Twenty Sixteen - en to nl translation catalogue (63 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
nl: Twenty Sixteen is een moderne uitvoering van een immer populaire WordPress layout - een horizontale hoofding met een optionele rechterzijbalk, die perfect werkt voor blogs en websites. Dit thema heeft een aantal ingebouwde kleurschema's die je zelf kan aanpassen, een vloeiend grid-systeem dat op mobile-first is gericht, en is tot in de puntjes afgewerkt. Twenty Sixteen zal je WordPress er overal prachtig doen uitzien.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
nl: <span class="screen-reader-text">"%s"</span> bewerken

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
nl: <span class="screen-reader-text">"%s"</span> verder lezen

en: Red
nl: Rood

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
nl: Eén gedachte over &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
nl: Zoeken &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
nl: Zoeken naar:

en: Footer Primary Menu
nl: Footer primaire menu

en: Footer Social Links Menu
nl: Footer sociale links menu

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
nl: Widgets hier toevoegen om in de sidebar te tonen.

en: Featured
nl: Uitgelicht

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
nl: Het lijkt erop dat wij niet kunnen vinden wat jij zoekt. Wellicht dat de zoekfunctie kan helpen.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
nl: Helaas, er waren geen overeenkomsten met jouw zoekopdracht. Probeer het opnieuw met enkele andere zoekwoorden.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
nl: Klaar om je eerste bericht te publiceren? <a href="%1$s">Hier starten</a>.

en: Nothing Found
nl: Niets gevonden

en: View all posts by %s
nl: Toon alle berichten van %s

en: Author:
nl: Auteur:

en: Previous post:
nl: Vorig bericht:

en: Next post:
nl: Volgend bericht:

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: Search Results for: %s
nl: Zoekresultaten voor: %s

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
nl: Categorieën

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
nl: Geplaatst op

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
nl: Laat een reactie achter<span class="screen-reader-text"> op %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
nl: Auteur

en: Yellow
nl: Geel

en: Gray
nl: Grijs

en: Dark
nl: Donker

en: Secondary Text Color
nl: Secundaire tekst kleur

en: Default
nl: Standaard

en: Main Text Color
nl: Tekstkleur

en: Link Color
nl: Linkkleur

en: Page Background Color
nl: Achtergrondkleur

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
nl: <span class="meta-nav">Gepubliceerd in</span><span class="post-title">%title</span>

en: Base Color Scheme
nl: Standaard kleurenschema

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
nl: Twenty Sixteen vereist WordPress versie 4.4 of nieuwer. Je hebt versie %s. Gelieve deze bij te werken en probeer het dan opnieuw!

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
nl: Volledige grootte

en: Pages:
nl: Pagina's:

en: Next Image
nl: Volgende afbeelding

en: Previous Image
nl: Vorige afbeelding

en: Skip to content
nl: Naar de inhoud springen

en: expand child menu
nl: Alles uitklappen

en: collapse child menu
nl: Alles inklappen

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
nl: aan

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
nl: aan

en: Content Bottom 2
nl: Inhoud beneden 2

en: Content Bottom 1
nl: Inhoud beneden 1

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
nl: Verschijnt onderaan de inhoud van berichten en pagina\'s.

en: Social Links Menu
nl: Socialelinksmenu

en: Primary Menu
nl: Hoofdmenu

en: Proudly powered by %s
nl: Ondersteund door %s

en: Comments are closed.
nl: Reacties zijn gesloten.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[0]: Eén gedachte over &ldquo;%2$s&rdquo;
nl[1]: %1$s gedachten over &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
nl: Pagina

en: Next page
nl: Volgende pagina

en: Previous page
nl: Vorige pagina

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
nl: Het lijkt erop dat er niets gevonden is op deze locatie. Probeer het eens met een zoekopdracht?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
nl: Oeps! Deze pagina kon niet worden gevonden.

note: Theme URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/themes/twentysixteen/
nl: https://nl.wordpress.org/themes/twentysixteen/

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
nl: het WordPress team

note: #-#-#-#-#  twentysixteen.pot (Twenty Sixteen 1.2)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
nl: https://nl.wordpress.org/
