Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to bs_BA translation catalogue (320 entries)

en: &mdash; No Change &mdash;
bs_BA: &mdash; Bez promjene &mdash;

en: (no parent)
bs_BA: (nema matičnog)

en: About Polylang
bs_BA: O Polylangu

en: Activate
bs_BA: Aktiviraj

en: Activate languages and translations for custom post types.
bs_BA: Aktivirajte jezike i prijevode za vlastite tipove postova.

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
bs_BA: Aktivirajte jezike i prijevode za prilagođene taksonomije

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
bs_BA: Aktivirajte upravljanje za jezik i prijevod za vrste prilagođene objave i taksonomije.

en: Activate this module
bs_BA: Aktivirajte ovaj modul

en: Activated
bs_BA: Aktivirano

en: Add a translation in %s
bs_BA: Dodaj prijevod u %s

en: Add new language
bs_BA: Dodavanje novog jezika

en: Add to Menu
bs_BA: Dodaj u Izbornik

en: Adds multilingual capability to WordPress
bs_BA: Dodaje višejezičnu podršku u WordPress

en: Afghanistan
bs_BA: Afganistan

en: Albania
bs_BA: Albanija

en: Algeria
bs_BA: Alžir

en: All languages
bs_BA: Svi jezici

en: Andorra
bs_BA: Andora

en: Antigua and Barbuda
bs_BA: Antigua i Barbuda

en: Arab league
bs_BA: Arapska liga

en: Armenia
bs_BA: Armenija

en: Austria
bs_BA: Austrija

en: Azerbaijan
bs_BA: Azerbedžan

en: Bahamas
bs_BA: Bahamai

en: Bahrain
bs_BA: Bahrein

en: Bangladesh
bs_BA: Bangladeš

en: Basque Country
bs_BA: Baskija

en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
bs_BA: Prije nadogradnje na %2$s, molimo nadogradite prvo na %1$s.

en: Belarus
bs_BA: Bjelorusija

en: Belgium
bs_BA: Belgija

en: Bhutan
bs_BA: Butan

en: Bolivia
bs_BA: Bolivija

en: Bosnia and Herzegovina
bs_BA: Bosna i Hercegovina

en: Botswana
bs_BA: Bocvana

en: Bulgaria
bs_BA: Bugarska

en: Cambodia
bs_BA: Kambodža

en: Cameroon
bs_BA: Kamerun

en: Canada
bs_BA: Kanada

en: Cancel
bs_BA: Poništi

en: Cape Verde
bs_BA: Zeleni Rt

en: Catalonia
bs_BA: Katalonja

en: Cayman Islands
bs_BA: Kajmanski otoci

en: Central African Republic
bs_BA: Srednjoafrička Republika

en: Chad
bs_BA: Čad

en: Chile
bs_BA: Čile

en: China
bs_BA: Kina

en: Choose %s as default language
bs_BA: Odaberite %s kao zadani jezik

en: Choose a flag for the language.
bs_BA: Odaberite zastavu za jezik.

en: Choose a language
bs_BA: Odaberite jezik

en: Choose the text direction for the language
bs_BA: Odaberite smjer teksta za jezik

en: Christmas Island
bs_BA: Uskršnji otoci

en: Clean strings translation database
bs_BA: Počisti bazu prevedenih linija

en: Close
bs_BA: Zatvori

en: Code
bs_BA: Kod

en: Colombia
bs_BA: Kolumbija

en: Comment status
bs_BA: Status komentara

en: Comoros
bs_BA: Komori

en: Configure this module
bs_BA: Podesi ovaj modul

en: Congo
bs_BA: Kongo

en: Costa Rica
bs_BA: Kostarika

en: Croatia
bs_BA: Hrvatska

en: Cuba
bs_BA: Kuba

en: Custom fields
bs_BA: Vlastita polja

en: Custom post types
bs_BA: Prilagođeni tipovi postova

en: Custom post types and Taxonomies
bs_BA: Dodatni tipovi objave i taksonomije

en: Custom taxonomies
bs_BA: Prilagođene taksonomije

en: Cyprus
bs_BA: Cipar

en: Czech Republic
bs_BA: Češka Republika

en: Deactivate
bs_BA: Deaktiviraj

en: Deactivate this module
bs_BA: Deaktiviraj ovaj modul

en: Deactivated
bs_BA: Neaktivan

en: Decide how your URLs will look like.
bs_BA: Odlučite kako će vaš URL izgledati.

en: Default language
bs_BA: Originalni jezik

en: Delete
bs_BA: Obriši

en: Delete this language and all its associated data
bs_BA: Obrišite ovaj jezik i sve podatke vezane uz njega

en: Democratic Republic of the Congo
bs_BA: Demokratska Republika Kongo

en: Denmark
bs_BA: Danska

en: Description
bs_BA: Opis

en: Detect browser language
bs_BA: Otkrij jezik u browseru

en: Dismiss this notice.
bs_BA: Uklonite ovu obavijest.

en: Displays a language switcher
bs_BA: Prikazuje prebacivanje jezika

en: Displays as a dropdown
bs_BA: Prikazuje kao spuštajući izbornik

en: Displays flags
bs_BA: Prikazuje zastave

en: Displays language names
bs_BA: Prikazuje imena jezika

en: Djibouti
bs_BA: Džibuti

en: Dominica
bs_BA: Dominika

en: Dominican Republic
bs_BA: Dominikanska Republika

en: Ecuador
bs_BA: Ekvador

en: Edit
bs_BA: Uredi

en: Edit language
bs_BA: Mijenjaj jezik

en: Edit the translation in %s
bs_BA: Uredite ovaj prijevod u %s

en: Edit this item in %s
bs_BA: Uredite ovu stavku u %s

en: Edit this language
bs_BA: Uredite ovaj jezik

en: Egypt
bs_BA: Egipat

en: England
bs_BA: Engleska

en: Enter a valid WordPress locale
bs_BA: Unesite ispravan locale (jezik i set znakova) od WordPressa

en: Equatorial Guinea
bs_BA: Ekvatorska Gvineja

en: Eritrea
bs_BA: Eritreja

en: Error
bs_BA: Greška

en: Estonia
bs_BA: Estonija

en: Ethiopia
bs_BA: Etiopija

en: Example:
bs_BA: Primjer:

en: Example: %1$s instead of %2$s
bs_BA: Primjer: %1$s umjesto %2$s

en: Featured image
bs_BA: Istaknuta slika

en: Filter
bs_BA: Ograničenje

en: Filter by group
bs_BA: Filtriraj po grupi

en: Filters content by language
bs_BA: Filtrira sadržaj po jeziku

en: Finland
bs_BA: Finska

en: Flag
bs_BA: Zastavica

en: Forces link to front page
bs_BA: Forsira linkove do početne stranice

en: France
bs_BA: Francuska

en: Front Page
bs_BA: Početna stranica

en: Full name
bs_BA: Puno ime

en: Galicia
bs_BA: Galicija

en: Gambia
bs_BA: Gambija

en: Georgia
bs_BA: Gruzija

en: Germany
bs_BA: Njemačka

en: Ghana
bs_BA: Gana

en: Greece
bs_BA: Grčka

en: Group
bs_BA: Grupa

en: Guatemala
bs_BA: Gvatemala

en: Guinea
bs_BA: Gvineja

en: Guinea-Bissau
bs_BA: Gvineja Bisau

en: Guyana
bs_BA: Gvajana

en: Hide URL language information for default language
bs_BA: Sakrij informacije o jeziku u URL-u za osnovni jezik

en: Hides languages with no translation
bs_BA: Sakrij jezike koji nisu prevedeni

en: Hides the current language
bs_BA: Sakriva trenutni jezik

en: Hong Kong
bs_BA: Hong Kong S.A.R. Kine

en: Hungary
bs_BA: Mađarska

en: Iceland
bs_BA: Island

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
bs_BA: Uvoz <strong>objava, stranica, komentara, dodatnih podataka, kategorija i oznaka</strong> iz  WordPress izvozne datoteke.

en: Impossible to add the language.
bs_BA: Nije moguće dodati jezik

en: India
bs_BA: Indija

en: Indonesia
bs_BA: Indonezija

en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
bs_BA: Neispravna licenca. %1$sPosjetite svoj račun%2$s i provjerite ju.

en: Iraq
bs_BA: Irak

en: Israel
bs_BA: Izrael

en: Italy
bs_BA: Italija

en: Ivory Coast
bs_BA: Obala bjelokosti

en: Jamaica
bs_BA: Jamajka

en: Kazakhstan
bs_BA: Kazahstan

en: Keep /language/ in pretty permalinks
bs_BA: Zadrži /jezik/ u uljepšanim trajnim linkovima

en: Kenya
bs_BA: Kenija

en: Kuwait
bs_BA: Kuvait

en: Kyrgyzstan
bs_BA: Kirgistan

en: Language
bs_BA: Jezik

en: Language added.
bs_BA: Jezik dodan

en: Language code
bs_BA: Šifra jezika

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
bs_BA: Oznaka jezika - preferirano dvoznačna oznaka u ISO 639-1 formatu (primjerice: hr)

en: Language deleted.
bs_BA: Jezik obrisan

en: Language switcher
bs_BA: Mijenjanje jezika

en: Language updated.
bs_BA: Jezik osvježen

en: Languages
bs_BA: Jezici

en: Latvia
bs_BA: Latvija

en: Lebanon
bs_BA: Libanon

en: Lesotho
bs_BA: Lesoto

en: Liberia
bs_BA: Liberija

en: Libya
bs_BA: Libija

en: License keys
bs_BA: Licencni ključevi

en: Liechtenstein
bs_BA: Lihtenštajn

en: Lithuania
bs_BA: Litvanija

en: Luxembourg
bs_BA: Luksemburg

en: Macao
bs_BA: Makao

en: Madagascar
bs_BA: Madagaskar

en: Malawi
bs_BA: Malavi

en: Malaysia
bs_BA: Malasia

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
bs_BA: Upravljanje licencnim ključevima za Polylang Pro ili dodatke.

en: Marshall Islands
bs_BA: Maršalovi Otoci

en: Mauritania
bs_BA: Mauritanija

en: Media
bs_BA: Medij

en: Mexico
bs_BA: Meksiko

en: Micronesia
bs_BA: Mikronezija

en: Module
bs_BA: Modul

en: Moldova
bs_BA: Moldavija

en: Monaco
bs_BA: Monako

en: Mongolia
bs_BA: Mongolija

en: Montenegro
bs_BA: Crna Gora

en: Morocco
bs_BA: Maroko

en: Mozambique
bs_BA: Mozambik

en: Name
bs_BA: Ime

en: Netherlands
bs_BA: Nizozemska

en: Netherlands Antilles
bs_BA: Nizozemska antiles

en: New Zealand
bs_BA: Novi zeland

en: Nicaragua
bs_BA: Nikaragva

en: Nigeria
bs_BA: Nigerija

en: None
bs_BA: Nijedno

en: North Korea
bs_BA: Koreja, Sjeverna

en: North Macedonia
bs_BA: Sjeverna Makedonija

en: Norway
bs_BA: Norveška

en: Occitania
bs_BA: Okcitanija

en: Order
bs_BA: Redoslijed

en: Page order
bs_BA: Redoslijed stranica

en: Page parent
bs_BA: Nadređena stranica

en: Page template
bs_BA: Predložak stranice

en: Papua New Guinea
bs_BA: Papua Nova Gvineja

en: Paraguay
bs_BA: Paragvaj

en: Philippines
bs_BA: Filipini

en: Ping status
bs_BA: Status pinga

en: Please enter a valid URL for %s.
bs_BA: Molimo unesite ispravan URL za %s

en: Poland
bs_BA: Poljska

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
bs_BA: Polylang je isključen jer ste imali zastarjelu verziju dodatka.

en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
bs_BA: Polylang sadrži detaljnu %1$sdokumentaciju%2$s (samo na engleskom). Ona sadrži podatke kako podesiti vaš višejezični web i kako ga koristiti na dnevnoj bazi; često postavljana pitanja kao i dokumentaciju za programere da prilagode njihove dodatke i teme.

en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
bs_BA: Polylang nije uspio pristupiti na URL %s. Molimo provjerite ako je URL valjan.

en: Position of the language in the language switcher
bs_BA: Pozicija jezika na popisu jezika

en: Post format
bs_BA: Format objave

en: Posts
bs_BA: Objave

en: Posts Page
bs_BA: Stranica objava

en: Posts published on %s
bs_BA: Objava objavljena %s

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
bs_BA: Postovi, stranice, kategorije i oznake (tagovi) nisu promijenjeni.

en: Published date
bs_BA: Datum objave

en: Puerto Rico
bs_BA: Porto riko

en: Remove /language/ in pretty permalinks
bs_BA: Ukloni /jezik/ u uljepšanim trajnim linkovima

en: Romania
bs_BA: Rumunjska

en: Russia
bs_BA: Rusija

en: Rwanda
bs_BA: Ruanda

en: Saint Kitts and Nevis
bs_BA: Sveti Kristofor i Nevis

en: Saint Lucia
bs_BA: Sveta Lucija

en: Saint Vincent and the Grenadines
bs_BA: Sveti Vincent i Grenadini

en: Saudi Arabia
bs_BA: Saudijska Arabija

en: Save Changes
bs_BA: Spremi izmjene

en: Scotland
bs_BA: Škotska

en: Search
bs_BA: Traži

en: Search translations
bs_BA: Pretraga za prijevodima

en: Select %s
bs_BA: Odaberi %s

en: Select as default language
bs_BA: Postavite kao zadani jezik

en: Serbia
bs_BA: Srbija

en: Sets the language
bs_BA: Postavlja jezik

en: Settings
bs_BA: Postavke

en: Settings saved.
bs_BA: Opcije spremljene.

en: Seychelles
bs_BA: Sejšeli

en: Share slugs
bs_BA: Podjeli slugove

en: Show all languages
bs_BA: Prikazuje sve jezike

en: Sierra Leone
bs_BA: Sijera Leone

en: Slovakia
bs_BA: Slovačka

en: Slovenia
bs_BA: Slovenija

en: Solomon Islands
bs_BA: Solomonski otoci

en: Somalia
bs_BA: Somalija

en: South Africa
bs_BA: Južna Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
bs_BA: Južna Gruzija i Južni Sendvič Otoci

en: South Korea
bs_BA: Južna Koreja

en: Spain
bs_BA: Španjolska

en: Sri Lanka
bs_BA: Šri Lanka

en: Sticky posts
bs_BA: Zalijepljeni postovi

en: String
bs_BA: Linija

en: Strings translations
bs_BA: Prevođenje linija teksta

en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
bs_BA: Podrška i druge pogodnosti dostupne su %1$sPolylang Pro%2$s korisnicima.

en: Suriname
bs_BA: Surinam

en: Swaziland
bs_BA: Svazi

en: Sweden
bs_BA: Švedska

en: Switzerland
bs_BA: Švicarska

en: Synchronization
bs_BA: Sinkronizacija

en: Syria
bs_BA: Sirija

en: São Tomé and Príncipe
bs_BA: São Tomé i Príncipe

en: Taiwan
bs_BA: Tajvan

en: Tajikistan
bs_BA: Tadžikistan

en: Tanzania
bs_BA: Tanzanija

en: Taxonomies
bs_BA: Taksonomija

en: Text direction
bs_BA: Smjer teksta

en: Thailand
bs_BA: Tailand

en: The flag does not exist
bs_BA: Ova zastava ne postoji

en: The language code contains invalid characters
bs_BA: Oznaka jezika sadrži pogrešne znakove

en: The language code must be unique
bs_BA: Šifra jezika mora biti jedinstvena

en: The language is set from content
bs_BA: Jezik je postavljen iz sadržaja

en: The language is set from different domains
bs_BA: Jezik je postavljen od različitih domena

en: The language is set from the code in the URL
bs_BA: Jezik je postavljen preko oznake jezika u URL-u

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
bs_BA: Jezik je postavljen po imenu direktorija u uljepšanim trajnim linkovima

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
bs_BA: Jezik je postavljen po imenu poddomene u uljepšanim trajnim linkovima (permalinks)

en: The language must have a name
bs_BA: Jezik mora imati ime

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
bs_BA: Jezik je kreiran, ali datoteka jezika WordPressa nije skinuta. Molim da istu instalirate ručno.

en: The license key never expires.
bs_BA: Licencni ključ nikad ne ističe.

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
bs_BA: Ime kako je prikazano na vašim stranicama (primjerice: hrvatski)

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
bs_BA: Opcija sinkronizacije dozvoljava da zadržimo identične vrijednosti (odnosno prijevode u primjeru taksonomije i nadređenih stranica) od meta podataka nakon prijevoda postova ili stranica.

en: The widget is displayed for:
bs_BA: Widget je prikazan za:

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
bs_BA: Postoje objave, stranice, kategorije ili oznake koje nemaju odabran jezik.

en: This is not a %s license key.
bs_BA: Ovo nije %s licencni ključ.

en: This item is in %s
bs_BA: Ova stavka je u %s

en: Title:
bs_BA: Naslov:

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
bs_BA: Da biste to omogućili, potreban vam je Polylang Pro.

en: Translate slugs
bs_BA: Prevedi slugove

en: Translation
bs_BA: Prijevod

en: Translations
bs_BA: Prijevodi

en: Translations updated.
bs_BA: Prijevodi osvježeni

en: Trinidad and Tobago
bs_BA: Trinidad i Tobago

en: Tunisia
bs_BA: Tunis

en: Turkey
bs_BA: Turska

en: Turks and Caicos Islands
bs_BA: Otoci Turks i Caicos

en: URL modifications
bs_BA: Prilagodbe URL-a

en: Ukraine
bs_BA: Ukrajina

en: Uncategorized
bs_BA: Nekategorizirano

en: United Arab Emirates
bs_BA: Ujedinjeni Arapski Emirati

en: United Kingdom
bs_BA: Velika Britanija

en: United States
bs_BA: Sjedinjene Države

en: United States Virgin Islands
bs_BA: Američki Djevičanski Otoci

en: Update
bs_BA: Ažuriraj

en: Upgrade now.
bs_BA: Ažuriraj.

en: Uruguay
bs_BA: Urugvaj

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
bs_BA: Koristite ovo da maknete neiskorištene linije iz baze, primjerice nakon što je neki dodatak maknut.

en: Vietnam
bs_BA: Vijetnam

en: View all groups
bs_BA: Vidi sve grupe

en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
bs_BA: Primijetili smo da već neko vrijeme koristite Polylang. Nadamo se da vam se sviđa i stvarno bismo vam bili zahvalni ako biste %1$snam dali ocjenu od 5 zvjezdica%2$s.

en: Western Sahara
bs_BA: Zapadna Sahara

en: Widget text
bs_BA: Tekst Widgeta

en: Widget title
bs_BA: Naslov widgeta

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
bs_BA: WordPress locale za vaš jezik (primjerice hr). Morat ćete instalirati .mo datoteku za vaš jezik.

en: Yemen
bs_BA: Jemen

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
bs_BA: Planirate trajno obrisati ovaj jezik. Jeste li sigurni?

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
bs_BA: Možete odabrati jezik na popisu ili ga direktno upisati ispod.

en: You can set them all to the default language.
bs_BA: Možete ih sve postaviti na zadani jezik.

en: You do not have permission to install plugin updates
bs_BA: Nemate dopuštenje za ažuriranje dodatka

en: You must translate your static front page in %s.
bs_BA: Morate prevesti početnu stranicu na %s.

en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
bs_BA: Vaš %1$s licencni ključ nije aktivan za ovaj URL. %2$svPosjetite svoj račun%3$s kako bi mogli upravljati URL-ovima za svoj licencni ključ..

en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
bs_BA: Vaše licencni ključe je istekao %1$s. %2$sObnovite svoj licencni ključ%3$s.

en: Your license key expires on %s.
bs_BA: Vaš licencni ključ ističe %s.

en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
bs_BA: Vaš licencni ključ je dosegnuo aktivacijski limit. %1$sProučite dostupne nadogradnje%2$s.

en: Zambia
bs_BA: Zambija

en: Zimbabwe
bs_BA: Zimbabve

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
bs_BA: j. F Y.

en: left to right
bs_BA: s lijeva na desno

en: right to left
bs_BA: s desna na lijevo

en: Åland Islands
bs_BA: Alandski otoci
