Themes - Twenty Twenty-Three - en to gl_ES translation catalogue (65 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Three is designed to take advantage of the new design tools introduced in WordPress 6.1. With a clean, blank base as a starting point, this default theme includes ten diverse style variations created by members of the WordPress community. Whether you want to build a complex or incredibly simple website, you can do it quickly and intuitively through the bundled styles or dive into creation and full customization yourself.
gl_ES: Twenty Twenty-Three está deseñado para sacar partido das novas ferramentas de deseño de WordPress 6.1. Usando unha base baleira e limpa como punto de inicio, este tema inclúe dez variacións diversas creadas polos membros da comunidade WordPress. Sexa o teu obxectivo construír sitios complexos ou sinxelos, podes facelo rápido e intuitivamente mediante as variacións de estilo ou mergullándote na creación e personalización do sitio por ti mesmo.

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
gl_ES: Metadatos da entrada

[ctx: Template part name]
en: Comments
gl_ES: Comentarios

[ctx: Template part name]
en: Footer
gl_ES: Pé de páxina

[ctx: Template part name]
en: Header
gl_ES: Cabeceira

[ctx: Font family name]
en: Source Serif Pro
gl_ES: Fonte Serif Pro

[ctx: Font family name]
en: System Font
gl_ES: Fontes do sistema

[ctx: Custom template name]
en: Blog (Alternative)
gl_ES: Blog (Alternativo)

[ctx: Custom template name]
en: Blank
gl_ES: En branco

[ctx: Style variation name]
en: Whisper
gl_ES: Murmurio

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary to Primary Fixed
gl_ES: Terciario a secundario a principal fixo

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary Fixed
gl_ES: Principal a secundario a terciario fixo

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary to Tertiary
gl_ES: Principal a secundario a terciario

[ctx: Style variation name]
en: Sherbet
gl_ES: Sorbete

[ctx: Font size name]
en: 2X Large
gl_ES: 2X grande

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
gl_ES: Extra grande

[ctx: Font size name]
en: Large
gl_ES: Grande

[ctx: Font size name]
en: Medium
gl_ES: Media

[ctx: Font size name]
en: small
gl_ES: pequena

[ctx: Style variation name]
en: Pitch
gl_ES: Ton

[ctx: Gradient name]
en: Dots
gl_ES: Puntos

[ctx: Gradient name]
en: Base to Primary
gl_ES: Base a principal

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Secondary
gl_ES: Terciario a secundario

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Primary
gl_ES: Secundario a principal

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Secondary
gl_ES: Principal a secundario

[ctx: Style variation name]
en: Pilgrimage
gl_ES: Peregrinación

[ctx: Font size name]
en: Gigantic
gl_ES: Xigantesco

[ctx: Font size name]
en: Huge
gl_ES: Enorme

[ctx: Font size name]
en: Tiny
gl_ES: Diminuto

[ctx: Style variation name]
en: Marigold
gl_ES: Caléndula

[ctx: Style variation name]
en: Grapes
gl_ES: Uvas

[ctx: Style variation name]
en: Electric
gl_ES: Eléctrico

[ctx: Style variation name]
en: Canary
gl_ES: Canarias

[ctx: Duotone name]
en: Default filter
gl_ES: Filtro por defecto

[ctx: Style variation name]
en: Block out
gl_ES: Bloqueo

[ctx: Color name]
en: Tertiary
gl_ES: Terciario

[ctx: Color name]
en: Secondary
gl_ES: Secundario

[ctx: Color name]
en: Primary
gl_ES: Primario

[ctx: Color name]
en: Contrast
gl_ES: Contraste

[ctx: Gradient name]
en: Primary to Tertiary
gl_ES: Principal a terciario

[ctx: Gradient name]
en: Tertiary to Primary
gl_ES: Terciario a principal

[ctx: Gradient name]
en: Base to Secondary to Base
gl_ES: Base a secundario a base

[ctx: Gradient name]
en: Secondary to Base
gl_ES: Secundario a base

[ctx: Style variation name]
en: Aubergine
gl_ES: Berenxena

[ctx: Label for a list of post tags]
en: Tags:
gl_ES: Etiquetas:

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its author]
en: by
gl_ES: por

[ctx: Preposition to show the relationship between the post and its categories]
en: in
gl_ES: en

[ctx: Verb to explain the publication status of a post]
en: Posted
gl_ES: Publicado

[ctx: Pattern title]
en: Post Meta
gl_ES: Metadatos da entrada

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
gl_ES: Síntoo, pero non hai nada que coincida cos teus termos de busca. Por favor, inténtao de novo con algunhas palabras clave diferentes.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden No Results Content
gl_ES: Contigo sen resultados oculto

[ctx: Title of comments section]
en: Comments
gl_ES: Comentarios

[ctx: Pattern title]
en: Hidden Comments
gl_ES: Comentarios ocultos

en: Search
gl_ES: Buscar

[ctx: placeholder for search field]
en: Search...
gl_ES: Buscar...

[ctx: label]
en: Search
gl_ES: Buscar

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: This page could not be found.
gl_ES: Non se puido encontrar esta páxina.

[ctx: Pattern title]
en: Hidden 404
gl_ES: 404 oculta

note: Translators: WordPress link.
en: Proudly powered by %s
gl_ES: Funciona grazas a %s

[ctx: Pattern title]
en: Default Footer
gl_ES: Pé de páxina por defecto

[ctx: sample content for call to action button]
en: Get In Touch
gl_ES: Contáctanos

[ctx: sample content for call to action]
en: Got any book recommendations?
gl_ES: Queres recomendar algún libro?

[ctx: Pattern title]
en: Call to action
gl_ES: Chamada á acción

note: Author URI of the theme
en: https://wordpress.org
gl_ES: https://gl.wordpress.org

note: Author of the theme
en: the WordPress team
gl_ES: o equipo WordPress
