Plugins - Polylang - Stable (latest release) - en to sv_SE translation catalogue (409 entries)

en: The language does not seem to exist.
sv_SE: Språket verkar inte finnas.

en: Synchronization disabled
sv_SE: Synkronisering inaktiverat

en: The media are translated
sv_SE: Mediaposten är översatt

en: The media are not translated
sv_SE: Mediaposten är inte översatt

en: The front page URL contains the page name or page id instead of the language code
sv_SE: Startsidans URL innehåller sidans namn eller ID istället för språkkoden

en: Display URL language information for default language
sv_SE: Visa URL-språkinformation för standardspråket

en: Detect browser language activated
sv_SE: ”Upptäck webbläsarens språkinställning” är aktiverat

en: Detect browser language deactivated
sv_SE: ”Upptäck webbläsarens språkinställning” är inaktiverat

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s information
sv_SE: Information om %s

en: Not loaded. Contact your host provider.
sv_SE: Ej laddat. Kontakta ditt webbhotell.

en: PHP SimpleXML extension
sv_SE: PHP-utökningen SimpleXML

en: Update now.
sv_SE: Uppdatera nu.

note: translators: 1. and 4. are opening anchor tags 2. the new plugin version 3. and 5. are closing anchor tags.
en: %1$sView version %2$s details%3$s or %4$supdate now%5$s.
sv_SE: %1$sVisa uppgifter om version %2$s%3$s eller %4$suppdatera direkt%5$s.

note: translators: 1. opening anchor tag, do not translate 2. the new plugin version 3. closing anchor tag, do not translate.
en: %1$sView version %2$s details%3$s.
sv_SE: %1$sVisa uppgifter om version %2$s%3$s.

en: Contact your network administrator to install the update.
sv_SE: Kontakta din nätverksadministratör för att installera uppdateringen.

note: translators: the plugin name.
en: There is a new version of %1$s available.
sv_SE: Det finns en ny version av %1$s tillgänglig.

en: Some themes or plugins may not be fully compatible with the language defined by the content or by domains.
sv_SE: Vissa teman eller tillägg är kanske inte helt kompatibla med det språk som definieras av innehållet eller av domäner.

en: Activate languages and translations for media only if you need to translate the text attached to the media: the title, the alternative text, the caption, the description... Note that the file is not duplicated.
sv_SE: Aktivera språk och översättningar för mediafiler endast om du behöver översätta den text som är kopplad till mediafilen: rubriken, alternativtexten, bildtexten, beskrivningen osv. Observera att ingen kopia skapas av filen.

en: When the front page is visited, redirects to itself in the browser preferred language. As this doesn't work if it is cached, Polylang will attempt to disable the front page cache for known cache plugins.
sv_SE: Vid besök till startsidan omdirigeras besökaren till samma sida på det språk som webbläsaren föredrar. Eftersom detta inte fungerar om sidan hämtas ur HTML-cache kommer Polylang att försöka inaktivera cache-hantering av startsidan för kända cache-tillägg.

en: Terms without language
sv_SE: Termer utan språk

en: Posts without language
sv_SE: Inlägg utan språk

en: The homepage is not translated in all languages
sv_SE: Startsidan är inte översatt till alla språk

en: It is mandatory to translate the static front page in all languages.
sv_SE: Det är obligatoriskt att översätta startsidan till alla språk.

en: All languages have a translated homepage
sv_SE: Alla språk har en översatt startsida

en: Homepage translated
sv_SE: Startsidan är översatt

en: Undefined
sv_SE: Odefinierat

note: translators: placeholder is the flag image
en: Flag used in the language switcher: %s
sv_SE: Flagga som används i språkväljaren: %s

note: translators: placeholder is the language name
en: Language: %s
sv_SE: Språk: %s

note: translators: placeholder is the plugin name
en: %s options
sv_SE: Alternativ för %s

en: Previous and next months
sv_SE: Föregående och nästa månad

note: translators: %s: is the translated label of the 'Ignore' button
en: %s: stay at this step
sv_SE: %s: stanna kvar på detta steg

note: translators: %s: is the translated label of the 'No' button
en: %s: don't add this language and continue to the next step
sv_SE: %s: lägg inte till detta språk och fortsätt till nästa steg

note: translators: %s: is the translated label of the 'Yes' button
en: %s: add this language and continue to the next step
sv_SE: %s: lägg till detta språk och fortsätt till nästa steg

en: Do you want to add this language before continuing to the next step?
sv_SE: Vill du lägga till detta språk innan du fortsätter till nästa steg?

note: translators: %1$s: is a language flag image, %2$s: is a language native name
en: You selected %1$s %2$s but you didn't add it to the list before continuing to the next step.
sv_SE: Du valde %1$s %2$s men lade inte till det i listan innan du gick vidare till nästa steg.

en: Languages already defined
sv_SE: Redan definierade språk

en: Remove
sv_SE: Ta bort

en: Select a language to be added
sv_SE: Välj ett språk du vill lägga till

en: First we are going to define the languages that you will use on your website.
sv_SE: Först behöver vi välja vilka språk du kommer att använda på webbplatsen.

en: This wizard will help you configure your Polylang settings, and get you started quickly with your multilingual website.
sv_SE: Denna guide hjälper dig att konfigurera dina inställningar för Polylang så att du snabbt kommer igång med din flerspråkiga webbplats.

en: Skip setup
sv_SE: Hoppa över inställning

en: Run the Setup Wizard
sv_SE: Kör installationsguiden

en: You&lsquo;re almost ready to translate your contents!
sv_SE: Nu är du nästan klar att börja översätta ditt innehåll!

note: translators: %s is the plugin name
en: Welcome to %s
sv_SE: Välkommen till %s

en: There is an error with a license key.
sv_SE: Ett fel har uppstått med en licensnyckel.

en: Please enter your license key: | Please enter your license keys:
sv_SE[0]: Ange din licensnyckel:
sv_SE[1]: Ange dina licensnycklar:

en: You are using plugins which require a license key.
sv_SE: Du använder tillägg som kräver en licensnyckel.

en: Not right now
sv_SE: Inte just nu

en: Continue
sv_SE: Fortsätt

note: translators: %s is the plugin name
en: %s &rsaquo; Setup
sv_SE: %s &rsaquo; Konfiguration

en: Help
sv_SE: Hjälp

en: Allow Polylang to translate media
sv_SE: Tillåt Polylang att översätta media

en: You must activate media translation if you want to translate the title, the alternative text, the caption, or the description. Otherwise you can safely deactivate it.
sv_SE: Du behöver aktivera översättning av media om du vill översätta rubriker, alt-texter, bildtexter eller beskrivningar. I annat fall kan du utan problem inaktivera funktionen.

en: When you want to insert media in a post, only the media in the language of the current post will be displayed.
sv_SE: När du vill infoga en mediefil i ett inlägg visas mediefiler på samma språk som det aktuella inlägget.

en: When you translate a media, the file is not duplicated on your disk, however you will see one entry per language in the media library.
sv_SE: När du översätter en mediefil kommer filen inte att dupliceras i filsystemet, men i mediebiblioteket kommer du att se en post per språk.

en: Polylang allows you to translate the text attached to your media, for example the title, the alternative text, the caption, or the description.
sv_SE: Med Polylang kan du översätta de texter som hör samman med dina mediefiler, såsom rubriken, den alternativa texten, bildtexten och beskrivningen.

en: Return to the Dashboard
sv_SE: Tillbaka till adminpanelen

note: translators: %s is the name of Polylang Business Pack product
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure a better compatibility, we recommend you use %s which includes both Polylang Pro and Polylang For WooCommerce.
sv_SE: Vi ser att du använder Polylang med WooCommerce. För att säkerställa bättre kompatibilitet rekommenderar vi att du använder %s som inkluderar både Polylang Pro och Polylang för WooCommerce.

en: Purchase Polylang Business Pack
sv_SE: Köp Polylang Business Pack

en: Buy now
sv_SE: Köp nu

en: Thank you for activating Polylang. If you want more advanced features - duplication, synchronization, REST API support, integration with other plugins, etc. - or further help provided by our Premium support, we recommend you upgrade to Polylang Pro.
sv_SE: Du har aktiverat Polylang. Om du vill ha mer avancerade funktioner – duplicering, synkronisering, stöd för REST API, integration med andra tillägg etc. – eller ytterligare hjälp från vår Premium-support, rekommenderar vi att du köper Polylang Pro.

en: Upgrade to Polylang Pro
sv_SE: Uppgradera till Polylang Pro

en: View pages
sv_SE: Visa sidor

en: You're ready to translate the posts on your website.
sv_SE: Nu kan du börja översätta inlägg på webbplatsen.

en: Translate some pages
sv_SE: Översätt några sidor

en: To get your website ready, there are still two steps you need to perform manually: add menus in each language, and add a language switcher to allow your visitors to select their preferred language.
sv_SE: Innan din webbplats är klar behöver du dessutom utföra två saker manuellt: Lägga till menyer på varje språk och lägga till en språkväljare så att dina besökare kan välja vilket språk de föredrar.

en: Create menus
sv_SE: Skapa menyer

en: Next step
sv_SE: Nästa steg

en: Read documentation
sv_SE: Läs dokumentationen

en: You're now able to translate your contents such as posts, pages, categories and tags. You can learn how to use Polylang by reading the documentation.
sv_SE: Nu kan du översätta ditt innehåll, såsom inlägg, sidor, kategorier och etiketter. Lär dig hur du använder Polylang genom att läsa dokumentationen.

en: You're ready to translate your contents!
sv_SE: Nu kan du börja översätta ditt innehåll!

en: If you add a new language, don't forget to translate your homepage.
sv_SE: Glöm inte att översätta din startsida om du lägger till ett nytt språk.

en: One language is well defined and assigned to your home page.
sv_SE: Ett språk är väl definierat och tilldelat till din startsida.

en: We are going to prepare this page in
sv_SE: Vi kommer att förbereda denna sida på

en: Your static homepage is already translated in
sv_SE: Din statiska startsida är redan översatt till

en: After the pages is created, it is up to you to put the translated content in each page linked to each language.
sv_SE: När sidorna har skapats behöver du lägga in det översatta innehållet i varje sida, länkat till respektive språk.

en: For your site to work correctly, this page must be translated in all available languages.
sv_SE: För att webbplatsen ska fungera korrekt måste denna sida översättas till alla tillgängliga språk.

note: translators: %s is the language of the front page ( flag, native name and locale )
en: Its language is : %s.
sv_SE: Dess språk är: %s.

note: translators: %s is the post title of the front page
en: You defined this page as your static homepage: %s.
sv_SE: Du har definierat följande sida som din statiska startsida: %s.

en: Ready!
sv_SE: Klart!

en: Homepage
sv_SE: Startsida

en: Content
sv_SE: Innehåll

en: Remove this language
sv_SE: Ta bort detta språk

en: Ignore
sv_SE: Ignorera

en: No
sv_SE: Nej

en: Yes
sv_SE: Ja

en: A language wasn't added.
sv_SE: Ett språk har inte lagts till.

en: You selected a language, however, to be able to continue, you need to add it.
sv_SE: Du har valt ett språk. Men för att kunna gå vidare behöver du lägga till det.

en: You need to add at least one language.
sv_SE: Du behöver lägga till minst ett språk.

en: You already added this language.
sv_SE: Du har redan lagt till detta språk.

en: You need to select a language to be added.
sv_SE: Du måste välja ett språk som ska läggas till.

en: Licenses
sv_SE: Licenser

en: Sorry, you are not allowed to manage options for this site.
sv_SE: Du har inte behörighet att hantera alternativ för denna webbplats.

en: Setup
sv_SE: Konfiguration

en: Choose the language to be assigned
sv_SE: Välj vilket språk som ska tilldelas

en: The selected language below will be applied to all your content without an assigned language.
sv_SE: Det valda språket nedan kommer att tillämpas på allt ditt innehåll utan ett tilldelat språk.

en: For your site to work correctly, you need to assign a language to all your contents.
sv_SE: För att din webbplats ska fungera korrekt måste du tilldela ett språk till allt ditt innehåll.

en: Content without language
sv_SE: Innehåll utan språk

en: Your license key has been disabled.
sv_SE: Din licensnyckel har inaktiverats.

en: Privacy Policy Page
sv_SE: Sida för integritetspolicy

note: translators: 1: Plugin name 2: Current WordPress version 3: Required WordPress version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of WordPress. You are using using WordPress %2$s. %1$s requires at least WordPress %3$s.
sv_SE: %1$s har inaktiverat sig själv eftersom du använder en gammal WordPress-version. Du använder WordPress %2$s. %1$s kräver minst WordPress %3$s.

note: translators: 1: Plugin name 2: Current PHP version 3: Required PHP version
en: %1$s has deactivated itself because you are using an old version of PHP. You are using using PHP %2$s. %1$s requires PHP %3$s.
sv_SE: %1$s har inaktiverat sig själv eftersom du använder en gammal PHP-version. Du använder PHP %2$s. %1$s kräver PHP %3$s.

en: North Macedonia
sv_SE: Nordmakedonien

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key will expire soon! Precisely, it will expire on %1$s. %2$sRenew your license key today!%3$s
sv_SE: Din licensnyckel löper ut snart! Mer exakt gäller den till %1$s. %2$sFörnya din licensnyckel nu!%3$s.

en: To enable this feature, you need Polylang Pro.
sv_SE: För att aktivera denna funktion behöver du Polylang Pro.

en: If you attempt to modify them anyway, your changes will not be saved.
sv_SE: Om du ändå försöker ändra dem kommer ändringarna inte att sparas.

en: Some taxonomies or metadata may be synchronized with existing translations that you are not allowed to modify.
sv_SE: Vissa taxonomier eller metadata kan synkroniseras med befintliga översättningar som du inte har behörighet att ändra.

note: translators: %s is a comma separated list of native language names
en: You must translate your static front page in %s.
sv_SE: Du måste översätta din statiska startsida till %s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you have been using Polylang for some time. We hope you love it, and we would really appreciate it if you would %1$sgive us a 5 stars rating%2$s.
sv_SE: Nu har du använt Polylang ett tag. Vi hoppas att du älskar tillägget och vore verkligen tacksamma om du vill %1$sge oss betyget 5 stjärnor%2$s.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: We have noticed that you are using Polylang with WooCommerce. To ensure compatibility, we recommend you use %1$sPolylang for WooCommerce%2$s.
sv_SE: Vi har märkt att du använder Polylang tillsammans med WooCommerce. För att säkerställa kompatibiliteten rekommenderar vi att du använder %1$sPolylang för WooCommerce%2$s.

note: translators: %1$s and %2$s are Polylang version numbers
en: Before upgrading to %2$s, please upgrade to %1$s.
sv_SE: Innan du uppgraderar till %2$s ber vi dig uppgradera till %1$s.

note: translators: accessibility text
en: Dismiss this notice.
sv_SE: Avfärda denna notis.

en: User
sv_SE: Användare

note: translators: %s is a language native name
en: User description - %s
sv_SE: Användarbeskrivning – %s

en: Translated user descriptions
sv_SE: Översatta användarbeskrivningar

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Support and extra features are available to %1$sPolylang Pro%2$s users.
sv_SE: Support och extrafunktioner är tillgängliga för användare av %1$sPolylang Pro%2$s.

en: Upgrade now.
sv_SE: Uppgradera nu.

note: translators: %s is a date
en: Your license key expires on %s.
sv_SE: Din licensnyckel löper ut %s.

en: The license key never expires.
sv_SE: Licensnyckeln löper aldrig ut.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag
en: Your license key has reached its activation limit. %1$sView possible upgrades%2$s now.
sv_SE: Din licensnyckel har nått gränsen för antal aktiveringar. %1$sVisa tillgängliga uppgraderingar%2$s nu.

note: translators: %s is a product name
en: This is not a %s license key.
sv_SE: Detta är ingen licensnyckel för %s.

note: translators: %1$s is a product name, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your %1$s license key is not active for this URL. Please %2$svisit your account page%3$s to manage your license key URLs.
sv_SE: Din licensnyckel för %1$s är inte aktiverad för denna URL. %2$sGå till din kontosida%3$s för att hantera URL-er för din licensnyckel.

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Invalid license. Please %1$svisit your account page%2$s and verify it.
sv_SE: Ogiltig licens. %1$sGå till din kontosida%2$s för att kontrollera den.

note: translators: %1$s is a date, %2$s is link start tag, %3$s is link end tag.
en: Your license key expired on %1$s. Please %2$srenew your license key%3$s.
sv_SE: Din licensnyckel löpte ut den %1$s. %2$sFörnya din licensnyckel%3$s.

en: Manage licenses for Polylang Pro and add-ons.
sv_SE: Hantera licenser för Polylang Pro och utökningar.

en: License keys
sv_SE: Licensnycklar

en: Allows to translate custom post types and taxonomies slugs in URLs.
sv_SE: Gör det möjligt att översätta URL-sluggar för anpassade inläggstyper och taxonomier.

en: Translate slugs
sv_SE: Översätt sluggar

en: Allows to share the same URL slug across languages for posts and terms.
sv_SE: Gör att samma URL-slug kan användas i alla språk för inlägg och termer.

en: Share slugs
sv_SE: Dela sluggar

en: Error
sv_SE: Fel

en: You do not have permission to install plugin updates
sv_SE: Du har inte tillräcklig behörighet för att installera tilläggsuppdateringar

note: translators: Post calendar label. %s: Date.
en: Posts published on %s
sv_SE: Inlägg publicerade den %s

[ctx: daily archives date format]
en: F j, Y
sv_SE: j F, Y

en: Choose a flag for the language.
sv_SE: Välj en flagga för språket.

note: translators: accessibility text
en: Filter by group
sv_SE: Filtrera efter grupp

note: translators:  accessibility text, %s is a string potentially in any language
en: Select %s
sv_SE: Välj %s

en: Description
sv_SE: Beskrivning

en: Module
sv_SE: Modul

en: Save Changes
sv_SE: Spara ändringar

en: Cancel
sv_SE: Avbryt

en: Delete this language and all its associated data
sv_SE: Ta bort detta språk och alla dess tillhörande data

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Choose %s as default language
sv_SE: Välj %s som standardspråk

en: Select as default language
sv_SE: Välj som standardspråk

en: Edit this language
sv_SE: Redigera detta språk

en: You can set them all to the default language.
sv_SE: Du kan ange att alla ska tillhöra standardspråket.

en: There are posts, pages, categories or tags without language.
sv_SE: Det finns inlägg, sidor, kategorier eller etiketter utan språk.

note: translators: %s is an url
en: Polylang was unable to access the %s URL. Please check that the URL is valid.
sv_SE: Polylang lyckades inte öppna URL:en %s. Kontrollera att URL:en är giltig.

note: translators: %s is a native language name
en: Please enter a valid URL for %s.
sv_SE: Ange en giltig URL för %s.

en: Decide how your URLs will look like.
sv_SE: Välj hur du vill att dina URL:er ska se ut.

en: Deactivated
sv_SE: Inaktiverad

en: Activate this module
sv_SE: Aktivera denna modul

en: Deactivate
sv_SE: Inaktivera

en: Deactivate this module
sv_SE: Inaktivera denna modul

en: Configure this module
sv_SE: Konfigurera denna modul

en: Activate languages and translations management for the custom post types and the taxonomies.
sv_SE: Aktivera hantering av språk och översättningar för anpassade inläggstyper och taxonomier.

en: Custom post types and Taxonomies
sv_SE: Anpassade inläggstyper och taxonomier

en: South Africa
sv_SE: Sydafrika

en: Yemen
sv_SE: Jemen

en: Western Samoa
sv_SE: Samoa

en: Wallis and Futuna
sv_SE: Wallis och Futuna

en: United States Virgin Islands
sv_SE: Amerikanska Jungruöarna

en: British Virgin Islands
sv_SE: Brittiska Jungfruöarna

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv_SE: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Vatican
sv_SE: Vatikanstaten

en: United States
sv_SE: USA

en: Ukraine
sv_SE: Ukraina

en: Trinidad and Tobago
sv_SE: Trinidad och Tobago

en: Turkey
sv_SE: Turkiet

en: Tunisia
sv_SE: Tunisien

en: Timor-Leste
sv_SE: Östtimor

en: Tokelau
sv_SE: Tokelauöarna

en: Tajikistan
sv_SE: Tadzjikistan

en: French Southern Territories
sv_SE: Franska sydterritorierna

en: Chad
sv_SE: Tchad

en: Turks and Caicos Islands
sv_SE: Turks och Caicos Islands

en: Syria
sv_SE: Syrien

en: São Tomé and Príncipe
sv_SE: São Tomé och Príncipe

en: South Sudan
sv_SE: Sydsudan

en: Suriname
sv_SE: Surinam

en: Slovakia
sv_SE: Slovakien

en: Slovenia
sv_SE: Slovenien

en: Saint Helena
sv_SE: Sankta Helena

en: Sweden
sv_SE: Sverige

en: Scotland
sv_SE: Skottland

en: Seychelles
sv_SE: Seychellerna

en: Solomon Islands
sv_SE: Salomonöarna

en: Saudi Arabia
sv_SE: Saudiarabien

en: Russia
sv_SE: Ryssland

en: Serbia
sv_SE: Serbien

en: Romania
sv_SE: Rumänien

en: Palestinian Territory
sv_SE: Palestinska områden

en: Pitcairn
sv_SE: Pitcairnöarna

en: Saint Pierre and Miquelon
sv_SE: Saint Pierre och Miquelon

en: Poland
sv_SE: Polen

en: Philippines
sv_SE: Filippinerna

en: Papua New Guinea
sv_SE: Papua Nya Guinea

en: French Polynesia
sv_SE: Franska Polynesien

en: Occitania
sv_SE: Occitanien

en: New Zealand
sv_SE: Nya Zeeland

en: Norway
sv_SE: Norge

en: Netherlands
sv_SE: Nederländerna

en: Norfolk Island
sv_SE: Norfolkön

en: New Caledonia
sv_SE: Nya Kaledonien

en: Mozambique
sv_SE: Moçambique

en: Mexico
sv_SE: Mexiko

en: Maldives
sv_SE: Maldiverna

en: Mauritania
sv_SE: Mauretanien

en: Northern Mariana Islands
sv_SE: Nordmarianerna

en: Mongolia
sv_SE: Mongoliet

en: Myanmar
sv_SE: Myanmar (Burma)

en: Marshall Islands
sv_SE: Marshallöarna

en: Madagascar
sv_SE: Madagaskar

en: Moldova
sv_SE: Moldavien

en: Morocco
sv_SE: Marocko

en: Libya
sv_SE: Libyen

en: Latvia
sv_SE: Lettland

en: Luxembourg
sv_SE: Luxemburg

en: Lithuania
sv_SE: Litauen

en: Lebanon
sv_SE: Libanon

en: Kazakhstan
sv_SE: Kazakstan

en: Cayman Islands
sv_SE: Caymanöarna

en: Kurdistan
sv_SE: Irakiska Kurdistan

en: South Korea
sv_SE: Sydkorea

en: North Korea
sv_SE: Nordkorea

en: Saint Kitts and Nevis
sv_SE: Saint Kitts och Nevis

en: Comoros
sv_SE: Komorerna

en: Cambodia
sv_SE: Kambodja

en: Kyrgyzstan
sv_SE: Kirgizistan

en: Jordan
sv_SE: Jordanien

en: Italy
sv_SE: Italien

en: Iceland
sv_SE: Island

en: Iraq
sv_SE: Irak

en: British Indian Ocean Territory
sv_SE: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: India
sv_SE: Indien

en: Republic of Ireland
sv_SE: Irland

en: Indonesia
sv_SE: Indonesien

en: Hungary
sv_SE: Ungern

en: Croatia
sv_SE: Kroatien

en: Heard Island and McDonald Islands
sv_SE: Heard Island och McDonald Islands

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv_SE: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Greece
sv_SE: Grekland

en: Equatorial Guinea
sv_SE: Ekvatorialguinea

en: Greenland
sv_SE: Grönland

en: Georgia
sv_SE: Georgien

en: United Kingdom
sv_SE: Storbritannien

en: Galicia
sv_SE: Galicien

en: France
sv_SE: Frankrike

en: Faroe Islands
sv_SE: Färöarna

en: Micronesia
sv_SE: Mikronesiska federationen

en: Falkland Islands
sv_SE: Falklandsöarna

en: Ethiopia
sv_SE: Etiopien

en: Spain
sv_SE: Spanien

en: Western Sahara
sv_SE: Västsahara

en: Egypt
sv_SE: Egypten

en: Estonia
sv_SE: Estland

en: Algeria
sv_SE: Algeriet

en: Dominican Republic
sv_SE: Dominikanska republiken

en: Denmark
sv_SE: Danmark

en: Germany
sv_SE: Tyskland

en: Czech Republic
sv_SE: Tjeckien

en: Cyprus
sv_SE: Cypern

en: Christmas Island
sv_SE: Julön

en: Cape Verde
sv_SE: Kap Verde

en: Cuba
sv_SE: Kuba

en: China
sv_SE: Kina

en: Cameroon
sv_SE: Kamerun

en: Cook Islands
sv_SE: Cooköarna

en: Ivory Coast
sv_SE: Elfenbenskusten

en: Switzerland
sv_SE: Schweiz

en: Congo
sv_SE: Kongo

en: Central African Republic
sv_SE: Centralafrikanska republiken

en: Democratic Republic of the Congo
sv_SE: Demokratiska republiken Kongo

en: Cocos
sv_SE: Kokosöarna

en: Catalonia
sv_SE: Katalonien

en: Canada
sv_SE: Kanada

en: Belarus
sv_SE: Vitryssland

en: Brazil
sv_SE: Brasilien

en: Bulgaria
sv_SE: Bulgarien

en: Belgium
sv_SE: Belgien

en: Basque Country
sv_SE: Baskien

en: Bosnia and Herzegovina
sv_SE: Bosnien och Hercegovina

en: Azerbaijan
sv_SE: Azerbajdzjan

en: Åland Islands
sv_SE: Åland

en: Australia
sv_SE: Australien

en: Austria
sv_SE: Österrike

en: American Samoa
sv_SE: Amerikanska Samoa

en: Arab league
sv_SE: Arabförbundet

en: Netherlands Antilles
sv_SE: Nederländska Antillerna

en: Armenia
sv_SE: Armenien

en: Albania
sv_SE: Albanien

en: Antigua and Barbuda
sv_SE: Antigua och Barbuda

en: United Arab Emirates
sv_SE: Förenade Arabemiraten

note: translators: accessibility text
en: Translation
sv_SE: Översättning

en: Posts Page
sv_SE: Inläggssida

en: Front Page
sv_SE: Startsida

en: Add to Menu
sv_SE: Lägg till i menyn

en: The flag does not exist
sv_SE: Flaggan finns inte

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Add a translation in %s
sv_SE: Lägg till en översättning till %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: This item is in %s
sv_SE: Detta objekt är i %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit the translation in %s
sv_SE: Redigera översättningen till %s

note: translators: accessibility text, %s is a native language name
en: Edit this item in %s
sv_SE: Redigera detta objekt i %s

note: Description of the plugin
en: Adds multilingual capability to WordPress
sv_SE: Lägger till flerspråkighet i WordPress

en: Activate
sv_SE: Aktivera

en: Activated
sv_SE: Aktiverad

en: Close
sv_SE: Stäng

en: Polylang has been deactivated because you upgraded from a too old version.
sv_SE: Polylang har inaktiverats för att du uppdaterade från en för gammal version.

en: Title:
sv_SE: Rubrik:

en: Displays a language switcher
sv_SE: Visar en språkväljare

en: Displays as a dropdown
sv_SE: Visas som rullgardinsmeny

en: Hides languages with no translation
sv_SE: Döljer språk utan översättning

en: Hides the current language
sv_SE: Dölj nuvarande språket

en: Forces link to front page
sv_SE: Tvingar länk till startsidan

en: Displays flags
sv_SE: Visa flaggor

en: Displays language names
sv_SE: Visa språknamn

en: Import <strong>posts, pages, comments, custom fields, categories, and tags</strong> from a WordPress export file.
sv_SE: Importera <strong>inlägg, sidor, kommentarer, anpassade fält, kategorier och etiketter</strong> från en WordPress-exportfil.

en: Uncategorized
sv_SE: Okategoriserad

note: translators: Hidden accessibility text.
en: Search
sv_SE: Sök

en: Use this to remove unused strings from database, for example after a plugin has been uninstalled.
sv_SE: Använd denna för att ta bort oanvända textsträngar från databasen, t.ex. efter att ett tillägg har avinstallerats.

en: Clean strings translation database
sv_SE: Töm databasen för strängöversättningar

en: Search translations
sv_SE: Sök översättningar

en: The synchronization options allow to maintain exact same values (or translations in the case of taxonomies and page parent) of meta content between the translations of a post or page.
sv_SE: Synkroniseringsalternativen gör det möjligt att behålla exakt samma värden (eller översättningar när det gäller taxonomier och överordnade sida) av metainnehåll mellan översättningarna av ett inlägg eller en sida.

en: Synchronization
sv_SE: Synkronisering

en: Activate languages and translations for custom taxonomies.
sv_SE: Aktivera språk och översättningar för anpassade taxonomier.

en: Custom taxonomies
sv_SE: Anpassade taxonomier

en: Activate languages and translations for custom post types.
sv_SE: Aktivera språk och översättningar för anpassade inläggstyper.

en: Custom post types
sv_SE: Anpassade inläggstyper

en: Detect browser language
sv_SE: Upptäck webbläsarens språkinställning

note: translators: %1$s example url when the option is active. %2$s example url when the option is not active
en: Example: %1$s instead of %2$s
sv_SE: Exempel: %1$s istället för %2$s

en: The front page URL contains the language code instead of the page name or page id
sv_SE: Startsidans URL innehåller språkkoden istället för sidans namn eller ID

en: Keep /language/ in pretty permalinks
sv_SE: Behåll /language/ i permalänkstrukturen

en: Remove /language/ in pretty permalinks
sv_SE: Ta bort /language/ i permalänkstrukturen

en: Hide URL language information for default language
sv_SE: Dölj URL-språkinformation för standardspråket

en: The language is set from different domains
sv_SE: Språket anges från domänerna

en: The language is set from the subdomain name in pretty permalinks
sv_SE: Språket anges från subdomännamnet i permalänkstrukturen

en: Example:
sv_SE: Exempel:

en: The language is set from the code in the URL
sv_SE: Språket anges från koden i URL:en

en: The language is set from the directory name in pretty permalinks
sv_SE: Språket anges från katalognamnet i permalänkstrukturen

en: Posts, pages, categories and tags URLs will not be modified.
sv_SE: URL:er för inlägg, sidor, kategorier och etiketter kommer inte att ändras.

en: The language is set from content
sv_SE: Språket bestäms utav innehåll

en: URL modifications
sv_SE: URL-ändringar

note: translators: accessibility text
en: Default language
sv_SE: Standardspråk

en: Update
sv_SE: Uppdatera

en: Position of the language in the language switcher
sv_SE: Språkets position i språkväljaren

en: Choose the text direction for the language
sv_SE: Välj textriktning för språket

en: right to left
sv_SE: från höger till vänster

en: left to right
sv_SE: från vänster till höger

en: Text direction
sv_SE: Textriktning

en: Language code - preferably 2-letters ISO 639-1  (for example: en)
sv_SE: Språkkod – helst två bokstäver ISO 639-1 (t.ex. sv)

en: Language code
sv_SE: Språkkod

en: WordPress Locale for the language (for example: en_US). You will need to install the .mo file for this language.
sv_SE: WordPress-kod för språkversion (till exempel: sv_SE). Du behöver installera .mo-filen för detta språk.

en: The name is how it is displayed on your site (for example: English).
sv_SE: Namnet är hur det visas på din webbplats (t.ex. Svenska).

en: You can choose a language in the list or directly edit it below.
sv_SE: Du kan välja ett språk i listan eller redigera det direkt nedan.

en: Choose a language
sv_SE: Välj ett språk

en: Add new language
sv_SE: Lägg till nytt språk

en: Edit language
sv_SE: Redigera språk

note: translators: %1$s is link start tag, %2$s is link end tag.
en: Polylang is provided with an extensive %1$sdocumentation%2$s (in English). It includes information on how to set up your multilingual site and use it on a daily basis; FAQs, and documentation for developers to adapt their plugins and themes.
sv_SE: Polylang levereras med omfattande %1$sdokumentation%2$s (på engelska). Där finns information om hur du konfigurerar en flerspråkig webbplats och hur du sedan använder den. Vidare finns det svar på vanliga frågor samt dokumentation för utvecklare om hur de kan anpassa sina tillägg och teman.

en: View all groups
sv_SE: Visa alla grupper

en: Translations
sv_SE: Översättningar

en: Group
sv_SE: Grupp

en: Name
sv_SE: Namn

en: String
sv_SE: Sträng

en: Posts
sv_SE: Inlägg

en: Flag
sv_SE: Flagga

en: Order
sv_SE: Ordning

en: Code
sv_SE: Kod

en: Locale
sv_SE: Språkversion

en: Full name
sv_SE: Fullständigt namn

en: Delete
sv_SE: Ta bort

en: You are about to permanently delete this language. Are you sure?
sv_SE: Du håller på att ta bort detta språk permanent. Är du säker?

en: Featured image
sv_SE: Utvald bild

en: Page order
sv_SE: Sidordning

en: Page template
sv_SE: Sidmall

en: Page parent
sv_SE: Överordnad sida

en: Post format
sv_SE: Inläggsformat

en: Published date
sv_SE: Publiceringsdatum

en: Sticky posts
sv_SE: Klistrade inlägg

en: Ping status
sv_SE: Pingstatus

en: Comment status
sv_SE: Kommentarstatus

en: Custom fields
sv_SE: Anpassade fält

en: Taxonomies
sv_SE: Taxonomier

en: Settings saved.
sv_SE: Inställningarna sparade.

en: Translations updated.
sv_SE: Översättningar uppdaterade.

en: Strings translations
sv_SE: Översättning av textsträngar

en: About Polylang
sv_SE: Om Polylang

en: The language was created, but the WordPress language file was not downloaded. Please install it manually.
sv_SE: Språket har skapats, men WordPress språkfil laddades inte ned. Du behöver installera den manuellt.

en: Filters content by language
sv_SE: Filtrerar innehåll efter språk

en: Show all languages
sv_SE: Visa alla språk

en: Settings
sv_SE: Inställningar

en: Widget text
sv_SE: Widgettext

en: Widget title
sv_SE: Widgetrubrik

en: Language switcher
sv_SE: Språkväljare

en: The language must have a name
sv_SE: Språket måste ha ett namn

en: The language code must be unique
sv_SE: Språkkoden måste vara unik

en: The language code contains invalid characters
sv_SE: Språkkoden innehåller ogiltiga tecken

en: Enter a valid WordPress locale
sv_SE: Ange en giltig WordPress-kod för språkversion

en: Language updated.
sv_SE: Språk uppdaterat.

en: Language deleted.
sv_SE: Språk borttaget.

en: Language added.
sv_SE: Språk tillagt.

en: Impossible to add the language.
sv_SE: Omöjligt att lägga till språket.

en: All languages
sv_SE: Alla språk

en: The widget is displayed for:
sv_SE: Widgeten visas för:

en: None
sv_SE: Inget

en: Sets the language
sv_SE: Ställer in språk

en: Edit
sv_SE: Redigera

en: (no parent)
sv_SE: (ingen överordnad)

en: Languages
sv_SE: Språk

en: Language
sv_SE: Språk

en: &mdash; No Change &mdash;
sv_SE: &mdash; Ingen förändring &mdash;
