Themes - Twenty Twenty-Three - en to eu_ES translation catalogue (66 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
eu_ES: Twenty Twenty-Three WordPress 6.1.an sartutako diseinu-tresna berriak baliatzeko diseinatuta dago. Abiapuntu gisa oinarri garbia eta zuria duela, WordPress-en komunitateko kideek sortutako hamar estilo-aldaketa ditu aurrez zehaztutako gai honek. Web gune konplexu edo izugarri sinple bat eraiki nahi baduzu, modu azkar eta intuitiboan egin dezakezu, estilo elkartuen bidez edo sorkuntza eta pertsonalizazio osoan murgilduz.

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
eu_ES: Bidalketaren metadatuak

[ctx: Template part name]
en: Comments
eu_ES: Iruzkinak

[ctx: Template part name]
en: Footer
eu_ES: Orri-oina

[ctx: Template part name]
en: Header
eu_ES: Goiburua

[ctx: Font family name]
en: System Font
eu_ES: Sistemaren letra-tipoa

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
eu_ES: Bloga (ordezkoa)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
eu_ES: Hutsa

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
eu_ES: Xuxurla

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
eu_ES: Hirrugarrengoa bigarrengorako lehenengorako finkatua

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
eu_ES: Lehenengoa bigarrengorako hirugarrengorako finkatua

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
eu_ES: Oinarrizkoa bigarrengorako hirugarrengorako

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
eu_ES: Sorbetea

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
eu_ES: Handi bikoitza

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
eu_ES: Oso Handia

[ctx: Font size name]
en: Large
eu_ES: Handia

[ctx: Font size name]
en: Medium
eu_ES: Ertaina

[ctx: Font size name]
en: small
eu_ES: Txikia

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
eu_ES: Tonua

[ctx: Gradient name]
en: Dots
eu_ES: Puntuak

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
eu_ES: Oinarrizkoa lehengorako

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
eu_ES: Hirugarrena bigarrengorako

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
eu_ES: Bigarrena lehengorako

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
eu_ES: Lehena bigarrengorako

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
eu_ES: Pelegrinazioa

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
eu_ES: Erraldoia

[ctx: Font size name]
en: Huge
eu_ES: Izugarria

[ctx: Font size name]
en: Normal
eu_ES: Normala

[ctx: Font size name]
en: Tiny
eu_ES: Ñimiño

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
eu_ES: Hilerri-lilia

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
eu_ES: Mahatsak

[ctx: Style variation name]
en: Electric
eu_ES: Elektrikoa

[ctx: Style variation name]
en: Canary
eu_ES: Kanariak

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
eu_ES: Iragazki lehenetsia

[ctx: Style variation name]
en: Block out
eu_ES: Blokeoa

[ctx: Color name]
en: Tertiary
eu_ES: Hirugarrengokoa

[ctx: Color name]
en: Secondary
eu_ES: Bigarren mailakoa

[ctx: Color name]
en: Primary
eu_ES: Nagusia

[ctx: Color name]
en: Contrast
eu_ES: Kontrastea

[ctx: Color name]
en: Base
eu_ES: Oinarrizkoa

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
eu_ES: Lehena hirugarrengorako

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
eu_ES: Hirugarrena lehengorako

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
eu_ES: Bigarrena oinarrirako oinarrirako

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
eu_ES: Bigarrena Oinarrirako

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
eu_ES: Alberjinia

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
eu_ES: Etiketak:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
eu_ES: nork:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
eu_ES: hemen:

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
eu_ES: Argitaratua

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
eu_ES: Bidalketaren metadatuak

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
eu_ES: Barkatu! baina ezer ez dator bat zure bilaketa-terminoekin. Mesedez, saia zaitez berriro, hitz-gako desberdinekin.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
eu_ES: Ezkutuko emaitzarik gabeko edukia

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
eu_ES: Iruzkinak

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
eu_ES: Ezkutatutako iruzkinak

en: Search
eu_ES: Bilatu

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
eu_ES: Bilatu...

[ctx: label]
en: Search
eu_ES: Bilatu

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
eu_ES: Ezin izan da orrialde hau aurkitu.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
eu_ES: Ezkutatua 404

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
eu_ES: %sekin eginda

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
eu_ES: Lehenetsitako orri-oina

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
eu_ES: Harremanetan jarri

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
eu_ES: Liburu-gomendiorik baduzu?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
eu_ES: Ekintzarako deia

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
eu_ES: https://eu.wordpress.org/

note: Author of the theme
en: the WordPress team
eu_ES: WordPress taldea
