Twenty Sixteen - en to ro translation catalogue (63 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
ro: Twenty Sixteen este o abordare modernizată a mereu-popularului aranjament WordPress — un obligatoriu antet orizontal cu o bară laterală opțională ce funcționează perfect pentru bloguri și situri web. Are opțiuni de personalizare a culorilor cu scheme coloristice implicite, un grid fluid armonios ce folosește abordarea întâi-mobil, finisat impecabil în fiecare detaliu. Twenty Sixteen va face ca WordPress-ul tău să arate bine pretutindeni.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ro: Editează<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ro: Continuă lectura<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
ro: Roșu

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ro: Un gând despre &ldquo;%s&rdquo;

[ctx: submit button]
en: Search
ro: Căutare

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ro: Caută &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ro: Caută:

en: Footer Primary Menu
ro: Meniu principal subsol

en: Footer Social Links Menu
ro: Meniu legături sociale subsol

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ro: Adaugă piese aici pentru a apărea în bara ta laterală.

en: Featured
ro: Reprezentativ

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ro: Se pare că n-am putut găsi conținutul căutat. Probabil o căutare poate ajuta.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ro: Regret, dar nimic nu s-a potrivit termenilor căutați. Te rog încearcă din nou cu unii termeni diferiți.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ro: Ești gata să publici primul tău articol? <a href="%1$s">Începe de aici</a>.

en: Nothing Found
ro: Nu a fost găsit nimic

en: View all posts by %s
ro: Vezi toate articolele de %s

en: Author:
ro: Autor:

en: Previous post:
ro: Articolul anterior:

en: Next post:
ro: Articolul următor:

en: Previous
ro: Precedent

en: Next
ro: Următor

en: Search Results for: %s
ro: Rezultatele căutării pentru: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ro: Etichete

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ro: Categorii

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ro: Publicat pe

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ro: Lasă un comentariu<span class="screen-reader-text"> despre %s</span>

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ro: Autor

en: Yellow
ro: Galben

en: Gray
ro: Gri

en: Dark
ro: Întunecat

en: Secondary Text Color
ro: Culoare secundară text

en: Default
ro: Implicit

en: Main Text Color
ro: Culoare principală text

en: Page Background Color
ro: Culoare fundal pagină

en: Link Color
ro: Culoare legătură

en: Base Color Scheme
ro: Schemă coloristică de bază

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ro: Twenty Sixteen necesită măcar WordPress versiunea 4.3. Tu rulezi versiunea %s. Te rog actualizează și încearcă din nou.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ro: <span class="meta-nav">Publicat în</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ro: Mărime întreagă

en: Pages:
ro: Pagini:

en: Next Image
ro: Imaginea următoare

en: Previous Image
ro: Imaginea precedentă

en: Menu
ro: Meniu

en: Skip to content
ro: Sari la conținut

en: collapse child menu
ro: restrânge meniul copil

en: expand child menu
ro: extinde meniul copil

en: Content Bottom 2
ro: Conținut la bază 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
ro: Apare la baza conținutului articolelor și paginilor.

en: Content Bottom 1
ro: Conținut la bază 1

en: Sidebar
ro: Bară laterală

en: Social Links Menu
ro: Meniu legături sociale

en: Primary Menu
ro: Meniu principal

en: Proudly powered by %s
ro: Propulsat cu mândrie de %s

en: Comments are closed.
ro: Comentariile sunt închise.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[0]: %1$s gând despre &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[1]: %1$s gânduri despre &ldquo;%2$s&rdquo;
ro[2]: %1$s de gânduri despre &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
ro: Pagină

en: Next page
ro: Pagina următoare

en: Previous page
ro: Pagina precedentă

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ro: Se pare că nu se găsește nimic la această adresă. Poate încerci o căutare?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ro: Hopa! Acea pagină nu poate fi găsită.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ro: echipa WordPress

note: #-#-#-#-#  twentysixteen.pot (Twenty Sixteen 1.3)  #-#-#-#-# Author URI of the plugin/theme
en: https://wordpress.org/
ro: https://ro.wordpress.org/
