Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to cs_CZ translation catalogue (449 entries)

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
cs_CZ: %1$s byl deaktivován, protože používáte zastaralou verzi PHP. Používáte PHP %2$s. %1$s vyžaduje PHP %3$s.

en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
cs_CZ: %1$s byl deaktivován, protože používáte zastaralou verzi WordPressu. Používáte WordPress %2$s. %1$s vyžaduje alespoň WordPress %3$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
cs_CZ: %1$sZobrazit podrobnosti o verzi %2$s%3$s nebo %4$saktualizovat %5$s.

en: %1$sView version %2$s details%3$s.
cs_CZ: %1$sZobrazit podrobnosti o verzi %2$s%3$s.

en: %s &rsaquo; Setup
cs_CZ: %s nastavení

en: %s information
cs_CZ: %s informace

en: %s options
cs_CZ: %s možnosti

en: %s: add this language and continue to the next step
cs_CZ: %s: přidat tento jazyk a přejít na další krok

en: %s: don't add this language and continue to the next step
cs_CZ: %s: nepřidávat tento jazyk a přejít na další krok

en: %s: stay at this step
cs_CZ: %s: zůstat na tomto kroku

en: &mdash; No Change &mdash;
cs_CZ: &mdash; Beze změn &mdash;

en: (no parent)
cs_CZ: (bez nadřazení)

en: A language wasn't added.
cs_CZ: Jazyk nebyl přidán.

en: About Polylang
cs_CZ: O Polylangu

en: Activate
cs_CZ: Aktivovat

en: Activate languages and translations for custom post types.
cs_CZ: Zapnout jazyky a překlady u vlastních typů obsahu

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
cs_CZ: Zapnout jazyky a překlady u vlastních taxonomií

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
cs_CZ: Jazyky a překlady pro média aktivujte pouze v případě, že potřebujete přeložit text připojený k médiu: název, alternativní text, titulek, popis... Upozorňujeme, že soubor není duplikován.

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
cs_CZ: Aktivovat správu jazyků a překladů pro vlastní typy příspěvků a taxonomie.

en: Activate this module
cs_CZ: Aktivovat tento modul

en: Activated
cs_CZ: Aktivováno

en: Add a translation in %s
cs_CZ: Přidat překlad v %s

en: Add new language
cs_CZ: Přidejte nový jazyk

en: Add to Menu
cs_CZ: Přidat do menu

en: Adds multilingual capability to WordPress
cs_CZ: Přidá možnosti vícejazyčnosti do WordPressu

en: Afghanistan
cs_CZ: Afghánistán

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
cs_CZ: Poté co bude stránka vytvořena, je na Vás abyste vložili přeložený obsah na každé stránce propojené s každým jazykem.

en: Albania
cs_CZ: Albánie

en: Algeria
cs_CZ: Alžírsko

en: All languages
cs_CZ: Všechny jazyky

en: All languages have a translated homepage
cs_CZ: Všechny jazyky mají přeloženou úvodní stránku

en: Allow Polylang to translate media
cs_CZ: Povolit aby Polylang překládal média

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
cs_CZ: Umožňuje Vám sdílet stejné názvy v URL skrz různé jazyky pro příspěvky a termíny.

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
cs_CZ: Umožňuje Vám překládat vlastní typy příspěvků a taxonomie v názvech URL.

en: American Samoa
cs_CZ: Americká Samoa

en: Antigua and Barbuda
cs_CZ: Antigua a Barbuda

en: Arab league
cs_CZ: Arabská liga

en: Armenia
cs_CZ: Arménie

en: Australia
cs_CZ: Austrálie

en: Austria
cs_CZ: Rakousko

en: Azerbaijan
cs_CZ: Ázerbajdžán

en: Bahamas
cs_CZ: Bahamy

en: Bangladesh
cs_CZ: Bangladéš

en: Basque Country
cs_CZ: Baskicko

en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
cs_CZ: Než provedete aktualizaci na verzi %2$s, prosím aktualizujte na %1$s.

en: Belarus
cs_CZ: Bělorusko

en: Belgium
cs_CZ: Belgie

en: Bermuda
cs_CZ: Bermudy

en: Bhutan
cs_CZ: Bhútán

en: Bolivia
cs_CZ: Bolívie

en: Bosnia and Herzegovina
cs_CZ: Bosna a Hercegovina

en: Brazil
cs_CZ: Brazílie

en: British Indian Ocean Territory
cs_CZ: Britské indickooceánské území

en: British Virgin Islands
cs_CZ: Britské Panenské ostrovy

en: Brunei
cs_CZ: Brunej Darussalam

en: Bulgaria
cs_CZ: Bulharsko

en: Buy now
cs_CZ: Koupit nyní

en: Cambodia
cs_CZ: Kambodža

en: Cameroon
cs_CZ: Kamerun

en: Canada
cs_CZ: Kanada

en: Cancel
cs_CZ: Storno

en: Catalonia
cs_CZ: Katalánsko

en: Cayman Islands
cs_CZ: Kajmanské ostrovy

en: Central African Republic
cs_CZ: Středoafrická republika

en: Chad
cs_CZ: Čad

en: China
cs_CZ: Čína

en: Choose %s as default language
cs_CZ: Zvolte %s jako výchozí jazyk

en: Choose a flag for the language.
cs_CZ: Vybrat vlajku jazyka.

en: Choose a language
cs_CZ: Zvolte jazyk

en: Choose the language to be assigned
cs_CZ: Zvolte jazyk který má být přidělen

en: Choose the text direction for the language
cs_CZ: Vyberte směr textu pro daný jazyk.

en: Christmas Island
cs_CZ: Vánoční ostrov

en: Clean strings translation database
cs_CZ: Vyčistit databázi s překlady textů

en: Close
cs_CZ: Zavřít

en: Cocos
cs_CZ: Kokosový ostrov

en: Code
cs_CZ: Kód

en: Colombia
cs_CZ: Kolumbie

en: Comment status
cs_CZ: Stav komentáře

en: Comoros
cs_CZ: Komory

en: Configure this module
cs_CZ: Konfigurovat tento modul

en: Congo
cs_CZ: Republika Kongo

en: Contact your network administrator to install the update.
cs_CZ: Požádejte správce sítě o instalaci aktualizace.

en: Content
cs_CZ: Obsah

en: Content without language
cs_CZ: Obsah bez jazyku

en: Continue
cs_CZ: Pokračovat

en: Cook Islands
cs_CZ: Cookovy ostrovy

en: Create menus
cs_CZ: Vytvořit menu

en: Croatia
cs_CZ: Chorvatsko

en: Custom fields
cs_CZ: Uživatelská pole

en: Custom post types
cs_CZ: Vlastní typy obsahu

en: Custom post types and Taxonomies
cs_CZ: Vlastní typy příspěvků a taxonomie

en: Custom taxonomies
cs_CZ: Vlastní taxonomie

en: Cyprus
cs_CZ: Kypr

en: Czech Republic
cs_CZ: Česká republika

en: Deactivate
cs_CZ: Vypnout

en: Deactivate this module
cs_CZ: Deaktivovat tento modul

en: Deactivated
cs_CZ: Deaktivováno.

en: Decide how your URLs will look like.
cs_CZ: Zvolte, jak budou Vaše URL vypadat.

en: Default language
cs_CZ: Výchozí jazyk

en: Delete
cs_CZ: Smazat

en: Delete this language and all its associated data
cs_CZ: Smazat tenhle jazyk a všechny související data

en: Democratic Republic of the Congo
cs_CZ: Demokratická republika Kongo

en: Denmark
cs_CZ: Dánsko

en: Description
cs_CZ: Popis události

en: Detect browser language
cs_CZ: Detekovat jazyk prohlížeče

en: Detect browser language activated
cs_CZ: Aktivace detekce jazyka prohlížeče

en: Detect browser language deactivated
cs_CZ: Deaktivace deaktivace jazyka prohlížeče

en: Dismiss this notice.
cs_CZ: Skrýt toto upozornění.

en: Display URL language information for default language
cs_CZ: Zobrazit informace o jazyku URL adresy pro výchozí jazyk

en: Displays a language switcher
cs_CZ: Zobrazí přepínač jazyků

en: Displays as a dropdown
cs_CZ: Zobrazí jako rozbalovací seznam

en: Displays flags
cs_CZ: Zobrazí vlajky

en: Displays language names
cs_CZ: Zobrazí názvy jazyků

en: Djibouti
cs_CZ: Džibuti

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
cs_CZ: Chcete přidat tento jazyk než budete pokračovat na další krok?

en: Dominican Republic
cs_CZ: Dominikánská Republika

en: Ecuador
cs_CZ: Ekvádor

en: Edit
cs_CZ: Upravit

en: Edit language
cs_CZ: Upravit jazyk

en: Edit the translation in %s
cs_CZ: Editujte překlad v %s

en: Edit this item in %s
cs_CZ: Editujte položku v %s

en: Edit this language
cs_CZ: Upravit tento jazyk

en: England
cs_CZ: Anglie

en: Enter a valid WordPress locale
cs_CZ: Zadejte platný WordPress locale

en: Equatorial Guinea
cs_CZ: Rovníková Guinea

en: Error
cs_CZ: Chyba

en: Estonia
cs_CZ: Estonsko

en: Ethiopia
cs_CZ: Etiopie

en: Example:
cs_CZ: Příklad:

en: Example: %1$s instead of %2$s
cs_CZ: Příklad: %1$s namísto %2$s

en: Falkland Islands
cs_CZ: Falklandské ostrovy

en: Faroe Islands
cs_CZ: Faerské ostrovy

en: Featured image
cs_CZ: Náhledový obrázek

en: Filter
cs_CZ: Filtr

en: Filter by group
cs_CZ: Filtrovat dle skupiny

en: Filters content by language
cs_CZ: Filtruje obsah podle jazyka

en: Finland
cs_CZ: Finsko

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
cs_CZ: Nejdříve vybereme jazyky, které budete na webových stránkách používat.

en: Flag
cs_CZ: Vlajka

en: Flag used in the language switcher: %s
cs_CZ: Vlajka používaná v přepínači jazyků: %s

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
cs_CZ: Aby Vaše webové stránky fungovaly správně, tato stránka musí být přeložena do všech  dostupných jazyků.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
cs_CZ: Aby Vaše webová stránka fungovala správně, musíte přiřadit jazyk k veškerému obsahu.

en: Forces link to front page
cs_CZ: Vynutí odkaz na úvodní stránku

en: France
cs_CZ: Francie

en: French Polynesia
cs_CZ: Francouzská Polynesie

en: French Southern Territories
cs_CZ: Francouzský jižní území

en: Front Page
cs_CZ: Úvodní stránka

en: Full name
cs_CZ: Celý název

en: Gabon
cs_CZ: Gabun

en: Galicia
cs_CZ: Galicie

en: Gambia
cs_CZ: Gambie

en: Georgia
cs_CZ: Gruzie

en: Germany
cs_CZ: Německo

en: Greece
cs_CZ: Řecko

en: Greenland
cs_CZ: Grónsko

en: Group
cs_CZ: Skupina

en: Heard Island and McDonald Islands
cs_CZ: Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy

en: Help
cs_CZ: Nápověda

en: Hide URL language information for default language
cs_CZ: U výchozího jazyka v URL skrýt jeho kód

en: Hides languages with no translation
cs_CZ: Skryje jazyky bez překladů

en: Hides the current language
cs_CZ: Skryje aktuální jazyk

en: Homepage
cs_CZ: Úvodní stránka

en: Homepage translated
cs_CZ: Úvodní stránka přeložena

en: Hong Kong
cs_CZ: Hongkong

en: Hungary
cs_CZ: Maďarsko

en: Iceland
cs_CZ: Island

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
cs_CZ: Pokud přidáte nový jazyk, nezapomeňte přeložit také Vaši Úvodní stránku.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
cs_CZ: Pokud se je i přesto rozhodnete upravit, Vaše změny nebudou uloženy.

en: Ignore
cs_CZ: Ignorovat

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
cs_CZ: Importovat <strong>příspěvky, stránky, komentáře, vlastní pole, kategorie a tagy</strong> z exportovaného souboru WordPressu.

en: Impossible to add the language.
cs_CZ: Jazyk není možné přidat.

en: India
cs_CZ: Indie

en: Indonesia
cs_CZ: Indonésie

en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
cs_CZ: Neplatná licence. Přejděte na %1$snastavení účtu%2$s a ověřte ji.

en: Iran
cs_CZ: Írán

en: Iraq
cs_CZ: Irák

en: Israel
cs_CZ: Izrael

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
cs_CZ: Je povinné přeložit statickou úvodní stránku do všech jazyků.

en: Italy
cs_CZ: Itálie

en: Its language is : %s.
cs_CZ: Její jazyk je: %s.

en: Ivory Coast
cs_CZ: Pobřeží slonoviny

en: Japan
cs_CZ: Japonsko

en: Jordan
cs_CZ: Jordán

en: Kazakhstan
cs_CZ: Kazachstán

en: Keep /language/ in pretty permalinks
cs_CZ: Ponechat /language/ v pěkných URL

en: Kenya
cs_CZ: Keňa

en: Kurdistan
cs_CZ: Kurdistán

en: Kyrgyzstan
cs_CZ: Kyrgyzstán

en: Language
cs_CZ: Jazyk

en: Language added.
cs_CZ: jazyk přidán

en: Language code
cs_CZ: Kód jazyka

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
cs_CZ: Kód jazyka - nejlépe 2 znaky dle ISO 639-1 (např. en)

en: Language deleted.
cs_CZ: Jazyk smazán

en: Language switcher
cs_CZ: Přepínač jazyků

en: Language updated.
cs_CZ: Jazyk aktualizován

en: Language: %s
cs_CZ: Jazyk: %s

en: Languages
cs_CZ: Jazyky

en: Languages already defined
cs_CZ: Jazyk je již definován

en: Latvia
cs_CZ: Lotyšsko

en: Lebanon
cs_CZ: Libanon

en: Liberia
cs_CZ: Liberie

en: Libya
cs_CZ: Libye

en: License keys
cs_CZ: Licenční klíče

en: Licenses
cs_CZ: Licence

en: Liechtenstein
cs_CZ: Lichtenštejnsko

en: Lithuania
cs_CZ: Litva

en: Luxembourg
cs_CZ: Lucembursko

en: Madagascar
cs_CZ: Madagaskar

en: Malaysia
cs_CZ: Malajsie

en: Maldives
cs_CZ: Maladivy

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
cs_CZ: Spravovat licence Polylang Pro nebo rozšíření.

en: Marshall Islands
cs_CZ: Marshallovy ostrovy

en: Mauritania
cs_CZ: Mauritánie

en: Media
cs_CZ: Média

en: Mexico
cs_CZ: Mexiko

en: Micronesia
cs_CZ: Federativní státy Mikronésie

en: Module
cs_CZ: Modul

en: Moldova
cs_CZ: Moldavsko

en: Mongolia
cs_CZ: Mongolsko

en: Montenegro
cs_CZ: Černá Hora

en: Morocco
cs_CZ: Maroko

en: Mozambique
cs_CZ: Mosambik

en: Myanmar
cs_CZ: Myanmaru

en: Name
cs_CZ: Název

en: Namibia
cs_CZ: Namibie

en: Nepal
cs_CZ: Nepál

en: Netherlands
cs_CZ: Nizozemsko

en: Netherlands Antilles
cs_CZ: Nizozemské Antily

en: New Caledonia
cs_CZ: Nová Kaledonie

en: New Zealand
cs_CZ: Nový Zéland

en: Next step
cs_CZ: Další krok

en: Nicaragua
cs_CZ: Nikaragua

en: Nigeria
cs_CZ: Nigérie

en: No
cs_CZ: Ne

en: None
cs_CZ: Nic

en: Norfolk Island
cs_CZ: Norfolk

en: North Korea
cs_CZ: Severní Korea

en: North Macedonia
cs_CZ: Severní Makedonie

en: Northern Mariana Islands
cs_CZ: Severní Mariany

en: Norway
cs_CZ: Norsko

en: Not loaded. Contact your host provider.
cs_CZ: Nenačteno. Kontaktujte svého poskytovatele hostitele.

en: Not right now
cs_CZ: Nyní ne

en: Occitania
cs_CZ: Okcitánie

en: Oman
cs_CZ: Omán

en: One language is well defined and assigned to your home page.
cs_CZ: Jeden jazyk je správně nastaven a přiřazen k Vaši Úvodní stránce.

en: Order
cs_CZ: Pořadí

en: PHP SimpleXML extension
cs_CZ: PHP SimpleXML rozšíření

en: Page order
cs_CZ: Pořadí stránek

en: Page parent
cs_CZ: Nadřazená stránka

en: Page template
cs_CZ: Šablona stránky

en: Pakistan
cs_CZ: Pákistán

en: Palestinian Territory
cs_CZ: Palestinské Teritorium

en: Papua New Guinea
cs_CZ: Papua-Nová Guinea

en: Philippines
cs_CZ: Filipíny

en: Ping status
cs_CZ: Stav pingbacku

en: Pitcairn
cs_CZ: Pitcairnovy ostrovy

en: Please enter a valid URL for %s.
cs_CZ: Vložte platnou URL adresu pro %s.

en: Please enter your license key: | Please enter your license keys:
cs_CZ[0]: Zadejte prosím Váš licenční klíč:
cs_CZ[1]: Zadejte prosím Vaše licenční klíče:
cs_CZ[2]: Zadejte prosím Vaše licenční klíče:

en: Poland
cs_CZ: Polsko

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
cs_CZ: Polylang Vám dovolí překládat texty připojené k médiím, například název, alternativní text a popisek.

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
cs_CZ: Polylang byl deaktivován, protože jste upgradovali z příliš staré verze.

en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
cs_CZ: Polylang disponuje rozsáhlou %1$sdokumentací%2$s (pouze v angličtině), která obsahuje informace o nastavení vašeho vícejazyčného webu a o tom, jak jej každodenně používat. Obsahuje i FAQ a dokumentaci pro vývojáře, kteří by Polylangu chtěli přizpůsobit své pluginy a šablony.

en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
cs_CZ: Polylang nebyl schopen přistoupit na URL %s. Prosím zkontrolujte adresu.

en: Portugal
cs_CZ: Portugalština

en: Position of the language in the language switcher
cs_CZ: Pozice jazyka v přepínači jazyků.

en: Post format
cs_CZ: Formát příspěvku

en: Posts
cs_CZ: Příspěvky

en: Posts Page
cs_CZ: Stránka s příspěvky

en: Posts published on %s
cs_CZ: Příspěvky publikované dne %s

en: Posts without language
cs_CZ: Příspěvky bez jazyka

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
cs_CZ: URL příspěvků, stránek, rubrik a štítků nebudou pozměněny.

en: Previous and next months
cs_CZ: Předchozí a další měsíce

en: Privacy Policy Page
cs_CZ: Stránka zásad ochrany osobních údajů

en: Published date
cs_CZ: Datum publikování

en: Puerto Rico
cs_CZ: Porto Rico

en: Purchase Polylang Business Pack
cs_CZ: Koupit Polylang Business Pack

en: Qatar
cs_CZ: Katar

en: Read documentation
cs_CZ: Přečtěte si dokumentaci

en: Ready!
cs_CZ: Připraveno!

en: Remove
cs_CZ: Odstranit

en: Remove /language/ in pretty permalinks
cs_CZ: Odstranit /language/ v pěkných URL

en: Remove this language
cs_CZ: Odebrat tento jazyk

en: Republic of Ireland
cs_CZ: Irsko

en: Return to the Dashboard
cs_CZ: Návrat na nástěnku

en: Romania
cs_CZ: Rumunsko

en: Run the Setup Wizard
cs_CZ: Spustit průvodce nastavením

en: Russia
cs_CZ: Rusko

en: Saint Helena
cs_CZ: Svatá Helena

en: Saint Kitts and Nevis
cs_CZ: Svatý Kitts a Nevis

en: Saint Lucia
cs_CZ: Svatá Lucie

en: Saint Pierre and Miquelon
cs_CZ: Saint Pierre a Miquelon

en: Saint Vincent and the Grenadines
cs_CZ: Svatý Vincent a Grenadiny

en: Saudi Arabia
cs_CZ: Saúdská Arábie

en: Save Changes
cs_CZ: Uložit změny

en: Scotland
cs_CZ: Skotsko

en: Search
cs_CZ: Vyhledat

en: Search translations
cs_CZ: Vyhledat překlady

en: Select %s
cs_CZ: Vybrat %s

en: Select a language to be added
cs_CZ: Vyberte jazyk který má být přidán

en: Select as default language
cs_CZ: Označit jako výchozí jazyk

en: Serbia
cs_CZ: Srbsko

en: Sets the language
cs_CZ: Tímto nastavte jazyk.

en: Settings
cs_CZ: Nastavení

en: Settings saved.
cs_CZ: Nastavení uloženo

en: Setup
cs_CZ: Rychlý průvodce

en: Seychelles
cs_CZ: Seychely

en: Share slugs
cs_CZ: Sdílet názvy v URL

en: Show all languages
cs_CZ: Zobrazit všechny jazyky

en: Singapore
cs_CZ: Singapur

en: Skip setup
cs_CZ: Přeskočit nastavení

en: Slovakia
cs_CZ: Slovensko

en: Slovenia
cs_CZ: Slovinsko

en: Solomon Islands
cs_CZ: Šalamounské ostrovy

en: Somalia
cs_CZ: Somálsko

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
cs_CZ: Některá metadata nebo taxonomie mohou být synchronizovány s existujícími překlady které nemůžete upravovat.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
cs_CZ: Některá šablony nebo pluginy nemusí být plně kompatibilní s jazykem definovaným obsahem nebo doménami.

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
cs_CZ: Nemáte dostatečné oprávnění pro správu nastavení na tomto webu.

en: South Africa
cs_CZ: Jihoafrická republika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
cs_CZ: Jižní Georgie a Jižní Sandwichovy ostrovy

en: South Korea
cs_CZ: Jižní Korea

en: South Sudan
cs_CZ: Jižní Súdán

en: Spain
cs_CZ: Španělsko

en: Sri Lanka
cs_CZ: Srí Lanka

en: Sticky posts
cs_CZ: Zvýrazněné příspěvky

en: String
cs_CZ: Řetězec

en: Strings translations
cs_CZ: Překlady textů

en: Sudan
cs_CZ: Súdán

en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
cs_CZ: Technická podpora a další nadstandardní funkce jsou dostupné %1$sPolylang Pro%2$s uživatelům.

en: Suriname
cs_CZ: Surinam

en: Swaziland
cs_CZ: Svazijsko

en: Sweden
cs_CZ: Švédsko

en: Switzerland
cs_CZ: Švýcarsko

en: Synchronization
cs_CZ: Synchronizace

en: Synchronization disabled
cs_CZ: Synchronizace zakázána

en: Syria
cs_CZ: Sýrie

en: São Tomé and Príncipe
cs_CZ: Svatý Tomáš a Princův ostrov

en: Taiwan
cs_CZ: Tchaj-wan

en: Tajikistan
cs_CZ: Tádžikistán

en: Tanzania
cs_CZ: Tanzánie

en: Taxonomies
cs_CZ: Taxonomie

en: Terms without language
cs_CZ: Položky bez jazyka

en: Text direction
cs_CZ: Směr textu

en: Thailand
cs_CZ: Thajsko

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
cs_CZ: Děkujeme za aktivaci Polylang. Pokud chcete více pokročilých funkcí, jako deduplikaci, synchronizaci podporu REST API, integraci s ostatními pluginy atp. nebo dodatečnou pomoc kterou poskytuje naše Prémiová podpora, doporučujeme povýšit na Polylang Pro.

en: The flag does not exist
cs_CZ: Vlaječka neexistuje

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
cs_CZ: Úvodní stránka bude mít v URL jen kód jazyka a ne název stránky či její ID

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
cs_CZ: URL adresa titulní stránky obsahuje místo kódu jazyka název stránky nebo ID stránky

en: The homepage is not translated in all languages
cs_CZ: Úvodní stránka není přeložena do všech jazyků

en: The language code contains invalid characters
cs_CZ: Kód jazyka obsahuje nepovolené znaky

en: The language code must be unique
cs_CZ: Kód jazyka musí být unikátní

en: The language does not seem to exist.
cs_CZ: Zdá se, že tento jazyk neexistuje.

en: The language is set from content
cs_CZ: Jazyk nastavit podle obsahu

en: The language is set from different domains
cs_CZ: Jazyk bude nastaven podle odlišných domén

en: The language is set from the code in the URL
cs_CZ: Jazyk je nastaven dle kódu v URL

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
cs_CZ: Jazyk bude nastaven podle adresáře v pěkných URL

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
cs_CZ: Jazyk je nastaven podle subdomény v pěkných URL

en: The language must have a name
cs_CZ: Jazyk musí mít název

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
cs_CZ: Jazyk byl vytvořen, ale WordPress jazykový soubor nebyl stažen. Prosím, nainstalujte jej manuálně.

en: The license key never expires.
cs_CZ: Tento licenční klíč má neomezenou platnost.

en: The media are not translated
cs_CZ: Média nejsou přeložena

en: The media are translated
cs_CZ: Média jsou přeložena

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
cs_CZ: Název jazyka, jak bude zobrazen na vašem webu (např. Čeština, English).

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
cs_CZ: Vybraný jazyk níže bude aplikován na veškerý obsah který nemá žádný jazyk přiřazen.

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
cs_CZ: Sychronizační nastavení umožňuje udržovat stejné hodnoty (nebo překlady v případě taxonomií a nadřazených stránek) meta obsahu mezi různými překlady příspěvků či stránek.

en: The widget is displayed for:
cs_CZ: Widget zobrazí pro:

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
cs_CZ: Některé příspěvky, stránky, kategorie nebo štítky nemají jazyk nastaven.

en: There is a new version of %1$s available.
cs_CZ: K dispozici je nová verze aplikace %1$s.

en: There is an error with a license key.
cs_CZ: Vyskytla se chyba s licenčním klíčem.

en: This is not a %s license key.
cs_CZ: Toto není licenční klíč pro %s.

en: This item is in %s
cs_CZ: Tahle položka je v %s

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
cs_CZ: Tento průvodce Vám pomůže rychle nastavit Polylang, abyste mohli začít používat Vaše vícejazykové webové stránky.

en: Title:
cs_CZ: Název:

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
cs_CZ: Pro zpřístupnění této funkce potřebujete Polylang Pro.

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
cs_CZ: Ještě musíte ručně provést dva kroky aby byla Vaše stránka připravena: přidat menu v každém jazyce a přidat přepínač jazyků aby si Vaši návštěvníci mohli vybrat jejich preferovaný jazyk.

en: Translate slugs
cs_CZ: Přeložit názvy v URL

en: Translate some pages
cs_CZ: Přeložit nějaké stránky

en: Translated user descriptions
cs_CZ: Přeložené popisy uživatelů

en: Translation
cs_CZ: Překlad

en: Translations
cs_CZ: Překlady

en: Translations updated.
cs_CZ: Překlad aktualizován

en: Trinidad and Tobago
cs_CZ: Trinidad a Tobago

en: Tunisia
cs_CZ: Tunisko

en: Turkey
cs_CZ: Turecko

en: Turkmenistan
cs_CZ: Turkmenistán

en: URL modifications
cs_CZ: Modifikování URL

en: Ukraine
cs_CZ: Ukrajina

en: Uncategorized
cs_CZ: Nezařazené

en: Undefined
cs_CZ: Nedefinováno

en: United Arab Emirates
cs_CZ: Spojené Arabské Emiráty

en: United Kingdom
cs_CZ: Velká Británie

en: United States
cs_CZ: USA

en: United States Virgin Islands
cs_CZ: Americké Panenské ostrovy

en: Update
cs_CZ: Aktualizovat

en: Update now.
cs_CZ: Nyní aktualizovat.

en: Upgrade now.
cs_CZ: Aktualizovat nyní.

en: Upgrade to Polylang Pro
cs_CZ: Povýšit na Polylang Pro

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
cs_CZ: Toto použijte, chcete-li z databáze odstranit nepoužité řetězce a překlady. Například potom, co byl odinstalován nějaký plugin.

en: User
cs_CZ: Uživatel

en: User description - %s
cs_CZ: Popis uživatele - %s

en: Uzbekistan
cs_CZ: Uzbekistán

en: Vatican
cs_CZ: Vatikán

en: Veneto
cs_CZ: Benátsko

en: View all groups
cs_CZ: Zobrazit všechny skupiny

en: View pages
cs_CZ: Zobrazit stránky

en: Wallis and Futuna
cs_CZ: Wallis a Futuna

en: We are going to prepare this page in
cs_CZ: Připravíme tuto stránku v

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
cs_CZ: Vypadá to, že používáte Polylang s WooCommerce. Pro zajištění lepší kompatibility doporučujeme použít %s který obsahuje Polylang Pro i Polylang pro WooCommerce.

en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
cs_CZ: Všimli jsme si, že používáte Polylang společně s WooCommerce. Pro zajištění kompatibility doporučujeme používat %1$sPolylang pro WooCommerce%2$s.

en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
cs_CZ: Všimli jsme si, že již používáte Polylang nějaký čas. Doufáme že se Vám líbí a opravdu bychom byly vděční pokud byste %1$snám dali 5 hvězdičkové hodnocení%2$s.

en: Welcome to %s
cs_CZ: Vítejte v %s

en: Western Sahara
cs_CZ: Západní Sahara

en: Western Samoa
cs_CZ: Západní Samoa

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
cs_CZ: Při návštěvě úvodní stránky dojde k přesměrování na preferovaný jazyk prohlížeče. Protože to nefunguje, pokud je uložen do mezipaměti, Polylang se pokusí deaktivovat mezipaměť úvodní stránky pro známé pluginy mezipaměti.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
cs_CZ: Když přeložíte média, soubor nebude ve Vašem úložišti duplikován ale v knihovně uvidíte jeden záznam pro každý jazyk.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
cs_CZ: Když chcete vložit média do příspěvku, budou zobrazena pouze média ve zvoleném jazyku příspěvku.

en: Widget text
cs_CZ: Text widgetu

en: Widget title
cs_CZ: Název widgetu

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
cs_CZ: WordPress locale tohoto jazyka (např. cs_CZ, en_US). Pro tento jazyk bude potřeba nainstalovat .mo soubor.

en: Yemen
cs_CZ: Jemen

en: Yes
cs_CZ: Ano

en: You already added this language.
cs_CZ: Tento jazyk byl již přidán.

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
cs_CZ: Tímto zcela a navždy vymažete daný jazyk. Jste si jistý?

en: You are using plugins which require a license key.
cs_CZ: Využíváte doplňky, které vyžadují licenční klíč.

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
cs_CZ: Jazyk můžete vybrat ze seznamu nebo jej zde dole přímo zadat.

en: You can set them all to the default language.
cs_CZ: Můžete je všechny nastavit na výchozí jazyk.

en: You defined this page as your static homepage: %s.
cs_CZ: Tuto stránku jste určili jako Úvodní: %s.

en: You do not have permission to install plugin updates
cs_CZ: Nemáte oprávnění instalovat aktualizace pluginů

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
cs_CZ: Pokud chcete přeložit název, alternativní text a popisek, musíte aktivovat překlad médií. Jinak ho můžete bezpečně deaktivovat.

en: You must translate your static front page in %s.
cs_CZ: Musíte přeložit Vaši statickou úvodní stránku do %s.

en: You need to add at least one language.
cs_CZ: Musíte přidat alespoň jeden jazyk.

en: You need to select a language to be added.
cs_CZ: Musíte vybrat jazyk který má být přidán.

en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
cs_CZ: Vybrali jste %1$s %2$s ale nepřidali ho do seznamu před pokračováním na další krok.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
cs_CZ: Vybrali jste jazyk ale aby bylo možné pokračovat, musíte ho také přidat.

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
cs_CZ: Jste skoro připraveni na překlad obsahu!

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
cs_CZ: Nyní můžete přeložit Váš obsah jako jsou příspěvky, stránky, kategorie a tagy. Jak na to můžete zjistit, když si přečtete dokumentaci Polylang.

en: You're ready to translate the posts on your website.
cs_CZ: Jste připraveni přeložit příspěvky na Vaši webové stránce.

en: You're ready to translate your contents!
cs_CZ: Jste připraveni na překládání Vašeho obsahu!

en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
cs_CZ: Licenční klíč produktu %1$s není pro tuto URL aktivní. Pro správu licenčních klíčů %2$spřejděte na nastavení vašeho účtu%3$s.

en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
cs_CZ: Licenční klíč vypršel %1$s. %2$sObnovte si jej%3$s, prosím.

en: Your license key expires on %s.
cs_CZ: Váš licenční klíč vyprší dne %s.

en: Your license key has been disabled.
cs_CZ: Váš licenční klíč byl deaktivován.

en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
cs_CZ: Licenční klíč dosáhl svého limitu počtu aktivací. %1$sPodívejte se na možné upgrady%2$s.

en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
cs_CZ: Platnost Vašeho licenčního klíče brzy vyprší! Stane se tak přesně %1$s. %2$sObnovte svůj licenční klíč dnes!%3$s

en: Your static homepage is already translated in
cs_CZ: Vaše statická úvodní stránka je již přeložena v

en: Zambia
cs_CZ: Zambie

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
cs_CZ: j. n. Y

en: left to right
cs_CZ: zleva doprava

en: right to left
cs_CZ: zprava doleva

en: Åland Islands
cs_CZ: Ålandy
