine;
tr: <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>&nbsp&#150; herhangi bir arama motoru ile kullanılabilen standart bir site haritasıdır;

note: translators: the placeholder is an URL of a sitemap
en: <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>&nbsp;&#150; a sitemap specially tailored for Google News.
tr: <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a> – Google Haberler için özel olarak düzenlenmiş bir site haritasıdır.

en: Invalid Twitter Timeline username
tr: Geçersiz Twitter Zaman Akışı kullanıcı adı

en: Invalid Twitter Timeline id
tr: Geçersiz Twitter Zaman Akışı kimliği

en: Order Top Posts &amp; Pages By:
tr: En iyi Yazı ve Sayfaları Sıralama Şekli:

note: translators: all variables are URLs
en: Once added, your custom content will be visible on your website at <a href="%1$s">%1$s</a> or <a href="%2$s">%2$s</a>, or you may add them with <a href="%3$s" target="_blank">shortcodes</a>.
tr: Eklediğiniz özel içerik <a href="%1$s">%1$s</a> veya <a href="%2$s">%2$s</a> alanında görünür veya bu içerikleri <a href="%3$s" target="_blank">kısa kodları</a> kullanarak ekleyebilirsiniz.

en: Once activated, you can selectively activate the content types you need at Settings &rarr; Writing &rarr; Your Custom Content Types.
tr: Etkinleştirildikten sonra Ayarlar → Yazma → Özel İçerik Türleriniz üzerinden ihtiyaç duyduğunuz içerik türlerini etkinleştirebilirsiniz.

en: Full details can be found on the <a href="%s" title="Custom Content Types support page" target="_blank">Custom Content Types support page</a>.
tr: Ayrıntılar <a href="%s" title="Özel İçerik Türleri destek sayfası" target="_blank">Özel İçerik Türleri destek sayfası</a>'nda bulunabilir.

en: After activating this module, find the editor in Appearance &#8594; Edit CSS.
tr: Bu modülü etkinleştirdikten sonra Görünüm → CSS'yi Düzenle'den düzenleyiciyi bulun.

en: Organize and display different types of content on your site, such as Portfolio Projects and Testimonials. These content types are separate from Posts and Pages.
tr: Sitenizde Portföy Projeleri ve Görüşler gibi farklı içerik türlerini düzenleyin ve görüntüleyin. Bu içerik türleri Gönderiler ve Sayfalardan farklıdır.

note: translators: %s is a URL
en: You are running Jetpack on a <a href="%s" target="_blank">staging server</a>.
tr: <a href="%s" target="_blank">Prova sunucu</a> üzerinde Jetpack çalıştırıyorsunuz.

en: We have apps for <a href="%s" target="_blank">iOS (iPhone, iPad, iPod Touch) and Android</a>!
tr: <a href="%s" target="_blank">iOS (iPhone, iPad, iPod Touch) ve Android</a> için uygulamalarımız var.

en: Help and Support
tr: Yardım ve Destek

note: translators: %s is a module name
en: To quickly boost performance, security, and engagement we recommend activating <strong>%s</strong>. Click <strong>Jump Start</strong> to activate this feature or <a class="pointer jp-config-list-btn">learn more</a>
tr: Performansı, güvenliği ve katılımı hızlı bir şekilde artırmak için <strong>%s</strong> özelliğini etkinleştirmenizi öneririz. Bu özelliği etkinleştirmek için <strong>Hızlı Başlat</strong>’a tıklayın veya <a class="pointer jp-config-list-btn">daha fazla bilgi edinin</a>

en: Visit support site
tr: Destek sitesini ziyaret edin

en: Browse forums
tr: Forumlara göz atın

en: Contact us directly
tr: Doğrudan bizimle iletişim kurun

en: Premium Add-ons
tr: Premium Eklentiler

en: Business site? Safeguard it with real-time backups, security scans, and anti-spam.
tr: İş sitesi mi? Gerçek zamanlı yedeklemeler, güvenlik taramaları ve anti-spam araçlarıyla sitenizi koruyun.

en: Compare Options
tr: Seçenekleri Karşılaştır

en: We cannot display information for this blog.
tr: Bu blogun bilgilerini görüntüleyemiyoruz.

en: Invalid site information returned from remote.
tr: Uzak noktadan geçersiz site bilgileri geri döndürüldü.

en: No posts data returned by remote.
tr: Uzak nokta hiçbir gönderi verisi geri döndürmedi.

en: Information about this blog is currently being retrieved.
tr: Bu blog hakkındaki bilgiler şu anda alınıyor.

en: Cannot load blog information at this time.
tr: Şu anda blog bilgileri yüklenemiyor.

en: Cannot load blog posts at this time.
tr: Şu anda blog gönderileri yüklenemiyor.

en: You must specify a valid blog URL!
tr: Geçerli bir blog URL’si belirtmelisiniz!

en: Detailed information
tr: Ayrıntılı bilgiler

note: translators: %1$s is a comma-separated list of module names or a single module name, %2$s is the last item in the module list
en: To quickly boost performance, security, and engagement we recommend activating <strong>%1$s and %2$s</strong>. Click <strong>Jump Start</strong> to activate these features or <a class="pointer jp-config-list-btn">learn more</a>
tr: Performansı, güvenliği ve katılımı hızlı bir şekilde artırmak için <strong>%1$s ve %2$s</strong> özelliklerini etkinleştirmenizi öneririz. Bu özellikleri etkinleştirmek için <strong>Hızlı Başlat</strong>’a tıklayın veya <a class="pointer jp-config-list-btn">daha fazla bilgi edinin</a>

en: An error occurred while downloading blog posts list
tr: Blog yazısı listesi bilgileri indirilirken bir hata oluştu

en: Social Menu
tr: Sosyal Menü

en: An error occurred fetching the remote data.
tr: Uzak veriler getirilirken bir hata oluştu.

en: Invalid remote response.
tr: Uzak noktadan geçersiz yanıt.

en: Facebook Page Plugin
tr: Facebook Sayfası Eklentisi

en: Use the Facebook Page Plugin to connect visitors to your Facebook Page
tr: Ziyaretçileri Facebook Sayfanıza bağlamak için Facebook Sayfası Eklentisini kullanın

en: Change Frequency
tr: Sıklık Değiştir

en: Last Updated
tr: Son Güncellenme

en: XML Sitemap
tr: XML Site Haritası

en: You can find more information on XML sitemaps at <a href="%s" target="_blank">sitemaps.org</a>
tr: XML site haritaları hakkında daha fazla bilgiyi <a href="%s" target="_blank">sitemaps.org</a> adresinde bulabilirsiniz

en: Click to share on Facebook
tr: Facebook'ta paylaşmak için tıklayın

en: Share on Skype
tr: Skype’da paylaş

[ctx: Module Name]
en: Sitemaps
tr: Site haritaları

[ctx: Module Description]
en: Creates sitemaps to allow your site to be easily indexed by search engines.
tr: Sitenizin arama motorları tarafından kolayca endekslenmesini sağlayan site haritaları oluşturur.

[ctx: Module Name]
en: Data Backups
tr: Veri Yedeklemeleri

[ctx: Module Description]
en: Daily or real-time backups.
tr: Günlük veya gerçek zamanlı yedeklemeler.

en: More information on Sitemaps.
tr: Site Haritaları hakkında daha fazla bilgi.

[ctx: Module Tag]
en: Traffic
tr: Trafik

en: Your site is currently set to discourage search engines from indexing it so the sitemap will not be accessible.
tr: Siteniz şu anda arama motorlarının endekslemesini önlemeye ayarlandığından site haritasına erişilemez.

[ctx: Support request email subject line]
note: translators: %s is the URL of the site
en: from: %s Jetpack contact form
tr: gönderen: %s Jetpack iletişim formu

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating %s (the default WordPress theme).
tr: Sorununuz bilinmiyorsa veya sorununuzun nedeni bir eklentiyse, %s (varsayılan WordPress teması) özelliğini etkinleştirmeyi deneyin.

en: If your problem isn't known or caused by a plugin, try activating the default WordPress theme.
tr: Sorununuz bilinmiyorsa veya sorununuzun nedeni bir eklentiyse, varsayılan WordPress temasını etkinleştirmeyi deneyin.

en: If this solves the problem, something in your theme is probably broken – let the theme's author know.
tr: Bu sorunu çözerse muhtemelen temanızdaki bir şey bozulmuştur; temanın yazarının bu durumdan haberdar olmasını sağlayın.

en: Let Jetpack deliver your images optimized and faster than ever.
tr: Jetpack, görsellerinizi optimize edilmiş ve her zamankinden hızlı şekilde iletsin.

en: Enable auto-updates
tr: Otomatik güncellemeleri etkinleştir

en: Track detailed stats on this post and the rest of your site.
tr: Bu gönderi ve sitenizin geri kalanı için ayrıntılı istatistikleri takip edin.

en: Success! Jetpack Stats is now activated.
tr: Başarılı! Jetpack İstatistikleri artık etkin.

en: Enable Jetpack Stats
tr: Jetpack İstatistiklerini Etkinleştir

en: Success! Stats are now active.
tr: Başarılı! İstatistikler artık etkin.

en: We are sorry but unfortunately Stats did not activate.
tr: Üzgünüz ancak ne yazık ki İstatistikler etkinleştirilemedi.

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong>  We&#8217;re sorry for the inconvenience. Please try again later, if the issue continues please contact support with this message: %s
tr: <strong>Jetpack'inizde bir hata var.</strong> Bu rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Lütfen daha sonra yeniden deneyin. Sorun hâlâ devam ediyorsa lütfen şu mesajla desteğe başvurun: %s

en: %s requires at least one selection
tr: %s en az bir seçeneğin seçilmesini gerektirir

en: You must specify an option_name
tr: Bir seçenek_adı belirtmeniz gerekir

en: You must specify a whitelisted option_name
tr: Güvenilir adresler listesinde bulunan bir seçenek_adı belirtmeniz gerekir

en: You must specify an option_value
tr: Bir seçenek_değeri belirtmeniz gerekir

en: Activate remote management
tr: Uzaktan yönetimi etkinleştir

en: Save time with auto updates on WordPress.com
tr: WordPress.com için otomatik güncellemelerle zamandan kazanın

en: Go to WordPress.com to enable auto-updates for plugins
tr: Eklentilere yönelik otomatik güncellemeleri etkinleştirmek için WordPress.com adresine gidin

en: Enable auto-updates on WordPress.com
tr: WordPress.com’daki otomatik güncellemeleri etkinleştirin

en: Try the brand new editor.
tr: Yepyeni düzenleyiciyi deneyin.

en: Write on WordPress.com
tr: WordPress.com’da yazın

note: translators: %1$s is link to author posts, %2$s is author display name
en: <span>Author:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>
tr: <span>Yazar:</span> <a href="%1$s">%2$s</a>

en: Can not disconnect Jetpack
tr: Jetpack bağlantısı kesilemiyor

en: Disconnecting is not possible while in staging mode.<br /><a href="%s" target="_blank">Learn more about how staging sites work</a>.
tr: Prova modundayken bağlantıyı kesmek mümkün değildir.<br /><a href="%s" target="_blank">Prova sitelerinin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinin</a>.

en: Success!
tr: Başarılı!

en: Save time with automated plugin updates.
tr: Otomatik eklenti güncellemeleriyle zamandan kazanın.

en: All pages
tr: Tüm sayfalar

en: Comments are not allowed.
tr: Yorumlar kapalı.

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.
tr: IP adresiniz (%1$s) olası güvenlik ihlallerine karşı işaretlendi.

en: Show Tag Line
tr: Sloganı göster

note: translators: %s is a social network name, e.g. Facebook
en: %s username:
tr: %s kullanıcı adı:

en: Show Photo
tr: Fotoğrafı göster

en: Show Owners
tr: Sahipleri göster

en: Theme
tr: Tema

en: Landscape
tr: Manzara

en: Portrait
tr: Portre

en: Layout
tr: Görünüm

en: Width
tr: Genişlik

en: Type of Widget
tr: Bileşen tipi

en: Google+ URL
tr: Google+ adresi

en: It looks like your Google+ URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
tr: Görünen o ki Google+ adresiniz yanlış ayarlanmış. Lütfen <a href="%s">bileşen ayarlarından</a> kontrol edin.

en: Page Widget
tr: Sayfa bileşeni

en: Community Widget
tr: Topluluk bileşeni

en: Google+ Badge
tr: Google+ rozeti

en: Display a Google+ Badge to connect visitors to your Google+
tr: Ziyaretçilerinizi Google+ sayfanıza bağlamak için bir Google+ rozeti gösterir

en: The email address has opted out of subscription emails. <br /> You can manage your preferences at <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a>
tr: E-posta adresi bildirim e-postalarını almamak üzere ayarlanmış. <br /> Tercihlerinizi <a href="%1$s" title="%2$s" target="_blank">subscribe.wordpress.com</a> adresinden yönetebilirsiniz.

en: Manage your email preferences.
tr: E-posta tercihlerini yönet.

en: Person Widget
tr: Kişi bileşeni

en: Manage Your Security Settings
tr: Güvenlik ayarlarınızı yönetin

en: Manage Your Menus
tr: Menülerinizi yönetin

en: Manage Your Site
tr: Sitenizi yönetin

en: Just one more step before you can manage your site from WordPress.com! Click the button below and you will be good to go.
tr: Sitenizi WordPress.com ile yönetmek için son bir adım kaldı! Aşağıdaki tuşa basmanız yeterli.

en: Well that was easy. You can now manage all of your sites in one convenient place on WordPress.com
tr: Ne kadar kolay değil mi? Artık tüm sitelerinizi WordPress.com üzerinden, tek bir yerden yönetebilirsiniz.

en: Manage Your Plugins
tr: Eklentilerinizi yönetin

en: Manage Your Themes
tr: Temalarınızı yönetin

en: Just one more step before your site can be secured by Jetpack and WordPress.com. Click the button below and you'll be safe and secure.
tr: Sitenizin WordPress.com ile daha güvenli olması için son bir adım kaldı. Aşağıdaki tuşa basın ve daha güvenli olun.

en: Just one more step before your menus can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your menus with our newly-redesigned user interface.
tr: Menülerinizin WordPress.com ile yönetilmesi için son bir adım kaldı. Aşağıdaki tuşa basın ve menülerinizi yeni tasarlanmış kullanıcı arabirimimiz üzerinden yönetin.

en: Just one more step before your themes can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing your themes with our newly-redesigned user interface.
tr: Temalarınızın WordPress.com ile yönetilebilmesi için bir adım daha kaldı. Aşağıdaki tuşa bazın ve temalarınızı yeniden tasarlanmış kullanıcı arabirimimiz ile yönetin.

en: Testimonial list navigation
tr: Deneyim listesi dolaşımı

en: Testimonials list
tr: Deneyimler listesi

en: Just one more step before your plugins can be managed with WordPress.com. Click the button below and you'll be managing all of your plugins in one place.
tr: Eklentilerinizin WordPress.com ile yönetilmesi için son bir adım kaldı. Aşağıdaki tuşa basın ve tüm eklentileriniz tek bir yerden yönetilsin.

en: Project type list
tr: Proje tipi listesi

en: Project tag list navigation
tr: Proje etiket listesi dolaşımı

en: Project tag list
tr: Proje etiket listesi

en: Filter Testimonials list
tr: Deneyim listesini filtrele

en: Menu items list
tr: Menü bölümü listesi

en: Filter projects list
tr: Projeler listesini filtrele

en: Project list navigation
tr: Projeler listesi dolaşımı

en: Projects list
tr: Projeler listesi

en: Project type list navigation
tr: Proe tip listesi dolaşımı

en: Menu item labels list
tr: Menü elemanı etiket listesi

en: Menu section list navigation
tr: Menü elemanı etiket listesi dolaşımı

en: Menu section list
tr: Menü bölümü listesi

en: Filter menu items list
tr: Menü bölümü eleman listesi

en: Menu item list navigation
tr: Menü bölümü listesi dolaşımı

en: Filter comics list
tr: Çizgi roman listesini filtrele

en: Comics list navigation
tr: Çizgi roman listesi dolaşımı

en: Comics list
tr: Çizgi roman listesi

en: Menu item label list navigation
tr: Menü elemanı etiket liste dolaşımı

en: Show all
tr: Hepsini göster

en: Site connection <strong>failed</strong>
tr: Site bağlantısı <strong>başarısız</strong>

en: %s is now my domain.
tr: %s artık benim alan adım.

en: %s is still my domain.
tr: %s hala benim alan adım.

en: Checkbox with Multiple Items
tr: Bir çok öge ile seçim kutusu

en: Limit width to %1$s pixels for full size images. (<a href="%2$s" target="_blank">More info</a>.)
tr: Tam boy görseller için genişliği %1$s piksel olarak sınırlandır. (<a href="%2$s" target="_blank">Daha fazla bilgi</a>.)

en: Activate Now
tr: Şimdi etkinleştir

en: Speed up your photos and save bandwidth costs by using a free content delivery network.
tr: Ücretsiz bir içerik ulaştırma ağı kullanarak görsellerinizi hızlandırın ve bant kullanımını azaltın.

en: Success! WordPress.com tools are now active.
tr: İşlem başarılı! WordPress.com araçları artık etkin.

en: We are sorry but unfortunately Manage did not activate.
tr: Üzgünüz fakat ne yazık ki yönetim etkinleştirilemedi.

en: Site successfully connected.
tr: Site başarıyla bağlantı.

en: Reduce security risks with automated plugin updates.
tr: Otomatik eklenti güncelleme ile güvenlik risklerini azaltın.

en: %sConnect more admins%s
tr: %sDaha fazla yönetici bağla%s

en: (primary)
tr: (birincil)

en: Activated
tr: Etkinleştirildi

en: Allow individual site administrators to manage their own connections (connect and disconnect) to <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a>
tr: Site yöneticilerinin kendi <a href="//wordpress.com">WordPress.com</a> bağlantılarını yönetmelerine (bağlanma ve bağlantıyı kesme) olanak sağlayın

en: An <span>Automattic</span> Airline
tr: Bir <span>Automattic</span> Havayolu Şirketi

en: Answer a short survey to let us know how we&#8217;re doing and what to add in the future.
tr: Nasıl bir iş çıkardığımızı ve gelecekte nasıl bir geliştirme yapmamız gerektiğini öğrenmemize yardımcı olmak için kısa bir ankete katılın.

[ctx: As in Premium. Premium module description]
en: Paid
tr: Ücretli

en: Before you completely disconnect Jetpack is there anything we can do to help?
tr: Jetpack bağlantısını tamamen kesmeden önce size yardımcı olmak için yapabileceğimiz bir şey var mı?

note: Description of the plugin/theme
en: Bring the power of the WordPress.com cloud to your self-hosted WordPress. Jetpack enables you to connect your blog to a WordPress.com account to use the powerful features normally only available to WordPress.com users.
tr: WordPress.com&#8217;un bulut bilişim gücünü, kendi bulundurduğunuz WordPress kurulumuna getirir. Jetpack blogunuzu bir WordPress.com hesabıyla bağlamaya izin verir ve sadece WordPress.com kullanıcılarının kullanabildiği özellikleri kullanmanızı sağlar.

en: Close modal window
tr: Kalıcı pencereyi kapat

en: Confirm Disconnect
tr: Bağlantıyı Kesmeyi Onayla

en: Connect your account
tr: Hesabınızı bağlayın

en: Disconnect site from WordPress.com
tr: Sitenin WordPress.com bağlantısını kes

en: Disconnecting Jetpack
tr: Jetpack Bağlantısı Kesiliyor

en: Get started managing your Multisite install of Jetpack by connecting.
tr:  Jetpack Multisite yüklemenizi yönetmeye başlamak için bağlanın.

en: Get started with Jetpack Multisite
tr: Jetpack Multisite'ı kullanmaya başla

en: Global
tr: Genel

en: Have feedback on Jetpack?
tr: Jetpack ile ilgili geri bildiriminiz mi var?

en: I Need Support
tr: Desteğe İhtiyacım Var

en: Jetpack Network Settings Updated!
tr: Jetpack Ağ Ayarları Güncellendi!

en: Jetpack Primary User
tr: Jetpack Birincil Kullanıcısı

en: Jetpack is network activated and notices can not be dismissed.
tr: Jetpack ağ tarafından etkinleştirilir ve bildirimler kapatılamaz.

en: Learn about what being the Primary User means.
tr: Birincil Kullanıcı olmanın anlamı hakkında bilgi edinin.

en: Learn more
tr: Daha Fazla Bilgi

en: Link your account
tr: Hesabınızı bağlayın

en: Modal window. Press escape to close.
tr: Kalıcı pencere. Kapatmak için escape tuşuna basın.

en: Network Settings
tr: Ağ Ayarları

en: Not connected
tr: Bağlanmadı

en: PAID
tr: ÜCRETLİ

en: Premium Jetpack Service
tr: Premium Jetpack Hizmeti

en: Primary User of the site
tr: Sitenin Birincil Kullanıcısı

en: Privacy Policy
tr: Gizlilik kuralları

en: Protect whitelist
tr: Güvenli adresler listesini siz

en: RESET EVERYTHING (during testing only) - will reset modules to default as well
tr: HER ŞEYİ SIFIRLA (yalnızca test sırasında) – modülleri de varsayılan ayara sıfırlar

en: Set the primary account holder
tr: Birincil hesap sahibini belirleyin

en: Site Username
tr: Site Kullanıcısı Adı

en: Site Username (Primary)
tr: Site Kullanıcısı Adı (Birincil)

en: Sub-site override
tr: Alt siteyi geçersiz kılma

en: Take Survey
tr: Ankete Katıl

en: Terms of Service
tr: Kullanım Şartları

en: These settings affect all sites on the network.
tr: Bu ayarlar ağdaki sitelerin tümünü etkiler.

en: Unlink my account
tr: Hesabımın bağlantısını kes

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: WordPress.com Username
tr: WordPress.com Kullanıcı Adı

en: cancel
tr: Vazgeç

en: loading&hellip;
tr: Yükleniyor&hellip;

note: #-#-#-#-#  tmp-jetpack.pot (Jetpack by WordPress.com 4.0.2)  #-#-#-#-# Plugin URI of the plugin/theme Author URI of the plugin/theme
en: http://jetpack.com
tr: http://jetpack.me

en: # of Tweets Shown:
tr: Gösterilen Tweet Sayısı:

[ctx: 1: User Name, 2: Service Name (Facebook, Twitter, ...)]
en: %1$s on %2$s
tr: %2$s üzerinde %1$s

en: A simple widget that displays social media icons.
tr: Sosyal medya ikonlarını gösteren basit bir bileşen.

en: A simpler UI for creating and editing menus.
tr: Menüleri oluşturmak ve düzenlemek için daha basit bir kullanıcı arabirimi.

en: Activate features
tr: Özellikleri etkinleştir

en: Activate free WordPress.com features
tr: Ücretsiz WordPress.com özelliklerini etkinleştirin

en: Address:
tr: Adres:

en: Alternate text:
tr: Alternatif metin:

en: Attachment Page
tr: Ek sayfası

en: Automatic Updates
tr: Otomatik Güncelleştirmeler

en: Blog URL:
tr: Günlük URL:

en: Blue
tr: Mavi

en: Border Color (hex):
tr: Çerçeve Rengi (hex):

en: Bulk site management from one dashboard.
tr: Tek bir panodan toplu site yönetimi.

en: Caption:
tr: Altyazı:

en: Category
tr: Kategori

en: Center
tr: Merkez

en: Centralized Posting
tr: Merkezi Gönderim

en: Check out other recommended features below, or go to the <a href="%s">settings</a> page to customize your Jetpack experience.
tr: Aşağıda önerilen diğer özellikleri görebilirsiniz veya Jetpack deneyiminizi özelleştirmek üzere <a href="%s">ayarlar</a> sayfasına gidebilirsiniz.

[ctx: Checkbox on Widget Visibility if choosen page has children.]
en: Include children
tr: Çocukları dahil et

en: Choose Images
tr: Görselleri Seç

en: Contact Info
tr: İletişim Bilgisi

en: Currently Reading
tr: Şu An Okunan

en: Custom
tr: Özel

en: Custom Email Address
tr: Özel E-posta Adresi

en: Delete
tr: Sil

en: Display WordPress Posts
tr: WordPress Yazılarını Göster

en: Display a mini version of your Gravatar Profile
tr: Gravatar Profilinizin mini bir sürümünü görüntüleyin

en: Display a photo gallery or slideshow
tr: Bir fotoğraf galerisi veya slayt gösterisi görüntüleyin

en: Display an image in your sidebar
tr: Kenar çubuğunuzda bir görsel görüntüleyin

en: Display an official Twitter Embedded Timeline widget.
tr: Gömülü Resmi Twitter Zaman Akışı bileşeni ekleyin.

en: Display as:
tr: Görüntüleme şekli:

en: Display your books from Goodreads
tr: Goodreads kitaplarınızı sergileyin

en: Display your location, hours, and contact information.
tr: Bulunduğunuz yer, saat ve iletişim bilgilerinizi gösterin.

en: Displays a list of recent posts from another WordPress.com or Jetpack-enabled blog.
tr: Başka bir WordPress.com veya Jetpack özellikli blogdan son gönderilerin listesini görüntüler.

en: Edit Your Profile
tr: Profilinizi Düzenleyin

en: Enhanced site stats and insights.
tr: Gelişmiş site istatistikleri ve bilgileri.

en: Enter a WordPress.com or Jetpack WordPress site URL.
tr: Bir WordPress.com ya da Jetpack WordPress sitesi URL' si girin.

en: Error loading profile
tr: Profil yükleme hatası

[ctx: Example: The user is looking at a page, not a post.]
en: Page
tr: Sayfa

en: Facebook Page URL
tr: Facebook Sayfa URL'si

en: Feed(s) to Display:
tr: Görüntülenecek Besleme(ler):

en: Follow me on Twitter
tr: Beni Twitter'da takip et

en: Format:
tr: Biçim:

en: Go to WordPress.com
tr: WordPress.com'a git

en: Go to WordPress.com to try these features
tr: Bu özellikleri denemek için WordPress.com'a gidin

en: Goodreads numeric user ID <a href="%s" target="_blank">(instructions)</a>:
tr: Goodreads sayısal kullanıcı kimliği <a href="%s" target="_blank">(yönergeler)</a>:

en: Gravatar Profile
tr: Gravatar Profili

en: Green
tr: Yeşil

en: Height
tr: Yükseklik

en: Height (px):
tr: Yükseklik (px):

en: Height:
tr: Yükseklik:

en: Hours & Info
tr: Saatler ve Bilgi

en: Hours:
tr: Saatler:

en: If empty, we will attempt to determine the image size.
tr: Eğer boş bırakırsanız görsel boyutunu kestirmeye çalışacağız.

en: Image
tr: Resim

en: Image Alignment:
tr: Görsel hizalaması:

en: Image Color:
tr: Görsel rengi:

en: Image Grid
tr: Resim Izgarası

en: Image Link
tr: Görsel bağlantısı

en: Image List
tr: Resim Listesi

en: Image Settings:
tr: Görsel ayarları:

en: Image Size:
tr: Görsel boyutu:

en: Image URL:
tr: Görsel adresi:

en: Image title:
tr: Görsel başlığı:

en: Images:
tr: Resimler:

en: Improve your site with Jetpack
tr: Sitenizi Jetpack ile geliştirin

en: Invalid User ID, please verify and re-enter your Goodreads numeric user ID.
tr: Geçersiz Kullanıcı Kimliği, lütfen doğrulayın ve Goodreads sayısal kullanıcı kimliğinizi girin

en: It looks like your Facebook URL is incorrectly configured. Please check it in your <a href="%s">widget settings</a>.
tr: Facebook URL yanlış yapılandırılmış gibi görünüyor. Lütfen <a href="%s">bileşen ayarlarınızdan</a> kontrol edin.

en: Jetpack can help secure your site, increase performance &amp; traffic, and simplify how you manage your site.
tr: Jetpack; sitenizin güvenliğini sağlamanıza, performansı ve trafiği artırmanıza ve sitenizi daha kolay bir şekilde yönetmenize yardımcı olur.

en: Jetpack includes many other features that you can use to customize how your site looks and functions. These include Contact Forms, Tiled Photo Galleries, Custom CSS, Image Carousel, and a lot more.
tr: Jetpack, sitenizin görünüşünü ve işlevlerini özelleştirmek için kullanabileceğiniz diğer birçok özelliği de içerir. İletişim Formları, Döşeli Fotoğraf Galerileri, Özel CSS, Image Carousel ve çok daha fazlası bu özellikler arasında sayılabilir.

en: Jump Start
tr: Hızlı Başlat

en: Jump Start your site
tr: Sitenizi hızlı başlatın

en: Jump Start your site by activating these components
tr: Bu bileşenleri etkinleştirerek sitenizi Hızlı Başlatın

en: Keep plugins auto-updated.
tr: Eklentilerin otomatik olarak güncelleştirilmesini sağlayın.

en: Large
tr: Büyük

en: Layout Options:
tr: Boyut Seçenekleri:

en: Learn more about WordPress.com's free tools
tr: WordPress.com'un ücretsiz araçları hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Left
tr: Sol

en: Link Color (hex):
tr: Bağlantı Rengi hex):

en: Link To:
tr: Şuna Link:

en: Link URL (when the image is clicked):
tr: Bağlantı (görsele tıklandığında):

en: Link your account to WordPress.com
tr: Hesabınızı WordPress.com'a bağlayın

en: Links to services that you use across the web.
tr: Web'de kullandığınız hizmetlerin bağlantıları.

en: Links to your blog's RSS feeds
tr: Blogunuzun RSS beslemelerine bağlantı

en: Links to your websites, blogs, or any other sites that help describe who you are.
tr: Sizin kim olduğunuzu anlatmaya yardımcı olan web sitesi, blog vs. bağlantıları.

en: Lunch: 11am - 2pm 
    Dinner: M-Th 5pm - 11pm, Fri-Sat:5pm - 1am
tr: Öğle Yemeği: 11.00 - 14.00 
    Akşam Yemeği: Ptesi-Perş 17.00 – 23.00, Cuma-Ctesi: 17.00 – 01.00

en: Manage Multiple Sites
tr: Birden Çok Siteyi Yönetin

en: Maximum number of posts to show (no more than 10):
tr: Gösterilebilecek maksimum yazı yazısı (en fazla 10):

en: Media File
tr: Ortam dosyası

en: Medium
tr: Orta

en: Menu Management
tr: Menü Yönetimi

en: More Statistics
tr: Diğer İstatistikler

en: My Tweets
tr: Tweetlerim

en: No Borders
tr: Çerçeve Yok

en: No Footer
tr: Taban Bölge Yok

en: No Header
tr: Baş Bölge Yok

en: No Scrollbar
tr: Kaydırma Çubuğu Yok

[ctx: Noun]
en: User
tr: Kullanıcı

[ctx: Noun, as in: "The author of this post is..."]
en: Author
tr: Yazar

[ctx: Noun, as in: "The user role of that can access this widget is..."]
en: Role
tr: Rol

[ctx: Noun, as in: "This page is a date archive."]
en: Date
tr: Tarih

[ctx: Noun, as in: "This post has one tag."]
en: Tag
tr: Etiket

[ctx: Noun, as in: "This post has one taxonomy."]
en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Number of Posts to Display:
tr: Görüntülenecek gönderi sayısı:

en: Open link in a new window/tab
tr: Bağlantıyı yeni pencerede/sekmede aç

en: Open links in new window/tab:
tr: Bağlantıları yeni pencerede/sekmede aç:

en: Opens in new window
tr: Yeni pencerede açılır

en: Orange
tr: Turuncu

en: Performance &amp; Security
tr: Performans ve Güvenlik

en: Personal Links
tr: Kişisel Bağlantılar

en: Phone:
tr: Telefon:

en: Pink
tr: Pembe

en: Post to your sites via mobile devices.
tr: Sitelerinizi mobil cihazlar aracılığıyla gönderin.

en: Posts
tr: Yazılar

en: Posts & Comments
tr: Gönderiler & Yorumlar

en: Purple
tr: Mor

en: RSS Links
tr: RSS Bağlantıları

en: Random Order:
tr: Rastgele Sıralama:

en: Recent Posts
tr: Son Yazılar

en: Red
tr: Kırmızı

en: Right
tr: Sağ

en: See the other %s Jetpack features
tr: Diğer %s Jetpack özelliğine bakın

en: Select a user or pick "custom" and enter a custom email address.
tr: Bir kullanıcı seçin veya "özel"i seçip özel bir e-posta adresi girin.

en: Shelf:
tr: Raf:

en: Show Account Links
tr: Hesap Bağlantılarını Göster

en: Show Cover Photo
tr: Kapak Fotoğrafını Göster

en: Show Excerpts:
tr: Özetleri Göster:

en: Show Faces
tr: Yüzleri Göster

en: Show Featured Image:
tr: Öne Çıkarılan Resmi Göster

en: Show Page Posts.
tr: Sayfa Gönderilerini Göster

en: Show Personal Links
tr: Kişisel Bağlantıları Göster

en: Show Stream
tr: Akışı Göster

en: Show map
tr: Haritayı göster

en: Show profile photos in the plugin.
tr: Eklentide profil fotoğraflarını göster.

[ctx: Shown between widget visibility conditions.]
en: or
tr: veya

en: Shows your most viewed posts and pages.
tr: En çok görüntülenen yazı ve sayfalarınızı gösterin.

en: Silver
tr: Gümüş

en: Skip
tr: Atla

en: Small
tr: Küçük

en: Social
tr: Sosyal

en: Social Media Icons
tr: Sosyal Medya İkonları

en: Sorry. We can not plot this address. A map will not be displayed. Is the address formatted correctly?
tr: Üzgünüz. Bu adresin haritasını çıkaramayız. Bir harita gösterilmeyecek. Adres doğru biçimlendirilmiş mi?

en: Style:
tr: Stil:

en: Subscribe to %s
tr: %s için abone ol

en: Success! You've jump started your site.
tr: Başarılı! Sitenizi hızlı başlattınız.

en: Text & Image Links
tr: Yazı ve görsel bağlantıları

en: Text Link
tr: Yazı Linki

en: Text List
tr: Metin Listesi

en: The widget only works with Facebook Pages.
tr: Pencere öğesi yalnızca Facebook Sayfaları ile çalışır.

en: There was a problem getting the data to display this address on a map.  Please refresh your browser and try again.
tr: Bu adresi bir harita üzerinde görüntülemek için verileri alırken bir sorun oluştu. Lütfen tarayıcınızı yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Tiles
tr: Mozaikler

en: Timeline Theme:
tr: Zaman tüneli Teması:

en: Title:
tr: Başlık:

en: Top Posts &amp; Pages
tr: Popüler Yazılar &amp; Sayfalar

en: Top Posts &amp; Pages by views are calculated from 24-48 hours of stats. They take a while to change.
tr: Son 24-48 içinde görüntüleme istatistiklerine göre hesaplanan En iyi Yazılar &amp; Sayfalar. Değişmeleri biraz zaman alabilir.

en: Traffic Growth
tr: Trafik Artışı

en: Transparent Background
tr: Saydam Arkaplan

en: Twitter Timeline
tr: Twitter Zaman Akışı

en: Types of pages to display:
tr: Görüntülenecek sayfa türleri:

[ctx: Used as the default option in a dropdown list]
en: -- Select --
tr: --Seçiniz--

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Hide
tr: Gizle

[ctx: Used in the "%s if:" translation for the widget visibility dropdown]
en: Show
tr: Göster

en: Verified Services
tr: Doğrulanan Hizmetler

en: View %1$s&#8217;s profile on %2$s
tr: %1$s kişisinin %2$s üzerindeki profilini görüntüle

en: View Full Profile &rarr;
tr: Tam Profili Görüntüle →

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: What's a Gravatar?
tr: Bir Gravatar nedir?

en: Widget ID:
tr: Bileşen Kodu:

[ctx: Widget Visibility: {Rule Major [Page]} is {Rule Minor [Search results]}]
en: is
tr: şudur:

en: Width:
tr: Genişlik:

en: WordPress.com Tools
tr: WordPress.com Araçları

en: You need to <a href="%1$s" target="_blank">create a widget at Twitter.com</a>, and then enter your widget id (the long number found in the URL of your widget's config page) in the field below. <a href="%2$s" target="_blank">Read more</a>.
tr: <a href="%1$s" target="_blank">Twitter.com' da bileşen oluşturmanız</a>, ve bileşen kodunu (bileşeninizin yapılandırma sayfasının URL'sinde bulunan uzun sayı) aşağıdaki alana girmeniz gerekmekte. <a href="%2$s" target="_blank">Daha fazlasını öğrenin</a>.

en: You need to select what to show in this <a href="%s">Gravatar Profile widget</a>.
tr: <a href="%s">Gravatar Profil bileşeni</a> içinde ne göstermek istediğinizi seçmelisiniz.

en: Your site has been sucessfully Jump Started.
tr: Sitenizde Hızlı Başlatma gerçekleştirildi.

[ctx: my list of books to read]
en: To Read
tr: Okunacaklar

[ctx: past participle: books I have read]
en: Read
tr: Okundu

[ctx: placeholder: dropdown menu to select widget visibility; hide if or show if]
en: %s if:
tr: Bu durumda %s:

en: We offer free, full support to all Jetpack users. Our support team is always around to help you.
tr: Tüm Jetpack kullanıcılarına ücretsiz, eksiksiz destek sunuyoruz. Destek ekibimiz her zaman size yardım etmeye hazır.

en: You need to enter your numeric user ID for the <a href="%1$s">Goodreads Widget</a> to work correctly. <a href="%2$s" target="_blank">Full instructions</a>.
tr: <a href="%1$s">Goodreads Pencere Öğesi</a>’nin doğru çalışması için sayısal kullanıcı kimliğinizi girmeniz gerekiyor. <a href="%2$s" target="_blank">Yönergelerin tümü</a>.

note: translators: Stats dashboard widget postviews list: "$post_title $views Views"
en: %1$s %2$s Views
tr: %1$s %2$s görüntüleme

en: %s Error
tr: %s hata

en: &mdash; Select &mdash;
tr: &mdash; Seç &mdash;

en: 404 error page
tr: 404 hata sayfası

en: <a href="%s">Click here</a> to refresh this list.
tr: Bu listeyi yenilemek için <a href="%s">buraya tıklayın</a>.

en: <strong>%s</strong> is not an allowed embed site.
tr: <strong>%s</strong> izin verilen bir gömülü site değil.

en: Add an email signup form to allow people to subscribe to your blog.
tr: İnsanların sitenizi takip edebilmesi için bir e-posta formu ekleyin.

en: Add logo
tr: Logo ekle

en: Admin bar
tr: Yönetim çubuğu

en: All author pages
tr: Bütün yazar sayfaları

en: All category pages
tr: Tüm kategori sayfaları

en: All date archives
tr: Bütün tarih arşivleri

en: All tag pages
tr: Bütün etiket sayfaları

en: All taxonomy pages
tr: Tüm sınıflandırma sayfaları

en: Allow users to access and edit my videos
tr: Kullanıcıların videolarıma erişmesine ve onları düzenlemesine izin ver

en: Allow users to access my videos
tr: Kullanıcıların videolarıma erişmesine izin ver

en: Allow users to access, edit, and delete my videos
tr: Kullanıcıların videolarıma erişmesine, onları düzenlemesine ve silmesine izin ver

en: Allow users to upload videos
tr: Kullanıcıların video yüklemesine izin ver

en: An unknown error has occurred. Please try again later.
tr: Bilinmeyen bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Archive page
tr: Arşiv sayfası

en: Blog Subscriptions
tr: Blog Abonelikleri

en: Blog follow email text
tr: Blog takip e-posta metni

en: Browse Your VideoPress Library
tr: VideoPress Kitaplığınıza Göz Atın

en: Change logo
tr: Logoyu değiştir

en: Change whether your visitors can subscribe to your posts or comments or both.
tr: Ziyaretçilerinizin gönderilerinize veya yorumlarınıza ya da her ikisine abone olabilme durumunu değiştirin.

en: Chart stats by
tr: İstatistikleri görüntüleme kriteri:

en: Choose logo
tr: Logoyu seç

en: Circles
tr: Daireler

en: Comment follow email text
tr: Yorum takip e-posta metni

en: Connected WordPress.com Blog
tr: Bağlı WordPress.com Blogu

en: Could not obtain a VideoPress upload token. Please try again later.
tr: VideoPress yükleme belirteci alınamadı. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Count the page views of registered users who are logged in.
tr: Kayıtlı kullanıcıların sayfa gösterimlerini say.

en: Daily archives
tr: Günlük arşivler

en: Default quality
tr: Varsayılan kalite

en: Display Header Text
tr: Üst kısım metnini göster

en: Display all your gallery pictures in a cool mosaic.
tr: Tüm galeri resimlerinizi hoş bir mozaik içinde görüntüleyin.

en: Display higher quality video by default.
tr: Varsayılan olarak yüksek kaliteli video görüntüleyin.

en: Display share menu and allow viewers to embed or download this video
tr: Paylaş menüsünü göster ve izleyicilerin bu videoyu gömmesine ve indirmesine izin ver.

en: Display tag content in all listings.
tr: Tüm listelerde etiket içeriğini görüntüleyin.

en: Do not allow other users to access my VideoPress library
tr: Diğer kullanıcıların VideoPress kitaplığıma erişmesine izin verme

en: Don&#8217;t send this to subscribers
tr: Bunu abonelere gönderme

en: Easily feature all posts with the <a href="%1$s">"featured" tag</a> or a tag of your choice. Your theme supports up to %2$s posts in its featured content area.
tr: Gönderilerin tümünü <a href="%1$s">"öne çıkan" etiketi</a> ile veya istediğiniz bir etiketle kolayca öne çıkarın. Temanız öne çıkan içerik alanında %2$s adede kadar gönderiyi destekler.

en: Email Address:
tr: E-posta Adresi:

en: Enter your email address to subscribe to this blog and receive notifications of new posts by email.
tr: Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

en: Enter your meta key "content" value to verify your blog with %s
tr: %s ile blogunuzu doğrulamak için meta anahtarı "içerik" değerinizi girin

en: Example:
tr: Örnek:

en: Featured Content
tr: Öne çıkarılmış içerik

en: Follow Blog
tr: Blogu Takip Et

en: Follow Comments
tr: Yorumları Takip Et

en: Follower Settings
tr: Takipçi Ayarları

en: Free formats
tr: Ücretsiz biçimler

en: Front page
tr: Ön sayfa

en: Hide tag from displaying in post meta and tag clouds.
tr: Etiketi yazı meta ve etiket bulutunda gizle.

en: Hide the stats smiley face image.
tr: İstatistik yüz ifadesi görselini gizleyin.

en: Howdy.
    
    You recently followed one of my posts. This means you will receive an email when new comments are posted.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
tr: Selam.
    
    Son zamanlarda gönderilerimden birini takip ettiniz. Bu, yeni yorumlar gönderildiğinde e-posta alacağınız anlamına geliyor.
    
    Etkinleştirmek için aşağıdaki onayla düğmesine tıklayın. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız bu mesajı yoksayın; sizi bir daha rahatsız etmeyeceğiz.

en: Howdy.
    
    You recently followed this blog's posts. This means you will receive each new post by email.
    
    To activate, click confirm below. If you believe this is an error, ignore this message and we'll never bother you again.
tr: Selam.
    
    Son zamanlarda bu blogun gönderilerini takip ettiniz. Bu, her bir yeni gönderiyi e-postayla alacağınız anlamına geliyor.
    
    Etkinleştirmek için aşağıdaki onayla düğmesine tıklayın. Bunun bir hata olduğunu düşünüyorsanız bu mesajı yoksayın; sizi bir daha rahatsız etmeyeceğiz.

en: Insert Video
tr: Video Ekle

en: Introduction text sent when someone follows a post on your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
tr: Blogunuzdaki bir gönderiyi takip eden biri olduğunda gönderilen tanıtım metni. (Site ve onay ayrıntıları sizin için otomatik olarak eklenir.)

en: Introduction text sent when someone follows your blog. (Site and confirmation details will be automatically added for you.)
tr: Blogunuzu takip etmeye başlayan bir kişi olduğunda gönderilen tanıtım metni. (Site ve onay ayrıntıları sizin için otomatik olarak eklenir.)

en: Jetpack Subscriptions Settings
tr: Jetpack Abonelikleri Ayarları

en: Jetpack Subscriptions:
tr: Jetpack Abonelikleri:

en: Join %s other subscriber | Join %s other subscribers
tr[0]: Diğer %s aboneye katılın
tr[1]: Diğer %s aboneye katılın

en: Loading video...
tr: Video yükleniyor

en: Loading&hellip;
tr: Yükleniyor&hellip;

en: Location of the Ogg video file.
tr: Ogg video dosyasının dizini

en: Logged In
tr: giriş yapmalısınız

en: Logged Out
tr: Çıkış Yapıldı

en: Monthly archives
tr: Aylık Arşivler

en: No data found for VideoPress identifier: <strong>%s</strong>.
tr: VideoPress tanımlayıcısı için veri bulunamadı: <strong>%s</strong>.

en: No logo set
tr: Logo belirlenmedi

en: Notify me of follow-up comments by email.
tr: Beni sonraki yorumlar için e-posta ile bilgilendir.

en: Notify me of new posts by email.
tr: Beni yeni yazılarda e-posta ile bilgilendir.

en: Ogg File URL
tr: Ogg Dosyası URL'si

en: Ogg file container with Theora video and Vorbis audio. Note that some browsers are unable to play free software video formats, including Internet Explorer and Safari.
tr: Theora video ve Vorbis audio ile Ogg dosya konteyneri. Internet Explorer ve Safari gibi bazı tarayıcıların, ücretsiz yazılımlara ait video formatlarını oynatamadılarını aklınızda bulundurun.

en: Only display videos in free software formats
tr: Yalnızca ücretsiz yazılım biçimindeki videoları görüntüle

en: Only videos from the selected blog will be available in your media library.
tr: Yalnızca seçilen blogdaki videolar medya kitaplığınızda bulunur.

en: Optional text to display to your readers:
tr: Okuyucularınıza gösterilecek isteğe bağlı yazı:

[ctx: Play as in playback or view a movie]
en: JavaScript required to play %s.
tr: %s öğesini oynatmak için JavaScript gerekir.

en: Please enable JavaScript support in your browser to use VideoPress.
tr: VideoPress'i kullanmak için lütfen tarayıcınızda JavaScript desteğini etkinleştirin.

en: Please note that the VideoPress module requires a WordPress.com account with an active <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">VideoPress subscription</a>.
tr: Lütfen, VideoPress modülünün etkin bir <a href="http://store.wordpress.com/premium-upgrades/videopress/" target="_blank">VideoPress aboneliği</a> olan bir WordPress.com hesabı gerektirdiğini unutmayın.

en: Please select a video file to upload.
tr: Lütfen yüklenecek video dosyasını seçin.

en: Please verify your birthday.
tr: LÜtfen doğum tarihinizi doğrulayın.

en: Post type:
tr: Yazı Türü:

en: Posts page
tr: Yazı sayfası

en: Publisher limits playback of video embeds.
tr: Yayımcı, gömülü videoların oynatılmasını sınırlıyor.

en: Put a chart showing 48 hours of views in the admin bar.
tr: Yönetim çubuğuna 48 saatteki görüntülemeleri gösteren bir grafik yerleştirin.

en: Rating
tr: Oylama

en: Registered users
tr: Kayıtlı kullanıcılar

en: Remove logo
tr: Logoyu kaldır

en: Report visibility
tr: Rapor görünülebilirliği

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Select the roles that will be able to view stats reports.
tr: İstatistik raporlarını görüntüleyebilecek rolleri seçin.

en: Set as logo
tr: Logo olarak belirle

en: Shortcode
tr: Kısa kod

en: Show a <em>'follow blog'</em> option in the comment form
tr: Yorum formunda <em>'blogu takip et'</em> seçeneği göster

en: Show a <em>'follow comments'</em> option in the comment form
tr: Yorum formunda <em>'yorumları takip et'</em> seçeneğini göster

en: Show top posts over
tr: En çok okunanları görüntüleme kriteri:

en: Show top search terms over
tr: En çok arananları görüntüleme kriteri:

en: Show total number of subscribers? (%s subscriber) | Show total number of subscribers? (%s subscribers)
tr[0]: Toplam abone sayısı gösterilsin mi? (%s abone)
tr[1]: Toplam abone sayısı gösterilsin mi? (%s abone)

en: Site Logo
tr: Site Logosu

en: Site Title, Tagline, and Logo
tr: Site Başlığı, Etiket Satırı ve Logo

en: Smiley
tr: Yüz İfadesi

en: Smiley face
tr: Gülen yüz

en: Sorry, nothing to report.
tr: Üzgünüz, rapor edilecek veri yok.

en: Square Tiles
tr: Kare Mozaikler

en: Static page:
tr: Statik sayfa:

en: Stats
tr: İstatistikler

en: Submit
tr: Gönder

en: Subscribe
tr: Abone ol

en: Subscribe Button:
tr: Abonelik tuşu:

en: Subscribe Placeholder:
tr: Abonelik Yer Tutucusu:

en: Subscribe to Blog via Email
tr: Bloga e-posta ile abone ol

en: Success Message Text:
tr: Başarı Mesajı Metni:

en: Tag name
tr: Etiket ismi

en: The VideoPress plugin could not communicate with the VideoPress servers. This error is most likely caused by a misconfigured plugin. Please reinstall or upgrade.
tr: VideoPress eklentisi VideoPress sunucularıyla iletişim kuramadı. Büyük bir ihtimalle, yanlış yapılandırılmış bir eklenti bu hataya neden oluyor. Lütfen yeniden yükleyin veya yükseltin.

en: The email you entered was invalid. Please check and try again.
tr: Girdiğiniz e-posta geçersiz. Lütfen kontrol edip tekrar deneyin.

en: The image helps collect stats and <strong>makes the world a better place</strong> but should still work when hidden
tr: Bu görsel, istatistiklerin toplanmasına yardımcı olur ve <strong>dünyayı daha iyi bir yer haline getirir</strong>; ancak gizlenmiş olsa bile çalışması gerekir

en: The preview is unavailable while this video is being processed.
tr: Bu video işlenirken önizleme kullanılamaz.

en: The settings for Featured Content have <a href="%s">moved to Appearance &rarr; Customize</a>.
tr: Öne Çıkan İçerik ayarları <a href="%s">şuraya taşındı: Görünüm → Özelleştir</a>.

en: There was an error when subscribing. Please try again.
tr: Abone olurken bir hata oluştu. Lütfen yeniden deneyin.

en: These settings change emails sent from your blog to followers.
tr: Bu ayarlar blogunuzdan takipçilerinize giden e-postaları düzenler.

en: This setting may be overridden for individual videos.
tr: Bu ayar tekil videolar için tekrar düzenlenebilir.

en: This video is intended for mature audiences.
tr: Bu video yetişkinlere yöneliktir.

en: Tiled Columns
tr: Döşeli Sütunlar

en: Tiled Mosaic
tr: Mozaik Döşeme

en: Top Posts
tr: En Çok Okunan Yazılar

en: Top Searches
tr: En Çok Yapılan Aramalar

en: Two-Step Authentication Disabled
tr: İki Adımlı Kimlik Doğrulama Devre Dışı Bırakıldı

en: Two-Step Authentication Enabled
tr: İki Adımlı Kimlik Doğrulama Etkinleştirildi

en: Unlink This Account
tr: Bu Hesabın Bağlantısını Kaldır

en: Upload Video
tr: Video Yükle

en: Upload a Video
tr: Video Yükle

en: Use the button below to browse your VideoPress Library. Note that you can also browse your VideoPress Library while editing a post or page by using the <strong>Add Media</strong> button in the post editor.
tr: VideoPress Kitaplığınıza göz atmak için aşağıdaki düğmeyi kullanın. Ayrıca, bir gönderiyi veya sayfayı düzenlerken gönderi düzenleyicideki <strong>Medya Ekle</strong> düğmesini kullanarak VideoPress Kitaplığınıza göz atabilirsiniz.

en: Use the form below to upload a video to your VideoPress Library. The following video formats are supported: %s. Maximum upload file size is %d%s.
tr: VideoPress Kitaplığınıza video yüklemek için aşağıdaki formu kullanın. Aşağıdaki video biçimleri desteklenir: %s. Maksimum yükleme dosyası boyutu şudur: %d%s.

en: Video Library Access
tr: Video Kitaplığı Erişimi

en: Video Preview:
tr: Video Önizlemesi:

en: VideoPress Library
tr: VideoPress Kitaplığı

en: View All
tr: Tümünü göster

en: View stats on WordPress.com right now
tr: WordPress.com üzerindeki istatistikleri hemen şimdi görün.

en: Views over 48 hours. Click for more Site Stats.
tr: 48 saatlik görüntülemeler. Daha fazla istatistik için tıkla.

en: Visit <a href="%s">Site Stats</a> to see your stats.
tr: İstatistiklerinizi görmek için <a href="%s">Site istatistikleri</a> sayfasını ziyaret edin.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again.
tr: Şu anda istatistiklerinizi alamıyoruz. Lütfen tekrar denemek için bu sayfayı yeniden yükleyin.

en: Website Verification Services
tr: Web Site Doğrulama Hizmetleri

en: Widget title:
tr: Bileşen başlığı:

en: Yearly archives
tr: Yıllık arşivler

en: You have already subscribed to this site. Please check your inbox.
tr: Bu siteye daha önce abone oldunuz. Lütfen gelen kutunuzu kontrol edin.

en: Your video has successfully been uploaded. It will appear in your VideoPress Library shortly.
tr: Videonuz başarıyla yüklendi. Kısa bir süre içinde VideoPress Kitaplığınızda görünecek.

en: Your video is uploading... Please do not close this window.
tr: Videonuz yükleniyor... Lütfen bu pencereyi kapatmayın.

en: and
tr: ve

en: day
tr: gün

en: month
tr: ay

en: the past day
tr: önceki gün

en: the past month
tr: önceki ay

en: the past quarter
tr: önceki çeyrek

en: the past week
tr: önceki hafta

en: the past year
tr: geçen yıl

en: this video
tr: bu video

[ctx: watch a video title]
en: Watch: %s
tr: İzle:%s

en: week
tr: hafta

en: Success! An email was just sent to confirm your subscription. Please find the email now and click activate to start subscribing.
tr: İşlem başarılı! Kısa bir süre önce aboneliğinizi onaylamak için bir e-posta gönderildi. Lütfen e-postayı hemen kontrol edin ve aboneliği başlatmak için etkinleştir düğmesine tıklayın.

en: View Site Stats without JavaScript
tr: Site İstatistiklerini JavaScript olmadan görüntüleyin

en: Your Site Stats work better with JavaScript enabled.
tr: Site İstatistikleriniz, JavaScript etkin olduğunda daha iyi çalışır.

en: This video requires <a rel="nofollow" href="%s" target="_blank">Adobe Flash</a> for playback.
tr: Bu videonun oynatılabilmesi için <a rel="nofollow" href="%s" target="_blank">Adobe Flash</a> gerekir.

en: We were unable to get your stats just now. Please reload this page to try again. If this error persists, please <a href="%1$s" target="_blank">contact support</a>. In your report please include the information below.
tr: Şu anda istatistiklerinizi alamıyoruz. Lütfen tekrar denemek için bu sayfayı yeniden yükleyin. Bu hata devam ederse lütfen <a href="%1$s" target="_blank">desteğe başvurun</a>. Lütfen raporunuza aşağıdaki bilgileri dahil edin.

en: You do not have sufficient <a rel="nofollow" href="%s" target="_blank">freedom levels</a> to view this video. Support free software and upgrade.
tr: Bu videoyu görüntülemek için yeterli <a rel="nofollow" href="%s" target="_blank">özgürlük düzeyine</a> sahip değilsiniz. Ücretsiz yazılımları destekleyin ve yükseltin.

en:  (Opens in new window)
tr:  (Yeni pencerede açılır)

en:  or <a href="%s">Cancel</a> and go back to the settings.
tr:  veya <a href="%s">İptal</a>'e tıklayıp ayarlara geri dönün.

note: translators: included in e-mail when post is shared via e-mail. First item is sender's name. Second is sender's e-mail address.
en: %1$s (%2$s) thinks you may be interested in the following post:
tr: %1$s (%2$s), şu gönderilere ilgi duyabileceğinizi düşünüyor:

en: Add Site Icon
tr: Site Simgesi Ekle

en: Add a Site Icon
tr: Site Simgesi Ekle

en: Add a new service
tr: Yeni servis ekle

en: Add sharing buttons to your blog and allow your visitors to share posts with their friends.
tr: Blogunuza paylaşma düğmeleri ekleyin ve ziyaretçilerinizin yazıları arkadaşları ile paylaşmalarına izin verin.

en: Advanced.  If this option is checked, you must include these files in your theme manually for the sharing links to work.
tr: Gelişmiş.  Bu seçenek işaretlenirse, paylaşım bağlantılarının çalışması için şu dosyaları temanıza manuel olarak dahil etmeniz gerekir.

en: All Done
tr: Tümü Bitti

en: An error occurred creating your new sharing service - please check you gave valid details.
tr: Yeni paylaşım hizmetiniz oluşturulurken bir hata meydana geldi - lütfen verdiğiniz bilgilerin geçerli olduğundan emin olun.

en: As a mobile icon
tr: Mobil simge olarak

en: As your favicon
tr: Sık kullanılan simgeniz olarak

en: Available Services
tr: Uygun durumdaki servisler

en: Back to General Settings
tr: Genel Ayarlara Geri Dön

en: Browser Chrome
tr: Tarayıcı Chrome

en: Button style
tr: Düğme stili

en: Cannot deal with cookie redirects, as headers are already sent.
tr: Başlıklar (header) zaten gönderildiği için çerez (cookie) yönlendirmelerini kullanamıyoruz.

en: Click to Press This!
tr: Press This için tıklayın!

en: Click to autoplay the presentation!
tr: Sunumu otomatik olarak oynatmak için tıklayın!

en: Click to email this to a friend
tr: Arkadaşınızla e-posta üzerinden paylaşmak için tıklayın

en: Click to print
tr: Yazdırmak için tıklayın

en: Click to share on %s
tr: %s sayfasında paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on Google+
tr: Google+ üzerinde paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on LinkedIn
tr: Linkedln üzerinden paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on Pinterest
tr: Pinterest'te paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on Pocket
tr: Pocket'ta paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on Reddit
tr: Reddit üzerinde paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on Tumblr
tr: Tumblr'da paylaşmak için tıklayın

en: Click to share on Twitter
tr: Twitter üzerinde paylaşmak için tıklayın

en: Click to view slideshow.
tr: Slayt gösterisini görüntülemek için tıklayın.

en: Close
tr: Kapat

en: Connecting with Single Sign On enables you to log in via your WordPress.com account.
tr: Çoklu Oturum Açma (SSO) ile bağlanarak WordPress.com hesabınız aracılığıyla oturum açabilirsiniz.

en: Create Share Button
tr: Paylaş Düğmesi Oluştur

en: Crop Image
tr: Resmi Kes

en: Difficulty
tr: Zorluk

en: Disable CSS and JS
tr: CSS ve JS öğelerini etkisizleştir

en: Download: <a href="%s">%s</a><br />
tr: İndir: <a href="%s">%s</a><br />

en: Drag and drop available services here.
tr: Uygun servisleri buraya sürükleyip bırakın.

en: Drag and drop the services you'd like to enable into the box below.
tr: Etkinleştirmek istediğiniz hizmetleri aşağıdaki kutuya sürükleyip bırakın.

en: Email check failed, please try again
tr: E-posta kontrolü başarısız oldu, lütfen bir daha deneyin.

en: Enabled Services
tr: Etkin servisler

en: Enter the URL of a 16x16px icon you want to use for this service.
tr: Bu hizmet için kullanmak istediğiniz 16x16px simgenin URL'sini girin.

en: Error, invalid response data.
tr: Hata, geçersiz yanıt verisi.

en: Error: Couldn't create suitable username.
tr: Hata: Uygun kullanıcı adı oluşturulamadı.

en: Error: This site's Jetpack connection is currently experiencing problems.
tr: Hata: Bu sitenin Jetpack bağlantısında şu anda sorun yaşanıyor.

en: Icon
tr: Simge

en: Icon + text
tr: Simge + metin

en: Icon URL
tr: Simge adresi

en: Icon only
tr: Sadece simge

en: Image Gallery Slideshow
tr: Görsel Galeri Slayt Gösterisi

en: Image to be cropped
tr: Kırpılacak görsel

en: Invalid JSON
tr: Geçersiz JSON

en: Large Blog Image
tr: Büyük Blog Görseli

en: Live Preview
tr: Bağlantı önizleme

en: Log in with WordPress.com
tr: WordPress.com'la oturum aç

en: Login method not allowed
tr: Oturum açma yöntemine izin verilmiyor

en: Match by Email
tr: E-postayla Eşleştir

en: More
tr: Daha fazla

en: Official buttons
tr: Resmi düğmeler

en: Please note that your services have been restricted because your site is private.
tr: Lütfen hizmetlerinizin siteniz özel olduğu için kısıtlandığını unutmayın.

en: Please upload a file.
tr: Lütfen bir dosya yükleyin.

en: Post was not sent - check your email addresses!
tr: Yazı gönderilemedi - e-posta adreslerinizi kontrol edin!

en: Preview Favicon
tr: Sık Kullanılan Simgesini Önizle

en: Preview Home Icon
tr: Önizleme Giriş Simgesi

en: Print
tr: Yazdır

en: Remove Icon
tr: Simgeyi Kaldır

en: Remove Service
tr: Servisi kaldır

en: Require Two-Step Authentication
tr: İki Adımlı Kimlik Doğrulaması İste

en: Send Email
tr: E-posta gönder

en: Send to Email Address
tr: E-posta adresine gönder

en: Service name
tr: Servis ismi

en: Services dragged here will appear individually.
tr: Buraya sürüklenen hizmetler ayrı ayrı görünür.

en: Services dragged here will be hidden behind a share button.
tr: Buraya sürüklenen servisler paylaş tuşunun arkasına gizlenecektir

en: Servings
tr: Servisler

en: Share
tr: Paylaş

en: Share on Tumblr
tr: Tumblr' da Paylaş

en: Share this:
tr: Bunu paylaş:

en: Shared Post
tr: Paylaşılan yazı

en: Sharing URL
tr: Paylaşım adresi

en: Sharing is off. Add services above to enable.
tr: Paylaşım kapalı. Etkinleştirmek için yukarıdaki hizmetleri ekleyin.

en: Sharing label
tr: Paylaşım etiketi

en: Show related content after posts
tr: Yazılardan sonra ilgili içeriği göster

en: Similar post
tr: Benzer yazı

en: Single Sign On
tr: Çoklu Oturum Açma

en: Site Icon Upload
tr: Site Simgesi Yükleme

en: Site Icon creates a favicon for your site and more.
tr: Site Simgesi, siteniz ve daha fazlası için sık kullanılan simgesi oluşturur.

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Something is wrong with your Wufoo shortcode. If you copy and paste it from the %sWufoo Code Manager%s, you should be golden.
tr: Wufoo kısa kodunuz hatalı. %sWufoo Code Manager%s'dan kopyalayıp yapıştırırsanız harika olur.

en: Sorry, your blog cannot share posts by email.
tr: Üzgünüm, blogunuz yazıları e-posta ile paylaşamıyor.

en: Take Our Survey
tr: Anketimize Katılın

en: Temporary Large Image for Blog Image
tr: Blog Görseli İçin Geçici Büyük Görsel

en: Temporary Resized Image for Blog Image
tr: Blog Görseli İçin Geçici Yeniden Boyutlandırılmış Görsel

en: Text only
tr: Sadece metin

en: The file that you uploaded is not an accepted file type. Please try again.
tr: Yüklediğiniz dosya türü kabul edilen bir dosya türü değil. Lütfen yeniden deneyin.

en: The image needs to be at least
tr: Görselin genişliği ve yüksekliği en az

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in height.
tr: Yüklediğiniz görselin yüksekliği %upx değerinden küçük.

en: The image that you uploaded is smaller than %upx in width.
tr: Yüklediğiniz görselin genişliği %upx değerinden küçük.

en: The response parameter is invalid or malformed
tr: Yanıt parametresi geçersiz veya hatalı

en: The response parameter is missing
tr: Yanıt parametresi yok

en: The secret parameter is invalid or malformed
tr: Gizli parametre geçersiz veya hatalı

en: The secret parameter is missing
tr: Gizli parametre yok

en: This post has been shared!
tr: Bu yazı paylaşıldı!

en: This slideshow could not be started. Try refreshing the page or viewing it in another browser.
tr: Bu slayt gösterisi başlatılamadı. Sayfayı yenilemeyi veya başka bir tarayıcıda görüntülemeyi deneyin.

en: This slideshow requires JavaScript.
tr: Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

en: Time
tr: Zaman

en: Tweets by @%s
tr: @%s tweetleri

en: Unexpected response
tr: Beklenmeyen yanıt

en: Untitled Post
tr: Başlıksız Yazı

en: Update Site Icon
tr: Site Simgesini Güncelle

en: Upload Image
tr: Resim Yükle

en: Upload a image that you want to use as your site icon. You will be asked to crop it in the next step.
tr: Site simgeniz olarak kullanmak istediğiniz bir görsel yükleyin. Bir sonraki adımda bunu kırpmanız istenecek.

en: View on Instagram
tr: Instagram' da görüntüle

en: Warning! Multibyte support missing!
tr: Uyarı! Multibyte desteği eksik!

en: We couldn't find an account with the email <strong><code>%1$s</code></strong> to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that <strong><code>%1$s</code></strong> is configured as the email address, or that you have connected to WordPress.com on your profile page.
tr: Oturum açmanızı sağlamak için <strong><code>%1$s</code></strong> e-postasına sahip bir hesap bulamadık.  <strong>%2$s</strong> üzerinde zaten bir hesabınız varsa lütfen <strong><code>%1$s</code></strong> öğesinin e-posta adresi olarak yapılandırıldığından veya profil sayfanızda WordPress.com'a bağlandığınızdan emin olun.

en: We couldn't find any account on <strong>%2$s</strong> that is linked to your WordPress.com account to log you in with.  If you already have an account on <strong>%2$s</strong>, please make sure that you have connected to WordPress.com on your profile page.
tr: <strong>%2$s</strong> üzerinde, oturum açmanızı sağlamak için kullanılacak, WordPress.com hesabınıza bağlı herhangi bir hesap bulamadık.  <strong>%2$s</strong> üzerinde zaten bir hesabınız varsa lütfen profil sayfanızda WordPress.com'a bağlandığınızdan emin olun.

en: With 1 comment | With %s comments
tr[0]: 1 yorum ile
tr[1]: %s yorum ile

en: You are not supposed to be here!
tr: Burada olmamanız gerekiyordu!

en: You can add the following variables to your service sharing URL:
tr: Aşağıdaki değişkenleri hizmet paylaşım URL'nize ekleyebilirsiniz:

en: You have shared this post with %s
tr: Bu yazıyı %s ile paylaştınız

en: Your Email Address
tr: E-posta Adresiniz

en: Your Name
tr: İsminiz

en: Your blog does not currently have any published posts.
tr: Blogunuzda yayınlanmış yazı bulunmamakta.

en: Your site icon has been uploaded!
tr: Site simgeniz yüklendi!

[ctx: as sharing source]
en: Email
tr: E-Posta

en: crop the image
tr: görseli kırp

en: in both width and height.
tr: olmalıdır.

[ctx: in {category/tag name}]
en: In "%s"
tr: "%s" içinde

en: select a file
tr: dosya seçin

[ctx: share to]
en: Email
tr: E-posta

[ctx: share to]
en: Print
tr: Yazdır

en: This plugin will work without it, but multibyte support is used <a href="%s" target="_blank">if available</a>. You may see minor problems with Tweets and other sharing services.
tr: Bu eklenti o olmadan çalışır; ancak, <a href="%s" target="_blank">varsa</a>, çok baytlı desteği kullanılır. Tweet'ler ve diğer paylaşım hizmetleriyle ilgili küçük sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

en: "Related Posts" shows additional relevant links from your site under your posts. If the feature is enabled, links appear underneath your Sharing Buttons and WordPress.com Likes (if you’ve turned these on).
tr: "Benzer Yazılar", gönderilerinizin altında sitenizden ek ilgili bağlantıları gösterir. Özellik etkinse, bağlantılar Paylaşım Düğmeleri ve WordPress.com Beğenilerinin (bunları açtıysanız) altında görünür.

en: %s ago
tr: %s önce

en: <strong>You failed to correctly answer the math problem.</strong>  This is used to combat spam when the Protect API is unavailable.  Please use your browser's back button to return to the login form, press the "refresh" button to generate a new math problem, and try to log in again.
tr: <strong>Matematik problemini doğru yanıtlayamadınız.</strong> Bu, Protect API’nin kullanılamadığı durumlarda spam'lere karşı savaşmak için kullanılır. Lütfen tarayıcınızdaki geri düğmesini kullanarak oturum açma formuna geri dönün, "yenile" düğmesine basarak yeni bir matematik problemi oluşturun ve tekrar oturum açmayı deneyin.

en: An API key is needed for Protect.
tr: Protect için API anahtarı gereklidir.

en: An invalid request was made. This normally means that something intercepted or corrupted the request from your server to the Jetpack Server. Try again and see if it works this time.
tr: Geçersiz bir istekte bulunuldu. Genellikle bu, bir şeyin sunucunuzdan Jetpack sunucusuna yapılan isteğe engel olduğu veya isteği bozduğu anlamına gelir. Tekrar deneyerek çalışıp çalışmadığına bakın.

en: Are you sure you want to stop Publicizing posts to this connection?
tr: Bu bağlantıya gönderi Duyurusu yapmayı durdurmak istediğinizden emin misiniz?

en: At this time, your theme, %s, doesn't support Infinite Scroll. Unlike other Jetpack modules, Infinite Scroll needs information from your theme to function properly.
tr: Şu anda, temanız, %s, Sınırsız Kaydırma'yı desteklemiyor. Diğer Jetpack modüllerinden farklı olarak, Sınırsız Kaydırmanın düzgün bir şekilde çalışabilmesi için temanızdan bilgi sağlanması gerekir.

en: Back to Top &uarr;
tr: Başa Dön &uarr;

en: Before you hit Publish, please refresh the following connection(s) to make sure we can Publicize your post:
tr: Yayınla'ya tıklamadan önce, gönderinizin Duyurusunu yapabileceğimizden emin olmak için lütfen aşağıdaki bağlantıları yenileyin:

en: Cannot use global flag on non-multisites
tr: Çoklu olmayan sitelerde genel bayrak kullanılamaz

en: Comments Screenshot
tr: Yorumlar Ekran Görüntüsü

en: Comments enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site.
tr: Yorumlar, ziyaretçilerinizin sitenizde yorum yaparken WordPress.com, Twitter veya Facebook hesaplarını kullanmalarına olanak sağlar.

en: Connect
tr: Bağlan

en: Connect and share your posts on %s
tr: Bağlan ve %s üzerinde yazılarını paylaş

en: Connect to
tr: Bağlan

en: Connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.
tr: Blogunuzu popüler sosyal ağ sitelerine bağlayın ve yeni gönderileri arkadaşlarınızla otomatik olarak paylaşın.

en: Connected as:
tr: Şöyle bağlanıldı:

en: Continue &rarr;
tr: Devam Et &rarr;

en: Control which pages your widgets appear on with Widget Visibility.
tr: Pencere Öğesi Görünürlüğü ile pencere öğelerinizin hangi sayfalarda görüneceğini kontrol edin.

en: Create elegant magazine-style mosaic layouts for your photos without having to use an external graphic editor.
tr: Harici bir grafik düzenleyicisi kullanmak zorunda kalmadan fotoğraflarınız için dergi stilinde şık mozaik düzenler oluşturun.

en: Custom CSS
tr: Özel CSS

en: Custom Content Type
tr: Özel İçerik Türü

en: Custom Message:
tr: Kişisel Mesaj:

en: Debug Jetpack for more information.
tr: Daha fazla bilgi için Jetpack hatalarını onarın.

en: Disable Post By Email
tr: E-posta ile Gönderiyi devre dışı bırak

en: Disconnect
tr: Bağlantıyı kes

en: Dismiss this notice.
tr: Bu bildirimi kapatın.

en: Displayed below your posts will be how many people have liked your posts and the Gravatars of those who have liked them.
tr: Gönderilerinizin altında, gönderilerinizi kaç kişinin beğendiği ve beğenenlerin Gravatar'ları görüntülenir.

en: Edit Details
tr: Ayrıntıları Düzenle

en: Email Address
tr: E-posta Adresi

en: Emails will be sent to %s (<a href="%s">Edit</a>)
tr: E-postalar şuraya gönderilecek: %s (<a href="%s">Düzenle</a>)

en: Enable Post By Email
tr: E-posta ile Gönderiyi Etkinleştir

en: Enabling Manage allows you to update your self-hosted WordPress sites along with any WordPress.com sites you have, all in one simple dashboard.
tr: Yönetim işlevini etkinleştirdiğinizde, tüm WordPress.com sitelerinizin yanı sıra kendi yönettiğiniz WordPress sitelerinizi de tek bir basit panodan güncelleyebilirsiniz.

en: Ensure that "WordPress.com Likes are…" is set to "On for all posts"
tr: "WordPress.com Beğenileri…" seçeneğinin "Tüm gönderiler için açık" olarak ayarlandığından emin olun

en: Error code: %s
tr: Hata kodu: %s

en: Error connecting to WordPress.com. Code: %1$s, %2$s
tr: WordPress.com'a bağlanılırken bir hata oluştu. Kod: %1$s, %2$s

en: Expecting an array
tr: Dizi bekleniyor

en: Facebook Page
tr: Facebook Sayfası

en: Facebook Wall
tr: Facebook Duvarı

en: For example, if you wanted the Archives widget to only appear on category archives and error pages, choose "Show" from the first dropdown and then add two rules: "Page is 404 Error Page" and "Category is All Category Pages."
tr: Örneğin, Arşivler pencere öğesinin yalnızca kategori arşivlerinde ve hata sayfalarında görünmesini istiyorsanız ilk açılan menüden "Göster"i seçin ve iki kural ekleyin: "Sayfa, 404 Hata Sayfası" ve "Kategori, Tüm Kategori Sayfaları."

en: Gallery Carousel Screenshot
tr: Galeri Carousel Ekran Görüntüsü

en: Get an API Key
tr: Bir API anahtarı alın

en: Give your site a boost by loading images in posts from the WordPress.com content delivery network. We cache your images and serve them from our super-fast network, reducing the burden on your Web host with the click of a button.
tr: Gönderilere WordPress.com içerik teslimi ağından görsel yükleyerek sitenize renk katın. Görsellerinizi önbelleğe alıp onları son derece hızlı olan ağımızdan sunarız; böylece tek bir düğmeye tıklanarak Web sunucunuzun üzerindeki yük azaltılır.

en: Go to Settings > Sharing in your Dashboard.
tr: Panonuzda Ayarlar > Paylaşım konumuna gidin.

en: Hide
tr: Gizle

en: Hide related content after posts
tr: Yazılardan sonra ilgili içeriği gizle

en: IPv4 and IPv6 are acceptable. <br />To specify a range, enter the low value and high value separated by a dash. Example: 12.12.12.1-12.12.12.100
tr: IPv4 ve IPv6 kabul edilebilir niteliktedir. <br />Bir aralık belirtmek için aralarına tire ekleyerek düşük ve yüksek değerleri girin. Örnek: 12.12.12.1-12.12.12.100

en: If you don't have a WordPress.com account yet, you can sign up for free in just a few seconds.
tr: WordPress.com hesabınız yoksa sadece birkaç saniye içinde ücretsiz olarak kaydolabilirsiniz.

en: Jetpack tries to match your site's color scheme automatically, but you can make manual adjustments at the bottom of the <a href='%s'>Discussion Settings</a> page.
tr: Jetpack, sitenizin renk düzenini otomatik olarak eşleştirmeye çalışır; ancak <a href='%s'>Tartışma Ayarları</a> sayfasının alt kısmında manuel ayarlamalar yapabilirsiniz.

en: Jetpack's mobile theme is optimized for small screens. It uses the header image, background, and widgets from your current theme for a great custom look. Post format support is included, so your photos and galleries will look fantastic on a smartphone.
tr: Jetpack'in mobil teması küçük ekranlar için optimize edilmiştir. Harika bir özel görünüm sunmak için geçerli temanızdaki başlık görselini, arka planı ve pencere öğelerini kullanır. Gönderi biçimi desteği dahil edilmiştir; dolayısıyla fotoğraflarınız ve galerileriniz akıllı telefonlarda harika görünür.

en: Jump to:
tr: Git:

en: Last Modified
tr: Son Değişiklik

en: Likes allow your readers to show their appreciation for your posts and other published content using their WordPress.com accounts. Your readers will then be able to review their liked posts from WordPress.com.
tr: Beğeniler, okuyucularınızın, gönderilerinize ve yayınlanan diğer içeriğe yönelik takdirlerini WordPress.com hesaplarını kullanarak göstermelerine olanak sağlar. Bunun ardından, okuyucularınız, WordPress.com'dan beğendikleri gönderilerle ilgili değerlendirme yapabilir.

en: Link account with WordPress.com
tr: Hesabı WordPress.com ile bağla

en: Loading &hellip;
tr: Yükleniyor &hellip;

en: Login Blocked by Jetpack
tr: Giriş, Jetpack Tarafından Engellendi

en: Make sure the module is activated by clicking on "Activate" at the bottom of this page.
tr: Bu sayfanın altındaki "Etkinleştir" düğmesine tıklayarak modülü etkinleştirin.

en: Make sure to add your most frequently used IP addresses as they can change between your home, office or other locations. Removing an IP address from the list below will remove it from your whitelist.
tr: Evinizde, ofisinizde veya diğer yerlerde değişebildiği için en sık kullanılan IP adreslerinizi eklemeye dikkat edin. Aşağıdaki listeden kaldırdığınız IP adresi, güvenilir adresler listenizden de çıkarılır.

en: Make this connection available to all users of this blog?
tr: Bu blogun tüm kullanıcıları için bu bağlantı kullanılabilir olsun mu?

en: Manage all of your WordPress sites, self-hosted or not, from WordPress.com
tr: Kendi yönettikleriniz de dahil tüm WordPress sitelerinizi WordPress.com’dan yönetin

en: Manage your Post By Email address from your <a href="%s">profile settings</a>.
tr: E-posta ile Gönderi adresinizi <a href="%s">profil ayarlarınızdan</a> yönetin.

en: Markdown lets you compose posts and comments with links, lists, and other styles using regular characters and punctuation marks. Markdown is used by writers and bloggers who want a quick and easy way to write rich text, without having to take their hands off the keyboard, and without learning a lot of complicated codes and shortcuts.
tr: Markdown, normal karakterleri ve noktalama işaretlerini kullanarak bağlantılar, listeler ve diğer stillerle gönderiler ve yorumlar oluşturmanıza olanak sağlar. Markdown, ellerini klavyeden kaldırmadan ve bir sürü karmaşık kodu ve kısayolu öğrenmek zorunda kalmadan zengin metin yazmak için hızlı ve kolay bir yöntem isteyen yazarlar ve blog yazarları tarafından kullanılır.

en: Media
tr: Ortam

en: Menus
tr: Menüler

en: Missed schedule
tr: Zamanlama kaçırıldı

en: Mobile Theme
tr: Mobil Tema

en: More information
tr: Daha fazla bilgi

en: More information on sending emails, attachments, and customizing your posts.
tr: E-posta gönderme, ekler ve gönderilerinizi özelleştirme hakkında daha fazla bilgi.

en: More information on using Likes.
tr: Beğeni'leri kullanma hakkında daha fazla bilgi.

en: More information on using Related Posts.
tr: Benzer Yazılar seçeneğini kullanma hakkında daha fazla bilgi.

en: No API key
tr: API anahtarı yok

en: No blog_id was included in your request. Please try disconnecting Jetpack from WordPress.com and then reconnecting it. Once you have done that, try connecting Publicize again.
tr: İsteğinizde blog_id yoktu. Lütfen Jetpack ile WordPress.com arasındaki bağlantıyı kesip bağlantıyı yeniden kurmayı deneyin. Bunu yaptıktan sonra, Duyuru bağlantısını kurmayı tekrar deneyin.

en: No reply from Jetpack servers
tr: Jetpack sunucularından yanıt alınmadı

en: No user information was included in your request. Please make sure that your user account has connected to Jetpack. Connect your user account by going to the <a href="%s">Jetpack page</a> within wp-admin.
tr: İsteğinize herhangi bir kullanıcı bilgisi eklenmedi. Lütfen kullanıcı hesabınızın Jetpack'e bağlandığından emin olun. wp-admin içindeki <a href="%s">Jetpack sayfasına</a> giderek kullanıcı hesabınızı bağlayın.

en: Nobody likes downtime, and that's why Jetpack Monitor is on the job, keeping tabs on your site by checking it every five minutes. As soon as any downtime is detected, you will receive an email notification alerting you to the issue. That way you can act quickly, to get your site back online again!
tr: Kimse çalışmayan siteleri sevmez, işte bu yüzden Jetpack Monitör işinin başında ve sitenizi her beş dakikada bir kontrol ediyor. Sitenize erişilemediği an sorun hakkında sizi uyaran bir elektronik posta alacaksınız. Bu sayede hemen gerekli düzeltmeleri yapıp sitenizi yeniden çalışır duruma getirebilirsiniz!

en: Not Connected
tr: Bağlanmadı

en: Note: Images in tiled galleries require extra-special processing, so they will be served from WordPress.com's CDN even if the Photon module is disabled.
tr: Not: Mozaik galerilerdeki görseller ekstra özel işleme gerektirir; dolayısıyla Photon modülü devre dışı bırakılmış olsa bile bunlar WordPress.com'un CDN'sinden sunulur.

en: Omnisearch
tr: Genel Arama

en: Omnisearch plays nice with other plugins by letting other providers offer results as well.
tr: Genel Arama, diğer sağlayıcıların da sonuç sunmasına olanak sağlayarak diğer eklentilerle uyumlu bir şekilde çalışır.

en: Once enabled, a "Log in with WordPress.com" option will be added to your existing log in form.
tr: Etkinleştirildikten sonra, var olan oturum açma formunuza bir "WordPress.com'da oturum aç" seçeneği eklenir.

en: One of your IP addresses was not valid.
tr: IP adreslerinizden biri geçersiz.

en: Only super admins can edit the global whitelist
tr: Genel güvenilir adresler listesini yalnızca süper yöneticiler düzenleyebilir

en: Please solve this math problem to prove that you are not a bot.  Once you solve it, you will need to log in again.
tr: Robot olmadığınızı kanıtlamak için lütfen bu matematik problemini çözün.  Problemi çözdükten sonra tekrar oturum açmanız gerekecek.

en: Plugins
tr: Eklentiler

en: Post by Email
tr: E-posta ile Yaz

en: Post by Email is a way of publishing posts on your blog by email. Any email client can be used to send the email, allowing you to publish quickly and easily from devices such as cell phones.
tr: E-posta ile Gönderi, gönderileri blogunuzda e-postayla yayınlama yöntemidir. E-posta göndermek için herhangi bir e-posta istemcisi kullanılabilir; böylece cep telefonu gibi cihazlardan hızlı ve kolay bir şekilde yayın yapabilirsiniz.

en: Preview:
tr: Önizleme:

en: Protect cannot keep your site secure.
tr: Protect sitenizin güvenliğini sağlayamıyor.

en: Prove your humanity:
tr: Robot olmadığınızı kanıtlayın:

en: Publicize to my %s:
tr: %s hesabımda duyur:

en: Publicize:
tr: Duyuru:

en: Published
tr: Yayınlanmış

en: Receive Monitor Email Notifications.
tr: E-posta İzleme Bildirimlerini Al.

[ctx: Refresh connection with {social media service}]
en: Refresh connection with %s
tr: %s ile bağlantıyı yenile

en: Regenerate Address
tr: Adresi Yeniden Oluştur

en: Related
tr: İlgili

en: Related Posts
tr: Alakalı Yazılar

en: Related posts
tr: İlişkili Yazılar

en: Results:
tr: Sonuçlar:

en: Save
tr: Kaydet

en: Scheduled
tr: Zamanlanmış

en: Search Comments
tr: Yorumlarda Ara

en: Search Everything
tr: her şeyi arayın

en: Search Media
tr: Ortam Ara

en: Search Plugins
tr: Eklentilerde Ara

en: Search once, get results from everything! Currently supports searching posts, pages, comments, media, and plugins.
tr: Bir defa arayın, her şeyden sonuç elde edin! Şu anda gönderileri, sayfaları, yorumları, medyayı ve eklentileri aramayı destekler.

en: Shared
tr: Paylaşıldı

en: Show
tr: Göster

en: Show a "Related" header to more clearly separate the related section from posts
tr: İlgili yazıları asıl yazıdan daha açık şekilde ayırmak için bir "İlgili" başlığı göster

en: Site Icon
tr: Site Simgesi

en: Site Icon lets you create an icon for your site. This icon will be used as favicon, mobile icon, and Tile on Windows 8 computers.
tr: Site Simgesi siteniz için bir simge oluşturmanızı sağlar. Bu simge, Windows 8 bilgisayarlarda sık kullanılan simgesi, mobil aygıt simgesi veya Mozaik olarak kullanılır.

en: Snippet
tr: Pasaj

en: Something which should never happen, happened. Sorry about that. If you try again, maybe it will work.
tr: Asla olmaması gereken bir şey oldu. Özür dileriz. Tekrar denerseniz belki çalışır.

en: Thanks for activating Protect! To start protecting your site, please network activate Jetpack on your Multisite installation and activate Protect on your primary site. Due to the way logins are handled on WordPress Multisite, Jetpack must be network-enabled in order for Protect to work properly. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>
tr: Protect'i etkinleştirdiğiniz için teşekkür ederiz! Sitenizi korumaya başlamak için lütfen Çoklu Site kurulumunuzda Jetpack’i ağ üzerinden etkinleştirin ve birincil sitenizde Protect’i etkinleştirin. WordPress Çoklu Sitede girişlerin ele alınma biçimi nedeniyle, Protect'in düzgün çalışması için Jetpack'in ağ üzerinde etkinleştirilmesi gerekir. <a href="%s" target="_blank">Daha Fazla Bilgi Edinin</a>

en: That connection has been removed.
tr: Bu bağlantı kaldırıldı.

en: The Custom CSS editor gives you the ability to add to or replace your theme's CSS, all while supplying syntax coloring, auto-indentation, and immediate feedback on the validity of the CSS you're writing.
tr: Özel CSS düzenleyicisi, temanızın CSS'sine eklemenize veya temanızın CSS'sini değiştirmenize olanak sağlar ve bütün bunları yaparken sözdizimi renklendirmesi, otomatik girintili yazma ve yazmakta olduğunuz CSS'nin geçerliliğine ilişkin derhal geri bildirim sağlar.

en: Themes
tr: Temalar

en: There is an update available for your theme. You may wish to check if this update adds Infinite Scroll support by visiting the <a href="%s">WordPress Updates</a> page.
tr: Temanız için bir güncelleme var. <a href="%s">WordPress Güncellemeler</a> sayfasını ziyaret ederek bu güncellemenin Sınırsız Kaydırma özelliğini destekleyip desteklemediğine bakabilirsiniz.

en: There was a problem connecting to %s to create an authorized connection. Please try again in a moment.
tr: Yetkilendirilmiş bir bağlantı oluşturmak için %s ile bağlantı kurulurken sorun yaşandı. Lütfen birazdan tekrar deneyin.

en: There was a problem connecting to %s. Please disconnect and try again.
tr: %s ile bağlantı kurulurken bir sorun oluştu. Lütfen bağlantıyı kesin ve tekrar deneyin.

en: There was a problem connecting with Publicize. Please try again in a moment.
tr: Duyuru ile bağlantı kurulurken sorun yaşandı. Lütfen birazdan tekrar deneyin.

en: There was an error contacting Jetpack servers.
tr: Jetpack sunucularına bağlanılırken bir hata oluştu.

en: There's a good chance that visitors to your site will be using a smartphone, and it's important to provide them with a great reading experience while on the small screen.
tr: Sitenizin ziyaretçilerinin akıllı telefon kullanıyor olma ihtimali yüksektir; dolayısıyla küçük ekran kullananlar için çok iyi bir okuma deneyimi sağlamak önemlidir.

en: This connection is working correctly.
tr: Bu bağlantı doğru şekilde çalışıyor.

en: This feature uses the WordPress.com infrastructure and requires that your public content be mirrored there. If you see intermittent issues only affecting certain posts, request a reindex of your posts.
tr: Bu özellik, WordPress.com altyapısını kullanır ve herkese açık içeriğinizin orada yansıtılmasını gerektirir. Aralıklarla meydana gelen sorunların yalnızca belirli gönderileri etkilediğini görüyorsanız gönderilerinizin dizininin yeniden oluşturulmasını isteyin.

en: This profile is not currently linked to a WordPress.com Profile.
tr: Bu profil şu anda WordPress.com Profiline bağlı değil.

en: Tiled Galleries
tr: Mozaik Galeriler

en: Title
tr: Başlık

en: To add a new icon to your site, head over to <a href="%s">Settings &rarr; General &rarr; Site Icon</a>, and upload an icon.
tr: Sitenize yeni bir simge eklemek için <a href="%s">Ayarlar → Genel → Site Simgesi</a> alanına gidin ve bir simge yükleyin.

en: To control visibility, expand the widget and click the Visibility button next to the Save button, and then, choose a set of visibility options.
tr: Görünürlüğü kontrol etmek için, pencere öğesini genişletin ve Kaydet düğmesinin yanındaki Görünürlük düğmesine tıklayıp görünürlük seçeneklerinizi ayarlayın.

en: To use Post By Email, you need to link your %s account to your WordPress.com account.
tr: E-posta ile Gönderi'yi kullanmak için, %s hesabınızı WordPress.com hesabınıza bağlamanız gerekir.

en: To use Publicize, you'll need to link your %s account to your WordPress.com account using the link below.
tr: Duyuru'yu kullanmak için, aşağıdaki bağlantıyı kullanarak %s hesabınızı WordPress.com hesabınıza bağlamanız gerekir.

en: To use the CSS editor, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Edit CSS</a>.
tr: CSS düzenleyicisini kullanmak için şuraya gidin: Görünüm → <a href="%s">CSS'yi Düzenle</a>.

en: Tumblr blog
tr: Tumblr blogu

en: Unable to create your Post By Email address. Please try again later.
tr: E-posta ile Gönderi adresiniz oluşturulamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to disable your Post By Email address. Please try again later.
tr: E-posta ile Gönderi adresiniz devre dışı bırakılamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unable to regenerate your Post By Email address. Please try again later.
tr: E-posta ile Gönderi adresiniz yeniden oluşturulamıyor. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Unpublished
tr: Yayımlanmamış

en: Until your theme supports Infinite Scroll, you won't be able to activate this module.
tr: Temanız Sınırsız Kaydırma'yı destekleyene kadar bu modülü etkinleştiremeyeceksiniz.

en: Use a large and visually striking layout
tr: Geniş ve görsel olarak çarpıcı bir düzen kullanın.

en: Use these tools to verify that you own/control your website with other external services like Google, Bing and Pinterest.
tr: Web sitenizin sahibi olduğunuzu ve sitenizi Google, Bing ve Pinterest gibi diğer harici hizmetlerle kontrol ettiğinizi doğrulamak için bu araçları kullanın.

en: Video on %s
tr: %s üzerinde video

en: View Network Admin
tr: Ağ Yöneticisini Görüntüle

en: Visitors on iPhone, Android, Windows Phone, and other mobile devices will automatically see the mobile theme, with the option to view the full site. You can enable or disable the mobile theme by clicking the "Activate" or "Deactive" button above.
tr: iPhone, Android, Windows Phone ve diğer mobil cihazları kullanan ziyaretçiler, tam siteyi görüntüleme seçeneğiyle birlikte otomatik olarak mobil temasını görürler. Yukarıdaki "Etkinleştir" veya "Devre Dışı Bırak" düğmesine tıklayarak mobil temasını etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

en: We could not verify that your server is making an authorized request. Please try again, and make sure there is nothing interfering with requests from your server to the Jetpack Server.
tr: Sunucunuzun yetkili bir istekte bulunduğunu doğrulayamadık. Lütfen tekrar deneyin ve sunucunuzdan Jetpack sunucusuna yapılan isteklere engel olan herhangi bir şey olmadığından emin olun.

en: We’ll also let you know as soon as your site is up and running, so you can keep an eye on total downtime.
tr: Siteniz kullanıma hazır hale gelir gelmez bu durumu size bildiririz; dolayısıyla toplam kullanım dışı kalma süresini de takip edebilirsiniz.

en: When adding a gallery to your post, you now have the option to select a layout style for your images. We've added support for Rectangular, Square, and Circular galleries. By default, galleries will continue to display using the standard thumbnail grid layout. To make the rectangular layout the default for all of your site's galleries, head over to <a href="%s">Settings &rarr; Media</a> and check the box next to "Display all your gallery pictures in a cool mosaic."
tr: Gönderinize galeri eklerken artık görselleriniz için bir düzen stili seçebilirsiniz. Dikdörtgen, Kare ve Daire Şeklinde galeriler için destek ekledik. Varsayılan olarak, galeriler, standart küçük resim ızgara düzeni kullanılarak görüntülenmeye devam edecek. Sitenizdeki galerilerin tümü için dikdörtgen şeklindeki düzeni varsayılan haline getirmek için, <a href="%s">Ayarlar → Medya</a>'ya gidip "Galeri resimlerinizin tümünü güzel bir mozaik halinde görüntüleyin" ifadesinin yanındaki kutuyu işaretleyin.

en: When you write great content, all you really want is people to find it, right?
tr: Çok güzel bir içerik hazırladığınızda, aslında tek isteğiniz insanların bu içeriği bulmasıdır, öyle değil mi?

en: Whitelist Management
tr: Güvenilir Adresler Listesi Yönetimi

en: Whitelist saved.
tr: Güvenilir Adresler Listesi kaydedildi.

en: Whitelisting an IP address prevents it from ever being blocked by Jetpack.
tr: Güvenilir adresler listesine eklediğiniz bir IP adresi Jetpack tarafından kesinlikle engellenmez.

en: With Carousel active, any standard WordPress galleries you have embedded in posts or pages will launch a gorgeous full-screen photo browsing experience with comments and EXIF metadata.
tr:  Carousel etkinken, gönderilere veya sayfalara gömülü hale getirdiğiniz standart WordPress galerileri, yorumlar ve EXIF meta verileriyle harika bir tam ekran fotoğraf tarama deneyimi başlatır.

en: With Single Sign On, your users will be able to log in to or register for your WordPress site with the same credentials they use on WordPress.com.  It's safe and secure.
tr: Çoklu Oturum Açma, kullanıcılarınızın WordPress.com'da kullandıkları kimlik bilgileriyle WordPress sitenizde oturum açmasına veya WordPress sitenize kaydolmasına olanak sağlar. Güvenlidir.

en: With the Infinite Scroll module and a supported theme, that's exactly what happens. Instead of the old way of navigating down a page by scrolling and then clicking a link to get to the next page, waiting for a page refresh&mdash;the document model of the web&mdash;infinite scrolling pulls the next set of posts automatically into view when the reader approaches the bottom of the page, more like an application.
tr: Sınırsız Kaydırma modülü ve desteklenen bir temayla tam olarak bu sağlanır. Sınırsız kaydırmada, eskiden kullanılan kaydırarak bir sayfanın en altına gitme ve ardından bir sonraki sayfaya geçmek için bir bağlantıya tıklayıp sayfanın yenilenmesini beklemek (web'in belge modeli) yerine, okuyucu sayfanın alt kısmına yaklaştığında bir sonraki gönderi kümesi otomatik olarak ekrana çekilir.

en: With the VideoPress module you can easily upload videos to your WordPress site and embed them in your posts and pages. This module requires a WordPress.com account with an active <a href="%1$s" target="_blank">VideoPress subscription</a>. Once you have purchased a VideoPress subscription, <a href="%2$s">click here to configure VideoPress</a>.
tr: VideoPress modülü ile videoları kolayca WordPress sitenize yükleyebilir ve bunları gönderilerinize ve sayfalarınıza ekleyebilirsiniz. Bu modül, etkin bir <a href="%1$s" target="_blank">VideoPress aboneliği</a> olan bir WordPress.com hesabı gerektirir. Bir VideoPress aboneliği satın aldıktan sonra <a href="%2$s">VideoPress'i yapılandırmak için buraya tıklayın</a>.

en: Y/m/d
tr: d.m.Y

en: Y/m/d g:i:s A
tr: d.m.Y H:i:s

en: You can also hide widgets based on the current page. For example, if you don't want the Archives widget to appear on search results pages, choose "Hide" and "Page is Search results."
tr: Ayrıca, geçerli sayfaya bağlı olarak pencere öğelerini de gizleyebilirsiniz. Örneğin, Arşivler pencere öğesinin arama sonuçları sayfasında görünmesini istemiyorsanız "Gizle" ve "Sayfa, Arama sonuçları sayfası"nı seçin.

en: You can make a connection for just yourself or for all users on your blog. Shared connections are marked with the (Shared) text.
tr: Sadece kendiniz için veya blogunuzdaki tüm kullanıcılar için bir bağlantı yapabilirsiniz. Paylaşılan bağlantılar (Paylaşılan) metni ile işaretlenir.

en: You can manage your network-wide whitelist via the network admin.
tr: Ağ yöneticisi aracılığıyla ağ genelinde güvenli adresler listenizi yönetebilirsiniz.

en: You can turn Likes on by following these steps:
tr: Şu adımları izleyerek Beğenileri etkinleştirebilirsiniz:

en: You have chosen not to connect your blog. Please click 'accept' when prompted if you wish to connect your accounts.
tr: Blogunuzu bağlamamayı seçtiniz. Hesaplarınızı bağlamak istiyorsanız lütfen 'kabul et'e tıklayın.

en: You have successfully connected your %1$s account with %2$s.
tr: %1$s hesabınızı %2$s ile başarıyla bağladınız.

en: Your API key is invalid
tr: API anahtarınız geçersiz

en: Your IP (%1$s) has been flagged for potential security violations.  <a href="%2$s">Find out more...</a>
tr: IP adresiniz (%1$s) olası güvenlik ihlallerine karşı işaretlendi.  <a href="%2$s">Daha fazla bilgi...</a>

en: Your answer was incorrect, please try again.
tr: Yanıtınız yanlış, lütfen tekrar deneyin.

en: Your current IP: %s
tr: Geçerli IP adresiniz: %s

en: Your main blog is not connected to WordPress.com. Please connect to get an API key.
tr: Ana blogunuz WordPress.com'a bağlı değil. Bir API anahtarı almak için lütfen bağlanın.

en: search everything
tr: her şeyi arayın

[ctx: word count: words or characters?]
en: words
tr: kelime

en: Verifying your site allows you to access advanced features on these other services (e.g. Webmaster tools, Google Search Console, or getting a verified badge). We'll just add an invisible %s tag to the source code of your homepage.
tr: Sitenizi doğrulamak, diğer servislerdeki gelişmiş özelliklere erişebilmenizi sağlar (örneğin Webmaster araçları ya doğrulama rozeti gibi). Biz sadece ana sayfanızın kaynak koduna görünmez %s etiketini ekleyeceğiz.

en: Create a new menu for your site, or edit existing menus from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/menus</a>.
tr: Siteniz için yeni bir menü oluşturun veya <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/menus</a> adresindeki mevcut menüleri düzenleyin.

en: Each contact form can easily be customized to fit your needs. When a user submits your contact form, the feedback will be filtered through <a href="http://akismet.com/" target="_blank">Akismet</a> (if it is <a href="%s">active on your site</a>) to make sure it’s not spam. Any legitimate feedback will then be emailed to you, and added to your feedback management area.
tr: İletişim formlarının her biri ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde kolayca özelleştirilebilir. Bir kullanıcı, iletişim formunuzu gönderdiğinde, bunun istenmeyen posta olmadığından emin olmak için geri bildirim <a href="http://akismet.com/" target="_blank">Akismet</a> (<a href="%s">sitenizde</a> etkinse) aracılığıyla filtrelenir. Düzgün geri bildirimler size e-postayla gönderilir ve geri bildirim yönetim alanınıza eklenir.

en: If you are a theme author, you can learn about adding support for Infinite Scroll at <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>.
tr: Tema yazarıysanız, Sınırsız Kaydırma desteği ekleme hakkındaki bilgileri şuradan edinebilirsiniz: <a href="%1$s" target="_blank">%1$s</a>.

en: List your installed themes, search, and activate them from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/design</a>.
tr: <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/design</a> adresinde yüklü olan temalarınızı listeleyin, arayın ve etkinleştirin.

en: Now you can update plugins, set plugins to automatically update, and activate or deactivate plugins on a per-site basis or in bulk from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/plugins</a>.
tr: Artık <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/plugins</a> sayfasından site bazında veya topluca eklentileri güncelleyebilir, otomatik eklenti güncellemeleri ayarlayabilir ya da eklentileri etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

en: To enable a custom content type, head over to <a href="%s">Settings &rarr; Writing &rarr; Your Custom Content Types</a> and activate either "Portfolio Projects” or “Testimonials” by checking the corresponding checkbox. You can now add projects and testimonials under the new "Portfolio” and “Testimonials” menu items in your sidebar.
tr: Özel bir içerik türünü etkinleştirmek için <a href="%s">Ayarlar → Yazma → Özel İçerik Türleriniz</a> alanına gidip ilgili onay kutusunu işaretleyerek "Portföy Projeleri" veya "Görüşler" seçeneğini etkinleştirin. Şimdi, kenar çubuğunuza yeni "Portföy" veya "Görüşler" menü öğesi altında projeler ve görüşler ekleyebilirsiniz.

en: %s is a powerful markup language for writing complex mathematical equations, formulas, etc.
tr: %s, karmaşık matematik denklemleri, formüller vb. yazmak için güçlü bir biçimlendirme dilidir.

en: <strong>The Display WordPress Posts Widget</strong> lets you display up to ten recent posts from another WordPress.com blog, or a self-hosted WordPress site with Jetpack enabled.
tr: <strong>WordPress Yazılarını Görüntüle Bileşeni</strong> herhangi bir WordPress.com blogundaki ya da Jetpack'in etkin olduğu diğer WordPress bloglarındaki son on yazıya kadar olan yazıları gösterebilmenizi sağlar.

en: <strong>The Facebook Like Box Widget</strong> shows your Facebook Like Box within a sidebar on your theme.
tr: <strong>Facebook Beğen Kutusu Bileşeni</strong> temanızın yan sütununda Facebook Beğen Kutusunu görüntüler.

en: <strong>The Gallery Widget</strong> provides you with a simple way to display a photo gallery or slideshow in your blog’s sidebar. Requires the Tiled Gallery module.
tr: <strong>Galeri Bileşeni</strong>, blogunuzun yan kısmında bir fotoğraf galerisi ya da slayt sunumu gösterebilmenizi sağlar. Tiled Gallery (Döşemeli Galeri) modülü gereklidir.

en: <strong>The Gravatar Widget</strong> allows you to pull in your Gravatar image along with some of your Gravatar profile data.
tr: <strong>Gravatar Bileşeni</strong> Gravatar görseliniz ile Gravatar'da yer alan bazı profil bilgilerinizi kullanabilmenizi sağlar.

en: <strong>The Image Widget</strong> lets you easily add images to a sidebar on your theme.
tr: <strong>Görsel Bileşeni</strong> temanızın yan sütununa kolayca görsel eklemenizi sağlar.

en: <strong>The Social Media Icons Widget</strong> lets you add icons for the most popular social networks to your sidebar or other widget area.
tr: <strong>Sosyal Medya Simgeleri Pencere Öğesi</strong> kenar çubuğunuza veya diğer pencere öğesi alanlarına en popüler sosyal ağlar için simge eklemenizi sağlar.

en: <strong>The Twitter Widget</strong> shows your latest tweets within a sidebar on your theme.
tr: <strong>Twitter Bileşeni</strong> temanızın yan sütununda en son tweetlerinizi görüntüler.

en: <strong>The Upcoming Events Widget</strong> allows you to use an iCalendar link to display a list of events on your site.
tr: <strong>Sıradaki Etkinlikler Bileşeni</strong>, sitenizde iCalendar bağlantıları kullanarak etkinlikleri listeleyebilmenizi sağlar.

en: A contact form is a great way to offer your readers the ability to get in touch, without giving out your personal email address.
tr: İletişim formları, kişisel e-posta adresinizi vermeden okuyucularınıza iletişim kurma olanağı sunmak için mükemmel bir yöntemdir.

en: After the Deadline provides a number of <a href="%s">customization options</a>, which you can edit in your profile.
tr: After the Deadline, profilinizde düzenleyebileceğiniz bir dizi <a href="%s">özelleştirme seçeneği</a> sunar.

en: Available shortcodes are: %l.
tr: Uygun kısa kodlar: %l.

en: Drag and drop sharing services into the enabled section to have them show up on your site, and drag them into the hidden section to have them hidden behind a button.
tr: Paylaşım hizmetlerinin sitenizde görünmesini sağlamak için bu hizmetleri, etkinleştirilen bölüme sürükleyip bırakın. Hizmetlerin bir düğmenin arkasında gizlenmesini sağlamak için bunları gizli bölüme sürükleyin.

en: Each of these widgets has a number of customization options.
tr: Bu pencere öğelerinin her birinin birkaç özelleştirme seçeneği vardır.

en: Easily allow any visitor to subscribe to all of your posts via email through a widget in your blog&#8217;s sidebar.  Every time you publish a post, WordPress.com will send a notification to all your subscribers.
tr: Herhangi bir ziyaretçinin blogunuzun kenar çubuğundaki bir pencere öğesi aracılığıyla gönderilerinizin tümüne e-postayla abone olmasına kolayca olanak sağlayın.  Bir gönderi yayınladığınızda, WordPress.com, abonelerinizin tümüne bir bildirim gönderir.

en: Enter a shortcode directly into the Post/Page editor to embed media. For specific instructions follow the links below.
tr: Medyayı gömülü hale getirmek için doğrudan Gönderi/Sayfa düzenleyicisine kısa kod girin. İlgili yönergeler için aşağıdaki bağlantıları takip edin.

en: Gravatar Hovercard
tr: Gravatar kartı

en: Hovercards enhance plain Gravatar images with information about a person: name, bio, pictures, their contact info, and other services.
tr: Hovercard'lar, düz Gravatar görsellerini kişi hakkındaki bilgilerle geliştirir: ad, biyografi, resimler, iletişim bilgileri ve diğer hizmetler.

en: Instead of typing or copy-pasting long URLs, you can now get a short and simple link to your posts and pages. This uses the super compact wp.me domain name, and gives you a unique URL you can use that will be safe and reliable.
tr: Uzun URL'leri yazmak veya kopyalayıp yapıştırmak yerine artık gönderileriniz ve sayfalarınız için kısa ve basit bir bağlantı elde edebilirsiniz. Bu, süper kompakt wp.me alan adını kullanır ve size güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz benzersiz bir URL verir.

en: It&#8217;s perfect for use on Twitter, Facebook, and cell phone text messages where every character counts.
tr: Her bir karakterin önemli olduğu Twitter, Facebook ve cep telefonu kısa mesajlarında kullanmak için idealdir.

en: Jetpack combines the power of %s and the simplicity of WordPress to give you the ultimate in math blogging platforms.
tr: Jetpack, size matematik blogu yazma platformlarında en iyi olanakları sunmak için %s gücü ile WordPress basitliğini bir araya getirir.

en: Jetpack will allow you to authorize applications and services to securely connect to your blog and allow them to use your content in new ways and offer you new functionality.
tr: Jetpack, uygulamaların ve hizmetlerin blogunuza güvenli bir şekilde bağlanmasına yetki vermenize olanak sağlar ve bunların içeriğinizi yeni şekillerde kullanmasına ve size yeni işlevsellik sunmalarına imkan tanır.

en: Jetpack will automatically take the great published content from your blog or website and share it instantly with third party services like search engines, increasing your reach and traffic.
tr: Jetpack otomatik olarak sitenizde yayınlanmış içerikleri arama motorları vb. üçüncü parti servislere gönderir ve sitenize gelen trafiği artırır.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Adds a button to your post and page editors, allowing you to build simple forms to help visitors stay in touch.
tr: Gönderi ve sayfa düzenleyicilerinize eklediği düğmeyle basit formlar oluşturmanıza olanak tanır; böylece ziyaretçilerin sizinle iletişim kurmasına yardımcı olur.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Brings your photos and images to life as full-size, easily navigable galleries.
tr: Kolaylıkla gezilebilen tam boy galeriler aracılığıyla fotoğraf ve görsellerinize hayat verir.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Give visitors two easy subscription options — while commenting, or via a separate email subscription widget you can display.
tr: Ziyaretçilere iki kolay abonelik seçeneği sunar: Yorum yaparken veya ayrı bir e-posta aboneliği penceresi üzerinden.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Helps you remotely manage plugins, turn on automated updates, and more from <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a>.
tr: <a href="https://wordpress.com/plugins/" target="_blank">wordpress.com</a> üzerinden eklentileri uzaktan yönetmenize, otomatik güncellemeleri açmanıza ve diğer işlemleri yapmanıza yardımcı olur.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Keep visitors engaged on your blog by highlighting relevant and new content at the bottom of each published post.
tr: Yayımlanan her gönderinin altında konuyla ilgili yeni içerikleri vurgulayarak ziyaretçilerin blogunuzu daha fazla incelemesini sağlar.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Let commenters link their profiles to their Gravatar accounts, making it easy for your visitors to learn more about your community.
tr: Yorumcuların profillerini Gravatar hesaplarına bağlamalarına olanak tanır. Böylece ziyaretçiler topluluğunuz hakkında daha kolay bilgi edinir.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Lets you log in to all your Jetpack-enabled sites with one click using your WordPress.com account.
tr: WordPress.com hesabınızı kullanarak tüm Jetpack özellikli sitelerinizde tek tıkla oturum açmanızı sağlar.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Mirrors and serves your images from our free and fast image CDN, improving your site’s performance with no additional load on your servers.
tr: Görsellerinizi ücretsiz ve hızlı görsel CDN’mizden yansıtıp sunarak sunucularınıza ek yük getirmeden sitenizin performansını artırır.

[ctx: Jumpstart Description]
en: Twitter, Facebook and Google+ buttons at the bottom of each post, making it easy for visitors to share your content.
tr: Her gönderinin altındaki Twitter, Facebook ve Google+ düğmeleri sayesinde ziyaretçiler içeriğinizi kolayca paylaşabilir.

en: Keep up with the latest happenings on all your WordPress sites and interact with other WordPress.com users.
tr: WordPress sitelerinizin tümündeki en son olayları takip edin ve diğer WordPress.com kullanıcılarınızla etkileşimde bulunun.

en: Manage your <a href="%s">Publicize settings</a>.
tr: <a href="%s">Duyuru ayarlarınızı</a> yönetin.

[ctx: Module Description]
en: Add a site icon to your site.
tr: Sitenize bir site simgesi ekleyin.

[ctx: Module Description]
en: Add images, Twitter streams, your site’s RSS links, and more to your sidebar.
tr: Kenar çubuğunuza görseller, Twitter akışları, sitenizin RSS bağlantılarını ve daha fazlasını ekleyin.

[ctx: Module Description]
en: Add support for infinite scroll to your theme.
tr: Temanıza sınırsız kaydırma desteği ekleyin.

[ctx: Module Description]
en: Allow applications to securely access your content through the cloud.
tr: Uygulamaların bulut aracılığıyla içeriğinize güvenli bir şekilde erişmesine olanak sağlayın.

[ctx: Module Description]
en: Allow users to subscribe to your posts and comments and receive notifications via email.
tr: Kullanıcıların gönderilerinize ve yorumlarınıza abone olmalarına ve e-posta yoluyla bildirim almalarına olanak sağlayın.

[ctx: Module Description]
en: Automatically promote content.
tr: İçeriği otomatik olarak yükseltin.

[ctx: Module Description]
en: Collect traffic stats and insights.
tr: Trafik istatistiklerini ve bilgilerini toplayın.

[ctx: Module Description]
en: Customize your site’s CSS without modifying your theme.
tr: Temanızı değiştirmeden sitenizin CSS'sini özelleştirin.

[ctx: Module Description]
en: Display similar content.
tr: Benzer içeriği görüntüleyin.

[ctx: Module Description]
en: Display your image galleries in a variety of sleek, graphic arrangements.
tr: Görsel galerilerinizi çeşitli şık grafik düzenlemeler halinde görüntüleyin.

[ctx: Module Description]
en: Embed content from YouTube, Vimeo, SlideShare, and more, no coding necessary.
tr: YouTube, Vimeo, SlideShare ve daha fazlasından içerik ekleyin, kodlama gerektirmez.

[ctx: Module Description]
en: Enable WP.me-powered shortlinks for all posts and pages.
tr: Tüm gönderiler ve sayfalar için WP.me tarafından desteklenen kısa bağlantıları etkinleştirin.

[ctx: Module Description]
en: Enable pop-up business cards over commenters’ Gravatars.
tr: Yorumcuların Gravatar'ları üzerinde açılan kartvizitleri etkinleştirin.

[ctx: Module Description]
en: Give visitors an easy way to show their appreciation for your content.
tr: Ziyaretçilerin içeriğinizi ne kadar beğendiklerini kolay bir şekilde gösterebilmelerini sağlayın.

[ctx: Module Description]
en: Increase reach and traffic.
tr: Erişimi ve trafiği artırın.

[ctx: Module Description]
en: Insert a contact form anywhere on your site.
tr: Sitenizin herhangi bir yerine iletişim formu ekleyin.

[ctx: Module Description]
en: Let readers comment with WordPress.com, Twitter, Facebook, or Google+ accounts.
tr: Okuyucuların WordPress.com, Twitter, Facebook veya Google+ hesaplarından yorum yapmalarına olanak sağlayın.

[ctx: Module Description]
en: Manage all your sites from a centralized place, https://wordpress.com/sites.
tr: Tüm sitelerinizi merkezi bir konumdan yönetin: https://wordpress.com/sites.

[ctx: Module Description]
en: Optimize your site with a mobile-friendly theme for smartphones.
tr: Sitenizi akıllı telefonlar için hazırlanmış mobil destekli bir tema ile her platforma uyumlu hale getirin.

[ctx: Module Description]
en: Organize and display different types of content on your site, separate from posts and pages.
tr: Gönderilerden ve sayfalardan ayrı olarak sitenizde farklı türlerden içerikleri düzenleyin ve görüntüleyin.

[ctx: Module Description]
en: Prevent brute force attacks.
tr: Deneme yanılma saldırılarını önleyin.

[ctx: Module Description]
en: Publish posts by email, using any device and email client.
tr: Herhangi bir cihazı veya e-posta istemcisini kullanarak gönderileri e-postayla yayınlayın.

[ctx: Module Description]
en: Receive notification of site activity via the admin toolbar and your Mobile devices.
tr: Yönetici araç çubuğu ve Mobil cihazlarınız aracılığıyla site etkinliği hakkında bildirim alın.

[ctx: Module Description]
en: Reports on site downtime.
tr: Site kesintisi hakkındaki raporlar.

[ctx: Module Description]
en: Search your entire database from a single field in your Dashboard.
tr: Veritabanınızın tamamını Panonuzdaki tek bir alandan arayın.

[ctx: Module Description]
en: Secure user authentication.
tr: Güvenli kullanıcı kimlik doğrulaması.

[ctx: Module Description]
en: Specify which widgets appear on which pages of your site.
tr: Hangi pencere öğelerinin sitenizin hangi sayfalarında görüneceğini belirleyin.

[ctx: Module Description]
en: Speed up images and photos.
tr: Görselleri ve fotoğrafları hızlandırın.

[ctx: Module Description]
en: Upload and embed videos right on your site. (Subscription required.)
tr: Videoları doğrudan sitenizde yükleyip ekleyin. (Abonelik gerekli.)

[ctx: Module Description]
en: Use LaTeX markup language in posts and pages for complex equations and other geekery.
tr: Karmaşık denklemler vb. için gönderilerde ve sayfalarda LaTeX biçimlendirme dili kullanın.

[ctx: Module Description]
en: Visitors can share your content.
tr: Ziyaretçiler içeriğinizi paylaşabilir.

[ctx: Module Description]
en: Write posts or pages in plain-text Markdown syntax.
tr: Gönderileri veya sayfaları düz metin Markdown söz diziminde yazın.

[ctx: Module Name]
en: Beautiful Math
tr: Matematiğin Güzelliği

[ctx: Module Name]
en: Comments
tr: Yorumlar

[ctx: Module Name]
en: Contact Form
tr: İletişim Formu

[ctx: Module Name]
en: Custom CSS
tr: Özel CSS

[ctx: Module Name]
en: Custom Content Types
tr: Özel İçerik Türleri

[ctx: Module Name]
en: Enhanced Distribution
tr: Geliştirilmiş Dağıtım

[ctx: Module Name]
en: Extra Sidebar Widgets
tr: Ek Kenar Çubuğu Pencere Öğeleri

[ctx: Module Name]
en: Gravatar Hovercards
tr: Gravatar Hovercard'ları

[ctx: Module Name]
en: Infinite Scroll
tr: Sınırsız Kaydırma

[ctx: Module Name]
en: Likes
tr: Beğeniler

[ctx: Module Name]
en: Manage
tr: Yönet

[ctx: Module Name]
en: Mobile Theme
tr: Mobil Tema

[ctx: Module Name]
en: Monitor
tr: İzle

[ctx: Module Name]
en: Notifications
tr: Bildirimler

[ctx: Module Name]
en: Omnisearch
tr: Genel Arama

[ctx: Module Name]
en: Post by Email
tr: E-posta ile Gönderi

[ctx: Module Name]
en: Protect
tr: Koruma

[ctx: Module Name]
en: Publicize
tr: Duyuru

[ctx: Module Name]
en: Related Posts
tr: İlişkili Yazılar

[ctx: Module Name]
en: Sharing
tr: Paylaşma

[ctx: Module Name]
en: Shortcode Embeds
tr: Gömülü Kısa Kodlar

[ctx: Module Name]
en: Single Sign On
tr: Çoklu Oturum Açma

[ctx: Module Name]
en: Site Icon
tr: Site Simgesi

[ctx: Module Name]
en: Site Stats
tr: Site İstatistikleri

[ctx: Module Name]
en: Site Verification
tr: Site Doğrulaması

[ctx: Module Name]
en: Subscriptions
tr: Abonelikler

[ctx: Module Name]
en: Tiled Galleries
tr: Mozaik Galeriler

[ctx: Module Name]
en: WP.me Shortlinks
tr: WP.me Kısa Bağlantıları

[ctx: Module Name]
en: Widget Visibility
tr: Pencere Öğesi Görünürlüğü

[ctx: Module Tag]
en: Appearance
tr: Görünüm

[ctx: Module Tag]
en: Centralized Management
tr: Merkezi Yönetim

[ctx: Module Tag]
en: Developers
tr: Geliştiriciler

[ctx: Module Tag]
en: Mobile
tr: Mobil

[ctx: Module Tag]
en: Other
tr: Diğer

[ctx: Module Tag]
en: Photos and Videos
tr: Fotoğraflar ve Videolar

[ctx: Module Tag]
en: Recommended
tr: Önerilir

[ctx: Module Tag]
en: Site Stats
tr: Site İstatistikleri

[ctx: Module Tag]
en: Social
tr: Sosyal

[ctx: Module Tag]
en: Writing
tr: Yazma

en: More information on using Publicize.
tr: Duyuru kullanımı hakkında daha fazla bilgi.

en: Notifications
tr: Bildirimler

en: Plans & Pricing
tr: Planlar ve Fiyatlandırma

en: Protect is a cloud-powered brute force attack prevention tool. We leverage the millions of WordPress sites to identify and block malicious IPs.
    
    Protect tracks failed login attempts across all Jetpack-connected sites using the Protect module.  If any single IP has too many failed attempts in a short period of time, they are blocked from logging in to any site with this plugin installed.
    
    Protect is derived from BruteProtect, and will disable BruteProtect on your site if it is currently enabled.
tr: Protect, bulut destekli bir deneme yanılma saldırısı önleme aracıdır. Kötü amaçlı IP'leri belirlemek ve engellemek için milyonlarca WordPress sitesinden yararlanıyoruz.
    
    Protect, Protect modülünü kullanarak Jetpack'e bağlı tüm sitelerde başarısız oturum açma denemelerini izler. Bir IP kısa bir süre içinde çok fazla başarısız denemede bulunursa, söz konusu IP’nin bu eklentinin yüklü olduğu tüm sitelerde oturum açması engellenir.
    
    Protect, BruteProtect’ten türetilmiştir. Dolayısıyla sitenizde Protect’i etkinleştirirseniz BruteProtect devre dışı bırakılır.

en: Publicize
tr: Duyuru

en: Publicize allows you to connect your blog to popular social networking sites and automatically share new posts with your friends.	 You can make a connection for just yourself or for all users on your blog.
tr: Duyuru, blogunuzu popüler sosyal ağ sitelerine bağlamanıza ve yeni gönderileri arkadaşlarınızla otomatik olarak paylaşmanıza olanak sağlar.	 Sadece kendiniz için veya blogunuzdaki kullanıcıların tümü için bir bağlantı oluşturabilirsiniz.

en: Share your posts with Twitter, Facebook, and a host of other services. You can configure services to appear as icons, text, or both. Some services have additional options to display smart buttons, such as Twitter, which will update the number of times the post has been shared.
tr: Gönderilerinizi Twitter, Facebook ve diğer birçok hizmetle paylaşın. Hizmetleri simge, metin veya her iki biçimde görünecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Bazı hizmetlerde, gönderinin paylaşılma sayısını güncelleyen akıllı düğmeleri görüntülemek için ek seçenekler mevcuttur (örneğin, Twitter).

en: Shortcode Embeds
tr: Kısa kod gömme

en: Shortcodes allow you to easily and safely embed media from other places in your site. With just one simple code, you can tell WordPress to embed YouTube, Flickr, and other media.
tr: Kısa kodlar, sitenizdeki diğer yerlerden kolay ve güvenli bir şekilde medyayı gömülü hale getirmenize olanak sağlar. Sadece tek bir basit kodla, WordPress'e YouTube, Flickr ve diğer medyayı gömülü hale getirme işini yaptırabilirsiniz.

en: Site Stats
tr: Site İstatistikleri

en: Spelling and Grammar
tr: İmla ve Dil Bilgisi

en: Subsriptions Screenshot
tr: Abonelikler ekran görüntüsü

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
tr: Aşağıdaki hizmetler dahildir: Twitter, Facebook, Reddit, Digg, LinkedIn, Google +1, Print ve Email.

en: The following services are included: Twitter, Facebook, Reddit, PressThis, Digg, LinkedIn, Google +1, Print, and Email.
tr: Aşağıdaki hizmetler dahildir: Twitter, Facebook, Reddit, PressThis, Digg, LinkedIn, Google +1, Print ve Email.

en: There are many plugins and services that provide statistics, but data can be overwhelming. Site Stats makes the most popular metrics easy to understand through a clear and attractive interface.
tr: İstatistik sağlayan pek çok eklenti ve hizmet vardır; ancak veriler çok kafa karıştırıcı olabilir. Site İstatistikleri, sade ve ilgi çekici bir arabirimle en popüler metriklerin kolayca anlaşılabilmesini sağlar.

en: To configure your sharing settings, go to the Settings &rarr; <a href="%s">Sharing</a> menu.
tr: Paylaşım ayarlarınızı yapılandırmak için Ayarlar → <a href="%s">Paylaşım</a> menüsüne gidin.

en: To customize the emails sent from your blog to your followers, check the settings at the bottom of the <a href="%s">Reading Settings</a> page.
tr: Blogunuzdan takipçilerinize gönderilen e-postaları özelleştirmek için <a href="%s">Okuma Ayarları</a> sayfasının alt kısmındaki ayarları kullanın.

en: To see hovercards, look at any blog post on your blog that has comments. If the commenter has a hovercard associated with their gravatar, mouse over their image and the hovercard will appear. To turn hovercards off, click the Deactivate button above.
tr: Hovercard'ları görmek için, yorum içeren blogunuzdaki herhangi bir blog gönderisine bakın. Yorumcunun gravatarıyla ilişkilendirilmiş bir hovercard'ı varsa onun görselinin üzerine geldiğinizde hovercard görünür. Hovercard'ları kapatmak için yukarıdaki Devre Dışı Bırak düğmesine tıklayın.

en: To use shortlinks, go to any already published post (or publish something new!). A &#8220;Get Shortlink&#8221; button will be visible under the Post title. When you click it, a dialog box will appear with the shortlink and you can copy and paste to Twitter, Facebook or wherever your heart desires.
tr: Kısa bağlantıları kullanmak için halihazırda yayınlanmış olan gönderilerden birine gidin (veya yeni bir şey yayınlayın!). Gönderi başlığının altında “Kısa Bağlantı Al” düğmesi görünür. Buna tıkladığınızda, kısa bağlantıyı içeren bir iletişim kutusu ekrana gelir ve bağlantıyı kopyalayıp Twitter'a, Facebook'a ya da istediğiniz bir yere yapıştırabilirsiniz.

en: To use the Subscriptions widget, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag the widget labeled &#8220;Blog Subscriptions (Jetpack)&#8221; into one of your sidebars and configure away.
tr: Abonelikler pencere öğesini kullanmak için Görünüm → <a href="%s">Pencere Öğeleri</a>'ne gidin. “Blog Abonelikleri (Jetpack)” etiketli pencere öğesini kenar çubuklarınızdan birine sürükleyin ve yapılandırın.

en: To use the widgets, go to Appearance &#8594; <a href="%s">Widgets</a>. Drag them into one of your sidebars and configure away.
tr: Bileşenleri kullanmak için Görünüm &#8594; <a href="%s">Bileşenler</a> bölümüne gidin. Bileşenleri kenar çubuğunuza sürükleyin ve ayarlayın.

en: Use <code>$latex your latex code here$</code> or <code>[latex]your latex code here[/latex]</code> to include %s in your posts and comments. There are <a href="%s" target="_blank">all sorts of options</a> available.
tr: <code>$latex your latex code here$</code> veya <code>[latex]your latex code here[/latex]</code> kullanarak gönderilerinize ve yorumlarınıza %s ekleyin. <a href="%s" target="_blank">Her tür seçenek</a> mevcuttur.

en: VaultPress dashboard
tr: VaultPress başlangıcı

[ctx: View _Plans_&_Pricing_. (VaultPress)]
en: View %s.
tr: Görüntüle %s.

[ctx: Visit your _VaultPress_dashboard_.]
en: To check your backups, see any security alerts, or check your VaultPress Vitality, visit your %s.
tr: Yedeklemelerinizi kontrol etmek, güvenlik uyarılarını kontrol etmek veya VaultPress Vitality'nizi kontrol etmek için %s’i ziyaret edin.

en: WP.me Shortlinks
tr: WP.me kısa bağlantıları

en: What&#8217;s a Hovercard?
tr: Süzülen kartlar nedir?

en: When leaving comments, your visitors can also subscribe to a post&#8217;s comments to keep up with the conversation.
tr: Ziyaretçileriniz, yorum bırakırken, sohbeti takip etmek için gönderinin yorumlarına da abone olabilir.

en: Widgets Screenshot
tr: Bileşenler ekran görüntüsü

en: With a monthly subscription, the VaultPress plugin will backup your site&#8217;s content, themes, and plugins in real-time, as well as perform regular security scans for common threats and attacks.
tr: Aylık abonelik olduğunda, VaultPress eklentisi sitenizin içeriğini, temalarını ve eklentilerini gerçek zamanlı olarak yedekler ve yaygın olarak görülen tehditler ve saldırılar için düzenli olarak güvenlik taramaları yapar.

en: Wow, that sounds nerdy.
tr: Vay, bu gerçekten uçuk geliyor.

en: You can <a href="%s">view your stats dashboard here</a>.
tr: <a href="%s">İstatistik panonuzu buradan görebilirsiniz</a>.

en: You can also make changes to your Subscription settings at the bottom of the <a href="%s">Discussion Settings</a> page.
tr: Ayrıca, <a href="%s">Tartışma Ayarları</a> sayfasının alt kısmında Abonelik ayarlarınızda da değişiklik yapabilirsiniz.

en: Your WordPress installation is currently being protected with the world&#8217;s best security, backup, and support.
tr: Şu anda WordPress yüklemeniz dünyanın en iyi güvenliği, yedeklemesi ve desteği ile korunuyor.

[ctx: Module Description]
en: Verify your site or domain with Google Search Console, Pinterest, and others.
tr: Sitenizi veya alan adınızı Google Web Yöneticisi Araçları, Pinterest ve diğerleriyle doğrulayın.

en: You can view your notifications in the Toolbar and <a href="%s" target="_blank">on WordPress.com</a>.
tr: Bildirimlerinizi Araç Çubuğu'nda ve <a href="%s" target="_blank">WordPress.com</a>'da görüntüleyebilirsiniz.

en: Developers can use WordPress.com's <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/' target='_blank'>OAuth2</a> authentication system and <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/' target='_blank'>WordPress.com REST API</a> to manage and access your site's content.
tr: Geliştiriciler, sitenizin içeriğini yönetmek ve bu içeriğe erişmek için WordPress.com'un <a href='http://developer.wordpress.com/docs/oauth2/' target='_blank'>OAuth2</a> kimlik doğrulama sistemini ve <a href='http://developer.wordpress.com/docs/api/' target='_blank'>WordPress.com REST API</a>'yı kullanabilir.

en: Full details can be found on the <a href="%s" target="_blank">Sharing support page</a>. This video also gives a swish run-down of how to use the Sharing feature. Watch it in HD for extra snazz!
tr: Tüm detaylar <a href="%s" target="_blank">paylaşım destek sayfası</a>nda bulunabilir. Ayrıca bu video Paylaşma özelliğinin nasıl kullanılacağına dair sizi hızlıca bilgilendirebilir. Daha fazlası için HD olarak seyredin!

en: The <a href='%s' target='_blank'>After&nbsp;the&nbsp;Deadline</a> Proofreading service improves your writing by using artificial intelligence to find your errors and offer smart suggestions.
tr: <a href='%s' target='_blank'>After&nbsp;the&nbsp;Deadline</a> Düzeltme Okuması hizmeti, yapay zekadan yararlanarak, hatalarınızı bulup akıllıca öneriler sunar ve daha iyi yazmanızı sağlar.

en: Publicize allows you to share your posts on Facebook, Twitter, Tumblr, Google+, Path, and Linkedin.
tr: Duyuru, gönderilerinizi Facebook, Twitter, Tumblr, Google+, Path ve Linkedin'de paylaşmanıza olanak sağlar.

note: translators: 1: date, 2: time
en: %1$s at %2$s
tr: %1$s, %2$s

note: translators: 1: comment author, 2: date and time
en: %1$s on %2$s
tr: %2$s yazısı için %1$s tarafından yapılan yorum

en: &laquo; Previous
tr: &laquo; Önceki

en: &larr; Older Comments
tr: &arr; Eski yorumlar

en: (Shows %s posts on each load)
tr: (Her yüklemede %s yazı gösterir)

en: <b>%</b> Replies
tr: <b>%</b> Yanıt

en: <b>1</b> Reply
tr: <b>1</b> Yanıt

en: <span class="entry-gallery">&laquo; <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Back to Gallery</a></span>
tr: <span class="entry-gallery">« <a href="%1$s" title="Back to %2$s" rel="gallery">Galeriye Dön</a></span>

en: <span class="meta-nav">&laquo;</span> Older
tr: <span class="meta-nav">«</span> Daha Eski

en: <span>%d</span> bloggers like this:
tr: <span>%d</span> blogcu bunu beğendi:

en: Apologies, but no results were found for the requested archive. Perhaps searching will help find a related post.
tr: Ne yazık ki istenen arşiv için herhangi bir sonuç bulunamadı. Arama yapmak, benzer bir yazı bulunmasına yardımcı olabilir.

en: Blog Archives
tr: Blog Arşivleri

en: By checking the box above, each new set of posts loaded via Infinite Scroll will be recorded as a page view in Google Analytics.
tr: Yukarıdaki kutu işaretlendiğinde, Sınırsız Kaydırma ile yüklenen her bir yeni gönderi kümesi, Google Analytics'te bir sayfa görüntülemesi olarak kaydedilir.

en: Comment Likes are
tr: Yorum Beğenileri

en: Comment navigation
tr: Yorum dolaşımı

en: Continue reading <span class="meta-nav">&rarr;</span>
tr: Okumaya devam et <span class="meta-nav">&rarr;</span>

en: Customize
tr: Özelleştir

en: Daily Archives: %s
tr: Günlük arşivler: %s

en: Display featured images
tr: Öne çıkan görselleri görüntüle

en: Don't show the Reblog button on posts
tr: Yazılarda Reblog düğmesini gösterme

en: Email me whenever
tr: Şu durumda bana e-posta gönder:

en: Enable excerpts on front page and on archive pages
tr: Ön sayfada ve arşiv sayfalarında alıntıları etkinleştir

en: Excerpts
tr: Alıntılar

en: Featured
tr: Öne Çıkan

en: Featured Images
tr: Öne çıkarılan görseller

en: Front Page, Archive Pages, and Search Results
tr: Ön sayfa, arşiv sayfası ve arama sonuçları

en: Gallery
tr: Galeri

en: Gravatar Hovercards
tr: Gravatar kartları

en: Hide all featured images
tr: Öne çıkan görsellerin tümünü gizle

en: Include this CSS in the Mobile Theme
tr: Bu CSS kodunu Mobil Tema içine ekle

en: Learn more about Markdown.
tr: Markdown hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Leave a reply
tr: Bir Cevap Yazın

en: Like
tr: Beğen

en: Like this:
tr: Bunu beğen:

en: Likes
tr: Beğeniler

en: Likes Notifications
tr: Beğeni Bildirimleri

en: Likes and Shares
tr: Beğeniler ve Paylaşımlar

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: Main Sidebar
tr: Birincil yan sütun

en: Markdown content
tr: Markdown içeriği

en: Menu
tr: Menü

en: Mobile App Promos
tr: Mobil Uygulama Tanıtımları

en: Mobile Apps
tr: Mobil Uygulamalar

en: Mobile-compatible:
tr: Mobil-uyumlu:

[ctx: Module Description]
en: Check your spelling, style, and grammar with the After the Deadline proofreading service.
tr: After the Deadline hizmetiyle imlanızı, stilinizi ve dil bilginizi kontrol edin.

[ctx: Module Description]
en: Transform standard image galleries into full-screen slideshows.
tr: Standart görsel galerilerini tam ekran slayt gösterilerine dönüştürün.

[ctx: Module Name]
en: Spelling and Grammar
tr: İmla ve Dil Bilgisi

en: Monthly Archives: %s
tr: Aylık arşivler: %s

en: Newer <span class="meta-nav">&raquo;</span>
tr: Daha Yeni <span class="meta-nav">»</span>

en: Newer Comments &rarr;
tr: Yeni yorumlar &arr;

en: Next &raquo;
tr: Sonraki &raquo;

en: Next &raquo;
tr: Sonraki &raquo;

en: No
tr: Hayır

en: Nothing Found
tr: Bulunamadı

en: Older %s
tr: Daha eski %s

en: Older posts
tr: Eski yazılar

en: On for all comments
tr: Tüm yorumlar için açık

en: On for all posts
tr: Tüm gönderiler için açık

en: Page %s
tr: Sayfa %s

en: Pages:
tr: Sayfalar:

en: Permalink to %s
tr: %s için kalıcı bağlantı

en: Pingback:
tr: Geri bildirim:

en: Post navigation
tr: Yazı dolaşımı

en: Posted by
tr: Yazan:

en: Posted by %s
tr: %s tarafından yazıldı

en: Posted in %s
tr: %s kategorisinde yayınlandı

en: Primary Menu
tr: Birincil menü

en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: Proudly powered by WordPress
tr: WordPress gururla sunar

en: Put your mouse over your Gravatar to check out your profile.
tr: Profilinizi görüntülemek fare imlecinizi Gravatar&#8217;ınızın üzerine getirin.

en: Reply
tr: Cevapla

en: Save Changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Save configuration
tr: Ayarları kaydet

en: Scroll Infinitely
tr: Sınırsız Kaydır

en: Scroll back to top
tr: Tepeye geri çık

en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

en: Semantic Personal Publishing Platform
tr: Anlamlı kişisel yayınlama platformu

en: Settings have been saved
tr: Ayarlar kaydedildi

en: Sharing
tr: Paylaşma

en: Sharing Buttons
tr: Paylaşım Butonları

en: Sharing Settings
tr: Paylaşma ayarları

en: Show a promo for the WordPress mobile apps in the footer of the mobile theme.
tr: Mobil temanın alt bilgi kısmında WordPress mobil uygulamaları için bir tanıtım gösterin.

en: Show buttons on
tr: Düğmeleri şurada göster:

en: Show falling snow on my blog until January 4<sup>th</sup>.
tr: 4<sup></sup> Ocak'a kadar kar yağışını blogumda göster.

en: Show full posts on front page and on archive pages
tr: Ön sayfada ve arşiv sayfalarında tam gönderileri göster

en: Show likes.
tr: Beğenileri göster.

en: Show sharing buttons.
tr: Paylaşım butonlarını göster.

en: Show the Reblog button on posts
tr: Yeniden Bloglama düğmesini gönderilerde göster

en: Skip to primary content
tr: Birincil içeriğe atla

en: Snow
tr: Kar

en: Someone likes one of my posts
tr: Birisi benim gönderilerimden birini beğendiğinde

en: Tagged with %s
tr: %s ile etiketlendi

en: Take WordPress with you.
tr: WordPress'i yanınızda taşıyın.

en: Testimonial Page Content
tr: Görüş Sayfası İçeriği

en: Testimonial Page Featured Image
tr: Görüş Sayfası Öne Çıkan Görseli

en: Testimonial Page Title
tr: Görüş Sayfası Başlığı

en: Theme: %1$s.
tr: Tema: %1$s.

en: This gallery contains <a %1$s>%2$s photo</a>. | This gallery contains <a %1$s>%2$s photos</a>.
tr[0]: Bu galeri <a %1$s>%2$s resim</a> içermektedir.
tr[1]: Bu galeri <a %1$s>%2$s resim</a> içermektedir.

en: This post is password protected. Enter the password to view any comments.
tr:  	Bu yazı şifre korumalıdır. Yorumları görmek için şifreyi giriniz.

en: To infinity and beyond
tr: Sonsuzluk ve ötesine

en: Track each Infinite Scroll post load as a page view in Google Analytics
tr: Her bir Sınırsız Kaydırma gönderisi yüklemesini Google Analytics'te sayfa görüntüleme olarak izleyin

en: Turned on per post
tr: Her bir gönderi için ayrı ayrı açılır

en: Use Google Analytics with Infinite Scroll
tr: Google Analytics'i Sınırsız Kaydırmayla Kullanın

en: Use Markdown for comments.
tr: Yorumlar için Markdown kullanın.

en: Use Markdown for posts and pages.
tr: Gönderiler ve sayfalar için Markdown kullanın.

en: View Full Site
tr: Tam Siteyi Görüntüle

en: View Mobile Site
tr: Mobil Siteyi Görüntüle

en: View people's profiles when you mouse over their Gravatars
tr: Farenizi kişilerin Gravatarlarının üzerine getirdiğinizde onların profillerini görün

en: We&rsquo;ve changed this option to a click-to-scroll version for you since you have footer widgets in Appearance &rarr; Widgets, or your theme uses click-to-scroll as the default behavior.
tr: Bu seçeneği sizin için kaydırmak-için-tıkla sürümü ile değiştirdik çünkü ya Görünüm &rarr; Bileşenler kısmında alt kısım bileşenlerini kullanıyorsunuz, ya da temanız varsayılan olarak kaydırmak-için-tıkla özelliğini kullanıyor.

en: WordPress.com Likes are
tr: WordPress.com Beğenileri

en: WordPress.com Reblog Button
tr: WordPress.com Yeniden Bloglama Düğmesi

en: Yearly Archives: %s
tr: Yıllık arşivler: %s

en: Your Testimonial Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
tr: Görüşler Arşivinizde şu anda hiç giriş yok. Girişleri panonuzda oluşturmaya başlayabilirsiniz.

en: Your comment is awaiting moderation.
tr: Yorumunuz denetim için bekliyor.

[ctx: next-saturday]
en: Image navigation
tr: Görsellerde dolaşma

en: %1$d Food Menu Item | %1$d Food Menu Items
tr[0]: %1$d Yiyecek Menüsü Öğesi
tr[1]: %1$d Yiyecek Menüsü Öğesi

en: Add Many Items
tr: Birçok Öğe Ekle

note: translators: this is about a food menu
en: Add Menu Item
tr: Menü Öğesi Ekle

en: Add New
tr: Yeni ekle

en: Add New Comic
tr: Yeni Çizgi Roman Ekle

note: translators: this is about a food menu
en: Add New Menu Item Label
tr: Yeni Menü Öğesi Etiketi Ekle

note: translators: this is about a food menu
en: Add New Menu Section
tr: Yeni Menü Bölümü Ekle

en: Add New Project
tr: Yeni Proje Ekle

en: Add New Project Tag
tr: Yeni Proje Etiketi Ekle

en: Add New Project Type
tr: Yeni Proje Tipi Ekle

en: Add New Testimonial
tr: Yeni Görüş Ekle

note: translators: this is about a food menu
en: Add One Item
tr: Bir Öğe Ekle

en: Add These New Menu Items
tr: Bu Yeni Menü Öğelerini Ekle

en: Add or remove Labels
tr: Etiketleri ekle veya çıkar

en: Add or remove tags
tr: Etiket ekle ya da kaldır

en: Add to section:
tr: Bölüme ekle:

en: Add-on
tr: Eklenti

en: Add-on CSS <b>(Recommended)</b>
tr: Eklenti CSS <b>(Tavsiye edilen)</b>

en: All Comics
tr: Tüm Çizgi Romanlar

note: translators: this is about a food menu
en: All Menu Item Labels
tr: Tüm Menü Öğesi Etiketleri

note: translators: this is about a food menu
en: All Menu Sections
tr: Tüm Menü Bölümleri

en: All Project Tags
tr: Bütün Proje Etiketleri

en: All Project Types
tr: Tüm Proje Tipleri

en: All Projects
tr: Tüm Projeler

en: All Testimonials
tr: Tüm Görüşler

en: CSS Revisions
tr: CSS Düzeltmeleri

en: CSS Stylesheet Editor
tr: CSS Stil Sayfası Düzenleyicisi

en: Cancel
tr: Vazgeç

en: Choose from the most used Labels
tr: En çok kullanılan etiketlerden seç

en: Choose from the most used tags
tr: En çok kullanılan etiketler arasından seç

en: Comic
tr: Çizgi Roman

en: Comic draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
tr: Çizgi Roman taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Çizgi Romanı önizle</a>

en: Comic published. <a href="%s">View comic</a>
tr: Çizgi Roman yayınlandı. <a href="%s">Çizgi Romanı göster</a>

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Comic restored to revision from %s
tr: Çizgi Roman %s kısmından revizyona geri yüklendi

en: Comic saved.
tr: Çizgi Roman kaydedildi.

en: Comic scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview comic</a>
tr: Çizgi Roman şu tarihe programlandı: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Çizgi Romanı önizle</a>

en: Comic submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview comic</a>
tr: Çizgi Roman gönderildi. <a target="_blank" href="%s">Çizgi Romanı önizle</a>

en: Comic updated.
tr: Çizgi Roman güncellendi.

en: Comic updated. <a href="%s">View comic</a>
tr: Çizgi Roman güncellendi. <a href="%s">Çizgi Romanı göster</a>

en: Comics
tr: Çizgi Romanlar

en: Convert to Comic
tr: Karikatüre Dönüştür

en: Convert to Post
tr: Yayına Dönüştür

en: Custom CSS Stylesheet
tr: Özel CSS Stil Sayfası

en: Custom field deleted.
tr: Özel alan silindi.

en: Custom field updated.
tr: Özel alan güncellendi.

en: Customer Name
tr: Müşteri Adı

en: Customer Testimonials
tr: Müşteri Görüşleri

en: Customize Testimonials Archive
tr: Görüş Arşivini Özelleştir

en: DOWN
tr: AŞAĞI

en: Default
tr: Varsayılan

en: Description
tr: Tanım

en: Drop images to upload
tr: Yüklenecek resimleri bırak

en: Edit CSS
tr: CSS'i düzenle

en: Edit Comic
tr: Çizgi Romanı Düzenle

note: translators: this is about a food menu
en: Edit Menu Item
tr: Menü elemanını düzenle

note: translators: this is about a food menu
en: Edit Menu Item Label
tr: Menü Öğesi Etiketini Düzenle

note: translators: this is about a food menu
en: Edit Menu Section
tr: Menü Bölümünü Düzenle

en: Edit Project
tr: Projeyi Düzenle

en: Edit Project Tag
tr: Proje Etiketini Düzenle

en: Edit Project Type
tr: Proje Tipini Düzenle

en: Edit Testimonial
tr: Görüşü Düzenle

en: Enable Portfolio Projects for this site.
tr: Bu site için Portfolyo Projelerini etkinleştirin.

en: Enable Testimonials for this site.
tr: Bu site için Görüşler'i etkinleştirin.

en: Enter the customer's name here
tr: Müşterinin adını buraya girin

note: translators: this is about a food menu
en: Enter the menu item's name here
tr: Menü öğesinin adını buraya girin

note: translators: this is about a food menu
en: Food Menus
tr: Yemek Menüleri

en: For example, spicy, favorite, etc. <br /> Separate Labels with commas
tr: Örneğin, baharatlı, favori vb. <br /> Etiketleri virgüllerle ayırın

en: Invalid or expired nonce.
tr: Geçersiz veya geçerliliği şu anda dolmuş.

en: Items on your restaurant's menu
tr: Restoran menünüzdeki öğeler

en: Labels
tr: Etiketler

en: Labels: <small>spicy, favorite, etc. <em>Separate Labels with commas</em></small>
tr: Etiketler: <small>baharatlı, favori vb. <em>Etiketleri virgüllerle ayırın</em></small>

note: translators: Publish box date format, see http://php.net/date
en: M j, Y @ G:i
tr: d F Y @ H:i

en: Media Width:
tr: Medya Genişliği:

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Item
tr: Menü nesnesi

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Item Label
tr: Menü Öğesi Etiketi

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Item Labels
tr: Menü Öğesi Etiketleri

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Items
tr: Menü Öğeleri

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Items re-ordered.
tr: Menü ögeleri yeniden düzenlendi.

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Section
tr: Menü Bölümü

note: translators: this is about a food menu
en: Menu Sections
tr: Menü Bölümleri

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
tr: Menü öğesi taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Öğeyi önizle</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item published. <a href="%s">View item</a>
tr: Menü öğesi yayınlandı. <a href="%s">Öğeyi görüntüle</a>

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Menu item restored to revision from %s
tr: Menü öğesi %s öğesinden revizyona geri yüklendi

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item saved.
tr: Menü ögesi kaydedildi.

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview item</a>
tr: Menü öğesi için planlanan tarih: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Öğeyi önizle</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview item</a>
tr: Menü öğesi gönderildi. <a target="_blank" href="%s">Öğeyi önizle</a>

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item updated.
tr: Menü öğesi güncellendi.

note: translators: this is about a food menu
en: Menu item updated. <a href="%s">View item</a>
tr: Menü öğesi güncellendi. <a href="%s">Öğeyi görüntüle</a>

en: Mode:
tr: Mod:

en: Move menu section down
tr: Menü bölümünü aşağı taşı

en: Move menu section up
tr: Menü bölümünü yukarı taşı

en: New Comic
tr: Yeni Çizgi Roman

note: translators: this is about a food menu
en: New Menu Item
tr: Yeni Menü Öğesi

note: translators: this is about a food menu
en: New Menu Item Label Name
tr: Yeni Menü Öğesi Etiket Adı

note: translators: this is about a food menu
en: New Menu Sections Name
tr: Yeni Menü Bölümleri Adı

en: New Project
tr: Yeni Proje

en: New Project Tag Name
tr: Yeni Proje Etiket Adı

en: New Project Type Name
tr: Yeni Proje Tipi Adı

en: New Row
tr: Yeni Satır

en: New Testimonial
tr: Yeni Görüş

en: No Comics found
tr: Çizgi Roman bulunamadı

en: No Comics found in Trash
tr: Çöpte Çizgi Roman bulunamadı

en: No Labels
tr: Etiket Yok

en: No Labels found
tr: Etiket bulunamadı

note: translators: this is about a food menu
en: No Menu Items found
tr: Menü Öğesi bulunamadı

note: translators: this is about a food menu
en: No Menu Items found in Trash
tr: Çöpte Menü Öğesi bulunamadı

en: No Projects found
tr: Proje bulunmadı

en: No Projects found in Trash
tr: Çöp Kutusunda bir proje bulunamadı.

en: No Testimonials found
tr: Görüş bulunamadı

en: No Testimonials found in Trash
tr: Çöp Kutusunda Görüş Bulunamadı

en: No tags found.
tr: Etiket bulunamadı.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Note: Custom CSS will be reset when changing themes.
tr: Not: Temalar değiştirildiğinde Özel CSS sıfırlanır.

en: OK
tr: Tamam

en: Only images can be uploaded here.
tr: Buraya sadece resim dosyaları yükleyebilirsiniz.

en: Order
tr: Sıralama

note: translators: this is about a food menu
en: Parent Menu Section
tr: Üst Menü Bölümü

note: translators: this is about a food menu
en: Parent Menu Section:
tr: Üst Menü Bölümü:

en: Parent Project Type
tr: Ana Proje Tipi:

en: Parent Project Type:
tr: Ana Proje Tipi:

en: Popular Labels
tr: Popüler Etiketler

en: Popular Project Tags
tr: Popüler Proje Etiketleri

en: Portfolio
tr: Portfolyo

en: Portfolio Items
tr: Portfolyo Ögeleri

en: Portfolio Projects
tr: Portfolyo Projeleri

en: Portfolio pages display at most %1$s projects
tr: Portfolyo sayfaları en fazla %1$s proje gösterir

en: Post converted. | %s posts converted
tr[0]: Yayın dönüştürüldü.
tr[1]: %s yayın dönüştürüldü

en: Preprocessor:
tr: Ön işlemci:

en: Preview
tr: Önizleme

en: Preview: changes must be saved or they will be lost
tr: Önizleme: Değişiklikler kaydedilmeli yoksa kaybolacaklar.

en: Price
tr: Fiyat

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Project
tr: Proje

en: Project Tag
tr: Proje Etiketi

en: Project Tags
tr: Proje Etiketleri

en: Project Type
tr: Proje Tipi

en: Project Types
tr: Proje Tipleri

en: Project item draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
tr: Proje öğe taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Projeyi önizle</a>

en: Project published. <a href="%s">View project</a>
tr: Proje yayınlandı. <a href="%s">Projeyi görüntüle</a>

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Project restored to revision from %s
tr: Proje %s zamanındaki sürümüne dönüştürüldü.

en: Project saved.
tr: Proje kaydedildi.

en: Project scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview project</a>
tr: Proje şu tarihe planlandı: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Projeyi önizle</a>

en: Project submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview project</a>
tr: Proje şuraya gönderildi. <a target="_blank" href="%s">Projeyi önizle</a>

en: Project updated.
tr: Proje güncellendi.

en: Project updated. <a href="%s">View item</a>
tr: Proje güncellendi. <a href="%s">Öğeyi görüntüle</a>

en: Projects
tr: Projeler

en: Publish
tr: Yayınla

en: Replace <a href="%s">theme's CSS</a> <b>(Advanced)</b>
tr: <a href="%s">Temanın CSS</a> ile yer degiştir <b>(Gelişmiş)</b>

en: Replacement
tr: Yer degiştirme

en: Save &amp; Buy Upgrade
tr: Kaydet &amp; Yükseltmeyi Satın al

en: Save New Order
tr: Yeni Sırayı Kaydet

en: Save Stylesheet
tr: Stil Sayfasını Kaydet

en: Save and go back to form builder
tr: Kaydet ve form oluşturucuya geri dön

en: Search Comics
tr: Çizgi Roman Ara

note: translators: this is about a food menu
en: Search Menu Item Labels
tr: Menü Öğesi Etiketlerini Ara

note: translators: this is about a food menu
en: Search Menu Items
tr: Arama Menüsü Öğeleri

note: translators: this is about a food menu
en: Search Menu Sections
tr: Menü Bölümlerini Ara

en: Search Project Tags
tr: Proje Etiketlerini Ara

en: Search Project Types
tr: Proje Tiplerini Ara

en: Search Projects
tr: Projeleri Ara

en: Search Testimonials
tr: Görüşleri Ara

en: Separate tags with commas
tr: Etiketleri virgül ile ayırın

en: Sorry, your browser isn't supported. Upgrade at browsehappy.com.
tr: Maalesef tarayıcınız desteklenmiyor. Tarayıcınızın sürümünü browsehappy.com'dan yükseltin.

en: Stylesheet saved.
tr: Stil sayfası kaydedildi.

en: Tags
tr: Etiketler

en: Testimonial
tr: Görüş

en: Testimonial draft updated. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
tr: Görüş taslağı güncellendi. <a target="_blank" href="%s">Görüşü önizle</a>

en: Testimonial pages display at most %1$s testimonials
tr: Görüşler sayfasında en fazla %1$s görüş gösterilir

en: Testimonial published. <a href="%s">View testimonial</a>
tr: Görüş yayınlandı. <a href="%s">Görüşü görüntüle</a>

note: translators: %s: date and time of the revision
en: Testimonial restored to revision from %s
tr: Görüş %s öğesinden revizyona geri yüklendi

en: Testimonial saved.
tr: Görüş kaydedildi.

en: Testimonial scheduled for: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Preview testimonial</a>
tr: Görüş için planlanan tarih: <strong>%1$s</strong>. <a target="_blank" href="%2$s">Görüşü önizle</a>

en: Testimonial submitted. <a target="_blank" href="%s">Preview testimonial</a>
tr: Görüş gönderildi. <a target="_blank" href="%s">Görüşü önizle</a>

en: Testimonial updated.
tr: Görüş güncellendi.

en: Testimonial updated. <a href="%s">View testimonial</a>
tr: Görüş güncellendi. <a href="%s">Görüşü görüntüle</a>

en: Testimonials
tr: Görüşler

en: The default content width for the %s theme is %d pixels.
tr: %s teması için varsayılan içerik genişliği %d pikseldir.

en: Thumbnail
tr: Küçük resim

en: Types
tr: Tipler

en: UP
tr: YUKARI

en: Uncategorized
tr: Genel

note: translators: this is about a food menu
en: Update Menu Item Label
tr: Menü Öğesi Etiketini Güncelle

note: translators: this is about a food menu
en: Update Menu Section
tr: Menü Bölümünü Güncelle

en: Update Project Tag
tr: Proje Etiketini Güncelle

en: Update Project Type
tr: Proje Tipini Güncelle

en: Uploading...
tr: Yükleniyor...

en: Use the <kbd>TAB</kbd> key on your keyboard to move between colums and the <kbd>ENTER</kbd> or <kbd>RETURN</kbd> key to save each row and move on to the next.
tr: Sütunlar arasında hareket etmek için klavyenizdeki <kbd>TAB</kbd> tuşunu ve her satırı kaydederek bir sonrakine geçmek için <kbd>ENTER</kbd> veya <kbd>RETURN</kbd> kullanın.

en: Use these settings to display different types of content on your site.
tr: Bu ayarları kullanarak sitenizde farklı içerik türlerini görüntüleyebilirsiniz.

en: View Comic
tr: Çizgi Romanı Göster

note: translators: this is about a food menu
en: View Menu Item
tr: Menü Öğesini Gör

note: translators: this is about a food menu
en: View Menu Item Label
tr: Menü Öğesi Etiketini Gör

note: translators: this is about a food menu
en: View Menu Section
tr: Menu Bölümünü Görüntüle

en: View Project
tr: Projeyi Görüntüle

en: View Project Tag
tr: Proje Tipini Görüntüle

en: View Project Type
tr: Proje Tipini Görüntüle

en: View Testimonial
tr: Görüşü Görüntüle

en: Welcome to Custom CSS!
    
    To learn how this works, see http://wp.me/PEmnE-Bt
tr: Özel CSS'ye Hoş Geldiniz!
    
    Bunun nasıl çalıştığını öğrenmek için bkz. http://wp.me/PEmnE-Bt

en: What should the subject line be?
tr: Konu satırı ne olmalı?

en: You are not allowed to make this change.
tr: Bu değişikliği yapma yetkiniz yok.

en: Your Custom Content Types
tr: Özel İçerik Türleriniz

en: Your Portfolio Archive currently has no entries. You can start creating them on your dashboard.
tr: Portfolyo Arşivinizde henüz bir içerik yer almıyor. Kontrol panelil üzerinden yeni bir içerik oluşturmaya başlayabilirsiniz.

en: Your theme supports <strong>%s</strong>
tr: Temanız şunu destekliyor: <strong>%s</strong>

en: Your theme supports Testimonials
tr: Temanız Görüşler özelliğini destekliyor

en: Your upload didn't complete; try again later or cross your fingers and try again right now.
tr: Yükleme işleminiz tamamlanmadı; şansınızı şimdi deneyin veya daha sonra tekrar deneyin.

en: edit
tr: Düzenle

en: Welcome! Ready to publish your first strip?
    
    Your webcomic's new site is ready to go. Get started by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">setting your comic's title and tagline</a> so your readers know what it's all about.
    
    Looking for more help with setting up your site? Check out the WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/" target="_blank">beginner's tutorial</a> and the <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">guide to comics on WordPress.com</a>. Dive right in by <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">publishing your first strip!</a>
    
    Lots of laughs,
    The WordPress.com Team
tr: Hoş geldiniz! İlk bandınızı yayımlamaya hazır mısınız?
    
    Web çizgi romanınızın yeni sitesi yola çıkmaya hazır. Okuyucularının bir fikir sahibi olmaları için <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">çizgi romanınızın başlığını ve etiket satırını belirlemekle</a> işe başlayın.
    
    Sitenizin kurulumu için daha fazla yardıma mı ihtiyacınız var? WordPress.com <a href="http://learn.wordpress.com/" target="_blank">yeni başlayanlar için eğitim malzemesine</a> ve <a href="http://en.support.wordpress.com/comics/" target="_blank">WordPress.com'da çizgi roman kılavuzuna bakın</a>. Kolları sıvayın ve hemen <a href="BLOG_URLwp-admin/customize.php#title">ilk çizgi romanınızı yayımlayın!</a>
    
    Neşeli günler,
    WordPress.com Ekibi

en: New to CSS? Start with a <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/" target="_blank">beginner tutorial</a>. Questions?
    		Ask in the <a href="http://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates" target="_blank">Themes and Templates forum</a>.
tr: CSS'de yeni misiniz? <a href="http://www.htmldog.com/guides/cssbeginner/" target="_blank">Yeni başlayanlar için eğitim malzemesinden</a> başlayın. Sorularınız mı var?
    		<a href="http://wordpress.org/support/forum/themes-and-templates" target="_blank">Temalar ve Şablonlar forumunda</a> sorun.

[ctx: %1$s = "Click here" in an HTML link]
en: Sure thing. %1$s to add a new text box, textarea, radio, checkbox, or dropdown field.
tr: Kesinlikle. Yeni bir metin kutusu, metin alanı, radyo butonu, onay kutusu veya açılan alan eklemek için %1$s.

[ctx: %1$s = "Feedback" in an HTML link]
en: Yep, you can read your feedback at any time by clicking the "%1$s" link in the admin menu.
tr: Evet, istediğiniz zaman yönetici menüsündeki "%1$s" bağlantısına tıklayarak geri bildiriminizi okuyabilirsiniz.

[ctx: %1$s = blog name]
en: %1$s Sidebar
tr: %1$s Kenar Çubuğu

en: %s (Required)
tr: %s (Gerekli)

en: %s is required
tr: %s gerekli

en: %s requires a valid email address
tr: %s geçerli bir e-posta adresi gerektirir.

en: (required)
tr: (gerekli)

en: A few catchy words to motivate your readers to comment
tr: Akılda kalıcı birkaç sözcükle okuyucularınızı yorum yapmaya teşvik edin

en: Add
tr: Ekle

en: Add Contact Form
tr: İletişim Formu Ekle

en: Add a new field
tr: Yeni alan ekle

en: Add another option
tr: Başka seçenek ekle

en: Add this form to my post
tr: Bu formu yazıma ekle

en: Adjust your Comments form with a clever greeting and color-scheme.
tr: Yorumlar formunuz için şık bir karşılama ve renk düzeni ayarlayın.

en: All posts
tr: Tüm yazılar

en: An error occurred. Please try again later.
tr: Bir hata oluştu. Daha sonra tekrar deneyiniz.

en: Aperture
tr: Açıklık

en: Are you sure you want to exit the form editor without saving?  Any changes you have made will be lost.
tr: Form düzenleyicisini değişiklikleri kaydetmeden kapatmak istediğinizden emin misiniz? Yapılan değişiklikler kaybedilecektir.

en: Automatically proofread content when:
tr: Şu durumda içerikte otomatik olarak düzeltme okuması yap:

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Be sure to click "Update Profile" at the bottom of the screen to save your changes.
tr: Değişikliklerinizi kaydetmek için ekranın alt kısmındaki "Profili Güncelle" düğmesine tıkladığınızdan emin olun.

en: Bias Language
tr: Önyargılı dil

en: Black
tr: Siyah

en: By adding a contact form, your readers will be able to submit feedback to you. All feedback is automatically scanned for spam, and the legitimate feedback will be emailed to you.
tr: İletişim formu eklediğinizde, okuyucularınız size geri bildirim gönderebilir. Geri bildirimlerin tümünde otomatik olarak istenmeyen posta taraması yapılır ve düzgün geri bildirimler size e-postayla gönderilir.

en: Camera
tr: Kamera

en: Can I add more fields?
tr: Daha fazla alan ekleyebilir miyim?

en: Can I send a notification to more than one person?
tr: Birden fazla kişiye bildirim gönderebilir miyim?

en: Can I view my feedback within WordPress?
tr: Geri bildirimimi WordPress içinde görebilir miyim?

en: Cancel reply
tr: Cevabı iptal et

en: Check for Spam
tr: Spam'leri Kontrol Et

en: Checkbox
tr: Onay kutusu

en: Clich&eacute;s
tr: Klişeler

en: Click here
tr: Buraya tıklayın

en: Color Scheme
tr: Renk Şeması

en: Comment
tr: Yorum

en: Commenting as %s
tr: %s olarak yorum yapılıyor

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Comments on this post are closed.
tr: Bu yazı için yorumlar kapalıdır.

en: Complex Phrases
tr: Karmaşık cümleler

en: Contact Form
tr: İletişim Formu

en: Contact Form URL:
tr: İletişim Formu URL'si:

en: Dark
tr: Koyu

en: Date
tr: Tarih

[ctx: Default label for new HTML form field in contact form builder]
en: New Field
tr: Yeni Alan

[ctx: Default label for the first option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: First option
tr: İlk seçenek

en: Delete Permanently
tr: Kalıcı olarak sil

en: Delete this item permanently
tr: Bu elemanı kalıcı olarak sil

en: Diacritical Marks
tr: Belirleyici işaretler

en: Display images in full-size carousel slideshow.
tr: Resimleri tam boyutlu karusel slayt gösterisi içinde görüntüle.

en: Do I need to fill this out?
tr: Bunu doldurmak zorunda mıyım?

en: Double Negatives
tr: Çifte negatifler

en: Download
tr: İndir

en: Drag up or down
    to re-arrange
tr: Yukarıya veya aşağıya sürükle
    yeniden düzenlemek için

en: Drop down
tr: Açılan menü

en: Edit Selection...
tr: Seçimi düzenle...

en: Edit this new field
tr: Bu alanı düzenle

en: Email
tr: E-posta

en: Email notifications
tr: E-posta bildirimleri

en: Email settings
tr: E-posta ayarları

en: Empty Spam
tr: İstenmeyenleri boşalt

en: Enable carousel
tr: Karusel etkin

en: Enable proofreading for the following grammar and style rules when writing posts and pages:
tr: Gönderileri ve sayfaları yazarken aşağıdaki dil bilgisi ve stil kuralları için düzeltme okumasını etkinleştirin:

en: English Options
tr: İngilizce ayarlar

en: Enter your email address
tr: E-posta adresinizi girin

en: Error in moving to Trash.
tr: Çöpe taşınırken hata oluştu.

en: Error in restoring from Trash.
tr: Çöpteki öğeyi geri yüklerken hata oluştu.

en: Error!
tr: Hata

en: Error: please enter a valid email address.
tr: Hata: lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

en: Error: please fill the required fields (name, email).
tr: Hata: lütfen gerekli alanları doldurun (ad, e-posta)

en: Explain...
tr: Açıklama...

en: Export feedback as CSV
tr: Geri bildirimi CSV olarak indir

en: Feedback discarded.
tr: Geri bildirim atıldı.

en: Feedback(s) marked as spam
tr: Geri bildirim(ler) istenmeyen posta olarak işaretlendi

en: Field type
tr: Alan tipi

en: First option
tr: İlk seçenek

en: Focal Length
tr: Odak Uzunluğu

en: Form builder
tr: Form oluşturucu

en: From
tr: Kimden

en: Greeting Text
tr: Karşılama Metni

en: Here&#8217;s what your form will look like
tr: Formunuz işte böyle&#8217;s görünecek

en: Hidden Verbs
tr: Gizli fiiller

en: How does this work?
tr: Bu nasıl çalışıyor?

en: IP Address:
tr: IP Adresi

en: Identify words and phrases to ignore while proofreading your posts and pages:
tr: Gönderilerinizde ve sayfalarınızda düzeltme okuması yapılırken yoksayılacak sözcükleri ve ifadeleri belirleyin:

en: Ignore all
tr: Hepsini göz ardı et

en: Ignore always
tr: Her zaman göz ardı et

en: Ignore suggestion
tr: Öneriyi göz ardı et

en: Ignored Phrases
tr: Göz ardı edilen cümleler

en: Image Gallery Carousel
tr: Resim Galeri Karuseli

en: Invalid request
tr: Geçersiz istek

en: Invalid security token.
tr: Geçersiz güvenlik belirteci.

en: Jetpack's Carousel has been disabled, because another plugin or your theme is overriding the [gallery] shortcode.
tr: Başka bir eklenti veya temanız [gallery] kısa kodunu geçersiz kıldığı için Jetpack’in Carousel eklentisi devre dışı bırakıldı.

en: Label
tr: Etiket

[ctx: Label for HTML form "Email" field in contact form builder]
en: Email
tr: E-Posta

[ctx: Label for HTML form "Name" field in contact form builder]
en: Name
tr: İsim

[ctx: Label for HTML form "URL/Website" field in contact form builder]
en: Website
tr: Web Sitesi

[ctx: Label for an option to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Option
tr: Seçenek

[ctx: Label for the set of options to be included in a user-created dropdown in contact form builder]
en: Options
tr: Seçenekler

[ctx: Label to drag HTML form fields around to change their order in contact form builder]
en: move
tr: taşı

en: Language
tr: Dil

en: Leave a Reply
tr: Bir Cevap Yazın

en: Leave a Reply to %s
tr: %s için bir cevap yazın

en: Light
tr: Açık

[ctx: Link to edit an HTML form field in contact form builder]
en: edit
tr: düzenle

en: Loading Comments...
tr: Yorumlar Yükleniyor...

en: Mark as Spam
tr: Spam Olarak İşaretle

en: Mark this message as NOT spam
tr: Bu mesajı spam DEĞİL olarak işaretle

en: Mark this message as spam
tr: Bu mesajı istenmeyen posta olarak işaretle

en: Message
tr: Mesaj

en: Message Sent
tr: Mesaj Gönderildi

en: Messages
tr: Mesajlar

en: Metadata
tr: Meta verisi

en: Missing attachment ID.
tr: Kayıp ek ID kimliği.

en: Missing target blog ID.
tr: Kayıp hedef blog ID kimliği.

en: Missing target post ID.
tr: Kayıp hedef yazı ID kimliği.

en: New field
tr: Yeni alan

en: No comment text was submitted.
tr: Herhangi bir yorum metni gönderilmedi.

en: No feedback found
tr: Geri bildirim bulunamadı

en: No suggestions
tr: Öneri yok

en: No writing errors were found.
tr: Yazım hatası bulunamadı.

en: Nonce verification failed.
tr: Şimdilik doğrulama başarısız oldu.

en: Nope.  However, if you&#8217;d like to modify where your feedback is sent, or the subject line you can.  If you don&#8217;t make any changes here, feedback will be sent to the author of the page/post and the subject will be the name of this page/post.
tr: Hayır.  Bununla birlikte, geri bildiriminizin gönderildiği yeri veya konu satırını değiştirmek isterseniz bunu da yapabilirsiniz.  Burada herhangi bir değişiklik yapmazsanız geri bildirim sayfanın/gönderinin yazarına gönderilir ve konu, bu sayfanın/gönderinin adı olur.

en: Options
tr: Seçenekler

en: Passive Voice
tr: Pasif ses

en: Phrases to Avoid
tr: Kaçınılacak cümleler

en: Please be sure to submit some text with your comment.
tr: Lütfen yorumunuz ile birlikte bir metin gönderdiğinizden emin olun.

en: Please provide a valid email address.
tr: Lütfen geçerli bir eposta adresi belirtin.

en: Please provide an email address to comment.
tr: Lütfen yorum yapmak için bir eposta adresi girin.

en: Please provide an email address.
tr: Lütfen bir eposta adresi belirtin.

en: Please provide your name to comment.
tr: Lütfen yorum için adınızı belirtin.

en: Please provide your name.
tr: Lütfen adınızı girin.

en: Post Comment
tr: Yorum gönder

en: Proofread Writing
tr: Sağlam okuma yazımı

en: Proofreading
tr: Düzeltme Okuması

en: Radio
tr: Radyo

en: Redundant Phrases
tr: Ağdalı cümleler

en: Repeated Word
tr: Tekrar eden kelime

en: Replace selection with:
tr: Seçimi şununla değiştir:

en: Required?
tr: Gerekli mi?

en: Restore
tr: Geri al

en: Restore this item from the Trash
tr: Bu elemanı çöpten geri yükle

en: Save this field
tr: Bu alanı kaydet

en: Saved successfully
tr: Başarıyla kaydedildi

en: Search Feedback
tr: Geri Bildirimi Ara

en: Select feedback to download
tr: İndirilecek geri bildirimi seçin

en: Sent by a verified %s user.
tr: Doğrulanmış bir %s kullanıcısı tarafından gönderildi.

en: Sent by an unverified visitor to your site.
tr: Kimliği saptanamamış birisince sitenize gönderilmiştir.

en: Show map of photo location in carousel, when available.
tr: Kullanılabilir olduğunda karusel içinde fotoğrafın konum haritasını göster.

en: Show photo metadata (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) in carousel, when available.
tr: Mevcut olduğunda, karusel içinde fotoğraf meta verisi (<a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format" target="_blank">Exif</a>) göster.

en: Shutter Speed
tr: Deklanşör Hızı

en: Sorry, but there was an error posting your comment. Please try again later.
tr: Üzgünüz fakat yorumunuz gönderilirken bir hata oluştu. Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Sorry, but we could not authenticate your request.
tr: Üzgünüz fakat isteğinizi doğrulayamadık.

en: Spam
tr: İstenmeyen

en: Spam <span class="count">(%s)</span> | Spam <span class="count">(%s)</span>
tr[0]: İstenmeyen <span class="count">(%s)</span>
tr[1]: İstenmeyen <span class="count">(%s)</span>

en: Spelling
tr: İmla

en: Subject
tr: Konu

en: Submitting Comment%s
tr: Yorum Gönderiliyor%s

en: Text
tr: Metin

en: Textarea
tr: Metin alanı

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to publish it?
    
    Press OK to publish your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
tr: Düzeltme okuyucusunun bu gönderiyle ilgili önerileri var. Bunu yayınlamak istediğinizden emin misiniz?
    
    Gönderinizi yayınlamak için Tamam düğmesine basın; önerileri görmek ve gönderinizi düzenlemek için İptal düğmesine basın.

en: The proofreader has suggestions for this post. Are you sure you want to update it?
    
    Press OK to update your post, or Cancel to view the suggestions and edit your post.
tr: Düzeltme okuyucusunun bu gönderiyle ilgili önerileri var. Bunu güncellemek istediğinizden emin misiniz?
    
    Gönderinizi güncellemek için Tamam düğmesine basın; önerileri görmek ve gönderinizi düzenlemek için İptal düğmesine basın.

en: The proofreader supports English, French, German, Portuguese, and Spanish. Your user interface language (see above) is the default proofreading language.
tr: Düzeltmen, İngilizce, Fransızca, Almanca, Portekizce ve İspanyolca dillerini desteklemektedir. Kullanıcı arabirimi diliniz (yukarıda görüntüleniyor) sizin varsayılan düzeltmen dilinizdir.

en: There was a problem communicating with the Proofreading service. Try again in one minute.
tr: Düzeltme Okuması hizmetiyle iletişim kurulurken sorun yaşandı. Bir dakika içinde tekrar deneyin.

en: There was an error communicating with the proofreading service.
tr: Düzeltme okuması hizmetiyle iletişim kurulurken hata oluştu.

[ctx: This HTML form field is marked as required by the user in contact form builder]
en: (required)
tr: (gerekli)

en: Time:
tr: Zaman:

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Trash
tr: Çöp

en: Use automatically detected language to proofread posts and pages
tr: Gönderilerde ve sayfalarda düzeltme okuması yapmak için otomatik olarak algılanan dili kullan

en: View full size <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>
tr: Tam boyutta gör <span class="photo-size">%1$s<span class="photo-size-times">&times;</span>%2$s</span>

en: Website
tr: İnternet sitesi

en: White
tr: Beyaz

en: Write a Comment...
tr: Yorum Yapın...

en: Yep. You can enter multiple email addresses in the Email address field, and separate them with commas. A notification email will then be sent to each email address.
tr: Evet. E-posta adresi alanına birden fazla e-posta adresi girebilirsiniz ancak virgüllerle ayırmalısınız. Bir bildirim e-postası her e-posta adresine gönderilecektir.

en: Yes
tr: Evet

en: You are not allowed to manage this item.
tr: Bu öğeyi yönetme izniniz yok.

en: You are not allowed to move this item out of the Trash.
tr: Bu nesneyi çöpten geri almak için yeterli izinlere sahip değilsiniz.

en: You are not allowed to move this item to the Trash.
tr: Bu nesneyi çöpe taşımak için izniniz yok.

en: You must <a href="%s">log in</a> to post a comment.
tr: Yorum yazabilmek için <a href="%s">oturum açmanız</a> gerekir.

en: You must be <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">logged in</a> to post a comment.
tr: Yorum yazabilmek için <a href="#" class="jp-carousel-comment-login">oturum açmalısınız</a>.

en: Your comment is in moderation.
tr: Yorumunuz denetim için beklemede.

en: Your comment was approved.
tr: Yorumunuz onaylandı.

en: Your new field was saved successfully
tr: Yeni alanınız başarıyla kaydedildi

en: a post or page is first published
tr: bir yazı ya da sayfa ilk kez yayınlandı

en: a post or page is updated
tr: bir yazı ya da sayfa güncellendi

en: edit text
tr: metni düzenle

[ctx: error message in contact form builder]
en: Oops, there was a problem generating your form.  You'll likely need to try again.
tr: Ne yazık ki formunuzu oluştururken bir sorun oluştu.  Muhtemelen tekrar denemeniz gerekecek.

en: go back
tr: geri dön

[ctx: noun]
en: Comment
tr: Yorum

en: proofread
tr: sağlam okuma

[ctx: %1$s = deactivation URL, %2$s = "Deactivate {list of Jetpack module/feature names}]
en: If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating this feature</a>. | If your site is not publicly accessible, consider <a href="%1$s" title="%2$s">deactivating these features</a>.
tr[0]: Sitenize genel olarak erişilemiyorsa <a href="%1$s" title="%2$s">bu özelliği devre dışı bırakmayı</a> deneyin.
tr[1]: Sitenize genel olarak erişilemiyorsa <a href="%1$s" title="%2$s">bu özellikleri devre dışı bırakmayı</a> deneyin.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate it again at any time using the activate link next to each module. | <strong>%l Deactivated!</strong> You can activate them again at any time using the activate links next to each module.
tr[0]: <strong>%l Devre Dışı Bırakıldı!</strong> Bunu, istediğiniz zaman her bir modülün yanındaki etkinleştirme bağlantısını kullanarak yeniden etkinleştirebilirsiniz.
tr[1]: <strong>%l Devre Dışı Bırakıldı!</strong> Bunları, istediğiniz zaman her bir modülün yanındaki etkinleştirme bağlantılarını kullanarak yeniden etkinleştirebilirsiniz.

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Deactivate %l
tr: %l özelliğini devre dışı bırak

[ctx: %l = list of Jetpack module/feature names]
en: Like your site's RSS feeds, %l allows access to your posts and other content to third parties. | Like your site's RSS feeds, %l allow access to your posts and other content to third parties.
tr[0]: Tıpkı sitenizin RSS akışları gibi, %l, üçüncü tarafların gönderilerinize ve diğer içeriğe erişebilmesini sağlar.
tr[1]: Tıpkı sitenizin RSS akışları gibi, %l, üçüncü tarafların gönderilerinize ve diğer içeriğe erişebilmesini sağlar.

en: %s could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
tr: %s etkinleştirilemedi; çünkü <strong>önemli bir hataya</strong> sebep oldu. Belki de yüklediğiniz başka bir eklentiyle çakışma vardır.

[ctx: %s is a username]
en: You have successfully set %s as Jetpack’s primary user.
tr: %s adlı kişiyi Jetpack’in birincil kullanıcısı olarak başarıyla belirlediniz.

en: %s wants to access your site&#8217;s data.  Log in to authorize that access.
tr: %s, sitenizin verilerine erişmek istiyor.  Bu erişimi yetkilendirmek için oturum açın.

en: %s was not activated.
tr: %s etkinleştirilmedi.

en: %s was not deactivated.
tr: %s devre dışı bırakılmadı.

en: (no title)
tr: (başlıksız)

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a>
tr: <a class="button-primary" href="%s">Şimdi Etkinleştir</a>

en: <a class="button-primary" href="%s">Activate Now</a> or <a href="%s" >return to previous page</a>.
tr: <a class="button-primary" href="%s">Şimdi Etkinleştirin</a> veya <a href="%s" >önceki sayfaya geri dönün</a>.

en: <p><a href="%1$s" title="Opt in to WordPress.com Site Management" >Activate Site Management</a> to manage multiple sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%2$s" target="_blank">Learn more</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Activate Now</a>
tr: <p><a href="%1$s" title="WordPress.com Site Yönetimine Katılın" >Site Yönetimini etkinleştirin</a> ve wordpress.com/sites sayfasındaki merkezi panomuzdan birçok siteyi yönetin. <a href="%2$s" target="_blank">Daha fazla bilgi</a>.</p><a href="%1$s" class="jp-button">Şimdi Etkinleştir</a>

en: <strong>%s Activated!</strong> You can deactivate at any time by clicking the Deactivate link next to each module.
tr: <strong>%s Etkinleştirildi!</strong> Her bir modülün sağ tarafında bulunan Etkisizleştir bağlantısına tıklayarak o modülü dilediğiniz zaman etkisizleştirebilirsiniz.

en: <strong>Jetpack is activated!</strong> Each site on your network must be connected individually by an admin on that site.
tr: <strong>Jetpack etkinleştirildi!</strong> Ağınızdaki her bir site, o sitedeki bir yönetici tarafından ayrı ayrı bağlanmalıdır.

en: <strong>You have unlinked your account (%s) from WordPress.com.</strong>
tr: <strong>Hesabınızın (%s) WordPress.com ile olan bağlantısını kaldırdınız.</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go, Jetpack is now active.</strong>
tr: <strong>Yakıtınızı aldınız ve yola çıkmaya hazırsınız, Jetpack şimdi etkin.</strong>

en: <strong>You&#8217;re fueled up and ready to go.</strong>
tr: <strong>Her şey tamam, harekete hazırsınız.</strong>

en: <strong>Your Jetpack has a glitch.</strong> Connecting this site with WordPress.com is not possible. This usually means your site is not publicly accessible (localhost).
tr: <strong>Jetpack'inizde bir hata var.</strong> Bu siteyi WordPress.com ile bağlamak mümkün değil. Bu genellikle, sitenizin herkesin erişimine açık olmadığı anlamına gelir (localhost).

en: <strong>Your Jetpack is already connected.</strong>
tr: <strong>Jetpack'iniz zaten bağlı.</strong>

en: Activate Akismet
tr: Akismet'i Etkinleştir

en: Activate Protect
tr: Koruma'yı Etkinleştir

en: Activate Site Management and JSON API
tr: Site Yönetimi ve JSON API'ı Etkinleştir

en: Activate now
tr: Şimdi etkinleştir

en: Akismet can help to keep your blog safe from spam!
tr: Akismet blogunuzu spam’lerden korumaya yardımcı olabilir!

en: Album
tr: Albüm

en: An active access token must be used to retrieve post counts.
tr: Gönderi sayılarını almak için etkin bir erişim belirteci kullanılmalıdır.

en: An unknown error occurred during installation
tr: Yükleme sırasında bilinmeyen bir hata oluştu

note: translators: %1$s, %2$s and %3$s are URLs
en: Are <strong> %2$s </strong> and <strong> %1$s </strong> two completely separate websites? If so we should create a new connection, which will reset your followers and linked services. <a href="%3$s"><em>What does this mean?</em></a>
tr: <strong> %2$s </strong> ve <strong> %1$s </strong> birbirinden tamamen ayrı iki web sitesi mi? Öyle ise yeni bir bağlantı oluşturmamız gerekir; bu durumda takipçileriniz ve bağlantılı hizmetleriniz sıfırlanır. <a href="%$3s"><em>Bu ne anlama geliyor?</em></a>

en: Autosave encountered an unexpected error
tr: Otomatik kaydetme beklenmeyen bir hatayla karşılaştı

en: Cheatin&#8217; uh?
tr: Hile mi yapıyorsunuz?

en: Comment cache problem?
tr: Yorum önbellek sorunu mu var?

en: Configure %s
tr: Ayarla %s

en: Connect Jetpack
tr: Jetpack'i Bağla

en: Connect now to enable features like Stats, Likes, and Social Sharing.
tr: İstatistikler, Beğeniler ve Sosyal Paylaşım gibi özellikleri etkinleştirmek için şimdi bağlanın.

en: Connect to WordPress.com
tr: WordPress.com&#8217;a bağlan

en: Connecting Jetpack will show you <strong>stats</strong> about your traffic, <strong>protect</strong> you from brute force attacks, <strong>speed up</strong> your images and photos, and enable other <strong>traffic and security</strong> features.
tr: Jetpack'e bağlanarak trafiğinizle ilgili <strong>istatistikleri</strong> görebilir, deneme yanılma saldırılarından <strong>korunabilir</strong>, görsellerinizi ve fotoğraflarınızı <strong>hızlandırabilir</strong> ve diğer <strong>trafik ve güvenlik</strong> özelliklerini etkinleştirebilirsiniz.

en: Deactivate Jetpack
tr: Jetpack'i devre dışı bırak

en: Dismiss this notice and deactivate Jetpack.
tr: Bu bildirimi kapatın ve Jetpack'i devre dışı bırakın.

en: Dismiss this notice for now.
tr: Bu bildirimi şimdilik kapatın.

en: Do you still have the %s plugin installed?
tr: %s eklentisi hala yüklü mü?

en: Each module has an Activate or Deactivate link so you can toggle one individually.
tr: Her bir modülde bulunan Etkinleştir ya da Etkisizleştir bağlantısı sayesinde, ilgili modüller için değişiklikleri yapabilirsiniz.

en: Error Details: Jetpack ID begins with a numeral. Do not publicly post this error message! %s
tr: Hata Ayrıntıları: Jetpack ID sayısal bir değerle başlar. Bu hata mesajını herkesin göreceği şekilde yayınlama! %s

en: Error Details: Jetpack ID is empty. Do not publicly post this error message! %s
tr: Hata Ayrıntıları: Jetpack ID boş. Bu hata mesajını herkesin göreceği şekilde yayınlama! %s

en: Error Details: Jetpack ID is not a scalar. Do not publicly post this error message! %s
tr: Hata Ayrıntıları: Jetpack ID ölçekleyici değil. Bu hata mesajını herkesin göreceği şekilde yayınlama! %s

en: First param must be string or empty
tr: İlk parametre bir dize olmalı veya boş olmalıdır

en: For more information:
tr: Daha fazla bilgi için:

en: Full management mode is off for this site.
tr: Tam yönetim modu bu site için kapalı.

note: translators: 1: Site title 2: Site URL 3: Role name 4: URL to accept invitation
en: Hi,
    
    You've been invited to join '%1$s' at
    %2$s with the role of %3$s.
    
    Please click the following link to confirm the invite:
    %4$s
tr: Merhaba,
    
    Aşağıdaki adreste bulunan '%1$s' sitesine
    (%2$s), %3$s rolüyle davet edildiniz.
    
    Daveti onaylamak için lütfen aşağıdaki bağlantıya tıklayın:
    %4$s

en: Home
tr: Başlangıç

note: translators: %s is a URL
en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via site URL lacking a dot (e.g. http://localhost).
tr: <a href="%s" target="_blank">Geliştirme Modunda</a>, nokta kullanılmadan site URL'si (ör. http://localhost) ile.

note: translators: %s is a URL
en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the JETPACK_DEV_DEBUG constant being defined in wp-config.php or elsewhere.
tr: <a href="%s" target="_blank">Geliştirme Modunda</a>, wp-config.php veya başka bir yerde tanımlanan JETPACK_DEV_DEBUG sabit değeri ile.

note: translators: %s is a URL
en: In <a href="%s" target="_blank">Development Mode</a>, via the jetpack_development_mode filter.
tr: <a href="%s" target="_blank">Geliştirme Modunda</a>, jetpack_development_mode filtresi ile.

en: Is this site private?
tr: Bu site özel mi?

en: It looks like you may have changed your domain. Is <strong>%1$s</strong> still your site's domain, or have you updated it to <strong> %2$s </strong>?
tr: Alan adınızı değiştirmiş olabilirsiniz. <strong>%1$s</strong> hala alan adınız mı yoksa alan adınızı <strong> %2$s </strong> olarak güncelleştirdiniz mi?

en: It's ready to bring awesome, WordPress.com cloud-powered features to your site.
tr: Sitenize, WordPress.com bulut destekli müthiş özellikler katmaya hazır.

en: Jetpack FAQ
tr: Jetpack SSS

en: Jetpack Plugin Version
tr: Jetpack Eklentisi Sürümü

en: Jetpack Support
tr: Jetpack Desteği

note: #-#-#-#-#  tmp-jetpack.pot (Jetpack by WordPress.com 4.0.2)  #-#-#-#-# Plugin Name of the plugin/theme
en: Jetpack by WordPress.com
tr: WordPress.com&#8217;dan Jetpack

en: Jetpack contains the most recent version of the old %l plugin. | Jetpack contains the most recent versions of the old %l plugins.
tr[0]: Jetpack, eski %l eklentisinin en son sürümünü içerir.
tr[1]: Jetpack, eski %l eklentilerinin en son sürümlerini içerir.

en: Jetpack contains the most recent version of the old &#8220;%1$s&#8221; plugin.
tr: Jetpack, eski “%1$s” eklentisinin en son sürümünü içerir.

en: Jetpack could not contact WordPress.com: %s.  This usually means something is incorrectly configured on your web host.
tr: Jetpack, WordPress.com ile iletişim kuramadı: %s.  Bu genellikle, web sunucunuzda bir şeylerin yanlış yapılandırıldığı anlamına gelir.

en: Jetpack is installed!
tr: Jetpack yüklendi!

en: Jetpack now includes Comments, which enables your visitors to use their WordPress.com, Twitter, or Facebook accounts when commenting on your site. To activate Comments, <a href="%s">%s</a>.
tr: Jetpack artık, ziyaretçilerinizin sitenizde yorum yaparken WordPress.com, Twitter veya Facebook hesaplarını kullanmalarına olanak sağlayan Yorumlar'ı içeriyor. Yorumlar'ı etkinleştirmek için, <a href="%s">%s</a>.

en: Jetpack requires WordPress version %s or later.
tr: Jetpack için WordPress'in %s sürümü veya daha yeni bir sürümü gerekir.

en: Jetpack supercharges your self-hosted WordPress site with the awesome cloud power of WordPress.com.
tr: Jetpack, kendi hazırladığınız WordPress sitenizi WordPress.com'un olağanüstü bulut gücüyle destekler.

en: Limit must be greater than or equal to 0.
tr: Sınırlama 0'dan büyük ya da 0'a eşit olmalıdır.

en: Manage has been activated for you!
tr: Yönetim işlevi sizin için etkinleştirildi!

en: Manage multiple sites from one dashboard at wordpress.com/sites. Enabling allows all existing, connected Administrators to modify your site from WordPress.com. <a href="%s" target="_blank">Learn More</a>.
tr: wordpress.com/sites sayfasındaki tek bir panodan birçok siteyi yönetin. Etkinleştirme, bağlantılı tüm Yöneticilerin WordPress.com sayfasından sitenizi değiştirmesini sağlar. <a href="%s" target="_blank">Daha Fazla Bilgi</a>.

en: Manage your multiple Jetpack sites from our centralized dashboard at wordpress.com/sites. <a href="%s" target="_blank">Learn more</a>.
tr: wordpress.com/sites sayfasındaki merkezi panomuzdan birden çok Jetpack sitenizi yönetin. <a href="%s" target="_blank">Daha fazla bilgi</a>.

en: Module could not be activated because it triggered a <strong>fatal error</strong>. Perhaps there is a conflict with another plugin you have installed?
tr: Modül etkinleştirilemedi; çünkü <strong>önemli bir hataya</strong> sebep oldu. Belki de yüklediğiniz başka bir eklentiyle çakışma vardır.

en: Module not found: `%s`.
tr: `%s` modülü bulunamadı.

en: New in Jetpack: Centralized Site Management
tr: Jetpack'teki yenilikler: Merkezi Site Yönetimi

en: No plugins found.
tr: Hiç eklenti bulunamadı.

en: No themes found.
tr: Tema bulunamadı.

en: No update needed
tr: Güncelleme gerekli değildir

en: Offset must be greater than or equal to 0.
tr: Dengeleme (offset) 0'dan büyük ya da 0'a eşit olmalıdır.

en: On this page, you are able to view the modules available within Jetpack, learn more about them, and activate or deactivate them as needed.
tr: Bu sayfada, Jetpack içindeki modülleri görüntüleyebilir, daha fazla bilgi edinebilir ve bu modülleri gerektiği gibi etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

en: Only the user who initiated the Jetpack connection on this site can toggle %s, but that user no longer exists. This should not happen.
tr: Yalnızca, bu sitedeki Jetpack bağlantısını başlatan kullanıcı %s değişikliğini yapabilir; ancak o kullanıcı artık yok. Bu olmamalı.

note: translators: %s is a URL
en: Our records show that this site does not have a valid connection to WordPress.com. Please reset your connection to fix this. <a href="%s" target="_blank">What caused this?</a>
tr: Kayıtlarımıza göre bu sitenin WordPress.com’a geçerli bir bağlantısı bulunmamaktadır. Bu sorunu gidermek için lütfen bağlantınızı sıfırlayın. <a href="%s" target="_blank">Bunun nedeni nedir?</a>

en: Please Connect Jetpack
tr: Lütfen Jetpack'e Bağlanın

en: Plugin activated.
tr: Eklenti etkinleştirildi.

en: Plugin can only be Network Activated
tr: Eklenti yalnızca Ağ Üzerinden Etkinleştirilebilir

en: Plugin deactivated.
tr: Eklenti devre dışı bırakıldı.

en: Post by %s.
tr: %s yayınları:

en: Protect helps to keep you secure from brute-force login attacks.
tr: Protect, deneme yanılma oturum açma saldırılarından korunmanıza yardımcı olur.

en: Protect is inactive.
tr: Protect devre dışı.

en: Reset the connection
tr: Bağlantıyı sıfırla

en: Second param must be numeric or empty
tr: İkinci parametre sayısal bir değer olmalı veya boş olmalıdır

en: Someone may be trying to trick you into giving them access to your site.  Or it could be you just encountered a bug :).  Either way, please close this window.
tr: Birileri sizi, onlara sitenize erişim imkanı vermeniz için kandırmaya çalışıyor olabilir.  Ya da sadece bir hatayla karşılaşmış olabilirsiniz :).  Her halükarda, lütfen bu pencereyi kapatın.

en: Something is being cranky!
tr: Bir terslik var!

en: Something's not quite right with your Jetpack connection! Let's fix that.
tr: Jetpack bağlantınızda bir sorun var! Bu sorunu düzeltelim.

en: Submit a support ticket
tr: Bir destek bileti gönder

en: Thanks for taking the time to sort things out. We&#039;ve updated our records accordingly!
tr: Sorunun çözülmesi için zaman ayırdığınızdan dolayı teşekkür ederiz. Kayıtlarımızı uygun şekilde güncelleştirdik!

en: The Client ID/WP.com Blog ID of this site
tr: Bu sitenin Client ID/WP.com Blog ID’si

en: The Jetpack Module is already activated.
tr: Jetpack Modülü zaten etkinleştirilmiş.

en: The Jetpack Module is already deactivated.
tr: Jetpack Modülü zaten etkin değil.

en: The Plugin is already active.
tr: Eklenti zaten etkin.

en: The Plugin is already deactivated.
tr: Eklenti zaten etkin değil.

en: The Twitter username of the owner of this site's domain.
tr: Bu sitenin alan adı sahibinin Twitter kullanıcı adı.

en: The WP.com user ID of the connected user
tr: Bağlı kullanıcının WP.com kullanıcı kimliği

en: The WP.com user email of the connected user
tr: Bağlı kullanıcının WP.com kullanıcı e-posta adresi

en: The WP.com username of the connected user
tr: Bağlı kullanıcının WP.com kullanıcı adı

en: The authorization process expired.  Please go back and try again.
tr: Yetkilendirme işleminin süresi doldu.  Lütfen geri dönüp tekrar deneyin.

en: The following modules have been updated: %l.
tr: Aşağıdaki modüller güncellendi: %l.

en: The following new modules have been activated: %l.
tr: Aşağıdaki yeni modüller etkinleştirildi: %l.

en: The number of sites of the connected WP.com user
tr: Bağlı WP.com kullanıcısına ait site sayısı

en: The old version has been deactivated and can be removed from your site. | The old versions have been deactivated and can be removed from your site.
tr[0]: Eski sürüm devre dışı bırakıldı ve sitenizden kaldırılabilir.
tr[1]: Eski sürümler devre dışı bırakıldı ve sitenizden kaldırılabilir.

en: The plugin is already installed
tr: Eklenti zaten yüklenmiş

en: The specified theme was not found.
tr: Belirtilen tema bulunamadı.

en: The theme is already installed
tr: Tema zaten yüklenmiş

en: Theme is empty.
tr: Tema boş.

en: There was an error deactivating your plugin
tr: Eklentinizi devre dışı bırakırken bir hata oluştu.

en: There was an error installing your plugin
tr: Eklentiniz yüklenirken bir hata oluştu

en: There was an error installing your theme
tr: Temanız yüklenirken bir hata oluştu

en: There was an error updating your plugin
tr: Eklentinizi güncellerken bir hata oluştu.

en: There was an error updating your theme
tr: Temanızı güncellerken bir hata oluştu.

en: There was an error while activating the module.
tr: Modül etkinleştirilirken bir hata oluştu.

en: There was an error while deactivating the module.
tr: Modül devre dışı bırakılırken bir hata oluştu.

en: There was an error while getting the update data for this site.
tr: Bu site için güncelleme bilgisini alırken bir hata oluştu.

en: This is a development environment
tr: Bu bir geliştirme ortamıdır

en: This module can only be altered by %s, the user who initiated the Jetpack connection on this site.
tr: Bu modül yalnızca, bu sitedeki Jetpack bağlantısını etkinleştiren kullanıcı olan %s tarafından değiştirilebilir.

en: This post is password protected.
tr: Yazı parola korumalı.

en: This user is not authorized to %s on this blog.
tr: Bu kullanıcı, bu blog üzerinde %s işlemini yapmaya yetkili değildir.

en: This user is not authorized to manage plugins network wide.
tr: Bu kullanıcı ağ genelindeki eklentileri yönetmeye yetkili değil.

en: Thumbnail Grid
tr: Küçük resim Izgarası

en: Try connecting again.
tr: Tekrar bağlanmayı dene.

en: Twitter Site Tag
tr: Twitter Site Etiketi

en: Type
tr: Tür

en: Unknown post type requested.
tr: Bilinmeyen bir yazı tipi talep edildi.

en: Unlink your account from WordPress.com
tr: Hesabınızın WordPress.com bağlantısını kaldırın

en: Using the checkboxes next to each module, you can select multiple modules to toggle via the Bulk Actions menu at the top of the list.
tr: Her bir modülün yanında bulunan onay kutularını kullanarak, birden fazla modülü seçebilir ve listenin üzerindeki Toplu İşlemler menüsündeki eylemleri gerçekleştirebilirsiniz.

en: Using the tools on the right, you can search for specific modules, filter by module categories or which are active, or change the sorting order.
tr: Sağ taraftaki araçları kullanarak, istediğiniz modülleri arayabilir, modül kategorisine göre filtreleme yapabilir, etkin olan modülleri listeleyebilir ya da sıralamalarını değiştirebilirsiniz.

en: Welcome to <strong>Jetpack %s</strong>!
tr: <strong>Jetpack %s</strong> dünyasına hoş geldiniz!

en: WordPress.com is currently having problems and is unable to fuel up your Jetpack.  Please try again later.
tr: WordPress.com şu anda sorun yaşıyor ve Jetpack'inizi destekleyemiyor.  Lütfen daha sonra tekrar deneyin.

en: Would you tell us why? Just <a href="%1$s" target="%2$s">answering two simple questions</a> would help us improve Jetpack.
tr: Bunun nedenini bize söyleyebilir misiniz? Sadece <a href="%1$s" target="%2$s">iki basit soruyu yanıtlamanız</a> Jetpack'i daha iyi hale getirmemize yardımcı olacak.

en: You are all set! Your site can now be managed from <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a>.
tr: Her şey hazır! Siteniz artık <a href="%s" target="_blank">wordpress.com/sites</a> sayfasından yönetilebilir.

note: translators: %s is a URL
en: You are currently running a development version of Jetpack. <a href="%s" target="_blank">Submit your feedback</a>
tr: Şu anda Jetpack’in geliştirme sürümünü çalıştırıyorsunuz. <a href="%s" target="_blank">Geri bildiriminizi gönderin</a>

en: You are not allowed to switch to this theme
tr: Bu temayı değiştirmeye izniniz yok.

en: You are required to specify a capability to check.
tr: Kontrol edebilmek için bir yetenek belirtmeniz gerekiyor.

en: You are required to specify a module.
tr: Bir modül belirtmeniz gereklidir.

en: You are required to specify a plugin to activate.
tr: Etkinleştirebilmek için bir eklenti tanımlamanız gerekiyor.

en: You are required to specify a plugin.
tr: Bir eklenti belirtmeniz gerekiyor.

en: You are required to specify a theme to switch to.
tr: Geçiş yapmak istediğiniz temayı belirlemelisiniz.

en: You are required to specify a theme to update.
tr: Güncellemek için bir tema belirlemeniz gerekiyor.

en: You can activate or deactivate individual Jetpack modules to suit your needs.
tr: Jetpack modüllerinin her birini ihtiyaçlarınıza göre etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz.

en: You have successfully disconnected Jetpack.
tr: Jetpack bağlantısını başarıyla kestiniz.

en: You have successfully set yourself as Jetpack’s primary user.
tr: Kendinizi Jetpack’in birincil kullanıcısı olarak başarıyla belirlediniz.

en: You must connect your Jetpack plugin to WordPress.com to use this feature.
tr: Bu özelliği kullanabilmek için Jetpack eklentinizi WordPress.com'a bağlamanız gerekir.

en: You must specify a valid action
tr: Geçerli bir eylem belirtmeniz gerekir.

en: Your Jetpack is almost ready!
tr: Jetpack'iniz neredeyse hazır!

en: Your site is configured to only permit SSL connections to Jetpack, but SSL connections don't seem to be functional!
tr: Siteniz yalnızca Jetpack'le SSL bağlantıları kurulmasına izin verilecek şekilde yapılandırıldı; ancak SSL bağlantıları işlevsel görünmüyor!

en: Your website needs to be publicly accessible to use Jetpack: %s
tr: Jetpack'in kullanılabilmesi için web sitenizin herkesin erişimine açık olması gerekir: %s

en: [%s] Joining confirmation
tr: [%s] Katılma onayı

en: click here
tr: Buraya tıklayın

[ctx: {#} Blocked malicious login attempts -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Blocked malicious login attempts
tr: Engellenen kötü amaçlı oturum açma denemesi sayısı

[ctx: {#} Spam comments blocked by Akismet -- number is on a prior line, text is a caption.]
en: Spam comments blocked by Akismet.
tr: Spam yorumlar Akismet tarafından engellendi.

[ctx: "Site Icon" is the feature name.]
en: WordPress now has Site Icon built in!
tr: Site Simgesi WordPress’de artık yerleşik olarak bulunuyor!

[ctx: "wp jetpack module activate" is a command - do not translate]
en: %s is not active. You can activate it with "wp jetpack module activate %s"
tr: %s etkin değil. "wp jetpack module activate %s" ile etkinleştirebilirsiniz

[ctx: "wp jetpack status full" is a command - do not translate]
en: View full status with 'wp jetpack status full'
tr: 'wp jetpack status full' komutunu kullanarak tam durumu görüntüleyin

en: %s could not be disconnected.  Are you sure they're connected currently?
tr: %s bağlantısı kesilemedi.  Bunların şu anda bağlı olduğundan emin misiniz?

en: %s has already been whitelisted
tr: %s zaten güvenilir adresler listesinde

en: %s has been activated.
tr: %s etkinleştirildi.

en: %s has been deactivated.
tr: %s devre dışı bırakıldı.

en: %s has been successfully disconnected.
tr: %s bağlantısı başarıyla kesildi.

en: %s has been whitelisted.
tr: %s güvenilir adresler listesine alındı.

[ctx: %s is a website]
en: Please visit %s to configure your VaultPress subscription.
tr: VaultPress aboneliğinizi yapılandırmak için lütfen %s sitesini ziyaret edin.

en: %s is not a valid command.
tr: %s geçerli bir komut değil.

en: %s is not a valid module.
tr: %s geçerli bir modül değil.

en: %s option reset
tr: %s seçenek sıfırlandı

[ctx: 'get', 'delete', and 'update' are commands - do not translate.]
en: Above are your options. You may 'get', 'delete', and 'update' them.
tr: Seçenekleriniz yukarıdadır. Bunları almak, silmek veya güncellemek için sırasıyla 'get', 'delete' ve 'update' komutlarını kullanabilirsiniz.

[ctx: 'list' and 'clear' are commands and should not be translated]
en: You can also 'list' or 'clear' the whitelist.
tr: Ayrıca, güvenilir adresleri listelemek ya da temizlemek için 'list' veya 'clear' komutlarını kullanabilirsiniz.

[ctx: 'wp jetpack options' is a command - do not translate.]
en: Type 'wp jetpack options' for more info.
tr: Daha fazla bilgi için 'wp jetpack options' yazın.

en: <strong>%s Activated!</strong> You can change the setting of it here.
tr: <strong>%s Etkinleştirildi!</strong> Ayarını buradan değiştirebilirsiniz.

en: <strong>Module settings were saved.</strong>
tr: <strong>Modül ayarları kaydedildi.</strong>

en: A known issue.
tr: Bilinen bir sorun.

en: A problem with your XMLRPC file.
tr: XMLRPC dosyanızla ilgili bir sorun.

en: A theme conflict.
tr: Tema çakışması.

en: Action cancelled. Have a question?
tr: Eylem iptal edildi. Sorunuz mu var?

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Activate Photon
tr: Photon'u etkinleştir

en: Active
tr: Etkin

en: Additional data:
tr: Ek veriler:

en: All
tr: Tümü

en: All modules activated!
tr: Tüm modüller etkinleştirildi!

en: All modules deactivated!
tr: Tüm modüller devre dışı bırakıldı!

en: Alphabetical
tr: Alfabetik

en: An %s Airline
tr: Bir %s Havayolu Şirketi

en: An administrator for this blog must set up the Jetpack connection.
tr: Bu blogun yöneticisinin Jetpack bağlantısını ayarlaması gerekir.

en: An incompatible plugin.
tr: Uyumsuz bir eklenti.

note: translators: Don't translate the word yes here.
en: Are you sure? Modifying this option may disrupt your Jetpack connection.  Type "yes" to continue.
tr: Emin misiniz? Bu seçeneğin değiştirilmesi bağlantınızın kesintiye uğramasına neden olabilir. Devam etmek için "yes" yazın.

en: Are you sure? This cannot be undone. Type "yes" to continue:
tr: Emin misiniz? Bu geri alınamaz. Devam etmek için "yes" yazın:

en: Available Modules:
tr: Kullanılabilir Modüller:

en: Cleared all whitelisted IPs
tr: Güvenilir adresler listesindeki tüm IP'ler temizlendi

en: Config
tr: Konfigürasyon

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Connected
tr: Bağlanıldı

en: Contact the Jetpack Happiness Squad.
tr: Jetpack Mutluluk Ekibi ile görüşün.

en: Deactivate
tr: Etkisizleştir

en: Debug
tr: Ayıklama

en: Debug Info
tr: Hata Ayıklama Bilgileri

en: Deleted option: %s
tr: Silinen seçenek: %s

en: Disconnect Jetpack
tr: Jetpack Bağlantısını Kes

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is a subdomain of WordPress.com.
tr: Alan adı `%1$s` WordPress.com'un alt alan adı olduğu için is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is empty.
tr: Alan adı `%1$s` boş olduğu için is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it is in the forbidden array.
tr: Alan adı `%1$s` kullanımı yasaklanmış dizi içinde yer aldığından is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as it uses an invalid top level domain.
tr: Alan adı `%1$s` geçersiz bir üst seviye alan adı kullandığı için is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: Domain `%1$s` just failed is_usable_domain check as its IP `%2$s` is either invalid, or in a reserved or private range.
tr: Alan adı `%1$s`, IP'si olan `%2$s` geçersiz veya ayrılmış ya da özel aralıkta yer aldığı için is_usable_domain denetiminde başarısız oldu.

en: E-mail
tr: E-posta

en: Edit
tr: Düzenle

en: Error Details: %s
tr: Hata detayları: %s

en: Error, bad module.
tr: Hata, hatalı modül.

en: Failed permissions, please try again.
tr: İzinler başarısız oldu. Lütfen yeniden deneyin.

en: Feedback
tr: Geri besleme

en: Find out by disabling all plugins except Jetpack. If the problem persists, it's not a plugin issue. If the problem is solved, turn your plugins on one by one until the problem pops up again – there's the culprit! Let us know, and we'll try to help.
tr: Jetpack dışındaki eklentilerin tümünü devre dışı bırakarak eklenti sorunu olup olmadığına bakın. Sorun devam ederse eklentilerle ilgili bir sorun yoktur. Sorun çözülürse, sorun yeniden ortaya çıkana kadar eklentilerinizi tek tek etkinleştirin; suçluyu bu şekilde bulabilirsiniz. Öğrenmemize olanak sağlayın, biz de yardımcı olmaya çalışalım.

en: Give Us Feedback
tr: Geri Bildirimde Bulunun

en: Here are your whitelisted IPs:
tr: Güvenilir adresler listenizdeki IP'ler şunlardır:

en: If it's not by itself, a theme or plugin is displaying extra characters. Try steps 2 and 3.
tr: Aksi takdirde, bir tema veya eklenti ekstra karakterler görüntülüyor olabilir. 2. ve 3. adımları deneyin.

en: If none of these help you find a solution, <a href="%s">click here to contact Jetpack support</a>. Tell us as much as you can about the issue and what steps you've tried to resolve it, and one of our Happiness Engineers will be in touch to help.
tr: Bunlardan hiçbiri çözüm bulmanıza yardımcı olmazsa <a href="%s">Jetpack destek birimine başvurmak için buraya tıklayın</a>. Bize, sorun hakkında olabildiğince çok bilgi verin ve sorunu çözmek için hangi adımları denediğinizi bildirin. Bunu yaptığınızda, Happiness Engineers ekibimiz yardımcı olmak için sizinle iletişime geçer.

en: If you get a 404 message, contact your web host. Their security may block XMLRPC.
tr: 404 mesajı alırsanız web sunucunuza başvurun. Onların güvenliği XMLRPC'yi engelliyor olabilir.

en: Inactive
tr: Etkin değil

en: Indexing posts
tr: Gönderilerin dizini oluşturuluyor

en: Indexing request queued and waiting&hellip;
tr: Dizin oluşturma isteği kuyruğa alındı ve bekliyor…

[ctx: Instructions on how to whitelist IP ranges - low_range/high_range should be translated.]
en: You can save a range of IPs {low_range}-{high_range}. No spaces allowed.  (example: 1.1.1.1-2.2.2.2)
tr: {low_range}-{high_range} arasındaki IP’leri kaydedebilirsiniz. Boşluk kullanılamaz. (Örnek: 1.1.1.1-2.2.2.2)

en: It looks like your site can not communicate properly with Jetpack.
tr: Görünüşe bakılırsa siteniz Jetpack ile düzgün bir şekilde iletişim kuramıyor.

en: It may be caused by one of these issues, which you can diagnose yourself:
tr: Bunun nedeni, kendi başınıza tanılayabileceğiniz şu sorunlardan biri olabilir:

en: Jetpack Debugging Center
tr: Jetpack Hata Ayıklama Merkezi

en: Jetpack Settings
tr: Jetpack Ayarları

en: Jetpack Sites
tr: Jetpack Siteleri

en: Jetpack has been successfully disconnected.
tr: Jetpack bağlantısı başarıyla kesildi.

en: Jetpack is currently connected to WordPress.com
tr: Jetpack şu anda WordPress.com'a bağlı

en: Jetpack is not currently connected to WordPress.com
tr: Jetpack şu anda WordPress.com'a bağlı değil

en: Learn More
tr: Daha Fazla Bilgi

en: Let us know your name.
tr: Bize adınızı söyleyin.

en: Load your <a href="%s">XMLRPC file</a>. It should say “XML-RPC server accepts POST requests only.” on a line by itself.
tr: <a href="%s">XMLRPC dosyanızı</a> yükleyin. Sadece “XML-RPC server accepts POST requests only.” ifadesi görünmelidir.

en: Module Info
tr: Modül Bilgileri

en: Modules reset to default.
tr: Modüller varsayılana sıfırlandı.

en: My Jetpack
tr: Jetpack'im

en: Name
tr: İsim

en: Newest
tr: En yeni

en: No Modules Found
tr: Modül Bulunamadı

en: No command found.
tr: Komut bulunamadı.

en: One New Jetpack Module | %s New Jetpack Modules
tr[0]: Bir yeni Jetpack modülü
tr[1]: %s yeni Jetpack modülü

en: Option
tr: Seçenek

en: Option not found or is empty.  Use "list" to list option names
tr: Seçenek bulunamadı veya boş. Seçenek adlarını listelemek için "list" komutunu kullanın

en: Path
tr: Yol

en: Please describe the problem you are having.
tr: Lütfen yaşadığınız sorunu anlatın.

en: Please enter the IP address you want to whitelist.
tr: Lütfen güvenli adresler listesine almak istediğiniz IP adresini girin.

en: Please specify a user by either ID, username, or email.
tr: Lütfen kimlik, kullanıcı adı veya e-postayla bir kullanıcı belirtin.

en: Please specify a valid module.
tr: Lütfen geçerli bir modül belirleyin.

en: Please specify a valid user.
tr: Lütfen geçerli bir kullanıcı belirleyin.

en: Please specify if you would like to disconnect a blog or user.
tr: Lütfen bir blogun veya kullanıcının bağlantısını kesmek isteyip istemediğinizi belirleyin.

en: Please specify if you would like to reset your options, or modules
tr: Lütfen seçeneklerinizi mi yoksa modüllerinizi mi sıfırlamak istediğinizi belirtin

en: Popular
tr: Popüler

en: Posts indexed.
tr: Gönderilerin dizini oluşturuldu.

en: Privacy
tr: Gizlilik

en: Refresh Status
tr: Yenileme Durumu

en: Reindex Posts
tr: Gönderilerin Dizinini Yeniden Oluştur

en: Resetting Jetpack Options...
tr: Jetpack Seçenekleri Sıfırlanıyor...

en: Resetting default modules...
tr: Varsayılan modüller sıfırlanıyor...

en: Resetting the jetpack options stored in wp_options...
tr: wp_options içinde saklanan jetpack seçenekleri sıfırlanıyor...

en: Search
tr: Ara

en: Search Modules…
tr: Modülleri Ara…

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Show:
tr: Göster:

en: Site Name
tr: Site Adı

en: Sites
tr: Siteler

en: Something has gotten mixed up in your Jetpack Connection!
tr: Jetpack Bağlantınızda bir karışıklık oldu!

en: Sorry, no modules were found for the search term "%s"
tr: Üzgünüz, aradığınız "%s" için herhangi bir modül bulunamadı.

en: Sorry, no updating arrays at this time
tr: Ne yazık ki, şu anda diziler güncellenemiyor

en: Sort by:
tr: Sırala:

en: Status unknown.
tr: Durum bilinmiyor.

en: Submit &#187;
tr: Gönder &#187;

en: Success! Photon is now actively optimizing and serving your images for free.
tr: Başarılı! Photon artık görsellerinizi ücretsiz olarak optimize ediyor ve sunuyor.

en: Support
tr: Destek

en: Take a survey.  Tell us how we&#8217;re doing.
tr: Ankete katılın.  Sunduğumuz hizmeti değerlendirin.

en: Terms
tr: Koşullar

en: Test your site&#8217;s compatibility with Jetpack.
tr: Sitenizin Jetpack ile uyumluluğunu test edin.

en: Testing your site's compatibility with Jetpack...
tr: Sitenizin Jetpack ile uyumluluğu test ediliyor...

en: The Jetpack Version is %s
tr: Jetpack Sürümü: %s

en: The WordPress.com blog_id is %d
tr: WordPress.com blog_id: %d

en: The primary connection is owned by <strong>%s</strong>'s WordPress.com account.
tr: Birincil bağlantı <strong>%s</strong> 'ın WordPress.com hesabına aittir.

en: The test results and some other useful debug information will be sent to the support team. Please feel free to <a href="#">review/modify</a> this information.
tr: Test sonuçları ve diğer faydalı hata ayıklama bilgileri destek ekibine gönderilir. Bu bilgileri hiç çekinmeden <a href="#">değerlendirebilir/değiştirebilirsiniz</a>.

en: There seems to be a problem with your site’s ability to communicate with Jetpack!
tr: Sitenizin Jetpack ile iletişim kurma yeteneğinde sorun var gibi görünüyor!

en: This site is too large, please contact Jetpack support to sync.
tr: Bu site çok büyük, senkronize etmek için lütfen Jetpack destek birimine başvurun.

en: This will deactivate Jetpack.
    Are you sure you want to deactivate Jetpack?
tr: Bu, Jetpack'i devre dışı bırakır.
    Jetpack'i devre dışı bırakmak istediğinizden emin misiniz?

en: This will deactivate all Jetpack modules.
    Are you sure you want to disconnect?
tr: Bu, Jetpack modüllerinin tümünü devre dışı bırakır.
    Bağlantıyı kesmek istediğinizden emin misiniz?

en: This will prevent user-specific modules such as Publicize, Notifications and Post By Email from working.
    Are you sure you want to unlink?
tr: Bu; Duyuru, Bildirimler ve E-posta ile Gönderi gibi kullanıcıya özgü modüllerin çalışmasını engeller.
    Bağlantıyı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Trouble with Jetpack?
tr: Jetpack ile ilgili sorun mu yaşıyorsunuz?

[ctx: Updating an option from "this" to "that".]
en: Updated option: %s to "%s"
tr: Seçenek güncellendi: %s seçeneği "%s" olarak değiştirildi

en: Use a valid email address.
tr: Geçerli bir e-posta adresi kullanın.

en: Value
tr: Değer

en: Video post by %s.
tr: %s tarafından video gönderisi.

en: Video post.
tr: Video gönderisi.

en: View all Jetpack features
tr: Tüm Jetpack özelliklerini görüntüle

en: View:
tr: Görüntüle:

en: Visit the post for more.
tr: Daha fazla bilgi için gönderiyi ziyaret edin.

en: We are sorry but unfortunately Photon did not activate.
tr: Ne yazık ki Photon etkinleştirilemedi.

en: Whitelist is empty.
tr: Güvenilir adresler listesi boş.

en: You cannot disconnect, without having first connected.
tr: Bağlantı kurmadan bağlantıyı kesemezsiniz.

en: You do not have sufficient permissions to access this page.
tr: Bu sayfaya erişmek için yeterli izniniz yok.

en: You must link another admin account before switching primary account holders.
tr: Birincil hesap sahiplerini değiştirmeden önce başka bir yönetici hesabını bağlamalısınız.

en: You need to register your Jetpack before connecting it.
tr: Jetpack'inizi bağlamadan önce kaydını yaptırmanız gerekir.

en: Your Jetpack setup looks a-okay!
tr: Jetpack kurulumunuzda herhangi bir sorun görünmüyor.

en: Your `%1$s` option is set up as `%2$s`, but your WordPress.com connection lists it as `%3$s`!
tr: `%1$s` seçeneğiniz `%2$s` olarak ayarlandı; ancak WordPress.com bağlantınız bunu `%3$s` olarak listeliyor!

en: Your site isn’t reaching the Jetpack servers.
tr: Siteniz, Jetpack sunucularına ulaşamıyor.

en: Your site isn’t securely reaching the Jetpack servers.
tr: Siteniz, Jetpack sunucularına güvenli bir şekilde ulaşamıyor.

[ctx: a variable command that a user can write, provided in the printed instructions]
en: option
tr: seçenek

en: jumpstart option reset
tr: hızlı başlat seçeneği sıfırlandı

[ctx: the value that they want to update the option to]
en: value
tr: değer

en: Some features of Jetpack use the WordPress.com infrastructure and require that your public content be mirrored there. If you see intermittent issues only affecting certain posts, please try requesting a reindex of your posts.
tr: Jetpack'in bazı özellikleri, WordPress.com altyapısını kullanır ve herkese açık içeriğinizin orada yansıtılmasını gerektirir. Aralıklarla meydana gelen sorunların yalnızca belirli gönderileri etkilediğini görüyorsanız lütfen gönderilerinizin dizininin yeniden oluşturulmasını isteyin.
