Twenty Sixteen - en to tr translation catalogue (65 entries)

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen
tr: Yirmi Onaltı

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
tr: Yirmi Onaltı popüler WordPress düzeninin modernize edilmiş halidir — yatay üst alan ve tercihe bağlı sağ sütun ile bloglar ve web siteleri için mükemmel çalışır. Özel renk geçenekleri, harikulade varsayılan renk paletleri, mobil öncelikli akışkan ızgara sistemi ve iyice cilalanmış bir sürü detay içerir. Yirmi Onaltı WordPress sisteminizin her yerde güzel gözükmesini sağlayacak.

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
tr: Düzenle<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
tr: Okumaya devam et<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
tr: Kırmızı

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
tr: &ldquo;%s&rdquo; için bir yorum

[ctx: submit button]
en: Search
tr: Ara

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
tr: Ara &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
tr: Ara:

en: Footer Primary Menu
tr: Alt kısım birincil menü

en: Footer Social Links Menu
tr: Alt kısım sosyal bağlantılar menüsü

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
tr: Yan sütunda gözükecek bileşenleri buradan ekleyin.

en: Featured
tr: Öne Çıkan

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Görünen o ki bakındığınız her ne ise bulamıyoruz. Belki arama özelliği yardımcı olabilir.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüz, arama terimlerinizle hiçbir şey eşleşmedi. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
tr: İlk yazınızı yayımlamak için hazır mısınız? <a href="%1$s">Buradan başlayın</a>.

en: Nothing Found
tr: Hiçbir şey bulunamadı

en: View all posts by %s
tr: %s tarafından yazılan tüm yazılar

en: Author:
tr: Yazar:

en: Previous post:
tr: Önceki yazı:

en: Next post:
tr: Sonraki yazı:

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Search Results for: %s
tr: Arama sonuçları: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
tr: Etiketler

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
tr: Kategoriler

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
tr: Yayın tarihi

[ctx: Used before post format.]
en: Format
tr: Biçim

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
tr: <span class="screen-reader-text">%s için</span> bir yorum yapın

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
tr: Yazar

en: Yellow
tr: Sarı

en: Gray
tr: Gri

en: Dark
tr: Koyu

en: Default
tr: Varsayılan

en: Main Text Color
tr: Ana yazı rengi

en: Secondary Text Color
tr: İkincil yazı rengi

en: Link Color
tr: Bağlantı rengi

en: Page Background Color
tr: Sayfa arka planı rengi

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
tr: <span class="meta-nav">Yayın yeri</span><span class="post-title">%title</span>

en: Base Color Scheme
tr: Taban renk şeması

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
tr: Yirmi Onaltı'yı kullanabilmeniz için en az WordPress 4.4 sürümüne sahip olmalısınız. %s sürümünü kullanıyorsunuz. Lütfen güncelleyin ve tekrar deneyin.

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
tr: Tam boyut

en: Pages:
tr: Sayfalar

en: Next Image
tr: Sonraki görsel

en: Previous Image
tr: Önceki görsel

en: Menu
tr: Menü

en: Skip to content
tr: İçeriğe geç

en: expand child menu
tr: Alt menüyü genişlet

en: collapse child menu
tr: Alt menüyü toparla

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
tr: açık

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
tr: Yazı ve sayfalarda içeriğin en altında görünür

en: Content Bottom 2
tr: Alt içerik 2

en: Content Bottom 1
tr: Alt içerik 1

en: Sidebar
tr: Yan Menü

en: Social Links Menu
tr: Sosyal bağlantılar menüsü

en: Primary Menu
tr: Birincil menü

en: Proudly powered by %s
tr: %s gururla sunar

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapatıldı.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
tr[0]: &ldquo;%2$s&rdquo; için %1$s yorum
tr[1]: &ldquo;%2$s&rdquo; için %1$s yorum

en: Page
tr: Sayfa

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
tr: Burada bir şey bulamadık. Bir de aramayı denemek ister misiniz?

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
tr: Amanın! O sayfa bulunamadı.

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
