Themes - Twenty Seventeen - en to jv_ID translation catalogue (64 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
jv_ID: Twenty Seventeen marakaké situs sampéyan tampil karo sesirahan video lan gambar-gambar fitur. Kanggo ngutamakaé situs bisnis, fitur multi seksi iki nang kācā ngarep kāyā nganggo widget, navigasi lan menu sosmed, logo lan liya-liyané. Setélan pribadi kothakan asimetrik nganggo skema warna lan nontonaké konten multimedia sampéyan karo format pos. Tema gawan kanggo 2017 tampil apik nang akéh bāsā, kanggo manéka kagunan lan nang manéka piranti.

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
jv_ID: Tambahānā widget nang kéné kanggo nontonaké nang bilah larik nang pos blog lan arsip kācā.

en: Blog Sidebar
jv_ID: Blog Larik Pinggir

en: Scroll down to content
jv_ID: Nggulung ngisor marang konten

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
jv_ID: Kopi

en: Pause background video
jv_ID: Mandhegi Video latar mburi

en: Play background video
jv_ID: Mainaké Video latar mburi

en: Front Page Section %1$s Placeholder
jv_ID: Seksi Kāca ngarep Kothakan %1$s

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
jv_ID: Yén tata-letak rong kolom sing dipilih, judul kācā tetep nganggo kolom siji lan kontené nganggo rong kolom.

en: Next Post
jv_ID: Tulisan Sakwisé

en: Posts
jv_ID: Tulisan

en: Tags
jv_ID: Tetenger

en: Categories
jv_ID: Kategori

note: translators: %s: post date
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
jv_ID: <span class="screen-reader-text">Dikirim nang</span> %s

note: translators: %s: post author
en: by %s
jv_ID: déning %s

en: Please define an SVG icon filename.
jv_ID: Mānggā dijenengi berkas ikon SVGné.

en: Please define default parameters in the form of an array.
jv_ID: Mānggā digawé parameter gawané nang larikan formulir.

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
jv_ID: Pilih kācā nganggo menu keréh kanggo nontonaké nang saben area. Tambahānā gambar nang seksi karo nyetèl gambar utāmā nang editor kācā. Seksi sing kosong ora bakal ditampilaké.

note: translators: %d is the front page section number
en: Front Page Section %d Content
jv_ID: Konten Seksi %d Kācā Ngarep

en: Two Column
jv_ID: Rong kolom

en: One Column
jv_ID: Sekolom

en: Page Layout
jv_ID: Tata letak

en: Theme Options
jv_ID: Opsi Tema

en: Custom
jv_ID: Gubahan

en: Light
jv_ID: Padhang

en: Color Scheme
jv_ID: Skema Kelir

en: Default Header Image
jv_ID: Gambar Gawan Irahan

en: Footer 2
jv_ID: Suku 2

en: Add widgets here to appear in your footer.
jv_ID: Tambahānā widget nang kéné kanggo nontonaké footer.

en: Footer 1
jv_ID: Suku 1

[ctx: Libre Franklin font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Libre Franklin, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
jv_ID: urip

en: Top Menu
jv_ID: Menu Pucuk

en: Reply
jv_ID: Bales

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
jv_ID: Kétoké ora bisā nemokaké āpā sing sampéyan golèki. Mugā-mugā karo panggolékan bisā nulungi.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
jv_ID: Pangapurané, ora ānā sing cocok karo kriteria panggolékan Sampéyan. Mānggā nyoba manèh nganggo tembung kunci liyanè.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
jv_ID: Siap macak tulisan pertama sampéyan? <a href="%1$s">Mulai miwiti saiki</a>.

en: Nothing Found
jv_ID: Ora Nemu Apā-āpā

en: Previous Post
jv_ID: Tulisan Sakdurungé

en: Previous
jv_ID: Sakdurungé

en: Next
jv_ID: Lanjutané

[ctx: submit button]
en: Search
jv_ID: Nggolèk

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
jv_ID: Nggolèk ‪‪&hellip;

en: Comments are closed.
jv_ID: Pangalembana ditutup.

en: Skip to content
jv_ID: Langsung neng isi

en: Dark
jv_ID: Peteng

en: Search Results for: %s
jv_ID: Pituwas Pamadosan saka: %s

[ctx: label]
en: Search for:
jv_ID: Nggolèk kanggo:

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
jv_ID: Nerusaké mācā<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
jv_ID: Tema Rongéwu Pitulas mbutuhaké paling ora WordPress versi 4.7. Sampéyan nganggo versi %s. Mānggā dianyari lan nyoba manéh.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
jv_ID: Nyunting<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Pages:
jv_ID: Kācā:

en: Collapse child menu
jv_ID: Ciutnā menu anakan

en: Expand child menu
jv_ID: Kembangnā menu anakan

en: Social Links Menu
jv_ID: Menu Pranālā Sosmed

en: Footer Social Links Menu
jv_ID: Suku Menu Pranālā Sosmed

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
jv_ID[0]: %1$s Balesan marang &ldquo;%2$s&rdquo;
jv_ID[1]: %1$s Balesan marang &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
jv_ID: Siji balesan marang &ldquo;%s&rdquo;

en: Page
jv_ID: Kācā

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
jv_ID: Dhuh! Kācā kuwi ora bisa ditemokaké.

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
jv_ID: Ketoké ora ānā āpā-āpā ing panggonan iki. Piyé yèn nyoba nggoléki?

en: Previous page
jv_ID: Kācā sakdurungé

en: Next page
jv_ID: Kācā Sakwisé

en: Proudly powered by %s
jv_ID: Kanthi mongkog dipandhégani déning %s

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
jv_ID: Tim WordPress
