Twenty Sixteen - en to ug translation catalogue (68 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
ug: ئىككى مىڭ ئون ئالتە(Twenty Sixteen) WordPress تېمىلىرىنىڭ زامانىۋى ھالىدۇر- توغرىسىغا سوزۇلغان بەت قېشى ۋە ئېھتىياجىڭىزغا ئاساسەن تاللىنىدىغان ئوڭ يان بالداقلىرى بىلەن بلوگ ۋە بېكەتلەرگە بەكمۇ ماس كېلىدۇ. ئۆزگىچە گۈزەل رەڭ تاختىلىرى ۋە ئاجايىپ كەتەكچە تورسىمان لايھەلەر بىلەن ھەركەتچان ئۈسكىنىلەرگە ئەۋزەللىك بېغىشلايدۇ. ھەر بىر تەپسىلاتتىن مۇكەممەللىك بالقىپ تۇرىدۇ. ئىككى مىڭ ئون ئالتەWordPress ڭىزنى ھەر تەرەپتىن نۇر چاقناتقۇسى.

note: Theme Name of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen
ug: ئىككى مىڭ ئون ئالتە

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ug: <span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ug: داۋامىنى ئوقۇڭ<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>

en: Red
ug: قىزىل

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ug: توغرۇلۇق بىر پىكىر &ldquo;%s&rdquo؛

[ctx: submit button]
en: Search
ug: ئىزدەش

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ug: ئىزدەش&hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ug: ئىزدەيدىغانلار:

en: Footer Primary Menu
ug: .ئاساسىي ئاياق تىزىملىگى

en: Footer Social Links Menu
ug: ئىجتىمائىي ئۇلانمىلار ئاياق تىزىملىكى

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ug: كىچىك قورالنى بۇ يەرگە قوشۇپ، يانبالدىقىڭىزدا كۆرسىتىڭ.

en: Featured
ug: تەۋسىيە

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ug: بەلكىم سىز ئېھتىياجلىق نەرسىلەرنى تاپالماسلىقىمىز مۇمكىن. بەلكىم ئىزدەش سىزگە ياردەم بېرىشى مۇمكىن.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ug: كەچۈرۈڭ، ئىزدەش شەرتىڭىزگە ماس كېلىدىغان مەزمۇن يوق. ئوخشىمايدىغان ھالقىلىق سۆز بىلەن قايتا ئىزدەپ بېقىڭ.

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ug: تۇنجى يازمىڭىزنى ئېلان قىلىشقا تەييارلاندىڭىزمۇ؟ <a href="%1$s">ئەمىسە بۇ يەردىن باشلاڭ</a>.

en: Nothing Found
ug: ھېچنەرسە تېپىلمىدى

en: View all posts by %s
ug: %s نىڭ بارلىق يازمىلىرى كۆرۈش

en: Author:
ug: ئاپتور:

en: Previous post:
ug: ئالدىنقى يازما:

en: Next post:
ug: كېيىنكى يازما:

en: Previous
ug: ئالدىنقى

en: Next
ug: كېيىنكى

en: Search Results for: %s
ug: ئىزدەش نەتىجىسى:  %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ug: خەتكۈچلەر

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ug: سەھىپىلەر

[ctx: Used between list items, there is a space after the comma.]
en: ,
ug: ،

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ug: يوللانغان ۋاقتى

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ug: باھا قالدۇرۇش<span class="screen-reader-text"> ۋاقتى %s</span>

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ug: فورمات

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ug: ئاپتور

en: Yellow
ug: سېرىق

en: Gray
ug: كۈلرەڭ

en: Dark
ug: قېنىق

en: Secondary Text Color
ug: قوشۇمچە تېكىست رەڭگى

en: Default
ug: سۈكۈت

en: Main Text Color
ug: ئاساسىي تېكىست رەڭگى

en: Page Background Color
ug: بەت تەگلىك رەڭگى

en: Link Color
ug: ئۇلانما رەڭگى

en: Base Color Scheme
ug: ئاساسىي رەڭ لايىھىسى

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ug: ئىككى مىڭ ئون ئالتە ئۈچۈن WordPress نىڭ نەشرى 4.4 تۆۋەن بولماسلىقى كېرەك. سىزنىڭ نەشرىڭىز %s ئىكەن. نەشرىنى يېڭىلىغاندىن كېيىن قايتا سىناپ بېقىڭ.

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ug: <span class="meta-nav">ئېلان قىلىنغان ئورنى</span><span class="post-title">%title</span>

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ug: تولۇق چوڭلۇقى

en: Pages:
ug: بەتلەر:

en: Next Image
ug: كېيىنكى رەسىم

en: Previous Image
ug: ئالدىنقى رەسىم

en: Menu
ug: تىزىملىك

en: Skip to content
ug: مەزمۇنىدىن ئاتلاپ ئۆتۈش

en: collapse child menu
ug: بالا تىزىملىكنى يىغىش

en: expand child menu
ug: بالا تىزىملىكنى يېيىش

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ug: ئوچۇق

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ug: ئوچۇق

en: Content Bottom 2
ug: ئاستىنقى مەزمۇن 2

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
ug: يازما ۋە بەتلەرنىڭ ئاستىدا كۆرۈنىدۇ.

en: Content Bottom 1
ug: ئاستىنقى مەزمۇن 1

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ug: ئوچۇق

en: Sidebar
ug: يانبالداق

en: Social Links Menu
ug: ئىجتىمائىي ئۇلانمىلار تىزىملىكى

en: Primary Menu
ug: ئاساسىي تىزىملىك

en: Proudly powered by %s
ug: پەخىرىلىك %s ئىشلىتىلدى

en: Comments are closed.
ug: باھالار تاقالدى.

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ug[0]: «%2$s» ئۈچۈن «%1$s» پىكىر بار
ug[1]: «%2$s» ئۈچۈن «%1$s» پىكىر بار

en: Page
ug: بەت

en: Next page
ug: كېيىنكى بەت

en: Previous page
ug: ئالدىنقى بەت

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ug: قارىغاندا بۇ ئورۇندىن ھېچنەرسە تېپىلماپتۇ. ئىزدەپ سىناپ باقامسىز يا؟

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ug: ئاپلا! ئۇ بەت تېپىلمىدى

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ug: WordPress گۇرۇپپىسى
