Themes - Twenty Seventeen - en to ur_PK translation catalogue (70 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Seventeen brings your site to life with header video and immersive featured images. With a focus on business sites, it features multiple sections on the front page as well as widgets, navigation and social menus, a logo, and more. Personalize its asymmetrical grid with a custom color scheme and showcase your multimedia content with post formats. Our default theme for 2017 works great in many languages, for any abilities, and on any device.
ur_PK: Twenty Seventeen عمیق خصوصیات تصاویر اور بلند تخیل متحرک تصاویر کے ساتھ زندگی کے لیے آپ کی ویب سائٹ کو بناتی ہے۔ کاروباری سائٹس پر خصوصی توجہ کے ساتھ، اس کے ساتھ ساتھ سرورق پر ایک سے زیادہ حصے ویجٹ، نیویگیشن اور سماجی مینو، علامت (لوگو)، اور مزید خصوصیات۔ آپ کی مرضی کے رنگ کی اسکیم کے ساتھ اس کی غیر متناسب گرڈ کو مشخص اور پوسٹ فارمیٹس کے ساتھ آپ کے ملٹی میڈیا مواد کو ظاہر کرتی ہے۔ 2017 کے لیے ہماری پہلے سے طے شدہ تھیم کئی زبانوں میں بہت اچھا کام کرتی ہے، کسی بھی صلاحیتوں کے لیے، اور کسی بھی ڈیوائس پر۔

en: Footer
ur_PK: فوٹر

en: Add widgets here to appear in your sidebar on blog posts and archive pages.
ur_PK: بلاگ پوسٹوں اور آرکائیو کے صفحات پر اپنی سائیڈ بار میں دکھانے کے لیے یہاں ویجٹ شامل کریں۔

en: Blog Sidebar
ur_PK: بلاگ سائیڈ بار

en: Scroll down to content
ur_PK: مواد پر نیچے اسکرول کریں

[ctx: Theme starter content]
en: Coffee
ur_PK: کافی

[ctx: Theme starter content]
en: Sandwich
ur_PK: سینڈوچ

[ctx: Theme starter content]
en: Espresso
ur_PK: ایسپریسو

en: Pause background video
ur_PK: پس منظر کی ویڈیو روکیں

en: Play background video
ur_PK: پس منظر کی ویڈیو چلائیں

en: Front Page Section %1$s Placeholder
ur_PK: سرورق سیکشن %1$s پلیس ہولڈر

en: When the two-column layout is assigned, the page title is in one column and content is in the other.
ur_PK: جب دو کالمی لے آؤٹ مقرر کیا جاتا ہے، صفحے کا عنوان ایک کالم میں اور مواد دوسرے میں۔

en: Next Post
ur_PK: اگلی پوسٹ

en: Posts
ur_PK: پوسٹیں

en: Tags
ur_PK: ٹیگز

en: Categories
ur_PK: زمرے

note: translators: used between list items, there is a space after the comma
en: ,
ur_PK: ،

note: translators: %s: post date
en: <span class="screen-reader-text">Posted on</span> %s
ur_PK: %s <span class="screen-reader-text">کو شائع ہوا</span>

note: translators: %s: post author
en: by %s
ur_PK: منجانب %s

en: Please define an SVG icon filename.
ur_PK: براہ مہربانی ایک SVG آئیکن فائل کے نام کی وضاحت کریں۔

en: Please define default parameters in the form of an array.
ur_PK: براہ مہربانی ایک ترتیب وار فہرست کی شکل میں پہلے سے طے شدہ پیرامیٹرز کی وضاحت کریں۔

en: Select pages to feature in each area from the dropdowns. Add an image to a section by setting a featured image in the page editor. Empty sections will not be displayed.
ur_PK: ڈراپ ڈاؤنز سے ہر ایریا میں نمایاں کرنے کے لیے صفحات منتخب کریں۔ پیج ایڈیٹر میں ہر حصے کے لیے ایک نمایاں تصویر مقرر کرنے کے لیے ایک تصویر شامل کریں۔ خالی حصوں کو ظاہر نہیں کیا جائے گا۔

note: translators: %d is the front page section number
en: Front Page Section %d Content
ur_PK: سرورق سیکشن %d مواد

en: Two Column
ur_PK: دو کالمی

en: One Column
ur_PK: ایک کالمی

en: Page Layout
ur_PK: صفحے کا لےآؤٹ

en: Theme Options
ur_PK: تھیم کے اختیارت

en: Custom
ur_PK: مرضی کے مطابق

en: Light
ur_PK: ہلکا

en: Color Scheme
ur_PK: رنگ کی اسکیم

en: Default Header Image
ur_PK: طےشدہ ہیڈر کی تصویر

en: Footer 2
ur_PK: فوٹر2

en: Add widgets here to appear in your footer.
ur_PK: اپنے فوٹر میں دکھانے کے لیے یہاں ویجٹس شامل کریں۔

en: Footer 1
ur_PK: فوٹر1

[ctx: Libre Franklin font: on or off]
note: Translators: If there are characters in your language that are not supported by Libre Franklin, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ur_PK: جاری

en: Top Menu
ur_PK: ٹاپ مینو

en: Reply
ur_PK: جواب

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ur_PK: ایسا لگتا ہے کہ ہم وہ تلاش نہیں کر سکے جسے آپ ڈھونڈ رہے ہیں۔ شاید تلاش مدد کر سکے۔

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ur_PK: معاف کیجیے گا، لیکن آپ کی تلاش کردہ اصطلاح سے کچھ نہیں ملا سکا۔ براہ مہربانی کسی اور کی ورڈز سے دوبارہ تلاش کرنے کی کوشش کریں۔

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ur_PK: آپ اپنی پہلی پوسٹ شائع کرنے لیے تیار ہیں؟ <a href="%1$s">یہاں سے شروع کریں</a>۔

en: Nothing Found
ur_PK: کچھ نہیں ملا

en: Previous Post
ur_PK: پچھلی پوسٹ

en: Previous
ur_PK: گزشتہ

en: Next
ur_PK: اگلا

[ctx: submit button]
en: Search
ur_PK: تلاش

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ur_PK: تلاش کریں &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ur_PK: تلاش کریں:

en: Search Results for: %s
ur_PK: تلاش کے نتائج برائے : %s

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ur_PK: <span class="screen-reader-text">"%s "</span> پڑھنا جاری رکھیں

en: Dark
ur_PK: گہرا

en: Twenty Seventeen requires at least WordPress version 4.7. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ur_PK: Twenty Seventeen کم از کم ورڈپریس 4.3 پر کام کرتی ہے۔ آپ ورژن %s استعمال کر رہے ہیں۔ اپگریڈ کرنے کے بعد کوشش کریں۔

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ur_PK: <span class="screen-reader-text">"%s "</span> میں ترمیم کریں

en: Pages:
ur_PK: صفحات:

en: Menu
ur_PK: مینو

en: Skip to content
ur_PK: مواد پر جائیں

en: Collapse child menu
ur_PK: ذیلی مینو بند کریں

en: Expand child menu
ur_PK: ذیلی مینو کھولیں

en: Social Links Menu
ur_PK: سوشل لنکس مینو

en: Proudly powered by %s
ur_PK: فخریہ تقویت شدہ از %s

en: Footer Social Links Menu
ur_PK: فوٹر سوشل لنکس مینو

en: Comments are closed.
ur_PK: تبصرے بند ہیں۔

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s Reply to &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s Replies to &ldquo;%2$s&rdquo;
ur_PK[0]: %1$s جواب برائے &ldquo;%2$s&rdquo;
ur_PK[1]: %1$s جواب برائے &ldquo;%2$s&rdquo;

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One Reply to &ldquo;%s&rdquo;
ur_PK: ایک جواب برائے &ldquo;%s&rdquo;

en: Page
ur_PK: صفحہ

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ur_PK: اوہ، مطلوبہ صفحہ نہیں مل سکا۔

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ur_PK: اس مقام پر کچھ نہیں ملا۔ شاید تلاش آپ کی مدد کر سکے؟

en: Previous page
ur_PK: پچھلا صفحہ

en: Next page
ur_PK: اگلا صفحہ

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ur_PK: WordPress ٹیم

note: Theme URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/themes/twentyseventeen/
ur_PK: https://wordpress.org/themes/twentysixteen/
