Themes - Twenty Twenty-Three - en to eo translation catalogue (65 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
eo: Twenty Twenty-Three estas dizajnita utiligi la novajn ilojn por dizajnado, enkondukitajn en WordPress 6.1. Kun pura, malplena bazo por komenciĝi, tiu ĉi defaŭlta etoso inkluzivas dek variaĵojn de stilo, kreitaj de membroj de la komunumo de WordPress. Ĉu vi volas konstrui kompleksan, ĉu simplan retejon, vi povas tion fari rapide kaj intuice per la ekzistantaj stiloj aŭ vi povas krei vian propran.

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
eo: Metadatumoj de afiŝo

[ctx: Template part name]
en: Comments
eo: Komentoj

[ctx: Template part name]
en: Footer
eo: Piedo

[ctx: Template part name]
en: Header
eo: Kapo

[ctx: Font family name]
en: System Font
eo: Tiparo de sistemo

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
eo: Blogo(Alternativa)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
eo: Malplena

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
eo: Flustro

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
eo: Triaranga ĝis duaranga ĝis ĉefa fiksita

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
eo: Ĉefa ĝis duaranga ĝis triaranga fiksita

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
eo: Ĉefa ĝis duaranga ĝis triaranga

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
eo: Frukta glaciaĵo

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
eo: 2X grando

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
eo: Pli granda

[ctx: Font size name]
en: Large
eo: Granda

[ctx: Font size name]
en: Medium
eo: Mezgranda

[ctx: Font size name]
en: small
eo: eta

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
eo: Piĉo

[ctx: Gradient name]
en: Dots
eo: Punktoj

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
eo: Baza ĝis ĉefa

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
eo: Triaranga ĝis duaranga

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
eo: Duaranga ĝis ĉefa

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
eo: Ĉefa ĝis duaranga

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
eo: Pilgrimado

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
eo: Giganta

[ctx: Font size name]
en: Huge
eo: Tre granda

[ctx: Font size name]
en: Normal
eo: Ordinara

[ctx: Font size name]
en: Tiny
eo: Eta

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
eo: Kalendulo

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
eo: Vinberoj

[ctx: Style variation name]
en: Electric
eo: Elektro

[ctx: Style variation name]
en: Canary
eo: Kanario

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
eo: Defaŭlta filtrilo

[ctx: Style variation name]
en: Block out
eo: Blokado

[ctx: Color name]
en: Tertiary
eo: Triaranga

[ctx: Color name]
en: Secondary
eo: Duaranga

[ctx: Color name]
en: Primary
eo: Ĉefa

[ctx: Color name]
en: Contrast
eo: Kontrasto

[ctx: Color name]
en: Base
eo: Baza

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
eo: Ĉefa ĝis triaranga

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
eo: Triaranga ĝis ĉefa

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
eo: Baza ĝis duaranga ĝis baza

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
eo: Duaranga ĝis baza

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
eo: Melongeno

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
eo: Etikedoj:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
eo: de

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
eo: en

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
eo: Afiŝita

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
eo: Metadatumoj de afiŝo

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
eo: Pardonon, nenio kongruis kun viaj serĉkriterioj. Bonvolu provi denove uzante malsamajn ŝlosilvortojn.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
eo: Kaŝita enhavo de neniu rezulto

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
eo: Komentoj

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
eo: Kaŝitaj komentoj

en: Search
eo: Priserĉi

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
eo: Serĉi...

[ctx: label]
en: Search
eo: Priserĉi

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
eo: Tiu paĝo ne estas trovita.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
eo: Kaŝita 404

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
eo: Fiere kreata de %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
eo: Defaŭlta piedo

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
eo: Kontakto

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
eo: Ĉu vi havas rekomenditajn librojn?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
eo: Voko al agado

note: Author of the theme
en: the WordPress team
eo: la teamo de WordPress
