Twenty Sixteen - en to fa translation catalogue (67 entries)

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen
fa: دوهزار و شانزده

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
fa: دوهزاروشانزده برداشتی مدرن از پوسته‌های همیشگی وردپرس، با سربرگی افقی و نوار کناری اختیاری، مناسب برای وبلاگ‌ها و سایت‌ها است. این پوسته دارای گزینه‌های رنگ سفارشی و پوسته‌های رنگی پیشفرض زیبا و دارای صفحه‌بندی سیال و سازگار با موبایل است. دوهزاروشانزده وردپرس شما را از همیشه زیباتر خواهد کرد.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
fa: ویرایش<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
fa: ادامه خواندن<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
fa: قرمز

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
fa: یک دیدگاه برای &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
fa: جستجو

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
fa: جستجو &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
fa: جستجو برای

en: Footer Primary Menu
fa: فهرست اصلی پابرگ

en: Footer Social Links Menu
fa: فهرست پیوند شبکه‌های اجتماعی پابرگ

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
fa: ابزارک‌ها را به این بخش بیافزایید تا در ستون‌کناری نمایش داده شوند.

en: Featured
fa: ویژه

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
fa: به‌نظر می‌رسد نمی‌توانیم چیزی که شما به دنبال آن هستید را بیابیم. شاید جستجو بتواند به شما کمک کند.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
fa: بدبختانه جستجوی شما نتیجه‌ای در بر نداشت. با واژگانی دیگر جستجو کنید.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
fa: میخواهید اولین نوشته‌ی خود را منتشر کنید؟ <a href="%1$s">از اینجا آغاز کنید</a>.

en: Nothing Found
fa: پیدا نشد

en: View all posts by %s
fa: دیدن همه‌ی نوشته‌های %s

en: Author:
fa: نویسنده:

en: Previous post:
fa: نوشته قبلی:

en: Next post:
fa: نوشته بعدی:

en: Previous
fa: پیشین

en: Next
fa: پسین

en: Search Results for: %s
fa: نتایج جست‌وجو برای: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
fa: برچسب‌ها

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
fa: دسته‌ها

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
fa: ارسال شده در

[ctx: Used before post format.]
en: Format
fa: ساختار

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
fa: <span class="screen-reader-text"> برای %s</span> دیدگاهی بنویسید

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
fa: نویسنده

en: Yellow
fa: زرد

en: Gray
fa: خاکستری

en: Dark
fa: تیره

en: Secondary Text Color
fa: رنگ دوم متن

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Main Text Color
fa: رنگ اصلی نوشته

en: Link Color
fa: رنگ پیوند

en: Page Background Color
fa: رنگ پس‌زمینه صفحه

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
fa: <span class="meta-nav">منتشره در</span><span class="post-title">%title</span>

en: Base Color Scheme
fa: شمای رنگ پایه

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
fa: دوهزاروشانزده دستکم به وردپرس ۴٫۴ نیاز دارد. شما در حال حاضر از نگارش %s استفاده می‌کنید. لطفا پس از به‌روزرسانی، دوباره تلاش کنید.

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
fa: اندازه کامل

en: Pages:
fa: صفحه‌ها:

en: Next Image
fa: عکس بعدی

en: Previous Image
fa: عکس پیشین

en: Menu
fa: گزینگان

en: Skip to content
fa: رفتن به محتوا

en: expand child menu
fa: بازکردن زیرفهرست

en: collapse child menu
fa: بستن زیرفهرست

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
fa: روشن

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
fa: روشن

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
fa: off

en: Content Bottom 2
fa: زیرِ محتوا ۲

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
fa: زیر محتوای نوشته‌ها و برگه‌ها نمایش داده خواهد شد

en: Content Bottom 1
fa: زیرِ محتوا ۱

en: Sidebar
fa: ستون‌کناری

en: Social Links Menu
fa: فهرست شبکه‌های اجتماعی

en: Primary Menu
fa: گزینگان اصلی

en: Proudly powered by %s
fa: با افتخار، نیرو گرفته از %s

en: Comments are closed.
fa: دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
fa[0]: %1$s دیدگاه برای &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
fa: برگه

en: Next page
fa: برگه بعدی

en: Previous page
fa: برگه قبلی

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
fa: به نظر می‌رسد چیزی اینجا نیست. مایل هستید جستجو کنید؟

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
fa: اوه! این برگه پیدا نمی‌شه.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
fa: گروه وردپرس
