Themes - Twenty Sixteen - en to ur_PK translation catalogue (67 entries)

note: Description of the plugin/theme
en: Twenty Sixteen is a modernized take on an ever-popular WordPress layout — the horizontal masthead with an optional right sidebar that works perfectly for blogs and websites. It has custom color options with beautiful default color schemes, a harmonious fluid grid using a mobile-first approach, and impeccable polish in every detail. Twenty Sixteen will make your WordPress look beautiful everywhere.
ur_PK: Twenty Sixteen ایک مقبول WordPress لے‌آؤٹ کی جدید شکل ہے — افقی ہیڈر اور اختیاری بائیں سائیڈبار جو بلاگ یا ویب‌ سائٹ کے لیے مثالی ہے۔ اس میں خوبصورت طے شدہ کلراسکیمز اور خصوصی رنگوں کے اختیارات، ایک خوش اسلوب موبائل گرِڈ، اور ہر قسم کی اعلیٰ ترین تفصیلات شامل ہیں۔ Twenty Sixteenہ آپ کے WordPress کو ہر جگہ خوبصورت بنا دے گا۔

note: translators: %s: Name of current post
en: Continue reading<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ur_PK: <span class="screen-reader-text">"%s "</span> پڑھنا جاری رکھیں

note: translators: %s: Name of current post
en: Edit<span class="screen-reader-text"> "%s"</span>
ur_PK: <span class="screen-reader-text">"%s "</span> میں ترمیم کریں

en: Red
ur_PK: سرخ

[ctx: comments title]
note: translators: %s: post title
en: One thought on &ldquo;%s&rdquo;
ur_PK: &ldquo;%s&rdquo; پر ایک تبصرہ

[ctx: submit button]
en: Search
ur_PK: تلاش

[ctx: placeholder]
en: Search &hellip;
ur_PK: تلاش کریں &hellip;

[ctx: label]
en: Search for:
ur_PK: تلاش کریں:

en: Footer Social Links Menu
ur_PK: فوٹر شوشل لنکس مینو

en: Footer Primary Menu
ur_PK: فوٹر بنیادی مینو

en: Add widgets here to appear in your sidebar.
ur_PK: ویجٹ سائیڈ بار میں دکھانے کے لیے یہاں ڈالیں۔

en: Featured
ur_PK: نمایاں

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
ur_PK: ایسا لگتا ہے کہ ہم وہ تلاش نہیں کر سکے جسے آپ ڈھونڈ رہے ہیں۔ شاید تلاش مدد کر سکے۔

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
ur_PK: معاف کیجیے گا، لیکن آپ کی تلاش کردہ اصطلاح سے کچھ نہیں ملا سکا۔ براہ مہربانی کسی اور کی ورڈز سے دوبارہ تلاش کرنے کی کوشش کریں۔

en: Ready to publish your first post? <a href="%1$s">Get started here</a>.
ur_PK: آپ اپنی پہلی پوسٹ شائع کرنے لیے تیار ہیں؟ <a href="%1$s">یہاں سے شروع کریں</a>۔

en: Nothing Found
ur_PK: کچھ نہیں ملا

en: View all posts by %s
ur_PK: %s کی تمام پوسٹیں دیکھیں

en: Author:
ur_PK: مصنف:

en: Previous post:
ur_PK: سابقہ پوسٹ:

en: Previous
ur_PK: پیچھے

en: Next post:
ur_PK: اگلی پوسٹ:

en: Next
ur_PK: آگے

en: Search Results for: %s
ur_PK: تلاش کے نتائج برائے: %s

[ctx: Used before tag names.]
en: Tags
ur_PK: ٹیگز

[ctx: Used before category names.]
en: Categories
ur_PK: زمرہ جات

[ctx: Used between list items, there is a space after the comma.]
en: ,
ur_PK: ،

[ctx: Used before publish date.]
en: Posted on
ur_PK: پوسٹ کیا گیا از

[ctx: Used before post format.]
en: Format
ur_PK: فارمیٹ

en: Leave a comment<span class="screen-reader-text"> on %s</span>
ur_PK: <span class="screen-reader-text"> %s</span> پر تبصرہ کریں

[ctx: Used before post author name.]
en: Author
ur_PK: مصنف

en: Yellow
ur_PK: زرد

en: Gray
ur_PK: گرے

en: Dark
ur_PK: گہرا

en: Main Text Color
ur_PK: بنیادی متن کا رنگ

en: Default
ur_PK: طےشدہ

en: Secondary Text Color
ur_PK: ثانوی متن کا رنگ

en: Link Color
ur_PK: روابط کا رنگ

en: Page Background Color
ur_PK: پس منظر کا رنگ

[ctx: Parent post link]
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%title</span>
ur_PK: <span class="meta-nav">شائع کیا از</span><span class="post-title">%title</span>

en: Twenty Sixteen requires at least WordPress version 4.4. You are running version %s. Please upgrade and try again.
ur_PK: Twenty Sixteen کم از کم WordPress 4.4 پر کام کرتی ہے۔ آپ ورژن %s استعمال کر رہے ہیں۔ اپگریڈ کرنے کے بعد کوشش کریں۔

en: Base Color Scheme
ur_PK: بنیادی کلر اسکیم

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
ur_PK: بڑا سائز

en: Pages:
ur_PK: صفحات:

en: Next Image
ur_PK: اگلی تصویر

en: Previous Image
ur_PK: پچھلی تصویر

en: Menu
ur_PK: مینو

en: Skip to content
ur_PK: چھوڑیں مواد پر جائیں

en: expand child menu
ur_PK: ذیلی مینو کھولیں

en: collapse child menu
ur_PK: ذیلی مینو بند کریں

[ctx: Inconsolata font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Inconsolata, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ur_PK: جاری

en: Content Bottom 1
ur_PK: مواد کا نچلا حصہ 1

en: Appears at the bottom of the content on posts and pages.
ur_PK: پوسٹیں اور صفحات کے متن کے نیچے نظر آتا ہے۔

en: Content Bottom 2
ur_PK: مواد کا نچلا حصہ 2

[ctx: Merriweather font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Merriweather, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ur_PK: off

[ctx: Montserrat font: on or off]
note: translators: If there are characters in your language that are not supported by Montserrat, translate this to 'off'. Do not translate into your own language.
en: on
ur_PK: off

en: Sidebar
ur_PK: سائیڈ بار

en: Social Links Menu
ur_PK: شوشل لنکس مینو

en: Primary Menu
ur_PK: بنیادی مینو

en: Proudly powered by %s
ur_PK: فخریہ تقویت شدہ از %s

en: Comments are closed.
ur_PK: تبصرے بند ہیں۔

[ctx: comments title]
note: translators: 1: number of comments, 2: post title
en: %1$s thought on &ldquo;%2$s&rdquo; | %1$s thoughts on &ldquo;%2$s&rdquo;
ur_PK[0]: ایک تبصرہ برائے &ldquo;%2$s&rdquo;
ur_PK[1]: %1$s تبصرے برائے &ldquo;%2$s&rdquo;

en: Page
ur_PK: صفحہ

en: Next page
ur_PK: اگلا صفحہ

en: Previous page
ur_PK: پچھلا صفحہ

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
ur_PK: ایسا لگتا ہے کہ اس مقام پر کچھ نہیں ملا۔ شاید تلاش آپ کی مدد کر سکے؟

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
ur_PK: اوہ، مطلوبہ صفحہ نہیں مل سکا۔

note: Author of the plugin/theme
en: the WordPress team
ur_PK: WordPress ٹیم
