Themes - Twenty Nineteen - en to cy_GB translation catalogue (80 entries)

note: Description of the theme
en: Our 2019 default theme is designed to show off the power of the block editor. It features custom styles for all the default blocks, and is built so that what you see in the editor looks like what you'll see on your website. Twenty Nineteen is designed to be adaptable to a wide range of websites, whether you’re running a photo blog, launching a new business, or supporting a non-profit. Featuring ample whitespace and modern sans-serif headlines paired with classic serif body text, it's built to be beautiful on all screen sizes.
cy_GB: Mae ein thema rhagosodedig  2019 wedi'i gynllunio i ddangos pŵer y golygydd bloc. Mae'n cynnwys arddulliau cyfaddas ar gyfer yr holl flociau rhagosodedig, ac fe'i hadeiladwyd fel bod yr hyn a welwch yn y golygydd yn edrych fel yr hyn y byddwch yn ei weld ar eich gwefan. Mae Twenty Nineteen wedi ei gynllunio i fod yn addasadwy i ystod eang o wefannau, p'un a ydych chi'n cynnal blog lluniau, yn lansio busnes newydd, neu'n cefnogi corff dim-er-elw. Yn cynnwys digon o lefydd gwag a phenawdau modern sans-serif sy'n paru gyda thestun corfforol clasurol, mae'n cael ei hadeiladu i fod yn hardd ar bob maint sgrin.

note: translators: %s: parent post link
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
cy_GB: <span class="meta-nav">Cyhoeddwyd yn</span><span class="post-title">%s</span>

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><br><span class="post-title">%title</span>
cy_GB: <span class="meta-nav">Cyhoeddwyd yn</span><br><span class="post-title">%title</span>

[ctx: post]
en: Featured
cy_GB: Nodwedd

en: Twenty Nineteen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
cy_GB: Mae Twenty Nineteen angen o leiaf WordPress fersiwn 4.7. Rydych yn rhedeg fersiwn %s. Diweddarwch a cheisiwch eto.

en: Back
cy_GB: Nôl

en: More
cy_GB: Rhagor

en: Apply a filter to featured images using the primary color
cy_GB: Gosod hidl i ddelweddau nodwedd sy'n defnyddio'r lliw sylfaenol

en: Apply a custom color for buttons, links, featured images, etc.
cy_GB: Gosod lliw cyfaddas ar gyfer botymau, dolenni, delweddau nodwedd, ac ati.

[ctx: primary color]
en: Custom
cy_GB: Cyfaddas

[ctx: primary color]
en: Default
cy_GB: Rhagosodiad

en: White
cy_GB: Gwyn

en: Light Gray
cy_GB: Llwyd Golau

en: Dark Gray
cy_GB: Llwyd Tywyll

en: Secondary
cy_GB: Eilaidd

en: XL
cy_GB: Mawr Ianw

en: Huge
cy_GB: Anferth

en: L
cy_GB: M

en: Large
cy_GB: Mawr

en: M
cy_GB: R

en: Normal
cy_GB: Arferol

en: Small
cy_GB: Bach

en: S
cy_GB: E

en: Footer Menu
cy_GB: Dewislen y Troedyn

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
cy_GB: Maint llawn

en: Page
cy_GB: Tudalen

en: Add widgets here to appear in your footer.
cy_GB: Ychwanegu teclynnau yma i ymddangos yn eich troedyn.

en: Footer
cy_GB: Troedyn

en: Primary Color
cy_GB: Lliw Cynradd

en: No comments
cy_GB: Dim sylwadau

note: translators: %1(X comments)$s
en: %d Comment | %d Comments
cy_GB[0]: %d Sylwadau
cy_GB[1]: %d Sylw
cy_GB[2]: %d Sylw
cy_GB[3]: %d Sylw

en: View more posts
cy_GB: Gweld rhagor o gofnodion

note: translators: %s: post author
en: Published by %s
cy_GB: Cyhoeddwyd gan %s

en: Top Menu
cy_GB: Dewislen y Brig

note: translators: %s: Name of current post. Only visible to screen readers
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
cy_GB: Parhau i ddarllen<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
cy_GB: Tudalennau:

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
cy_GB: Nid ydym yn gallu canfod yr hyn rydych yn chwilio amdano. Beth am chwilio.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
cy_GB: Ymddiheuriadau does dim yn cydweddu a'ch chwilio. Ceisiwch eto gydag allweddeiriau gwahanol.

note: translators: 1: link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
cy_GB: Barod i gyhoeddi eich cofnod cyntaf? <a href="%1$s">Cychwyn fan hyn</a>.

en: Nothing Found
cy_GB: Heb Ganfod Dim

en: Previous post:
cy_GB: Cofnod blaenorol:

en: Previous Post
cy_GB: Cofnod Blaenorol

en: Next post:
cy_GB: Cofnod nesaf:

en: Next Post
cy_GB: Cofnod Nesaf

en: Search results for:
cy_GB: Chwilio canlyniadau am:

en: Older posts
cy_GB: Cofnodion hŷn

en: Newer posts
cy_GB: Cofnodion mwy diweddar

en: Tags:
cy_GB: Tagiau:

en: Posted in
cy_GB: Cofnodwyd ar

note: translators: %s: Name of current post. Only visible to screen readers.
en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
cy_GB: Gadael sylw<span class="screen-reader-text"> ar %s</span>

en: Posted by
cy_GB: Cofnodwyd ar

en: Archives:
cy_GB: Archifau:

note: translators: %s: Taxonomy singular name
en: %s Archives:
cy_GB: %s Archif:

en: Post Type Archives:
cy_GB: Math o Gofnod Archif:

en: Daily Archives:
cy_GB: Archifau Dyddiol:

en: Monthly Archives:
cy_GB: Archifau Misol:

en: Yearly Archives:
cy_GB: Archifau Blynyddol:

en: Author Archives:
cy_GB: Archifau Awdur:

en: Tag Archives:
cy_GB: Tagio Archifau:

en: Category Archives:
cy_GB: Archifau Categori:

note: translators: %s: Name of current post. Only visible to screen readers translators: %s: Name of current post. Only visible to screen readers.
en: Edit <span class="screen-reader-text">%s</span>
cy_GB: Golygu<span class="screen-reader-text"> %s</span>

en: Skip to content
cy_GB: Mynd i'r cynnwys

en: Social Links Menu
cy_GB: Dewislen Dolenni Cymdeithasol

en: Primary
cy_GB: Cynradd

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
cy_GB: Grymuso balch gan %s.

en: Comments are closed.
cy_GB: Mae'r sylwadau wedi cau.

en: Next
cy_GB: Nesaf

en: Previous
cy_GB: Blaenorol

en: Comments
cy_GB: Sylwadau

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s reply on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s replies on &ldquo;%2$s&rdquo;
cy_GB[0]: %1$s atebion ar &ldquo;%2$s&rdquo;
cy_GB[1]: %1$s ateb ar &ldquo;%2$s&rdquo;
cy_GB[2]: %1$s ateb ar &ldquo;%2$s&rdquo;
cy_GB[3]: %1$s ateb ar &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One reply on &ldquo;%s&rdquo;
cy_GB: Un ateb ar &ldquo;%s&rdquo;

en: Leave a comment
cy_GB: Gadael sylw

en: Join the Conversation
cy_GB: Ymuno â'r Sgwrs

en: Your comment is awaiting moderation.
cy_GB: Mae eich sylw yn aros i gael ei gymedroli.

en: Edit
cy_GB: Golygu

note: translators: 1: comment date, 2: comment time
en: %1$s at %2$s
cy_GB: %1$s yn %2$s

en: %s <span class="screen-reader-text says">says:</span>
cy_GB: %s <span class="screen-reader-text says">yn dweud:</span>

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
cy_GB: Doedd dim byd fan hyn. Beth am chwilio?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
cy_GB: Wps! Does dim modd canfod y dudalen honno.

note: Author of the theme
en: the WordPress team
cy_GB: tîm WordPress
